'Bonn zet 20.000 banen op het spel' Kluizenaarsrijk open voor handel Onder de hamer Met DEC gaat het heel goed, dank u Debacle Olympia York mengeling domme pech en onverstandig beleid Directie O Y gelooft rotsvast in herrijzenis Economie DINSDAG 19 MEI 1992 7 Vergaande concentratie Unilever Rotterdam Unilever gaat wellicht acht van de zestien wasmid- delenfabrieken in Europa sluiten. Dat is het gevolg van de strate gie van Unilever om de activiteiten in Europa zoveel mogelijk te concentreren. Dat blijkt uit een onderzoeksrapport van de Stich ting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SMO) dat van morgen is gepresenteerd op een studiedag voor kaderleden van de Industriebond FNV bij Unilever. De komende twee tot vier jaar worden door het concern reorganisaties uitgevoerd die ge richt zijn op het splitsen van produktie en verkoopactiviteiten. Ook wordt het assortiment beperkt en worden de fabrieken ge specialiseerd op enkele produkten voor de Europese markt. Een woordvoerster van Unilever zegt in een reactie dat het rapport 'is gebaseerd op het herstructureringsbeleid van Unilever in Eu ropa dal al lang bekend is'. Jeltsin laat prijzen olie en gas vrij moskou De Russische president Jeltsin heeft gisteren per de creet de prijscontroles voor olie en gas opgeheven. Olie en gas worden vijf tot zes keer zo duur voor grootverbruikers. Consu menten blijven dezelfde prijs betalen. De regering houdt nog controle op de prijzen. De prijsliberalisering lijkt bedoeld om de exportprijzen van Russische olie, een belangrijke bron van harde valuta, te verhogen. Critici van de regering-Jeltsin vrezen dat de stap de inflatie nog verder zal aanwakkeren. Moskou ontkent dat. VS op kruistocht tegen copieerders dubayy De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) zijn een grote leverancier van illegaal gecopieerde videobanden en computer software. Hun praktijken kostten de Amerikaanse industrie vorig jaar ongeveer 106 miljoen dollar. Dat heeft Scott Pearson, een hoge Amerikaanse handelsfunctionaris, afgelopen weekeinde verklaard tijdens een rondreis door de Golfregio. Washington is nu op kruistocht in de Golfregio om de illegale praktijken een halt toe te roepen. De VAE staan voor het tweede achtereenvol gende jaar op een lijst van 'gesnapte' landen. Door terugtrekking uit Jager-project Als Duitsland zich inderdaad terugtrekt uit het Europese projekt voor de bouw van de gevechtsvliegtuig Jager 90 (ook bekend onder de naam EFA) gaan in de Bondsrepu bliek 20.000 arbeidsplaatsen verloren. Dat heeft de On dernemingsraad (or) van Deutsche Aerospace, de lucht en ruimtevaartdochter van Daimler Benz, gisteren ver klaard. Zoektocht Pyongyang naar harde valuta De officiële beslissing van de re gering in Bonn over de Jager 90, zoals het gevechtsvliegtuig in Duitsland is gedoopt, wordt eind deze maand verwacht. Bonn maakt er echter geen ge heim van uit het gezamenlijk projekt met Groot-Brittannië, Italië en Spanje te willen stap pen. Bij Deutsche Aerospace zouden volgens de onderne mingsraad 8.000 arbeidsplaat sen verdwijnen. De overige 12.000 zouden verloren gaan bij toeleveranciers. Het niet in produktie nemen van het toestel zou bij de bevol king goed vallen, omdat de re gering laat zien dat ze bereid is prestigeprojecten op te geven om meer geld vrij te maken om de hoge kosten van de Duitse hereniging te financieren. Het besluit is uitsluitend op populis tische motieven gebaseerd, al dus de or. De raad wijst op be rekeningen dat het niet in pro duktie nemen van het jacht vliegtuig 'duurder' kan zijn dan doorgaan met het projekt. Bij de produktie in Duitsland zouden 62 procent van de kosten terug vloeien naar de schatkist via de belastingen. londen Het bekende Britse veilinghuis Christie's heeft wel vaker niet alledaagse veilingen. Morgen v der de hamer. De oudste dateert uit het begin van de zeventiende eeuw. Topman Olsen ontkracht berichten over ontslagen „We zijn bijzonder ingenomen met de computerdivisie van Philips. De mensen zijn erg goed, passen precies in onze ac tiviteiten. Nee, ik hoor alleen maar goede berichten." Kenne th Olsen, oprichter en president van Digital Equipment Corp. (DEC), het op één na grootste computerconcern ter wereld, spreekt niets dan lof over de au tomatiseringsdivisie van Philips, die zijn bedrijf eind vorig jaar Na de overname van de Philips- divisie en Kienzle Computersys- teme van het Mannesmann- concem in Duitsland, is Digital ook in Europa naar een tweede plaats geklommen. Maar even als grote broer IBM en vele, klei nere branchegenoten, dook ook dit concern vorig jaar in de rode cijfers. Toch betekenen de mindere cijfers volgens Olsen niet dat er een grootscheepse reorganisatie op komst is die ook in Neder- lahd tot ontslagen zou kunnen leiden, zoals enkele weken gele den in de pers werd gesugge reerd. Zo wist de Amerikaanse krant Boston Globe te melden dat 15.000 van de ongeveer 107.000 arbeidsplaatsen bij het concern op het spel stonden. Het commentaar van de inmid dels 66-jarige Olsen (die qua postuur verrassende gelijkenis vertoont met Philips-topman Jan Timmer): „Geloof toch nooit wat de kranten schrijven." Het verlies over het boekjaar 1991 bedraagt 404 miljoen dol lar (zo'n 725 miljoen gulden). Pessimistisch is Olsen aller minst: „We hebben er nog geen moment aan getwijfeld dat wij tot de overlevers Sullen beho ren", zegt hij met een ruime hoeveelheid bravoure. Tot nu toe heeft hij gelijk, want op IBM en Digital na, zijn inmiddels vrijwel alle 'systeembouwers' in de computerwereld verdwenen. Niet hopeloos Hopeloos is de situatie van Di gital allerminst en de strategie om er weer bovenop te komen loopt via diverse kanalen. Waar de aankoop van de Philips- en Mannesmann-divisies nieuwe klanten in Europa (banken, overheid, onderwijs, midden- en kleinbedrijf) oplevert, is op technologisch gebied de strijd aangebonden met de grotere aartsrivaal. Het succesrijke software-be- drijf Microsoft'(MS), dat samen met IBM de standaard zette voor de personal computers van de jaren tachtig (MS DOS), is re cent een innige alliantie aange gaan met DEC. IBM heeft juist toenadering gezocht tot het Apple-concern (fabrikant van de populaire Macintosh), maar zet vooralsnog alle marketing- kracht achter het eerder geïn troduceerde, eigen systeem OS/2. Ook twee belangrijke fa brikanten van 'processors', of wel het kloppend hart van. elke computer, spelen een grote rol in de nieuwe allianties. DEC en Microsoft hebben hun kaarten gezet op de nieuwe technologie (NT) van het ra zend populaire MS-programma 'Windows', gecombineerd met de door Digital ontworpen nieuwe processor die luistert naar de naam 'Alpha'. Klassiek Verreweg de belangrijkste afzet markt voor DEC zijn en blijven de bedrijven en instellingen die automatiseren. Ook hier veran dert volgens Olsen de wereld snel. Het onderscheid tussen grote, centrale computers (ma inframes) en kleinere systemen op het bureau „is inmiddels klassiek geworden" en heeft plaats gemaakt voor de begrip pen 'cliënt' en 'server'. Waarbij de cliënt aan een bureau werkt met wat voor systeem dan ook en de server het onderlinge ver keer en de centrale opslag re- geit Hoe groot of klein zo'n server is en in welke computertaal het ding is geprogrammeerd, maakt volgens Olsen steeds minder uit. „Het slaat gegevens op en geeft ze weer terug, daar gaat het tenslotte toch om. Je vraagt toch ook niet hoe een fax-appa raat is geprogrammeerd, je stopt er een document in of je haalt er een document uit. Nou, dat doen servers ook." Digital verlegt verder de acti viteiten steeds meer van de hardware naar de software en de dienstverlening. „Service en integratie van netwerken is al goed voor 60 procent van onze omzet. Misschien al meer. Voor sommige bedrijven doen we zelfs alleen maar consulting. Die lijn zal verder worden door getrokken". aldus Olsen. pyongyang don k the independent Tot voor enkele jaren staken per dag zes treinen vanuit wat toen nog de Sovjetunie heette de grens met Noordkorea over. Nu komt elke dag nog slechts een trein uit Rusland binnen, met aan boord alle goederen die Noord-Korea kan kopen voor harde, buitenlandse valuta. Ook importgoederen uit China zijn in aantal afgenomen. Door de weigering van China en de GOS-republieken om sinds vorig jaar andere betaal middelen te accepteren, heb ben de Koreanen een barre win ter achter de rug. De bewoners van het platteland, het gebied dat het hardste werd getroffen, kwamen zelfs bijna om van de honger. De harde werkelijkheid wordt echter ontkend. „We hebben voedselrantsoenering ingesteld, maar niet vanwege onvoldoende voedsel", zegt topfunctionaris Kim Son Sik. „Ons doel is voedsel te ver schaffen aan alle burgers van het land." Om aan buitenlands valuta te komen, zet het kluizenaarsko ninkrijk (de bijnaam werd door de eerste christelijke missiona rissen gegeven aan het schierei land Korea) zet de deur op een kier ten noorden van de gede militariseerde zone die het land heeft verdeeld tussen een on stuimig sensueel, kapitalistisch zuiden en een communistisch noorden volgens de harde lijn. sinds het einde van de Koreaan se oorlog in 1953. Een ronde door de Noordoos telijke havenstad Chungjin ont hult de economische ellende die de Noord-Koreanen liever verborgen houden. De havens zijn „heel schoon", zo constan teerde een vooraanstaand Zuid- koreaans econoom, Kim Due Choong (broer van Kim Woo Choong, oprichter en leider van de machtige Daewoo-bedrij- vengroep uit Zuid-Korea) on langs. Het was geen compli ment. Hij wees naar de spuwen de schoorstenen van een staal fabriek aan de andere kant van de haven, in 1933 gebouwd door de Japanners. .Als je zo'n grote staalfabriek hebt, moet je ook stalen schoorstenen heb ben", zei hij. „En ook de rails zien er roestig uit." Kim Due Chon is een van de achttien Zuidkoreaanse experts die onlangs samen met vijftig Japanners en drie Amerikanen werd uitgenodigd om in Noord- Korea een conferentie bij te wo nen over het openstellen van het Noordoostelijk gebied. Ineens spreken Noordko- reaanse handelsambtenaren en persassistenten met een Ameri kaans accent - dat ze hebben overgenomen van het radiosta tion Voice of America - met be zoekers uit Japan en de VS. de twee sinds oudsher vijandelijke gebieden. Zuidkoreanen. tot voor kort beschimpt als verra ders en slaafse volgelingen van de Amerikaanse imperialisten, worden nu aangespoord om „als eersten te investeren", in een nieuwe, vrije handelszone die naar de Noordkoreanen vu rig hopen hun economische di lemma zal oplossen. eggermont the independent De geschiedenis van het kapita lisme ligt bezaaid met lijken. Er zijn bedrijven die hebben ge gokt op het succes van een gro te investering en die failliet zijn gegaan, zoals Rolls-Royce met de oorspronkelijke RB-211 vliegtuigmotor. Er zijn bedrijven die onverstandige investeringen in het buitenland hebben ge daan en daardoor hun zelfstan digheid hebben verloren, zoals de Britse Midland Bank. Maar of een belangrijke be slissing goed of fout is, is vaak niet op korte termijn te over zien. Hoewel de ontwikkelings kosten van de RB-211 tot een snel bankroet leidden, bleek de motor een briljant ontwerp en tegenwoordig vormt de RB-211 de basis voor Rolls-Royce's nieuwste lijn in de jongste ge neratie straalvliegtuigen. De in vesteringsbeslissing van de Midland Bank leek aanvankelijk helemaal niet rampzalig, maar heeft uiteindelijk tot een over name geleid. Faillissement of overname zijn in ons economisch systeem de straf voor falen. Het geval van Olympia York is een schoolvoorbeeld. Een groot be drijf besluit grote investeringen te doen in een land (Groot-Brit tannië) waarmee het weinig er varing heeft. Die investeringen blijken verkeerd. Het moeder bedrijf vraagt faillissement aan. Natuurlijk is dat niet het eind van het verhaal. De schokgolven van het faillissement zullen nog vele jaren voelbaar zijn. Er zul len verliezen zijn, die gedeelte lijk zullen worden gedragen door de aandeelhouders, in dit geval de familie Reichmann, en door de bij het bedrijf betrok ken banken. Het feit dat Cana dese banken de belangrijkste fi nanciers van Olympia York waren, betekent dat het hele Canadese financiële systeem onder druk zal komen te staan. Falen Het bankroet van Olympia &York zal ongetwijfeld aanlei ding geven tot kritische analy ses. Sommigen zullen de bouw van dure kantoorruimte (Ca nary Wharf) in een verpauperd havengebied zien als een falen van het kapitalistische systeem en een pleidooi houden voor betere planning. Maar deze mensen dienen wel te beden ken dat er voorbeelden te over zijn van nog veel desastreusere bouwprojecten die door over heden zijn gepland. Anderen zullen de ondergang van Olympia York aangrijpen om van leer te trekken tegen de neiging van internationale ban ken om als kippen zonder kop achter elkaar aan te hollen en geld te lenen aan leners die niet terugbetalen. Maar deze men sen gaan voorbij aan het feit dat de Reichmann broers bijzonder succesvolle project-ontwikke laars waren met een uitzonder lijk goede staat van dienst op het gebied van professioneel beleid. In de onroerend goedwereld zal worden gezegd dat alles draait om de juiste ligging en dat het Olympia York-debacle het gevolg is van een foutieve beoordeling van de locatie, die te ver van bestaande financiële kantoren vandaan was om de huur die Olympia York vroeg te rechtvaardigen. Hier valt te gen in te brengen dat het pro ject redelijk succesvol had kun nen zijn als de economische groei sterker was geweest. Er zullen zelfs mensen zijn die een bredere moraal in dit verhaal zullen proberen te ont dekken, namelijk dat een gieri ge groep project-ontwikkelaars op Basis van hun voorgaande successen is gaan geloven dat alles wat ze aanpakten in goud zou veranderen. Overmoed Er is inderdaad een element van overmoed in het verhaal, maar wie Olympia York op morele gronden bekritiseerd, begrijpt niets van. het soort projecten waarin het bedrijf is gespeciali seerd. De gebouwen aie het Ca nadese concern neerzet, zijn de 'fabrieken' van de financiële dienstenindustrie. Als Olympia York fabrieken had gebouwd voor duurzame gebruiksgoede ren, had het bedrijf veel minder kritiek gekregen, omdat dan duidelijker zichtbaar zou zijn geweest dat het bedrijf banen schept voor mensen die pro dukten maken die andere meteen weer afnemen. Maar omdat de produkten van financiële diensten niet zichtbaar zijn, nemen de men sen aan dat ze minder reëel zijn. Maar waarom zou een pen sioenpolis een minder waarde- De Canary Wharf-toren, het hoogste gebouw v heeft geleid tot de val van Olympia York. vol produkt zijn dan een auto? Kortom, de verleiding zal groot zijn om een boodschap in het verhaal te zoeken. Maar be langrijker is de vraag wat er nu gaat gebeuren. Om te beginnen is het goed te weten dat het dieptepunt van een economi sche crisis vaak gepaard gaat met grote faillissementen. Over vijf jaar blikken we misschien terug op het faillissement van Olympia York als dè gebeur tenis die het conjuncturele dieptepunt in de onroerend goed markt aangaf. Hiér to vrd wM vöoi te reg- gen. Een dergelijk faillissement zorgt ervoor dat er de komende jaren geen groot geld meer zal worden gestoken in luxe kan toorruimte. Hierdoor zal, met name in Londen, meer goedko pe kantoorruimte op de markt worden gebracht omdat de banken er op gebrand zullen zijn beschikbare kantoorruimte zo snel mogelijk te verhuren en niet te wachten in de hoop ho gere huur te kunnen incasseren. Blaren Hoewel het minder leuk is voor de Reichmann familie, die voor lopig op de blaren zal moeten zitten, zal de combinatie van nieuwe kantoorruimte voor goedkopere huur een gunstig klimaat scheppen voor een nieuwe opleving van Londens dienstenindustrie, die volgens deskundigen rond 2003 naar hoogtepunt zal bereiken En dan zal het Londense bedrijfsle ven zich alsnog langzaam maar zeker uitbreiden in de richting van de oude dokhavens. De nu nog te dure kantoren van Olym pia York zullen dan voor lage re bedragen worden verhuurd, niet alleen aan de financiële be drijven waarvoor ze oorspron- loonjk wucn bedoëd, maat an een breder scala van commer ciële bedrijven en regeringsde partementen, die gebruik zullen maken van de relatief lage huur. Alle slechte commerciële be slissingen zijn een mengeling van domme pech en onverstan dig beleid. Rolls-Royce had met zijn RB-211 motor vooral pech. terwijl de Midland Bank vooral onverstandig was. Olympia York is zo onverstandig ge weest om een dergelijk groot project op een niet veelbeloven de locatie te bouwen en heeft de pech gehad dat de voltooiing van het project samenviel met een recessie in de onroerend goedmarkt. Maar zo werkt het kapitalis me. Als dit u tegenstaat, bedenk dan wat de alternatieven zijn. VCTTAUNG MAHOWgT MBUNGA 'Baten groter dan de lasten the independent Terwijl de financiële wereld in rep en roer is door de surséance van Olympia York, het grootste onroerend -goedconcern ter wq reld, houden woordvoerders van het bedrijf zich flink. De baten van het bedrijf zijn vol gens hen groter dan de lasten en ze geloven dan ook heilig dat ze hun zaken rond okto ber weer op orde zullen hebben „Dit is geen liquidatie", aldus president directeur Gerald Greenwald in Toronto „Dit is niet het einde van Olympiad York Het is een herstructurering." Gewoonlijk zijn in een faillissement de schulden (passi va) groter dan de tëgoeden (activa). In totaal gaat de Olympia York-groep gebukt onder een loodzware schuldenlast van 12 miljard dollar (22 miljard gulden). Maar alleen het Canadese moederconcern zou al beschikken over meer dan 7 miljard dollar aan baten. De bezittingen van de an dere vestigingen zijn dan niet meegeteld. De onroerend-goedgigant van de gebroe ders Reichmann vroeg donderdag surséan- ce van betaling aan voor zijn activiteiten in Canada en de Verenigde Staten om te voor komen dat beleggers en schuldeisers afge lopen vrijdag beslag zouden laten leggen op vastgoed in 1 oronto. De door de Canadese rechter verleende surséance houdt een tijdelijke opschoning in van de aflossing van schulden en de be taling van rente op schulden. IX- belangrij ke onroerend-goedbelangen in de Verenig de Staten en het Canary Wharf project in Innden vallen echter niet onder de sursé- nfe| „We hebben stabiliteit nodig om ons te kunnen concentreren op een herstructure ringsplan", aldus Greenwald, die hier nog aan toevoegde dat er inmiddels „goede vooruitgang is geboekt in de onderhande lingen met de boze financiers. Olympia A York heeft toestemming ge kregen van faillissementsrechters in Canada en de Verenigde Staten om de geplande verkoop van activa, waaronder Olympia éi Yorks belang van 400 miljoen dollar in de Santa Fé spoorlijn en belangen in het Cana dese olieconcern Home OU, doorgang te la ten vinden. Het huidige management van Olympia éi York blijft het bednjf voorlopig runnen en zal zich buigen over financiële beleidsplannen voor de lange termijn, maar bet internationale accountantsbedrijf Price Waterhousc zal toezicht houden op de acti viteiten van het moederbedrijf in Toronto. VHTTAUNG MAOGéftT HfSUNGA

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7