Leidsch Dagblad Thaise premier verlaat Bangkok Woensdag massale actie verplegers Leidse regio jBim^& Kinderen schrijven Beatrix Ambtenaren Landbouw met stomheid geslagen Jacht op knaagkever in De Waag Werknemers van verzorgings- en verpleeghuizen in de Leidse regio komen woensdag massaal in actie. Bij het Elisabeth-zie- kenhuis in Leiderdorp, het Diaconesssenhuis in Leiden en Rijnoord in Alphen worden zondagsdiensten gedraaid. 's Middags om twee uur begint op het Vrouwenkerkplein in Leiden een manifestatie, die zal worden bijgewoond door ver tegenwoordigers van een groot aantal verzorgings- en ver pleeghuizen uit de regio, die daartoe hun werk zullen onder breken. Vanaf het plein vertrekt een stoet verpleegkundigen voor een 'mars door Leiden'. Deze eindigt bij het stadhuis in de Breestraat, waar aan een van de wethouders van Leiden een pakket handtekeningen wordt aangeboden. Blijdorp krijgt reuzenvaraan VOORDEEL UIT VOORRAAD... I Alles bij-de-hand van^ fax tot viltstift. Demmenie's selfservice kantoorgroothandel Rietschans 68, Leiderdorp Tet. 071-411141. Fax 071-896877 In verband met Hemelvaartsdag zijn onze kantoren op donder dag 28 mei gesloten, Voor het plaatsen van advertenties in de edities van vrijdag 29 mei en in de diverse rubrieken van zater dag 30 mei zijn de sluitingstijden als volgt: Vrijdag mei: Autorubriek, Gewone advertenties, Sleuteltjes, Familieberichten, woensdag 27 mei 10.00 uur. woensdag 27 mei 12.00 uur. woensdag 27 mei 14.00 uur. vrijdag 29 mei 08.00 uur. Zaterdag 30 mei: Onroerend goed. Personeel, Gewone advertenties, Familieberichten, Directie Leidsch/Alphens Dagblad. woensdag 27 mei 15.30 uur. woensdag 27 mei 1.5.30 uur. vrijdag 29 mei 12.00 uur. vrijdag 29 mei 17.00 uur. PoiX)f> RM.PII LAI RF.N Shirts Casuals. TARTAN SHOP Breestraat 130, Leiden ZATERDAG 23 ME11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39860 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Kinderkunst 9 Leiden heeft sinds kort in de Groensteeg een kunstwinkel voor kinderen I Broedertwist A Er moet een punt Z I worden gezet ach ter de broedertwist in de Gereformeerde Oecume nische Raad Olympia'sTour O Olympia's Tour is J sinds gisteren een geheel Nederlandse aan gelegenheid VANROYC.S. ADVOCATEN Rapenburg 55,2311GH Leiden. Tel. (071) 122362 HET WOORD IS AAN Irving Berlin Het leven bestaat voor 10 procent uit wat je ervan maakt en voor 90 procent uit hoe je het allemaal op neemt VANDAAG PAGINA'S48 Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur9 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Financiën32,33 Info19 TV-programma's 10,11 Reg.o13,15,17 Religie2 Sport25,27 Zaterdags bijvoegsel 37 t/m 47 VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 28 HET WEER Verwachting van het KNMI voor het weekeinde Mogelijk onweer Overwegend zonnig en vooral in de middag en avond mogelijk een onweersbui Middagtemperatuur rond 26 graden Matige oosten wind, kracht 3 a 4. langs de kust vrij krachtig, 5. KLM ligt goed bij Hongaren De KLM maakt een goede kans een belang van 35 procent in de Hongaarse luchtvaartmaat schappij Malev te verwerven. Hoewel verschillende andere Westeuropese maatschappijen ook in de race zijn, hebben de Nederlanders een aantal sterke stroeven. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat steunt met expertise en geld de overgang van de Hongaarse luchtvaart naar een markteconomie. Deskundigen van Schiphol helpen bij de reor ganisatie van de luchthaven van Budapest. Op 2 juni moeten alle offertes binnen zijn. In september valt de beslissing Hongarije houdt 51 procent Malev in handen. Mijn abonnement betaal rk daarna Bar maand I» 27.80) via a ut oma- inch* betaling' Per kwartaal (f 80,10) via accept - Dere bon m aan envetop. ronder 71214 14ÖÖÖ53 071140745 S 'Beste koningin. Is het leuk om koningin te zijn? Mij lijkt het helemaal niet leuk om de hele dag te regeren. Uw dienaar Dirkjan'. Deze brief komt niet van de hofhouding van koningin Beatrix maar van een schoolkind uit Houten. Het is de bedoeling dat dit soort briefjes, voorzien van teke ningen, wordt gebundeld in het jubileumboekje Brieven aan de Koningin. Het boekje is een ge schenk van alle Nederlandse kinderen aan konin gin Beatrix. Ze krijgt het eind oktober omdat ze dan twaalfeneenhalf jaar regeert. De bedenker van het 'nationale' geschenk is de 55-jarige Haarlemse auteur Ted van Turnhout. Via het populaire televisieprogramma Bassie en Adriaan en de Nederlandse ambassades zijn in middels alle kinderen in Nederland, de Antillen en Aruba opgeroepen om een brief naar de ko ningin te sturen. Thema van het boekje is 'een leuker Nederland'. Van Turnhout heeft het idee afgekeken van het Engelse boekje: 'Brieven aan God'. Dat boekje, ook helemaal door kinderen geschreven, bleek een groot succes. Niet iedere schrijver met een leuk idee krijgt echter zomaar toegang tot het ko ningshuis. Van Turnhout had al goede relaties met de Oranjes omdat hij jarenlang bij de proto collaire dienst van de KLM heeft eewerkt. Die dienst zorgt ervoor dat 'erg belangrijke personen' tijdens de vlucht uitstekend worden verzorgd. Van Turnhout zocht eerst contact met de groot meester van de koningin. „Hij vond het een goed idee. Hij zei dat de majesteit een boekje van alle kinderen uit Nederland prachtig zou vinden. Ze wilde haar jubileum eigenlijk sober houden, maar dit vond ze enig", aldus Van Turnhout. De konin gin was zelfs zó enthousiast dat ze eindredacteur van het boekje wordt. Van Turnhout hoopt op een grote respons. De opbrengst van het cadeau gaat naar het Nationaal Jeugdfonds ofwel Jantje Beton. Het boekje zal aan het eind van het jaar in alle boekwinkels liggen. Van Turnhout hoopt op een goede verkoop. „We willen hier een heel goed werkstuk van gaan ma ken". le-Kroes heeft zich ondanks harde kritiek op het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij „volstrekt ongeloofwaardig" gemaakt door geen con crete aanbevelingen te doen om de gecon stateerde wantoestanden aan te pakken. Dat zegt Frits van Beusekom, de op een zij spoor gezette directeur Natuurbehoud van het departement. Van Beusekom, nog steeds werkzaam bij het ministerie, zegt „zeer verbaasd" te zijn over het gisteren verschenen rapport van de commissie. Ondanks de scherpe kritiek op het gebrekkig functioneren van het ministe rie „zegt de commissie niks over hoe het nu verder moet. Men heeft de minister een ali bi verschaft. Gelet op het niveau van deze mensen concludeer ik dat ze politieke mo tieven hebben gehad om de zaak zo te ver pakken." De sfeer op het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij is er een van con servatisme, wantrouwen, leugenachtigheid en zelfs chantage, zo blijkt uit reacties. Nog steeds willen ambtenaren bij voorkeur ano niem uiting geven van hun ongenoegen, omdat „degene die zijn nek te ver uitsteekt zijn kop verliest". Volgens een ambtenaar van het departe ment is het rapport gisteren in het alge meen ervaren als 'teleurstellend'. „Tijdens het onderzoek is een aantal zaken vrij hard op tafel gekomen. Als je nu bekijkt wat daarvan overblijft, is dat nogal magertjes, vervat in organisatorisch jargon. Veel kritiek is slechts tussen de regels te lezen", aldus de medewerker. De ambtenaar wijst erop dat de commissie Kroes bovendien minister Bukman de hand boven het hoofd houdt, „terwijl er sinds de heibel van vorig jaar niets is gebeurd dat in de richting van een verbetering wijst." Belangrijke oorzaak van de bestuurlijke wanorde op Jiet departement, zo consta teert de commissie, is de sterke hiërarchi sche opzet. Een medewerker van Natuurbe houd beaamt dit. „Traditioneel zijn de se cretaris-generaal en zijn plaatsvervanger bij ons afkomstig van de directie juridisch-be- stuurlijke organisatie. De beleidsdirecties kunnen het nooit van dit 'juridisch bastion' winnen, waardoor alles bij het oude blijft. Verdwijnt dat bastion niet, dan' is elke maatregel slechts cosmetica", aldus de me dewerker. Hoe kan het dat alles feitelijk het oude blijft, ondanks alle kritiek. „Ons ministerie wordt al jaren geleid door CDA'ers. De ambtelijke top weet veel van die bewinds lieden, niet altijd de aardigste dingen. Ken nis is macht. Dat speelt een rol", zegt een ambtenaar. Chantage dus? „Ach, er doen veel verhalen de ronde. Maar vraag mij niet met een snippertje bewijs te komen, want dat is er niet Van Beusekom heeft er geen enkel ver trouwen in dat er iets zal veranderen. Het cynisme dat de sfeer op het departement al kenmerkt. /a\ door bei rapport toenemen, verwacht hij. „De top versterkt zijn positie. Kritische geesten vertrekken of woraen overspannen. En voor de buitenwacht worden wat slo gans verzonnen die openheid suggereren. Pure image building Pagina 3: Gabor mag van Kamer weg. jarenlang ke Kroes alleen de bonte knaagkever heeft gedu- ken zijn niet aangetast. Verder on- een verhittin^ rende vele jaren zijn werk gedaan, derzoek moet uitwijzen hoe de ac- de ruimte waardoor de larf dood leiden Als een mijnwerker door een schacht, zo loopt ambtenaar Ouwehand met zijn looplamp door de gewelven van De Waag. Een stofzuiger zou er goed werk kunnen doen. Her en der liggen zandkleurige hoopjes. De larf van gisteren gebleken. De draagbal- wehand. „Zelf voel ik wel De toestand van het hout in de tiviteiten van het ongewenste in- gewelven mag verontrustend zijn, sekt kunnen worden beëindigd, niemand hoeft voor instorting „Hout injecteren geeft geen hon- bang te zijn, zo is uit onderzoek derd procent garantie", zegt Ou- gaat." Als de gemeente het kan betalen, wordt de knaagkever nog dit jaar aangepakt foto loek zuyderduin Suchinda treedt af na verlies steun regering zaterdags z bijvoegsel Meer dan zestig procent van de Hollandse nieuwe komt uit Hirtshals en Skagen. Bericht van de Deense haringveilingen. Mr. Jaap van Rijn, de topman van Internationale Nederlanden Groep met pensioen. Wiser, sadder and wiser.' Bedrijven uit de Leidse regio en de Bollenstreek zijn ruim vertegenwoordigd op de Floriade: een (dure) prestigezaak. Het gestaalde leven van een ex-lokagent. Ralph Nieves adviseert de filmmakers van Hollywood. Een klassiek strijkkwartet met een buitengewoon scherpe blik voor alle goede muziek. Het Kronos Quartet. Denkwijzen Voeden is voelen. Botsingen binnen het Nederlands team in de Camel Trophy. 'Er gaat overal wel eens iets mis...' Het aftreden van premier Suchinda moet een einde maken aan de on rust in Thailand. Het leger kan dan weer terug naar de kazerne. rorowtf, ten duidelijk in te stemmen met de premier. Mei tranen in zijn de door de oppositie geëiste ogen zei Pongpol dat het leger grondwetswijziging. waarin de verantwoordelijkheid moet wordt bepaald dal alleen een dragen voor de dood van de de- gekozen parlementslid premier monstranten en beloofde een kan worden. onderzoek naar het geweid. Mipister van buitenlandse za ken Pongpol Adireksan zei dat iedereen die hij had Reread- pleegd staat op het aftreden van De Thaise premier Suchin da Kraprayoon is afgetre den. Dit is vanochtend in Bangkok uit welingelichte bronnen vernomen. Het was niet mogelijk om on middellijk een officiële be vestiging te krijgen van het ontslag van Suchinda. BANGKOK AFP Volgens de bronnen had Suchinda gisteravond een on derhoud met koning Bhumibol Adulyadey. Het aantreden van de voormalige legerchef begin april als premier was de aanlei ding voor de massale en bloedi ge demonstraties van de afgelo pen week in Bangkok. Donderdag had bemiddeling van de Thaise koning een einde gemaakt aan de onlusten. Suchinda zou op het punt staan naar het buitenland te vertrek ken. Over de bestemming werd niets gezegd. Suchinda was vorig jaar de leidende kracht achter een mili taire staatsgreep. Bij de parle mentsverkiezingen in maart was hij niet verkiesbaar. Suchinda zei geen rol in de poli tiek te ambiëren, maar werd desondanks regeringsleider. Daar kwam de oppositie, onder leiding van de populaire ex- gouvemeur van Bangkok, Chamlong Srimuang, tegen in verweer. Suchinda verloor gisteren de steun van de vijf militair gezin de regeringspartijen die hem in april aan de macht hadden ge bracht. Ook binnen de regerings was duidelijk geworden dat er geen oplossing voor het geschil mogelijk was zolang Suchinda premier was. De partijen maak- Vergoeding schade beving nu snel rond ROERMOND ANP Het Nationaal Rampenfonds zal dit weekeinde schadeformulie ren uitreiken aan de 6.000 ge dupeerden van de aardbeving in Limburg. Het eerste formu lier ging vandaag naar het meest gedupeerde gezin, de fa milie Boonen uit Melick-Her- kenbosch. De schade aan hun woning bedraagt zo'n 110.000 gulden. Als de gedupeerden de formulieren snel insturen, heb ben zij de schadebedragen bo ven 5.000 gulden waarschijnlijk binnen veertien dagen binnen. De Rotterdamse Diergaarde Blijdorp krijgt deze zomer een van 's werelds zeldzaamste 'monsters', de Komodo- of reuzenvaraan. De ze diersoort staat met de krokodillen het'dichtst bij de voorlopers van de reptielen, de Dinosauriërs. De reuzenvaraan is een vleeseter en wordt in zijn woongebied, een kleine eilandengroep in Indonesië, om zijn roofzuchtigheid al gemeen gevreesd. De dieren zijn in staat volwassen herten en zwij nen te doden. Het exemplaar voor Blijdorp, een volwassen mannetje van 2,20 meter lang, komt van de dierentuin van Singapore. De diergaarde hoopt in de toekomst ook aan een vrouwelijk exemplaar te komen om met deze ernstig bedreigde diersoort te kunnen fokken. Met de komst van de Komodo-varaan kan Blijdorp een verbinding leggen tussen de grote Dinosauriërs-expositie, die gisteren is ge opend, en de nog altijd levende reptielen van geringere afmeting.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1