'De teksten schijnen voor kinderen te literair te zijn' Martijn Lindenberg stopt niet te veel drama in een wedstrijd Rtv show Het ontwortelde bestaan van 'Groentjes' D VAN PUTTEN Verbeter de wereld en begin bij de jon geren, als de oude ren het in meerderheid laten af weten. Tijdens de voorbereiding lieten Ellen Wilmink en Bies van Ede zich als makers van VARA's educatieve jeugdserie 'Groen tjes' leiden door die filosofie. De elfdelige produktie, gemaakt in samenwerking met de vereni ging Natuurmonumenten, con fronteert de jeugd van 6 tot 12 jaar spelenderwijs met al wat leeft en bloeit en waarin men zo graag snoeit. De natuur komt steeds verder van de mens af te staan. Onder zoeken hebben schrijnend aan het licht gebracht dat sommige stadse kinderen vandaag de dag in de veronderstelling verkeren dat melk in melkfabrieken wordt geproduceerd. In de serie draait alles om het volslagen wereldvreemd kluize naarstype longejans, een ge pensioneerde onderwijzer. De hele wereld heeft hij in z'n klas gehad. Bush, Gorbatsjov, Jeltsin en ook james Bond, die in de klas gewoon jannes Bontekoe heette. Dat de wereld is verwor den tot een kwalijk riekende vuilnisbelt trekt meester Jonge- jans zich hoogstpersoonlijk aan. De arme man kwelt zichzelf met het zelfverwijt dat hij zijn oud leerlingen indertijd blijkbaaf met te weinig zeggingskracht tegemoet is getreden om ze na tuur- en milieubewuster te ma ken. Ingenomen In aanmerking genomen dat de serie op zaterdagmiddag wordt uitgezonden, schijnt de kijk dichtheid alleszins redelijk. Bij Natuurmonumenten, die als vereniging in totaal 125.000 gul den van de produktiekosten van 'Groentjes' voor haar rekening nam, is Menno Loohuizen zelfs bijzonder ingenomen met het bereik van de serie. „Er kijken elke zaterdagmiddag wel 200.000 kinderen. Vorig seizoen scoorden we zelfs beter dan meneer Kaktus." 'Groentjes' wortelde min of meer in een familiair milieu. Ga maar na: voor de inhoud van de eerste reeks tekenden produ- cente/regisseuse Ellen Wilmink en haar broer Hans, terwijl de programmatitel werd bedacht door haar partner Marcel. Voor de tekstuele invulling van de nu lopende serie klopte de Haar lemse aan bij journalist/jeugd boekenschrijver Bies van Ede. Wilmink: „Bij nader inzien vond de eindredactie dat er een tekst schrijver bij moest komen. Ik ken Bies al jaren, vandaar dat ik hem heb benaderd." Nadat hij met de VARA over eenstemming had bereikt over de financiële voorwaarden, ging de tekstschrijver eind februari als een bezetene aan het slag. In een week tijd schreef hij vijf af leveringen. „Het was kort dag. Begin maart werd al begonnen met de eerste opnamen." Meester Jongejans, de ver strooide hoofdpersoon in 'Groentjes', leefde in een andere gedaante dank zij Van Ede al een vroeger leven. Een jaar of twee geleden was dit type als compleet verstrooid schrijver de centrale figuur in een kinder boekenprogramma. Van Ede: „Toen ik Jongejans bedacht, stond Walter Crommelin mij voor ogen. Vind ik een hele goe de acteur. Ik heb longejans als het ware naar Crommelin toe geschreven." Universeel In 'Groentjes' is jongejans, zoals zijn geestelijke vader hem aan duidt, 'een universele onderwij zer'. Geen mens op de wereld die niet van hem les heeft ge had. Niet dat de man daar blij vende contacten aan heeft over gehouden. Als enige levende wezen komt de kittige oud-leer linge Marceline, aan wie heel naturel gestalte wordt gegeven door VARA-omroepster Marce line Schopman, nog geregeld langs bij de man die z'n huis nauwelijks nog uitkomt. Ofschoon al lang uit het on derwijs, kan Jongejans het over brengen van kennis aan ande ren niet laten. Marceline ver neemt voor het eerst in haar le ven iets over paardentractie (het milieuvriendelijk verslepen van boomstammen door paar den); ze hoort dat er geen bete re grasmaaiers bestaan dan gra zende pony's; Jongejans geeft uitleg over schedels en botten en informatie over bomen. Voor de praktische aanvulling van zijn lessen stuurt Jongejans zijn oud-leerlinge telkenmale op onderzoek uit. jeugdige na tuurvorsers (Van Ede: „Via Na tuurmonumenten zijn we in contact gekomen met die kin deren") vertellen Marceline Schopman en hun leeftijdgeno ten (tussen 6 en 12iaar) over al les dat hen dag in dag uit bezig houdt. Leerzaam voor rijp en groen, want over de schoudertjes van kinderen kijken ook veel ouders dan is onder de jeugd de inte resse voor natuur en milieu in het algemeen en voor zijn ver- 'eniging in het bijzonder geste gen. „Het komt niet op een brief of telefoontje aan, maar we krijgen wekelijks tientallen vragen van Ellen Wilmink en Bies van Ede: onzekerheid over het voortbestaan van 'Groentjes'. foto united photos de boer STARDOM ,Y Zanger Humphrey Campbell was zo in de wolken met zijn suc cesvolle vertolking van 'Wijs me de weg' op het Songfestival, dat hij zijn vriendin Ruth Jacott ten huwelijk heeft gevraagd. Ruth, een bekende musicalzangeres, zong in Malmö in het achter grondkoortje met Humphrey en zijn twee broers mee. Ruth en Humphrey kennen elkaar uit Su riname. Humphrey was zeven toén hij Ruth voor het eerst ont moette. Ze verloren elkaar uit het oog, maar later kwamen ze elkaar in Nederland weer tegen, toen beiden een rol in de musical The Cotton Club kregen. ,Y Prinses Caroline van Monaco mag tróuwen in de kerk. De paus heeft zijn zegen gegeven door haar eerste huwelijk met playboy Philippe Junot ongeldig te ver klaren. In het najaar zal de prin ses trouwen met de acteur Vin cent Lindon. Caroline en Vincent kennen elkaar al lange ti|d. Hij schijnt de prinses weer uit het diepe dal te hebben geholpen na de dood van haar tweede echtge noot Stefano. Pappa prins Rai nier heeft het aanstaande paar een reeks voorwaarden gesteld. Zo moet Vincent zijn gezin zélf onderhouden en dient het echt paar zich in Monaco te vestigen. A Mick Jagger en zijn vrouw Jer ry Hall hebben net een derde kind gekregen. Jerry is thuis aan het bijkomen van de bevalling. Mick daarentegen is gesigna leerd in Thailand. Niet alleen overigens. Hij logeerde met een mooie, onbekende vrouw in een peperduur Thais hotel. Het stel liet zich nauwelijks zien in het openbaar, behalve om te eten in het restaurant of voor een boot tochtje. Jerry's reactie op het ge drag van haar man: "Ach, Mick heeft een beetje rust nodig." ,Y Bette Midler (46) heeft een miskraam gehad. De actrice heeft samen met echtgenoot Martin von Haselberg al een dochtertje Sophie (5). Graag had Bette er nog een kind bij. Vol gens de actrice speelt haar leef tijd geen enkele rol. „Van binnen ben ik een vrouw van twintig." De tv-serie 'Bassie en Adriaan* wordt uitgezonden in negentien landen, waaronder Finland, Wales en Turkije. Bassie en Adri- aan gespeeld door de Vlaar- dingse broers Van Toor heb ben een carrière opgebouwd om tegen te zeggen. Toch worden ze lang niet altijd voor vol aange zien. Laatst belde een ambtenaar Bassie op en vroeg: „Hoe moet ik u noemen? Clowntje of zo?" -JY Het AVRO-programma Glamourland blijkt een groot suc ces. Kijkers smullen van de beel den van de Nederlandse Society. Presentator Gert-Jan Dróge weet nog niet of hij het programma zal voortzetten. Hij is een beetje uit gekeken op de jet set: „Alsje blieft niet wéér diezelfde men sen." Dróge heeft de AVRO ge zegd alleen door te willen gaan als hij ook buitenlandse party's mag bezoeken. ÏY Een leeftijdsverschil van ruim 50 jaar zit tussen John van Dreelen 70) en zijn nieuwe bruid, de Filipijnse Lorelie (19). John leerde haar kennen via een huwelijksbureau. Van Dreelen is dolgelukkig. "Ik een vieze oude man? Ik heb de Aziatische liefde leren kennen, en dat is iets fan tastisch." JY Melanie Griffith wist niet hoe snel ze naar de plastische chirurg moest hollen om de rimpels rond haar ogen weg te laten halen. Tij dens opnamen van haar nieuwste film 'Shining Through' moesten enkele close-ups over, omdat de kraaiepootjes van Griffith te dui delijk in beeld waren. Dat zat de actrice niet lekker. kinderen over bijvoorbeeld hun konijntjes. Ouders die lid zijn van Natuurmonumenten kun nen, onder meer door naar 'Groentjes' te kijken, vaststellen wat er met hun contributiegeld gebeurt. Ze zien dan dat we niet alleen terreinen beheren, maar kinderen ook het nodige over natuur en milieu bijbrengen." „We hadden vorig jaar een aanzienlijke ledenaanwas. Dat we in een jaar tijd van 300.000 naar 620.000 leden zijn geste gen, ik ben ervan overtuigd dat 'Groentjes' daaraan behoorlijk heeft bijgedragen. Kinderen worden door die serie duidelijk gestimuleerd om zich intensie ver met de natuur te bemoeien. Dat valt ook te merken aan de hoeveelheid aanvragen voor filmpjes die wij van scholen krijgen." Zenderindeling Maar er zit een adder onder het gras. Naar het zich laat aanzien haalt 'Groentjes' de volgende lente niet. Hoewel eindredactri ce Sannette Naeyé van niets zegt te weten („Van wie is die informatie afkomstig? Ik weet van niks, ik kan hierover niks zeggen") schijnt bij de VARA in tern de beslissing te zijn geno men de natuur- en milieuserie voor de jeugd niet meer in pro duktie te nemen. Over het waarom van dat be sluit geeft VARA-woordvoerder Thomas Notermans amper op heldering. Gemeenplaatsen volop, checken ho maar. „Ik kan het niet met honderd pro cent zekerheid zeggen, maar omdat de VARA na 1 oktober in het kader van de nieuwe zen derindeling waarschijnlijk naar Nederland 3 verhuist, zou het kunnen dat 'Groentjes' ver dwijnt. De eerste berichten wij zen erop dat er 's middags heel weinig zendtijd overblijft." San- nette Naeyé: „De kinderpro gramma's komen onder druk te staan, al is het niet zo dat alle jeugdprogramma's bij. de VARA verdwijnen." Voor Ellen Wilmink en Bies van Ede staat het vast dat 'Groentjes' geen langer leven is beschoren. „Natuurlijk betreur ik dat", zegt Ellen Wilmink. „Ik heb de indruk dat jeugdpro gramma's de sluitpost op de be groting zijn." „Bij de VARA vinden ze het programma niet hilarisch ge noeg, het zou allemaal te intel lectueel zijn", vat Bies van Ede de kritiek samen. „Persoonlijk had ik er geen moeite mee ge had als er meer bananeschillen, meer visuele grappen in waren verwerkt. Maar ik heb nooit iets gehoord van de VARA. Mij is nooit ter ore gekomen wat ze ervan vonden. Alles is via via ge gaan, alleen mijn honorarium is rechtstreeks naar mijn rekening overgemaakt." Als het aan Menno Loohuizen van Natuurmonumenten ligt, komt er wei een vervolg op 'Groentjes'. Hij wil niet al te dramatisch doen, maar als 'Groentjes' ophoudt te bestaan, sterft volgens hem de natuur ook een beetje. „Wekelijks voe ren wij overleg met de VARA. Van onze kant zal er zeker op worden aangedrongen om door te gaan met het programma. Mocht het bij de VARA niet luk ken, misschien dat we het dan bij een andere omroep gaan proberen. Want het is meer dan zinvol om kinderen dichterbij de natuur te brengen." Jeny Hall Radio 3 wordt horizontale popzender HILVERSUM •GPD De popzender Radio 3 wordt met ingang van 1 oktober als de nieuwe zenderindeling van start gaat horizontaal geprogrammeerd. Dat bete kent dat de omroepen elke dag op vaste tijden uitzen den. Van maandag tot en met vrijdag begint de AVRO op Radio 3 van 06.00 tot 08.00 uur. Daarna neemt de KRO de zender voor twee uur over. Van 10.00 tot 12.00 uur volgt de NCRV, daarna drie uur lang de VARA. Aan het eind van de middag krijgen respectievelijk de AVRO, KRO, en Veronica ieder nog een uur. De NOS-avondspits blijft dagelijks tussen 18.00 en 19.00 uur te beluisteren. Martijn Lindenberg: „Sport wordt commercieel steeds belangrijker. Die commercie stelt eisen e past." AMSTERDAM ANNEMIEK HUYERMAN O p zulke avonden is alleen de punt van de luie stoel bezet en is het stil op straat. Uit een enkel café waaien flarden ge juich of klinken kreten van te leurstelling. Dan wordt er hard op en intens meegeleefd met 'onze jongens', met wie we sa men Europa aankunnen. De kijkcijfers stijgen tijdens die uren tot duizelingwekkende hoogten. Kortom, sport op de buis in huis- en gelagkamer. „Van dit soort wedstrijden met zoveel atmosfeer durf je al leen te dromen. Dat is een prachtige ambiance om iri te werken." Martijn Lindenberg kijkt even terug op de UEFA- Cup-wedstrijd Ajax-Torino. In de aftiteling van vele belangrijke sportevenementen op televisie staat onder het kopje 'regie' zijn naam vermeld. In een hoek van zijn werkkamer op het NOS- complex vertoont het televisie scherm geluidloos het Italiaans- Nederlandse treffen nog eens via Eurosport. „Iedereen doet het anders", legt Lindenberg de verschillen de manieren van aanpak uit. „Je kunt duidelijk zien uit welke hoek een wedstrijdverslag komt. De Spanjaarden, Italianen en Fransen sloven zich uit om in elke hoek van het veld een ca mera te hebben, zodat ze alles wat beweegt kunnen tonen. Hoe drukker, hoe mooier." „De tendens in Engeland, Duitsland en Nederland is wat rustiger. Ik denk dat wij iets meer respect hebben voor de wedstrijd zelf. We proberen bij een evenement als dit met ze ven of acht camera's het voetbal intact te laten en tóch die ac centen te leggen en herhalingen te geven die zinvol en nuttig zijn." Klapstoel De controle over zo veel came ra's maakt van de regisseur gauw een almachtige toeschou wer. Daar kleven gevaren aan, vindt Lindenberg. „Ik kijk kri tisch naar mijn eigen werk. Van zo'n wedstrijd is veel drama te maken, maar daar moet je mee uitkijken. Daarin de juiste keu zes te maken is een kwestie van veel doen en ook van gevoel. Bij Ajax-Torino betrapte ik mezelf erop. dat ik moest oppassen om me niet te veel te laten leiden door die prachtige kunstenma ker Mondonico, de Italiaanse trainer. Die man heeft negentig minuten lang stof gegeven om elke minuut in beeld te ko men." .Alles wat hij deed, zijn kij ken, lopen, zijn hele doen en la ten. Torino kreeg geen penalty, vervolgens hief Mondonico een klapstoel boven zijn hoofd. Dat zijn momenten dat je de dra matiek naar het randgebeuren kunt leggen, maar je moet niet doorslaan. Dus je niet laten op jagen door steeds bij de Italiaan te blijven of Van Gaal te tonen, die veel zit te schrijven." Martijn Lindenberg mag dan een rustig tempo in beeldweer gave nastreven, hij praat snel en gedecideerd. Zeker wanneer het gesprek komt op de rolj meer naar links of naar rechts, want dan zouden de man ach ter de tafel en de trainer niets, meer kunnen zien. Er heerst strikt verbód op het tijdens krijgt meer aandacht zenduren en wordt commer cieel steeds belangrijker. Die commercie stelt dan ook zijn ei sen en de verslaggeving moet daaraan worden aangepast." Bij Ajax-Torino moesten Lin denberg met ort. „Sport de wedstrijd verplaatsen van wat voor spullen dan ook. Je moet blijven waar je bent. Na afloop mag je met slechts één vaste en één handcamera het veld op." De regisseur wijst naar het scherm op het moment dat Pet zijn medewerkers tersson zeer ongelukkig ten val mera's aan de ene komt. Een horde fotografen kant opereren. Een Italiaanse ontneemt onmiddellijk elk zicht ploeg stond de andere zijde van het stadion. „Dat heeft te maken met de reclame-ring rondom het veld. De voor deze gelegen heid Italiaanse reclame aan mijn kant levert honderddui zenden guldens op, kan ik niet in beeld n staan we daar met twee repor tagewagens naast elkaar." „Dat wordt de toekomst van veel grote internationale sport evenementen. De uitzendrech ten worden zo hoog, dat ze al leen nog maar kunnen worden gedekt met geld van sponsoring of bordreclame. Dus, om een nog groter pakket geld op te ha len, staan er ook camera's aan de andere kant." Toen onlangs Ajax van de UEFA een boete kreeg wegens organisatie foute 'Je kunt met je camera tegenwoordig niet meer naar links of naar rechts' 1 op wat i beurt. „Waar blijf ik dan met mijn twee came raatjes? De televisie telt 600.000 tot 700.000 gul- den aan rechten voor een wedstrijd als deze neer. Die fotografen betalen 0,0 en lopen Dus overal in het rond. Maar ik denk niet dat dèèir een UEFA-rapport over komt." Alleskunner In 1962 stapte Martijn Linden berg als jochie van zestien tele visieland binnen. Als studio hulpje mocht hij die eerste tijd met kabels slepen, waarna hij doorgroeide tot cameraman. Na twee jaar free lancen o.a. voor de AVRO, trad hij in 1969 in dienst bij Studio Sport. Een medewerker typeert hem i alleskunner. Lindenberg opstelling, schreef Lindenberg zelf hééft naast voetbal lichte Ajax het verweerschrift, voorkeur voor schaatsen en wielrennen. Zijn verslaggeving van de wielersport tijdens de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles leverde hem een Emmy Award op, de hoogste Amerikaanse onderscheiding op televisiegebied. Voor de komen de tijd staat de EK voetbal in Zweden gepland, gevolgd door de Olympische Zomerspelen in Barcelona. Daar zal hij voor de „In het rapport stond dat er vier camera's op het veld stonden, maar het waren er twee. Het is een voorbeeld van hoe ons werk aan banden wordt gelegd. Die hele reglementering ontneemt ons de vrijheid in het werk." „Ik heb er respect voor dat zaken enigszins geordend moe ten verlopen. Maar je kunt te genwoordig met je camera niet Spanjaarden de beeldregie van het wielrennen, de beide mara thons en het snelwandelen ver zorgen. „Snelwandelen is een prachti ge, televisiegenieke sport, waar in ontzettend grote prestaties worden geleverd. Vijftig kilome ter snelwandelen is meer dan drieëneenhalf uur koers. Na een uur krijgen de sporters door in spanning geweldig mooie ge zichten. Plus het feit dat het wedstrijdelement bij snelwan delen is dat de deelnemers nooit met beide voeten van de grond mogen zijn. Daar krijgen ze een penalty voor. Maar als je met lage camera's op motoren achter hen zit, blijkt dat de meesten in overtreding zijn. Dus dat moet je niet te veel la ten zien." Lindenberg houdt zijn ogen open voor ander televisiewerk en nieuwe technologie. „Vaak zie je dingen in programma's die je zelf ook zou kunen toe passen, bijvoorbeeld een nieu we invalshoek bij het in beeld brengen van iets of een nieuw technisch snufje..Denk aan de Sky Cam, een aan een hoge kraan bevestigde camera. Tij dens het benefietconcert voor de overleden Queen-zanger Freddy Mercury zag je er twee over het publiek vegen." „Die beweegbare came rakraan heeft door een dergelij ke aanpak zijn intree in de sportcoverage gemaakt. Twee jaar geleden hebben we tijdens de WK Cyclecross twee van dat soort kranen gebruikt op een trap, zodat de camera's met de renners de trap opliepen. Ver volgens lieten wij bij een sterke afdaling de camera weer naar beneden zeilen." „Andersom werken wij vaak met extreern lage camerastand punten, wat je later terugziet in andere programma's. Je moet dus niet voortdurend je spor- toogkleppen ophouden, maar blijven volgen wat er in de rest van de televisiewereld gebeurt." STRIPS BOLLEBOOM V

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14