'Je schrikt je soms dood' Leiden Raad Daadwinkel boekt succesjes Slechts twee remises Zes maanden gevangenisstraf voor groot aantal kraken MAANDAG 18 ME11992 7 Kraakacties verijdeld bij twee panden Een groep Engelstalige kra kers heeft zondagmorgen ge probeerd om een pand in de Groenesteeg te kraken. Om wonenden belden rond ze ven uur de politie die de kraakactie vervolgens verij delde door het groepje weg te sturen. De Engelsen ble ken afkomstig uit de panden aan de Morsweg IV. Die ble ken zo vol te zijn dat de jon geren naar nieuwe ruimte op zoek gingen. In verband daarmee houdt de politie de komende dagen extra toe zicht op leegstaande panden. Zondagmorgen omstreeks drie uur werden twee man nen betrapt die naar eigen zeggen een woning aan de Smidsteeg probeerden te kraken. Het pand was dicht getimmerd maar de deur werd door het duo gefor ceerd. De politie heeft, op nieuw na een tip van omwo nenden, de mannen aange houden. Verkeer centraal op Nationale Straatspeeldag Zandbakken vol hondepoep, glijbanen die slecht zijn on derhouden, auto's die op de stoep geparkeerd staan, spookrijders. Dit zijn slechts een paar van de problemen waar kinderen mee te kampen hebben wanneer ze bui ten spelen. Om daar wat aan te doen heeft de Pressie groep 'Stop de Kindermoord' de Nationale Straatspeel dag in het leven geroepen. Op 20 mei worden door het hele land activiteiten gehouden om die problemen onder de aandacht te brengen. Ook buurthuis Morschwijk in de Leidse Topaasstraat doet mee. leiden karen t „De landelijke Straatspeeldag wordt om de twee jaar georga niseerd. Het thema van dit jaar is 'Stop de kindermoord'. Soms gaat het om meer en betere speelmogelijkheden voor kinde ren, nu gaat het over de snel heid van auto's en bromfiet sers." Aan het woord is Herman Harens, tiener- en jongerenwer ker van het buurthuis. Samen met een collega bereidt hij de Straatspeeldag in Leiden voor. Met een groep kinderen wordt een Knelpuntenkrant gemaakt, waarin de klachten van de kin deren door henzelf worden be schreven. De 'redactieleden' zijn door de wijk gegaan, heb ben de knelpunten opgezocht en er foto's van gemaakt. Deze krant wordt op de 20ste aan alle kinderen in de buurt uitgedeeld en aangeboden aan J. Walen- kamp. wethouder van verkeer, die de dag officieel opent. Op de 'redactie' van de knel puntenkrant wordt hard ge werkt. Vier kinderen zijn druk aan het knippen en plakken. Vanessa werkt gegevens uit op een computer. „Het is hier in de buurt af en toe echt heel ge vaarlijk", vertelt de elfjarige Chan tal. „Bij ons in de straat (President Steinstraat) rijden vaak spookrijders; je schrikt je dood als er ineens een auto van de andere kant komt." De even eens elfjarige Tanja vertelt dat het heel vervelend is dat de au to's zo dicht op de stoep parke ren. „Het stoepje hier bij het buurthuis is vnj smal. Als er au to's geparkeerd staan, kun je er bijna niet meer langs." Al deze zaken worden op de nationale Straatspeeldag extra belicht. Met het aanbieden van de Knelpuntenkrant wordt de Leidse politiek op de hoogte ge bracht van de problemen. Bo vendien hoopt Herman Harens op deze manier ook de automo bilisten en bromfietsrijders meer bewuster te maken van hun gedrag. Op de dag zelf wordt de To paasstraat vanaf 11 uur gedeel telijk afgesloten en kunnen de kinderen van twee tot vier uur 's middags op straat spelen. leiden erna straatsma Twee vrouwen aangerand Een 20-jarige vrouw is vrij dag, even na middernacht, op de Langegracht door een man onzedelijk betast. De vrouw liep met haar vriendin naar huis toen een man met twee honden passeerde. De man stak plotseling zijn arm uit en greep de vrouw bij haar borsten vast. Daarna maakte de man zich snel uit de voeten. Een half uur later werd een 25-jarige Leidse, die alleen fietste op de Vrouwenweg, door een man met bivak muts die daar liep, vastge pakt. Na een korte worsteling kon de vrouw maken dat zij wegkwam. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. De Raad Daadwinkel in Pancras-Oost heeft een maand na de opening al een aan tal 'leuke succesjes' behaald. Een lastige steiger uit de Vestestraat is na acht maan den verwijderd, een stoepje is opgehoogd om de toegang tot het woonhuis van een gehandicapte te vergemakkelijken en een paar verzakte verkeersdrempels zijn gere pareerd. Winkelierster Margreet Bakker is voorlopig tevreden met de behaalde resultaten ook al zit de loop naar de Raas Daadwinkel er nog niet echt in. Het voormalige woonhuis aan de Uiterstegracht 73, waar ze sinds kort werkt, is een adres waar bewoners uit de oostelijke binnenstad terecht kunnen met vragen over gemeentelijke aangelegenhe den. Een initiatief waarmee de gemeente hoopt de kloof tussen burger en overheid te verkleinen. De eerste vraag die Bakker kreeg voorge schoteld kwam merkwaardigerwijs uit Kat wijk. „Die mensen hadden via de kabel krant vernomen dat hier een Raad Daad- wintel werd geopend. Ze hadden allerlei problemen, heel ingewikkeld. Dus die dachten zeker: laten we het eens bij die griet proberen." Van de buurtbewoners zijn het tot nu toe vooral ouderen die gebruik maken van het wijkbureau. Veel klachten komen binnen over grof vuil dat her en der in de wijk rondslingert. „Dat tvuil wordt gedumpt en blijft vaak dagen staan voordat het wordt opgehaald. Kinderen gaan daar in wroeten en dat wordt dan een steeds grotere bende. „Vaak hebben mensen zelf al met de ge meente gebeld over dit soort problemen en dat heeft dan niets opgeleverd", zegt Bak te^ „Maar als ik bel reageren ze meestal heel snel. Ik heb met de reiniging de af spraak gemaakt dat ze binnen 24 uur na een klacht in actie komen." Een groot deel van de klanten weet echter niet waar ze met hun klacht of vraag terecht kunnen. En dan blijkt de gang naar de Raad Daadwinkel wat makkelijker te zijn dan het hanteren van de telefoon. „De mensen zien vaak door de bomen het bos niet. We ten bijvoorbeeld niet of ze naar het stadhuis of Stadbouwhuis moeten." De aard van de problemen en vragen ver schilt nog al. „Het is heel gevarieerd. Zo had ik laatst iemand die met een forse huur schuld zat. Die had het geld bij elkaar om dat af te betalen, maar wist niet waar hij daarmee naartoe moest. Naar de woning bouwvereniging of naar de deurwaarder. Hij heeft zelf een telefoon en had daarover natuurlijk zelf kunnen bellen maar kwam toch hier. Soms hebben mensen schroom om zelf te bellen of ergens t Nou ja, als hier alleen mensen woonden die zichzelf prima konden redden zou het ook geen sociale vemieuwingswijk zijn." Bakker is de centrale figuur in de 'buurt- winkel' die verder bij tijd en wijlen wordt bemand door verschillende vertegenwoor digers van overheidsinstanties. Er zijn on der meer spreekuren van de sociale dienst, reiniging en politie (wijkagent). „Ik ben zo'n beetje de spin in het web. Mensen komen in eerste instantie bij mij. Kan ik hen niet helpen dan stuur ik ze door naar een van de spreekuren. Bij langdurige burenruzies of zo moet ik mensen doorverwijzen naar de wijkagent. Dan ben ik een soort interme diair." De inrichting van de Raad Daadwinkel moest zo goedkoop mogelijk gebeuren. Stoelen en tafels zijn voor een prikkie van de buurtvereniging gekocht. Bakker „Het is allemaal low-budget. Maar dat geeft niet. Het zou ook raar zijn als je hier, in een soci ale vemieuwingswijk, met splinternieuwe meubels de klanten de ogen uit zou steken. En verder moet het ook niet te steriel uit zien. De mensen moeten hier lekker kun nen zitten. Ze krijgen altijd een kopje koffie van mij en kunnen best even blijven han gen. Ik heb gemerkt dat sommige mensen hier ook gewoon komen omdat ze om een praatje verlegen zitten. En dat is ook pri- Aan de Stille Rijn be vindt zich tussen de nummers 14 en 15 een poortje met daarboven een gevelsteen. Tot 1937 was daarop slechts een afbeelding te zien van een paard efi een koe, stier of os, een combinatie die wel vaker voorkomt. In Leiden kan daarvoor bijvoorbeeld verwezen worden naar de Os- en Paar- denlaan achter de Herensingel, een naam die al uit het begin van de zeventiende eeuw da teert. In 1937 nam de Vereniging Oud Leiden het initiatief om het wat vervallen poortje met de steen te laten restaureren. E)e steen zat dik onder de verf en werd gereinigd door deskundigen. Daarbij kwam een opschrift te voorschijn. Onder het jaartal 1644 staat onder het paard het gedichtje: Wilt u verblijden, hier is het paert. laetons rijden. En onder de os: Den os is tijt geslagen, hij is vet, hij can 't niet langer dragen. De tekst op de steen is door de steenhouwer op een wat merk waardige manier ingebijteld. Omdat hij eigenlijk te weinig ruimte had om drie regels on der elkaar te kunnen aanbren gen, loopt de tekst nu, zonder komma's, gewoon door, waar door het rijm nu veel minder opvalt. Vleeshouwer Het poortje was in feite de ach teruitgangvan het huidige pand Haarlemmerstraat 119. Ver moedelijk heeft de eigenaar van dat pand ooit het achterste ge deelte van zijn erf bebouwd met twee afzonderlijke huizen, die later in handen van verschillen de eigenaren kwamen. Deze mochten wel ramen en deuren hebben in die gang, maar wer den daarmee geen eigenaar van de grond. Het huidige nummer 14 werd op 12 februari 1602 gekocht door Pouwels (Paulus) lansz., vleyschouder of vleyschou wer. Vleeshouwer is de aanduiding van een slager van rundvlees; een varkenslager werd door gaans spekslager genoemd. Nummer 15 werd op 5 augustus 1623 door dezelfde Pouwels Jansz. gekocht. Haarlemmer straat 119 had hij al in 1614 ver worven. Daarmee had hij het De gevelsteen boven het poortje tussen Stille Rijn 14 en 15. hele complex in handen, inclu sief de bij nummer 14 horende twee kleine huisjes en een stal ling. Daarin kon hij uiteraard ossen en koeien stallen tot ze geslacht konden worden, maar gezien de tekst op de gevelsteen kan ook gedacht worden aan een soort stalhouderij, waar men een rijpaard kon huren. Pouwels Jansz.. vleyshouder. geboren te Haemste (mogelijk Haamstede op Schouwen trouwde op 15 februari 1600 voor schepenen van Leiden met Aeltgen Jansdr. De vrouw van Pouwels Jansz., wonende tegen over de Kraan, werd echter al op 3 maart 1604 in de Pieterskerk begraven. Op 6 december 1608 hertrouwde hij met Jannetje Adriaensdr. van de Velde, beho- Het bankroet van een slager aan de Stille Rijn rend tot een gegoede en puur katholieke familie. Op 8 decem ber 1633 ontbood zij de (katho lieke) notaris Jan van Heussen in haar huis aan de Rijn omdat zij ziek was. Kort daarna is zij overleden en op 14 december 1633 in de Pieterskerk ter aarde besteld. In het testament wordt haar achternaam, die hij wellicht in de loop der tijden an de volks mond gekregen had en die door hem geaccepteerd werd: den Drijver. Veedrijvers waren er vroeger heel wat en ook deze slager zal vaak genoeg zijn os sen van de Beestenmarkt naar zijn stal en slagerij gedreven hebben. Deze naam vererfde ook op zijn zoons Pieter Paulsz. den Drijver. die eveneens slager werd en in 1635 trouwde met Jannetje de Bije. en Jan Paulsz. den Drijver, ook al slager en in 1639 getrouwd met de War- mondse Sophia Bouwmans. Faillissement Een paar jaar later veranderde zoon Pieter van beroep: hij kocht in 1648 de bekende brou werij 'De Witte Eenhoorn', iets verder aan de Stille Rijn (nr. 4, het latere Joodse Weeshuis). Helaas werd dit geen onver deeld succes: in 1652 werd hij failliet verklaard, beladen onder de schulden aan voornamelijk leveranciers van graan, mout en andere benodigdheden voor de brouwerij. Omdat de zaken van vader en zoon nogal in elkaar grepen, werd ook Paulus Jansz. den Drijver failliet verklaard. De twee curatoren verkochten al de huizen en uiteraard ook de brouwerij van de zoon. Haarlemmerstraat 119, Stille Rijn 14 en 15 kwamen in ver schillende handen en daarom werd het eigendom van de poort gemeenschappelijk ge maakt: al de aangrenzende ei genaren mochten deze gebrui ken, onder meer voor de afvoer van hemelwateren een riool, of er ramen en deuren in uit laten komen. Bij de vader kwamen de crediteuren nog redelijk weg: er viel zo'n tien mille te verdelen, voor die tijd een flink bedrag. Hoewel de schuldeisers van de zoon om ruim 32.000 gulden mochten vechten, konden tal van leveranciers van turf (om de brouwketels te stoken) en graan en mout, ambachtslieden zoals timmerlui, maar ook Jannetgen Jansdr., de ton neboen ster, zon der een stuiver naar huis. Pas in 1654 was de zaak afge wikkeld. Het lot van vader en zoon is verder niet bekend. Toen in 1658 Martinus den Drij ver trouwde, woonde zijn vader Pieter Paulsz. den Drijver op de Beestenmarkt. Een beroep wordt niet vermeld, maar ge zien zijn adres zal hij wellicht zijn oude stiel weer opgevat hebben. De panden Stille Rijn 14 en 15 zijn daama nooit meer in één hand geweest, en ook hebben er geen slagers meer gewoond. De stal schijnt nog vrij lang bestaan te hebben, maar omdat die op een achtererf stond, zijn er niet zo erg veel gegevens over be kend. Hij behoorde steeds bij Haarlemmerstraat 119. De ge bruikers van de poort, die de kosten van onderhoud onder ling moesten verdelen, zullen ooit de gevelsteen dusdanig hebben laten verven, dat de tekst onleesbaar werd. terwijl het metselwerk daarboven on der een dikke laag cement ver dween. leiden Slechts twee spelers brachten het gistermiddag in de Leidse Wolsteeg tot remise tij dens een schaaks!multaan tegen internationaal schaakgroot meester Genna Sosonko (rechts op de foto). Vóór café 'De WW' in de Wolsteeg moesten zo'n dertig spelers het opgeven en niemand won. Café 'De WW' luidde met de schaaksimultaan een week van festiviteiten in rond het tienjarig bestaan. „Zeer geslaagd, deze simultaan, maar het was ook prachtig weer", al dus bedrijfsleider Adrl Hetns- broek. De week staat een aantal muzikale acts op het programma van 'De WW'. (OTO HtUCO KUIPtRS den haag/leiden cerberus De Haagse politierechter heeft vrijdag een 35-jarige drugsver slaafde uit Leiden veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf wegens een groot aantal inbraken en autokraken. Zijn 29-jarige vriend kreeg wegens medeplichtigheid zes weken De 35-jarige man heeft bekend uit geldnood de inbraken te hebben gepleegd. Ondanks eer dere verklaringen ontkende hij gisteren ten stelligste dat zijn vriend bij de zaken betrokken was. Wel staat vast dat de twee mannen op 30 maart van dit jaar hebben ingebroken in een woning aan de Leidse Cobet- straat. Daar werd echter niets meegenomen, omdat de man nen een gil hoorden. De Leidenaar wordt er ook van verdacht gestolen euroche ques te hebben verzilverd. Om ontdeklcing te voorkomen zou hij op één dag verschillende banken hebben bezocht om steeds één cheque in te leveren. Gisteren gaf de verdachte echter MB andere faring NB d8 feiten Hij zou de cheques hebben ge kregen van een vnend die gMB bankrekening had. „Ik wist niet dat ze gestolen waren. Toen ik kl.i.ir NM heb ik ook al het geld bij hem ingeleverd aldus de Officier van justitie mr. H. den Hollander was van mening dat de daden van de Leidenaar veel onrust hebben veroorzaakt. Hij was ervan overtuigd dat de 29-jarige bij minstens drie in braken betrokken is geweest. Hij eiste tegen de 35-jarige de maximale straf: zes maanden. Voor de vnend vond hij zes we ken op zijn plaats. Advocaat mr. H. Evers vond zes maanden wei erg veel voor de 35-jarige. temeer omdat deze I nm nkort aan het werk kan bi| de sociale werkplaats. „Meneer hoort toch al tot de kansarmen, dus zo'n ontwikkeling moeten we niet frustreren", aldus Evers. Hij stelde voor om een groot ge deelte van de straf voorwaarde lijk op te leggen. Politierechter mr. A Eockema Andrea zag daar echter niets in en vonniste conform de cis van de officier. DUIVENBERICHTEN VRUETIJD De Vriendenclub' 1. J J. Degen, 2. C.P.Giisman. 3 W MWitJr ,4 L Engel. 5. J.J Wanstnk, 6 Comb v/d Lee. 7. Th Dongelmans. 8 CP Gasman, 9. F Ladan, 10 L Koop- De Reisduif 1 W Kop, 2 Comb Schroot. 3. Comb J H T 4 N de Groot Zn 5 W Kop, 6 Comb Schroot. 7. N de Groot Zn 8 D Albers, 9 N de Groot Zn 10 W Kop L.P.C. 1 K Lefebre. 2 A Witte veen. 3 P de Jong, 4 A A Compier. 5.6 en 7 A Witteveen. 8 P de Jong. 9 H de Jonge sr. 10 A A Compter. Letderdorp 1 D van Seggelen, 2 W van Oosten. 3 en 4 J van Laar Zn.. 5 D van Seggelen. 6 W van Oosten. 7 R vd Nieuwen<ji|k. 8 J van Laar Zn 9 D van Seggelen. 10 M Reverse De Zwaluw 1.2 en 3 Comb v'd Kooy-de Best. 4 W van Ommen. 5 N. Meeuwenoord. 6 en 9 L enTh Verhoork. 7 P v Wissen en Zn 8 J Hoogervo'st 10 P van Leeuwen Blauwkras 1 Comb H w*i>ngRo- z<er. 2 en 3 Comb v/d N-euwendqk. 4 Comb Houwelmg Rozier. 5 Comb deMooy. 6 J Schouten 7 en 8 P Landesbergen. 9en 10. Comb, v/d Ntejwen<j,|k Het Oosten 1,4.6 e- Mooten v'd Hoogt. 2 3.8 en 10 B vanRutten. 5 A Pracht. 9 P v Duyt Verzameling De verzameling natuurhisto risch materiaal van Christiaan Engberts staat tot begin juni in de bibliotheek Stevenshof opge steld. De tentoonstelling omvat onder meer een aantal fossie len, schelpen, een spinnehuid en een pop van een beervlinder. Christiaan Engberts is leerling van de Stevenshofschool. Skeeler Vanaf maandagavond 18 mei wordt door gediplomeerde KNSB urinwi MO nriBriHkn skeeler-training gegeven. Deze training wordt gehouden op een geasfalteerd parcours aan de Archimrdesweg Voor meer in formatie. tel. 315610 (Jos Eu- gers). Indonesië Fen programma over Indonesië met de naam 'Sumanti wordt gehouden op maandag 18 mei De Voorsehotcnso E. Zee Hilal vertelt over kleding uit lava en Bali en demonstreert/analyseert enkele dansen. Aanvang 20.00 uur. in het Kerkelijk Centrum 'De Regenboog'. Zangmiddag Dienstencentrum Merenwijk houdt maandag 18 met een zangmiddag voor 55-plusserv Het kinderkoor van de Kardi naal Alfrinkschool treedt op on der leiding van mevrouw De Groot. Na de pauze zingt het ei gen koor van de Ouderen Acti viteiten Commissie. Aanvang 14.00 uur. Toegang, koffie en thee zijn gratis. Krnnismaklngsweek oude renwerk Wijkbewoners van de Koot. Zee- helden wijk. Noord en Groen- oord kunnen in de week van 18 tot en met 21 met kennismaken met het ouderenwerk Zijloevrr- Rondedans. Naast informatie ve presentaties zijn er veie fees telijke activiteiten voor jong en oud Voor informatie en aan meldingen kunt u terecht bij: Dienstenrentrum Zijloever, la ge Ri|ndijk 129. tel 071 233208 en btj Dienstencentrum Ronde dans. lulianastraat 74. tel. 071- 233210. P 1 M. DE BAAR

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7