'Russisch muziekleven ontredderd' SieMatic Cultuur Kunst Hans Theessink even terug in Nederland 'Basiliek voor een schilder' Prince laat zich niet vergelijken WOENSDAG 27 ME11992 13 Uitvoeringen belangrijke Russische componisten op Holland Festival Het Holland Festival presenteerde in 1989 een verras send programma met Russische componisten en bor duurt daar dit jaar op door met uitvoeringen van belang rijke componisten als Oestvolskaja, Goebaidoelina en Schnittke. francoise ledeboer Programmeur Elmer Schönber- ger hoeft niet lang na te denken over een typering van de situa tie in het huidige Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS): „Het Russische muziek leven is sinds het vorige festival in staat van ontreddering ge raakt. Componisten en musici worden vaak volledig in beslag genomen door de praktische problemen van het dagelijks le ven. Al mag er nu meer, er kan nóg weer minder dan drie jaar geleden." Die indruk wordt gedeeld door de slaviste en muziekpro- ducer José Voormans, die net als de vorige keer met Schön- berger meeging als tolk en as sistente: „Het artistieke klimaat biedt geen voedingsbodem meer. Er zijn wel veel ideeën, maar van de uitvoering komt weinig terecht. We signaleerden overal geldgebrek, zodat er bij voorbeeld geen middelen zijn om publiciteit voor concerten te maken. De blik is vooral op het buitenland gericht, zo weet ik bij voorbeeld van het Sjostako- vitsj Trio. Dat heeft al in geen maanden concerten in Moskou kunnen geven en treedt alleen op in het buitenland." Tweedeling Schönberger e gonnen hun voorbereidingen voor het festival van 1989 in 1988 met een bezoek aan de burelen van de machtige Com ponistenbond in Moskou. On der leiding van voorzitter Chrennikov had de bond het muziekleven sinds 1948 in een ijzeren sociaal-realistische greep. De eerste glasnost-bar- sten in dit bastion waren echter al zichtbaar. Sinds januari 1990 bestaat er een nieuwe Associatie voor Mo derne Muziek, waarvan pro gressieve Moskouse componis ten als Denisov, Goebaidoelina, Voestin, Komdorf en Karajev lid zijn. Hun motto laat aan duide lijkheid niets te wensen over: „Tegen muzikaal conservatisme en academisme, vóór onortho- dox compositorisch denken en vóór het experiment." Schön berger vermoedt dat de organi satorische tweedeling zich ver der zal doorzetten. „De serieuze componisten hebben nu een ei gen platform waar zij zich in te genstelling tot vroeger, in alle openheid kunnen uiten." Genoemde componisten zijn inmiddels overal in West-Euro pa bekend geraakt en bekleden binnen het GOS een zo op het oog gepriviligeerde positie. Voormans maakt duidelijk dat we ons daar niet te veel van moeten voorstellen: „Een type rend voorbeeld is Goebaidoe lina, die door het artistieke en economische klimaat veel pro blemen heeft om aan het werk te blijven: „Ze is tot 31 mei in Muziekproducer José Voormans en programmeur Elmer Schönberger: „Het artistieke klimaat in Rusland biedt geen voedingsbodem meer. De blik is vooral op het buitenland gericht." roro cpd Duitsland en zou pas 10 juni voor het festival naar Nederland komen. Tussentijds teruggaan naar Moskou stond haar echter zo tegen dat ze ons gevraagd heeft hier eerder voor onderdak te zorgen." Gevraagd naar het vCel en wee van andere componisten, ver baast het niet daarna te horen dat Knaifel geregeld naar Frank furt gaat en Denisov naar Parijs. Korndorf verblijft in Canada en Eirsova en haar echtgenoot Smimov wonen nu voor lange tijd in Engeland. Weer anderen geven echter de voorkeur aan de begrijpelijke reactie 'oog kleppen' op en blijven. Handicap vijst nog op een an dere handicap van de Russische componisten: „Concerten wor den vrijwel nooit gerecenseerd. De componisten missen dat zeer. omdat er daardoor geen kritisch referentiekader is." Het moet bovendien deprimerend zijn dat de distributie van plaat- en cd-opnamen door monopo list Melodia in het GOS zeil zo knullig is geregeld dat deze op namen voornamelijk in wester se winkels te koop zijn. Schönberger belooft een veel zijdig programma want zoiets als de Russische muziek bestaat Na de bijdrage van dirigent Oestvolkskaja aan de ope ningvan het Holland Festival op I juni. bestaat het Rust sche programma geheel uit concerten door Oleg Malov 's Ensemble St. Petersburg (12 en 13 juni. Paradiso). De vio list Gidon Kremer voert in de Beurs van Berlage (9 juni) werken van Schnittke. Goe baidoelina en Nono uit: de Nieuw Sinfonietta Amstcr dam onder leiding van lc\ Markiz brengt (10 juni) in het Concertgebouw composities van opnieuw Goebaidolina, kantsjeli en Schnittke. Het Radio Filharmonisch Orkest onder leiding van Eri Klas (28 juni. Concertgebouw) rond het Russische programma af met werken van Rimski korsakov. Moesorgski. Voes tin en Part. Het publiek kan een aantal componisten, di rigenten en musici in leven den lijve aanschouwen ti| dens ronde tafel-gesprekken op 9. 10 en 13 juni. 's avonds laat in het Filmmuseum niet: „Of het moet muziek zjjn, die voortkomt uit een gemeen schappelijke houding Denk daarbij aan een fervent anti materialisme, een hoge morele opvatting van kunst en een on schokbaar geloof in de niuzikalc doesi'a (ziel)." Als schrale troost bij alle voetangels en klemmen van een onzekere toekomst kunnen de Russische compo nisten in elk geval wél rekenen op veel enthousiasme voor de uitingen van hun muzikale doesja ver van huis in West-Eu ropa Verrassingsconcert Lionel Richie utrecht Lionel Richie geeft morgenavond een verrassingscon cert in het Utrechtse Vrëdenburg. De Amerikaanse zanger is zo juist begonnen aan een come-back na een afwezigheid van vijf jaar. Voor het optreden - een van de vijf op deze Europese tour nee - is nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar. Kunstverkoop voor pater warmond Mariëngaerde aan de mgr. Aengenentlaan in War mond houdt tot 31 mei een missietentoonstelling en verkoop van oosterse en Afrikaanse kunst. De opbrengst is bestemd voor pater Bennenbroek. Op woensdag is de tentoonstelling van 14.00 tot 18.00 uur geopend, op andere dagen van 10.00 tot 18.00 uur. Deelder Draait Door hillegom De Rotterdamse dichter en conferencier Jules Deelder treedt 29 mei op in Hillegom. De show Deelder Draait Door staat op het programma. Deelder wordt begeleid door Trio Me Reet, met Deelder zelf op de drums. Het optreden wordt gehou den in jongerencentrum Solution aan de Van de Endelaan en begint om 21.00 uur. Midnight Temptation in 't Jok katwijk De Haagse band Midnight Temptation treedt vrijdag 29 mei op in jongerencentrum 't Jok aan de Kerkstraat in Katwijk. De zaal is vanaf 21.00 uur open Optredens in Den Haag en Amsterdam Hij heeft een Duits accent ont wikkeld, maar zijn zinsopbouw is nog altijd Nederlands. Hans Theessink (44) is weer even te rug in zijn geboortestad En schede. In een kroeg aan de Ou de Markt staat hij een middag lang een aantal popjournalisten te woord, dat de reis naar En schede er graag voor over had om met de Euroblues-man te praten. Daar is alle reden toe, want Theessink komt niet al leen op tournee, hij heeft ook net een nieuwe cd uit die er niet om liegt. 'Call Me', zoals het schijfje heet, heeft enkele opval lende aspecten. Zo is er een opmerkelijke lijst aan medewerkende muzikan ten. Wat te denken van Garth Hudson en Wek Danko van The Band, Maceo Parker, Pee Wee Ellis en Bobby King en Terry Evans. En zo ontbreekt op de plaat een bassist, want Thee ssink prefereert die baspartijen door een tuba-speler te laten spelen. Door Jon Sass, ook al niet de eerste de beste. Theessink: „Er zijn ontzet tend veel bandjes die gitaar, bas en drums hebben. Uitstekend, maar als je de mogelijkheid hebt om te spelen met een we reldkampioen op de tuba, dan kun je pas echt interessante en aparte muziek maken. Het is voor mij een bewuste keus: de klank van de snaren met het ko- DB FRANK GROOTHOF SPEELT MOZART DE TOVERFLUIT (try-out) v.a. 7 jaar vrijdag 29 mei zaterdag 30 mei LET OP AANVANG 19.00 UUR LEIDSE SCHOUWBURG te lef oon 071-131943/131944 per van tuba. Jon Sass is een gi gant." Dat op 'Call Me' een sterbe zetting speelt, is te danken aan een samenspel van de gelukkige factoren toeval en het onder houden van relaties. Theessink is uitgerekend in de Verenigde Staten een graaggeziene muzi kant, die op elk bluesfestival van naam heeft opgetreden en in de business vele vrienden heeft. Al sinds het midden van de jaren zestig speelt Theessink wat hij zelf noemt: op blues ge baseerde muziek. Een tiental platen maakte hij inmiddels. In 1970 verruilde hij Enschede voor Scandinavië. In '82 ging hij in Wenen wonen. „Mijn vrouw- is Weense. Ik was op tournee en ben blijven hangen. De liefde heeft me vastgehouden. Het is toch een reizend beroep, dus ik kan wonen waar ik wil. Wenen is een echte muziek-cultuur- stad. Meer de klassieke muziek, maar ook veel andere muziek. Momenteel is er een geweldige live-scene. Veel jazz, veel pop, veel blues, alles. Ik speel gere geld in clubs in Wenen. 'Call Me' staat er in de cd-top 30. Ze hebben me geaccepteerd." „Voor 'Call Me' heb ik mijn producer Colin Linden twintig nummers aangeboden. Twaalf zijn er uiteindelijk op de cd be land. „Mijn basis is de blues. Van daaruit maak ik verschil lende excursies. Er zijn folk-in- vloeden, funk, cajun, jazz. Dat komt ook door mijn band. Daar zitten muzikanten in met aller lei verschillende achtergronden en voorkeuren." „Ik hoor zelf ongelooflijk graag die Texaanse songwriters, Guy Clark en Townes Van Zandt bijvoorbeeld. Wat ik daar goed aan vind, is dat het lied centraal staat. Gitaar en stem, verder niets en hét staat als een huis. Bij mij is dat ook belangrijk. Ik speel vaak solo. Elk nummer moet dan op zich kunnen staan. Ie moet niet allerlei technische trucs nodig hebben. In het be gin was er het lied." Hans Theessink treedt van avond op in Amsterdam (Melk weg), morgen in Den Haag (Paard), vrijdag 29 mei in Til burg (Noorderligt) en zaterdag 12 september op het Bluesfes tival OosterhouL Hans Theessink: „Wenen is een echte muziek-cultuurstad. Momenteel is er een geweldige live-scene." roro cpd leiden In de Hooglandse Kerk In Leiden wordt tot en met 14 augustus de tentoonstelling 'El Greco, Basiliek voor een schilder", van Irene Prinsen ge houden. De behandeling van het licht door de be roemde Spaanse schilder El Greco (1541 -1614) was voor Prinsen de grote inspiratiebron bij de vervaar diging van het 13 meter lange en 3,5 meter hoge kunstwerk. Prinsen zette het materiaal van El Gre co's schilderijen om in haar eigen, karakteristieke handschrift en in een ruimtelijk kunstvorm. Het werk van Irene Prinsen bestaat uit elf 'schilderingen in staal' die de ontwikkeling van Christus, in com plexe taferelen, weergeven. Met de snijbrander heeft de kunstenares het staal opengesneden, zo dat het licht kan schijnen In de lijnen en open vlak ken waar het materiaal is verdwenen. De 'schilde ringen' vormen met elkaar een kerkachtige ruimte een basiliek voor een schilder De Hooglandse Kerk is geopend op maandag van 13.00 tot 15.30 uur, van dinsdag t/m vrijdag van 11.00 tot 15.30 uur en op zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur De tentoon stelling duurt tot en met 14 augustus foto hlflco klhpfrs muziek recensie loufs du mouun Concert Prince en de New Power Gene rabon Gezien 25/5, Flanders Expo. Gent Te zien 27 en 28 mei. 5. 7 en 8 juli. Ahoy Rotterdam Op het randje. Prince vertoefde er maar al te vaak, maar nooit zo nadrukkelijk als in zijn 'Diamonds And Pearls Show', die in het Gentse F landers Expo voor bijna 11.000 fans zijn Eu ropese première beleefde. His Royal Badness ging niet alleen heel ver in het herbevestigen van zijn reputatie als levende seksmachine, ook als muzikale en theatrale 'hersenspoeler' speelde hij tegenover zijn (deels Nederlandse) publiek een veel gewaagder spel dan gebruike lijk. De grote kleine man uit Min neapolis tracteerde Belgium' op een ingenieuze totaalshow rond zijn favoriete thema 'God is liefde en dan vooral seks', zó overdadig dat die voor niemand in één keer te bevatten kon zijn. De basis ervan: een rijkelijk ver sierd podium van drie verdie pingen, met daarachter meestal een sterrenhemel, erboven zwe vend als een lichtspuitend ruimteschip het bekende com bi-logo' van Prince (symbool voor man en vrouw ineen) en erop een aldoor dartelende en spartelende meute van achttien dansers en muzikanten, aange voerd door het kwikzilverachti ge fenomeen alsof zijn leven er van afhing. Dit strak geregivseerde bewe gingstheater was allereerst oog verblindend, maar eiste tegelij kertiid toch ook de optimale aandacht van het oor. Kortom, als reactie op de korte, relatief sobere 'Nude Show' van twee jaar geleden heeft Prince geko zen voor een rentree in de vorm van een ongekend weelderige uitputtingsslag. Dat de vermoeidheid het bij menigeen op een gegeven mo ment toch even won van de fas rinatie, kwam niet uitsluitend door de overdosering aan pracht en praal: het waren eer der nog de noodzakelijk geachte rustpuntjes ofwel de uitgespon nen instrumentale soli die de betovering soms deden versto ren. Tot de minder gelukkige keuzes van His Purpleness be hoorde ook de geforceerde du- etversie van Nothing Compares 2 U', samen met Rosie Gaines, wel een van de grootste talenten uit zijn begeleidingsgroep The De door Sinéad O' Cx>nnor beroemd gezongen smartlap vormde halverwege wel de al sluiting van het kuisere gcdeel- te Hierna liet Prince mi teen el le remmen los met 'Sexy Mo therfucker hel enige voor proefje van de op stapel staande opvolger van Diamonds And Pearls'. Tijdens 'Insatiable' trad His Royal Badness royaal in de bilsporen' van Madonna door bijna ontkleed in een hangend reuzenbed met twee danseres sen het bedrijven van de liefde tot in de finesses te simuleren Voor het echte hoogtepunt kwam eerder de dampende medley (met onder meer Low Bizarre', Push en 'Housequa- ke') in aanmerking, die na dik twee uur volgde op de eerste twee toegiften 'Cream' en '1999'. Individueel Desij SieMatic Keukencenter Leiderdorp MeubeWein 9. Leiderdorp Tet 071-412615 (1' Mijnde Meubé'nn OeopcviSJO'7J0iw DontXwOiQtaacafenndMZ1 /«ewdeg w»30i?00uur h 911 a n d f e 21 i v a f

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13