Speciaal onderwijs blijft Rechtstreeks kopen bij sola irNüM3,75 "T T*| lesSL i Binnenland 'Pretrijders' komen met vredesvoorstel taxi-oorlog Herdenkingsmonument 'Bolkestein discrimineert met uitspraken polygamie' Electriciteitsplan is bittere pil voor Alders 'Vergoeding alle medicijnen leidt tot stijging gebruik' VRIJDAG 15 ME11992 3 Aljrrw NedcUrxh Persbureau CPD Cww^i; Kamer eist schrappen van mogelijke opheffing Glasvezelkabel VS-Egmond egmond Na twee keer uitstel wegens te harde wind en te sterke stroming kwam gisteren dan toch de transatlantische glasvezel kabel TAT10 bij Egmond aan Zee aan land. De 7320 kilometer lange communicatiekabel zal vanaf augustus Nederland recht streeks met het Amerikaanse continent verbinden. De TAT 10 is gezamenlijk project van de PTT, het Amerikaanse AT T en de Duitse PTT. De glasvezelkabel verdringt steeds meer de satel liet bij transatlantische telecommunicatie. De exploitatiekosten zijn lager, de verbindingen zijn duidelijker en de kabel heeft minder last van vertraging dan het ruim 80.000 kilometer lange satelliet-traject. foto anp arthur bastiaanse Bush benoemt nieuwe ambassadeur Washington President Bush heeft gisteren Donald Alexander benoemd als opvolger van ambassdeur Howard Wilkins in Den Haag. Alexander is 53 jaar oud. Hij werd geboren in Amsterdam. In de Verenigde Staten heeft hij een succesvolle loopbaan als za kenman achter de rug. Op dit moment is hij president van een investeringsmaatschappij in Kansas City. 'Meer Fries bij de rechtbank' den haag Het ministerie van justitie moet bij de werving voor de rechterlijke macht in Friesland de voorkeur geven aan kandi daten die de Friese taal verstaan, lezen en schrijven. Taalcursus sen moeten deel uitmaken van de opleiding van rechters in Friesland en rechters en verdachten die het Fries niet machtig zijn, moeten zich kosteloos kunnen laten bijstaan door een tolk. Dat staat in het advies van de commissie 'Friese taal in het rechtsverkeer' die vanaf juli 1989 onder leiding van de Friese rechter Wendels onderzoek heeft gedaan. Uitgangspunt is dat burgers bij een strafproces in Friesland het recht moeten krijgen om Fries te spieken. Het speciaal onderwijs voor moeilijk lerende kinderen blijft. Met die toezegging kwam staatssecretaris Wallage van onderwijs gisteren terug op zijn plan om in 1995 het basis- en het speciaal onderwijs wettelijk te laten samen smelten. Dat gebeurt op zijn vroegst in 1996, maar waar schijnlijk pas in 1997. den haag gpd De Tweede Kamer bleek giste ren het plan van Wallage te steunen om groepjes van 10 a 15 basisscholen intensief te la ten samenwerken met een school voor speciaal onderwijs. Maar de Kamer eiste wel dat Wallage de mogelijkheid schrapt dat de basisscholen de vrijheid krijgen die speciale school op te heffen en het geld en de leerkrachten op de eigen scholen in te zetten. De bewindsman vond het WVC blijft bij verzekering asielzoekers Het ministerie van WVC blijft ondanks de kritiek van de Ver eniging van Nederlandse Zorg verzekeraars (VNZ) bij het plan om asielzoekers collectief te verzekeren bij het Haarlemse ziekenfonds Spaameland. WVC is het oneens met de ziekenfondsen, die stellen dat de keuze voor Spaameland in strijd is met de vrijheid van zie kenfondsen om te concurreren. Volgen WVC valt er echter niets te concurreren omdat de zie kenfondspremie bij elk fonds gelijk is. Wel is het efficiënter en daardoor goedkoper om zoveel mogelijk asielzoekers bij één fonds onder te brengen, aldus het ministerie. Begin dit jaar stuurde het daarom een brief naar alle gemeenten om ze te wijzen op de mogelijkheid om asielzoekers bij Spaameland onder te brengen. WVC heeft vooral gekozen voor Spaameland omdat dit fonds sinds enige tijd is gefu seerd met de particuliere ziekte kostenverzekeraar Zilveren Kruis. Sinds 1 januari heeft WVC een contract afgesloten voor asielzoekers met Zilveren Kruis voor de awbz-verzekering (onder meer geneesmiddelen). Overigens houden gemeenten de vrijheid met een ander zie kenfonds uit de eigen regio in zee te gaan. Taxibedrijven 'zwichten voor terreur' centrales in kort geding De taxi-bedrijven met nieuwe vergunningen van de provincie Zuid-Holland zijn bereid de taxi-standplaatsen in Rotterdam te mijden en alleen nog con- tractwerk te doen. Het bestuur van de vereniging Blok 3, waar bij deze bedrijven zijn aangeslo ten, wil dit voorstel binnenkort aan de leden voorleggen om een wapenstilstand in de Rot terdamse taxi-oorlog te berei ken. Gisteren diende voor een zwaarbewaakte en hermetisch afgesloten Rotterdamse recht bank een kort geding van Blok 3 en twee andere taxi-bedrijven tegen de centrales. Twee van de drie taxibedrijven, waaronder Blok 3, trokken zich echter op het laatste moment terug. Vol gens hun advocaat Vermaat wa ren zij gezwicht voor de „ver schrikkelijke terreur" van de bij de centrales aangesloten chauf feurs. Alleen Belro Tax bleef bij zijn eis dat de rechter de drie cen trales zou verbieden zijn chauf feurs te belagen op straffe van 25.000 gulden per overtreding. Toen de centrales bereid bleken hun chauffeurs in toom te hou den en fikse straffen uit te delen aan degenen die chauffeurs van de taxibedrijven zouden intimi deren, besloot ook Belro Tax de eis in te trekken. De nieuwe vergunningen die sinds 1988 door de provincie worden uitgegeven, kunnen worden aangevraagd door taxiondememers die kunnen „een beetje flauw" dat hij die toezegging moest doen. „In het akkoord met de onderwijsbon den staat toch duidelijk dat de scholen voor speciaal onderwijs in de regel zullen blijven be staan. De indruk is gewekt dat ik het speciaal onderwijs zou willen opheffen. Niets is natuur lijk minder waar", aldus Walla ge- Maar zelfs de PvdA vond dat Wallage te hard van stapel loopt. „Een brug te ver", oor deelde zijn eigen fractie. „Mij doet het denken aan het liedje van Herman van Veen: Opzij, opzij, we hebben ongelooflijke haast", aldus Fransen (WD). Volgens Lankhorst (Groen Links) ontketent Wallage een revolutie. „Een evolutie, zeg ik als radicaal, zou hier meer op zijn plaats zijn", aldus Lank horst. Onder druk van de Kamer moet Wallage met nieuwe wet ten wachten tot in de school praktijk van alle dag duidelijk is geworden hoe de samenwer king tussen het speciaal- en het basisonderwijs uitpakt. „Ka merleden zijn ook maar gewone mensen die niet in 1992 kunnen weten wat er in 1997 zal gebeu ren", aldus Schutte (GPV). In 1997 worden de samen wer kingsexperimenten beoordeeld door een commissie met zware kopstukken uit het onderwijs. aantonen dat zij zo veel werk hebben dat een nieuwe vergun ning noodzakelijk is. De bij de centrales aangesloten onderne mers beschuldigen hun colle ga's ervan dat zij deze zoge noemde 'pretvergunningen' verpachten voor gewoon taxi vervoer, waardoor de spoeling voor de zelfstandig werkende chauffeurs steeds dunner wordt. Gisteravond ging een aantal chauffeurs met nieuwe provin cie-vergunningen weer aan het werk. De politiebescherming strekt zich nu uit over de hele dag, omdat de 'pretrijders' ook dan ritjes oppikken. Bij het Cen traal Station staan deze week al elke avond enkele tientallen po litiemensen klaar om bij even tuele escalaties in te grijpen. den haag Den Haag heeft sinds vandaag een herdenkingsmonu ment voor de 20.000 Hagenaars die in de Tweede Wereldoorlog het leven hebben gelaten. Giste ren kreeg het uit vier granieten zuilen bestaande monument nog een laatste poetsbeurt vanmor gen werd het door burgemeester Havermans officieel onthuld. De plannen voor het monument te genover het Vredespaleis dateren uit 1985. Oud-verzetsmensen kwamen toen tot de condusie dat er her en der In de stad wel wat monumentjes staan, maar dat de Hofstad niet over één cen traal monument beschikt foto JOVD boos op WD-leider Wallage gaf toe dat hij wat al te enthousiast aan het werk was gegaan. „Ik draag verantwoor delijkheid voor de emotie en commotie die is ontstaan. Mijn signalen zijn misverstaan. Ik had juist bouwstenen willen aandragen om eensgezind de volgende stap te zetten. Maar dat is niet gelukt". De Kamer kon Wallage niet al te hard vallen, want de parle mentariërs kwamen pas in actie toen onderwijzers, ouders, bon den en besturenorganisaties massaal in verzet kwamen. In de herfst van 1991 gaf een over grote kamermeerderheid Walla ge nog het groene licht voor zijn plannen. De meeste fracties hadden niet voorzien dat uit voering ervan zoveel emoties zouden losmaken. De liberale jongerenorganisatie JOVD vindt dat WD-leider Bol kestein discrimineert met zijn opmerking dat mannen die meerdere vrouwen hebben, de ze niet allemaal naar Nederland mogen laten overkomen voor gezinshereniging. „Hij gaat uit van christelijke normen en zet zich daarbij af tegen niet-wes terse culturen", aldus de WD- jongerenorganisatie. Ook ande re politieke partijen veroordelen Bolkesteins opmerkingen. De WD lader waarschuwde woensdag tegen een ontwikke ling, waarbij mannen uit etni sche minderheden meerdere vrouwen zijn een beroep kunnen doen op gezinshereniging voor hun diverse echtgenotes. Daarmee zou volgens Bolkestein een grens worden overschreden die aan een multiculturele samen leving kan worden gesteld. die met getrouwd De JOVD daarentegen noemt ..hei verbieden van polygamie een beperking van de individu ele vrijheden die volgens de li berale principes niet toelaat baar is. Wetgeving gebaseerd op een christelijke moraal past niet in een multiculturele samenle ving. Bolkestein slaat de plank mis PvdA-kamerlid Apostolou wijst erop dat volgens de Ne derlandse wet polygamie verbo den is en dat niemand uit krin gen van migrantenorganisaties ooit heeft gepleit voor verande ring van de wet. ..Bolkestein zwengelt achter elkaar dingen aan die helemaal niet spelen en probeert de mensen daarmee te voeden. Dat is jammer voor het debat over integratie van min derheden". Groen links fractievoorzitter Beckers en D66 spreken ronduit van stemmingmakerij. Het CDA wilde niet reageren DEN HAAG HARM HARkEMA De kop van het persbericht luidt dat de ministers Aiders en An- driessen in het nieuwe struc tuurschema voor de electrici teitsvoorziening een sterke af name willen van de uitstoot van milieuvervuilende stoffen. In 2010, aldus het persbericht, moet 90 procent minder zwa veldioxide uit de schoorstenen komen ten opzichte van 1980 en 80 procent minder stikstof oxide. Groot nieuws? Niet echt. In 1990 spraken rijk, provincies en de Samen werkende Electriciteits-produc tiebedrijven (SEP) al af om de uitstoot van zwaveldioxide in 2000 met 90 procent te vermin deren. Niet zo moeilijk om dat percentage door te trekken naar 2010, ook al zal het electrici - teitsverbruik met twee procent per jaar toenemen. En welis waar is de nu beoogde terug dringing van stikstofdioxide in 2010 twintig procent hoger dan de zestig procent uit de eerdere overeenkomst, een heilig getal is het niet. 'lachlip procent is namelijk wel heel veel, en de ministers eeven al aan geen mes te treldcen als het een paar jaar later wordt. De volgende zin in het pers bericht. „Daarnaast wordt sta bilisatie van de uitstoot van het broeikasgas kooldioxide in 2010 ten opzichte van 1990 beoogd" Tjongejonge, denkt de argeloze lezer, dat is niet niks. Maar vol gens de officiële doelstelling moet die stabilisatie al in 1991 bereikt zijn, en moet die rond de eeuwwisseling 3 tot 5 pro cent keer zijn dan in 1990 Wordt deze ambitieuze doel stelling dan losgelaten? Nee hoor, haastte milieuminister Al ders zich te zeggen tijdens een persconferentie gisteren, Men moest het als volgt zien: cen traal (met gas of kolen) opge wekte electriciteit is een zuinige en efficiënte energiebron. Het is dan op zich ook helemaal niet verkeerd als het electriciteitsgc- bruik toeneemt ter vervanging van veelal inefficiënter direct gebruik van gas (bijvoorbeeld centrale verwarmingen en gei sers) en olie. De kooldioxide- uitstoot van electriciteitscentra- les neemt daardoor weliswaar toe, maar daartegenover staat een grotere afname bij andere energiebronnen. Alders geeft overigens zelf toe dat er op dit terrein nog tal van onzekerhe den zijn. Eén van de problemen die de broeikas-doelstellingen in ge vaar brengt, is de verwachte economische groei. Hoewel het electriciteitsplan uitgaat van een energiebesparing van maar liefst 30 procent, weegt die niet op tegen de toename van het industriële en andere produkiie. De produktie van electriciteit moet omhoog van 15.000 Me gawatt naar 18 000 McglWSQ Alders heeft ook de cijfers ge zien van bat Rijks Instituut voor de Milieuhygiëne, waaruit blijkt dat de uitstoot van kooldioxide in Nederland bij ongewijzigd beleid na 2000 weer flink toe neemt. Alleen daarom al wil hij invoering van fikse energiehef fingen. De animo daarvoor is echter (nog) onvoldoende, zo wel in Nederland, als in Europa en de rest van de wereld. Alders zit dus in een moeilijk parket. Minister Andriessen van eco nomische zaken heeft het een stuk eenvoudiger. Economische groei vindt hij prachtig, want dat brengt brood op de plank. En het terugdringen van de kooldioxide-uitstoot dan? Bouw maar een stel kerncentrales, vindt Andriessen. Die produce ren weliswaar kernafval, maar stoten geen kooldioxide uit. An driessen zit met deze opvatting op dezelfde lijn als de electrici teitsproduccnten. In het electri citeitsplan wordt met deze mo gelijkheid echter geen rekening gehouden, omdat het in Neder land (nog?) een te beladen on derwerp is. waar nog op wordt gestudeerd. De PvdA en minis ter Aiders voelen er (voorals nog?) niets voor. Hier openbaart zich tevens de gevoeligste plek in het electrici teitsplan Op het moment dat het CDA weer met de WD gaat regeren, gaal het electriciteits plan hoogstwaarschijnlijk linea recta de prullen ma na in. Meer keus meer korting bij Sola Exclusief Italiaans porselein H, Square". Nergens treft u zo n uitgebreide keus In boogwaardi - 0e Sola fabriek te Zeist Kortingen van meer (ton SO\ op de vergelijkbare winkelwaar»* zijn geen uitzondering uw bezoek aan Ot SOU SOLA FABRIEK Ttlt van Reenenweg 155 Zet«t 1111 SOI3 van 900-17 00 uur iedere zaterdag van 10 00-16 00 uu' Voor alle Inlichtingen route bescriri|ving of uitgebreide Sola dokumentatie kunt u bellen 0MOA-25M4 of de bon insturen BON J7X V8 Zerst 'Postzegel r*ei noogi 1— "'1 CZ1 Kookset "Elegance" 4 deilg. Kookpan 2,3,4 liter, steelpan 1.5 liter met deksel Geschikt voor gas, elektrisch en keramisch nu 269,- Bij Sola heeft u nu keus uit meer dan 20 modellen, stuk voor stuk mooi van vorm en hoogwaardig van kwaliteit; van uiterst modem tof verfijnd klassiek Alle bestekken zijn In zilverwit edelstaai ot zwaar j verzilverde uitvoering leverbaar Er Is al een 6-pen.. 01^50 40-dlg. Sola cassette vanaf fff (Model Angellque') AMSTERDAM GPD Het medicijngebruik neemt toe sinds de medicijnen worden vergoed via de awbz. Het feit dat mensen nu al hun medicij nen vergoed krijgen, leidt er toe dat ze hun huisarts eerder om pillen of poeders vragen. Dat leidt de verzekeringsmaat schappij (JAP Nederland af uit het feit dat ze ruim een vijfde meer aan medicijn kosten ver goedt dan voor 1 januari, de da tum waarop de medicijnen wer den overgeheveld naar de awbz in het kader van het plan-Si mons UAP krijgt, evenals anders verzekeraars, sinds 1 januari steeds meer declaraties te ver werken voor medicijnen waar voor veel mensen tot dan toe niet verzekerd waren Boven dien vielen geneesmiddelen tot 1 januari bij de particuliere ver zekeraars onder net eigen risico In andere verzekeringen zoals de IZA-regelingen voor ambtenaren werden medicij nen tot i Jtnuui ricchu voor '*i procent vergoed Nu gebeurt dat voor de volle 100 procent. Blijkbaar werkt het wegvallen van die eigen bijdrage, al dan niet via het eigen risico, drem pelverlagend net bij de stij vacht dat I 22 pro- UAP vi bij de stijging n cent niet zaJ blijven De maatschappij verwacht dat het 'plan-Simons" niet ver der zal worden ingevoerd en dat onderdelen die al wel in praktijk zijn gebracht, worden terugge draaid Volgens UAP zal in een uiteindelijk tot stand te komen systeem van ziektekostenverze kering de prikkel van een eigen nslco niet mogen ontbreken Van enige rem in het gebruik van de gezondheidszorg zal an ders geen sprake zijn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3