Afroepkracht krijgt geen recht op ziekte-uitkering Doek valt voor Krant op Zondag Binnenland Kok wil btw verlagen in ruil voor loonmatiging Rust keert even weer in taxiwereld Rotterdam CDA trekt gele kaart voor Pronk niet in Ouders gehandicapte snakken naar oppas 'Ik wilde alleen dienstbaar zijn aan mijn Zender' )INSDAG 19 MEI 1992 3 Twee doden bij massale botsing arnhem Twee mensen zijn gisteravond om het leven gekomen bij een botsing tussen negen auto's op de A-12 tussen Wester voort en Arnhem. Het ongeluk is vermoedelijk ontstaan omdat de auto met de twee slachtoffer veel te langzaam reed. Bij de botsing raakte verder een automobilist zwaargewond. De weg is urenlang gestremd geweest. Combi-kaart voetbalfans werkt niet den haag Het gecombineerd trein-toegangskaartje voor voet balfans werkt niet meer. Relschoppende fans kopen de combik- aart niet, zodat grote inspanningen worden getroost voor kleine groepen zich normaal gedragende supporters. Aldus een evalua tie-rapport over de regeling, die vooral bedoeld was om het voetbalgeweld te beteugelen. Overigens vinden alle betrokken, waaronder NS en voetbalclubs, dat de combi-regeling in elk ge val moet blijven tot er een alternatief is. Dode vrouw blijkt verstikt ommen Een vrouw die zondag dood werd aangetroffen in een bos bij Ommen (Overijssel) blijkt door verstikking om het leven te zijn gekomen. Het lijk werd gevonden door een passerende ruiter. De Mobiele Eenheid heeft gisteren de vindplaats uitge kamd, maar dat leverde geen nieuwe aanknopingspunten op. De identiteit van het slachtoffer heeft de politie nog niet kunnen achterhalen. Haar leeftijd ligt tussen de 30 en 60 jaar. Grachen Amsterdam minder ververst Amsterdam Het water van de Amsterdamse grachten wordt sinds kort niet meer iedere nacht ververst met IJmeerwater. Het gaat om een proef om te bekijken of de hoofdstedelijke grachten ook bij minder verversing voldoet aan de eisen voor waterkwali teit. Minder verversen levert een kostenbesparing op van tussen de één twee ton per jaar. De proef die in totaal drie maanden duurt, wordt eind juni afgesloten. Knipselkrant mag vrij kopiëren den haag Het vervaardigen van knipselkranten is geoorloofd. Voor overname van berichten en artikelen uit dag- en weekbla den hoeft geen vergoeding te worden betaald, zo heeft de Haag se rechtbank bepaald in een kort geding van de stichting Repro recht tegen het Nederlands Bibliotheek en Lectuurcentrum, (NLBC) en de provincie Noord-Brabant. Beide maken een knip selkrant. De stichting eiste een dubbeltje per pagina auteurs recht, maar de rechtbank oordeelde dat berichten met een nieuwswaarde vrij overgenomen kunnen worden (free flow of information), tenzij de auteur het auteursrecht uitdrukkelijk heeft voorbehouden. CDA-ffactieleider Brinkman is gisteren op zijn wenken be diend. Terwijl hij het kabinet tij dens een spreekbeurt in Olden- zaal opriep om de btw nog dit jaar te verlagen, kondigde mi nister van financiën Kok in Leeuwarden aan dat het kabinet dat al per 1 oktober wil doen. Voorwaarde daarvoor is dat werkgevers en werknemers be reid zijn de lonen te matigen. „Als we een deugdelijke fi nanciering kunnen vinden' en als de lonen gematigd worden, kan de btw mogelijk al in het laatste kwartaal van dit jaar om laag", aldus Kok. Het kabinet wil het hoge btw-tarief verlagen van 18,5 procent naar 17,5 pro cent. Dat kost 1,7 miljard gul den. Kok maakte gisteren niet duidelijk waar dat geld vandaan moet komen. De grote werkgeverscentrales VNO en NCW voelen niets voor centraal overleg op korte ter mijn om afspraken te maken over lastenverlichting in ruil voor loonmatiging. Daarover willen ze pas op z'n vroegst in het najaar met de overheid en de vakbonden praten, maar dan moet tegelijkertijd ook worden gesproken over de economische en financiële eenwording van Europa. De werkgeversorganisaties re ageerden daarmee op PvdA- fractievoorzitter Wöltgens die gisteravond bonden en werkge vers opriep binnen twee maan den met het kabinet om de tafel te gaan zitten om afspraken te maken over loonmatiging. „We moeten de uitgestoken hand van FNV-voorzitter Stekelen burg aannemen", aldus Wölt gens. Hij vindt dat de uitkomst van het overleg betrokken moet worden bij de begrotingsvoor bereiding voor volgend jaar. De FNV is, zoals bekend, wel in voor centraal overleg, mits de afspraken over inkomensmati ging gepaard gaan met een ge degen akkoord over werkgele genheid. Wöltgens riep het CDA op meer solidair te zijn met de.coa- litie. „Laten we de discussie in houdelijk houden, minder op de persoon gericht", zei hij. „Ik vraag van het CDA een zeker respect voor de centrale waar den en tradities die wij verte genwoordigen." Raad van Beroep geeft bedrijfsvereniging gelijk Een afroepkracht heeft in principe geen recht op een ziektewetuitkering. Dat heeft de Raad van Beroep beslist in een zaak van een Utrechtse afroepkracht tegen haar bedrijfsvereniging Detam. Ze werd in 1989 ernstig ziek na bijna drie jaar op onregelmatige tijdstippen te hebben gewerkt, maar kreeg geen ziekengeld. drijfsverenigingen op te dragen om de uitzonderingsbepalingen in de Ziektewet uit te leggen in het voordeel van afroepkrach- ten. Rechtshulp denkt daarbij aan een bepaling waarbij af- roepkrachten die in het jaar voor hun ziekte minimaal tij dens 26 weken zijn opgeroepen, recht hebben op een ziektewet uitkering. Volgens Rechtshulp gaapt er een kloof tussen afroepkrachten De uitspraak is een belangrijk ijkpunt in de jarenlange strijd tussen de bedrijfsvereniging en de Buro's voor Rechtshulp over de rechtspositie van afroep krachten. Het Utrechtse Buro voor Rechtshulp heeft al laten weten hoger beroep aan te teke nen tegen de uitspraak. Ook zal het staatsecretaris Ter Veld van sociale zaken vragen de be en werknemers met een vast contract. Wie elke week werkt, al is het maar een half uur, heeft recht op ziekengeld. Afroep krachten daarentegen hebben slechts recht op een uitkering als ze ziek worden in een week waarin ze werken of zouden hebben gewerkt. Dat gat zou kunnen worden gedicht via de uitzonderings mogelijkheden in de Ziektewet. Wanneer iemand bijvoorbeeld een maand na het beëindigen van zijn baan ziek wordt, heeft hij alsnog recht op een uitke ring. Bedrijfsverenigingen wei geren echter de uitzonderings bepalingen toe te passen op af roepkrachten, omdat dat in strijd zou zijn met het principe van de Ziektewet. Dat is een verzekering die (deels) het sala ris doorbetaalt dat de werkne mer van zijn baas gekregen zou hebben als hij niet ziek zou zijn geworden. Van afroepkrachten staat allerminst vast dat ze sala ris zouden hebben ontvangen als ze niet ziek waren geworden, vinden de bedrijfsverenigingen. Het Utrechtse Buro voor Rechtshulp is het daarmee niet eens. Werkonderbrekingen zijn normaal zijn voor afroepkrach ten. Verder is de maatregel vol gens Rechtshulp discrimine rend voor vrouwen, omdat vooral zij als afroepkracht wer ken. Bovendien vindt het bu reau de kloof tussen afroep krachten en mensen die maar een paar uur per week werken, te groot. Akkoord 'pretrijdersen gevestigde chauffeur. De vrede in de Rotterdamse taxiwereld lijkt voorlopig her steld. De taxicentrales en taxi bedrijven zijn gisteren over eengekomen dal de houders van provincie-vergunningen hun auto's voorlopig van de straat houden. Er wordt een uitzondering gemaakt voor vijf a zes zogenoemde 'pretrijders' die een eenmansbedrijfje heb ben opgezet met een provin cie-vergunning. De actievoerende chauf feurs. die hun collega's met provincie-vergunningen betichten van broodroof, heb ben bijna in alle opzichten hun zin gekregen. Actieleider Ton Verhulst wilde deson danks niet garanderen dat de ruim duizend georganiseerde Rotterdamse chauffeurs met het resultaat akkoord gaan. Vorige week hebben de geves tigde chauffeurs avond aan avond hun collega's met 'pret- vergunningen' het werken on mogelijk gemaakt. Die konden alleen onder politiebescher ming nog ritjes maken. In een brief aan burgemees ter Peper pleit het actiecomité voor een overkoepelende or ganisatie in de regio Rijn mond. die zorgt voor het taxi- beleid. De provincie moet daarbij buitenspel worden ge zel. Die heeft volgens de ge vestigde chauffeurs door een ongebreidelde vergunningver lening voor de huidige taxi- chaos gezorgd. De inzet van Mobiele Eenheid vorige week bestempelen ze als een „bela chelijke mate van bescher ming. die bij alle chauffeurs zoveel weerstand oproept dat we bang zijn voor de dag dat de ME wordt teruggefloten Grote verslagenheid op de redactie van de Krant op Zondag gisteren na de onheilstijding van uitgever Pieter Storms (staand midden). foto bert verhoeff amsterdam gpd Het personeel van de Krant op Zondag voelt zich „belazerd" door de eigenaren, die halsstarrig elke afvloeiingsregeling voor ontslagen redacteuren weigeren. Ook free lancers, die gezamenlijk ruim een kwart miljoen gulden tegoed heb ben van de vrijwel failliete zon dagskrant, vangen bot ondanks een herhaald verzoek van de jour nalistenvakbond NV]. „Er is in de afgelopen weken ge gokt met salarisgelden van vast personeel en geld dat freelance- medewerkers toekomt", aldus Aly Knol van de redactiecommissie van de krant. Gistermiddag beken de uitgever Pieter Storms dat de fi nanciële situatie vier weken gele den al even beroerd was als afgelo pen vrijdag, toen de beslissing viel de krant niet langer uit te brengen. Knol: „Al het geld is in de krant gestoken, ondanks het verzoek van de redactie aan de eigenaren om een personeelsfonds te vormen voor als het fout zou aflopen met de krant." Storms herhaalde giste ren dat hij zijn zoektocht naar nieuwe financiers voor zijn gees teskind voortzet. Het vaste perso neel staat echter met ingang van vandaag op straat. Het was de redactie van de krant overigens al enige weken duidelijk dat een faillissement niet ver weg was, zeker nadat de rechter het on mogelijk had gemaakt nog langer tv-programmagegevens af te druk ken in de kleurenbijlage van de zondagskrant. Het blad, waar sinds oktober 1990 in totaal ongeveer 35 miljoen gulden in is gepompt, is blijven steken op een betaalde op lage van ongeveer 65.000 terwijl bijna het dubbele nodig was om uit de verliezen te komen. Ook de advertentiemarkt had weinig vertrouwen in het produkt. Aanvankelijk waren vijftien adver tentiepagina's per nummer ge pland, maar de hoogste score was ooit tien pagina's. Uitgever Storms wist najaar 1991 nog een Engelse investeerder binnen te halen voor een bedrag van tien miljoen gul den, in eigen land hadden finan ciers er toen al geen trek meer in. De afgelopen weken is nog vruch teloos geprobeerd geld los te krij gen bij financiers in Groot-Brittan- nië, Spanje en Duitsland. Het CDA weigert de 'gele kaart' voor minister Pronk van ontwikkelingssamen werking in te trekken. Met die uitkomst van een ge sprek met CDA-fractielei der Brinkman gaat Pronk vandaag een debat met de Tweede Kamer aan over de ruzie tussen hem en Van den Broek (bui tenlandse zaken) over de bijdrage van ontwikke lingssamenwerking aan de hulp voor Oost-Euro pa. Begin april waar schuwde het CDA Pronk om zich niet meer uit te laten over de mensen rechten in Indonesië. Aanleiding vormde het besluit van Indonesië om geen ontwikkelingshulp uit Nederland meer te aanvaarden na de felle kritiek op de schendingen van de mensenrechten daar. Pronk liet zaterdag nog weten dat hij die gele kaart van tafel wilde heb ben. Volgens een zegs man van Brinkman is voor het CDA dat incident echter al gesloten en moet de minister gewoon aan het werk gaan. Na af loop van het gesprek noemde Brinkman Pronk „een ^oede en actieve mi nister Forse zakelijke discussies zoals over Indonesië sloot hij voor de toekomst niet uit. Pronk zelf wilde niet re ageren. De minister wacht verder af welke houding het CDA jegens hem in de Kamer inneemt. Een eer ste gelegenheid daarvoor is het debat van vandaag. 'Even tijd voor eigen dingen UTRECHT ANP Ouders van geestelijke gehandicapte kinderen snakken naar een oppas. Die stelt hen in staat even „eigen din gen" te doen. Daarnaast hebben ze veel behoefte aan informatie en advies, zo signaleert de vakgroep Alge mene Gezondheidszorg van de Utrechtse universiteit in het rapport 'Zorg voor afstemming'. Onderzoekers spraken met 238 ouders met een ver standelijk gehandicapt kind. Viervijfde van de kinderen woonde thuis. De ouders zijn bijna altijd de belangrijk ste, dikwijls zelfs de enige hulpgevers Als er al anderen meehelpen, zijn het vaak de andere kinderen in het ge zin. De consequentie is nogal eens dat moeders hun baan moeten opgeven en dat de ouders vrezen dat de andere kinderen aandacht te kort komen. Zelf voelen ze zich nogal eens belemmerd in contacten met ande ren. Heel veel ouders maken zich grote zorgen over de toekomst van hun gehandicapte kind en over de vraag of het dan wel ergens terecht kan. Vooral ouders van relatief zwaar gehandicapte kinderen zouden niet al leen in weekends en vakanties, maar ook door de weck hun kind graag af en toe aan een ander willen overdra gen. Wao-premie kan volgens Ter Veld 1 procent omlaag De wao-premie kan op 1 juni worden verlaagd van 13 tot 12 procent. Ook de ziektewetpre mies kunnen 'tussentijds' wor den verlaagd, gezien de sterk oplopende vermogensreserves van bedrijfsverenigingen. Dat heeft staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken en werk gelegenheid laten weten aan de toporganen in de sociale zeker heidssector. De staatssecretaris geeft in haar verzoek tot pre mieverlaging toe dat haar voor- stel mede is ingegeven door de wens van het kabinet de groei van de collectieve lastendruk (het beslag van belastingen en premies op ieder verdiende gul den) af te remmen. Het positieve geluid van Ter Veld staat in schril contrast met de centrale sociale fondsen, die de overheid onlangs dringend verzochten om de rijksbijdragen aan het algemene arbeidsonge schiktheidsfonds en het werk loosheidsfonds op te trekken. De staatssecretaris, die zich ba seert op recente ramingen van het Centraal Planbureau, ziet daar echter geen reden toe. Vertrekkend RPF-kamerlid Leerling wilde nooit 'scoren Meindert Leerling: „Het is niet mijn stijl om mee te doen met allerlei moties die vervolgens allemaal verworpen worden. Kijk maar naar Groen Links. Het helpt allemaal niets". foto dijkstra den haag wilfred scholten Zelf zou hij de vergelijking niet durven maken, maar als een jonge Samuël werd Meindert Leerling, de fractievoorzitter van de Reformatorische Politieke Fede ratie (RPF), dertien jaar geleden geroe pen. Net als de jonge profeet (1 Samuël 3: 1-12) had Leerling het pas bij het der de teken door dat de Here hem riep. „Nadat ik twee keer het lijsttrekkerschap had afgewezen, wist ik bij de derde keer dat ik er niet onderuit kon: als christen moest ik Gods bedoeling volgen." Bij de eerstvolgende verkiezingen - of ficieel in 1994, maar Leerling beseft dat het wel eens eerder kan zijn - zal de oud-EO-journalist er niet meer bij zijn. Op het RPF-congres van afgelopen za terdag maakte hij de voor zijn partij droeve boodschap bekend. Drie redenen noemt Leerling: het kamerwerk vergt veel, de RPF kan wel een nieuw gezicht, gebruiken en 'de gezinsomstandighe den' vragen er om. Met Meindert Leerling (56) verdwijnt het gezicht van de kleine christelijke splinter RPF. Sinds 1981 is hij de verte genwoordiger van verontruste oud-AR- P'ers en CHU'ers die het CDA te 'onbij bels' en te links vinden en GPV-aanhan- gers die geen lid mogen worden van de vrijgemaaJa-gereformeerdc partij, om dat zij tot een andere kerk behoren. Als een modeme Mozes hamerde Leerling de afgelopën jaren op de ze denverwildering. Maar anders dan colle ga-christen Schutte, leek Leerling weinig steun te vinden in de Kamer. Wat heeft de RPF eigenlijk de afgelopen 11 jaar voor Nederland betekent? „Verwacht van mij geen antwoord op die vraag", zegt Leerling met een be scheiden glimlach. „Nederland moet dat zelf bepalen. Ik wilde alleen maar dien baar zijn aan mijn Zender, tot hoop en zegen van het land. Daarbij verschilt mijn instelling en mentaliteit nogal van collega-kamerleden. Mijn hoogste goed is niet om te scoren met moties of amendementen en dergelijke. Veel we zenlijker is om mijn boodschap uit ie dragen en daar een reactie van te krijgen van bewindslieden. Het is niet mijn stijl om mee te doen met allerlei moties die vervolgens allemaal verworpen worden. Kijk maar naar Groen Links. Het helpt allemaal niets." - U vertegenwoordigt dus t getuigenispartij. Fel: „Daar ben ik het volsterkt mee oneens. D66 krijgt als oppositieparti), ondanks het geestelijke klimaat dat er in ons land is voor die partij, toch ook elke keer nul op het rekest. Maar daarmee is het nog geen getuigenispartij. Zo probe ren ook wij met alle gaven en talenten die wij ter beschikking hebben, onze boodschap uit te dragen. Om appe lerend bezig te zijn." Daar slaagt hij goed in, denkt hij. Want hij krijgt zelfs van collega's uit de niet-christelijke partijen complimenten over zijn tirades tegen de teloorgang van het normbesef. „Van alle geledingen uit de politiek. Mensen die vaak zelf uit die achtergrond komen en die tegen mij zeggen: Heel goed dat je dit aan de orde stelt." mening a r abortus t „Ia. en over de opbouwende i zonde constructie van hn gBÉl Leerling heeft een simpele verklaring: „Binnen hun eigen fractie krijgen ze de typische kans niet om hun privé-opvattingen kenbaar te maken. Ze moeten hun frac tie-standpunt verkondigen en dat is vaak een slap compromis. Ook CDA'ers zijn het vaak voor een groot deel met mij eens. Maar hun mening komt niet ver der dan de muren van de fractiekamer. Ik kan het rechtstreeks in de Tweede Ka- lings wegen ondoorgrondelijk. Hij is vanuit de 'eerbiedwaarigheid van het le ven' tégen abortus en euthanasie, maar vóór de doodstraf. Hoe valt dat,met el kaar te rijmen? „IJ kunt dit niet /o Stel len", zegt Leerling en begint een lang betoog. Het komt er op neer dat de bij bel de doodstraf mogelijk maakt en dat de overheid - als dienaresse Gods - daar om de doodstraf niet zomaar kan ver bieden. „Ik heb geen lijstje met figuren die er voor in aanmerking komen", zegt I-eerling afgemeten. „Maar als iemand de wet overtreedt, overtreedt iemand Godl orde In d.ii Lm /"d.mig mgri| pend zijn dat de doodstraf gerechtvaar digd kan zijn." - Twijfelt u wel eens? „Als je als politicus in het openbaar opm --di mi j«umüiiMii vi waarover is nagedacht, draag ik die met overtuiging uit Du Hg ik lit is mijn opvatting en als je het er niet mee eens brnt. kom dan maar op In mijn per soonlijke geloofsleven heb ik best mo menten van vragen en twijfel. Dan ga ik terug naar de Bron. de rust en de vrede dat hnstus voor onze zonden gestor ven is. En dat we eeuwing leven in Hem hebben." mer zeggen Ziin standpunten mogen dan op het Boek gefundeerd zijn, soms zijn Leer-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3