Zoetermeer als Tour-stad Mansell soeverein naar nieuw record Olympia's Tour komt moeilijk uit startblokken Wielerleven van Rominger begint Sport MAANDAG 18 ME11992 14 N JOUSTRA AO V A BROUWER DE KONING ^verslaggever Ondanks de 41-jarige ervaring, Tour afg r moeilijk organisatorisch-technische vlak deden zich enkele problemen In Zoetermeer, na een eerste etappe over 130 kilometer, wei gerde het foto-finish-apparaat dienst. De film liep vast, met als gevolg dat alleen de eerste drie in de uitslag konden worden ge klasseerd. Ben haastig vertrek van drie juryleden naar Hilver sum, waar de NOS-beelden uit voerig werden bekeken, had niet het gewenste resultaat. Wel konden nu de eerste zes van de etappe-uitslag in de juiste volg orde worden geplaatst. Maar daar bleef het bij. Per waaier (vijf in totaal) werden de ren ners vervolgens ex aequo ge klasseerd. „Geen punt", aldus de orga nisatie, „we hadden de samen stelling van de waaiers al in een eerder stadium opgetekend. De onderlinge tijdsverschillen zijn dus correct." Dat bleek een mis vatting, waarvan Peter Prijs pro fiteerde. De renners uit de eer ste groep hadden de ex-prof niet in hun buurt gezien, zater dag, die uit de tweede waaier, op 4.27 wél. Prijs werd in de eerste groep geklasseerd. Zijn ploegleider van Willebrord Wil Vooruit, diende natuurlijk geen protest in. Prijs zelf wist nergens van. „Hoe veel groepen waren er eigenlijk? Dat houd ik alle maal niet bij. Maar nu je het zegt, ik geloof niet dat ik in de eerste groep zat. Sta ik zo wel in de uitslag? Dan heb ik geluk ge had." Voor de organisatie bleef het hier niet bij. Gisteren, in de etappe Zoetermeer-Ossend- recht, moest halverwege de koers worden geneutraliseerd toen de ene helft van het pelo ton de parallelweg koos en de andere helft de hoofdweg. Zo kon een bergsprint geen door gang vinden en liep een vlucht poging van Pierre van Est op niets uit. Tot overmaat van ramp haal de de jury bij een tweede tus- sensfirint de nummers 88 en 86 door elkaar, zodat John den Braber enige tijd ten onrechte voor Jeroen Blijlevens werd aangezien. Den Braber: „Ik trok slechts de sprint aan. Zo doen we dat bij Koga." Grimbergen vijfde in Molenheike molenheikeDe nationale kampioenstrui gaat Petra Grimbergen steeds lekkerder zitten. De Rijnsburgse wielrenster legde giste ren beslag op de vijfde plaats in het eindklassement van de Ron de van 't Molenheike. De Nederlandse kampioene op de weg baarde vooral opzien in de afsluitende tijdrit, waarin zij op 13 seconden van de Amerikaanse winnares Golay vijfde werd. In de voorafgaande ritten had Grimbergen zich weggecijferd voor ploeggenote Ingrid Haringa. Desondanks waren voor haar nog een tiende (zaterdag) en een elfde plaats (gisteren) weggelegd. Vergeer keert terug op rechte spoor veenpam Pascal Vergeer heeft de tiende plaats behaald in de Omloop van de Veenkoloniën. In Veendam, waar Niels Boog aard de 177 kilometer zaterdag het snelst aflegde, reed de War- monder in de tweede groep, die een verkeerde kant werd opge stuurd. In de slotfase ging Vergeer, die zich voorbereidt op de Milkrace, nog op jacht naar de kopgroep. Het gat was toen ech ter onoverbrugbaar. De B-amateurs van Swift/Casba eindigden gisteren in het Limburgse Onderbankcn als tweede in het ploeg- klasscment. Hans Schoelink eiste ondanks een val in de eind sprint de vierde plaats voor zich op. Ruud Borst werd vijfde, Herman de Jong zestiende. Een dag eerder finishte Alex Jansen als twaalfde in Het land van Bart je. Vredeskoers zet deur open voor profs mlada boleslav De organisatoren van de Vredeskoers hebben zaterdag besloten de etappewedstrijd volgend jaar ook open te stellen voor beroepsrenners. De 45ste editie van het evenement werd gisteren gewonnen door StefTen Wesemann uit Frankfurt a/d Oder. De vroegere Oostduitser werd gevolgd door zijn land genoot Bert Dietz. De Nederlander Robert de Poel eindigde als tiende op bijna zeven minuten vat Nederlandse triomf Rondom Keulen keulen De Nederlander Louis de Koning heeft gisteren Rondom Keulen gewonnen. De 24-jarige renner uit de ploeg van Peter Post was na 209 kilometer in Keulen de snelste van een groepje van vijf. Tweede werd de Belg Peeters voor de Duitsers Jentsch en Dürst. De Nederlander Maarten den Bakker werd als vijfde geklasseerd. Het was pas de tweede profzege voor De Ko- g sinds zijn debuut in 1988. De wedstrijd voor amateurs werd een Nederlands festival dat werd aangevoerd door Erik Dekker, die veertien dagen geleden Rundum den HenningerTurm won. Godert de Leeuw en Mark Huis in 't Veld flankeerden hun land genoot op het erepodium. Zanoli uit ronde gezet wegens vuistslag Richmond Michel Zanoli is uit de Tour DuPont gezet. De beer van 1 meter 98 en 91 kilo sloeg 400 meter voor de finish van de negende etappe in Richmond, Virginia de Amerikaan Davis Phinney met de vuist in het gezicht. Door de klap behaalde zijn Australische ploeggenoot Phil Anderson zijn derde ritzege in de Tour. Zanoli (23), sprintspecialist in de Motorola-ploeg van I Jen nie Kuiper, kreeg 1300 gulden boete en moest alle eerdere ver diensten in de Tour inleveren. Greg LeMond al vroeg in vorm Washington Greg LeMond heeft al vroeg een goede vorm te pakken. Gisteren won de drievoudige Tourwinnaar de Tour Du- Pont. De Amerikaan eindigde het rondje in zijn geboorteland zoals hij begonnen was: met een overwinning. In Washington schreef hij de afsluitende tijdrit over 25 kilometer op zijn naam. Voor zijn landgenoot Steve Hegg en de Zwitserse neo-prof Beat Zberg. Tweede in de eindklassering werd Lemonds ploegmakker Atle Kvalsvoll op twintig tellen. RCH geeft overwinning uit handen heemstede Bij de zondagamateurs is RCH ongelukkig van start geggan. De ploeg uit Heemstede had voor eigen publiek (1000 inan) tegen Rhedcn het beste van de wedstrijd en nam in de t>l sic minuut ook de leiding door Van Mekkum .eheel tegen de verhouding in redde Klop in blessuretijd nog een punt voor Rhe- den, dat zondag bij Halsteren op bezoek gaat. Kanovaarder betrapt op dope-gebruik duisburg De Duitse kanovaarder Detlcf Hofmann is betrapt op het gebruik van testosteron. De tweevoudig wereldkampioen in de kayak is voor twee jaar geschorst. Hofmann (28) werd gecon troleerd op 11 april na de wedstrijden in Duisburg. In zijn urine kwam bij de controle en con tra-expertise een extreem hoog ge halte testosteron voor. Hij mag tot 16 juni beroep aantekenen tegen de straf. Historische zege van Zwitser in Vuelta Mark Rasch leidt in Leiden de dans als het amateurpeloton de listige bocht v per volgt. i de Hoge Rijndijk n Het zal niet vaak gebeuren dat iemand in het centrum van Zoetermeer zich in het hartje van een Zuidfrans dorpje waant. Bij de start van Olympia's Tour doet het stadhuisplein voor één keer bijna Zuideuropees aan. De combinatie van zonneschijn en een wielercircus gaat in de verste verte zelfs een beetje in de richting van de echte Tour. zoetermeeruit, als je maar in beeld bent." Piet Beverwijk, adjunct-direc teur van de sponsor, heeft er ook zo zijn ideeën over. „Publi citair gezien is het ook heel gunstig als onze renners mee gaan in een ontsnapping. Olym pia's, Tour is tenslotte elke avond in het sportjournaal op tim brouwer de koning Tussen de proloog van zes kilo meter en de etappe Zoetermeer - Zoetermeer moeten renners, begeleiders en volgers er het beste van maken. Wonden hoefden nog niet te worden ge likt, of het zou de mentale tik moeten zijn die winnaar Leo van Bon de overige 154 ama teurs heeft uitgedeeld met een gemiddelde van meer dan 53 ki lometer per uur. Maar in de res terende negen koersdagen valt nog heel wat recht te zetten. De coureurs van Swift/Casba maken zich in Zoetermeer nog helemaal niet druk om het alge meen klassement. Als debutant hoopt de Leidse wielervereni ging vooral op dagsuccessen. „Dan moet er iemand van ons op het podium staan", aldus Peter van der Meer, de Alphen- se masseur van Swift-Casba. „Op welke trede maakt weinig Als om vier uur 's middags de renners opnieuw op de pedalen staan, doen de mooie woorden van alle betrokkenen er even niets meer toe. De keiharde wet van de weg geldt. Dat betekent voor Swift-Casba aanvankelijk niet veel goeds. Bij een 'berg sprint' op een viaduct over de A4 na 37 kilometer blijken Lau rens Koster en Vital Timmer mans nog achter het grote pelo ton te rijden. De meldingen van de tourradio kloppen dus. Tim mermans wisselt uiteindelijk tweemaal van fiets met zijn ploeggenoot, die was gevallen. Aan de staart van de groep wacht Peter Mol zijn ploegmak- kers op, die via de volgauto's in de hoofdmacht terugkeren. De gretige John den Braber weet zich dan leider in het bergklas- sement. Maar ook het gebaar van Timmermans is de jury niet ontgaan. Hij krijgt aan het eind van de dag de sportiviteitsprijs. De rondrit over bekend ter rein verloopt daarna veel beter voor de Swift-renners. De enige die echt 'thuisvoordeel' geniet, Martin Schalkers uit Voorhout, rijdt vrijwel steeds in de voorste gelederen. Onderweg wordt hij herhaaldelijk gade geslagen door voorzitter Jan van Dijk van RTV De Bollenstreek, die met onder anderen Els Koolloos van de Jamin-ploeg het peloton op de racefiets probeert bij te hou den. In de contreien van Hille- gom en Lisse lukt hen dat heel aardig. In de drukte rond Leiden valt weinig meer dan een glimp van de renners op te vangen. Gedre ven door de wind is het peloton in verschillende delen uiteen gevallen. Wie wacht tot de laatste renners zijn gepasseerd, komt nooit meer bij de kop van het gezelschap. Pas in finish- plaats Zoetermeer wordt het ge heel overzichtelijk, omdat daar een plaatselijke ronde van vijf tien kilometer moet worden af gelegd. Den Braber toont zich in de pelotonsprint de snelste. Na afloop is Schalkers on danks een goede klassering van mening dat hij slecht heeft ge reden. „Waarschijnlijk door de spanningen van de afgelopen week" (toen Schalkers zijn ge schil met ex-werkgever TVM voor de rechter uitvocht, red.). Met de komst van, Schalkers, die gisteren door een defect stuur enkele minuten achter het peloton eindigde, lijken ook an ders Swift-renners de weg om hoog te hebben gevonden. Lau rens Koster bijvoorbeeld liet gis teren in Ossendrecht' in de eindsprint zien, dat hij zich in middels een plaats heeft ver worven tussen de grote jongens. Hij werd op een leeglopende tu be knap tiende. Timmermans klasseerde zich als twintigste. Winnaar was opnieuw Den Bra ber, die de leiding in het alge meen klassement van Van Bon overnam. In de ploegentijdrit, die niet voor het algemeen individueel klassement meetelt, legde Swift fraai beslag op de negende plaats. Litouwen won de rit te gen het uurwerk. madrid peter ouwerkerk gpd-verslaggever Tony Rominger is niet bezwe ken onder de Spaanse druk. De 31-jarige kopman van de Clas- ploeg werd gistermiddag op de Paseo de la Castellana in Ma drid ingehaald als vierde Zwit serse eindwinnaar van één van de drie grote wielerrondes. Na de Giro-zege in 1950 van Koblet en na de dubbelslag van. Ferdi Kübler en Hugo Koblet in de Tours de France van 1950 en 1951 moesten de Zwitsers meer dan veertig jaar wachten op een nieuwe ronde-triomf. Die kwam met Rominger in de 47ste Vuel ta vrij onverwacht. Immers, Rominger had tot nog toe slechts zijn stempel kunnen drukken op de rondjes van een week of daaromtrent, was in zijn drie Giro's, zijn twee Tours en ene Vuelta altijd wel op een zwakke dag gestuit. Maar de Rominger van de Vuelta 1992 is een completer renner dan ooit gebleken. Zijn eerste tijdrit was nog beneden zijn niveau, maar hij had toen het excuus van de naweeën van een val en een opspelende knie. Zijn bergetappes waren vervol gens nooit slechter dan die van klimmers als Delgado en Mon- toya. Op de beslissende chrono race van vrijdag stond geen maat Rominger nam er de amarillo trui over van Montoya en verde digde die in de geniepige zater- dagrit op de meinier zoals het de leider betaamt: hij toog ip de fi nale zelf ten aanval en zette al 'coup', die de Amaya-ploeg van Montoya had voorspeld, bleef beperkt tot een ritzege van hun Colombiaaan Oscar Jesus Var gas. De slotrit van gisteren, naar Madrid - gewonnen door Ab- doesjaparov - werd één lange triomftocht van de Zwitser. In de carrière van Rominger staan twee zaken centraal: zijn allergie en zijn gebrek aan lei derschap. Het was een vicieuze cirkel: het eerste maakte hem onzeker, het tweede verkrijg je pas als je barst van het zelfver trouwen. Die allergie voor veertien ver schillende stoffen beperkte hem tot een 'lente- en herfstbode'. In de zomer werd hij achtervolgd Autocoureur wint vijf races op rij imola anp/rtr Op 38-jarige leeftijd heeft Nigel Mansell een opmerkelijk record gevestigd in de Formule 1. De Britse autocoureur uit de Willi- ams-stal boekte gisteren in de Grote Prijs van San Marino zijn vijfde opeenvolgende zege. Nooit eerder in de historie van de nieuwe Formule 1 een piloot vijf wedstrijden op r in één seizoen. Het oude stond (ook) op naam van we reldkampioen Ayrton Senna, die in de vorige editie vier keer in successie zegevierde. Met de Australiër Jack Brabham (1960) en de Brit Jim Clark (1965) is 'Magie' Mansell nu de derde pi loot, die vijf achtereenvolgende races in hetzelfde jaar heeft ge wonnen. Het absolute record in de autosport staat op naam van Alberto Ascari, die in de vijftiger jaren negen keer op rij de snel ste was. Gezien de huidige over macht van de Williams-machi ne moet dit jaar die legendari sche score haalbaar zijn voor de Britse topper. In het klassement om de we reldtitel leidt Mansell soeverein met de topscore van vijftig pun ten. Stalgenoot Riccardo Patrese staat met een achterstand van 26 punten op de tweede plaats. De Italiaan eindigde in het snik hete Imola (36 graden celsius) op ruim negen seconden als tweede. Voor Williams was het de vierde dubbele zege van het seizoen en de negentiende sinds 1975. De superieure Britse renstal kon tevens pronken met de snelste ronde. Patrese voltooide de laatste omloop op het Auto Drome Enzo e Dino Ferrari (5.040 km lang) in de recordtijd van 1.26,100. De Braziliaan Sen na kwam op ruim 48 seconden Hoewel recordwinnaar Nigel Mansell ervaring genoeg heeft met het openen van champagne-flessen, gaat het hier toch mis. Zijn Italiaanse stalge noot Riccardo Patrese krijgt de volle laag. ^ro in zijn-McLaren als derde over de streep. De Brit Martin Brundle pakte in zijn Benetton met de vierde plaats zijn eerste WK-punten. Stalgenoot Michael Schumacher, derde in de alge mene rangschikking, viel na twintig ronden uit met een ka potte motor. De talentvolle Duitser was woedend, maar kon slechts zichzelf verwijten ma ken. Een onbesuisde actie in de achttiende ronde, waarbij zijn Benetton van de baan gleed en botste tegen de vangrails, had de fatale storing veroorzaakt. Mansell veroverde in Imola zijn 26ste Grand Prix-zege. Op de winnaarslijst passeerde hij zijn landgenoot Clark en de Oostenrijker Niki Lauda, die beiden op 25 bleven steken. De gedenkwaardige overwinning van Mansell kwam zelfverze kerd en vrijwel foutloos tot stand. De routinier leidde van start tot finish in een grootse stijl. Geen moment werd Mansell door zijn teamgenoot Patrese daadwerkelijk bedreigd. De ongenaakbare Brit reed liefst tien collega's op één of meer ronden. Slechts 14 van de 26 deelne mers bereikten de finish van de vlakke en voorspelbare wed strijd. De Fransman Jean Alesi reed na ^9 ronden de Oostenrij ker Gerhard Berger in de wielen. De Ferrari-coureur, die als eni ge zijn banden nog niet had ge wisseld, kwam met de McLaren in botsing kort nadat hij door Senna was gepasseerd. Beide bolides liepen zware schade op. De coureurs bleven ongedeerd. door neusbloedingen en een zeer beperkte longinhoud, die van zeven liter terugliep tot soms niet meer dan 2 1/2 liter. Zijn vorm van cara bezorgde hem meer twijfels dan Genie Knetemann ooit heeft gehad. Rominger wist namelijk dat hij behalve tijdrijden ook kon klim men. Maar hij kon die capaci teiten nooit omzetten in harde uitslagen. Meer dan eens be zocht hij Davos om van zijn al lergie af te raken, maar ook die kuren liepen steeds uit op niets, of hielpen maar tijdelijk. Rominger begon pas te koer sen als 20-jarige, toen hij merk te dat zijn zes jaar jongere broertje Lars hem er op vrije- tijdstraining telkens 'afreed'. Zijn vijfde plaats (als amateur) in de open GP des Nations van 1987 bezorgde hem een prof contract bij het Zwitserse Cilo/Aufina, waarna hij vier sei zoenen reed voor Superercati Brianzoli/Chateau d'Ax, de ploeg van Moser. De Italiaanse werelduurrecordhouder in 1987, na een eerste trainings kamp: „Die Rominger heeft zo'n indruk op me gemaakt, die is zo serieus met zijn vak bezig, die heeft alles in zich ooit een grote ronde te gaan winnen." Maar, het geduld van een ploegleider is niet oneindig, zo bleek ook in Italië. Toen Gianni Bugno aan zijn internationale opmars begon, kreeg Rominger de kettingen aangemeten. Toen hij het in de Clasica San Sebas tian van 1990 waagde op een vierde plaats beslag te leggen werd hem de mantel uitgeveegd door zijn bazen. Rominger werd voor straf niet meer opgesteld voor de rest van de WB-cyclus. Het werd toen mede gezien als maatregel tegen zijn voorgeno men overstap naar Toshiba, waar hij veel meer geld kon ver dienen. Nu, met de Vuelta-zege op zak, mag je stellen, dat hij bij Toshiba dat de sponsoring na 1991 stopte de renner is geworden, die hij altijd in zich heeft gehad. Bij de zuivelploeg van het Spaanse Clas, waar hij voor anderhalf miljoen gulden op de loonlijst staat, heeft hij zich voor het eerst als compleet renner gemanifesteerd. „Ik ben er al 31, maar ook nog maar pas 31. Ik wil zeker nog vier, vijf jaar aan de top mee- koersen. Dat kan, als je betrek kelijk weinig wielerjaren achter je hebt, zoals ik." Pedro Tragter verwijst Edwin Evertsen naar tweede plaats Pedro Tragter strijdt dit seizoen op twee fronten. De motorcros ser uit Epse doet het uitstekend in de reeks om het wereldkam pioenschap. Tijdens de derde wedstrijd om de nationale titel verwees hij ranglijstaanvoerder Edwin Evertsen in beide man ches nadrukkelijk naar de twee de plaats. Op het circuit Kappenbulten bij Halle verkleinde Tragter in de kwart-literklasse zijn achter stand op Evertsen tot dertien punten. Bij de halve liters leidt Carlo Hulsen de rangschikking. Het klassement in de categorie 125 cc wordt aangevoerd door John van den Berk. De twee manches op het zand in Halle gingen evenwel naar de Zuid afrikaan Greg Albertijn. Tragter is al ongeduldig. „Evertsen moet toch een keer wat verder naar achteren eindi gen. Anders duurt het te lang voordat ik hem van de eerste plaats in de stand kan verdrin- Tragter, die bij het WK uit komt in de 125 cc-klasse, leidde in de eerste manche van start tot finish. In de tweede omloop had Evertsen lang het initiatief. „Het was mijn bedoeling om Evertsen zo lang mogelijk op te jagen", verklaarde Tragter. „Ik hoopte dat hij een fout zou ma ken. Dat deed hij niet, althans niet tot de laatste ronde. Hij werd nerveus, reed op een ach terblijver. Dat was mijn kans." Evertsen ontkende teleurge steld zijn fout. „Twee achterblij vers lagen met elkaar in de clinch en kwamen precies in mijn spoor terecht. Ik had geen aodflft kaut dan te vallen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14