Den Helder slim, koel en scherp Zeiler Van Teylingen dwingt nominatie af ZVH bluft Dynamo af Sport Courier en Graf klaar voor Parijs Golfer Sherborne voelt zich thuis in Madrid BANDAG 18 ME11992 so.- t. - A BROUWER DE KONING Titels voor Korobsjinski en Tsjerbo jjdapestIgor Korobsjinski, de 22-jarige tumer uit de Oekraïne, eelt bij de twintigste Europese titelstrijd tumen in Budapest, /vee gouden medailles behaald. De Oekrainer won zaterdag de euze-zcskamp met een totaal van 58,200 punten en voegde aar een dag later in de toestelfinales het kampioenschap voltige an toe. De 20-jarige Tsjerbo revancheerde zich gisteren door verwinningen op de vloer en bij de sprong. Tsjerbo pakte ook og zilver bij het voltigeren, brug en aan de ringen. Voor Korob- jinski was er nog ook zilver op ae vloer, sprong en aan de brug. )e resterende drie toestelfinaies leverden een overwinning op oor de Italiaan Yuri Chechi (ringen), en de Hongaar Supola brug). Andreas Wecker (Dui) en Roestam Tsjaripov (Oek) deel- .en de eerste plaats aan het rek. Verrassende winnaar nationale Sevens ^sterdam Mel's Exiles heeft de 21ste editie van de nationale evens rugby gewonnen. In de eindstrijd won de Engelse ploeg, net enkele Worldcup-spelers in de gelederen, met 22-14 van de foyagers uit Wales. Drie Nederlandse ploegen Castricum, De Vitte Raven (met vier Zuidafrikanen) en een Nederlandse londsploeg, haalden de laatste acht. Landskampioen Hilversum rof het ongelukkig door in de eindronde direct te stuiten op de atere winnaar (6-14). [ïewichtheffer Leenders voorgedragen >en haag De KNKB (Koninklijke Nederlandse Krachtsportbond) leeft gewichtheffer Ton Leenders bij het Nederlands Olympisch Comité voorgedragen voor deelname aan de Olympische Spe en. De Nijmegenaar bevestigde gisteren tijdens een internatio- laal toernooi in Breda zijn nominatie in de klasse tot 90 kilo gram met een totaal van 317,5 kg (145+172,5), Dravers houden elkaar in evenwicht varecem De draversinterland België - Nederland is gisteren in /Varegem onbeslist geëindigd (116-116). Het was de eerste maal sinds 1972, dat de Nederlandse ploeg niet kon winnen. Individu eel en als equipe wonnen de Nederlandse dravers de eerste twee Dnderdelen. De kentering kwam bij de vijfjarigen. De oudere dravers brachten de balans precies in evenwicht. Tempelaars nieuwe voorzitter NTTB Papendal De bondsraad van de Nederlandse Tafeltennisbond (NTTB) heeft zaterdag tijdens de voorjaarsvergadering drie nieu we personen in het hoofdbestuur benoemd. Jacques Tempelaars (voorzitter), Han Gootzen (pr en sponsorzaken) en Carel Deken (kadervorming en sportontwikkeling) werden in het zeskoppige college aangesteld. De zetel voor het wedstrijdwezen, waarvan Jules de Groot afscheid heeft genomen, moet nog worden inge vuld. Basketballers Den Bosch kunnen niet overweg met stress Vinst in Rome en Berlijn u haag rtr/afp m Courier toonde in Rome ijn stijgende vorm met een vertuigende zege. Steffi Graf ukkelde in Berlijn met een on- jetrouwbare forehand, stond net de rug tegen de muur, tiaar ontsnapte op miracureuze rijze. Over een week zal bij de )pen Franse kampioenschap- ten in Parijs blijken wie van de ivee het meeste heeft gehad ;an de voorbereidingscampag- e op het tweede Grandslam- pcrnooi van het seizoen. Titelhouder Courier sloot zijn jerste graveloptreden af met jen zege van 7-6 (7-3) 6-0 6-4 lp de Spanjaard Carlos Costa m werd de eerste Amerikaanse iinnaar in Rome sinds Jimmy [riasinl983. Steffi Graf kreeg in Berlijn met .10.000 dollar 70.000 doUar hinder dan Courier in Rome, haar moest er wel meer voor loen. Bij een achterstand van 4- I 4-5 en de service van Aranxta Janchez op komst leek de posi- je van de Duitse nummer twee tan de wereldranglijst tamelijk jitzichlloos. De forehand werk- :e niet; op de vele tempowisse- ingen van de 20-jarige Spaanse Jiad zij nauwelijks vat. Maar dat reranderde toen zij de neder laag recht in de ogen keek. In- ïens werd de achterzwaai van fle backhand vol genomen, ver- jcheen zij aan het net. Met winst in de volgende drie games haalde ze de tweede set alsnog haar zich toe en troefdq alsnog he kittige Spaanse af: 4-6 7-5 6- Een dag eerder had Graf eveneens drie sets nodig gehad tegen Jennifer Capriati: 2-6 6-3 6-4. ,,Het belangrijkste was, dat ik onder druk tot mijn beste spel kwam", aldus de Duitse, die met deze zesde zege in Ber lijn haar 63ste toernooi-over- winning liet aantekenen. Jim Courier had niet zozeer last van zijn tegenstanders als wel van de scheidsrechter. Za terdag ontplofte hij zowat toen de Australiër Richard Ings aan het eind van de eerste set tegen de verrassend tot de halve fina les doorgedrongen Carl Uwe Steeb een beslissing van een lijnrechter herriep en zodoende de Duitser aan een service- doorbraak yoor 6-5 hielp. Steeb, won de set, maar ondervond vervolgens dat de roodharige Amerikaan in zo'n opgepepte toestand nagenoeg onbespeel baar is: 7-5 1-6 2-6. De 24-jarige Costa, die vorig jaar nog buiten de eerste twee honderd viel, maakte in hetzelf de stadium van de strijd met 6- 4 6-3 een einde aan de reeks onwaarschijnlijke ontsnappin gen van Petr Korda. De brood magere Tsjechoslowaak had te gen Mancini met 3-6 0-5 ach tergestaan en tegen Sampras met 4-6 3-5. In de finale had de Spanjaard last van hooikoorts en een aan komende griep. In de eerste set bleek daar nog weinig van. Maar toen de Spanjaard drie breekpunten had gemist in de vijfde game en nog eens drie in de negende, (hij leidde met 40- 0) was er nog maar één man, die het gebeuren bepaalde: Jim Courier. n BOSCH anp Den Helder is wederom basketbalkampioen. Voor de vierde opeenvolgende keer. In de vijfde en beslissende wedstrijd van de playoffs speelde de ploeg van coach Boot slim, koel en scherp. Het had in De Maaspoort in Den Bosch geen moeite met het zwalkende Den Bosch, 75-85. zijn woede en verklaarde zijn Amerikaanse solist Lott heilig. Het verschil in karakter tussen beide ploegen kwam zaterdag in De Maaspoort fraai in beeld. Het verschil in coaches nog fraaier. Boze Boot en Lieve Ley- sner. Boot, die zijn ploeg strak aan het koord hield, scherp coachte en zelfs in de slotsecon den toen de titel al lang en breed veilig was gesteld, geen frivoliteiten toestond. Leysner, berustend, die meewarig het hoofd schudde na weer een domme actie van één van zijn spelers en die een ervaren inter national als Schilp slechts zes minuten speeltijd gaf. „Dit was onze beste wedstrijd", zei een blije Boot. „En onze ge makkelijkste. Den Bosch was de weg kwijt." De Bossche ploeg was zaterdagavond voor 3000 toeschouwers stuurloos. Ont spoorde vroeg in de wedstrijd en kon nooit meer op de rails gezet worden. Vond de Bossche coach Leysner. Maar tijdens de wedstrijd maakte hij nooit de indruk in de zege en titel te ge loven. „Wij hebben de titel in de derde en vierde wedstrijd ver speeld", merkte hij droef op. „Dinsdag konden wij in de ei gen hal niet tegen de druk, don derdag verloren we schlemielig. De spelers raakten er zwaar aangeslagen door. Vrijdag tij dens de training was het geloof al weg bij de ploeg. Er zat geen bezieling meer in, het zelfver- er niet meer." Solist Den Bosch nam in de playoffs een voorsprong van 2-0 en had drie wedstrijden de kans het tiende kampioenschap veilig te stellen. De ploeg raakte op drift, kon niet overweg met de stress en sloeg zaterdag definitief op hol. Leysner zat erbij en keek ernaar. Zijn spelers hadden een gesel nodig. Hij weigerde die te hanteren. Bleef vriendelijk in Onder de borden En die zijn langste man, Nathan Dijkstra van 2 meter 11, hele maal niet inbracht. Terwijl de wedstrijd onder de borden be slist werd. Daar was Den Helder oppermachtig. Jerome (27), Co oper (17), Van Dinten (10) en Pieterse (2) tekenden voor 56 punten aan inside-scores. Pie- ters (0), Dijkstra (0), Kuipers (0) en Huybens (15) aan Bossche kant voor 15. „Dijkstra is niet goed genoeg voor dit soort wed strijden", was alles wat Leysner kwijt wilde. Bij Den Helder speelde Tico Cooper bijna een perfecte wed strijd. De Arubaan van 1 meter 99 schoot 88,88 procent en plukte 9 rebounds. De Ameri kaan Jerome, die over aanbie dingen uit het buitenland be schikt en Den Helder zal verla ten, werd topscorer met 27 pun ten (12 uit 18). Bovendien was het afstandsschot van Den Hel der beter verzorgd (5 uit 15) dan bij Den Bosch. De thuisploeg dreef op Carl Lott, 23 punten. De Amerikaan miste alles bui ten de perimeter, 0 uit 8, en hield zich te nadrukkelijk bezig met zijn eigen one-man-show. Zijn landgenoot Pollard (18 punten) probeerde na rust (36- 47) iets los te maken in zijn ploeg, maar kreeg geen ant woord. Dén Bosch speelde ver steend en Den Helder dat al voor de rust uitliep naar 28-45, kwam nooit in gevaar. Zelfs niet na de pauze, toen de 2500 Bos schenaren achter hun ploeg gingen staan. Maar bij vlagen overstemd werden door de 500 man uit Den Helder. De ploeg van Boot controleerde en re geerde het eenzijdige duel. Het verschil werd nooit minder dan tien punten, 58-68. Weerstand Leysner veronderstelde het vol gend seizoen Den Helder meer weerstand te kunnen bieden. Den Bosch trok Rolf Franke van Den Helder aan. Dijkstra mag vertrekken. Huybens tekende bij. Bij Den Helder vertrekt naast Franke ook Chris van Dinten. „Wij boeten in aan kwaliteit", oordeelde Boot. „Van Dinten was de beste speler in de competitie." Hij gaat naar BS Weert. Jeroen van Veen (DAS) en Erwin Hageman (Akrides) vullen de plaatsen op. Arantxa Sanchez retourneert in haar partij tegen Steffi Graf. De Westduitse Graf vi nooi in Berlijn. Andrew Sherborne voelt zich goed thuis in Madrid en omgeving. De Engelsman, die vorig jaar in het Madrid Open de eerste toernooizege uit zijn profcarrière behaalde, greep gisteren de hoofdprijs van het met 1,3 miljoen gulden gedo teerde toernooi om de open Spaanse golftitel. De 31-jarige Sherborne is in het golf- jaarboek een nagenoeg onbeschreven blad. Sinds hij in 1984 besloot met golf zijn brood te gaan verdienen, lachte het succes hem zelden toe. Drie jaar achter een moest hij zich via de kwalificatie toernooien zien te bewijzen als serieus gegadigde voor het grote werk. Sinds '86 is Sherborne steevast bij de eerste hon derd van de Europese tour te vinden. In 1991 leidde zijn verrassende overwin ning in Madrid hem naar zijn eerste bo- venmodalc positie: 43ste. Een elfde plaats in Oostenrijk en zeventiende in het Britse Open en de Scandinavische Masters hielpen daaraan mee. In Madrid maakte Sherborne op de derde dag indruk met een rondje van 63. Een persoonlijk record voor de En gelsman die de gisteren afsloot met 71 slagen. Hij bleef daardoor één slag voor landgenoot Nick Faldo die de laatste achttien holes in 66 slagen aflegde. Ballesteros Severiano Ballesteros stelde in het toer nooi, waar hij ook organisatorische ver plichtingen had, ernstig teleur. Hij kwam niet verder dan een 34ste plaats, samen met onder anderen Sandy Lyle. José Rivero en Santiago Luna, met de Argentijnse titelverdediger Eduardo Ro mero ex aequo vierde, moesten nu de Spaanse eer hoog houden. De Nederlander Stephane Lovey. eer stejaars professional, eindigde als twin tigste bij het Liebig Ligurian Open in Italië, onderdeel van de Europese Chal lenge Tour. Lovey, vorig jaar als ama teur beste Nederlander bij het Hcincken Open in Noordwijk, won er 1800 gulden mee. Bredanaar Rolf Muntz eindigde als 27ste bij de Brabazon Trophy. Den Bosch-speler Car Lott (rechts) komt niet langs Cees kampioen Den Helder. foto*anp Voldoende punten op EK in Cadiz Het Watersportverbond (KN- WV) zal Dorien de Vries, Step- han van den Berg (beiden Olympische plank), Ron van Teylingen/Paul Manuel (Torna do) en Willem en Gerhard Pot- ma (Flying Dutchman) bij het NOC voordragen voor uitzen ding naar de Olympische Spe len in Barcelona. Deze zeilers rondden afgelopen weekeinde tijdens diverse Europese en we reldkampioenschappen de na tionale selectiewedstrijden per klasse in hun voordeel af. Eer der kregen al Martine van Leeu wen (Europe), Henneke Staven- uiter/Wilma Kramer (470) en Benny en Jan Kouwenhoven (470) een nominatie. Het duel in de Tornadoklasse tussen Van Teylingen/Manuel en Sjoerd Hoekstra/Martien Kooyman was uitermate span nend. Eerstgenoemd tweetal eindigde bij het EK in Cadiz op de achtste plaats. Die klassering leverde hel studentenduo vol gens het puntensysteem van de KNWV elf punten op. Van Tey lingen en Manuel kwamen, in clusief de 24 behaalde punten bij het WK in Perth, uit op een totaal van 35. Hoekstra' en Kooyman bleven op 34 punten steken. Dat aantal hadden ze met hun vijfde plaats in Austra lië verdiend. In Cadiz bleef het duo met de teleurstellende 27ste positie zonder punten. In de Flying Dutchmanklasse lieten de gebroeders Potma geen twijfel bestaan over de no minatie. In de drie selectiewed strijden vergaarden de twee Friezen 71 punten. De concur renten Serge Kats en Jeroen Harderwi|k kwamen niet verder dan dertien I lel duo verspeelde gisteren in Cadiz bij het WK met de zeventiende plaats in de ze vende en laatste de race de bronzen medaille. Ze moesten zich met de achtste plaats in de eindklassering tevreden stellen. Kats en Harderwijk eindigden op de twaalfde positie. Podiumplaats Voor Dorien de Vries was in de Lechner-klasse wel een podi umplaats weggelegd. De Haaks- bergse plankzeilster schoof dank zij de achtste positie in de laatste race op naar de bronzen medaille, vlak achter Maud Her- bert en Nathalie Lelièvre uit Frankrijk. De Vries, tweede bij de pré-Olympische week van Hyères, won met overmacht (104 punten) de selectieproce dure voor Barcelona. Margrect Keijer, negentiende in Cadiz, veroverde slechts vijftien pun ten. Bij de mannen stelde Van den Berg in Spanje met de 28ste po sitie in het eindklassement te leur De plankzeiler uit Hoorn, in 1984 Olympisch kampioen, was al zeker van een nominatie voor de Zomerspelen Mark Versteegen (27ste in adiz) en Jacco Koops 36stel konden Van der Berg in de afgelopen maan den niet bijhouden Tijdens de jaarlijkse Spa re gatta, over twee weken in Me- demblik. zullen de selectiewed strijden in de Star-, Soling- en Finn klasse worden voltooid In de Star-klasse hebben Mark Ne- cleman en Jos Schrier voorlopig de beste papieren. Bij het EK in Cadiz, waar wegens te sterke wind slechts vier wedstrijden werden gesaren. eindigden Ne- eleman en Schrier als zesde in de eindrangschikking. De con currenten Peter en Dolf Peet (De Kaag) uit Scheveningen moesten genoegen nemen met de elfde plaats. Het verschil tus sen beide teams bedraagt nu deriig punten. nieuwrcein anp De supporters van Dynamo meldden zaterdag voor aanvang van de beslissingswedstrijd om het Nederlands kampioenschap luid en duidelijk er „helemaal, helemaal klaar" voor te zijn. Van hun favorieten kon dat ech ter niet worden gezegd. De titel verdediger uit Apeldoorn ver loor in Nieuwegcin in vier sets van voorganger/opvolger ZVH. 1-3 Trainer/coach Toon van der Burgt en spelverdeler Laurens Clardey gaven hun afscheid de gewenste glans mee. Vier jaar waren ze in de speelzaal van dorpshuis Swanla in het Zuid hollandse Zevenhuizen actief. Twee kampioenschappen vormden een fraaie beloning. Het enerverende slot van de competitie kwam eigenlijk op het conto van Dynamo Dp de laatste speeldag van de play offs raakte ZVH in een directe con frontatie de twee punten voor sprong kwijt. Een forse teleur stelling voor de ploeg uil Zeven huizen die niet tegen de druk opgewassen leek te zijn. In een week tijd kan echter veel veran deren en in tweede instantie nam ZVH ondubbelzinnig re vanche. Van der Burgt wendde daar toe al zijn psychologische gaven .(.ui Inhnisch en taktisch hoefde hij zijn spelers niets meer te leren, nu telde slechts het mentale Mpe<I Mie sp. Ier werd ingeprent geen overbodi ge zenuwen te hoeven hebben. Dynamo werd afgebluft door het superieure ATI dat zicht baar alles op alles zette saam horigheid te tonen Na de een zijdige eerste set (15-5) kon Dy namo in de tweede reeks tot 11- 11 bijblijven, maar onder lei ding van uitblinker Brecht Ro denburg nam ZVH een voor schot op de zege: 15-11. De derde set leek via 11 -5 en 13-10 regelrecht naar Dynamo te gaan Het fel voor ieder punt vechtende ZVH kwam terug, kreeg bij 16-15 zelfs een match punt, maar met 17-16 wisten de Apeldoorners het duel nog even te rekken. Het bleek uitstel van executie, want in de vierde set (15-4) liet ZVH geen onduide lijkheid meer over de juiste krachtsverhoudingen bestaan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17