Palestij nen Gaza zoeken heil in fundamentalisme Inwoners Mo9ambique lijden het meest Franse 'Ostpolitik': Veel cultuur en handvol centen Feiten ^Meningen Nederlanders aan de Spree MAANDAG 18 MEI 1992 2 Op een rustige avond daalt in het Jabaliya-kamp een vreemd soort vrede neer over de rijen golfplaten hutjes, waar 60.000 Palestijnse vluchtelingen wonen. Kinderen durven weer met hun aan flarden getrapte voetbal te spelen of in het zand en steengruis rond te dollen. Maar ze zijn altijd voorbereid op de komst van de soldaten. JABAUVA SARAH HELM THE INDEPENDENT De reflexen van de bewoners van het kamp, de geboorte plaats van de Palestijnse gewa pende opstand, intifada, zijn voortdurend afgestemd op de controlemethoden van de be zetter - heimelijke infiltratie, het geronk van een naderend pant servoertuig, de lichtsignalen die vanaf de wachttoren boven de moskee worden uitgezonden. De bewoners volgen het nieuws op de voet, van de ontwikkelin gen tijdens de vredesonderhan delingen tot de voorstellen voor autonomie en 'interim zelf-be- stuur' voor zowel de Westelijke Jordaanoever als de Gaza- strook, de twee gebieden die na de oorlog in 1967 door Israël werden bezet. Een Palestijns plan beoogt het samenvoegen van de twee aparte gebieden tot één enkele, onafhankelijke een heid, mogelijk verbonden door een corridor over Israëlisch grondgebied. Maar nergens zijn de obstakels voor zelf bestuur duidelijker TOM JANSSEN PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Als het staatsbezoek dat de Franse president Mitterrand vo rige week aan de drie Baltische staten heeft gebracht de toon zet vooi «ie hulp die Estland, letland en Litouwen van het Westen kunnen verwachten, ziet het er slecht uit voor de jon ge republieken. Veel mooie woorden, morele steun, culture le akkoorden en maar heel wei nig concrete hulp. „De Baltische staten hadden ongetwijfeld meer resultaten verwacht, vooral meer steun voor de hervorming van hun economieën", zo concludeerde het Franse dagblad Le Monde met veel understatement. De dertig miljoen franc (tien mil joen gulden) aan korte-termijn- kredieten die Mitterrand aan Ij- touwen en Estland heeft toege zegd, zijn een druppel op een gloeiende plaat. Of, anders ge zegd, niet veel meer dan een fooi. De amper twee jaar geleden on afhankelijk geworden republie ken hadden hoge verwachtin gen van het staatsbezoek van Mitterrand. Hij was immers het eerste westerse staatshoofd dat Vilnius, Riga en Tallinn met een bezoek vereerde sinds ze in maart 1990 hun onafhankelijk heid uitriepen. Het bezoek had daarom voor de drie voormalige Sovjet republieken voor alles een grote symbolische waarde. Speciaal ter ere van de hqge Franse gast hadden de Litou wers de weg van het vliegveld naar de hoofdstad Tallinn op nieuw geasfalteerd en de ergste kuilen weggewerkt. En tijdens het verblijf van Mitterrand en zijn indrukwekkende delegatie zichtbaar dan in de Gaza- strook, een gemilitariseerd getto op de zandduinen met maar één toegangsweg via een zwaar bewaakte controlepost. De Pa- lestijnen in de Gaza-strook le ven onder een regime van be klemmende controles _n vrezen de sluipende annexatie door Is raël. Rustige week De wekelijkse statistieken over de voortdurende schermutse lingen zijn maar al te bekend: twee Palestijnen doodgescho ten, 180 gewond, van wie 50 on der de 15 jaar - naar Jabaliya- begrippen een rustige week. Maar het leed en de vernede ring van de onderdrukking vin den eveneens hun beslag in de dagelijkse administratieve en economische controle die de bezetter uitvoert op de 800.000 Palestijnen die in onhygiëni sche omstandigheden op een strook land van nog geen zeven kilometer breed leven. Magnetische pasjes, die wille keurig worden verstrekt en weer De Franse president Mitterrand. foto cpd roland df bruin brandde zelfs de straatverlich ting alsof Litouwen geen enorm energieprobleem heeft. De Franse president en zijn ge volg werden bij aankomst door duizenden Litouwers ingehaald als helden. De beloning voor dat alles: tien miljoen franc aan korte-termijnkredieten en een fraai maar weinig zeggend vriendschaps- en samenwer kingsverdrag. Cultuur Terwijl de Baltische staten zit ten te schreeuwen om substan tiële economische hulp. lijkt Frankrijk vooral geïnteresseerd in het versterken van de invloed van de Franse taal en cultuur in dat deel van Europa. Voordat Estland, letland en Litouwen in 1944 definitief door Stalin wer den geannexeerd, was het Frans de toonaangevende vreemde taal in de Baltische staten. Anno 1992 is de Franse taal er, zoals vrijwel overal elders, naar het derde of vierde plan verwezen, ver achter het Engels en het Duits. Een realiteit die de Fran sen maar moeilijk kunnen ver ingetrokken, registreren niet al leen het veiligheidsrisico dat de houder van de pas voor de Is raëlische bezetter betekent, maar specificeren ook allerlei gegevens over het dagelijks be staan, van eventuele belasting schulden tot niet afbetaalde le ningen. Duizenden Palestijnen vragen niet eens een pas aan, uit angst om bij een controle post te worden opgepakt. Ande ren leggen veel geld op tafel voor valse magneetpassen. Zon der de pasjes kunnen ze het kamp niet uit en vinden ze waarschijnlijk geen werk. Mohammed Ali verloor zijn baan toen zijn huis in Jabaliya, waar hij met twaalf gezinsleden in drie kamers woont, door sol daten werd leeggehaald. Hij was een van de 30.000 Palestijnen in de Gaza-strook die in Israël werken en die elke ochtend te voet naar hun werk gaan. „Nu kan ik niet werken", zegt Ali. „Ik kom het kamp niet uit." Maher Salim heeft ook geen pasje. Hij werd twee maanden geleden uit de gevangenis vrij gelaten na twee jaar te hebben gezeten wegens 'met de intifada verband houdende activiteiten'. Hij moet zes maanden wachten om voor een pas in aanmerking te komen. Bijna alle jonge man nen in de kampen op de Gaza- strook hebben in de gevangenis gezeten. kroppen, zoals ook bleek tijdens een persconferentie in de Letse hoofdstad Tallinn. Desgevraagd gaf Mitterrand toe dat de betekenis van de Franse taal de afgelopen decennia we reldwijd is teruggedrongen, vooral door het Engels. Niet zonder het nodige misprijzen schetste Mitterrand het Engels als de taal van de handel en de techniek, daarmee implicerend dat het Frans nog altijd de taal van de cultuur, de diplomatie en de poëzie is. „Als het eerste Amerikaanse Congres het Frans in plaats van het Engels tot de officiële taal van de Verenigde Staten had gekozen, waren we van het hele probleem af ge weest", aldus het Franse staats hoofd. Om even later een Letse journaliste die de moeite deed om een kritische vraag in (ge brekkig) Frans te stellen, gena deloos af te zeiken. Hetgeen de Letse bevolking, die de perscon ferentie live op de televisie kon volgen, nu niet bepaald warm zal nebben gemaakt voor een cursusje bij de plaatselijke Alli ance Fram;aise. Economische redenen om Frans te leren hebben de Balten nauwelijks. Het Franse bedrijfs leven is, zoals vrijwel overal el ders in Centraal- en Oost-Euro pa, vrijwel onzichtbaar in de drie voormalige Sovjet-repu blieken. Welgeteld achttien Franse bedrijven zijn tot nu toe in enige vorm actief in de Balti sche Staten. Ook in dat opzicht kachelt Frankrijk heel ver achter de Scandinavische landen, maar vooral achter Duitsland en de Verenigde Staten aan. En dat zal voorlopig wel zo blijven ook. Tenzij Mitterrand bij een volgende gelegenheid wat min der culturele bagage en wat meer pecunia meeneemt. Naast het pasjessysteem is het uitgaansverbod het belangrijk ste middel voor administratieve controle. Tijdens de Golfoorlog werd de Gaza-strook onderwor pen aan een 24-urig uitgaans verbod en nu, ruim een jaar na de beëindiging van de oorlog, geldt nog steeds vanaf negen uur 's avonds een avondklok. Daarnaast worden regelmatig zonder waarschuwing vooraf uitgaansverboden afgekondigd. Vorig jaar ging 40 procent van de schooldagen verloren door plotselinge sluitingen. De bezetting heeft de economie van de Gaza-strook genekt. Bij na 50 procent van het grondge bied van de Gaza-strook is gere serveerd voor het Israëlische le ger of voor joodse nederzettin gen, die blijven uitbreiden. De Palestijnse bevolking, die opge propt in kampen en kleine ne derzettingen woont, is in twin tig jaar verdubbeld. De Palestijnse onderhandelaars in het vredesproces hebben de stilzwijgende steun van de meeste Palestijnse bewoners van de Gaza-strook en in het bijzonder van leden van de PLO. Maar door het uitblijven van resultaten, groeit de specu latie over de gevolgen van even tuele mislukking van de onder handelingen. Nu de intifada over zijn hoogtepunt heen lijkt te zijn, wenden steeds meer Pa- WASHINGTON IPS Het door burgeroorlog en droogte ontredderde Mozambi que scoort wat menselijk lijden betreft het hoogst in de wereld, gevolgd door Somalia, Afgha nistan, Haïti en Sudan. Dat blijkt uit een rapport van de in Washington gevestigde Bevol kingscrisis Commissie (PCC), over de resultaten van een we reldomvattend onderzoek, waarbij de sociale toestand van landen wordt beoordeeld aan de hand van een zogenoemde 'index van menselijk lijden'. Volgens het rapport zijn de vijf landen met het minste mense lijk lijden in de wereld achter eenvolgens Denemarken, Ne derland, België, Zwitserland en Canada. Het is de tweede keer (het eer ste verscheen vijf jaar geleden) dat het PCC een dergelijk rap port uitgeeft. Volgens de auteur, PCC-vice-voorzitter Sharon Camp. is de wereldbevolking sindsdien met een half miljard zielen toegenomen, vooral in de armste landen ter wereld. Vol gens de index leeft dit jaar drie kwart van de wereldbevolking in landen waar menselijk lijden eerder regel is dan uitzonde ring. „Politieke onrust, econo mische achteruitgang en een scherpe toenarpe van de bevol king versterken in die landen de tragische levensomstandighe den voor de overgrote meerder heid van de bevolking", aldus Camp. De index is een samengestelde score van tien verschillende grootheden, waaronder de ge middelde levensverwachting van pasgeborenen, de calorie- waarde van de dagelijkse voe ding, beschikbaarheid van schoon water en de immunisa- STANDPLAATS BERLIJN lestijnen in de Gaza-strook zich tot het moslim fundamentalis me en Harnas, de fundamenta listische partij die de vredeson derhandelingen onmiddellijk wil stoppen, omdat ze een ver raad aan het Palestijnse volk in houden. Als de onderhandelin tiegraad van jonge kinderen. Daarnaast zijn het percentage jongeren dat middelbaar onder wijs volgt, het inkomen per hoofd van de bevolking, inflatie, beschikbaarheid van communi catiemiddelen, politieke vrijheid en de erkenning van de burger rechten in de index verwerkt. De score op elk van de tien indi catoren kon variëren tussen nul (geen menselijk lijden) en tien (bijzonder veel menselijk lij den). De minimale score be draagt dus nul en de maximale 100. Volgens deze manier van tellen is de eindscore van Dene marken slechts één, terwijl Mo zambique haast op elke indica tor maximaal scoort en op 93 uitkomt. Het gemiddeld jaarinkomen per persoon vergeleken met het bruto nationaal produkt (bnp) per hoofd van de bevolking is met 156 gulden het laagste in de wereld, terwijl de inflatie meer dan 80 procent bedraagt. In De nemarken bedraagt de inflatie daarentegen niet meer dan 2 procent en komt het jaarinko men met 39.000 gulden op de negende plaats in de wereld. Middelbaar onderwijs is in Mo zambique nauwelijk toeganke lijk. Slechts 4 procent van de Mozambiquaanse meisjes kan naar de middelbare school, ter wijl dat percentage in Dene marken 95 procent is. Het on derzoek toont tevens aan dat betere levensomstandigheden altijd gepaard gaan met een kleinere bevolkingsgroei. Hier uit volgt, volgens net PCC-rap- port dat bij ontwikkelingspro jecten zaken als effectieve ge zinsplanning, betere voeding, basis-gezondheidszorg en effec tieve basisonderwijsprogram ma's samen horen te gaan. „Een afname van de bevol- gen inderdaad vastlopen, zal Harnas terrein winnen, wat zou resulteren in nieuwe rivaliteit tussen de verschillende Pales tijnse groeperingen onderling en een verhevigd, gewelddadig verzet tegen de bezetting. De 30-jarige Bassam Ali, een van de leiders van de intifada in Jabaliya, die een maand geleden uit de gevangenis kwam, vat de in het kamp levende gevoelens samen. „De mensen hebben misschien hoop, maar ze ver wachten niets. Ze zullen gefrus treerd raken. Het enige wat de toekomst dan nog kan brengen, is meer moord en doodslag, meer vernietiging." VERTALING MARGREET HESUNCA kingsgroei zou deze landen in staat stellen tijd te winnen om het toenemende 'sociaal deficit' terug te dringen en reële econo mische mogelijkheden te scheppen voor de arme meer derheid van de bevolking", al dus Camp. „Vooral Afrika kan zich geen tweede decennium zoals de jaren tachtig veroorlo ven een decennium geken merkt door een scherpe daling van de voedselproduktie, scher pe daling van inkomens, uitge breide vernietiging van het milieu en de hoogste bevol kingsgroei in de wereld", zo be nadrukt ze. In de 27 landen die tot de hoog ste categorie van 'extreem men selijk lijden' (meer dan 75 pun ten op de index) behoren, woont bijna 8 procent van de wereldbevolking (432 miljoen mensen). Haïti is het enige land van het westelijk halfrond dat tot deze categorie landen be hoort, samen met 20 ten zuiden van de Sahara gelegen Afrikaan se landen en zes Aziatische lan den. In de tweede categorie van 'ern stig menselijk lijden' (50 tot en met 74 punten) vallen 56 lan den met een gezamenlijke be volking van 3,5 miljard mensen, oftewel twee derde van de we reldbevolking. Van deze landen p liggen er 24 in Afrika, 16 in Azië (waaronder India en China), 15 in Midden- en Zuid-Amerika en 1 in Oceanië (Papua-Nieuw Guinea). Tot de landen met 'weinig men selijk lijden' behoren de voor naamste industrielanden in Noord-Amerika en Europa (met uitzondering van Portugal), Ja pan, Australië, Nieuw-Zeeland, Israël en Barbados, als enig on afhankelijk land in het Ca- ribisch gebied. Rapport Bevolkingscrisis Commissie: Armoede, honger en uitputting in Mozambique, het land dat het hoogst scoort op de index van menselijk lijden. foto archief Dat je Nederlandse zakenlieden in elke uithoek op deze aardbol tegenkomt, is algemeen bekend. En dat ze na de val van de Duitse Muur in groten getale naar de niet langer gedeelde hoofdstad Berlijn komen, zal ook niemand verbazen. Maar wat ze er allemaal doen, is veel minder bekend. Eens in de vier weken zien ze elkaar in een Oostberlijns café midden in het Ni- kolaiviertel aan de Spree. En ze zorgen met hun aanwezigheid voor tenminste 'enig avondlijk leven in dit oude hart van Berlijn. Deze traditionele wijk overleefde de oorlog niet. Erich Honecker spaarde echter kosten noch moeite om de wieg van Berlijn te herbouwen al was het al leen maar omdat dit plekje nu toevallig niet in het machtige, rijke westelijk deel van de stad lag. Na Honeckers diepe val veroverde de D- mark ook het Nikolai viert el. Alleen de klanten kwamen niet of beperkten zich tot een korte rondgang door dit schilder achtige eiland in een betonnen woestijn. Sindsdien wordt er eindeloos gediscussi eerd over de manier waarop de buurt nieuw leven kan worden ingeblazen. Het Berlijnse filiaal van de Nederlandse ambassade heeft met het initiatief tot deze zakenliedenborrel al een klein voorbeeld gegeven hoe het wel kan. Het is allemaal heel vrijblijvend. Ook onder nemers die niet permanent in de stad verblijven, zijn welkom en wie een za kenrelatie op bezoek heeft, mag hem of haar gerust meenemen. Om nu te zeggen dat het een broed- plaats van nieuwe ideeën is, is wat over dreven. Maar er worden wel heel leerza me gedachten uitgewisseld over de om gang met de Treuhand of de Duitse bu- reacratie. En je hoort er de mooiste ver halen. Wat te denken bijvoorbeeld van de Amsterdammer die in opdracht van het stadsbestuur huizen renoveert in de oude Oostberlijnse arbeiderswijk Prenzlauerberg. Werken aan de basis dus. Zijn gesprekspartner in het café Spree- blick doet in dezelfde buurt zaken. Al leen aan de absolute top. De man, die samen met een compagnon als project ontwikkelaar in ons land werkte, bouwt nu een veel belovende toekomst in Ber lijn op. Zijn Nederlandse vestiging wil hij van de hand doen. Een jonge bankier hoort aandachtig toe. Hij is afkomstig van een Nederlandse dochter van de Deutsche Bank en mag zich nu gaan be moeien met vaderlandse investeerders in de ex-DDR. Vooral op de boeren en middenstanders wil hij zich richten. Een paar dagen later klopt een van de groot ste Nederlandse akkerbouwers, die in Drenthe alles heeft verkocht om in Oost- Duitsland op 900 hectare een nieuw be staan op te bouwen, al bij hem aan. Iets verderop is een snel type in discussie met wat later blijkt een gepensioneerde olietopman te zijn. De vlotte vogel blijkt Nederlands en Belgisch bier te verkopen in Duitsland. Een niet geringe opgave in een land, waar men als de dood is voor zogenaamd chemisch Nederlands bier. Vol trots meldt hij dat op Koninginnedag in de Hollandse wijk van Potsdam een café is geopend waar een vaderlands pilsje wordt getapt. En dan hebben we nog een hele jonge transportondernemer die eigenlijk van de daken wil schreeuwen wat voor knoeiers het zijn bij de Treuhand. Maar voordat hij echt los kan branden, wil hij toch maar even wachten op het fiat van zijn vader. „En dat heb ik zeker over vier weken als we hier weer bij elkaar zijn". Ze redden het best, die Nederlanders aan de Spree. HANS HOOGENDIJK CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2