Ter Veld wil besluit wao verzachten Leerling weg als lijsttrekker RPF niet zwak, maar principieel' Binnenland 'FNV kiest te weinig partij voor bonden' Uit volle borst in Nijmegen Demonstratie tegen 'betutteling' Pronk wint slag om Oostblokbij drage Migranten verliezen vertrouwen in overheid MAANDAG 18 MEI 1992 Stottertherapeut Del Ferro dood amsterdam Voormalig operazanger Len del Ferro, bekend van het geven van stottertherapieën, is gisteren in Amsterdam over leden. Del Ferro werd onder meer bekend van het geven van concentratietrainingen aan Ajax-spelers in de tijd van Johan Cruyff en van de door hem ontworpen therapieën om stotteren te verhelpen. Sinds hij dertien jaar geleden begon met zijn the rapie zijn duizenden mensen uit binnen- en buitenland genezen van het stotteren, aldus zijn dochter Ingrid (26). Zij werkte de laatste zes jaar nauw met haar vader samen en zal in de toe komst de therapie voortzetten. Len del Ferro, van wie de leeftijd altijd zorgvuldig verborgen is gehouden, wordt overmorgen be graven op de Amsterdamse begraafplaats Zorgvlied. Glas bier leidt tot veldslag roermond Een omgestoten glas bier heeft zaterdagnacht in de Roermondse Veldstraat geleid tot een massale vechtpartij. Toen een bareigenaar weigerde een omgestoten glas bier te vervan gen, ontstond er om drie uur 's nachts een ruzie waarmee vrij wel iedereen zich bemoeide. De kastelein werkte de vechtenden naar buiten, waar een ware veldslag ontstond. Tientallen cafébe zoekers, toegestroomd uit omliggende café's, gingen elkaar te lijf met stokken, messen, flessen en glazen. Twee mensen raakten ernstig gewond. Twintig politiemensen slaagden er met moeite in om de vechtenden te scheiden. In totaal werden negen man nen tussen de 20 en 30 jaar aangehouden. Autokraker vindt lijk in kofferbak Rotterdam Een autokraker heeft vrijdagnacht in Rotterdam in de kofferbak van een auto het lijk aangetroffen van een 24-jarige Rotterdammer. Volgens de politie belde de onbekend gebleven dief even na kwart over twee „nogal overstuur" de politie om zijn lugubere vondst te melden. Hij had bij zijn kraakwerkzaam- heden ook de kofferbak van de auto geopend en daar het li chaam van de dode man ontdekt, die volgens de politie door een misdrijf om het leven is gekomen. Ambassadeur Veling overleden den haag Ambassadeur Veling is vorige week op 54-jarige leef tijd in Damascus overleden. Hij was al enige tijd ernstig ziek, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken dit weekeinde be vestigd. Veling was ambassadeur in Kuwayt toén dat land in au gustus 1990 door Irak werd binnengevallen. Toen de laatste Ne derlanders uit Kuwayt waren vertrokken, reed Veling met zijn hond naar de Iraakse hoofdstad Baghdad. Enkele dagen voordat de Golfoorlog uitbrak, keerde hij terug naar ons land. Enkele maanden later volgde zijn benoeming tot ambassadeur in Syrië en Jordanië. Jongen en man verdrinken Rotterdam Een 8-jarige jongen en een 32-jarige man uit Rot terdam zijn zaterdagochtend verdronken in de Kralingse Plas. Ze waren vanaf het strandbad samën het water in gegaan, waarna de man vermoedelijk onwel is geworden. Het kind ging met een vriendje en diens moeder naar het strandbad. In een onbewaakt ogenblik nam de 32-jarige man, die daar aan het zonnebaden was, het jongetje op zijn schouders mee het water in. Toen de moeder van het vriendje in de gaten kreeg dat het 8-jarige jon getje in het water aan het spelen was, dacht ze eerst nog dat het om een spartelpartijtje ging. Toen de man en het kind kopje on der gingen, zwom ze naar het tweetal toe dat echter onder water verdween. Duikers doken de lichamen later op. NAC-supporter overleden Tilburg De 25-jarige NAC-supporter die donderdag op weg naar Deventer voor de wedstrijd Go Ahead Eagles-NAC uit de trein was gaan hangen en met zijn hoofd tegen een seinpaal sloeg, is gistermorgen aan zijn verwondingen overleden. Het on geluk gebeurde toen de man trachtte een plastic zak met bier blikjes binnen te halen dat vrienden op weg naar een voetbal wedstrijd buiten het raam hadden gehangen. Lubbi (Voedingsbond) uit forse kritiek utrecht anp De vakcentrale FNV kiest in ar beidsconflicten te weinig partij voor de aangesloten bonden. Die kritiek uitte vanmorgen de scheidende voorzitster van de Voedingsbond FNV Lubbi op het congres van haar bond in Veldhoven. Ze verweet de vakcentrale haar bond in de kou te hebben laten staan tijdens de recente, weinig succesvolle, acties in de zuivel- en suikerverwerkende industrie. „De FNV-vakcentrale zou meer durf moeten hebben om vast te houden aan dat wat werkelijk belangrijk is voor mensen. En zich meer voor de geest halen welk middel soms de enige manier is om die rech ten binnen te halen: namelijk staken." Ook FNV-voorzitter Stekelen burg kreeg een veeg uit de pan. Zijn uitspraken zouden volgens Lubbi meer gericht moeten zijn op het kweken van begrip voor vakbondsacties als stakingen, „in plaats van zich in de kran ten - heel populair, dat wel - af te vragen of we er niet toch nog via een gesprek uit hadden kun nen komen." Lubbi sloot zich met haar kri tiek aan bij de Industriebond FNV. Die hekelde vorige week Stekelenburg toen deze beweer de dat de loonsverhogingen in 1993 'te hoog' dreigen te wor den. 'Lagere groei wao biedt ruimte' Hulp Afrika komt te laat volgens Pronk Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken lijkt nu toch de kant te kiezen van de PvdA in de wao-kwestie. Door de onverwacht lage stijging van het aantal wao'ers (vorig jaar 12.000 tegen 30.000 het jaar daarvoor) neemt de ruimte voor een overgangsrecht toe", aldus Ter Veld dit weekeinde. Op 1 mei hield vice-fractievoor- zitter Leijnse een pleidooi om alle huidige wao'ers buiten schot te laten omdat het onmo gelijk is om een onderscheid te maken tussen de mensen die echt niet meer aan het werk kunnen en de groep die nog (gedeeltelijk) terug kan naar een werkplek. Het kabinet wil dat ook de huidige wao'ers jonger dan 50 jaar worden gekort op hun uitkering en heeft daarbij de volledige steun van het CDA. Ter Veld nam toen nadrukkelijk afstand van de kamerfractie. De Sociale Verzekeringsraad liet vorige weten dat het aantal nieuwe wao'ers flink is afgeno men. Het kabinet had gerekend op 20.000 nieuwe arbeidsonge schikten in 1991, het werden er 12.000. De PvdA zag in die mee valler een mogelijkheid om toch haar zin te krijgen. Het CDA daarentegen zag in die geringe re toename een aanwijzing dat de kabinetsbesluiten blijkbaar een aantal mensen ervan weer houdt om zich arbeidsonge schikt te laten verklaren. Die plannen moeten dus doorgaan, aldus het CDA. Ter Veld noemde de geringere groei van het aantal wao'ers „een positieve ontwikkeling" en zei er goede hoop op te hebben dat het kabinetsbeleid (stabili satie en uiteindelijk daling van het aantal wao'ers) zal slagen. Vijftien jaar cel voor dubbele moord De Bredase rechtbank in Breda heeft vanmorgen een 26-jarige man uit Breda en een 21-jarige Amsterdammer veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf en tbs wegens de moord op een 50-jarige man in Baarle Nassau en diens vriendin. In oktober vorig jaar schoten de twee mannen de zakenman en zijn 30-jarige vriendin door het hoofd toen de eerste een de fecte kluis in de kelder van zijn woning niet open kon krijgen. Ook wilden ze op die manier la tere herkenning voorkomen. De overvallers verwachtten in de kluis anderhalf miljoen gul den aan zwart geld aan te tref fen. In werkelijkheid ws er een verzameling van historische munten in opgeborgen. De derde dader, een 27-jarige man uit Sprundel, verdwijnt voor twaalf jaar achter de tra lies. Tegen hem was evenals te gen de andere twee daders twintig jaar gevangenisstraf ge ëist. De rechtbank hield er oij hem rekening mee dat hij niet heeft geschoten, al leverde hij wel de wapens en de handboei en waarmee de slachtoffers voor hun dood aan cv-buizen wer den vastgeketend. In het vonnis werd er de na druk op gelegd dat de moorden minitieus waren gepland en dat de drie mannen intensief had den samengewerkt. Ze hadden zelfs van tevoren afgesproken om getuigen te vermoorden te als aie de daders zouden kun nen identificeren. „Maar we zijn er nog lang niet." Ze gaf aan open te staan voor bijstelling van de kabinetsbe sluiten, maar wilde geen „abso lute uitspraken" te doen. „Er is een compromis mogelijk", zei ze richting PvdA. Ter Veld zei ervan uit te gaan dat de wao-besluiten uiterlijk 1 februari volgend jaar van kracht worden. De staatssecretaris zei verder dat er 5 jaar nodig is om alle 400.000 wao'ers jonger dan 50 jaar te herkeuren. Indien de gemeenschappelijke medische dienst (GMD) en het GAK daar voor meer mensen nodig heeft, is Ter Veld daarvoor bereid te betalen. numegen Dirigent Geert van Tijn heeft zich zaterdag in het Goffertstadion in Nijmegen nog één keer uit kunnen leven. Daar werd door zo'n vierduizend 'nachtegalen' meegedaan aan de laatste Nationale Openbare Zangles. De zanglessen die de afgelopen weken zijn gehouden, hadden uiteindelijk moeten lei den tot een 'Korenslag', een massazangmanifestatie in Am sterdam, maar die is wegens ge brek aan belangstelling enkele weken geleden afgelast. foto anp cor mulder Voor een aanzienlijk deel van de veertig miljoen door hon gersnood bedreigde Afrikanen zal de hulp te laat komen Die sombere voorspelling deed mi nister Pronk van ontwikkeling* samenwerking dit weekeinde in het tv-programma Kenmerk. Volgens de minister zijn 'maan den verloren gegaan' omdat de westerse landen door bureau cratische rompslomp en door geldgebrek steeds op elkaar wachten. Er is volgens Pronk overigens geen sprake van on wil, onkunde of desinteresse om hongerend Afrika te helpen. Pronk noemde de huidige droogte in het werelddeel de ergste sinds het eind van de zes tiger jaren. Probleem is dat Afn ka tussen de droogteperioden door onvoldoende voedsel pro duceert om een flinke buffer op te bouwen. Bovendien ont breekt voldoende opslagcapaci tt'it Pronk wees erop dat hij in maart al honderd miljoen gul den voor Afrika beschikbaar heeft gesteld en toonde zich be reid dat bedrag verder te verho gen. De EG neemt deze week een besluit over hulp. de Vere nigde Naties (VN) zijn pas in ju- den haag Zo'n 4.000 motorrij ders hebben zaterdag met een demonstratieve tocht van het Jaarbeursplein in Utrecht naar het Malieveld in Den Haag ge protesteerd tegen de volgens hen 'betuttelende houding' door zo wel de Nederlandse als Europese overheid. De Motorrijders Aktie Groep (MAG), noemde de pro testactie een groot succes. De motorrijders protesteerden tegen invoering van EG-plannen, die onder meer een jaarlijkse keuring van de motor, het dragen van een integraal helm en reflecte rende kleding verplicht stellen. De motorrijders waren van plan om een petitie aan te bieden aan CDA-Kameriid Biesheuvel, lid van de vaste kamercommissie verkeer en waterstaat, maar dat ging niet door. „Het leek wel of ik een onzedelijk voorstel deed toen ik vroeg of Ik zaterdag kon komen met een petitie", stelde MAG-voorzitter Krol. „Nou, op een zaterdag kon dat absoluut niet. Daarom doen wij het nu maar dinsdag." foto»anp»ar thur bast1aanse De werkelijk arme landen uit het voormalige Oostblok kun nen vanaf volgend jaar rekenen op geld van ontwikkelingssa menwerking. Maar er is geen sprake van dat minister Pronk een deel van zijn budget moet opofferen aan hulp voor de rij kere landen in Oost Europa. Met die woorden nam vice-pre mier Kok zaterdag nog eens zijn tweede man Pronk in bescher ming tijdens een symposium van de Evert Vermeer Stichting, de PvdA-organisalie voor ont wikkelingssamenwerking. Er zijn wel echt arme landen in het voormalige Oostblok. De GOS-republieken Toerkmenls- tan, Oezbekistan, Tadzjikistan, Azerbeidjan, Armenië en Geor gië voldoen aan de critena. En verder zijn ook Albanië, Roeme nië en delen van Joegoslavië echt arm De rest is, zo zei oud- Nobelprijswinnaar Tinbergen zaterdag, te vergelijken met Ne derland in de jaren vijftig De 'overwinning' van Pronk op zijn tegenvoeter Hans van den Broek van buitenlandse za ken (die bijna 1,5 miljard gul den van ontwikkelingssamen werking naar Oost Europa wil (de) sc huivenwordt bezegeld in de nota Buitenlanduitgaven die wellicht nog vandaag naar de Kamer gaat. In die nota wordt Pronk wel aangeslagen voor een bijdrage aan interna tionaal milieubeleid, de opvang van asielzoekers en het tegen gaan van migratie. Pronk heeft daar zelf ook geen moeite mee Bewindvoerster Herfltens van de Wereldbank. voorheen woordvoerster van de PvdA- fractie voor ontwikkelingssa menwerking, zei gisteren voor de IKON microfoon „verbijs terd" te zijn over de uitspraken van Van den Brook I)ok hekel de Herfkens, binnen de Wereld bank verantwoordelijk voor zes Oosteuropese landen, de plan non van de CDA-commiarie Van Dijk voor overheveling van ontwikkelingsgelden naar Oost Europa. „We zijn een van de rijkste landen ter wereld. Wie komt er nu op het idee om de rekening voor Oost-Europa af te schuiven naar de allerarmsten ter wereld?" In een apart gesprek vandaag proberen Pronk en CDA fractie leider Brinkman de gerezen irri taties over de Indonesië-kwestie weg te werken. De CDA fractie leverde harde kritiek op Pronk nadat Indonesië had laten we ten geen prijs meer te stellen op Nederlands hulp wegens ver meende bemoeizucht. Pronk legde een waarschuwing van de t t bit de maal ril n neer, waarna de verhoudingen tussen CDA en de minister niet zijn verbeterd. Pronk zei zaterdag „er naar uit te zien" dit „vuiltje weg te werken". Hilversum anpmogelijk op te pakken en dui delijk te maken dat binnen dl ze samenleving dergelijke aanMa gen niet worden getolereerd." Volgens Akel is er in migrnn tenkringen vooral kritiek op de rol van de politie. „Er is onge loof omdat de overheid in staat is om illegalen waar dan ook op te pakken, maar niet in staat is om de daders van de aanslagen op te sporenaldus Akel. Het NCB vermoedt dat er een organisatie achter de aanslagen zit en dat het niet gaat om inei dentele acties van randgroep jongeren, zoals minister Dales van binnenlandse zaken enige tijd geleden in de Tweede Ka mer suggereerde De migranten in Nederland ver liezen het vertrouwen in dc overheid. Die maakt 'nauwelijks werk' van het opsporen van da ders van aanslagen tegen isla mitische instellingen, zo heeft woordvoerder Akel van het Ne derlands Centrum Buitenlan ders (NCB) gisteren gezegd voor de Ikon radio Volgens hem bagatelliseert dc overhrid de reeks aanslagen op instellingen en bedrijven van migranten. „Zo van Ach. er zijn geen doden hij gevallen Ik denk dat de overheid zich nu veel se rieuzer en actiever moet gaan inzetten om de daders zo snel Leerling ziet 'doodscultuur' in Nederland Partijvoorzitter 'blij' met vertrek acht wethouders Meindert Leerling stelt zich niet meer beschikbaar als lijsttrekker van de Reformatorische Politie ke Federatie (RPF). Het is tijd dat iemand anders de gezichts bepalende functie in de RPF overneemt, aldus Leerling za terdag tijdens een federatie raadsvergadering in Putten. Leerling werd in 1980 lijst trekker voor de toen nieuwe RPF en is sindsdien het gezicht van de partij. De partij had eni ge jaren twee zetels in de Ka mer, maar sinds de laatste ka merverkiezingen zit Leerling weer in zijn eentje. Halverwege de kamerperiode 1982-1"986, toen de RPF twee kamerleden had, ontstond een scheuring in de partij. Leerling had met zijn collega-kamerlid Wagenaar om gangsproblemen en menings verschillen over de koers van de RPF. Wagenaar stapte uit de fractie en runde een tijd lang een een mansfractie in de Tweede Ka mer. Leerling signaleerde zater dag het ontstaan van een „doodscultuur" in Nederland. De wettelijke regeling van eu thanasie, waarbij de arts die zich aan de regels houdt geen strafvervolging hoeft te vrezen, is voor Leerling „een dieptepunt in onze parlementaire geschie denis. Langzaam maar zeker worden de meest zwakken en meest weerlozen in onze sa menleving vogelvrij: comatueu- ze patiënten, zwaargehandicap- te baby's, diep zwakzinnigen, zeer ernstig demente ouderen. Waar zal hel einde zijn?" Leerling stak de loftrompet over PvdA-minister Kok van fi nanciën. „Kok is een baken in zee. Hij heeft het in menig op zicht verre van gemakkelijk, maar loopt niet weg voor zijn verantwoordelijkheid en houdt ook in de stroom van kritiek uit eigen gelederen dc rug recht." Wethouders van D66 zitten minder aan het pluche vast dan hun collega's van andere partijen. Dat ze zo vaak zelf opstappen is veelal het gevolg van de principiële opstel ling van de partij en niet van hun bestuurlij ke zwakte, zo heeft D66 voorzitter Ries Jan sen vandaag voor de radio gezegd. Door de enorme winst hij de gemeente raadsverkiezingen van 1990 schoot D66 van 16 naar 75 wethouders. In acht grote plaat sen zijn D66-wethouders inmiddels opge stapt, eind vorige week gebeurde dat nog in Hilversum. De algemene opvatting is dat D66 onvol doende bestuurskracht leven, maar lansen ziet dat anders „In een aantal gevallen is er om heel principiële redenen door D66'ers gezegd: Wij werken niet meer mee aan iets wat we niet politiek voor onze rekening wil len nemen. In een aantal gevallen waren er ook persoonlijke motieven in het spel Een enkele keer is er ook wel een situatie waarin het wethouderschap toch niet datgene heeft gebracht wat men ervan verwachtte Het merendeel van de vertrekkende wet houders stapten op om politieke redenen. Jansen is daar blij om „Ik geloof dat in D66 de wethouders over het algemeen iets min- belust zijn en dus wat makkclij- tcrugkcren naar hun oorspronkc- lijkr functies. Dat vind ik op zich heel posi tuf Jansen gelooft dat onervarenheid met bc sturen geen verklaring is. „Het is uiteraard zo dat we als jonge partij nog maar herd kort zo veel vertegenwoordigers in de ge meenteraden hebben en tot politieke ver antwoordelijkheid geroepen zijn Dal heeft zeker een schokeffect gehad. Maar tegel ij kemjd treden we zelfstandig en zelfbewust op. ook in dc colleges. En op het moment dal daar iets mis gaat. om welke reden dan ook. trekken wij misschien eerder de consc qurntie orn er maar uit te slappen dan an- dero partijen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3