PvdA wil Groenoord behouden 'Stank uit de bakken is gewoon niet te harden' Leidse brandweer biedt ook regio assistentie Leiden Scholieren ontwerpen nieuwe vuilniswagen 'Ik ga terugik ben geen LEIDEN JANET VAN DOK De kans bestaat dat de Leidse brandweer in de toekomst ook in regiogemeenten gaat blussen. Op dit moment treden de Leidse brandweermannen al op bij calamiteiten in Zoeterwoude. De gemeente Leiden staat niet onwelwillend tegenover het idee om ook andere plaatsen in de regio te gaan bedienen, zo maakte burgemeester Goekoop gisteravond duidelijk. De kans beslaat dat regiogemeenten bij Leiden gaan aankloppen om hulp, omdat het steeds moeilijker wordt om voldoende vrijwilli gers te vinden voor de plaatselijke korpsen. In Leiderdorp bijvoorbeeld speelt dit probleem ook. Een voor stel om te onderzoeken of de vrij willige korpsen in de regio nau wer kunnen gaan samenwerken is afgewezen door de Leider- dorpse burgemeester en brandweercommandant. Uitwisseling met professionele Leidse krachten zou te duur zijn. „En het Leidse korps voelt er niets voor", zei de burgemees ter van Leiderdorp. Naar aanleiding van deze uitlatingen vroeg WD-raadslid A. Kradolfer tijdens een commissievergadering van de Leidse ge meenteraad om opheldering. Goekoop zei dat de gemeente Lei derdorp de zaak nog nooit heeft aangezwengeld. „Maar als ze komen dan zullen we het verzoek in welwillende overweging ne men. De prijs moet dan ook nog berekend worden. Zoeterwou de betaalt nu een zacht prijsje, maar als er meer gemeenten bij komen, moet meer geld worden betaald. Want dan is in Leiden meer personeel nodig." WOENSDAG 27 ME11992 Schoonmaken containers gat in de markt Driftig boenend staat ze in haar voortuintje aan De Sitterlaan. Mevrouw S. de Jong-van Oosten (naakt met dit warme weer haar [nini-containers zeker een keer per week schoon. Om stank en Dngedierte, die op het vuil afko- fnen, tegen te gaan. ,,Die bak ken zijn een ramp. Kijk, nou joch eens naar al die vliegen, 't is verschrikkelijk." Chloordam- pen stijgen op uit de emmertjes schoon maakwater. Met deze zomerse tempera- kiren ergeren de meeste men- 5en zich groen en geel aan het pm en om ophalen van de groe- pe (gewoon afval) en bruine [keuken- en tuinafval) bakken. De ene week is het gewone afval fcan de beurt, zeven dagen erna pet organische afval. Schillen, yleesresten en koffiezakjes gaan in twee weken tijd behoorlijk pinken in een tuin waarin me nigeen met dit weer heel wat uurtjes doorbrengt. „Niet te harden," klaagt een buurvrouw van De Jong. „Ik heb de contai ners op straat gezet, want ik kan niet tegen die stank." De gemeente adviseert Leide- haars met het warme weer een jheelepetje kalk over het rotten de vuil te gooien. „Dat versnelt |iet composteerproces," zegt de voorlichtster van de reinigings dienst A. Kraft. „En verder kun ie vlees- en visresten tijdens dit soort uitzonderlijke situaties het beste in de bak gooien die het eerst wordt geleegd." Het schoonmaken van de containers is een hele klus. De pakken zijn diep, dus de vastge- koekte rommel op de bodem is moeilijk te verwijderen. De Jong worstelt met een lange bezem in een bak vol chloorwater. „Die bruine bak maak ik met dit weer zo min mogelijk open. Met chloor probeer ik de stank weg te krijgen. Ik gooi dat altijd in het putje op straat. Met chloor kun je die lucht nog een beetje weg krijgen." De Jong is net be zig als de reinigingswagen Van Beek Container Cleaning voor komt rijden. Een nieuw een mansbedrijfje dat het gat in de markt gevonden lijkt te hebben. Voor 57,50 gulden per jaar (per bak) kun je sinds kort de contai ners laten schoonmaken. „Tja, als ik dat nou zo zie, laat ik het voortaan maar doen. Dat be spaart een hoop werk. Mark van Beek is acht weken geleden begonnen met zijn Container Cleaning. Voor zo n anderhalve ton schafte hij zich een reinigingswagen aan die de mini-containers in een han domdraai schoonmaakt. De bakken worden volautomatisch opgetild, schoongespoten en van een fris luchtje voorzien. In Voorschoten en Zoeter woude vond hij zijn eerste klan ten, sinds twee weken rijdt hij ook door Leiden. „Het loopt hartstikke goed. De eerste week in Leiden heb ik er 60 klanten bij gekregen." In totaal bedient Van Beek ruim 500 bakbezitters, verspreid over verschillende ge meenten. Hij streeft naar 2.000 klanten, het maximum aantal dat hij met één auto kan be- hapstukken. „Als het zo door gaat bereik ik dat aantal over een maand of vier. En dan zal er zeker een tweede auto bijko men." Het valt Van Beek op dat De gemeente Leiden heeft binnenkort de jongste ontwerper Nederland als inwoner. Op veertig basisscholen wordt door 2 3000 leerlingen druk gewerkt aan een ontwerp vooi gft-reinigingswagen van de gemeente. De winnende tekening wordt met behulp van de computer op de zijkanten van de nieu we reinigingswagen aangebracht. Vrijdag is de sluitingsdatum voor het inleveren van de ontwerpen en half juni worden de winnaars bekend gemaakt. Om de kinderen bij het gescheiden inzamelen van gft-afval (groente-, fruit- en tuinafval) te betrek ken heeft de directie Reiniging Havens Warenmarkten (RHW) een weDstrijd verbonden aan de introductie van de nieuwe gft- reinigingswagen die vanaf half juni gaat rijden. Het gescheiden inzamelen gaat dan in de hoogbouw en bo venwoningen in Leiden van start. De laagbouwwoningen heb ben al een bruine mini-container voor dit doel. 'Leiden gaat scheiden; gft-afval apart!' zo luidde de slogan waarmee Leiden haar campagne voor gescheiden inzamelen startte. Hetzelfde thema geldt voor de tekenwedstrijd. Het ontwerp moet duidelijk iets te maken hebben met gft-afval en milieu. De basisscholen moeten eerst zelf een selectie maken, waarna de jury be staande uit milieuwethouder H. de la Mar, vormgeefster P. Ge- scher van de directie RHW, hoofd van Natuur- en Milieu-educa tie F. van de Sluis en voorlichtster A. Kraft van RHW een win nend ontwerp kiest. hij in Leiden vooral klanten heeft in de wat duurdere buur ten. „Neem het Waardeiland, dat loopt heel goed. De mensen daar hebben wat meer geld. In De Kooi zal je er geen een vin den die zijn containers laat schoonmaken." De bakkenspoeler van Van Beek wordt 's ochtends bij een Leidse waterzuiveringsinstalla tie gevuld met oppervlaktewa ter. Na een dagje werken wordt het vuile water bij hetzelfde adres weer ingeleverd. „Ik ge bruik dus geen leidingwater, om het milieu te ontzien. Er komt ook geen vuil spoelwater op de grond terecht." Twee weken is hij nu in Nederland, de Roe meen Zoltan Kis. De 21-jarige Oosteurope aan volgt vijf weken lang een opleiding bij de Valkenburgse fietsenmaker J. van den Berg. Vervolgens zal hij met hulp van de Stichting Valkenburg helpt Roemenië in zijn woonplaats Visea in Transylvanië een eigen werkplaats opzetten. Een werkplaats in een dorpje met amper duizend inwoners en slechts een handjevol fietsen? Voor de aanschaf van een nieuwe fiets moet een inwoner van Visea gemid deld drie maanden werken. Toch denkt de in spijkerbroek en gympies gestoken Roe meen dat hij, met hulp van de Valkenbur gers, een rendabele werkplaats kan opzet ten. Voor een ruimte kan hij makkelijk zor gen. Het gebrek aan gereedschap, fietsen en onderdelen levert wel grote problemen op. De vrijwilligers van de Valkenburgse stichting hebben daar echter iets op gevon den. Ze hebben alle politiebureaus in de re gio aangeschreven met het verzoek nooit opgehaalde fietsen te mogen meenemen. Vaak gaat het om gestolen exemplaren. De stichting gokt op 400 fietsen. Elk gezin in Visea zou dan een fiets kunnen krijgen en Kis zou nog honderd exemplaren over heb ben voor reserve-onderdelen. Definitieve toezeggingen heeft de stichting nog niet binnen. „Maar we twijfelen er niet aan dat het ons lukt", aldus H. Knegt van de organi serende stichting. Toen Kis de kans kreeg het vak van fiet senmaker in Nederland te leren, aarzelde hij geen moment. Hij moest vervolgens een half jaar op een inreisvisum wachten. De Nederlandse ambassade gééft niet zo snel papieren meer af omdat gevreesd wordt dat jongeren in Nederland willen blijven. „Maar ik ben geen avonturier. Iedereen zei tegen me: 'Blijf daar, want in Nederland is hel goed'. Maar ik voel er niets voor want ik wil terug naar mijn familie en naar mijn vrien din", aldus Kis, wiens betoog wordt vertaald dooreen tolk. Het repareren van fietsen levert voor de Roemeen geen problemen op. „Het is niet moeilijk want ik heb er plezier in. Boven dien heb je hier alle spullen. Thuis is het moeilijker om je fiets te repareren." Valkenburger Van den Berg is tevreden over de Roemeen. Hij vindt Kis een goede leerling. „Hij heeft alles snel door en zijn technische achtergrond is voldoende", al dus de fietsenmaker. „Het is alleen jammer dat hij maar zo kort kan blijven." Dat laatste vindt Kis zelf ook. Langer blijven is echter niet mogelijk omdat hij niet langer vakantie kan krijgen van de fabriek waar hij waterkranen en sanitair maakt. .Als ik meer vrijneem, volgt ontslag en ik wil mijn baan niet kwijtraken." Of Kis de eerste en meteen ook de laatste Roemeen is die in Valken burg een vak wordt geleerd, is nog niet dui delijk. „Het risico is toch vrij groot", aldus N. Koppert van de Valkenburgse stichting. „We zijn verantwoordelijk voor onze gasten en er kan ze altijd iets overkomen." Uiteindelijk ging er bij de overtocht van Kis naar Valkenburg ook iets mis. De Roe meen stapte per ongeluk uit in het Lim burgse Valkenburg en kwam pas via een omweg in het dorpje aan de Rijn terecht. Slechte herinneringen heeft Kis echter niet aan deze ervaring waarbij hij enkele indruk ken van Nederland opdeed. „Ik vind Neder land een mooi land. Alle Nederlanders zijn erg vriendelijk en hartelijk tegen me." Dat heeft de PvdA-fractie gister avond vastgesteld. De PvdA is hiermee de tweede partij (na de SP) die een duidelijk standpunt inneemt over de toekomst van Groenoord. Opmerkelijk is dat de fractie hiermee afstand neemt van het (ontwerp)struc- tuurplan dat onder verantwoor delijkheid van PvdA-wcthouder T. van Rij tot stand is gekomen. Dat is het gevolg Van de nieu we werkwijze in de gemeente politiek. zegt PvdA-raadslid P. Bordewijk. Voortaan worden vooraf geen afspraken meer ge maakt tussen wethouders en fractie. In dit geval heeft dat ge leid tot een meningsgeschil. Zekerheid De andere grote partijen in de gemeenteraad hebben nog geen definitief standpunt ingenomen over de toekomst van Groen oord al beweren zij alle dat dat op korte termijn dient te gebeu ren. De bewoners moeten snel zekerheid krijgen, vindt de poli tiek. Bij WD en CDA heerst gro te twijfel over de het structuur plan waar het om de eventuele sloop van Groenoord gaat. WD-fractievoorzitter M van der Nat zei vanochtend zelf nooit op de gedachte te zijn ge komen om deze wijk ter discus sie te stellen. „Voor ons staat sloop niet op de agenda. Wij waren olij geweest als het niet in het structuurplan had gestaan", aldus Van der Nat. Wat hem betreft wordt er 'de komende jaren niet ge sloopt' maar tot welk jaartal de ze garantie strekt, moet binnen de WD nog worden besproken. Slag om arm Ook het CDA houdt een slag om de arm. Woordvoerder Kramp meent dat in ieder geval de woningen die worden opge knapt, niet mogen worden ge sloopt zolang zij in goede staat zijn. D66 praat volgende week over de kwestie. Fractie contra eigen wethouder Als de bewoners meewerken aan het herstel van hun wo ningen, mag de wijk Groenoord niet worden gesloopt Uit hef structuurplan voor Leiden moet dan de suggestie dat de wijk in de (verre) toekomst kan verdwijnen, wor den geschrapt. Roemeen leert vak van fietsenmaker in Valkenburg Naast Van Beek Cleaning is ook de firma SOB-dienstverle- ning actief in het reinigen van mini-containers. Het bedrijf maakt maandelijks 1600 contai ners raison van vier gulden per stuk schoon. „Juist in de zo- het aantal klanten", zegt direc teur R. De Geus. De gemeente controleert de nieuwe schoonmaakbedrijfjes nog niet op het naleven van alle milieu-eisen. Voor dit werk zijn geen specifieke vergunningen vereist, maar die komen er wel, zegt J. Goudsmit van de reini gingsdienst. „Zo lang er geen al ternatieven zijn is het moeilijk om de activiteiten van één be drijf te verbieden. De schoon maakbedrijven moeten wel vol doen aan de normale hinderwe- teisen. Ze mogen dus niet op het riool lozen. Maar je kunt zo'n bedrijf alleen bekeuren als je hen daarbij betrapt. En we rij den ze niet achterna." Mevrouw De Jong maakt de bak zelf schoon: „Kijk nu toch eens naar al die vliegen. Verschrikkelijk. foto jan holvast Bewoners van de flats aan de Jacob van Caitipenlaan, schuin langs de Voorschoterweg, hebben afgelopen zondag niet ongestoord op hun balkon van de zon kunnen genieten. Discomuziek en de elektrisch versterkte omroepstem bij een tientallen meters verderop gehouden voetbaltoernooi, weerkaatste tegen de gevel en zorgde daardoor voor een galmenden geluidsoverlast. Mei en juni zijn de maanden trin traditioneel veel voetbaltoernooien worden ;ehouden. Korte partijtjes, ?vende muziek en een stevige baromzet typeren deze combinatie van georganiseerde sport en gezelligheid. Maar zoals zo vaak in leiden zie het jarenlange gelazer over de sluitingstijden van cafés is de één zijn gezelligheid, de ander zijn ergernis. Eén bewoner van de Jacob van 'Campenlaan, H. Troost, zelf werkzaam bij de gemeente Leiden, heeft een boze brief geschreven aan de politie over toernooi dat zondag bij sportpark De Vliet werd (gehouden. In die brief reconstrueert hij de (gebeurtenissen en de volgens hem lakse reactie van de politie. Up het veld van jvoetbalvereniging Sleutels werd n zogeheten sponsortoernooi .gehouden: „Een en ander werd omluisterd door een omroeper die regelmatig uit volle borst 'mededelingen door middel van en gelnidsinstalatie de ruimte n stuurde Na afloop van het >i, om ongeveer vier uur, live optreden plaats van een persoon die pretendeerde André Hazes te kunnen nadoen. Dit live- optrec'en werd eveneens via een buiten opgestelde geluidsinstallatie ten gehore gebracht", schrijft Troost. Geluidsbalkon Daar had Troost nog niet zoveel problemen mee. Maar om kwart over zes was het optreden nog niet afgelopen: „Dus heb ik de meldkamer van de politie gebeld en gevraagd of er iets aan de geluidsoverlast gedaan kon worden. Toegezegd werd dat er een surveillance-auto naar toe gestuurd zou worden. Echter, om kwart over zeven was er nog geen surveillance wagen waargenomen." Daarom belde hij nog maar een keer naar de l^ngegracht. Daar werd hem verzekerd dat er 'direct actie zou worden ondernomen maar een kwartier later had de flatbewoner nog geen politie gezien. Misschien mag voorzichtig worden opgemerkt dat het gehoor van de ambtenaar beter ontwikkeld is Op het gevaar af een rubriek 'bruidspaar van de week' te starten lijkt een foto op zijn plaats. Het echtpaar Laurens Guldemond (28) en Linda Blok (23) maakte er wel iets heel bijzonders van. Het Leidse stel trouwde gistermiddag op het stadhuis. Niet alleen zij. maar alle genodigden waren in zeventiende-eeuwse kledij uitgedost. Het idee ontstopd toen de koetsjes voorde bruisstoet waren besteld. Het paar besloot vervolgens om geheel in de stijl, passende bij die ouderwetse rijtuigen te huwen. Vandaar. foto /an hol vast dan zijn zicht, want om kwart over zeven heeft de politie zich wel degelijk bij de Sleutels gemeld. „Ze zij geweest en zagen geen aanleiding om in te grijpen. We mochten gewoon tot acht uur door gaan herinnert bestuurslid G. Si hdtd van Sleutelt Geluidsbal Enfin, Troost ondervond ge I de voetbalvereniging te gaan e luidsoverlast en verzocht de po- I aldaar te vragen te stoppen mc litie daar wat aan te doen. „De het produceren van muziek'. II dienstdoende agente, dieniet vind deze gang van zaken on bereid was mijn verhaal aan te juist. Op zich heb ik geen enke horen, zei mij 'u dient zelf naar I bezwaar dat er muziek wordt gemaakt tijdens een toernooi danwel dat de muziek nog een uurtje doorgaat. Als er echter na afloop van het toernooi de fnu ziek nog ruim twee uur loeihard staat, dan lijkt het mij een nor male zaak dat de politie, des noods op verzoek, daar een eind aan maakt. In de wekelijk se gemeente-advertentie wordt zelfs aangegeven hoe te hande len inzake milieuklachten. Ik neem aan dat geluidsoverlast hieronder valt", aldus Troost Geluidsbalans SchefTer vind juist niet dat Troost zo formeel hoeft te han delen: „Bij onze toernooien hebben wc altijd een stukje mu ziek. Het feest neefl ditmaal maar tot acht uur geduurd, ter wijl tot tien uur zou mogen. La ten die mensen gewoon contact met ons opnemen en niet gelijk bij politie en krant aan de bel hangen", aldus de secretaris van Sleutels. Troost geeft toe ook niet zo'n klagende briefschrijver te zijn „Ik verwacht ook niet dat de po litie de stekker er direct uittrekt, maar ik wil wel dat ze op m'n klacht reageren en m'n vragen over of er wel een vergunning is beantwoorden. Dat is alles." En ook SchefTer komt zijn oppo nent tegemoet. Morgen. Hemel vaartsdag en zaterdag 30 mei staan opnieuw twee toernooien op de velden van Sleutels ge pland „We zullen er aan den ken. Als het zachter moet. dan doen we dat heus wel", aldus SchefTer. (IJ.) 0 rr, '-ff' i .Tfrjn I M 071-16141» AGENDA WOENSDAG 27 MEI Leiden Tropische fancy fair bi| openbare basisschool Stovenshol. A Kieyn- straat. van 6 00 tot 19 00 uur Informatiepunt Gemeenschappe lijk Wonen, Gerestraat 20, van 20 00 tot 21 00 uur Thema-avond voor vrouwen over 'medicijngebruik en de overgang buurthuis 't Spoortje. Bomhard kade 40, van 20 00 tot 22.00 Filmavond met als titelJung- frauenmachine', georganiseerd door Lesbische Vrouwen Leiden, Langegracht 65. aanvang 20 30 Oegstgeest Budge drive in Hotel Het Witte Huis aanvang 19 45 uur DONDERDAG 28 MEI Leiden Provinciale fietsdag met een tocht van 35 of 70 km. start bij Club hurs Swifttoer. Roomburgerweg. om 9 00 uur Fietstocht van 50 kilometer door de stichting Tandem Activiteiten Gehandicapten, start bij Posthof aan de Wassenaarseweg om 10.30 uur Vbetiand auto- en motorspekta kei, met o m occasionshow. bra derie. lunapark, live optredens recreatiepark 0e ViieHanden. tot VRIJDAG 29 MEI Leiden Vbetiand auto- en motorspekta- kei. met o m occasion show. bra derie. lunapark, live optredens, recreatiepark De Vliet landen, van 10 30 tot 21 00 uur Klaverjassen, jokeren en sjoelen bi Speeltuinvereniging Stevens hof C van Bruggepad 2. aanvang 20 15 uur De nieuwe Leidse band Neder land 2 heeft oer presentat-e van de nieuwe cd m t Stathuys. Bree straat 19. aan vang 21 00 uur

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19