Snelle opmars Bodijn De Zijl en LZ jutten elkaar op Sport Wisselvallig LUSV klimt op naar promotieklasse MAANDAG 18 ME11992 16 Geslaagde test Van Duyvenvoorde rhenen Jaap van Duyvenvoorde testte zaterdag zijn vorm in de 23,2 kilometer lange Van Berg tot Berg-race in Rhenen. Na 116,59 was de Bataaf, op 31 mei één van de favorieten in de Leidse marathon, tevreden. „Het was vrij warm en de wedstrijd kent bovendien twee flinke stijgingen. Deze tijd geeft me ver trouwen 'Van Duyvenvoordes clubgenoot Henk Ravensbergen finishte als vijfde in 1.24. B-jongens Spartaan winnen competitie hen aan den Rijn de tweede wedstrijd uit de B-junioren compe titie. Voor uitschieters zorgden Edwin Kortekaas met de discus (45,28) en Bas Warmerdam op de 800 meter (2.06,5). Bij I lolland (zevende) waren Casper Ong 100 meter in 11,9 en 110 meter horden 15,5) en Bram Tijdhof (400 meter in 52,0) de sterksten. IX- meisjesploeg van De Bataven werd vijfde. De meest opval lende prestaties kwamen op naam van Elsemieke Roksnoer (1,55 hoog en 12,8 op de 100 meter) en Marlies Koster, die in 15,4 naar de winst snelde op de 100 meter horden. Mike Powell benut windvoordeel Modesto Wereldkampioen Mike Powell heeft zaterdag bij wed strijden in Modesto bewezen dat zijn vertesprong van 8,95 me ter vorig jaar bij het WK in Tokyo geen uitschieter is geweest. De Amerikaan liet in Modesto 8,90 meter opmeten, de afstand waarmee Bob Beamon bijna 23 jaar wereldrecordhouder ver springen was, voordat Powell hem afloste. Powell leverde zijn prestatie echter met een niet toegestane rugwind van drie meter per seconde. Met een rugwind van minder dan de toegestane twee meter per seconde kwam Powell tot een afstand van 8,47 meter, de beste prestatie van dit jaar. In Champaign in de Ame rikaanse staat Illinois won de 19-jarige Marco Koers een 800 me ter in 1.46,43. Johansson vestigt snel wandel record fana» Bij een snelwandelwedstrijd in het Noorse Fana (bij Ber gen) heeft Stefan Johansson een nieuw wereldrecord gevestigd. De 22-jarigc Zweed legde de 20 kilometer afin 1.18.35,2. Hij was daarmee bijna vijf seconden sneller dan de Mexicaan Canto, die op 5 mei 1984 bij dezelfde wedstrijden een tijd realiseerde van 1.18.40.0. Ter Leede walst over Velocitas heen leiden De voetbalsters van Ter Leede hebben zich praktisch ge plaatst voor de finale van het toernooi om de KNVB-beker. De 5- 0 overwinning op het Groningse Velocitas maakte de return die aaanstaande woensdag op het programma staat tot een formali teit. Voor de ruime score tekenden Caroline Roem (2x), Nathalie Geeris, Anette Beerendonk en Anja van Ginhoven. In de nacom- petitie won Den Dungen met 2-1 van Wartburgia. Leidse bokser De Boer wint duel leiden Peter de Boer van Boksvereniging Leiden heeft zijn par tij in het middengewicht gewonnen tegen Gé Vat uit Gouda. In Alphen aan den Rijn greep de scheidsrechter in de tweede ronde in ten gunste van de Leidse bokser. Goormachtigh nadert Barcelona DEN HAAG ANP Jacqueline Goormachtigh leverde op de eerste dag van de club- competitie atletiek de beste prestatie. De atlete van het Rotterdam se PAG wierp gisteren in Krommenie met de discus een afstand van 60,80 meter. Zij bleef daarmee slechts twintig centimeter verwij derd van de A-limiet voor dé Olympische Spelen. Op 2 mei had de Rotterdamse in Lisse met 59,40 meter voor de eerste maal voldaan aan de B-limiet (59,00 m). In Den I laag evenaarde Laurens Looye (llion) met 5,10 m het nationale junior record polsstokhoog, dat op zijn naam en die van Christiaan Tamminga staat. Jeroen Kolnaar maakt de sprong van zijn leven. De lange Leidenaar, die in zijn laatste poging tot 6,74 kwam, hoefde in Lisse slechts voor één ver springer te buigen. foto henk bouwman Monique Bodijn is de naam van het nieuwe sprinttalent van AV Holland. Mede door haar toedoen kwam de Leid se vrouwenploeg gisteren in Lisse op de vierde plaats in de eerste-divisiepoule terecht. Met Yvonne van Dorp, Bianca Vermond en Cathy van Loon vestigde Bodijn bo vendien een clubrecord op de 4 x 100 meter estafette (48,61). Straathof sterk op 800 meter LISSE WILMAR KORTLEEVER ATLETIEK MEDEWERKER Voor De Spartaan is de balans van de eerste ronde van de eer ste divisie gemakkelijk op te maken. De mannen hielden met de vierde plaats de aanslui ting met de beste ploegen, ter wijl de vrouwen kansloos ein digden op de zesde en laatste plaats. De mannenploeg van De Spartaan steunt eigenlijk alleen op de werpnummers van de te genstanders in de competitie. Bij de gebroeders Van Noort (Nico stootte 12,75 ver en wierp de discus naar 44,38) en Mark Bcelen (kogel 12,77) voegde zich gisteren ook junior Peter Jongsma. Jongsma wierp de spies naar 53,54, goed voor de tweede plaats. Naast het werpen kwam 'good old' John van Loon goed op gang op de 110 meter hor den (15,16) en de 100 meter vlak (11,39). Middenlange-af- standsloper Paul Straathof zag zijn traioingsarbeid beloond met de tweede plaats op de 800 meter (1.54,44). Naast Straathof stond Erik Bakker garant voor een sterke 1500 meter. De 22-jarige Spar taan won achter toppers Leon Haan en Jan Jansen de eind sprint van de achtervolgende groep in 3.59,41. Willem Boon (vijf kilometer in 15.08,72) en junior Marijn van der Ploeg ver volmaakten het ijzersterke kwartet middenafstanders van trainer en ploegleider Piet Waaning. Perry Vrisekoop mikt volgen de week op de districtstitel hinkstapsprong. Vrisekoop's ge nerale repetitie (14,14) belooft veel. Het vrouwenverhaal van De Spartaan is kort. De lastige bles sures van enige atletes (onder wie Annet van Veldhuizen) zou den de Spartaan-vrouwen dit jaar de kop wel eens kunnen kosten. Astrid Oostermeyer weerde zich kranig met de speer (43,32) en Carla Alkemade op de drie kilometer (11.12,43), maar omdat de estafette mis lukte, was het vechten tegen de bierkaai. Nicole van Grieken zorgde op de 400 meter horden met 67,73 voor het laatste (klei ne) lichtpuntje. LISSE WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER De 21-jarige dierenarts-assis tente, die pas kort aan atletiek doet, kwam in haar tweede wedstrijd tot een tijd van 12,35 op de 100 meter. „Voorafhad ik eigenlijk weinig verwachtingen. Op de Quatromeet liep ik 12,5 en dat hoopte ik ook elektro nisch op de klokken te krijgen. Ik train namelijk vrij weinig. Vanaf nu ga ik wel aan mijn start en de laatste tientallen me ters werken. Die kunnen nog een stuk beter." Van Dorp, net terug van een inspannende trainingsstage, kwam vooral sterk voor de dag op de 200 meter (23,93). „Voor afhad ik gehoopt op 24,0 24,3. Deze tijd, ook al was de mee wind te sterk (4,4 m/s), bete kent dat het met de snelheid goed zit", aldus de 400 meter- loopster. Bianca Vermond zette op de ongebruikelijke combina tie 100 en 800 meter respectie velijk 12,84 en 2.17,73 neer. Margiet Loos zeilde hoogsprin gend over 1.60. De mannen van AV Holland scoorden met hun zesde plaats aanzienlijk beter dan verwacht. De sterkste prestaties leverden Jan Jansen en Theo van der Veer. Jansen kwam op de 1500 meter tot een uitstekende 3.48,57. Samen met EK-indoor- ganger Leon Haan bouwde Jan sen, die met skütsjesilen een fikse kuitwond had opgelopen, een mooie race op. Pas in de eindsprint moest hij Haan laten gaan. Jansen: „Ik had alleen met het aanzetten last van mijn been. Volgende week bij de dis trictskampioenschappen wil ik me op de vijf kilometer kwalifi ceren voor het NK. Mocht dat niet lukken, dan kan ik terugval len op de 1500, waarvoor ik vandaag aan de limiet heb vol daan." Van der Veer scoorde voor het eerst sinds jaren niet de meeste Holland-punten. Hard wegge gaan voelde de ervaren Leider dorper al snel dat 14.35 er niet in zat. Met de regelmaat van een klok liep hij naar de win nende eindtijd (14.43,46), die toch zeer waardevol was voor Holland. Jeroen Sunter toonde met zijn 11,15 en 22,74 op de 100 en de 200 meter aan dat klasse zich ook bij eenmaal per week trai nen niet verloochent. Hans Koenekoop (ex-AAV '36) bleek een aanwinst op de 3000 meter steeple chase (9.43,50). Kulker sleept Bataven mee LEIDEN WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER De mannen van De Bataven hebben de overwinning be haald in eerste klasse van de districtscompetitie. Han Kulker was gisteren in Vlissingen de absolute uitblinker met zijn 3.46,7 op de 1500 meter. De vrouwen werden ondanks het uitvallen van Marian Runcianu derde. Kulker gaf in Vlissingen pre cies het verschil aan tussen in ternationale en nationale klasse. In de beginfase van de 1500 me ter werkten de Bataaf en zijn clubgenoot Joost la Lau een drachtig samen. In de laatste ronde nam Kulker echter defini tief het initiatief en snelde weg. Het resulteerde in een tijdsver schil van 4,4 seconden. De sterkte van de groep van trainer Bram Wassenaar bleek echter niet alleen bij de twee paradepaardjes van de midden lange afstand. Ook de vijf kilo meter bleek van hoog gehalte. Jan-Dirk Hazeleger won on danks een inzinking in 15.06,4. Jan Kortekaas eindigde echter kort daarachter in 15.07,8. In de tweede ploeg snelde Mare Koopmanschap naar 15.09,8. Fred Sluys realsieerde 4.03,7 op de 1500 meter. Op de sprint was Steve Ringe ling één van de slachtoffers van de slechte klokkers in Vlissin gen. Ringeleling kreeg 11,5, maar had volgens velen de tijd van zijn clubgenoot Gijsbert Remmelzwaal (11,2) moeten krijgen. Remmelzwaal won zijn favoriete 400 meter in 49,2. Technisch waren bij De Bata ven voornamelijk Harry van der Velde en Gerrit Verdoes op dreef. Van der Velde sprong met polsstok 3,40 en zonder 1,90 meter hoog. Bij de vrouwen gooide de achillespeesblessure en het uit vallen van Marian Runcianu op de 100 meter horden roet in het eten. De meeste punten moes ten nu vergaard worden op de loopnummers. Op de 400 meter dook juniore Saskia Engels met 59,7 voor het eerst onder de mi nuut. De 800 meter won Regina van Duyn. lange tijd belaagd door clubgenote Astrid van Velden, glorieus in 2.15,6. De Voorscho- tense kwam in 2.22,6 over de streep. Ook ex-AV Rijnsoeverse Sandra van der Geer deed goe de zaken voor haar nieuwe club. Van der Geer sprong 4,90 ver en realiseerde 16,3 op de 100 meter horden. De Spartaan spint garen bij nieuw onderdeel LISSE TIM BROUWER DE KONING Dc nieuwe opzet van de at Ie tickcompetitic begint letterlijk vruchten af te iverpen Voor het eerst vielen op het onderdeel kogelslingeren in de eerste divi sie punten te verdienen. Dat le verde De Spartaan, één van de organiserende verenigingen, door toedoen van Nederlands recordhouder Peter van Noort gisteren een vracht punten op. „Een goede zaak", vond de vaandeldrager van de Lisser vereniging. „Alleen hadden ze dat jaren eerder moeten beden ken Clubs worden tenminste gedwongen wat aan dit onder deel te doen. Wie nu naar de eredivisie promoveert, valt niet meer in een groot gat." Ver achter Van Noort (60,94) probeerde Remy F.ngwcgen de schade voor AV Holland beperkt te h< iiidcn I )a( lukte niet. al was zijn 39,36 nog altijd een stuk be ter dan de worpen van onerva ren slingeraars. „Je ziet hier jon gens die de voor/waai nog niet kunnen maken. Zij slingeren puur op kracht." Engwegen, die het kogelstolen met een bevre digende 13,32 afsloot, zag nog een lichtpuntje. „Eindelijk be gon het kogelslingeren eens een keer tegelijk met een ander nummer, de estafette, en niet zoals gewoonlijk een uur van te- frainer Manfred Sahner, «rp goeroe' van dc leidse 4ig de ontwikkeling met ge mengde gevoelens aan. „Voor het onderdeel kogelslingeren is het gunstig, maar over de gehe le linie stellen de werpnummers nog te weinig voor. Ik zie weinig jong talent. Als werpers nu gaan slingeren, moeten toch weer anderen hun plaats op de ande re werpnummers innemen. Ook de vrouwen hadden oen primeur. Voor het onderdeel driesprong konden zij voor het eerst in de geschiedenis punten halen. Holland en IX' Spartaan bezetten de laatste plaatsen. KATWIJK «NORA BAKKER ZWEMMEDERKER De spetters vlogen er af tijdens de derde en vierde ronde van de kringkampioenschappen zwemmen. Het succes van de Leidse en regionale zwemmers was het afgelopen weekeinde overdonderend. Op de 60 pro gramma-onderdelen haalden zij 46 overwinningen en 122 podi umplaatsen. Nooit eerder werd zo uitgehaald in het medaille- en puntenklas sement tijdens de kringkam pioenschappen zwemmen. De Zijl/LGB lijkt niet meer te ach terhalen. LZ 1886 staat op de tweede plaats. Katwijk is, na De Gouwe, op grote achterstand, vierde. In het individuele klas sement valt op, dat geen enkele zwemmer tijdens deze kam pioenschappen meer ongesla gen is. Het geeft aan dat er groei is in de breedte. Bij de vrouwen tot veertien jaar won Wendy Timmermans (Zijl) vier keer goud en was er één keer winst voor Jorien Kleywegt (Zijl). Natasja Sierag van LZ pakte twee titels. Linda Weyer- mans (LZ) won in dit geweld geen eremetaal, maar haar be loning was een limiet voor de zomerkampioenschappen op de 200 meter rugslag. Eén leef tijdscategorie hoger veroverde Fleur Bakker (LZ) dit weekeinde vier titels. Haar clubgenote Bianca Hocks won eenmaal. Voor De Zijl pakte Radna Mul der de hoogste eer op de 200 meter rug- en schoolslag en deed Wandy Kater dat op de 200 meter wisselslag bij de se in de categorie jongens tot veer tien jaar streek Remco Singeling (LZ) drie titels op. Twee waren er voor zijn één jaar jongere clubmaatje Stephan van Iterson en de 400 meter vrije slag won Micha Prins van De Zijl. Bij de mannen tot zestien jaar stond Christian Fischer voor De Zijl vier keer op de hoogste trede van het erepodium. Rowin Tim mermans pakte eenmaal goud. Richard van Duyvenbode (LZ) won drie keer een 100 meter in zijn jaargang. Bij de mannen tot achttien jaar was Wouter Steller (Zijl) twee keer de snelste. Dick Roest (LZ) was pijlspel op de 50 meter vrije slag. Hij won in de limiettijd van 0.24,8. Antoine van Weerde won de 100 meter schoolslag en Chester Marsman de 100 meter vlinderslag bij de In de jongste jaargangen pikten de kleinere clubs uit de regio hoofdzakelijk hun medailles mee. Leo Vooys (Katwijk) deed dat op de 100 meter schoolslag verrassend goed met een win nende tijd van 1.32,4. Zijn club genote Joyce Overvliet pakte de titel op de 100 meter rugslag (1.31,2). Jan Passchier van Noordwijkerhout won dezelfde afstand bij de jongens in 1.28,8. Peter Kortekaas van De Colum- biaan eiste de 100 meter vlin derslag voor zich op in 1.23,8. Michiel Schrama van LZ duldde niemand voor zich op de 100 meter schoolslag die hij win nend aflegde in 1.39,1. Voor het fraaie slot van deze slopende wedstrijden zorgden de vrouwenestafette-ploegen tot zestien jaar van LZ 1886 en De Zijl. Zaterdag ging de winst op de 4 x 100 meter vrije slag met klein verschil naar De Zijl, 4.18,1 om 4.19,5. Gisteren op de 4 x 200 meter vrije slag zag het er tot d'e aflossing van de vierde zwemmer niet zo spannend uit. Jorien Kleywegt (Zijl) vertrok ruim acht seconden eerder dan Bakker (LZ). Laatstgenoemde wilde nog even de limiet voor de Europeese jeugdkampioen schappen testen en deed dat met de sterke splittijd van 2.07,6. Daarmee tikte zij een halve seconde eerder aan dan Kleywegt, die ook een persoon lijke record realiseerde. De eindtijden waren 9.16,9 om 9.17,5. LEIDEN CER RENES VOLLEYBALMEDEWERKER LUSV heeft zich in stijl opge werkt naar de promotieklasse. De wisselvallige Leidse studen ten hadden het afgelopen weekeinde geen moeite met de concurrentie, maar wél met zichzelf. Graficon/Donar en de vrouwen van NOVO liepen de finale van de promotie-degra datiewedstrijden mis. Eersteklasser LUSV gaf tegen promotieklasser Donar zijn vi sitekaartje af (15-5), maar arro gantie van de studenten gaf Donar de kans terug te komen met 15-8 (1-1). Donar, met Ron Groen en George Hage- man als uitblinkers, liet op zijn beurt Radius ontsnappen: 1-1 (15-8, 14-16). Dankzij een zege op Inter Amicos (2-0) eindigde Donar als tweede in de poule. LUSV had vervolgens weinig moeite met Inter Amicos (2-0), waardoor één set tegen Radius voldoende zou zijn voor een fi naleplaats. Heel geconcen treerd kweet LUSV zich van zijn taak. Het B-team verloor vervolgens de onbelangrijke tweede set: 1-1. In de finale was LUSV tegen VOY uit Ouderkerk aan de IJsel was oppermachtig. Libero F.woud van der Schaft en Paul 't Lam waren ongenaakbaar en de eerste set ging met 15-8 naar de studenten. LUSV dacht er kennelijk al te zijn en verloor de volgende set van het gerou tineerde VOY. dat aangevuld met wat talentvolle junioren de zwakke plekken van LUSV bloot legde (8—15). In de derde set büitte LUSV het lengtevoor deel uit met 15-9 (2-1), waar mee promotie een feit was. In de troostfinale verloor Donar met 2-1 van Mov'over. Bij de vrouwen kreeg promo tieklasser NOVO klop van de kampioen van de eerste klasse, DAC. De Alphense ploeg won met fel spel: 15-12, 15-1. DAC klopte pok Skania en VS Haag met 2-0, net als NOVO overi gens, dat als tweede eindigde in de poule. In de parallelpoule moest RW het afleggen tegen Rentokil/ZVH: 0-2 (8-15, 13-15). Tegen Velo speelde RW 1-1 (10-15, 15-4) en het klopte Punch met 2-0. ZVH ging ongeslagen naar de finale en RW werd tweede. DAC versloeg collega-eerste klasser ZVH gemakkelijk en keert terug in de promotieklas se. In de strijd om de derde en vierde plaats, alleen van belang voor een eventuele opvulling, was NOVO voldoende gemoti veerd om in de streekderby RW met 2-0 te kloppen. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16