Kustwater veel vuiler dan Doggersbank 'Adam en Eva' steeds onwaarschijnlijker Wetenschap N atuurgeneeskunde heeft veel te bieden' DINSDAG 19 MEI 1992 18 Tentoonstelling 'Geboren en getogen Groningen De tentoonstelling 'Geboren en getogen' begint op 19 mei in het Academisch Ziekenhuis in Groningen haar toemee door Nederland. Deze expositie is georganiseerd door Unicef, het kinderfonds van de VN, en de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde die dit jaar 100 jaar bestaat. Op de expositie zijn oude, nieuwe en exotische voorwerpen en foto's en schilde rijen te zien. Zoals een zuigflesje uit de Romeinse tijd, evenals een Afrikaanse zuigkalebas. Na Groningen is de expositie te zien in Amsterdam. Enschede, Alkmaar, Nijmegen, Utrecht, Leiden, Rotterdam, Eindhoven en Maastricht. Brit krijgt Koninklijke Shell Prijs Rotterdam De Koninklijke Shell Prijs 1992 is toegekend aan dr. C.J. Spiers, universitair hoofddocent aan de faculteit Aardweten schappen van de Universiteit Utrecht. De 38-jarige Brit krijgt de 50.000 gulden voor zijn onderzoek op het gebied van experi mentele gesteentevervorming. Extreme natuurlijke omstandig heden. zoals hoge temperatuur, hoge druk en lage vervormings snelheid werden in het laboratorium nagebootst om een beter inzicht te krijgen in de sterkte van de aardkorst en beweging langs breuken. Dit inzicht moet uiteindelijk leiden tot het voor spellen van aardbevingen. Uitbreiding aantal NWO-stipendia den haag De Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) verwacht de komende jaren een stijging van het aantal gepromoveerde onderzoekers. Dit betekent dat ook het aantal aanvragen voor een stipendium zal toenemen. NWO zal hiervoor extra middelen ter beschikking stellen. Dit jaar heeft de organisatie 46 stipendia toegekend tot een bedrag van twee miljoen gulden. Een NWO-stipendium geeft een pas gepromo veerde, getalenteerde onderzoeker de kans om gedurende maxi maal een jaar in het buitenland te werken aan zijn of haar verde re wetenschappelijke vorming. Neveneffecten luchtverontreiniging wapeningen Stikstofhoudende vuile lucht is zelden de belang rijkste oorzaak van schade aan planten. Veel vaker liggen die bij een toegenomen gevoeligheid voor droogte, vorst, zieKten en plagen. Wordt daarmee bij het vaststellen van normen rekening gehouden dan is de maximaal toelaatbare concentratie van am moniak in de atmosfeer aanzienlijk lager dan tot nu toe werd aangenomen. Dit zegt onderzoeker Ludger van der Eerden die vorige week promoveerde aan de VU Amsterdam. Zelfs wanneer de in het Nationaal Milieu Beleidsplan Plus, genoemde vermin dering van de ammoniakuitstoot in 2000 met 50 tot 70 procent, wordt bereikt, is er regionaal nog sprake van overschrijding. Jaarlijks komt in Nederland 400.000 ton stikstof in de atmosfeer Nieuw schip van NIOZ bestudeert toenemende vervuiling op de Noordzee Het nieuwe onderzoek- schip 'Pelagia' van het Ne derlands Instituut vooron derzoek der Zee (NIOZ) is maandag de haven van Texel uitgevaren om de toenemende vervuiling van de Noordzee te onderzoe ken. Het onderzoekspro ject, waarvoor vorig jaar herfst op 20 plaatsen naar platvis, kabeljauw, wijting, zeesterren en wulken werd gevist, staat onder leiding van dr. Jan P. Boon van het NIOZ. groningen kees wiese Doel is de toeneming en de ver deling over de zee van schade lijke stoffen als gechloreerde koolwaterstoffen (pcb's) te me ten en dé schade aan de leven de cel en het erfelijk materiaal te bepalen door nu op dezelfde plaatsen gevangen dieren te analyseren. „De dieren waren toen, aan het eind van het zomerseizoen, dik en rond en in optimale con ditie", zegt Jan Boon. „Nu, net na de winter, zijn ze mager. Dat willen we vergelijken om te zien hoe constant zo n patroon is." Uit vroeger onderzoek is be kend dal de concentratie van bepaalde pcb's in de wateren direct onder de Nederlandse kust tienmaal hoger ligt dan in het midden van de Noordzee. De gezondheidsproblemen van de zeehondenpopulatie in de Wadddenzee worden deels Met dit schip, de Pelagia, worden monsters genomen van het Noordzeewater. veroorzaakt doordat de zeehon den vis aten uit deze vergiftigde kustgebieden. Met dit onder zoek, waaraan behalve het NIOZ ook de Stichting Onder zoek der Zee, Rijkswaterstaat, het Delta Instituut voor Hydro- biologische Onderzoek, Vrije Universiteit van Amsterdam, CATO Marine Ecosystems uit Kantens en Noorse en Ameri kaanse onderzoekers deelne men, probeert men een recht streeks verband te leggen tussen de gifconcentraties en biolo gische effecten op het niveau van de levende cel. Daartoe moet op dezelfde 20 Koolstofmeter technologisch hoogstandje HERMAN DAMVELD Het Centrum voor Isotopen onderzoek van de Groningse universiteit beschikt sinds vorige week over een kool stofmeter om de ouderdom van bijvoorbeeld waterlagen of oudheidkundige vondsten vast te stellen. „Het is een technologisch hoogstandje, waarmee we de internatio naal vooraanstaande positie van ons laboratorium ver sterken", zegt medewerker dr. ing. J. van der Plicht. Met het nieuwe apparaat dat 5 ton weegt, 11 meter breed en 6 meter hoog is, kan de ouderdom gemeten worden. Botten maar ook hout en broeikasgassen be vatten koolstof. Het koolstof atoom is normaal opge bouwd uit 12 deeltjes. Een uiterst miniem deel bestaat echter uit 14 deeltjes en is ra dioactief. Tot nu tot kon men ouderdomsbepalingen ver richten door meting van het radioactieve koolstof. Dat heeft echter nadelen. Vanwe ge de geringe hoeveelheid ra dioactiviteit moet men enke le dagen meten. Bovendien heeft men veel materiaal no dig. „Om bijvoorbeeld de ou derdom van de lijkwade van Turijn volgens deze methode te bepalen, moet men eerst de helft verbranden. Daarbij wordt koolstof omgezet in het gas koolstofdioxide, van dit gas bepaalt men vervol gens de hoeveelheid in de ra dioactieve koolstof. Het is dus een destructieve metho de". stelt Van der Plicht, ..dit in tegenstelling tot ons nieu we apparaat waar je bij wijze van spreken kunt volstaan metéén draad". Het Centrum voor Iso topenonderzoek was een van de eerste laboratoria in Ne derland en zelfs in de wereld voor ouderdomsbepalingen. Met het nieuwe apparaat worden de bestaande activi teiten uitgebreid. Men doet al regelmatig metingen voor ingenieursbureaus die op hun beurt onderzoek ver richten voor drinkwaterbe drijven of bijvoorbeeld bier brouwerijen. De koolstofmeter kost 4,5 miljoen waarvan 3 miljoen door de Rijksuniversiteit Groningen is betaald en 1,5 miljoen door het ministerie van economische zaken. Het duurt volgens Van der Plicht nog zeker een half jaar voor dat hét echt onderzoek kan beginnen. Onderzoekers vinden zeer oude fosielen van mensachtigen LEIDEN. BEN APELDOORN De laatste jaren worden steeds meer sporen en fossiele restan ten gevonden van voorouders van mensen en mensapen. An tropologen zoeken naarstig naar de meest begeerde fossie len: die uit de tijd, 10 tot 15 mil joen jaar geleden, dat een be paalde soort mensachtigen de ontwikkeling begon die uitein delijk tot de mens zou leiden. Begin april vonden in de VS twee belangrijke bijeenkomsten van antropologen plaats. De grootste had de 'gokstad' Las Vegas uitgekozen en was tevens de 61e jaarvergadering van de 'American Association of Physi cal Anthropology'. Daaraan de den meer dan 800 wetenschap pers mee. Minder talrijk was een enkele dagen eerder in New York ge houden werkbijeenkomst met als titel 'Apes or Ancestors?' ('Apen of Voorouders?') onder auspiciën van de 'American Museum of Natural History'. Daar waren 21 antropologen aanwezig onder wie Meave l.ea- key, doenter van de wereldbe roemde antropoloog wijlen Ri chard Leakey, die vooral in de jaren zestig en zeventig in Kenia en Ethiopië fossielen vond van vroege mensachtigen. Meteen al bij het begin van de bespreking legde Meave Leakey een stuk kaakbeen met vier tan den erin op tafel en zei zonder blikken of blozen dat de ouder dom ervan tussen 24 en 27 mil joen jaar was. De toehoorders slikten even: fossielen van ho- miniden uit het laat-Oligocene tijdperk! Het stuk kaakbeen was al veel eerder opgegraven maar pas re cent werd. zo verklaarde Lea key. de leeftijd van de aardlagen waarin het fossiel was gevonden bepaald met behulp van de zo geheten kalium/argon-metho- de. Het bleek dat de ouderdom ervan veel groter was dan oor spronkelijk was aangenomen. Zo werd het fossiel dus tot de alleroudste die ooit van een ho- minide (hominiden is de verza melnaam van mensen, apen en hun voorouders) is gevonden. Het feit dat het afkomstig is uit die tijd maakt het nog extra in teressant. Juist van de periode tussen 32 en 22 miljoen jaar geleden is namelijk totaal niets bekend van het toen al of niet bestaan van hominiden, laat staan hoe die er uit zagen. Wat dat laatste betreft is Mea ve Leakey over het uiterlijk van de oorspronkelijke bezitter van 'haar' kaakfossiel zeker: „Het heeft absoluut meer op een aap geleken dan op een mens." Van de periode na het Oligo- een, hel Mkx een dal ongeveer 25 miljoen jaar geleden aan ving, zijn alleen van de eerste Reconstructie door het Haagse Museon van de mensachtige Australopithecus Afa- rensis. De recent gevonden fosielen zouden bijna 40 keer zo oud zijn. foto cpd helft fossiele overblijfselen be kend van hominiden. Ze .wor den niet alleen in Afrika maar ook in Europa, het Midden- Oosten en Azië gevonden. Naar gelang het land waar de vind plaatsen liggen heten ze Kenia- pithecus (Kenya), Dryopithecus (Zuidwest- en centraal Europa), Ouranopithecus (Oost-Azië), Graecopithecus (Griekenland) terwijl Sivapithecus's restanten in het midden-Oosten en Azië werden gevonden. Vorig jaar werden van vroege hominiden versteende restanten gevonden in Namibië: die werden door de gretige paleo-anthropologen postuum gedoopt als Otavi- pithecus. Hoewel het merendeel van deze fossielen nog niet of nau welijks is onderzocht weet men dat deze merkwaardige wezens in groepen leefden en rond*- zwierven tussen 11 en 15 mil joen jaar geleden. De meesten waren niet groter dan onze te genwoordige kinderen rond hun zevende levensjaar: ze ver toonden duidelijke aapachtige kenmerken zoals een spitse snuit, plat voorhoofd en een klein hersenvolume. Ze leken in feite maar heel weinig op de latere hominiden die met name over de Oostafri- kaanse savannen zwierven en veel onderzoekers beschouwen plaatsen als in de herfst gevist worden op de platvissoorten schar, schol en bot en op kabel jauw en wijting. Zowel het bloed als het erfelijk materiaal van deze vis zal worden onder zocht; de concentratie van. milieugiftige stoffen in met na-j me de lever gemeten. Omdat vissen zich snel en over grote afstanden kunnen verplaatsen, wordt ook onderzoek gpdaan aan de zeester Asterias rubens en het schelpdier de wulk (Buccinum undatum), die beide meer plaatsgebonden zijn. Bovendien nemen de onder zoekers op alle stations mon sters van de bovenste bodem-, laag. Temperatuur, zoutgehalte en helderheid van het water worden constant gemeten. „Biji de stations in de omgeving van de Doggersbank is duidelijk de gelaagdheid van het zeewater te zien," zegt Jan Boon. „Zuidelij- ker is het water gemengd. Wei willen graag weten wat dat be tekent voor de verplaatsing van de dieren." Alle gevangen dieren worden: gemeten en gewogen. Zichtbaar zieke dieren worden niet in het verdere onderzoek betrokken. Een deel van de monsters wordt in het laboratorium aan boord van de 'Pelagia' geanalyseerd: een deel diepgevoren in vloei bare stikstof voor nader onder zoek in laboratoria aan de wal. In welke volgorde de 'sta tions' zullen worden bezocht is even ongewis als wat er zal wor den gevangen. De volgorde wordt in hoge mate bepaald door de weersomstandigheden: de vangst door geluk. Zo viste j men vorig jaar 6 september op Station 16 in hoofdzaak stenen, die het trawlnet beschadigden, j Maar juist dat maakt zeeonder- zoek elke keer weer een boeiend ze als uitgestorven zijtakken van de hoofdboom der hominiden. Hoogstens één tak zou wellicht verder hebben kunnen evo lueren tot de latere Afrikaanse hominiden maar de grote vraag is welke van de genoemde soor ten dat voorrecht kreeg en waarom en wanneer dat plaats vond. Hoe het ook zij, belang rijk is de wetenschap dat er in ieder geval zo'n 30 miljoen jaar geleden al sprake was van ho miniden. Heel weinig is ook nog be kend van de periode tussen 11 en 4 miljoen jaar geleden. De oudste fossielen en voetsporen van rechtop lopende mensach tigen zijn gevonden in Tanzania en Ethiopië. In 1974 stuitten an tropologen in het Ethiopische Hadar op een voor de helft be waard gebleven skelet van een jonge vrouw: 'Lucy'. Twee jaar later vonden onderzoekers in de Tanzaniaanse vlakte van Laetoli de in vulkaanas versteende voetafdrukken van mensachti gen. Zowel 'Lucy' als de voetaf drukken zijn even oud: 3,75 mil joen jaar. Tijdens de bijeenkomst in Las Vegas werd aangekondigd dat in Ethiopië, waar tussen 1980 en 1990 door het regime strenge restricties aan de opgravingen waren verbonden, weer nieuwe fossielen zijn ontdekt. Onder leiding van Berhane Asfaw, di recteur van de Ethiopische mu seums, werdeit ten Noorden van Addis Abeba de resten ge vonden van drie soorten mens achtigen die tussen 400.000 en 4 miljoen jaar geleden leefden. In Maka vond men een ver steende kaak van dezelfde ou derdom als 'Lucy' en in Bodo resten van een veel hoger op de evolutietrap gesitueerde mens achtige die bijna een halfmil- joen jaar geleden leefde. Nabij het dorp Gameda werd eind vo rig jaar zelfs het complete kake ment gevonden van een ho- minide die daar bijna driemil joen jaar geleden moet hebben rondgewandeld. Tot slot vonden anthropolo- gen van de Berkeley-universiteit vlakbij de plaats waar in 1974 Lucy's skelet werd ontdekt de resten van een aantal homini den die minstens even oud als 'Lucy' moeten zijn. Het zijn ontdekkingen die kunnen leiden tot meer inzicht in de oorsprong van de mens. Volgens veel onderzoekers kan nu eigenlijk niet meer gespro ken worden over 'de wieg' van de mensheid. Waarschijnlijk zijn er veel meer 'wiegen' ge weest waaruit in het mistige, verre verleden hele families ho miniden zijn ontstaan. Dat maakt het nog veel moeilijker om naar 'die ene wieg' te zoe ken. Als die al heeft bestaan. Internationaal congres in Bentheim HILVERSUM BERT POL Wolfgang Schallmev praat liever niet over zijn patiënten die ge nezing bij hem vonden. Maar na enig aandringen noemt hij de genezing van een blind meisje, dat weer kon zien na een alternatieve geneesmetho de (neuraltherapie), waarbij in jecties werden gegeven. „Het was een Nederlands meisje. La ter verklaarde het Nederlandse ziekenhuis, waar ze werd be handeld dat het psychisch was." „Het zij zo. Ik doe ook aan chiropractie. Mensen komen in een corset binnen en gaan zon der corset weer de deur uit. Veel mensen die hier komen worden van hun hoofdpijn of migraine verlost", aldus Schallmey, die veel Nederlandse patiënten op zijn spreekuur in Uelsen (vlak over de grens bij Tubbergen) krijgt. Schallmey is een van de vele duizenden natuurgeneeskundi gen (Heilpraktiker) in Duits land, waar de alternatieve gene zing al tientallen jaren een feit is. Deze geneeskunst is daar of ficieel erkend. De opleiding duurt drie jaar en wordt afge rond met een staatsexamen. „Dit wekt terecht het vertrou wen van de alternatieve gene zers in Duitslandaldus Schall mey die al 20 jaar in het vak zit. Hij is bovendien van Duitse zij de de organisator van het con gres over natuurgeneeskundi gen, dat op 23 en 24 mei in Bad Bentheim wordt gehouden. Het wordt een uniek congres genoemd, omdat voor het eerst natuurgeneeskundigen uit Ne derland en Duitsland ervarin gen op hun vakgebied gaan uit wisselen. Van Nederlandse kant staat het congres onder auspici ën van de Vereniging van Na tuurgeneeskundig Therapeuten (VN'T). Het congres moet opnieuw duidelijk maken dat natuurge neeskundigen een heleboel te bieden hebben. De Bentheimer ontmoeting komt op een mo- ment waarop achter de scher men hard gewerkt is aan een sa menwerkingsverband van de verschillende natuurgeneeskun dige verenigingen in ons land. Tot nu traden de diverse be roepsverenigingen zelfstandig op, hetgeen voor het ministerie van WVC, ziektekostenverzeke- warrend werkte, aangezien di verse verenigingen ten aanzien van bij- en nascholing, criteria voor toelating, tuchtrecht, etc. geen eenstemmig beleid voer den. Nu ligt er een voorstel voor een hechte samenwerking, zo dat er één spreekbuis ten be hoeve van natuurgeneeskundi gen gaat ontstaan. Mary Zoom- ers, organisatie-adviseur in Leusden, die in het program maboekje van het congres haar mening geeft over die samen- wericing en de ontwikkeling bin nen de alternatieve sector, heeft 1 hieraan een belangrijke bijdrage geleverd. Zij is voorzitter (a.i) j van de Nederlandse Maat- i schappij van Natuurlijke Ge neeswijze (NMNG). Inmiddels hebben de NMNG en de NO- VAG, Nederlandse Organisatie van Verenigingen Alternatieve Genezers, de intentie uitgespro ken en een verklaring onderte kend om in de vorm van een al liantie de krachten te bunde len'. Dit betekent dat straks meer dan 4000 natuurgeneeskundi gen als één blok' naar buiten treden. Een groot winstpunt, zegt Mary Zoomers, „want on derling was er een stuk wan trouwen en er waren tot nu toe grote verschillen in opleidings niveaus. Bovendien deed ieder een zijn eigen zegje, ook rich ting overheid. Concreet gebeur de er niks." Ook wordt gestreefd naar een basisopleiding in de natuuurlij- ke geneeswijze op hbo-niveau op basis van de wet Beroepen in de Individuele Gezondheids zorg (BIG) eind dit jaar een feit zal zijn. Deze wet haalt de the rapeut uit een verborgen hoek- j je, zegt Zoomers. „De therapeu- j ten krijgen nu meer kansen, ze hoeven niet meer stiekem hun beroep uit te oefenen. Een mag netiseur. ik geef een voorbeeld, is een eerlijk vak, zegt deze wet. Later gaat men pas kijken hoe de opleiding is geweest. Dan wordt de bekwaamheid ge toetst. Dit laatste gaat straks ook i voor een arts gelden, die ho meopathie er bij doet." Mary Zoomers: „Het altema- tieve veld was zo versplinterd, dat ik tegen de therapeuten heb gezegd, hoe ze ooit een vuist zouden willen maken op allerlei fronten naar de overheid en het reguliere veld. waar ze altijd maar op mopperden. De na tuurgeneeskundigen vinden dat de artsen altijd worden voorge trokken. En dat is in die zin ook zo. Een arts kan homeopathie gaan uitoefenen, zonder dat hij daar jaren voor gestudeerd heeft. Maar ook in het niet-art- senveld komt dat vopr, omdat het beroep van natuurgenees kundige niet beschermd is. Ook onder de natuurgeneeskundi gen heb je kwakzalvers, net zoals je die ook in het reguliere veld hebt."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18