Groenoord wil van sloop niets weten 99 69 It9 72s Uitzicht' Bewoners Groenoord tekenen toch Volle zaal bij nostalgische stadsbeelden RK-onderwijs onderzoekt fusie KAMER MET Dl G ROS Succesjes 7 De Raad en Daad-win kel in Pancras-Oost heeft een maand na haar opening al enkele aardige succesjes behaald Huurhuizen 8B en W van Oegst- geest komen met het project huurhuizen in de Morsebelpolder tegemoet aan de roep om meer soci ale woningbouw KOEVOET LOM AN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER CH[F LEIDEN De eigenaren en bewoners van dertien huizen aan de Jan Lievensstraat in de wijk Groenoord zijn ondanks de uitspraken van PvdA-wethou- der T. van Rij (ruimtelijke ordening) over toe komstige sloop toch bereid om de contracten te ondertekenen voor het casco-herstel (renova tie). Zij zullen woensdag dan ook tekenen, maar verbinden daaraan de voorwaarde dat de ge meenteraad voor 15 juni van dit jaar uitspreekt dat Groenoord nog zeker 35 jaar meegaat als woonbuurt met bestaande bebouwing. Volgens K. Los, het 'blokhoofd' van het proef- blok Jan Lievensstraat wilden de bewoners aan vankelijk afzien van het project, waarin ze ook zelf veel geld moeten steken. „Maar ze zagen toch in dat hen dan voor de voeten zou worden gegooid dat ze niet willen. En als niemand meer meedoet dan speel je de voorstanders van sloop in de kaart." Ook de stichting Kaskoherstel en onderhoud Groenoord vraagt om 'een ondubbelzinnige uit spraak over het behoud van de wijk'. „Zo'n uit spraak is vereist om het vertrouwen van eige naars en bewoners te herstellen", aldus voorzit ter L Sprenger. R. van Nood, bestuursmedewerker van wet houder Van Rij, denkt niet dat de gemeenteraad voor medio juni tot de gewenste uitspraak kan komen. Hij wijst erop dat de beschouwingen over de wijk deel uit maken van een nota waar voor de inspraakprocedure moet beginnen. Vol gens Van Nood doet zich tijdens die procedure en daarvoor voldoende gelegenheid voor om met Van Rij te praten. Volgens de ambtenaar kunnen de bewoners hun renovatiecontracten ook zonder de ge noemde raadsuitspraak ondertekenen. „Een eventueel besluit over de sloop van een comple te woonwijk valt niet zo maar eventjes. De be woners steken er veel geld in maar de gemeente ook. Dat zegt toch ook iets." Uitspraken van wethouder wekken verbazing en afschuw „Als een donderslag bij heldere hemel". Zo zijn de recen te uitspraken van PvdA-wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) aangekomen over de mogelijkheid dat de wijk Groenoord in de wat verdere toekomst tegen de vlakte moet voor kantoren. Dat stelt het buurtcomité in een open brief die vandaag bij onder anderen burgemeester en wethouders op de deurmat neerploft. LEIDEN» Van Rij krijgt er flink van langs van Groenoord. Hem wordt on der meer een perfect gevoel voor slechte timing verweten. Van Rij komt met zijn uitspra ken, enkele dagen voordat in het wijkje ten noorden en zui den van de W. de Zwijgerlaan contracten moeten worden on dertekend voor collectief casco herstel. Het buurtcomité herin nert eraan dat Van Rij destijds één dag voor Hemelvaartsdag bewoners van huizen waar die renovatie geen zin heeft, be richtte dat hun woningen zou den worden gesloopt. De-ge meente was toen vier dagen niet bereikbaar voor de veront- rusteGroenoord-bewoners. De uitspraken van Van Rij, die overigens in wat andere be woordingen ook zijn terug te vinden in het al enkele weken oude Stadswerk-krantje, zijn in Groenoord 'met verbazing en afschuw' ontvangen. Ze werken volgens het buurtcomité 'enorm demotiverend' voor de bewo ners. „Zij hebben hun huizen in enkele dagen tijd met tiendui zenden guldens in waarde zien dalen." Het wijkcomité wijst erop dat enkele jaren geleden gemeen schapsgeld is gestoken in nieu we rioleringen, een buurthuis, een speeltuin en een gedeelte nieuwbouw. „Wij hadden be grepen dat Leiden niet zo rijk is dat de stad zich dergelijke in vesteringen voor hooguit tien a twintig jaar kan permitteren." Van Rij wordt voorts verweten dat hij telkens terugkomt op zijn uitspraken Al eens eerder heeft hij gezegd dat Groenoord beter maar kan worden ge sloopt. Na een bezoekje aan de wijk veranderde hij van gedach ten en stelde hij de collectieve casco-verbetering voor. „Een wethouder die zegt bij een par tij te horen die opkomt voor de belangen van arbeiders, onder tussen hun wijk wil slopen en voor sociale woningbouw in Leiden geen ruimte meer ziet," aldus het buurtcomité. Het buurtcomité kondigt aan zich te blijven inzetten voor het behoud en de leefbaarheid van Groenoord. „We laten ons niet verdrijven door een PvdA-wet houder die hier zo nodig bedrij ven en yuppie-huizen wil bou- Het filmfestival van oude Leidse rolprenten trok zaterdag een volle zaal. Catalogus van Leidse films gepresenteerd FOTO'HiacoKumRS Zelfs voor de kenners is het een grote verrassing dat zo veel van de Leidse historie sinds 1939 op film en video is vastgelegd. Oranjefeesten, een korfbaltop per uit 1988, de brand bij de Krantz-fabriek in 1956, het be vrijdingsfeest in Leiden in 1945, het recente debat in de ge meenteraad over de verhoging van de onroerend-goedbelas- ting: het is een willekeurige greep uit het veelzijdige aan bod. Dank zij de catalogus met meer dan 400 titels weten scholen, buurthuizen, wetenschappers, 'gewone' Leidenaars en andere liefhebbers niet alleen dat er zo'n ruime keus is maar ook waar ze moeten zijn om er wat van te zien. De catalogus, waar voor de Dirk van Eck-stichting verantwoordelijk is, is zaterdag tijdens het grootscheepse film festival 'Stadsbeeld in bewe ging' in het Volkshuis ten doop gehouden. Deze 'studiedag van de Leidse audiovisuele geschiedenis' leek in de ochtenduren massaal te worden genegeerd door het pu bliek. 's Middags echter liep de grote zaal van het volkshuis ge heel vol voor de vertoning van enkele opzienbarende rolpren ten. Ouderen beleefden een licht emotionele nostalgische trip. Jongeren konden hun ei gen kennis van Leidse straten, gebouwen en wateren testen. Vooral bij de films over de ge meentelijke reinigings- en ont- smettingsdienst en die over Lei den in de jaren zestig waren er veel omroepers vah straètna- men actief. Een uitstekende vondst was de 'levende' piano muziek gedurende de filmverto ningen. De geringe belangstelling voor het ochtendprogramma wijten de organisatoren aan het mooie weer. Een zinniger ver klaring geeft de Dirk van Eck- stichting echter in haar eigen programma-boekje. „Dank zij audio-visuele middelen kan de doorsnee Leidenaar op zijn of haar eigen manier van oude stadsbeelden- en geluiden ge nieten". En voor de films kon men pas 's middags terecht in het volkshuis. Voor de lezingen die centraal stonden in het och tendprogramma was hoogst waarschijnlijk ook bij koeler weer weinig belangstelling ge weest. Volgens gemeente-archivaris T. Schelhaas is het beheer van historisch audio-visueel materi aal eigenlijk een taak van het gemeente archief „De cultuur is slecht bedeeld", verklaart hij. Een heel beperkt deel wordt wel veilig bij het gemeente-archief bewaard. Er moet echter geld op tafel komen voor het beheer van de kwetsbare beelddragers, die bij een speciale temperatuur en vochtigheidsgraad moeten worden bewaard. Volgens Schelhaas getuigt het anderzijds van het grote cultu rele besef in Leiden dat instel lingen als de Dirk van Eck-stich ting. de stichting centrum Leid se stadsfilms. de Stichting In dustrieel Leiden (Stiel), de Leid se video en smalfilm liga en eni ge particulieren zich inzetten voor het beheer van spullen met historische waarde. LEIPEN EMIEL FANGMANN Het katholiek voortgezet onder wijs in Leiden beslist voor het eind van deze maand op welke wijze het gaat samenwerken. De scholen onderzoeken nog welke voordelen er aan een mogelijke fusie zitten. „Er ligt een aantal varianten voor wijze van samenwerking", aldus R. Bocxe, die als onafhan kelijk voorzitter de gesprekken tussen de scholen leidt. Het ka tholiek onderwijs reageert hier mee op de verleden week be kend gemaakte fusie in het Leidse protestants-christelijk onderwijs, waarbij vijf scholen zijn betrokken. Van de katholieke zuil zijn het Agnes College, het Bonaventura College, scholengemeenschap De Leidse voor lbo en de Roelo- farendsveense mavo Johannes 23e met elkaar in gesprek. Rec tor A. Tromm van het Agnes College zegt dat er niet per se een grote roomkatholieke scho lengemeenschap hoeft te ko men. „We hoeven het niet om de leerlingenaantallen te doen. In tegenstelling tot elders in het land verwachten wij geen da ling, als je ziet hoe er wordt ge- geest en de Stevenshof sie is wel voordelig, als het for matiebudgetsysteem wordt in gevoerd. Daarbij mogen scho len zelf hun gelden verdelen Rector Th. A. Pleij van het Bo naventura College: .Als er voor delen aanzitten ben ik voor de fusie. Bijvoorbeeld als er hier tien leerlingen Frans hebben en op een andere school ook. kun je er een klas van maken. Dan hou je formatie over voor ande re taken. Dit schooljaar nemen we een beslissing. Je kunt scho len niet te lang in onzekerheid laten zitten." Bestuurder R. Heruer van de Stichting Katholiek Onderwi)s in Leiden zegt verrast te zijn over de snelle fusie van de pro testants-christelijke scholen ..Ik ben nieuwsgierig. Ik wist niet dat ze al zo ver waren.' Daarbij zijn vijf scholen be trokken: het protestants chris telijke Dr. W A Vina t Hooft lyceum, de Mondriaan Scholen gemeenschap (lbo), de Willem Alexander mavo uit Leiden, de 'Dwarswetering' uit Leiderdorp en de christelijke mavo uit Rijnsburg. De vijf nemen het voortouw in de vorming van grote scholengemeenschap voor voortgezet onderwijs in de regio. In januari zette het openbaar onderwijs de toon voor de scho lenfusies De Louise de Coligny Scholcngemecnshap. de Nieu we Vaart (voorbereidend tech nisch onderwijs) en het lager middenstands onderwijs van het Holtlant kondigden toen aan als als één school verder te gaan. De gemeente stelde daar bij echter als voorwaarde dat ook protestants-christelijk en rooms-katholieke scholen zou den gaan praten over de vor ming van twee grote scholenge meenschap. Wethouder H. Koek (onder wijs) is zeer te spreken over de fusie in het protestants christe lijk onderwijs. „Natuurlijk vind ik dit een goede ontwikkeling. I n inderdaad kun je nu zeggen dat de protestantse scholen voorop lopen." Volgens haar lo pen de gesprekken tussen de openbare scnolcn voorspoedig. Ze heeft goede hoop op dat er op 1 augustus 1993 ook één gro te openbare scholengemeen schap is. D66 wil bord concentratie uitlaatgassen In de stad moeten grote meters worden opgehangen waarop de bevolking kan zien hoe hoog de concentraties van uitlaatgassen zijn. Dat meent de werkgroep bestuur, economie en verkeer van leidse I>m> afdeling l>»ö lanceert dit idee in een notitie waarmee de oppositie-partij re ageert op de gemeentelijke nota over de autoluwe binnenstad. Volgens D66 zijn de mogelijkhe den voor de gemeente om de automobiliteit in het algemeen terug te dringen beperkt. Toch kan de gemeente bijdragen aan een noodzakelijke cultuur-om slag. De genoemde uitlaatgas- borden zijn daarbij een middel De D66-werkgroep pleit ook voor een sterk aanbod van alter natieven voor de auto als ver voermiddel De behoefte aan verplaatsen moet worden terug gebracht. bij voorbeeld door goede winkels in de woonwij ken. Ook wil de partij bet thuis bezorgen van boodschappen stimuleren. De gemeente gaat niet voor juli 1993 over op autovnje zo nes. stelt IX>6 vast Wel wordt een deel van de Stille Rijn eer der autovrij, maar de winst hier van gaat volgens D66 teloor vanwege het plan een deel van de Haarlemmerstraat voor ver keer open te stellen De demo craten vinden dat de gemeente dit niet kan rechtvaardigen. De partij betreurt het dat niet eerder wordt bepaald welke straten en met ingang van wan neer. niet meer voor verkeer toegankelijk zijn „Wachten met concrete maatregelen totdat ze kerheid bestaat over de gevol gen is onwenselijk", aldus de D66-werkgroep. De partij wil dat de gemeente aan haar uitgangspunten voor een autoluwe/ vnjc binnenstad de voorwaarde toevoegt dat de auto en parkeerdruk in wijken rond de binnenstad niet mag Toeterroute sluitstuk van muziekproject LBDEN KAKEN TANGEL Het Toeterrouteproject, een groots opgezet muziekpro ject tussen UidSe basisscho len, muziekkorpsen en de streekmuziek-vhool. krijgt vrijdag 22 mei zijn afsluiting met een fe» l tl de Grom oordhallen Ruim 800 kinde ren en 10 muziekkorpsen presenteren het sluitstuk, waaraan acht basisscholen in Leiden in het kader van kunstzinnige educatie heb ben meegewerkt. De Cultu rele Raad Zuid-Holland ont wikkelde het project. Kindc- H n lijn riWJd enoun aange trokken door muziekkorpsen ••li h. i i. ei de iü.hI dairóm een goed idee om kinderen daar eens beter kennis mee te laten maken. De korpsen 'adopteerden voor dit doel acht basisscholen. Geduren de vier «weken kregen de groepen dne tot en met acht les van een docent van de muziekschool in de geschie denis en de techniek van blaasinstrumenten en slag werk. De muziekkorpsen ga ven demonstraties en de kin deren konden de instrumen ten zelf uitproberen. Het toe terroutefeest is op vrijdag 22 mei van 18.30 lot 21 00 uur In dc Groenoordhallcn. Dc toegang is gratis. Nu valt er nog volop te genieten van het weidse uitzicht over winkelcentrum De Ko permolen en het park van de Merenwijk. Maar het blikveld wordt straks flink ver kleind door de komst van een torenflat vlak voor de deur. Een onderdeel van de plan nen waarmee de gemeente de omgeving van het winkelcentrum een leuker aanzicht wil geven. Molenzicht-bewoonster M. de Graaf vreest het ergste. Straks is er helemaal geen zon meer op haar balkon. „Zonde hoor, dat een groot deel van dit levendige plein moet verdwijnen. En al dat groen bij de Ketelmeerlaan. Nu is het schit terend. Nou ja, ik kijk wel hoe het straks wordt. Je kunt wel zeggen: ik neem de be nen. maar wat schiet je daar mee op? De flat is verder prima." „Nu komt de zon om half drie op dit bal kon Maar daar straks een toren van acht- tien verdiepingen wordt gebouwd gaat-ie, schat ik, om een uur of vier al weer weg. En komt niet meer terug. Want daar rechts van de Parkzicht-fiat, hier tegenover, worden ook huizen gebouwd." „Het is vaak net een film als je naar bui ten kijkt. Er komt van alles voorbij. Gisteren heb ik de kapper hier beneden opgebeld. Om ze te waarschuwen. Ik zag al een tijdje een jongen rondhangen bij een brommer. Dus ik zei tegen die kapsters dat hij die brommer vermoedelijk wilde pikken. Maar wat doen ze: een beetje apathisch toekijken, terwijl die jongen even later die bromfiets meeneemt." „Hier in de omgeving wonen veel Turkse en Marokkaanse gezinnen. Best geinig als je die mensen in hun lange kleding voorbij ziet wandelen, 's Avonds geven die mensen elkaar vaak fietslessen op het plein. Dan fietst er eentje en loopt een ander er achter- „Het enige vervelende hier is dat tunnel tje onder de Ketelmeerlaan. Daar gaan ze 's avonds massaal met hun brommer door heen. Gewoon een sport voor die jongeren. Maar voor ons is tiet een vreselijke herrie. Als je dan op het balkon zit kun je elkaar niet meer verstaan." Tetst Erna Str-uKnn Foto V w Dijlrm Reacties en suggesties tel 0 ^4 pakt uit - utijyis^K ijfejS iTo«ztwoon* I II «wi-l'L'IJ-.ni PRINZESS SESAM ROOM- BOLLEN yOGHURT 6 «mee GEHAKT O STUKS f&op. HEEL KILO ilmr>S.79*uow UMRsStsuoas noun tnmors PHILIPS Tnugkt I 4 $n*s 1*2**# &J0HS i I

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5