'Van je mond een Domkerk maken' Een hartstochtelijk pleidooi voor fantasie OEIBDDI Cultuur&Kunst Steriele perfectie in concert Madrigalesco Zoeterwoude Jazz minder druk Hoe de dood van dierbaren slijt 'Vrouwtje, vrouwtje! Kom bij mij' tAAANDAG 18 MEI 1992 9 KtDACT-E CEES VAN HOORE ANNEW EKRUYGRO* c'-l' Lunchconcert Willeke Krapels leiden Pianiste Willeke Krapels geeft donderdag 21 mei een lunchconcert in de K&0-Kapelzaal, Oude Vest 45. Krapels speelt werken van Dubussy. Beethoven, Mozart, Chopin en Pijper. Het (concert begint om 12.45 uur. Hoogtepunten uit de opera leipen Het Residentie Orkest geeft vrijdag 22 mei het laatste concert uit de K&O meesterserie. Op het programma staan hoogtepunten uit opera's als Prins Igor van Borodin, Tosca en La Bohème van Puccini, en Aida en La Traviata van Verdi. Het orkest staat onder leiding van de Duitse dirigent Dieter Ross- iberg. Medewerking verlenen de klarinettist Ab Vos en de Ar- imeense tenor Gegam Grigorian. Het concert begint om 20.15 Gratis bus naar Danstheater den haag Tijdens het dansprogramma van het Hollandfestival wordt gevierd dat Hans van Manen 35 jaar choreograaf is. Het Nederlands Dans Theater brengt een speciaal Van Manenpro gramma, dat naast een wereldpremière, drie recente werken Hans van Manen omvat. Op zaterdag 6 juni organiseert K&O ieen bezoek aan deze voorstelling. Met gratis vervoer per bus. Opgeven: tel. 141141. NZH Stripprijs voor Windig/De Jong haarlem 'De groote Dick Bosch Almanak', een stripboek van René Windig en Eddy de Jong is bekroond met de NZH strip- prijs. De prijsuitreiking had zaterdagavond plaats tijdens de stripdagen in Haarlem. De makers van het winnende stripalbum krijgen een geldbedrag van 5000 gulden. Het is de eerste keer dat de Noord-Zuidhollandse Vervoersmaatschappij (NZH) een stripprijs uitlooft. Het album was samen met twee andere strip- werken genomineerd voor de prijs. Dat waren 'Ton Carbon 1: In goed gezelschap' van het duo Luc Cromheecke en Laurent Let- zer en het album 'Moesashi' van Bert van der Meij. Noordwijkse operettevereniging Mozaiek bestaat 25 jaar recensie udy van der spek /meert van het Kamerorkest MadrigaJes- c onder leiding van Henk Briër, met me- lewerkmg van Quirine Viersen (cello) en iaskia Viersen (viool). Gehoord 16 mei in de Stadsgehoorzaal te Leiden. ,Eén ding zal ik nooit inleveren, ;n dat is kwaliteit; orkesten die llleen maar sociaal leuk zijn cunnen mij niet boeien". En tempo en frasering zijn veel neer dan de dynamiek essen- ieel en fouten hierbij kunnen lodelijk zijn". Ziehier enige uit- ipraken van Henk Briër vorige veek in deze krant. En inderdaad, timing, tempo |n frasering waren uiterst cor- lect, in het concert rondom Mo- jart zaterdagavond in de Stads gehoorzaal. Niets op deze facet- jen aan te merken: nóch in de lymfonie nr 64 van Haydn, ge schreven in zijn eerste periode waarin hij toch ook door de Sturm und Drang beweging be ïnvloed werd, nóch in de symfo nie KV 182 van Moz^rt, gecom poneerd (1773) in zijn over gangstijd van „decoratief naar expressief, van uiterlijkheid naar innerlijk, van louter cere monieel tot spirituele bekente nis" (citaat A. Einstein): kwali teit werd niet ingeleverd. Maar gecombineerd met flriërs tweede leus „orkesten die alleen sociaal leuk zijn kunnen mij niet boeien" lag er toch één minpunt regelmatig op de loer: dat van de steriliteit Door per fectie op vele fronten miste ik soms pit, 'ware' speelvreugde, elan, laat ik zeggen frivoliteit. Voor de tweede keer in zijn operette-carrière speelt tenor Frans de Lincel de macaronikok Pappadoca in 'Eine Nacht in Venedig' (een nacht in Venetië). In 1978 voerde zijn operettevereniging Mozaiek de bekende operette van Strauss eveneens op en ook toen was hij de macaro nikok. Een betere manier om een jubileum te vieren is er niet, vindt hij. Want Mozaiek bestaat op 16 mei 25 jaar en samen met de dames Van Rhijn en Van Graas is Frans de Lincel er vanaf het prille begin bij. opgericht. Er werd gerepeteerd in een zaal van psychiatrisch centrum Bavo. Dat was handig, want de verpleegsters die er werkten, wilden ook wel eens iets anders doen, en die deden dan mee. Het enige nadeel was, dat de Bavo een beetje uit de buurt lag. „We gingen er altijd liftend naar toe, maar soms scheurde een automobilist kei hard weg zodra hij hoorde dat we naar de 'inrichting' moesten. Maar verder hadden we er een erg leuke tijd", zegt de tenor en hij lacht nog eens smakelijk. In die begintijd moesten de leden van Mozaiek goed kun nen improviseren. Frans de Lin cel herinnert zich een speciaal geval. „Het eerste bedrijf van die musicalachtige operette die we toen deden, speelde zich af in een wildwest café. Er hoorde een enorm grote bar bij. Die timmerden we vlak voor de ge nerale op het toneel in elkaar. Maar de bar bleek zo degelijk in elkaar te zitten, dat hij te zwaar was om 'm van het podium af te krijgen. Hij moest tussen het eerste en tweede bedrijf in stuk marjolein van rotterdam Het enthousiasme is er in die 25 jaar niet minder op geworden. Als ze over de operette praten, worden Frans de Lincel en Nel van Graas nog altijd bijna ly risch: „Het is zo vrolijk, operet te. Heel anders dan opera. In de opera gaat er altijd wel eentje dood, dat komt bij de operette niet voor. Operette is om te la chen. Het is spektakel. Het is daarom voor het publiek veel leuker, er gebeurt tenminste wat. En, o, die muziek. Vooral dat Weense, hè, dat is zalig", zegt sopraan Van Graas. „De verhaaltjes zijn ook heel anders dan bij de opera", vindt Frans de Lincel, „Operette is ro mantisch. Het gaat altijd over de liefde en allerlei intriges daar om heen. Dat zie je in de Ween se operettes, die wij heel veel doen, maar nog meer in de Franse. Die zijn nog wat pikan ter, zal ik maar zeggen. Enig vind ik dat". Mozaiek (Met Orkest Zingen Allen In Een Koor) werd in 1967 Frans de Lincel samen met de dames Van Rhijn (rechts) en Van Graas: „In de opera gaat er altijd eentje dood, dat komt bij de operette niet voor. Operette is om te lachen." foto NEweou.1. Man ken worden gezaagd. Voordat het tweede bedrijf kon begin nen, waren we vijf kwartier ver der." „Het ergste was dat we voor die generale, bij wijze van expe riment, kaartjes hadden ver kocht. Bejaarden en zo moch ten er voor weinig geld bij zijn. Maar de bejaarden hebben geen van allen meer dan het Even kwam 'het' om de hoek kijken bij het Allegro assai in Mozart's Divertimento in Bes gr., een stuk bij uitstek geschikt voor ontspanning en vermaak. Misschien zou een dosis 'soci aal leuk' wel eens kunnen hel pen naast kwaliteit. Carl Ph. E. Bach was zelf een clavecimbalist. Honderden kla vierwerken schreef hij en 52 kla vierconcerten en hij begaf zich graag op het pedagogisch ter rein. Zijn celloconcert in A gr. M getuigt echter niet van groot in levingsvermogen voor dit in strument, hij schreef de partij 'op het banale af (citaat Quirine Viersen). Desondanks speelde Viersen dit werk uiterst gecon centreerd, robuust met een krachtige streek, slechts in het Largo de gevoelige lijn verbre dend en verdiepend, zo eigen aan de 'empfindsame Stil' van C. Ph. E.'s tijd. Eén van Mozart's beste viool concerten, dat in A gr (1775), 'blies' Saskia Viersen een oor spronkelijk muzikaal leven in. Het dynamische thema in het Allegro aperto, dat voortdurend verandering ondergaat weer klonk met steeds meer expres sie en zeggingskracht. Haar subtiele bewegingen tijdens het Rondeau vormden één geheel met haar melodieuze, galante en virtuoze spel, waar Madriga lesco zich schijnbaar moeite loos bij aansloot. Opvallend wa ren de perfecte inzetten na Vier- sen's drie cadenzen, exact ge timed door concertmeester Henny Briër-Ravesteijn. zoeterwoude Snel rijzende ster in de muziekwereld: Ellen Strang. Hier bezig aan een optreden tijdens het jazzfestival van Zoeterwoude. Ze mocht haar vocale en muzikale kwaliteiten bewijzen in de kleine zaal (waar ook The Little Steamband optrad) van de Klaverhal, die zaterdagavond vooral diende als rustpuntje. In de grote zaal van de plaatselijke sporthal barstte intussen het geluid los van de Willick Square Band, de Frits Landesbergen Big Band en van boogie-specialist Jaap Dekker. Die laatste had saxofonist Boris van der Lek en zangeres Daisy Bell meegenomen, tot verrassing van organisatie en publiek. Er kwamen 350 betalende bezoekers af op Zoeterwoude Jazz, waarmee het evenement net niet geheel uit de kosten kwam. foto lofk zuiderduyn Caissière gehuldigd tijdens voorstelling Spijkerman theater recensie wunand zeilstra Afslag Dokkum, cabaretprogramma van Dubbel Dwars met Jack Spijkerman, Ane van der Wulp en Joop van Dijk Ge zien: 16/5, schouwburg. Leiden Diepzinnige verhandelingen )ver de relaties tussen fictie en eiten vullen vele boekenplan- cen in vele bibliotheken. Met iet boeiende spanningsveld liertussen houdt Jack Spijker man zich in zijn nieuwe .pro gramma bezig. Ook al stelt hij iet allemaal veel extremer, .Wanneer hij 'waarheid' en 'leu gen' tegenover elkaar zet. Als ware barricaden-cabare tier heeft hij in het verleden de fiodige leugenachtigheden in politiek en samenleving aan de kaak willen stellen. Omwille van de helderheid van zijn bood schap en in zekere zin ook om wille van de grap moest hij dan •Wel eens versimpelen, i Nu er echter door ontwikke lingen van de laatste jaren de siodige zekerheden zijn wegge vallen. voelde Spijkerrpan ken- Tielijk de behoefte om iets meer (nuancering in zijn nieuwe pro- jgramma op te nemen. Vandaar nu de expliciete boodschap dat er niet één maar méér 1 den zijn, hetgeen uitmondt de fantasie. En zijn we op het terrein waar fei ten en fictie de meest wonderlij ke combinaties aangaan. Het is een niet onbelangrijke verschuiving in het werk van Spijkerman. Wat blijft, is zijn grofgebekte rebelsheid waar mee hij voor fantasie als wapen tegen burgerlijke braafheid en maatschappelijk conformisme pleit. Het principiële wantrou wen ten aanzien van alle moge lijke gezagsdragers is evenzeer gebleven. En dat het vertellen van fantasierijke verhalen door de gezagsgetrouwen allesbehal ve als ongevaarlijk wordt be schouwd. benadrukt de ontkno ping van het programma dat wederom als een vertelling met tal van terzijdes is opgebouwd. Wie te veel fantaseert, wordt let terlijk een kopje kleiner ge maakt. Tegenover het stevige, soms zelfs iets overmoedige taalge bruik van 'Afslag Dokkum' staat de ingetogenheid van de lied teksten met de vaste, herkenba re begeleiding van Arie van der Wulp en Joop van Dijk. Zo vult bijvoorbeeld een gevoelig lied een harde grap over de vroegtij dige dood van jeugdvriendinne tje Joke aan. Vooral na de pauze zijn er nog een paar van die persoonlijk getinte terzijdes die - al dan niet met een liedtekst afgerond - aanspreken. Dat cabaretier Jack Spijker man tijdens zijn voorstelling van afgelopen zaterdagavond het vijfentwintigjarige jubileum van Leidse schouwburg-caissiè re Corrie Bennekers niet onge merkt voorbij zou laten gaan, lag voor de hand. Toch kwam het moment waarop zij op het podium mocht, of liever gezegd: moest komen, nog vrij onver wacht. Midden in zijn verhaal bood Spijkerman het publiek de mogelijkheid om suggesties te roepen, wat een zendeling anno 754 mee op reis zou moeten ne men. Dat hoorde nog bij de show. Toen echter uiteindelijk het meenemen van cd's van Cliff Richard werd geopperd, was doorgestoken kaart duide lijk. De muziek van het toepas selijke 'Congratulations' werd ingezet, en de jubilaresse werd massaal toegezongen. Na afloop van de voorstelling ontving Corrie Bennekers uit handen van wethouder Hans De la Mar. die zijn collega-wet houder Koek en burgemeester Goekoop verving, de zilveren speld van de gemeente Leiden. Omdat haar hartewens, een concert van Cliff Richard in de schouwburg, niet in vervulling eerste bedrijf gezien. Ze zijn al lemaal tijdens het gezaag ver trokken." 'Rampen' Een paar keer was Fet bijna af gelopen met Mozaiek. Financië le problemen, een dirigent die opstapte, een zaal die werd af gebroken en andere rampen be dreigden het voortbestaan van het gezelschap. De redding was de komst van dirigent Cees Bor ger. Die zorgde ook voor een aanmerkelijke kwaliteitsverbe tering, onder meer door zijn sterren aan het studeren te zet ten. Wat die sterren niet altijd zeer op prijs stellen, trouwens. „Je moet gekke bekken staan trekken en er tegen kunnen dat kinderen uit de buurt je na doen. Maar voor een goede techniek moet je nu eenmaal veel oefenen. Ie moet het léren om van je mond een Domkerk te maken. Anders resoneert het gewoon niet legt De lincel uit. Ook spanning hoon bij ope rette. Zeker in de weken vlak voor een uitvoering, stijgt die voelbaar. En tijdens het optre den zijn de zenuwen nauwelijks meer in bedwang te houden. Voor zowel Frans de Lincel als Nel van Graas was het soms bij na aanleiding om ermee op te houden. „In het begin durfde ik niet eens naar het publiek te kij ken", zegt De Lincel. „Ik bestu deerde het plafond. Soms dacht ik echt: waar doe ik het allemaal voor? Dan wilde ik er eigenlijk mee stoppen." Dat had Nel van Graas ook. maar toch hielden ze het allebei 25 jaar vol. Want operette is ver slavend. „Steeds als ik er aan dacht om te stoppen, werd ik er als het ware weer naar toe ge trokken". zegt de sopraan. „En ik word er altijd weer fris van. Soms ben ik doodmoe als ik naar de repetitie ga en wil ik ei genlijk liever thuisblijven. Maar als ik er dan eenmaal ben. krijg ik een heel ander gevoel." Op 12 juni houdt Mozaiek ci-n Wit'rise avond in 'De Rank' in Noordwijk. In november voert de vereniging de jubile um-operette 'Eine Nacht in Ve nedig' op in Tripodia' in Kat wijk. Indrukwekkende voorstelling van FACT recensie conny van der zande Philip doof FACT, tekst en regie f mst Bra- ches Spel o.i Herman Egberv Tjeerd Als een dierbare overlijdt, lijkt de wereld even stil te staan. De ze stilstand is van korte duur omdat het leven gewoon door gaat. In de nieuwe produktie van Ernst Braches zien we in negen korte scenes hoe de dood van Philip, een 22-jarige stu dent, het leven van verschillen de mensen die hem gekend hebben beinvloedt. In dé begin scènes zijn de herinneringen nog vers. later komt de dood van Philip nog slechts toevallig ter sprake. Zo zien we onder an - dere zijn moeder die alles wil weten over het ongeluk van haar zoon, we zien de voorbe reidingen op de begrafenis en we zien hoe zijn vrienden ver der leven. Het decor wordt gevormd door rekken met kleren waar van de functie voor mij een raadsel blijft. Braches heeft iets met lelijk meubilair uit de jaren 70 en ook in deze voorstelling kon een bruin-oranje beklede buisstoel niet ontbreken. Het sobere spel vormt de sterke kant van deze voorstelling. De ene keer dat het tot een flinke uitbarsting komt, als de huisge noten van Philip ruzie maken, valt ook echt uit de toon. Indrukwekkend is de scene waarin de vriend van Philip als stagiair aan een klas vol pubers geschiedenisles geeft. De leer lingen kunnen maar niet op houden over hun vakantie. De stagiair wordt woedend en ver telt hen over zijn vakantie, de vakantie waarin hij Philip ver loor. Maar Philip zal nooit in de geschiedenisboekjes komen, Philip wordt vergeten. Mensen als Adolf Hitler, die blijven in de herinnering, over zulke figuren moet hij lesgeven. En hiermee bekritiseert hij het dagelijks be staan. waarin geen plaats lijkt te zijn voor de dood van een 22-ja- nge student. Ook de scene waarin een de menterende oude vrouw niet meer weet of haar man nu wel of niet leeft, blijft na de voor stelling nog in je gedachten. Haar verhaal heeft niets meer met de dood van Philip te ma ken, in een helder moment weet ze dat hij op het kerkhof ligt waar ook haar man is begra- Toch valt er nog veel te la chen in dit stuk van Braches. le der spoor van goedkoop senti ment wordt op tijd onderuit ge haald door relativerende op merkingen. Het enige punt van kritiek betreft de langdradigheid van sommige scenes. Vaak is de aanloop net iets te lang waar door de aandacht van de toe- sc houwer verslapt I n dat is jammer want deze voorstelling is verder in alle opzichten de moeite waard. Heerlijk lente-concert in Leidse Hortus muziek recensie wilfred simons Concert Eerste concert in een wene van vier Flora Concerten 'm ogni elemento' met het Leiderdorps Kamerioor onder leiding van Wim van Meeuwen dirigent Met medewerking van Marjan Buit', pia no Werken van onder meer C Monte verdi, P Hindermth, H Strategy F 1 14 juni in de F De zonnestralen speelden gis teren tikkertje met elkaar op de gazons van de Hortus Botani cus en knipoogden tegen de golfjes in de Witte Singel. Vo gels zongen hoog in de bomen net eeuwige liedje „Vrouwtje! Vrouwtje! Kom bij mij!" Kortom de hele natuur werkte er aan mee om van dit eerste concert in een serie van vier In de Orangerie van de leidse Hortus Botanicus een succes te maken. Dat was ook niet meer dan terecht, want juist de na tuur stond in dit concert uit bundig centraal. In de loop der eeuwen heb ben veel componisten koor stukken geschreven over de natuur en over natuurbeleving. Op de achtergrond spelen na tuurlijk ook heel andere the ma's mee, zoals de (trouwelo ze) liefde, de dood (denk aan het begrip 'zwanezang') en vooral het zielsgeluk dat men door het aanschouwen van de schoonheid van de natuur kan verwerven. Over het algemeen zijn het vrolijke en levenslusti ge liederen. Wie van het heer lijke weer de afgelopen dagen nog geen optimistische kijk op het bestaan had gekregen, moest zich na de driedubbele uitwerking van concert. Hortus en zonneschijn dus onvoor waardelijk voor de lente ge wonnen geven. Het Leiderdorps Kamerkoor zong uit dit uitgebreide reper toire een aantal naar plaats en tijd zeer uiteenlopende stuk ken. waarbij voorail planten en dieren centraal stonden. De idyllische lokatie van het con- t ert drm g ongctwi|frld bij tot de goede prestaties van het Ka merkoor, want een wanklank werd nauwelijks gehoord. Al leen in Dc Waterlelie van Her man Strategier zochten dc bas sen wanhopig naar de juiste toon. Het Kamerkoor beheerst vele stijlen. Met de meerstemmige Italiaanse koorzang van C. Monteverdi en met dc Engelse madrigalen van O. Gibbon en Th. Morlcy had het koor geen moeite en ook met de romanti sche klanken van I Schubert en I Brahms |m eh dh hoor affl niteit. Zelfs dc transparante koorklank die in Un Cygne van P. Hindemith wordt vereist, bracht het koor magistraal voor het voetlicht. Jammer was alleen dat voor de pauze iedere vijf seconden een soort pomp in de Orange rie haast dierlijke geluiden pro duceerde. Mijn buurvrouw dacht aan een amechtig nijlpaard, een andere luisteraar aan een in doodsnood verke rende olifant Wat het ook was. na de pauze was het akelige apparaat gelukkig afgezet. kon gaan. hadden een paar col lega's voor een komisch alter natief in de vorm van een ClifT The Young Ones-act gezorgd. Zelden heeft er op de planken van de schouwburg zo'n gek stel play-backers gestaan. Cursus Bedrijfsadministratie Let op:"er kom» een erkende speciolis» noor leiden. Sterker nog: dé grootste specialist komt nu eindelijk noor de Sleutelstod. Bel voor gratis info BKB, PDB. MBA. SPD en PDL: 071 - 15 34 24. TUUT PRAEHEP Jack Spijkerman: niet één, maar meer waarheden. foto jofus

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9