'New Order' nog lang niet aan de orde Gekte van onafwendbaar conflict: De Servische claim op Bosnië Straatarm Rio de Janeiro in de ban van milieutop en sociale opstand' Feiten &Meningen Hussein: Iedereen moet zich thuis voelen in VN VRIJDAG 15 ME11992 De Nieuwe Wereldorde van George Hush laat 'nog even' op zich wachten. Ook al riep de Amerikaanse president die nieuwe era van vrede en mondiale samenwerking al uit na de beëindiging van de Golfoorlog vorig jaar, ze blijft voorlopig een utopie. De wereld is nog lang niet zo ver. Zoveel werd gisteren duidelijk tijdens het Global Panel in Den Maag. Kigcn gewin en eigen wijsheid staan nog altijd mondiale vrede en een duurza me levenswijze, waarin het milieu wordt ontzien, in de weg. Fr werden mooie intenties uit gesproken, daar niet van. Zoals door panellid Lubbers, die de politiek dichter bij de mensen wil brengen en het milieu voor een ramp wil behoeden. Het zal ii«' premier nog de nodige in spanning kosten om dat alleen al in eigen land te verwezenlij ken. En dan was er Gatl-directeur Arthur Dunkel, die voor de zo veelste keer dit jaar smeekte het gekissebis in de Uruguay-ronde te staken, zodat nog voor het eind van dit jaar een akkoord op tafel ligt over de verdere vrijma king van de wereldhandel. Prachtige smeekbedes en plan nen. Maar elke keer was er wel weer iemand die nuchter op merkte dat óf Japan óf de VS hieraan of daaraan wel niet zul len meedoen. En dan gaat het niet door. Japan is immers een economische reus en de VS hebben (nu nog) de politieke macht. De rest van de wereld wenst hen nog altijd niet voor het hoofd te stoten. Secretaris-generaal Subruto van de Opec (Cirganisatie van Olie Producerende Landen) zette de toon toen hem werd gevraagd naar de effecten van de mogelij ke invoering van de ecotax (mil ieuheffing) voor zijn organisa tie. „Japan en de VS willen het (de ecotax) niet en dus zal de EC. het ook niet doen." De be richten uit Brussel geven hem gelijk. Indrukwekkend Met Global Panel. Eminente personen uit de internationale politiek en zakenwereld buigen zich over ons toekomstplaatje. De lijst sprekers voor de twee daagse bijeenkomst in de Ko ninklijke Schouwburg in Den Maag is indrukwekkend. Presi dent Mugabe van Zimbabwe, koning Hussein van Jordanië, de Britse ex-premier Thatcher, de islamoloog prof. Arkoun, premier Lubbers, Opec-voorzit- ter Subruto en ga zo maar door. Op de eerste dag, gisteren, over heerste dan ook het gevoel dat het haast niet anders kon of er zouden belangwekkende uit spraken worden gedaan. De zware beveiliging rond de President Mugabe van Zimbabwe, omgeven door veiligheidsmensen en geflankeerd door minister Van den Broek (buitenlandse zaken) en premier Lubbers, wandelde gisteren na de opening van het Global Panel naar het Binnenhof. Daar werd de Zimbabwaanse leider door Lubbers in zijn 'torentje' ontvangen. foto anp koen suyk schouwburg leek die gedachte te onderstrepen. Zulke belang rijke mensen. Dat kon niet mis gaan. Maar zoals koning Hussein tij dens zijn spreekbeurt 's mid dags opmerkte: „Ik ben ook maar een gewoon mens." En zo is het. Pasklare oplossingen zijn onmogelijk. Het zou ook ridi cuul zijn dat te verwachten. Maar het is teleurstelJend dat het bleef bij het herkauwen van bekende feiten en het (Veelal) beschuldigen van anderen. Het spreekwoord 'verbeter de we reld. begin bij jezelf gaat blijk baar niet op in de praktijk. Schuld Lubbers bijvoorbeeld vroeg zich af of het niet de schuld is van het bedrijfsleven dat de door politici zo felbegeerde vrije we reldhandel niet tot stand komt. De nieuwe wereldorde zal al leen dan slagen als het bedrijfs leven zijn verantwoordelijkheid neemt, betoogde hij. Charles Russell, president van Visa In ternational. gaf de schuld voor de economische problemen in zijn land (Amerika) aan het Congres dat 'het geld over de balk smijt' en kreeg vervolgens lik-op-stuk van de Britse La- bour-parlementariër John Gil bert die het 'mismanagement' van de Amerikaanse concerns hekelde. Japan-deskundige Karei van Wolferen bekritiseerde vervol gens het Westen, dat weigert in te zien dat Japan over een ge heel ander economisch model beschikt. Als daarin geen veran dering komt, zal Japan het Wes ten op den duur moeiteloos 'economisch platwalsen', waar schuwde Van Wolferen. Dat het Westen oogkleppen op heeft, blijkt volgens hem onder meer uit het feit dat de Gatt in de Uruguay-ronde vastloopt op de ruzie EG-VS en nauwelijks oog heeft voor de vele protectionis tische barrières die Japan heeft opgeworpen. Uskast Wie op de sprekers op het Glo bal Panel afgaat, stopt het idee voor Bush' Nieuwe Wereldorde weer even terug in de ijskast. Voor het zover is, moeten nog heel wat gedachten op één lijn worden gebracht, angsten voor de 'grootmachten' overwonnen en conflicten worden opgelost. Behalve de hierboven geschets te problemen moeten dan voor al de 'nieuwe brandhaarden' in de voormalige Sovjetunie en het Midden-Oosten niet worden vergeten. Wie moet knopen gaan doorhakken? Bush, als 'stichter' van de New Order? Hij is een vechter", weet de Duitse beleggingsstrateeg Hiel- ko Thieme te melden. „Maar de Nieuwe Wereldorde kan hij niet invullen, ook al heeft hij 'm ge creëerd. Daarvoor is een nieuwe generatie nodig." DEN HAAG JANINE BOSMA VERVOLG VOORPAGINA De Jordaanse koning Hussein zei gisteren op het Global Panel niet hoe hij de toekomstige machtsverhoudingen in de VN ziet. maar aangenomen mag worden dat hij doelde op een grotere invloed voor de Arabi sche lidstaten. Zo werden de sancties die de VN in april tegen Libië afkon digde. vooral doorgedrukt door het Westen en moesten de Ara bische staten schoorvoetend hun instemming betuigen. ,,We moeten de juiste samenstelling zien te vinden, zodat iedereen zich in de VN thuis voelt en de organisatie écht een dynami sche 'ontmoetingsplaats' wordt", aldus Hussein. De sancties tegen Libië zijn in gesteld, omdat Tripoli weigert twee verdachten uit te leveren van de bomaanslag op een Pan- Am-toestel boven het Schotse Lockerbie in 1988. Hussein be stempelde Arabische terroristen als „gefrusteerde, wanhopige mensen die vechten voor de zelfde rechten en kansen die u in het Westen genietDe vorst onderstreepte echter dat zijn land extremisme afwijst. Zeker sinds de Golfoorlog leeft in het Midden-Oosten in toene mende mate de opvatting dat de VS de lakens in de regio uit delen en dat de Arabische sta ten nauwelijks meer iets heb ben in te brengen. Hussein sprak in dit verband van een „'nieuwe wereldorde', waarin oude leiders nog steeds de dienst uitmaken en oude ideeën de boventoon voeren". De bemoeienis van het Westen met het Midden-Oosten, nu en in het verleden, is volgens de Jordaanse koning voor een deel de oorzaak van de politieke en culturele problemen tussen de Arabische landen. „Mede daar door is het voor ons nog niet mogelijk geweest de vruchten te plukken van eenheid en regio nale samenwerking", aldus Hussein. Blijvende vrede in het Midden- Oosten wordt niet alleen be werkstelligd door de oplossing van de Palestijns-Israëlische kwestie, ook al is die volgens Hussein de wortel van alle kwaad. Maar volgens de vorst is succes alleen gegarandeerd als de éénpartij-stelsels (die vaak door het Westen in het zadel zijn geholpen en worden ge houden) plaats maken voor de mocratisch gekozen regeringen, die de mensenrechten naleven en regionale samenwerking sti muleren. Hij toonde zich licht optimis tisch over de vredesconferentie voor het Midden-Oosten. Het wantrouwen tussen de Arabi sche deelnemers en Israël is nog groot, aldus de vorst, „maar was het wantrouwen dat leidde tot de Koude Oorlog en de bouw van de Berlijnse Muur minder? Die twee zaken zijn echter ver dwenen." En in een verwijzing naar de procedurele kwesties waar de conferentie tot nu toe in lijkt te verzanden: „Wij had den voorzien dat de conferentie langzaam op gang zou komen." Een Bosnische militieman houdt, terwijl moslims in een moskee in Sarajevo aan het bidden zijn, de omgeving nauwgezet in de gaten, omdat Servische sluipschutters zich nogal eens in de buurt ophouden. foto epa HAARLEM PIET ARP De Bosnische Serviërs kondig den maanden geleden al aan wat nu door het grote aantal vluchtelingen en talloze doden dagelijks nieuws is: Grote delen van Bosnië-Hercegovina zou den koste wat kost zuiver Ser visch moeten worden. De poli tieke visie achter hun ideeën van toen klinkt nog steeds ab surd, Met went niet. De Bosniërs waren er een half jaar geleden al vrijwel allemaal van overtuigd dat een burger oorlog in hun republiek feller, wreder, onoverzichtelijker en bloediger zou zijn dan die in andere republieken van het toenmalige Joegoslavië. Veertig procent van de bevolking van Bosnië is moslim (hier geteld als aparte bevolkingsgroep, niet als geloofsrichting), dertig procent is Serviër en een kleine twintig procent is Kroaat. Met conflict was kennelijk onaf wendbaar. Het meest wereld vreemd klonken in het groeien de tumult tijdens de herfst de uitspraken van de leider van de Bosnische Serviërs, de psychia ter en kindersprookjesschrijver Radovan Karadzic. Mij zei dat oorlog alleen te voorkomen zou zijn door de minderheden uit de door Serviërs gedomineerde gebieden in Bosnië-Hercegovi na te zetten. De andere inwoners van Bosnië, de genoemde Kroaten en mos lims, grapten in oktober onder ling: „Overal waar in het verle den een Serviër heeft gepoept, ligt blijkbaar zijn vaderland. De afgelopen paar dagen stel den onder meer de Verenigde Naties (VN) vast dat de Bosni sche SetViërs inderdaad streven naar grote 'etnisch znivere' ge bieden in dat land. Het is een beeld dat bekend is uit Kroatië. Ook in de door Ser viërs veroverde en gecontroleer de landstreken daar worden an dere bevolkingsgroepen op zijn zachtst gezegd 'weggepest'. De nationalistische oppositie in Servië heeft deze weck plannen geopenbaard om de in Servië levende ICroaten te verjagen, om Servische vluchtelingen uit Kroatië onderdak te kunnen bieden. De huidige stroom van al meer dan een half miljoen vluchtelingen uit Bosnië wijst erop, dat de eind oktober aan kondigde grote volksverhuizing van Karadzic hoog en breed in gang is gezet. Kroaten, moslims en Albanezen moeten simpel weg hun biezen te pakken, meent Karadzic. Die groepen veroorzaken namelijk alleen maar overlast en ellende voor de Serviërs, want „wij zijn al ve le eeuwen onderdrukt en heb ben nu eindelijk recht op onze rust en democratie". Als dank voor dit streven oog sten de Serviërs alleen maar on begrip in de wereld, klaagde de Servische leider. Terwijl hen toch geen enkele blaam treft in de vuile Joegoslavische burger oorlog. Die is uitsluitend de schuld van de anderen. De moslims met hun grote gezin nen bijvoorbeeld. Ze willen via een flinke geboortegolf binnen kort de absolute meerderheid verwerven in de republiek. De sprookjesschrijver onthulde hiermee een opmerkelijke sa menzwering. En de Kroaten dan? Ach, iedereen weet toch dat zij hele enge fascisten zijn, erger dan de nazi's. Dit laatste weerhield Karadzic er vorige week niet van grote delen van Bosnië tussen Serviërs en Kroaten te verdelen, zodat daar over alvast niet gevochten hoeft te worden. Voor de moslim groep blijft, als het aan de Ser viërs en Kroaten ligt, nauwelijks enige grond onder de voeten over. De gekte in dit land, waar de drie bevolkingsgroepen tot voor kort vreedzaam met elkaar sa menleefden, bestaat dus al lan ger dan de afgelopen weken van de burgeroorlog. Mijn gesprek met Karadzic eind oktober bijvoorbeeld verliep nogal moeizaam. De man sprak liever vrij gebrekkig Engels dan dat hij gebruik zou maken van een perfect Engels sprekende tolk uit de door hem gewan trouwde moslim-bevolkings groep. Regelmatig doemde bij het aanhoren twijfel op: dit klinkt zo idioot, ik heb het vast verkeerd verstaan. Karadzic maakte vervolgens duidelijk dat zijn uitspraken toch echt goed waren begrepen. Zoals hoe netjes de Kroaten en moslims het Servische land uit getrapt zullen worden. „Ja, dat kan heel eerlijk gebeuren. On der internationaal toezicht kun nen mensen die hier niet thuis horen in zeg vijf jaar tijd over de grens gezet worden. Alles is nu eenmaal beter dan oorlog, niet waar?" Waar die ongewenste Bosniërs naar toe zouden moeten, is geen zaak waar de Serviërs zich het hoofd over lijken te breken. Die anderen (overigens een meerderheid van de Bosnische bevolking) passen nu eenmaal niet in een zuivere Servische sa menleving en hebben maar te gaan. De Serviërs, die beide andere bevolkingsgroepen verwijten geen rekening te houden met de Servische belangen bij het uitroepen van de onafhankelijk heid, beheersen zelf al sinds de zomer grote autonome gebie den in het verscheurde land. Gemeenten en regio's waar de Serviërs de meerderheid of de wapens hebben, trekken zich sindsdien al niets meer aan van de Bosnische regering in Saraje vo. Want de minister van defen sie beschikte daar noch over een leger, noch over wapens. Voor EG-waamemers en troe pen van de VN-vredesmacht heeft het intussen weinig nut de vechtenden te scheiden. De sol daten lopen slechts het risico in Bosnië begraven te worden. Vandaar dat zij nu het land ver laten, de bevolking aan de el kaar bestrijdende milities over latend. Ook dat is eigenlijk gek, want van de paar miljoen inwo ners zijn al zeker een dikke half miljoen mensen op de loop. Omdat ze niks met de absurdi teiten van de oorlog te maken willen hebben. Maar die men sen, wordt zoals gebruikelijk niets gevraagd. RIO DE JANEIRO WIK TURNER THE INDEPENDENT Minder dan een maand voordat 48 staatshoofden, 28 premiers en 10.000 af gevaardigden in het Braziliaanse Rio de Janeiro bijeenkomen voor de VN-confe- rentie over milieu en ontwikkeling (Un- ced), wordt de stad opgeschrikt door vernielingen en plunderingen. Winkels in arme wijken worden aangevallen en volledig leeggehaald. De aanvallen begonnen begin vorige maand, maar zijn de laatste twee weken toegenomen, vooral sinds ze op de tv in één adem worden genoemd met de rel len in Los Angeles, Vorige week werden negentien superjnarkten leeggeroofd. De politie arresteerde 120 plunderaars en heeft 1000 man extra de straat opge stuurd om de winkels te bewaken. Het hoofd van de politie, Nilo Batista, weet niet of de plunderingen een spontaan protest zijn tegen de bezuinigingen van de regering, of dat ze worden georgani seerd door groeperingen die de rechts orde willen ontwrichten. Hoe het ook zij. de plunderingen maken van de 'schoonmaak-pogingen' van de regering een lachertje. De samenzweringstheorie wordt ge deeld door enkele vooraanstaande (cx- )politici. Eind vorige week beschreef president Fernando Collor de aanvallen als „georganiseerde roof' en ex-presi dent generaal loao Figueiredo riep het spookbeeld op van een op handen zijn de massa-opstand. I lij noemde daarbij als voorbeeld Ro- cinha, de grootste sloppenstad van La tijns Amerika. „Rocinha heeft zo'n 350.000 inwoners. Als maar 10 procent van hen in opstand komt, is er geen le ger of politie die ze kan tegenhouden. Jdet is een sociale opstandaldus de ex- president. Arthur Sendas, eigenaar van de grootste supermarktketen in Rio, meent dat de plunderingen worden georganiseerd door de drugsmaffia, als reactie op re cente politie-invallen in de krottenwij ken. waar de drugsmaffia haar hoofd kwartier heeft. Anjderen wijzen de ge vreesde Rode Commando's aan. een ui terst gewelddadige organisatie die in de gevangenis van stadsguerrilla's militaire tactieken heeft geleerd en die nu toepast voor eigen lucratieve doeleinden. Tot op heden is echter geen van de ge arresteerden in verband gebracht met politieke groeperingen of de georgani seerde misdaad. De meesten zijn gewo ne arbeiders of werklozen, die aan de plunderingen meededen toen ze zagen dat anderen ruiten van winkels insloe gen en deuren forceerden. De plunderingen verschaffen kortston dige verlichting van de ellende. Volgens Helio laguaribe, een gerespecteerde so cioloog die sinds maart minister van wetenschap en technologie is, zal er een plunderende massabeweging ontstaan als de inflatie hoger komt dan de 23 pro cent van vorige maand. Zo te zien lijkt de situatie in Brazilië alle ingrediënten voor een sociale opstand te bevatten. Met zijn bruto nationaal pro- dukt van 690 miljard gulden is het de grootste economie van de Derde We reld. Officiële cijfers tonen echter aan dat de laatste elf jaar het verschil tussen arm en rijk steeds groter is geworden. Braziliaanse militaire politie controleert de identiteitspapieren van twee zwerfkinderen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2