Koersen: liever zakelijkheid dan gezelligheid DE FIAT UNO. RIJ NU, BETAAL OVER 'N JAAR. BUaa De kannibaal heeft nog altijd honger Sport VRIJDAG 15 ME11992 22 Egbert Koersen spot niet met de concurrentie. Toevallig gaat het hem nu goed, maar morgen kan het anders zijn. Soms echter kan de Koga-ploegleider enig leedvermaak niet onderdrukken. Dan blijkt, dat hij zich inwendig ver kneukelt om de manier waarop hij heer en meester kan spelen in het peloton der topamateurs. Egbert Koersen met zijn ploeg op trainingskamp in Kraggenburg. Het geheim van Egbert Koer sen. Het wij-gevoel van Koga Miyata. Je vrienden. Maar Egbert Koersen is niet echt een man voor veel vrien den: een tikkeltje introvert, re calcitrant en vasthoudend aan een eigen visie. Aan tafel hoor je hem haast niet. Maar 'als hij iets zegt, luisteren ze. Wie het ook is: John den Braber of Martin van Steen. Servais Knaven of Ray mond Thebes. Jeroen Blijle- vens of Paul Konings. De jon gens die in Olympia's Tour volgende week ongetwijfeld het 'gewicht van de koers' zul len moeten dragen. Want het hele peloton ama teurs kijkt al maanden met verbazing en stijgende bewon dering naar Koersen en zijn ploeg. De winnaar heeft im mers altijd gelijk. Het systeem van Koersen, of hoe je dat ook moet noemen, dat werkt. Zo zeer zelfs, dat er in Nederland van enige serieuze concurren tie geen sprake is. Zelfs niet van die van de nationale ploeg. Zo wonnen de renners van Koersen bijvoorbeeld de Ron de van Zuid Holland (posities één, twee en drie), de Wou denomloop, de Teleflex-Tour, de Ronde van Drenthe (één en drie), de Hel van het Mergel land en zondag nog de Ronde van de Kempen. Wie het waren, dat maakt niet uit. Zo gaat dat bij Koga. Itl het rcgelmatiglu-idskJasse- ment bezitten de mannen van Koersen (Den Braber, Boog aard, Van Steen, Konings en Thebes de plaatsen één, twee, drie, zes en zeven. Duidelijker kan het haast niet. In de stand van de topcompetitie staat Ko ga een dikke honderd punten voor op de nummer twee. Koersen won ook vorig jaar de topcompetitie. De succes sen zijn hem dus niet zomaar komen aanwaaien. De huidige geldschieters ook niet. Voor het zesde achtereenvolgende jaar investeert dezelfde spon sor in de topformatie bij de amateurs. Koga Miyata maakte deze lente bekend ook na dit jaar nog twee seizoenen door te willen gaan. Geschatte totale kosten van de ploeg van Koer sen op jaarbasis: vijf a zes ton. 'En dat is hiet méér dan de concurrentie', wil de ploeglei der zelf doen geloven. Het maakt z'n succes des te op merkelijker. In Olympia's Tour wil Koer sen opnieuw scoren, omdat de rittenkoers voor een Neder landse amateurformatie com mercieel van grote waarde is. 'Een eindwinnaar is goed, drie etappe-zeges zijn ook goed.' Voor Olympia's Tour trok Koersen zich met zijn ploeg terug in de Noord Oost Polder. Rechte, stille, wegen, ideaal voor de spel- en trainingsvor- men die de ploegleider thuis, in Emmeloord, uitdokterde. I en Mil hotel in Kraggenburg, een polderplaatsje van vijf honderd inwoners. Daar deed Koga nieuwe krachten op. Is dat soms het geheim? De con currentie hoeft zich in elk ge val geen illusies te maken. De honger van de kannibaal is nog niet gestild. KRAGGENBURG GOVERT VAN VEEN GPD-VERSLAGGEVER Op die momenten koketteert Koersen ook met het succes. Als hij zijn renners instrueert voor de foto bijvoorbeeld. „Jongens: Wij doen het anders, weet je wel. Wij doen het beter. Wij wil len scoren. Voor de foto komen jullie uit het bos aangereden. Als de concurrentie dat ziet, gaan ze straks allemaal het bos in om ons na te doen. Stel je voor. Midden in het wegsei- zoen." Om je te bescheuren. Koersen glimlacht slechts. Soms is de verleiding te groot. Neem het hem maar eens kwalijk. Succes is niet altijd gemakkelijk te han teren. Al doet Koersen zijn best om de concurrentie altijd een stap voor te zijn. „Op het mo ment dat ze vragen naar onze trainingsmethoden, moet je ei genlijk al weer iets anders gaan bedenken. Nooit afkijken van een ander, want dan heeft even tueel succes geen waarde. Altijd zelf iets verzinnen. Iets nieuws." Hij is een jongen uit de pol der, woont zelf in Emmeloord en kiest, zoals de meeste men sen in de Noord Oost- en Flevo- polder, eerder voor zakelijkheid dan gezelligheid. Maar hoe dan dat saamhorig heidsgevoel verklaard, die vriendschap in de ploeg, die de basis moet zijn voor de succes sen? Het lijkt alsof er in het pe loton nauwelijks ploegen meer zijn te vinden waarin renners zich voor elkaar willen opoffe ren. Niet meer bij de profs, niet bij de amateurs. Op Koga na, dat als team tot nu toe onver slaanbaar is gebleken. Een wij-gevoel op basis van berekening, op basis van zake lijkheid? Koersen bescheiden: „Ik praat liever over ons dan over wij. Ik heb het geluk een aantal renners in de ploeg te hebben die hun specifieke kwa liteiten perfect op elkaar af stemmen. Hoe ik dat doe? Door veel te praten ja. Door trai ningskampen als deze in Krag genburg te beleggen." „En door na de wedstrijd niet altijd naar de winnaar toe te gaan, maar ook eens naar de jongen die veertigste is gewor den. En door tevoren geen favo rieten aan te wijzen. Als je denkt dat je wint, of als je móet win nen, dan lukt het net niet. Als de concurrentie nu twee of drie jongens van onze ploeg in de gaten houdt, omdat die in het voorseizoen goed hebben gere den, dan moeten de andere jon gens daarvan kunnen profite ren. Wie er wint, maakt niet uit, als het er maar één van ons is." De renner die vandaag helpt, mag morgen zélf scoren. Als hij de kans krijgt of neemt, tenmin ste. Koersen: „De beste wint niet altijd. Van een renner die 49 in het uur rijdt, kun je geen renner maken die een halve ki lometer sneller trapt. Maar hij kan wel winnen. Voor zeventig procent zit het tussen de oren. Voor negentig procent mogen ze bij mij zelf aangeven wat ze willen. En als het niet kan, dan probeer ik. heel uitvoerig, met redenen omkleed, aan te geven, waarom het niet kan. Dit keer niet tenminste. Een volgende keer wel. Ze accepteren dat. Omdat we succes hebben, om dat het werkt. Ik heb jongens met klasse in de ploeg. Niet moeilijk, want ze komen zelf Hij neemt ze jong, pakt er elk jaar ('als uitdaging') eentje bij die hijzelf niet scout, maar die hem via-via wordt aangeboden en geeft ze vier jaar de kans. „In het vierde jaar moeten ze door breken, in uiterlijk het vijfde jaar moeten ze bij de profs zit ten. Lukt dat niet, dan ga ik met ze praten. Want dan staan ze voor een keuze. Kiezen ze dan voor een maatschappelijke car rière, dan moeten ze in het wielrennen een stapje terug gaan doen. Dan moeten ze maar terug naar een club- ploeg." Vorig jaar leverde hij drie ren ners af aan de professionals, Raymond Meijs (Tulip), Tristan Hoffman (TVM) en Jans Koerts, de keizer van het voorseizoen '91, die naar PDM ging. Het oordeel van Koersen is recht- toe-rechtaan. „Koerts kan ook bij de profs klassiekers aan, als hij de tijd krijgt om erin te groeien. Hoffman heeft kwali teit, maar is te vroeg vertrokken. Meys moest wel de overstap naar de profs maken. Het was zijn tijd. Maar ik denk niet dat- ie het daar redt. Hij komt kwali teit te kort." SCHRUVENDE LEZERS Boekbinders In de serie Tiet Ambacht' op de wekelijks op woensdag verschijnende pagina 'Stand van Zaken', kwam op 6 mei Piet van Hal aan het woord. Een van zijn vakgenoten is het niet eens met zijn uitspraken over handboekbinders. In deze krant doet de heer Piet van Hal in de rubriek 'Het Am bacht' een aantal uitspraken die apert onjuist zijn: „Er zijn wei nig handboekbinders meer, het is een uitstervend beroep, handboekbinden leer je niet meer. in Leiden zijn geen hand boekbinders meer, in Neder land zijn er nog 15 k 20 over." In tegenstelling tot wat de heer Van Hal opmerkt, is er de laatste tien jaar een sterk groei ende belangstelling voor het handboekbinden. De officiële ledenlijst van de VHB (Vrienden van het Handgebonden Boek) vermeldt op dit moment meer dan 200 leden! De laatste jaren zijn er enkele handboekbind-wedstrijden ge organiseerd, waaraan een groot aantal Nederlandse binders heeft deelgenomen. De resulta ten waren onder meer te zien op een tentoonstelling in de Ko ninklijke Bibliotheek te Den Haag. Nederland kent een vier-jari- ge opleiding handboekbinden aan diverse grafische lycea, ver spreid over het land. Daarnaast bestaan er minstens tien parti culiere opleidingen, eveneens in alle windstreken van Nederland. In Leiden en directe omgeving (Oegstgeest, Voorschoten, etc.) alleen al, zijn er minstens tien handboekbinders te noemen (onder wie de al van begin deze eeuw daterende binderij Van Weizen aan het Rapenburg). Ook voor de restauratie van boeken en prenten bestaan er op verschillende niveaus (lbo- mbo-hbo) goede opleidingen in Amsterdam. Ondergetekende is graag bereid lezers die hierover meer willen weten of anderszins geïnteresseerd zijn in alles wat met handboekbinden tè maken heeft, inlichtingen te verstrek ken. Ineke van Maanen, Handboekbinderij 'Klikspaan', Hooglandsekerkgracht49, Leiden. (Naschrift redactie: De heer Van Hal heeft niet gezegd dat in Ne derland nog maar 15 d 20 hand boekbinders over zijn, maa handboekbinderijen. De redac teur heeft dit niet goed opge schreven. Excuses dadrvoor.) STOP DE ZINLOZE MOORD OP DE SPAARVARKENTJES Wie nu in een Fiat Uno stapt, hoeft z'n spaarvarken maximaal 15.000,-*. En aangezien de Fiat Uno een vanaf- Kortom, als u nu Fiat Uno gaat rijden, betaalt u pas over geen doodklap met een hamer te geven. Want tijdelijk prijs heeft van 20.250,-, wordt het verschil hoogstwaar- een jaar en stopt u de zinloze moord op de spaarvarkentjes. krijgt u van Fiat een jaar lang een renteloos voorschot van schijnlijk gedekt door de inruilwaarde van uw huidige auto. De Fiat dealer legt u graag de voorwaarden uit. Minimum krediet 6.000,- Huurkoopovereenkomst volgens de gebruikeli|ke voorwaarden van Fiat Credit Nederland B V. Pri|s is incl. BTW. exd. kosten rijklaar maken. Wijzigingen voorbehouden Bel voor meer informatie gratis 06-0998880 ÉtN BROK TEMPERAMENT.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22