Luxueus, probleemloos en comfortabel Maarten Vrolijk bemoeit zich met hele interieur van karpet tot eierdop De grote en de kleine misdaad Leven en wonen REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEvj Teint essentiel: drie-in-een- produkt Chanel Dat ultravioletstraling de huid meer kwaad dan goed doet. is zolangzamerhand wel bekend. Daarom komen er ook steeds meer cosmetische produkten op de markt met een bescher mingsfactor. Chanel bij voor beeld brengt de teint essentiel, een schuimig drie-in-eenpro- dukt: dagcrème, licht kleurendi make-up en bescherming (fac tor 6) tegen de 'vrije radicalen', die ontstaan door UV-straling. Het schuim, zoals gebruikelijk bij Chanel heel chic verpakt in een zwarte flacon met pompje, legt een mat, doorschijnend, iets getint laagje over de huid. hebt niet het gevoel 'opge maakt' te zijn maar je huid is wel mooi egaal gekleurd. Even tueel kun je er voor 's avonds een waasje poeder overheen stuiven. De teint essentiel is er i drie kleuren roze, beige en vrij bruin. Als je die laatste kleur vij zwaar op oogleden en wangen aanbrengt krijg je een gebronsc uiterlijk. Ook heeft Chanel een lipstick, de brillant soleil, die naast kleur een beschermend effect heeft. Delia] brengt onder de naam Sensitive zonnecosmetica voor de extra gevoelig huid. Deze be vat volgens de fabrikant geen kleurstoffen, emulgatoren of conserveringsmiddelen. Er is een zonnebalsem (niet vet en waterproof)) met een bescher mingsfactor van 8 (200 ml ƒ19,95) en een balsem voor na het zonnen (100 ml ƒ15,95). RoC heeft de bestaande verzor gende zonnelijn uitgebreid mei de la it écran totale invisible die het lichaam beschermt bij de eerste blootstellingen aan de zon of bij felle zon. Het produk) is waterbestendig en ook ge schikt voor kinderen. (125 ml ƒ29,95). Er is ook een stick écra voor de bescherming van neus, voorhoofd en jukbeenderen. Wie veel in de zon zit, krijgt vroeg rimpeltjes. Daar probeert Biotherm iets aan te doen met de antirides solaire bioprotec- teur, speciaal ontwikkeld voor het behoud van een jonge huid, Het waterbestendige produkt is er in 3 beschermingsfactoren: 2 4 en 6. (ƒ37,50). Voor na het zonnen heeft Biotherm de flut- de apaisant fraicheur een heel fijne melk in een pompverstui- ver (ƒ35-). Het voordeel hiervan is dat je je verbrande huid niet hoeft aan te raken. Een verfrissende zonnespray met een bechermingsfactor 2 is het nieuwtje van Vichy. De spray moet voor verkoeling zor gen en de bruining versnellen. Maar datzelfde (behalve dan de bescherming) bereik je ook met de plantenspuit. Wel prettig is. dat dit merk nu ook komt met waterbestendige, beschermen de gels (factor 6 en 3). Aapjes raden Ravensburger heeft een nieuw spel gelanceerd: Coco Crazy. Apen in zes verschillende kleu ren zitten, op kleur gesorteerd, verborgen in kokosnoten. De spelers moeten proberen zo snel mogelijk van iedere kleur een aap te pakken te krijgen. Een speciale dobbelsteen geeft aan wat er moet gebeuren. De speler die als eerste zes verschil! lend gekleurde aapjes in zijn bezit heeft, is winnaar. Het voor jong en oud bedoelde Coco j Crazy kan worden gespeeld door twee tot acht spelers (van zeven jaar af). De prijs ligt ron de ƒ39,95". Badlijn van Dior Diors parfums Poison en Dune lenen hun geur ook aan li- chaams- en badprodukten. De Poison-lijn bestaat uit een crè me. waarin collageen en jojoba- olie is verwerkt, een melk. een lichaamspoeder, een deodo rant, een talkpoeder, een zeep, een reinigend schuim en een olie. Die lichaamsverzorgende olie moet als een ragfijn filmpje op de huid worden gespoten. Daardoor zorgt het niet vette produkt er voor, dat het be schermende vetfilmpje van de huid behouden blijft. De olie is geschikt voor alle huidtypen. In de Dune-lijn „een symfonie van geuren van bloemen en oceaan", waarin extracten van leliën zijn verwerkt vindt men een geparfumeerde body crème en -melk, een douchegel. een geparfumeerde zeep en ten slotte een geparfumeerde deo dorant. MAANDAG 18 MEI 1992 Huishoudelijke apparaten van vandaag en morgen: r- 3 Overhemd vol tv-schermpjes. foto pr Nieuwe Vlekkies Voor verzamelaars van mooie (vrijetijds- Joverhemden: de nieuwe 'Vlekkies' zijn uit. Voor de zomer komt het ontwerpersduo Rob Vlek en Josepha Puntman met drie nieuwe dessins: televisie, Amerika en bijen. De hemden, nu in ruim 50 winkels in Ne derland te koop. zijn gemaakt van een fijne kwaliteit Egyptische katoen en perfect van afwerking. „We hebben de maten wat veranderd," zegt Rob Vlek. „Omdat een vrijetijdsover- hemd ruim moet zitten, hebben we de me dium laten vallen en daarvoor in de plaats komt nu een XXL" Vlekkies zijn er nu in large, extra large en extra-extra large. Wat niet is veranderd is de prijs, het blij ven exclusieve hemden. Zo moet het tv- overhemd (met testbeeldkleuren) vanwege het dessin, dat goed moet overlopen want halve tv-schermpjes kan natuurlijk niet, 239,- kosten. Het heel zomerse shirt met de bijen is twee tientjes goedkoper. Tot slot het 'jonge' Amerika-overhemd, dat heel goed staat op een spijkerbroek, waaronder Rob zelf dan ook nog de jubile um All Stars draagt: ƒ198,-. Planten zijn net mensen. Als ze het niet naar hun zin hebben: onder druk staan, iets te kort komen dan vormen ze een gemakkelijke prooi voor ziekten en plagen. Dus als er iets mis is met plan ten dan eerst kijken naar de leefomstandigheden. Te veel zon, water wind? Of misschien juist te weinig? Worden de plagen te lastig dan grijpen wij in. De grote misdaad is dan de ingreep met middelen die niet alleen de kwaal maar ook de natuurlijke vijanden van de kwaal doden: de zogenaamde 'gewasbecher- mingsmiddelen'. Het gevolg is dat als we met het ene spuiten, we binnen de kortste keren iets anders moeten gebruiken, omdat op den duur de 'bestrijding' erger is dan de kwaal. SLAKKEN. Ze worden actief in mei en in een normale gezonde tuin kunnen deskundigen wel dertig verschil lende soorten vinden. De meeste zijn vooral nuttig. Ze leven van organisch materiaal dat ails afval tussen de planten zit. Ze leven zelfs van schimmelpluis en een enkeling bezondigt zich aan de eitjes van een andere slak. Dus nooit die gemene troep van slakkenkorrels ge bruiken. Alleen de naaktslak, de stakkerd die geen huis heeft om zich terug te trekken, kan echt schadelijk zijn. Sommige soorten van naaktslakken eten liever vers blad dan af gevallen spul. We zien dan mooie gaten in de bladeren, vooral van de sla. Slijmsporen wijzen op de misdadiger. Wegvangen is de beste methode: planken neerleggen en goed nathouden. Ze schuilen dan onder de vochtige planken en kunnen worden gevangen. Ook schaaltjes gevuld met bier, ingegraven tussen bedreigde planten, lokken slakken, die dan een alcoholische dood sterven. - Maar nogmaals, bega deze kleine misdaad alleen als de kwaal te erg is. Vaak zorgen natuurlijke viianden er wel voor de opruiming van een teveel aan slakken. MIEREN. In de herfst heb ik beloofd om de trouwe le zers in het voorjaar weer te herinneren aan het voorko men van mierenplagen, die in de zomer het ergst zijn. Mieren zijn nuttig en verlossen ons van onnoemelijk veel plaaginsekten. Ze voeren ze aan het jonge broed sel. Maar mieren in huis en vlak bij huis zijn lastig. We kunnen proberen ze te verdrijven met geurige planten zoals marjolein, Afrikaan, boerenwormkruid en derge lijk. Ook koffie, koffiedik en zout op de looppaden werkt wel. Willen we het hele nest vernietigen (nauwe lijks meer een kleine misdaad te noemen) dan moeten we geduld hebben. Dan zetten we schoteltjes of deksels van jampotten, ge vuld met een mengsel van gelijke delen suiker en gewo ne bakkersgist neer. De gist lost op in de suiker, het wordt een zoet prutje waar de mieren op afkomen. De sukkels nemen het spul mee naar het nest om er het broedsel en ook de koningin mee te voeren. Op den duur is dat dodelijk en verdwijnt het nest. lammer, want ze blijven nuttig. Maar als ik eerlijk ben, dan moet ik toegeven dat ik het ook doe als ze en masse mijn ser re belagen. lezersvraag MEVROUW LODESTEYN uit LEIDEN constateert twee dingen die haar zorgen baren. Daar is op de eerste plaats een 'vingerplant' in een pot van kunststof met kleikorrels en aarde. Momenteel be gint ze te kwijnen en is de vraag of ze verpot moet wor den. De combinatie kleikorrels en aarde is mij niet ge heel duidelijk. Meestal vindt men planten op hydrocul tuur in water met gebakken kleikorrels. Deze planten worden met aangepaste, opgeloste voeding verzorgd ofwel de planten staan in aarde. In het geval van mevrouw Lodesteyn zit de plant tussen de gebakken korrels en de aarde in en ik zou willen aanraden de plant simpelweg te verpotten in goede aarde. Vraag een goede bloemist om het juiste grond- mengsel. Doe onderin de pot een laag van gewassen kleikorrels om voor lucht en opvang van eventueel te veel water te zorgen en vul de rest aan met goede aar de. Er staat niet bij wat voor soort vingerplant het is. De zogenaamse Eaxhedera bijvoorbeeld kan flink worden teruggesnoeid. De Fatia japonica en de Aralia kunnen niet worden gesnoeid. Dus toch even met een blad naai de bloemist om te vragen om welke vingerplant het ÓRtt. Zorg twee is wolluis, ook wel bloedluis genoemd, op twee appelboompjes. Is de kwaal nu pas opgetreden? Dan is er iets gebeurd met de zorg voor de boompjes. Teveel, te weinig voeding, teveel schaduw? Bestrijden is niet gemakkelijk. Oost-Indische kers. in royale hoeveelheden op de voet, zorgt weliswaar binnen een jaar of twee voor het ver dwijnen van de kwaal, maar werkt niet direct. Direct kan men proberen de luis te lijf te gaan met een aftreksel eveneens van Oost India he kers. Kook 200 gram kers met bloem en blad in een liter water gedu rende 20 minuten., Zeven en verdunnen met een zelfde hoeveelheid water. I liennee om de tien dagen spuiten. Waar men bij dè wolluis kan komen, dan men deze ook verwijderen met een scherp mesje of bestrijken met spiritus. Komt er hij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Daniiatc Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem ULV. de redactie LEVEN EN WONEN. In veel een- en tweepersoonshuishoudens is de magnetron een veelgebruikt apparaat. foto Samsung Elektronica Bij was- en afwasmachines, drogers, kookapparatuur en dergelijke speelt de elektronica een steeds belangrijker rol. Al lerlei programma's kunnen vrij gemakkelijk ingesteld worden en werken een compleet proces af zonder verdere tussenkomst en voortdurend opletten. Er zijn zelfs magnetrons met een ge heugen dat een aantal recepten kan onthouden. Voor een be paald recept hoef je maar op één knop te drukken en het kookproces wordt automatisch afgewerkt. Ook de kleinhuishoudelijke apparatuur als koffiezetters, espressomachines, toasters, en dergelijke wordt aangepast aan de hoge eisen die de consument hieraan stelt: gemakkelijk te be dienen, compact, niet te zwaar en met een goede prijs-kwali- teitsverhouding. En men wil vooral uit een breed program ma kunnen kiezen. Men hoeft alleen maar naar het aanbod op het gebied van koffiemachines te kijken om te zien dat elke fa brikant zich daar op instelt. Oog-gel Biotherm introduceert een oogverzorgings- produkt dat geschikt is voor alle huidtypen en dat ook voor contactlensdraagsters geen problemen zal geven. Het is een ongeparfu meerde gel, die 's morgens of 's avonds kan worden opgebracht. Volgens Biotherm neutraliseert het pro dukt de zogenaamde vrije radicalen, waar door de natuurlijke veroudering wordt ver traagd, bevordert het de afvoer van vocht, wat kringen onder de ogen bestrijdt en ver mindert het bovendien de vetophopingen rond het oog, waardoor de wallen zichtbaar verminderen. Van hetzelfde huis komt minceur totale, een produkt, dat na een scrubbehandeling op de huid wordt aangebracht. De gel bestrijdt, aldus Biotherm, „de vier grote problemen van plaatselijke lichaams rondingen": vetophopingen, het 'gebobbel de' aspect van de huid, de vochtophopin gen in de weefsels en de slapper wordende opperhuid. Van strubbelingen om aan de slag te komen, heeft ontwerper Maarten Vrolijk geen last gehad. Koud afgestudeerd aan de Aca demie voor Industriële Vormge ving in Eindhoven (AIVE). had hij de eerste opdrachten al bin nen. Maar ook vóór die.tijd, nog tijdens zijn studie, had hij al werk. En niet voor de geringste. Sinds een paar jaar werkt Vrolijk (26) voor Rosenthal, Ploegstof- fen, Royal Sphinx en de Bijen korf. Maarten Vrolijk, geboren in het Brabantse Oss, ontwerpt met succes vloerkleden, servie zen, spiegels en gordijnstoffen. Niet gek voor iemand die pas twee jaar geleden de deur van de academie achter zich dicht trok. „Ik weet niet of het een kwestie van geluk is", reageert hij. „Het is meer een zaak van op het juiste moment met de juiste dingen komen. Ie moet werk maken waar de industrie wat mee kan." Eind vorig jaar kwam hij met een catalogus op de markt, waarmee hij de Maarten Vrolijk Editions presenteerde, een ver zameling in eigen beheer ge produceerde tapijten, waarmee hij vier jaar geleden voorzichtig aan de slag was gegaan. Een eerste experiment, dat hij liet uitvoeren door een fabriekje in Engeland, leverde zo n fraai re sultaat op dat hij besloot de produktie van karpetten in ei gen hand te houden. Ze zijn nu te koop in diverse landen, waar onder Italië, België, Luxemburg en zelfs Ijsland en in Nederland in achttien geselecteerde wo ninginrichtingwinkels. Op de Biënnale van Kortrijk zal Maar ten Vrolijk Editions voor de eer ste maal present zijn met een eigen stand. Maarten Vrolijk wil niet in het galeriecircuit belanden. „Galeries zijn er voor kunst en dat maak ik niet. Ik wil ook niet dat mijn spullen onder die noemer worden verkocht. foto gpd Vrolijk omschrijft zich als ie mand die zich bemoeit met het totaalpakket: „Ik ben met het interieur bezig. Ik zou me nooit beperken tot vloerkleden of al leen serviezen. Het gaat om de totale sfeer van een interieur en dat kun je op verschillende ma nieren doen." Hoewel de vorm gever zich tot nu toe beperkt tot serviezen, vloerkleden, gordijn stoffen en wat meubels, maakt het hem in de grond van zijn hart niet uit wat hij nu ont werpt. „Ik sta in principe open voor alle produkten, maar je moet goed weten wat je kunt en niet kunt. Of het nu een eierdop is of een tafel, dat maakt me niet uit. Zolang het maar geen boormachine is." Vrolijk heeft in zijn werk een duidelijke voorkeur ontwikkeld voor primaire kleuren. Vooral zijn karpetten zijn een combi natie van geometrie met felle tinten. „Ik hou van duidelijk heid en daar behoren eerlijke kleuren bij", legt hij uit. „Het gaat om het aanbrengen van een bepaald gevoel of mening en felle kleuren, die werken. Ik zal niet zo snel mêleringen ge bruiken omdat je daarmee geen uitspraak doet. Kleur heeft een kracht die een mêlering niet heeft." Afspiegeling Voor Rosenthal ontwerpt hij sinds een paar jaar serviezen, waarbij functionaliteit voorop staat. „Dat moet voor elk pro dukt zo zijn. Ik beoog ontwer pen te maken, die een afspiege ling zijn van de tijd waarin ze staan zonder dat ze té trendy of té modieus worden. Ie kunt wel beïnvloed worden door de mo de, dat wel. Ik hoop dat mijn werk inderdaad de tijdgeest van nu ademt." Maarten Vrolijk maakt vol gens eigen zeggen exclusieve ontwerpen. Met kunst heeft het overigens niets te maken. Wat hem betreft bestaat er een dui delijke scheidingslijn tussen kunst en vormgeving. „Ik wil ook niet in het galeriecircuit be landen. Galeries zijn voor kunst en dat maak ik niet. Ik wil ook niet dat mijn spullen onder die noemer verkocht worden." Tweeverdieners hebben weinig tijd voor huishoudelijk werk. Ze zoeken daarom naar apparatuur die snel en ge makkelijk het werk doet. En omdat ze met een dubbel in komen nu eenmaal wat meer te besteden hebben willen ze dan bovendien nog apparaten die een zekere luxe uit stralen. Deze groep consumenten zet de trend voor de huishoudelijke apparatuur van vandaag en morgen: luxueus en comforta bel. En hoewel blijkt dat het aantal tweeverdieners terug loopt de verwachting is dat dit verschijnsel zich zal voort zetten wil men van die luxe geen afstand meer doen. Men heeft een aantal eersteklas huis houdelijke hulpen aangeschaft en deze hebben nu eenmaal hun meerwaarde bewezen... dan doet men bij vervanging niet graag een stap terug. Ook alleenwonenden volgen min of meer deze richting. Ze hebben een baan en een huishouden. Bezigheden in verband met het laatste willen zé graag vlug en comfortabel afwerken. Een- en tweepersoonshuis houdens vormen daardoor dan ook een uiterst belangrijke en steeds grotere doelgroep voor de fabrikanten. In 1983 woonde nog geen kwart (21,4 procent) van de Nederlandse bevolking op zichzelf. In 1991 was dit per centage al opgelopen tot 30. En verwacht wordt dat rond het jaar 2000 ruim 2A van het totale aantal huishoudens zal bestaan uit 1 of 2 personen. Wie een baan heeft en een ei gen huishouding voert, gaat na tuurlijk na het werk liever ten nissen of een avondje uit dan te moeten stofzuigen, wassen en afstoffen. Men kiest dan ook ap paraten die probleemloos en zonder veel omkijken het werk doen. Het aantal uren dat men huishoudelijk werk verricht, loopt daardoor gestadig terug. In 1980 was dit al verminderd tot 15,2 uur. Hoewel zowel mannen als vrouwen hun steentje bijdragen aan deze door de meesten niet hoog ge waardeerde werkzaamheden, wordt het leeuwedeel nog steeds door vrouwen gedaan. Maar ook haar aandeel hierin daalde wel wat. Als we het aan tal vrouwenuren van 1980 en 1990 vergelijken dan zien we een daling van 22,2 naar 19,4 uur per week. Het aandeel van de mannen steeg van 8 naar 9,6 uur per week. De industrie speelt in op de wensen van vandaag en morgen door apparaten te ontwikkelen die gemakkelijk zijn in het ge bruik, comfortabel, snel en be trouwbaar. Een belangrijk as pect van 'comfort' is vandaag de dag het geluid. Men wil stof zuigers, (afwasmachines, dro gers en afzuigkappen die echt fluisterend hun werk doen. Zo noemt Philips als belangrijkste argument van de nieuwe turbo- lijn stofzuigers, na de hoge ca paciteit, de lage geluidsproduk- tie. En Siemens meldt dat men nu de stilste wasautomaat aller tijden op de markt brengt, die bij het wassen slechts 48 dB(A) produceert, te vergelijken met De Supertrio Compact van Moulinex is een drie-in-eenstofzuiger. Naast droog vuil kun je er ook vloeistoffen mee opzuigen. En bij een grote schoonmaakbeurt kun je er ook mee shamponeren. Het apparaat kost 849 gulden. FOTO» PR het niveau van een fluisterend gevoerd gesprek, en bij het cen trifugeren slechts 69dB(A) wat overeenkomt met de geluid sterkte van een tikkende klok of een koelkast in werking.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22