Japan wacht lijdzaam op allesverwoestende schok Grottekeningen Pyreneeën van jongere datum Bacterie eet ijskast voorlopig nog niet op Onderzoek naar kleur van lieveheersbeestje Wetenschap WOENSDAG 27 MEI 1992 11 Korter in de zon en toch bruin den haag Binnenkort komt er een ingenieus hulpmiddel op de markt: een sensor die precies vaststelt hoe lang men nog kan zonnen, zonder berschermende crème, onder de verdunde ozonlaag. Deze zogeheten Uviscan is ontwikkeld dooreen groep Britse onderzoekers. Chemici verwachten dat het apparaat vol gend jaar al op de markt zal zijn voor een prijs van ongeveer 70 gulden. De in het apparaatje verwerkte sensor gebruikt halfgelei- der-technologie.'Dat maakt het mogelijk een klein en goedkoop apparaat te maken. Bestaande monitoren zijn veel groter en kosten duizenden guldens. Het nieuwe geval is 'ingesteld' om de gevoeligheid van de huid voor de zon te imiteren. Volgens de fa brikant zal de toekomstige zonnebader veel korter in de zon kunnen, om alsnog een 'gezonde tint' te verkrijgen. Daarvoor hoeft die alleen zijn of haar huidtype in te toetsen. Meer dolfijnen in Noordzee texel In de Noordzee stijgt het aantal dolfijnen en walvissen. Bioloog M: Leopold van het Nederlands Instituut voor Onder zoek der Zee (NIOZ) op Texel schrijft dit toe aan het groeiend aantal haringen, het belangrijkste voedsel van de dolfijn en de walvissoort dwergvinvis. Tellingen wijzen uit dat in de Noordzee de laatste jaren duizenden witsnuit- dolfijnen en bruinvissen, eveneens een dolfijnsoort, voorkomen. Ook het toenemend aan tal dolfijnen dat na een natuurlijke dood aanspoelt, wijst volgens Leopold op toename van de diersoort. Door de maatregelen te gen overbevissing en een gunstige waterstroming is de haring- stand in de Noordzee volgens Leopold weer op peil gekomen. Ook de dwergvinvis, een circa 10 meter grote walvissoort, is een haringliefhebber en komt met name in de paaigebieden van de haring nabij de Engelse kust steeds meer voor. In augustus en september, wanneer de haringen hun eitjes leggen verschijnen voor de Engelse kust steeds meer walvissen, aldus Leopold. Gezicht voor 'Meisje van Yde' assen De universiteit van Manchester gaat het hoofd van het beroemdste veenlijk van Drenthe, het 'Meisje van Yde', recon- strureren. De bedoeling is om uit te vinden hoe het meisje er kort voordat zij werd gewurgd heeft uitgezien. De universiteit deed eerder een geslaagde reconstructie van het Britse veenlijk: de 'Man van Lindow', die leefde in de eerste eeuw na Christus. Het Drentse Musuem heeft een aantal veenlijken in de collectie dat veel bekijks trekt. Ze zijn inmiddels onderworpen aan een onderzoek met de modernste technieken. nulu-.vtn«mfn* van r(rpc">- Veel kritiek op aardbevingsonderzoek 'oude knarren Japan is een van de landen die het meest bedreigd wor den door verwoestende aardbevingen of vulkaanerupties. Het ligt precies op de breukgrens tussen diverse grote aardplaten en er gaat geen dag voorbij of ergens op de ei landengroep is of komt de grond in beweging. niet de bevingsregistraties zelf, maar juist het mechanisme dat aan bevingen ten grondslag ligt als uitgangspunt voor voorspel lingen gehanteerd moet wor den. Bovendien is er voor Tokyo en omgeving begin dit jaar nog een extra complicerende èn be dreigende factor bijgekomen. Op 2 februari deed zich een be ving voor met een kracht van 5,7 op de Schaal van Richter. Er werd weinig schade aangericht maar al spoedig bleek dat de ei genlijke aardverschuiving zich bijna pal onder Tokyo op maar liefst 90 kilometer diepte had voorgedaan. Dat is veel dieper dan ooit tevoren gemeten, ter wijl de huidige meettechnieken De dreiging 1 aardbeving is i panners overigens nauwelijks wakker liggen. De laatste echt zware was al bijna 70 jaar gele den toen Tokyo en Yokohama vrijwel geheel werden verwoest. Dat was nog niet eens zozeer aan de beving zelf te wijten, maar aan het tijdstip waarop die optrad. Toen de grond be gon te schokken was het net middag geworden en waren honderdduizenden comfoortjes ontstoken voor de traditionele middagthee. Binnen enkele mi nuten na de beving brandden de steden op duizenden plaat- Maar de nieuwe 'Grote Klap' komt, net als die in Californië, langs de beruchte San Andreas- breuk, onvoorspelbaar maar ab soluut naderbij. Japan geeft al 30 jaar lang elk jaar een slordige 200 miljoen uit aan onderzoek. De wetenschappers moeten elk jaar keurig een rapport indie nen bij de overheid. Vervolgens gaan ze weer over tot de orde van de dag. Voor velen is dat een frustrerende en ontmoedi gende bezigheid. Bureaucratie Op dat nogal bureaucratische gebeuren is, zo meldt het we tenschapsblad Nature, de nodi ge kritiek geuit. In een commu niqué dringt een aantal weten schappers er op aan het Japanse aardbevingsprogramma op een nieuwe leest te schoeien. De huidige criteria voor het eniger mate betrouwbaar voorspellen van zware aardbevingen zou absoluut ontoereikend zijn. Het huidige onderzoek is niet meer dan het vergaren van een enorme hoeveelheid meetgege vens in de al jaren ijdel geble ken hoop daarin informatie te vinden die bruikbaar kan zijn bij het voorspellen van aard schokken. Van die werkwijze is men met name in de Verenigde Staten al bijna twintig jaar gele den afgestapt toen bleek dat niet zijn berekend op dergelijke diepten. In het gebied komen drie aardschollen samen. De Fili- pijnse schol duikt er onder de Aziatische plaat, terwijl de reus achtige Pacifische aardschol op zijn beurt weer onder de Fili- pijnse aardplaat schuift. In dat ingewikkelde breukencomplex deed zich de aardschok van 2 februari voor en onderzoekers zijn van mening dat men va$i geluk mag spreken dat het zo diep gebeurde waardoor de schade aan het aardoppervlak beperkt bleef. Nieuw onderzoek Dit soort bevingen is veel ge vaarlijker dan die onder de Ja panse baaien van Suruga en Sagami in de buurt van Tokyo. Tot de beving van 2 februari dacht men dat de daar hun oor sprong vindende bevingen van het zogeheten 'Tokai'-type de grootste bedreiging vormden. De Japanners wachten op de 'grote klap', die zeker zo allesverwoestend zal zijn als de aardbeving van 1906 in San Fransisco. foto cpd De zware aardbeving van 1923 was er zo een. De Tokai'-bevin- gen ontstaan door heftige aard verschuivingen op betrekkelijk geringe diepten. Men heeft echter uitgerekend dat als de genoemde 'diepte-be ving' zoals die van 2 februari op dezelfde diepte zou zijn opge treden als een Tokai'-beving, dit aan het direct erboven gele gen aardoppervlak tot een wel 1.000 maal sterkere aardbeving aanleiding kan geven. Met an dere woorden: een 'diepte-be ving' van 6 op de Schaal van Richter komt, bij dezelfde diep te, overeen met een 'Tokai -be ving van 9 op Richters Schaal en dat betekent uitzonderlijk ver woestend. Men heeft er op het ogenblik nog geen flauw idee vap wan neer de volgende beving in deze klasse is te verwachten. Al het Japanse aardbevingsonderzoek richt zich immers op het na pluizen van zoveel mogelijk metingen en registraties en juist niet op de dynamiek van de steenlagen. De in Kyoto bijeen zijnde cri tici van Japans huidige beleid op dit gebied vrezen overigens dat er voorlopig weinig zal ver anderen in dat beleid. Dat komt door een uit slechts acht man bestaand groepje van zeer in vloedrijke en doorgaans al aar dig op leeftijd zijnde aardbe vingsdeskundigen die al 30 jaar geleden startten met het Japan se aardbevingsprogramma. Cri tici worden systematisch gene geerd. Maar er gaan steeds meer stemmen op om het systeem totaal te vernieuwen. .Alles vanaf de grond opnieuw opbou wen, te beginnen met het ver vangen van die oude. oer-con- servatieve knarren die alleen maar op eigenbelang uit zijn", aldus een aantal wetenschap pers. Terwijl men boven doorru- ziet, doorvergadert en de ene nota na de andere het licht ziet, schuiven, kreunen, steunen en schokken de steenmassa's voort onder Japan, enorme krachten opbouwend, geweldige hoe veelheden energie samenbal lend voor die ene alles-verwoes- tende schok waar elk aardbe- vingsgebied vroeg of laat mee wordt geconfronteerd Het kan volgende eeuw zijn, of volgende week, morgen of vannacht. Veel grottekeningen in de Pyreneeën zijn van jongere datum dan tot voor kort werd aangenomen. foto cpo RTVM gelooft niet in ontdekking van Amerikaanse microbioloog Voorlopig is er nog geen oplossing voor de afbraak van cfk's van koelkasten. Grootste organisme is een schimmel leiden bram van leeuwen De Leidse universiteit onder zoekt het lieveheersbeestje. Die is er in vele soorten met grote verschillen in kleur en afriieting. Zo bestaan er met twee zw(arte stippen op een rood schild maar ook met twee rode stip pen op een zwart schild. Aanleiding voor het onder zoek is dat de verschillende kleurvormen regionaal gespreid voorkomen. In het westen en noorden van ons land komen vooral de rode tweestip-beestjes voor, terwijl de zwarte variant talrijker is in het zuiden en oos- Geografische verschillen die lijken samen te hangen met kli matologische gegevens. Veron dersteld wordt dat in gebieden met beperkt zonlicht (bijvoor beeld het oosten van ons land, maar ook in gebieden met veel arnhem ruud lintmeuer De mens heeft ooit koelkast en diepvriezer uitgevonden om zijn voedsel voor bederf te be hoeden. Zonder koeling zou het immers snel worden terugge bracht tot de stoffen waaruit het oorspronkelijk was opgebouwd. Micro-organismen als schim mels en bacteriën moeten ten slotte ook leven. Koelinstallaties kunnen echter evenmin de tand des tijds eeuwig doorstaan, laat staan het modeme menselijke consumptiepatroon. Als versleten of verouderd af gedankt vormen ze een berg tot nu toe onafbreekbaar afval van i chloor-fluor-koolwaterstoffen. j Deze cfk's worden verantwoor delijk gehouden voor de afbraak van de ozonlaag die ons be schermt tegen te veel ultra-vio let zonlicht. Een onlangs be kend geworden ontdekking zou dit probleem kunnen helpen oplossen. Daarbij is de vraag of bacteriën in de toekomst hun bedwingers als smakelijke hap kunnen verteren. Microbioloog Derek Lovley van het onderzoeksinstituut US Geological Survey claimt in slib langs een rivier in de Ameri kaanse staat Virginia en in moe rassen en stilstaande wateren in Maryland en South-Carolina een bacterie te hebben gevon den, die cfk's kan 'opeten'. Dat is opmerkelijk, omdat tot nu toe werd aangenomen dat geen en kele bacterie in staat was deze stoffen om te zetten. De bacterie zou de mensheid dus van een aangetaste ozon laag rondom een tewarme aardbol kunnen verlossen. Als zij inderdaad in staat is cfk's af te breken zouden politici, luchtvervuiling) de zwarte vorm in hef voordeel is omdat ze het zonlicht effeciënter absorberen waardoor ze eerder actief wor den en zich eerder voortplan ten. Omdat in het oosten blad luispopulaties (hun voedsel bron) doorgaans eerder opbou wen hebben de vroeger actieve lieveheersbestjes daar ook wer kelijk voordeel van. Overigens vormen de contrasterende stip pen ook kleurige waarschu wingstekens om vijanden af te schrikken en produceren de beestjes stoffen die ze onsma kelijk of zelfs giftig maken. Via laboratorium- en veldon derzoek proberen de Leidse on derzoekers de regionale kleur verschillen te verklaren. In grote kooien worden de beestjes al dan niet aan zonlicht blootge steld en kijkt men naar de ge volgen bij de voortplanting. milieu-organisaties en fabrikan ten hun discussies over een ver bod op de produktie en het ge bruik van cfk's kunnen opge- Zover is het echter nog lang niet als we deskundigen van de Nederlandse milieudeskundi gen van het Rijksinstituut voor Milieuhygiëne (RIVM) in Biltho- ven mogen geloven. Daar heerst grote scepsis ten aanzien van het onderzoek, dat bij hen vol strekt onbekend is. Woordvoerder J. Rotmans ge looft er eigenlijk niets van. Hij twijfelt niet alleen aan de juist heid van de Amerikaanse ont dekking, maar als die echt waar zou zijn vooral ook aan de mo gelijkheid die tegen een redelij ke prijs praktisch en ook nog op grote schaal toepasbaar te ma ken. De vraag is voor hem of het mogelijk is dat bacteriën die in zuurstofvrij milieu (moeten) le ven op vijftig kilometer hoogte in de atmosfeer hun werk zou den kunnen doen. Om zijn twij fels te staven refereert hij aan de inspanningen van de industrie om vervangers voor cfk's te vin den. Fabrikanten zoeken juist niet maar wegen om cfk's af te breken, omdat ze weten dat de kans dat zoiets mislukt veel te groot en* zo n onderzoek dus veel te kostbaar is. Er wordt bo vendien gewerkt aan een ver bod op cfk's, dus waarom zou je dan zoeken naar methoden om cfk 's af te breken? Onzinnig noemt Rotmans het werk van Lovley nog net niet, maar hij wijst wel op het bijna onvoorwaardelijke geloof in technologisch-wetenschappelij ke oplossingen, dat de Ameri kaanse cultuur zou kenmerken. Waar in Europa toch vooral het accent ligt op het besef dat de mensheid af en toe te ver gaat. ,,Wij zijn meer gericht op ont wikkeling van voorkoming en duurzaamheid, terwijl ze in de VS vaak denken alles technolo gisch aan te kunnen, wat overi gens ook voor Japan geldt. Dan komen ze weer met ideeën om C02 (de kooldioxide, die ook een flinke bijdrage levert aan het broeikaseffect) af te vangen en in de oceaan te dumpen. In Japan is dat een zeer omvang rijkproject." Half miljoen Jaarlijks worden in Nederland bijna een half miljoen ijskasten en diepvriezers met die hoe veelheid schadelijke stoffen af gedankt. In de tussentijd moe ten fabrieken zoals de onlangs geopende Coolrec in Eindhoven het materiaal vakkundig slopen om het geschikt te maken voor hergebruik. Coolrec is daarbij door een nieuw procédé als eni ge van de tien vergelijkbare 'sloopstratcn' in Nederland in staat behalve de koelvloeistof ook het PUR-schuim voor de isolatie te recyclen. Om de kosten daarvan te kunnen betalen moeten kopers van een nieuwe koelkast bin nenkort 50 gulden meer neer tellen. Een soort statiegeld op koelkasten, dat je alleen niet te rugkrijgt bij inlevering. Hoewel minder aansprekend, komt die maatregel dichter hij het ei van Columbus dan de ontdekking van Lovley. De Armillaria bulbosa, een reusachtige paddestoelen vormende schimmel in het noordelijke bosgebied van Michigan, is door onderzoe kers van de univeristiet van Toronto in Canada uitgeroe pen tot het grootste levende organisme ter wereld. De schimmel heeft een grotere levende massa dan de blau we vinvis, het grootste dier ter wereld, en de enorme Ca- lifomische Redwood-eik, de grootste plant. Het is een schimmelsoort waarbij geen verschil bestaat tussen wortels en scheuten. De schimmel, die voor het grootste deel onder de aarde bestaat, voedt zich met wor tels van eikebomen en plant zich voort door zijn sporen naar nieuwe wortels te ver spreiden. De Canadese onderzoekers zeiden dat de schimmel die zij hebben gemeten mini maal een oppervlak van 15 hectare bedekt, en dat hij naar schatting, gebaseerd op bodemmetingen. 10 000 kill gram we<-gt Maar het zou ook 100.000 kg kunnen zijn. En hij groeit verder. Wetenschappers namen voorheen aan dat de grote mavsa's van deze soort schimmel bestonden uit vele verschillende planten. Maar de (Canadese onderzoekers, onder leiding van botanist Myron Smith, ontdekten via genetische proeven dat één plant een uitgestrekt gebied kan beslaan. De aan de bul bosa verwante schimmel - soort Armillari mellea, die ook paddestoelen vormt, komt in Nederland en België zeer algemeen voor. pyreneeën ben apeldoorn Een team van Spaanse en Fran se archeologen is er onlangs in geslaagd de leeftijden van grot tekeningen nauwkeuriger te be palen dan tot dusverre is ge daan. Dat gebeurde aan de hand van analyses van zorgvul dig weggeschraapte monsters van tekeningen in drie grotten nabij het Pyreneeën-gebergte: die van Niaux in Zuid-Frankrijk en twee, op slechts tien kilome ter van elkaar, nabij de kust van de Golf van Biscaje gelegen grotten van Altamira en El Cas tillo in Noord-Spanje. Aldus meldt het blad Nature. De grotten herbergen de mooiste en meest gedetailleer de tekeningen van menselijke oorsprong. De oudste grotteke ningen gaan terug tot ongeveer 23.000 jaar voor onze jaartel ling. Vrijwel alle tekeningen la ten zien hoe levensbelangrijk de relatie van de toenmalige mens was met het hem omringende wild: bisons, antilopen en paar den bijvoorbeeld Urine Als kleurstof (pigment) gebruik te men bijvoorbeeld mangaan- of ijzeroxide vermengd met een bindmiddel. Daarvoor werd in sommige gevallen urine ge bruikt. Hiermee verkreeg men de kleuren rood, geel en Avart. Wit was toen nog niet mogelijk. Belangrijke details werden extra geaccentueerd met behulp van mangaanoxide. ook wel bekend als 'houtskool'. In veel gevallen werden de mengsels gewoon met de hand opgebracht of met behulp van een uitgekauwde tak als kwast. Bij de ongeveer 17.000 jaar ou de tekeningen in l-ascaux heeft men aanwijzingen gevonden dat er zelfs gebruik moet zijn gemaakt van een pijpje waar mee de kluurstof op de wanden werd geblazen, ten prehistori sche verfspuit dus. Nauwkeuriger Om de ouderdom van de wand- schildingen te benalen. hebben deskundigen wat kleurstof weg gehaald. Normaliter gebeurt dat met de zogeheten 'C 14 metho de'. Die methode is redelijk be trouwbaar tot ongeveer 40 000 jaar oud. Maar nadeel is dat er betrekkelijk veel materiaal voor nodig is en dat is bij prehistori sche wandschildenngen na tuurlijk uit den boze De Franse en Spaanse onderzoekers kozen daarom tot een 'veredelde' C-14 methode, waarvoor uiterst wei nig materiaal i} vereist en waar mee bovendien nauwkeuriger resultaten kunnen worden ver kregen. Zij maakten gebruik van een toestel (een combinatie van een massa-spectrometer en een deeltjesversneller) waarmee de radioactieve koolstoflsotopcn afgezonderd en geteld konden worden. Van de muurschilde ringen in de grotten van Niaux. El Castillo en Altamira namen de onderzoekers, met name op de plaatsen waar mangaanoxide (houtskool) voorkomt, nauwe lijks zichtbare schilfertjes weg. Die werden eerst met een mi ins. oop hrtifm "in ie tka al er-wel voldoende houtskool in voorkwam. Houtskool Daarbij bleek overigens dat hel houtskool op de muurschilde ringen in alle drie de grotten waarschijnlijk afkomstig was van een den neboom of een je neverbes Na een uitvoerige chemische bewerking hield men van zes monsters gemid deld nog geen milligram puur koolstof over dat geschikt was voor de datering Men verkreeg voor de muurschilderingen leef tijden tussen 14.710 en 12.440 jaar met onzekerheden van ge middeld 180 jaar Dat is 1.500 tot 3 500 jaar minder oud dan oorspronkelijk werd gedacht. In de grot van FJ (Castillo werd van twee geschilderde hiznns vrijwel dezelfde ouderdom be paald (13 000 jaar) zodat het aannemelijk is dat beide kunst werken door dezelfde mens(en) werden aangebracht Bizons Twee bizons in zowel F.I Castillo ab hoi Mjn> 100 Uoresni vak der oostelijk gelegen Niaux ver tonen. qua uitvoeringen leeftijd (ook 13.000 jaar), verdacht veH overeenkomsten. Dat sugge reert dat in ieder geval deze te keningen door dezelfde cultuur, mogelijk zelfs door dezelfde mensen, werden gemaakt Jammer Ls dat veel grottekr ntngen in Europa, zoals bijvoor beeld de kunstwerken in de grotten van Lavcaux. weinig tot geen houtskool bevatten De gr noemde manier van dateren i* daarbij dus zo goed als onmo- gelijk Misschien zou. zo raden de onderzoekers aan. in die geval len juist meer gekeken kunnen worden naar stijl, kunstzinnig heid en andere aspecten in rria tie tot die van de nu nauwkeurig gedateerde wandschildenngen Ihe zouden dan. bij evrntuclr overeenkomsten met elders, als basis voor ouderdomsbepalin gen kunnen worden gebruikt. Men zou er ook uit kunnen afleiden hoe grtalenteerd de prehistorische mens in de loop der U)den was of werd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11