Leidsch Dagblad CDA plaatst bom onder plan-Simons I' f I Europa Cup-feest met gewonden Uitgaansverbod in Bangkok opgeheven Rotswand dreigt dorpje te verpletteren Boerderij in Hoogmade uitgebrand mms. Haagse steun voor Leids stationsproject TE WARM? DONDERDAG 21 ME11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39858 LOSSE NUMMERS 1,50 'Meneer Anton' 9 Anton Dreesmann ge portretteerd in 'Moed, macht en miljoenen'. Man van uitersten. Gegiechel en gebulder. Reve-collectie levert f 32.000 bij veiling op De Reve-collectie die gister avond bij het Leidse veilinghuis Burgersdijk en Niermans onder de hamer ging, heeft ruim 32.000 gulden opgebracht. De brieven die oud-uitgever Johan Polak aan Gerard Reve schreef, gingen voor 6.000 gulden naar een anonieme particulier. Overigens heeft Polak alle brieven en documenten die hij nu nog bezit en betrekking heb ben op Reve voor 150 jaar ach ter slot en grendel geborgen. Hij neemt zo wraak op Reves leven spartner Joop Schafthuizen die de brieven van Polak aan Reve op de veiling had gebracht. Door de maatregel wordt verde re studie naar Reve tot in lengte van dagen ernstig bemoeilijkt. De veiling van de 'collectie J.S.' trok veel belangstelling. Po lak en Schafthuizen waren niet zelf aanwezig en uit de zaal werd niet geboden. Woordvoer der Steenkamp van het veiling huis verklaart dat uit de onbe kendheid van het publiek met veilingen van dergelijke brie vencollecties. Pagina 23: Polak sluit Reve-ar- chief af. Gezondheidswet Ouderen en gehan- 2 U dicapten worden volgens de provincie slachtoffer van de nieuwe gezondheidswet hoogmade Een felle brand in een boerderij aan de Doespol- derkade in Hoogmade heeft gis teren het gezin G. van Leeuwen dakloos gemaakt. Het huis werd totaal verwoest. Het pand er naast liep waterschade op. De brand js waarschijnlijk veroor zaakt door het op hout gestookte fornuis in de kaasmakerij. Ver moedelijks is de schoorsteen oververhit geraakt of zijn via de pijp vonken op het rieten dak be land. De Van Leeuwens zaten nietsvermoedend koffie te drin ken toen de brand uitbrak. Buren zagen rook en sloegen alarm. Toen de brandweer van Wou- brugge arriveerde brandde een hoek van de boerderij. „Voordat we de slangen konden uitrollen, stond het hele dak al in brand", aldus ondercommandant Du Pau. „Dat heb je met riet." De brandweer kon een ontploffing voorkomen door zes gasflessen uit het pand te 'hengelen' met een stok. De korpsen uit Rijpwe- tering en Leimuiden verleenden assistentie, foto hielco kuipers Biesheuvel Q Maarten Biesheuvel jL J staat centraal in do cumentaire: Jantje lacht, Jantje huilt. ill®» li'Hil'lfiWHi BARCELONA «RUUD DE V leiden» paul v De regeringspartijen CDA en PvdA vinden dat de bouw van twee tunnels bij het- Leidse sta tion moet doorgaan. Woord voerders van de twee Tweede- Kamerfracties noemen het on acceptabel als de door minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat gevraagde onderzoe ken naar goedkopere varianten tot uit- of afstel leiden van het 'uitstekende project'. De finan cieel specialist van de PvdA, Leidenaar W. Vermeend, wil aardgasbaten naar Leiden laten vloeien om uitvoering van het plan mogelijk te maken. Hij heeft het project inmiddels hiervoor voorgedragen, ook omdat het voor werkgelegen heid zorgt: „De financiën vor men het enige knelpunt in Lei den. Zodra het geld er is, kan de spade de grond in, want de plannen zijn kant-en-klaar", al dus Vermeend. De 500 miljoen gulden aan extra aardgasbaten die dit jaar beschikbaar komen, zijn vooral bedoeld voor grote projecten als de hoge-snel- correspondent Het winnen van de Europa Cup door Bar celona heeft de afgelopen nacht het cen trum van de Catalaanse hoofdstad volledig ontwricht. Onmiddellijk, nadat de scheids rechter Schmidhuber het laatste fluitsignaal had gegeven, stroomden tienduizenden Barcelona-supporters naar het centrum van stad. Zwaaiend met de blauwrode vlaggen van Barcelona of gekleed in de geelrode kleuren van Catalonië trokken zij over de Ramblas en de overvolle Placa de Cata- lunya. Luid claxonnerende auto's konden daar niet meer voor- of achteruit en overal klonk fret geknal van vuurwerk en van het ontkurken van de flessen champagne. Rond twee uur vannacht veranderden de feestelijkheden echter in rellen en vernielin gen. Ruiten werden ingegooid, auto's ver nield, en stoplichten en verkeersborden werden uit de grond getrokken. De politie heidslijn en de Betuwelijn. De verkeersspecialisten van coali tiepartner CDA brachten twee maanden geleden een bezoek aan het Leidse station. Ze meld den 'hun' minister Maij vervol gens dat het plan ('een voor beeldproject') moet doorgaan. CDA'er M.B. van Vlijmen zegt het zeer te betreuren als het rijk zich uit het project zou terug trekken. Dinsdag liet minister Maij de gemeente Leiden weten slechts te willen meebetalen aan de tunnels als het plan goedkoper wordt uitgevoerd. Leiden heeft van het rijk ongeveer 140 mil joen gulden nodig. PvdA-ka- merlid De Jong (net als Ver meend woonachtig in de Sleu- telstad) ziet mogelijkheden tot verrichtte enkele charges en 23 personen, besparingen als het rijk steilere hellingen in de tunnel toestaat. De tunnel zou dan korter en daardoor goedkoper kunnen worden. Hij noemt de verkeers situatie voor het station 'zo langzamerhand onhoudbaar'. Pagina Leiden: Leidse politiek pessimistisch. onder wie acht politieagenten, moesten ziekenhuizen worden behandeld. Dertien personen werden aangehouden. De kranten in Barcelona benadrukten dat de overwinning op het laffe Italiaanse Sampdoria verdiend was. „Wij zijn tot tweemaal toe door het oog van de naald ge kropen, maar het zou slecht voor het voet bal zijn geweest, als dit Sampdoria de cup had gewonnen", was het algemene oordeel. Alle kranten in Barcelona, maar ook die in Madrid, openden vanochtend met de overwinning op Wembley. 'Barca kampioen van Europa' was de opening van La Vangu- ardia. 'De beste van Europa' was de kop van El Periodico en El Pais zette 'El Barca wint de Europacup onder de magie van Wem bley' op zijn voorpagina. Met name de fraaie goal van uitblinker Ronald Koeman werd door de kranten ge prezen. De kranten benadrukten tevens de historische betekenis van deze eerste Euro pa Cup voor landskampioenen in de 93 jaar oude geschiedenis van Barcelona. Tot gis teravond was aartsrivaal Real Madrid de enige Spaanse club geweest, die deze beker ooit, tot zes maal toe had gewonnen. Tegen de avond wordt het elftal van Bar celona op het vliegveld van Prat verwacht. Daama is een huldiging op het stadhuis en een rondrit door de stad die eindigt in het Camp Nou-stadion. Burgemeester Pasqual Maragall had ongetwijfeld gelijk toen hij gisteravond in Londen zei, dat het olym pisch jaar 1992 met de overwinning van Barcelona op Sampdoria nu pas echt be gonnen is. „Dit is het medicijn dat we nodig hadden", aldus Maragall. Publieke steun te klein geacht Het plan-Simons voor de stelselherziening in de gezond heidszorg moet fundamenteel worden gewijzigd, anders gaat het CDA er niet mee akkoord. Dit blijkt uit de van middag gepresenteerde nota 'Betere zorg op basis van solidariteit en eigen verantwoordelijkheid'. Het stuk is in opdracht van het CDA-bestuur gemaakt door een werk groep onder leiding van partijvoorzitter Van Velzen. den haag gpdHet CDA neemt afstand van het idee dat er een basisverze kering kan komen voor alle vor men van zorg. Zo zou er op de een of andere manier een apar te regeling moeten komen voor zwakzinnigenzorg, chronisch psychiatrische zorg en delen van de gehandicaptenzorg. De kosten in deze sectoren zijn na melijk zo hoog dat een stelsel van vaste uitkeringen om con currentie uit te lokken niet zal werken, aldus het CDA. De basisverzekering moet worden geschoond door ver strekkingen aan een maximum per jaar te binden. De christen democraten pleiten er voor om tandarts, specialist, huisarts en ziekenhuis voorlopig als aparte vormen van zorg te laten voort bestaan voor ziekenfonds, parti culiere en ambtenarenverzeke- ring. Deze vormen van zorg mogen niet snel in de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (awbz) terecht komen. In plaats daarvan moet eerst gewerkt worden met globale richtlijnen voor de zorg, zodat concurren tie en kostenbeheersing toene men. Het CDA bepleit verder een verplicht eigen risico binnen de basisverzekering in de vorm van een vast bedrag per jaar. Dat moet bijdragen tot kostenbe heersing. Het CDA vindt dat de publieke aanvaarding van het plan-Si mons te zwak is om op 1 januari 1993 delen van de zorg uit het ziekenfonds over te brengen naar de awbz, de toekomstige basisverzekering. Daarnaast stelt het rapport dat de door Si mons gewenste basisverzeke ring, met daarin 96 procent van de zorg, te breed is. Delen van de zorg moeten buiten die ver zekering blijven. HET WOORD IS AAN Capel Verbeug u in het geluk van een ander, al is het nog zo groot VANDAAG PAGINA'S 32 Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur23,24,25,27 Economie9 Extra13 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Info22 TV-programma's15 Regio17,19,20,21 RTVShow14 Sport29.31 VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 11 HET WEER Verwachting tot morgenavond Aanhoudend warm Vannacht weinig bewolking. Overdag vn) zonnig Tegen de avond in het zuidoosten mogelijk een lokale onweersbui Middag- temperatuur ongeveer 25 graden Zwakke tot matige oosten wind Chauffeur van rampbus 'door zon verblind' De chauffeur van de Belgische bus die dinsdag bij Breda ongelukte, wijt het ongeval j plotseling di de zon werd verblind Dit het feit dat hij plotseling door ft zijn werkgever, directeur De Swaef van Selecta Cars, gisteren gezegd. Bij het ongeluk vielen 7 doden en 43 gewonden. De verklaring van De Swaef wijkt af van wal twee overleven den van de busramp zeggen. Volgens hen zat de c hauffeur op zijn wegenkaart te kijken toen het ongeluk gebeurde. Volgens De Swaef heeft de chauffeur verklaard dat hij inderdaad even de ogen afwendde toen de reisleidster hem een wegen kaart toonde Dat zou echter 300 meter voor de plaats et ongeval zijn gebeurd. Massa's fans van FC Barcelona gingen gister avond de straat op om de verovering van de Europa Cup 1 te vieren. foto epa Computerkraker aangehouden Amsterdam Het team computercriminaliteit van de j\mster- damse politie heeft gisteren in Utrecht een 19-jarige student in formatica gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht meerdere com puternetwerken in binnen- en buitenland gekraakt te hebben. Bij huiszoeking zijn computerapparatuur en discettes in beslag genomen. De politie wil „in het belang van het onderzoek" niet meedelen in welke computernetwerken is ingebroken. De 'hac ker' kan overigens slechts oplichting en valsheid in geschrifte ten laste worden gejegd. Snoek bijt hond Groningen Een snoek van bijna een meter lang heeft deze week in het water van een plas bij Meppel een bullterriër gegrepen. De jonge hond was met zijn baas aan het spelen in het ondiepe water, toen hij door de roofvis werd aangevallen. De hond raakte gewond aan een voorpoot. Volgens J. Weemink, die studie heeft gemaakt van het gedrag van snoeken, gaat het om een ongewo ne actie. Hij veronderstelt dat de vis de hond voor een prooi heeft aangezien en vervolgens heeft'toegehapt. Weemink heeft niet eerder gehoord dat een snoek een hond heeft gebeten. De roofvissen willen nog wel eens eenden te grazen nemen. Nieuwe reservaten in Amazonegebied Brasilia» De Braziliaanse president Fernando Collor de Mello heeft gisteren vier stukken Amazonewoud tot beschermd gebied verklaard. Hij zei dat daarmee thans vier procent van het Brazi liaanse grondgebied officieel is beschermd. De vier gebieden, bij elkaar 36.322 hectare, worden „win-reservaten" genoemd om dat de inwoners leven van fruit, noten, bomen en rubber die het woud oplevert. Ministerie ontruimd na bommelding den haag De politie heeft gisteren het ministerie van onderwijs in Zoetermeer ontruimd na een bommelding. Iemand die zei van Rara te zijn belde om 15.45 op met de mededeling dat er om 16.15 uur een bom af zop gaan. Gezien de korte tijd besloot de politie het gebouw te ontruimen. Bij het ministerie werken en kele duizenden mensen. Er werd geen bom aangetroffen. BANGKOK Rtr-AFP De Thaise regering heeft van morgen het uitgaansverbod voor Bangkok opgeheven. Dit was gisteravond ingesteld om nieuwe massale demonstraties tegen de regering tegen te gaan. Volgens de staatstelevisie gaf premier Suchinda Kraprayoon opdracht tot de opheffing omdat de rust in de stad was terugegekeerd. Suchinda, wiens aftreden was geëist door de betogers, en de voornaamste' oppositieleider Chamlong Srimuang kwamen gisteren overeen een compro mis uit te werken. Dit gebeurde nadat de premier na vier dagen ernstige onlusten de vrijlating van Chamlong en van de meer dan 2.000 andere arrestanten had aangekondigd na politiek ingrijpen door koning Bhumi- bol. Deze droeg beide kempha nen op te werken aan beëindi ging van de politieke crisis in het land. Bij de aankondiging van de vrijlatingen op de tv zaten Chamlong, die de demonstran ten opriep af te zien van geweld, en premier Suchinda naast el kaar. Generaal Suchinda werd op 7 april tot premier benoemd, maar de betogers willen hem vervangen zien door een nor maal gekozen lid van het parle ment. Daarvoor is een grond wetswijziging nodig. Suchinda verklaarde vanmorgen vroeg dat hij daarmee zal instemmen. De twee kamers van het parle ment zullen zich maandag over deze kwestie beraden. i eisten in de afgelo pen dagen het vertrek van Suchinda, die in februari 1991 een militaire staatsgreep leidde, niet deelnam aan ae verkiezin gen in maart en toch tot pre mier werd benoemd. Maandagochtend gaf hij het le ger opdracht met harae hand de demonstraties van 200.000 mensen onder leiding van Chamlong uiteen te drijven. Le ger en politie schoten op beto gers. Daardoor vielen volgens officiële cijfers 40 doden, maar uit diverse andere bronnen kwamen berichten o' derden doden. Zelfs als de wijziging van de grondwet wordl goedgekeurd, is nog onduidelijk of Suchinda zal buigen voor de eisen van de be togers. Leden van Suchinda's vijf partijencoalitie hebben ver klaard dat de premier zijn vier jarige ambtsperiode zou moe ten volmaken. Pagina 2: Thaise militairen ge wend aan rol in politiek. Pagina 9: Thailand vreest eco nomische terugslag. Par kwartaal (180,10) v»a accept j Nut on voorlettert króv cees van der laan Is er nog tijd voor het reddings plan? Dat vragen de inwoners van het Duitse wijn- en toeris tendorp Kröv zich angstig af. Aan de overkant van de rivier de Moezel dreigt 90.000 kubieke meter rotswand naar beneden te storten en het dorpje deels in een vloedgolf van rotsen, mod der en water te verpletteren. j\1- le hoop is eevestigd op explosie- venexpert Schwartz, een stoï cijnse Zwitser, die met spring stof de rotswand netjes naar be neden wil laten glijden. De 2.200 inwoners van Kröv maakten zich geen zorgen toen enkele weken geleden aan de overkant van de Moezel een stuk rots neerstortte. Dat ge beurde wel vaker, zeiden de dorpelingen tegen elkaar. Geologen dachten daar echter anders over. Vanaf februari schoof de als een zwakke plek bekend staande rotswand over een breedte van dertig tot vijftig meter enkele milliters per dag naar beneden. En deze week kwam de 90.000 kubieke meter 'echt' in beweging: vijf centime ter in één dag en de volgende dag weer vijf centimeter. Reden voor groot alarm. „We besloten de bewoners van de laagstgelegen 27 huizen te evacueren", vertelt burge meester Trossen. Zo n 170 men sen werden bij familie en vrien den in hoger gelegen huizen ondergebracht. De scheepvaart op de Moezel werd gestaakt en sommige wegen werden voor verkeer gesloten. Alleen in zijn ergste nacht merries kan Trossen zich voor stellen wat er gebeurt als de berg 'ongecontroleerd' naar be neden komt. „Dan belandt ze ker 30.000 kubieke meter rots in de Moezel. Het gevolg is ccn vloedgolf die zeker het onderste gedeelte van Kröv wegvaagt Op de bergkam 200 meter ho ven de Moezel en Kröv blijkt pas hoe ernstig de i Enkele meters vanaf de rand gaapt een kloof van zestig tot tachtig centimeter breed en nu al dertig meter diep. Volgens geoloog prof. dr. Krauter is het schuiven van de rotsmassa vol ledig te wijten aan de natuur zelf. „Door vocht, lucht, ouder dom en zwaartekracht gaat zo'n wand bewegen. Het gebeurt overal in de hergen. Er is geen sprake van erosie die door de landbouw is veroorzaakt." Zwitserland overgevlogen spri n gst offen d esk u nd i ge Schwartz werken hard aan een reddingsplan. „Het is dc bcdoc- Telefoonlivm controlsberorgmg) I Nummer bsnkygicofsfc erving )lazen. Elke keer blazen een stuk op, de rest schuift dan netjes naar beneden", leggen Krauter en Schwartz uit. Daar toe worden diepe, verticale sleuven geboord die gevuld worden met explosieven. Schwartz zegt tot cn met morgen tijd nodig te hebben om alle dynamiet staven op hun plaats te leggen Vanaf zaterdag nI dn md inikjs fin beetje worden ongeblazen .Als het echt moet. kan ik vrijdag avond beginnen, maar alleen in het uiterste geval". Lwdfcch DegMed Antwoordnummer 10050 2300 VS Laid 8 71214 1^00053 J

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1