VN-troepen uit Sarajevo Anti-Grieken,zijn wij dat niet zelf? Italië heeft nog steeds geen nieuwe president Buitenland Levenslang voor ex-nazi Schwammberger Zwitserland lid van IMF Regeringspartij Ecuador op verlies Duitse regering: RAF blijft levensgevaarlijk MAANDAG 18 ME11992 Leraar dwingt leerlingen koemest te eten PEKINGEen leraar uit centraal China heeft twee jaar gevange- nisstraf gekregen omdat hij er een gewoonte van had gemaakt leerlingen die naar zijn oordeel straf verdienden te dwingen koeiemest te eten. Die straf kregen zij wanneer de leerlingen hun huiswerk niet af hadden, te laat kwamen, niet opletten of in de klas vochten. De leraar heeft in twee maanden tijd maar liefst 27 van zijn 34 leerlingen koeiemest laten eten. Sommige leerlin gen kregen deze straf meerdere keren opgelegd. Verkiezingen Kurdistan opgeschort zakho Iraakse Kurdische leiders hebben zaterdag besloten de eerste democratische verkiezingen in Kurdistan met twee dagen op te schorten vanwege een probleem met de inkt die de verkie zingen dient te vrijwaren van fraude. Verkiezingsfunctionarissen waren van plan een hand van de kiezers met inkt te markeren om te voorkomen dat er meer dan een keer door eenzelde kiezer kan worden gestemd. De inkt bleek evenwel gemakkelijk afwas- baar en nu is het wachten op betere inkt. Parijs bekeurt hondepoep op de stoep parusVijftig agenten in burger zien er vanaf vandaag in Parijs op toe dat de 200.000 honden in de f ranse hoofdstad nun be hoefte in de goot doen. Worden zij op het tegendeel betrapt, en ruimt hun baas of bazin de verteerde hondebrokken niet op, dan wordt er een boete tussen de 600 en 1.300 franc opgelegd (tussen de 203 en 439 gulden). De Parijse honden produceren jaarlijks 10.000 kilo poep. Volgens de regering belandden jaar lijks 600 mensen door ongelukken met hondepoep in het zie kenhuis. Slovenië: Visumplicht Serviërs uubuana Slovenië heeft sinds zaterdagmorgen een visum plicht ingesteld voor bewoners van het nieuwe Joegoslavië, Ser vië en Montenegro. Inwoners van Bosnië-Hercegovina, Macedo nië en Kroatië hebben geen visum nodig. De Sloveense regering besloot eveneens tot een volledige blokkade van vrachtwagens met Servische kentekens. Pepsi staakt advertentiecampagne Jeruzalem Pepsi Cola zal een omstreden advertentiecampagne in Israël staken, waarin de ontwikkeling van aap tot een Pepsi- drinkend mens is afgebeeld. Wegens de advertentie had het Op perrabbinaat geweigerd Pepsi kosjer te verklaren. Religieuze jo den zouden het dan niet meer willen kopen. Sinds het begin van deze maand is Pepsi in Israël verkrijgbaar. Duitse Groenen voor fusie met Biindnis berlun» Een meerderheid van de Duitse Groenen heeft vrijdag gestemd voor een fusie met de Oostduitse burgerrechtenbewe ging Bündnis '90, in de hoop dat dit bij nieuwe verkiezingen parlementszetels zal opleveren. De Groenen verdwenen in 1990 liij de eerste panduitse verkiezingen uit het parlement omdat ze de kiesdrempel van vijf procent niet haalden. In 1983 waren de Duitse Groenen de eerste milieupartij ter wereld die zetels in een parlement veroverden. Israëlische goudmijn ontdekt Jeruzalem» Archeologen en geologen hebben Israels eerste en enige goudmijn ontdekt. De mijn is ontdekt vlakbij Eilat in de Negev woestijn en is het laatst gebruikt in de isl'amitist he Um- mayad-dynastie, 800-1000 van de huidige jaartelling. De archeo logen zeggen dat de mijn gesloten werd omdat ze niet rendabel meer was. De mijn maakte indertijd deel uit van de pogingen van de Ummayad-beschaving de economie te vesterken. Het ge bied kende bovendien nog ijzer- en kopermijnen". Daarnaast be stond er economische bedrijvigheid in de landbouw. Geweld bij staking in Bangladesh dhaka In de Bengalese hoofdstad Dhaka is het vandaag tijdens een algemene staking tot ongeregeldheden gekomen tussen honderden activisten van de oppositie en de politie. Volgens ooggetuigen braken de gewelddaden uit toen stakers bussen aanvielen die onder zware politiebewaking hun ritten maakten. De stakers eisen de doodstraf voor Golam Azan, de leider van de Jamaat-e-Islami partij. Azam wordt ervan beschuldigd het Pakis taanse leger te hebben gesteund in de Bengalese onafhankelijk heidsoorlog in 1971. Geen surséance Olympia York londen De Britse banken die geld hebben geleend aan het on roerend goedconcem Olympia and York voor de bouw van het prestigieuze kantorencomplex Canary Wharf, zullen niet aan sturen op uitstel van betaling, zoals wel is gebeurd in de VS en 'anada. Dat heeft een bankfunctionaris afgelopen weekeinde verklaard na overleg tussen de Britse divisie van het onroerend goedconcem en elf banken die ongeveer een miljard dollar te goed hebben. Begin deze maand verstrekten de banken nog 38 miljoen dollar om het werk aan het bijna voltooide complex in ieder geval voor een maand door te laten gaan. ROME EELCO V CORRESPONDENT Het Italiaanse parlement is er ook het afgelopen weekeinde niet in geslaagd een opvolger te vinden voor de afgetreden pre sident Cossiga. De secretaris van de christendemocratische partij, Arnaldo Forlani, trok zich terug nadat hij tot twee keer toe niet het benodigde aantal stem- brussel ANP Di' Belgische minister Delcroix (defensie) is van plan enkele grote contracten open te breken Dm geld op zijn begroting uit te sparen. Vooral het modernise ren van ruim 300 Leopard-tanks en twintig Mirage vliegtuigen, een operatie die bij elkaar zo'n 840 miljoen gulden kost, zou worden stilgelegd. Daarmee riskeert de Vlaamse christen-democraat Delcroix een hotsing met de Waalse soci alistische regeringspartner, die de belangen van de Waalse wa penindustrie altijd met hand en tand heeft verdedigd. De DPA Deutsche P Associated Press Nieuwe gevechten in Oost-Kroatië In het door Serviërs bezette Oost-Kroatië is vannacht zwaar gevochten, ondanks de aangekondigde overname van het gebied door de vredesmacht van de Verenigde Naties. Ook in Bosnië-Hercegovina duurden de gevech ten voort. De VN-militairen zijn het afgelopen weekeinde voor het merendeel uit de Bosnische hoofdstad Sarajevo vertrokken. ZAGREB-SARAJEVO DPA-AFP-Rtr-GPD Vandaag moet het voormalige federale leger zijn twee kazernes in Osijek ontruimen, maar een woordvoerder van de VN-troe pen in de Kroatische hoofdstad Zagreb zei dat het leger zijn te rugtrekking uit Oost-Slavonië vertraagt. Een legerwoordvoer- der zei dat de troepen zich al leen 's nachts zullen terugtrek ken vanwege de hitte overdag. Volgens net VN-plan moeten de VN-troepen daarna het ge zag in het gebied overnemen en de Servische milities ontwape nen. Maar de operatie wordt bemoeilijkt door de eis van de Serviërs dat het VN-mandaatge- bied enkele kilometers wordt uitgebreid tot aan de rivier de Drava. Osijek werd vannacht de hele nacht onder vuur genomen, al dus Radio Zagreb. Daarbij zijn drie mensen gedood en 15 ver wond. Ook de stad Vinkovci werd 's nachts zwaar gebom bardeerd, maar over mogelijke slachtoffers waren nog geen mededelingen. De eerste groep van de VN- vredesmissie in Bosnië, zo'n tweehonderd mensen, onder wie zo'n vijftig Nederlanders, vertrok zaterdag naar de Servi sche hoofdstad Belgrado. Een tweede groep van veertig voer tuigen en tachtig militairen, on der wie de opperbevelhebber van de blauwhelmen, de India se generaal Satish Nambiar, vertrok gisteren. Al met al zijn er bijna zijn zo'n honderd mensen in Saraje vo achtergebleven. Daarbij zijn acht Nederlanders die voor de verbindingen met het nieuwe tijdelijke hoofdkwartier in Bel grado moeten zorgen. De honderd achtergebleven militairen zijn deels belast met de bewaking van de gebouwen en verder met waamemerswerk minste toelaten, in Bosnië-Hercegovina. Ze In Belgrado verklaarde de Ne- moeten ook de aanvoer van hu- derlandse overste Vermaas dat manitaire hulp begeleiden, als ontruiming van het hoofdkwar- de oorlogsomstandigheden tier in Sarajevo nodig was om- hulpgoederen ten- dat er teveel tijd verloren ging met de beveiliging van het VN- complex. „De situatie was de laatste tijd zeer grimmig, met inzet van zware artillerrie en mortieren. We voelden ons niet zo lekker meer. Aan het eigenlij ke werk kwamen we nauwelijks nog toe. driekwart van de tijd waren we kwijt met het beveili gen v i onszelf'. De rechtbank in het Duitse Stuttgart heeft vandaag de voormalige kampcommandant Josef Schwammberger tot levenslang ver oordeeld wegens het vermoorden van joden tijdens de Tweede Wereldoorlog. De 80-jarige Schwammberger, die na de oorlog uit Franse krijgsgevangenschap ont snapte en in 1948 naar Argentinië vluchtte, was in eerste instantie aangeklaagd wegens het vermoorden of het helpen vermoorden van 3.377 mensen in de periode dat hij commandant was van de Poolse werkkam pen Przemysl, Rozwadow en Mielec. Tijdens de laatste dagen van het 11 maanden durende proces tegen Schwamm berger bracht het openbaar ministerie het aantal aanklachten terug. Getracht werd te bewijzen dat hij 34 joden persoonlijk om het leven heeft gebracht en voorts verantwoordelijk is voor de dood van nog zeker 275 anderen. De rechtbank achtte bewezen dat Schwammberger schuldig is aan de dood van 39 joden. Zeven van hen heeft hij vol gens het oordeel van de rechtbank zelf ver moord. Schwammberger heeft toegegeven als lui tenant van de SS tussen 1942 en 1944 com mandant van de drie kampen te zijn ge weest, maar heeft de aanklachten ontleend. Quito De kiezers in Ecuador hebben gisteren naar het zich laat aanzien de sociaaldemocra tische regering van president Borja weggestemd. De rege ringspartij Democratisch Links behaalde volgens de voorspel lingen minder dan 10 procent van de stemmen. Voorlopige winnaars zijn de Republikeinse Eenheidspartij en de Sociaal Christelijke Partij. Op de foto wijst een soldaat enkele stemge rechtigden het stemlokaal, foto Bonn ziet af van jachtvliegtuig BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Het Duitse ministerie van de fensie ziet af van de aanschaf van het peperdure nieuwe ge vechtsvliegtuig JF Jager 90. Dat meldt de krant Welt am Son n tag. De nieuwe minister van de fensie Volker Rühe had afgelo pen donderdag verklaard dat een definitief besluit over de verdere deelname aan de ge meenschappelijke Duits-Itali aans-Brits-Spaanse European Fighter Aircraft op 1 juni zou vallen. Defensie zou er, volgens de krant, van overtuigd zijn dat het toestel voorlopig niet ge kocht kan worden. In de eerste plaats ontbreekt het geld en in de tweede plaats, zo citeert het blad bronnen binnen defensie, zou de bevolking de aanschaf niet accepteren gezien de ver anderde veiligheidssituatie in Europa. In Duitsland zal het an nuleren van de orde vermoede lijk duizenden arbeidsplaatsen kosten bij de Daimler-Ben- zdochter MBB. Problemen ver wachten deskundigen vooral met de andere Europese part ners. Het wordt niet uitgesloten dat deze forse schadeclaims zullen indienen. Zwitserland treedt als 157e land toe tot het Internationaal Mo netair Fonds en de Wereldbank. Het lidmaatschap is het logisch gevolg van het referendum van gisteren waarin 55,8 procent van de Zwitserse stemmers zich voor toetreding uitsprak. Volgens de einduitslag stem de 44,2 procent tegen het IMF- en Wereldbank-lidmaatschap. Politiek commentatoren stelden na het stembusresultaat dat Zwitserland bereid lijkt zijn strikte neutraliteit op te g'even en toenadering zoekt tot inter nationale organisaties. Volgend jaar moeten de Zwit sers zich uitspreken over toetre ding tot de zogenaamde Eu ropese Economische Ruimte, waarin de Europese Gemeen schap en de Economische Vrij handelsassociatie (waar Zwit serland lid van is) gaan samen werken. BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De Duitse regering heeft het af gelopen weekeinde nadrukkelijk gewaarschuwd voor onder schatting van de terroristische organisatie Rote Armee Frak- tion, RAF. Aan het gevaar van de RAF is niets veranderd, zo deelde minister van binnen landse zaken Seiters mee in een reactie op een tv-interview met vastzittende (ex-)terroristen. Op 10 april had het RAF-com- mando in een brief een voorlo pige stopzetting van aanslagen aangekondigd om een dialoog niet te blokkeren. Vier gevange nen verklaarden het afgelopen weekeinde echter, dat er niet gerekend hoeft te worden op een principieel afscheid van ge weld. Bij deze vier gaat het om de eens tot de harde kern van de RAF horende Irmgard Möl- ler, Hanna Krabbe, Christiane Kuby en Gabriele Rollnick. Het viertal, dat al vele jaren men kreeg. De stemmingen van het afgelopen weekeinde zijn overigens niet zonder proble men verlopen. Zaterdag kwam aan het licht dat er 999 stembil jetten in de urn waren gedepo neerd, teiwijl maar 994 parle mentariërs hadden gestemd. Als Forlani die stemronde had ge wonnen, zou zijn verkiezing on geldig zijn verklaard wegens fraude. ATHENEFRANS V Belgische defensieminister wil contracten openbreken Franstalige krant U' Soir vroeg zich zaterdag al af of de minis ter „een communautaire mijn" aan het leggen is. De Belgische strijdkrachten beschikken nog niet over gemo derniseerde Mirages of Leopards. De eerste aangepaste toestellen worden pas in 1993 verwacht. Met zijn plannen, waarmee het kabinet nog akkoord moet gaan. komt Delcroix tegemoet aan druk vanuit het parlement. Diverse partijen, vooral zijn ei gen christen-democratische CAT. vinden de tot nu toe door gevoerde bezuinigingen niet ver genoeg gadn. CORRESPONDENT Het plotselinge vertrek naar Londen van de Griekse president Karamanlis voor een diepgaand onderzoek naar de kransslagader heeft gisteren de onge rustheid en onzekerheid onder de Grie ken nog vergroot. De 84-jarige staats man geldt als belichaming van wat hier wordt genoemd 'de nationale homo- psychia', een woord dat zou kunnen worden vertaald met 'gelijkbezleldheld' of 'gelijkzieligheid'. Dat laatste klinkt wel een beetje vreemd, maar wekt onvermoede associaties aan de miskenning door het buitenland van de Macedonische kwestie, waarvan zq- wat alle Grieken zich slachtoffer voelen. Bijna niemand in het buitenland weet begrip op te brengen voor de Griekse be zwaren tegen de naam Macedonië, die de aangrenzende 'republiek van Skopje' wil aannemen. Alleen de terugtredende Duitse minister van buitenlandse zaken. Genscher, gold hier als sympathisant van Athene, maar uitgerekend hij trekt zich M| Karamanlis, zelf Macedoniër, geniet het respect van rechts, centrum en links, maar wat misschien onder de huidige omstandigheden nog belangrijker is: hij is de Griek die in het buitenland nog al om in aanzien staat. „De enige Griek", zeggen sommigen hier mistroostig. Daarbij komt dat een uitschakeling van het staatshoofd vrijwel zeker zal leiden tot vervroegde verkiezingen, aangezien het huidige parlement niet in staat wordt geacht een drievijfde meerderheid van 180 stemmen op te brengen voor de aanwijzing van een opvolger. In een nieuw parlement is. volgens de Grond wet. nog slechts een gewone meerder heid nodig. Premier Mitsotakis heeft dus extra rede nen de gezondheidstoestand van het staatshoofd met argusogen te volgen. De socialistische oppositieleider Andreas Papandreou dringt al maanden aan op vervroegde verkiezingen met het argu ment dat de regering, die slechts over 152 van de 300 zetels beschikt, de huidi ge nationale problemen niet meer aan kan. Hij doelt vooral op de kwestie-Macedo nië, waarvan hij eind vorige week voor spelde dat die 'op een ongekende diplo matieke nederlaag uitloopt'. Papancfreou bepleit het vetorecht in de EG, gepaard met 'opschorting van elke dialoog' bin nen dat lichaam. Ook de Griekse zondagskranten zijn unaniem in zwartgallige verwachtingen. Niet alleen over Macedonië, maar ook over de Cyprische kwestie waar zich, on der Amerikaanse druk, een oplossing af tekent die voor de Grieken zeer ongun stig wordt geacht. Ook zijn de kranten somber gestemd over de economie, die tevergeefs wacht op de uitbetaling van het tweede deel van een EG-lening van 2.2 miljard ecu. .Als bedelaar kun je je politieke aspiraties niet doordrijven", verzuchtte eigenaar Iannis Marinos van het weekblad Ikonomikos Tachydromos. Het meest wordt nog betreurd dat Tur kije op alle fronten kan profiteren van de zwakke Griekse positie. Het uiteenvallen van de Sovjeninie biedt het land onge kende mogelijkheden en een nieuw prestige. Het uiteenvallen van de com munistische Balkan had Griekenland, als enig Balkanland in de EG, ook zo'n pres tige kunnen geven, aldus het blad Kathi- merini. „Europa had daar kunnen profi teren van onze ervaring en voorsprong. In plaats daarvan maakten we ons tot onderdeel van het Balkanprobleem, iets waar andermaal Turkije op kan sprin gen". Hoewel het Griekse gelijk boven elke twijfel verheven blijft, duiken in de Griekse pers steeds meer vraagtekens op bij de door de regering gevolgde tactiek. Wat echter vooral begint te veranderen, is de visie dat er in de Macedonische kwestie bepaalde anti-Griekse krachten aan het werk zijn geweest die de EG in een heilloze richting hebben gedreven. De Deense minister van buitenlandse zaken Eleman lensen, die vorige week de Grieken voorhield dat ze moesten kiezen tussen de rol van Balkanland of die van Europees land, is de 'Grieken-hater van de week', schreef To Vima in een artikel waarin als zijn voorgangers de Nederlan der Van den Broek, de Italiaan De Micel- lis en de Fransman Dumas ten tonele worden gevoerd. En de Kathimerini van dezelfde dag sloot een-soortgelijk verhaal af met de verzuchting: „Anti-Grieken, zijn wij dat niet zelf. in laatste instantie?" vastzit in Lubeck, ontkende de steeds door de regering gehan teerde opvatting dat vanuit de gevangenis directe invloed werd uitgeoefend op de rest van de RAF. Ze verdedigden het ge bruik van geweld in het verle den. Aan de andere kant willen ze ingaan op het aanbod van de scheidende minister van justitie Kinkel om tot een dialoog te ko men. „Maar", zo waarschuwde Gabrielle Rollnick, „als in het machtsapparaat diegenen hun zin door kunnen zetten die op de oude voet door willen gaan, dan zijn we weer terug bij af: wij hebben 20 jaar gestreden en zullen dan dus ook verder strij den". Minister Seitets zei dat de RAF'nog even gevaarlijk is als vroeger, nu de gevangen terro risten verklaren dat het voorlo pige staakt-het-vuren een tac- tisch-strategische zet is en niet als principiële stap kan worden ingeschat. Cao-akkoord Duitse metaal BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De Duitse metaalwerkgevers hebben afgelopen nacht samen met de machtige vakbond IG Metall in Karlruhe (Baden- Württemberg) een principe-ak koord bereikt voor een nieuwe tweejarige cao. Beide partijen zijn een loonsverhoging over eengekomen van 5,4 procent dit jaar en 3 procent volgend jaar. Daarnaast wordt de kerstgratifi catie met 5 procent verhoogd. Naar verwachting wordt het ak koord van Baden-Württemberg overgenomen door de rest van de metaalindustrie. Het akkoord werd afgespro ken nadat het ultimatum van de bonden aan de werkgevers was verstreken. De bonden waren de onderhandelingen ingegaan met een eis van 9,5 procent, ter wijl de werkgevers in eerste in stantie 33 procent boden. De 1G Metall aanvaardde vanmor gen vToeg het compromis en blies alle voorbereidingen voor stakingen af. Bosnische militairen inspecteren de overblijfseelen van een tank van het Joegoslavische leger na gevechten rond het plaatsje Kolibe. foto epa

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4