Project huurhuizen in Morsebelpolder Arts op video vervangt nonnen Fröbelen met je vingers in de aarde Regio Leiden Zoeterwjoudenaren vechten vergunning lasschool aan Hoogste punt Spektrum Sportmeerkamp: voetballers korfballen tegen waterpoloërs Caravankeuring mankementenshow MAANDAG 18 MEI 1992 8 Oegstgeester college komt tegemoet aan roep om meer sociale woningbouw Bij de uitvoering van het bouwplan voor de Oegstgeester Morsebelpolder wordt al op korte termijn begonnen met een project voor 60 huurwoningen. Het college van bur gemeester en wethouders komt hiermee tegemoet aan een wens van de woningbouwvereniging Buitenlust. De sociale huurwoningen komen aan de oostzijde van het park en de bouw is gepland voor 1993. Andere woningbouwprojecten waarmee Oegstgeest volgend jaar in de Morsebelpolder wil beginnen zijn de bouw van 11 premie-A woningen, ongeveer 50 luxe appartementen aan de Haaswijklaan en ongeveer 40 twee-onder-één-kapwoningen. Verder zijn er ongeveer 13 ka vels beschikbaar voor plannen van particulieren. Dit blijkt uit het bouwprogramma dat op 25 mei wordt besproken in de raadscommissie voor volkshuis- bug. Met het versneld opnemen van het bouwplan voor de 60 huurwoningen, wil het Oegst geester college ook de raad te vreden stemmen. Voor 1993 en 1994 stonden in het dorp aan vankelijk veel dure woningen op het programma in de projec ten Morsebelpolder, Endegeest en de Overveerpolder. Naar aanleiding van een vraag van het raadslid J. van Raalte is door B en W toegezegd dat een mo gelijke ruil van goedkopere wo ningen met duurdere huizen zou worden onderzocht. Ook de woningbouwvereni ging Buitenlust heeft in de afge lopen periode aangedrongen op Volle fietspaden eisen slachtoffers wassenaar De drukte op de fietspaden naar het Wassenaarse strand eiste het afgelopen weekeinde enkele slachtoffers. Een 55-jarige Duitser wilde zaterdagmiddag twee voetgangers inha len, op het moment dat hij al werd gepasseerd door een 32-jari- ge Hagenaar. De beide fietsers kwamen met elkaar in aanrijding. De Duitse toerist is met een gebroken been naar het AZL overge bracht. Eveneens bij de Wassenaarse Slag raakte gisteren een 75- jarige Leidschendammer van het fietspad. Met verwondingen in zijn gezicht en op zijn handen is hij naar het Leidschendamse ziekenhuis Antoniushove overgebracht. Autoband aan de rol wassenaar Een 27-jarige Hagenaar zag gistermorgen op de Rijksstraatweg zijn eigen autowiel voorbij rollen. De wagen van de man zakte door een as en stond plotseling stil. Het linkerach terwiel zag de automobilist vanuit een zijraampje vervolgens aan zich voorbij rijden. Enkele honderden meters verderop vond de man de band pas terug. Kortsluiting in auto leiderdorp» Een 28-jarige automobilist uit Amsterdam kreeg gisteravond de schrik van zijn leven toen op de rijksweg A4 plot seling de vlammen uit zijn dashboard sloegen. De man slaagde erin zijn wagen snel naar de kant te sturen. Dè politie vermoedt dat het vuur door kortsluiting werd veroorzaakt. De brandweer kon niet voorkomen dat de auto helemaal uijbrandde. de bouw van een fors aantal goedkope huurwoningen, het liefst in één groot project. De corporatie wees daarbij op de grote behoefte aan de categorie huizen en het feit dat het in de toekomst steeds moeilijker wordt voor deze projecten rijks subsidie te krijgen. Woonklimaat Dat Oegstgeest over het alge meen te veel dure koopwonin gen bouwt, wordt overigens dcor het college bij de aanbie ding van het bouwprogramma bestreden. Er wordt gewezen op het uitstekende woonklimaat in het dorp, waardoor de prijzen van de huizen over het alge meen al zeer hoog zijn. „On danks die hoge verkoopprijzen is er echter geen sprake van leegstand", aldus B en W. goede komt aan de eigen inwo ners, maar de bouw ervan draagt volgens het college wel bij tot het verminderen van de 'automobiliteit in de Randstad'. „Economisch gebondenen wordt immers een prettig woonklimaat geboden", zo luidt hiervoor de redenering. De bouw van huizen tussen de drie en vier ton draagt volgens het gemeentebestuur ook bij aan de doorstroming in Oegstgeest, waardoor uiteindelijk toch weer goedkope huizen voor de wo ningmarkt beschikbaar komen. Voor de uitvoering van wo ningbouwplannen in de sociale sector zal Oegstgeest contact opnemen met Leiden. De buur gemeenten kan waarschijnlijk volgend jaar op het eigen grondgebied onvoldoende van deze huurhuizen bouwen, waardoor Oegstgeest mogelijk extra gesubsidieerde woningen kan binnenhalen. den haag/zoeterwoude De omwonenden van een oplei dingsinstituut voor lassers en pijpfitters aan de Keerweer in Zoeterwoude blijven klagen over geluidoverlast en storingen van de tv. Hun woordvoerder J. Hulsbos drong afgelopen vrij dag bij de afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State dan ook aan op het intrekken van de hinderwet vergunning voor het instituut. Behalve over de tv-storingen klaagden de omwonenden over de late sluitingstijden van de lasschool. Volgens de gemeente zijn de sluitingstijden en de ge luidsvoorschriften echter ge bruikelijk voor de omgeving waarin het opleidingsinstituut ligt. De geschillenafdeling doet over enige tijd uitspraak. half vier de vlag in top vanwege het bereiken van het hoogste punt. De bouw van Het Spek trum begon op 20 november vorig jaar. In oktober moet het 13 miljoen gulden kostende ge bouw klaar zijn. De bouw van het nieuwe onder komen van werkvoorzienings schap Het Spektrum bij de Oosthoutlaan in Voorhout vor dert. Bestuursvoorzitter G. van der Kroft hijst woensdag om Drommen belangstellenden namen zaterdag de kans waar om een kijkje achter de schermen te n publiek kreeg onder meer 'levensechte' operaties voorgeschoteld. Open dag jubilerend Elisabeth Ziekenhuis trekt vele duizenden bezoekers leiderdorp miep de graaef De open dag van het 100-jarige Elisabeth Ziekenhuis Leider dorp heeft zaterdag vijf- tot achtduizend belangstellenden getrokken. De reünie in een tent op het ziekenhuisterrein trok ook nog eens 1000 (ex-)werkne- mers. Een woordvoerder van het ziekenhuis spreekt van een gigantische hoeveelheid men sen, van wie er velen urenlang op het terrein zouden verblij ven. Praktisch alle afdelingen had den de deuren geopend en lie ten de dagelijkse ziekenhuis praktijk zien. Veel kon worden betast en bevoeld: de siliconen bijvoorbeeld waarmee menige boezem kunstmatig wordt op gevuld. Bezoekers konden ook hun bloeddruk laten meten, zelf medicijnen bereiden, zich een gipsarm laten aanpraten of bij cardiologie het eigen hart op een beeldscherm zien kloppen. Op de echografie ontstond een ware run omdat zwangere vrouwen daar een echo konden laten maken. De beelden van de baby in de baarmoeder op een tv-scherm leidden bij veel aan staande oudets tot de nodige emoties. Om privacy-redenen bleven de deuren van de verpleegafde- lingen zaterdag gesloten. Wel waren er drie demonstratie-zie kenzalen nagebouwd. Eén toonde de beginjaren van het ziekenhuis, één gaf de huidige situatie weer en de derde gaf een blik op het jaar 2092. Waren er in de kamer van 100 jaar ge leden nog nonnen in habijten werkzaam, in het exemplaar van 2092 blijkt de arts de pa tiënt per video toe te spreken. De officiële opening van het open huis zou 's morgens wor den verricht door 'dokter' Erik Koning uit de populaire tv-serie Medisch Centrum West. Zijn aanwezigheid bleek een regel rechte trekker. De in de serie zo 'gemene' dokter bleek in het echt de vriendelijkheid zelve. Hij maakte een ronde langs de kinderafdeling, tot grote opwin ding van de jeugdige patiëntjes, was bereid om met iedereen die maar wilde op de foto te gaan en bleef urenlang rondwande len. Ook zijn aankomst bleek spectaculair. Koning arriveerde per helikopter. Vervolgens ver wijderde hij met een druk op de knop een doek bij de ingang van het ziekenhuis, bord met de naam 'Medisch Centrum Rijnland' tevoorschijn kwam en er een lasershow, een vuurwerk en een confettiregen 'losbarstte'. Om verwarring te voorkomen: de naam was geïn spireerd door de tv-serie. In het echt zal het ziekenhuis vanaf volgend jaar gewoon Rijnland ziekenhuis gaan heten. Een ander evenement van het jubilerende ziekenhuis was gis teren een fietstocht tussen het Elisabeth- en het Rijnoord-zie kenhuis in Alphen aan den Rijn. Naar schatting 1000 mensen namen daaraan deel. Morgen wacht de 600 medewerkers van het ziekenhuis een sportdag in zwembad De Does onder lei ding van Fred Racké. Voor be langstellenden is er morgen ook een mini-symposium over nieuwe ontwikkelingen in de geneeskunde. Meiden proberen werken in het groen uit op open dag Agrarische School Oegstgeest De meiden staan wat onwennig achter de grasmaaimachines. Eén van hen heeft sinds kort een volkstuin, maar daar heeft ze pas één keer in gemaaid. Op de Doe-dag voor meiden, afge lopen zaterdag op de Agrarische School irf Oegstgeest, kreeg ze de gelegenheid om dit aspect van werk in het groen uit te pro beren. Het evenement wordt on danks het strandweer redelijk druk bezocht. Zo'n veertien meiden zijn gekomen om zich te laten voorlichten over werken en leren in de groene sector. De leerlingen van de Agrarische School die bij de doe-dag assis teren, zijn gemakkelijk te her kennen in de groep. Hun ge zichten, bruin geworden van het buitenwerk, steken af tegen de wat bleke neuzen van de be langstellende dames. Esther Wouters van de VOELT, de landelijke stichting Vakopleidingen Leerlingwezen Land- en Tuinbouw, vertelt dat steeds meer agrarische oplei dingscentra jaarlijks hun deu ren openzetten voor meiden, die nieuwsgierig zijn naar een v.ik in het groen. De Agrarische School in Oegstgeest doet hier dit jaar voor het eerst aan mee. „Binnen het groen kun je in vier verschillende sectoren op leidingen volgen: in de land bouw. de tuinbouw, de groen voorziening en de bloemen- branche. Het gaat hier allemaal om leerlingstelsels. Iemand die voor een opleiding op de Agra rische school kiest gaat één dag per week naar school. De rest i ui de week doet hij of /ij prak- lijku wiring op hij een haas", al dus Wouters. „Over al die sectoren geno men zijn maar vijf .procent meisjes actief. Maar binnen de afdeling tuinbouw ligt dat per- i t illage hoger, ilaai is tie vei houding bijna fifty-fifty. Dat komt door de opleiding voor bloementeelt, die onder tuin- Bezoeksters van de Doe-dag aan de Agrarische School in Oegstgeest kijken toe bij een demonstratie ketting-zagen. Dit was het enige onderdeel van de dag waarbij de meiden niet zei?aan de slag mochten. foto hiclco kuipers bouw valt. De opleiding bloe menteelt is duidelijk favoriet bij meiden." Op de open dag maken de vrouwen ook kennis met de an dere opleidingen. Wouters: „Ze moeten zelf de handen uit de mouwen steken. Ie ziet vaak op gemengde open dagen bij tech nische scholen en dergelijke dat jongens de meisjes overheersen. De jongens hebben vaak net iets meer ervaring op dat ge bied. Als een meisje te lang over een bepaalde opdracht doet, wordt het werk haar nog al eens uit handen genomen. Op een Doe-dag speciaal voor meiden kunnen de vrouwen onderling lekker fröbelen." Aan uitgebreid gefröbel ko men de meiden niet echt toe. De ochtendlijke rondgang door de Heemtuin van Leiderdorp moet uitmonden in het wieden van fluitekruid en paardestaar- ten. Maar de enthousiaste rond leiding van de beheerder van de tuin langs de nagebootste wei de-, heide- en moerasland schapjes neemt nogal wat tijd in beslag. Daardoor is er voor het paardestaart-trekken niet veel tijd over. Toch buigt iedereen zich nog even over het groen om de overheersende plantjes met wortel en al uit de grond te ruk ken. „Ik heb eigenlijk een grafi sche opleiding", vertelt een meisje met haar ringers in de aarde. „Maar de baan die ik nu heb bij een reclamebureau be valt me niet. Ik moet voortdu rend overwerken, alles moet gisteren af. Een baan in het groen lijkt me wel wat. Ik hou er wel van om buiten bezig te zijn." Ook de andere meiden noem den het 'buiten werken' als re den voor hun interesse in een opleiding op de Agrarische School. De meeste van hen heb ben al een opleiding achter de rug. Ze komen om zich op nieuw te oriënteren. Ze zijn en thousiast dat ze op deze dag zelf allerlei werkzaamheden mogen uitvoeren, om er zo achter te komen of werken en leren in het groen bij hen past. Maar dat deze dag speciaal voor meiden is, vinden ze niet noodzakelijk. „Ik vind het onzin dat vrouwen een aparte behandeling krij gen". zegt één van hen. „Positieve diserminatie kun nen ze wat mij betreft weer af schaffen." Een leerling van de school be vestigt dat: „Ik werk nu bij de groenvoorziening van de ge meente Sassenheim. Eerst wilde de gemeente geen meisje aan nemen omdat de vrees bestond dat ik het zware werk niet aan zou kunnen. Ik heb bewezen dat ik alles kan doen wat m'n mannelijke collega's kunnen. Op die manier wil ik werken. Ik wil niet dat ik word voorgetrok ken omdat ik een vrouw ben, maar omdat ik goed ben." De grote hoeveelheid manke menten aan caravans verraste afgelopen zaterdag zowel eige naars als controleurs tijdens een vrijwillige keuring in Zoeter woude. Van 20 van de 30 aange boden caravans bleken de rem men niet goed afgesteld en bij één wagen was de koppeling zodanig uitgesleten dat het ge vaar bestond dat de aanhanger spontaan van de auto zou los schieten. De keuring werd uitgevoerd door de rijkspolitie, de brand weer en medewerkers van een caravanbedrijf en maakte on derdeel uit van de actie om het aantal verkeersslachtoffers met 25 procent terug te brengen. Behalve technische mankemen ten aan het vakantie-onderko men, werden ook in het interi eur van een aantal wagens on volkomenheden opgespoord. Zo bleken de gasslangen van 15 caravans te oud te zijn. Door verdroging ontstaat dan kans op lekkage. Ook in het elektriciteitscircuit van de caravans werden fouten geconstateerd. Zelf aangelegde leidingen waren niet beveiligd door zekeringen, met alle kans op kortsluiting. Ook hingen sommige stopcontacten alleen nog maar aan draadjes vast. De eigenaren van twee cara vans hadden in de loop der ja ren zoveel extra's ingebouwd, dat de wagens te zwaar waren geworden om er nog bagage in te vervoeren. Eén caravan was zelfs zonder belading al 20 kilo te zwaar. Ook met de benodig de papieren was niet alles in or de. Als een personenauto een aanhanger trekt van meer dan 750 kilo, moet er bij het kente kenbewijs een aanvullingsblad zijn gevoegd. In 14 gevallen ont brak dat. Postcommandant A. Roze- boom van de rijkspolitie toonde zich met name verrast door het aantal mankementen omdat het hier een vrijwillige keurig betrof. „Je mag er dus vanuit gaan dat je te doen hebt met ge motiveerde eigenaren", aldus Rozeboom. Verschillende eigenaren maakten ter plaatse een af spraak met het caravanbedrijf om de mankementen te laten verhelpen. „Soms is het werkelijk la chen. Je ziet af en toe echt knullige dingen. Met hockey lopen mensen regelmatig bui tenspel of ze lopen met de bal alsof ze aan het korfballen zijn", vertelt'ze. Toch willen de sporters wel goed voor de dag komen en graag winnaar wor den, relativeert Anholts de 'knulligheid'. Sommige verenigingen die vooral steunen en kreunen bij het zware waterpolo zijn namelijk zeker fanatiek. „De korfbalvereniging Fiks heeft al twee keer gewonnen. Nu wil iedereen dat team wel onder uit halen. Op die manier is het eigenlijk geen recreatie meer natuurlijk." Om dat recreatieve element toch te benadrukken, is de re gel opgenomen dat er uitslui tend gemengde teams met minstens twee vrouwen in het strijdperk mogen treden. Nadat een eerdere versie van de Oegstgeestse sportmeer kamp twintig jaar geleden doodbloedde, gooide een oud deelnemer in de sportraad een balletje op om het evenement nieuw leven in te blazen. Wet houder J.P. van der Reijden kreeg lucht van het idee en bracht de zaak opnieuw aan het rollen. „En er wordt nu met ontzettend veel enthousiasme aan gewerkt", aldus Anholts. Een echte dorpstraditie is de meerkamp echter niet. „Nee, Oegstgeest loopt er niet voor uit. Het zijn hoofdzakelijk sporters die komen kijken." Toch staan bij verschillende onderdelen zoals uiteraard het populaire voetbal veel mensen langs de lijn. De wed strijden worden gehouden van 20 mei tot en met 4 juni, op verschillende lokaties. Voetballers die korfballen te gen een waterpoloteam. Die opmerkelijke combinatie is te bewonderen tijdens de 'sport meerkamp' in Oegstgeest, die deze maand begint. Voor de rijfde keer trappen sportvere nigingen dit jaar negen op mooie zomeravonden een balletje en slaan ze een shuttle weg. Om kennis te maken met andere sporten en sporters or ganiseert de gemeente in sa menwerking met de sportraad dit evenement, waarbij de teams acht onderdelen afwer ken. Hun eigen specialiteit blijft daarbij buiten beschou wing. Er is een wisselbeker voor de winnaar, maar het wedstrijdelement moet niet de boventoon voeren, vindt E. An holts van de gemeente.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8