'Nederland is te arbeidsintensief Duitsland kan wijze lessen leren uit het verleden Fiks geruzie Hong Kong en China over nieuwe vliegveld Van Amelsvoort blijft bij 'renteloos tijdperk' Economie Goedbetaaldeen salaris van 137 miljoen gulden Roebel pas in herfst inwisselbaar MEI 1992 Gasunie boekt fors hogere omzet Groningen De Gasunie heeft vorig jaar de afzet met 9 miljard kubieke meter zien stijgen tot 83,6 miljard kubieke meter. De ge middelde opbrengst steeg van 20,6 cent per kubieke meter naar 22,6 cent. De omzet nam daardoor met 23 procent toe tot 18,9 miljard gulden, aldus het jaarverslag. De export steeg met 4,3 miljard kubieke meter naar 38,6 miljard. Economische groei, koud weer én het toenemende aandeel van gas als brandstof in Europa worden als oorzaken genoemd van die stijging. Daar naast speelde een rol dat in Duitsland en Frankrijk onzekerheid bestond door het uiteenvallen van de voormalige Sovjetünie, een grote gasleverancier. Overschot Duitse handelbalans groter frankfurt Het overschot op de Duitse handelsbalans is in maart ruimschoots verdubbeld tot 4,9 miljard mark. In februari bedroeg het nog 2,2 miljard mark. De export steeg tot het re cordniveau van 62,97 miljard mark. I let vorige record dateert van oktober 1990, toen voor 62,5 miljard mark werd geëxpor teerd. In februari beliep de export in totaal 54,65 miljard mark, terwijl in maart vorig jaar voor 56,2 miljard mark aan andere landen werd verkocht. De import steeg in maart vergeleken met februari tien procent tot 58,03 miljard mark. Ten opzichte van maart vorig jaar bedroeg de toeneming 8,8 procent tot 53,36 miljard mark. 'Lufthansa leed in 1991 enorm verlies' hamburg De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft vorig jaar een verlies geleden van 444 miljoen mark, zo meldt het weekblad 'Der Spiegel'. In het zuivere vliegbedrijf dus zonder inkomsten uit de verkoop van vliegtuigen en andere acti viteiten was er volgens het blad zelfs een verlies van 950 mil joen mark. De officiële cijfers worden later deze maand bekend gemaakt. Der Spiegel weet te melden dat topman Weber van plan is de maatschappij te saneren met radicale maatregelen. Er zouden duizenden arbeidsplaatsen verdwijnen. NCM: Loonmatiging blijft eerste vereiste Nederland is te afhankelijk van arbeidsintensieve pro- dukten. Zeker nu Oost-Europa nadrukkelijker meedoet op de wereldmarkt, dreigt Nederland te wórden meege sleept in een moordende concurrentieslag. Om te kun nen 'overleven' is blijvende loonmatiging een noodzaak. Dat stelt de directie van de Nederlandsche Credietverze- kerings Maatschappij (NCM), in haar jaarverslag dat van morgen is gepresenteerd. DEN HAAG ANP Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën heeft begrip voor de kritiek op zijn wetsvoorstel om de eerste vijftien maanden geen rente meer te vergoeden op bij vooraanslag teveel betaal de belastingen. Hij ziet echter geen aanleiding zijn voorstel te verzachten. Dat blijkt uit zijn schriftelijke antwoord op het eindverslag van de Kamercommissie voor financiën over het wetsvoorstel tot aanpassing van de invorde- rings- en heffingsrente. Het kamerlid Vreugdenhil (CDA) wilde bedrijven ontzien, die automatisch een voorlopige aanslag van de belastingcom puter krijgen die per jaar met een per jaar vast te stellen per centage wordt verhoogd (voor 1992 met 4 procent). De Orde van Belastingadviseurs vroeg om een overgangsregeling voor lopende aanslagen. Een over gangsregeling zou teveel geld kosten, meent de staatssecreta- LONPEN HAMISH MCRAE De belangrijkste les die uit de recente stakingsgolf in Duits land kan worden geleerd is dat het erg moeilijk en vooral erg duur is een snelle overgang te forceren van een centraal gelei de naar een vrije-marktecono- mie. Dat is wat de Westduitsers in Oostduitsland hebben gepro beerd, maar tot nog toe lijken ze hun geld in een bodemloze put te storten. Twee jaar geleden leek West- Duitsland een lichtend voor beeld voor economische her vormers in Oost- en Midden- Europa. Als sterkste economie van Europa kreeg het land de rol toebedeeld om de voormali ge communistische staten die de markteconomie hadden om helsd, uit het moeras te trekken. De Duitse economie, zo werd geredeneerd, zou immers een nog groter machtsblok vormen wanneer de hereniging eenmaal een feit zou zijn en het voorma lige Oost-Duitsland eveneens de rijke vruchten van het kapi talisme zou plukken. T raumat isch I let is allemaal anders gelopen. De hereniging is voor beide Duitslanden een traumatisch proces gebleken. De Duitse eco nomie is danig verzwakt door de hoge kosten van de hereni ging en het aanvankelijke opti misme dreigt om te slaan in pessimisme. Naar het zich laat aanzien, zal het voormalige Oost-Duitsland pas na een lan ge periode van omvangrijke fi nanciële injecties door zijn rij kere wederhelft over de streep kannen worden getrokken. En als de overgang naar de vrije markteconomie Oost-Duitsland al zo zwaar valt, hoe veel zwaar der zullen de landen in Oost Europa het dan wel niet krijgen? De Westduitse arbeiders zijn verontrust omdat bondskanse lier Kohl een belastingverhoging van 1 procent heelt doorge- ris. Bovendien hebben bedrij ven de mogelijkheid om een verzoek in te dienen tot verla ging van hun voorlopige aan slag. Dat verzoek zal binnen twee maanden worden afge handeld, zo garandeert Van Amelsvoort. Die mogelijkheid staat ook open voor bedrijven die een automatische vooraan slag krijgen opgelegd. De staats secretaris geeft nu toe dat het leeuwedeel van de belasting plichtigen geen misbruik maakt van de mogelijkheid om met opzet een te hoge vooraanslag stilzwijgend te accepteren we gens de hoge rente die op het teveel betaalde wordt vergoed. Die bedroeg in 1991 11 procent, bij een promessedisconto van 9 procent en een gemiddelde ren te op staatsleningen van 8,8 procent. Een kleine groep laat het er echter wel bewust op aanko men en voor hen is het rentelo ze tijdvak van 15 maanden be doeld, aldus de staatsssecreta- voerd om de kosten van de her eniging te kunnen financieren. Daardoor is hun levensstan daard gedaald. Arbeiders in Hongarije en Polen hebben echter meer reden tot klagen. Zij hebben een teruggang in le vensstandaard van 30 procent of meer aan hun broek gekre gen en hun levensstandaard was om te beginnen al bedui dend lager. Er zijn belangrijke verschillen in de moeizame economische ontwikkeling van het voormali ge Oost-Duitsland en de overige Oosteuropese landen. West- Duitsland heeft een kapitale vergissing gemaakt door zijn ei gen economische model aan AMSTERDAM GPD De NCM-directie verbaast zich erover dat „de hoge overheids uitgaven voor onderwijs en on derzoek zich niet weerspiegelen in baanbrekende innovaties en kwaliteitsverbeteringen in de economische? voortbrenging door ons land". De Nederlandse export flo reerde vorig jaar. Ondanks een tegenvallend aandeel op de be langrijke Duitse marktgebieden, hield de buitenlandse afzet minstens gelijke tred met de groei van de totale wereldhan- NEW VORK Rtr De salarissen van Ameri kaanse topmanagers zijn on danks de recessie vorig jaar tot recordhoogte gestegen. Dat meldt het jongste num mer van het Amerikaanse zakenblad Forbes. Liefst 407 van de 800 best betaalde managers verdienden in 1991 meer dan 1 miljoen dollar tegen 386 in 1990. Anthony O'Reilly van HJ Heinz was de absolute uit schieter. Hij ontving 75 mil joen dollar (137,2 miljoen gulden) aan salaris en bo nussen. Raymond Noorda, oprichter van het automati- seringbedrijf Novell, prijkt op een 800ste plaats met een schamel loon van 40.000 dollar. Medelijden met Noor- da is volgens Forbes echter misplaatst. Berekend tegen de huidige beurskoers is het belang van Noorda in Novell 882 miljoen dollar waard. De honderd Amerikaanse het herenigde Oosten op te dringen, in plaats van het kapi talisme de gelegenheid te geven zich op eigen kracht te ontwik kelen. De zwaar gereguleerde West duitse economie wordt geken merkt door hoge lonen en hoge uitgaven voor de sociale zeker heid. Vóór de hereniging kon de federale republiek zich deze ho ge kosten veroorloven omdat ze over bijzonder produktieve ar beiders beschikte die bovendien hoogwaardige produkten lever den. Teveel geld Achteraf gezien maakte de fede rale regering haar eerste fout in del, aldus de kredietverzekeraar. Binnenlands constateert de NCM een trage, maar duidelijk groei van de particuliere uitga ven. Dat is verrassend omdat de koopkracht van de consumen ten nauwelijks toenam. „Blijk baar hebben de consumenten hun bestedingen op peil kun nen houden door spaargelden aan te spreken of (extra) kredie ten op te nemen. Een dergelijke wijze van Financieren is niet van onbeperkte duur, zodat bij een aanhouden van het inflatietem po de groei van de particuliere consumptie in 1992 zal afne- managers die vorig jaar het itieeste verdienden, streken gemiddeld 4,5 miljoen dollar op. De helft daarvan mocht meer dan 4,5 miljoen dollar mee naar huis nemen, de an dere helft moest met minder genoegen nemen. De best betaalde managers waren vooral werkzaam in de amusements- en informa- tica-industrie. Zij zagen hun inkomen stijgen van gemid deld 1,55 tot 1,7 miljoen dol lar. Recordhouders in de branche waren Walt Disney- president Michael Eisner (5,4 miljoen dollar), Paramount- topman Martin Davis (5,1 miljoen dollar) en Michael King van King World met 4,9 miljoen dollar. Eisner zag zijn inkomen met 52 procent dalen ten opzichte van het jaar ervoor. Dat was echter nog niets vergeleken bij de salarisverlaging van Reebok president Paul Fireman, die genoegen moest nemen met 2 miljoen dollar. het herenigingsproces toen ze besloot de twee munteenheden op gelijke voet tegen elkaar in wisselbaar te maken, hoewel de Ostmark op de vrije markt slechts één vierde van de Deut- schmark waard was. Hoewel deze maatregel misschien poli tiek onvermijdelijk was, was het economische gevolg dat de Oostduitsers opeens teveel geld in handen kregen zonder dat ze dat daadwerkelijk hadden ver diend. De belofte van de regering om de Oostduitse lonen binnen korte tijd op te trekken tot 80 procent van de Westduitse lo nen, verergerde de zaak. De loonkosten van Oostduitse ar men", aldus de NCM. Door lagere afzetprijzen en een toename van de gemiddel de arbeidskosten, stonden de winsten van de bedrijven onder druk. Voor het eerst sinds 1982 steeg ook weer het aantal faillis sementen fors: met 15,7 pro cent. Voor de NCM werkte dat door in een verslechtering van de verhouding tussen premie inkomsten en geleden schade bij klanten die bfj de NCM ver zekerd zijn tegen het niet-nako- men van betalingsverplichtin gen. Vooral in de tweede helft van het jaar was de verslechte ring opmerkelijk. Voor de winst van de NCM (eigendom van de meeste ban ken en verzekeringsmaatschap pijen in Nederland) had deze tegenvallende ontwikkeling weinig negatieve gevolgen. De winst na belasting lag met 33,1 miljoen gulden slechts een frac tie lager dan de 33,6 miljoen gulden van een jaar eerder. MOSKOU Rtr Het plan om de roebel vanaf 1 augustus volledig vrij inwissel baar (convertibel) te maken is uitgesteld tot de herfst. Dat heeft de president van de Russi sche centrale bank, G. Matiukj- in, bekendgemaakt. Rusland maakte vorige week de beslis sing bekend om de roebel vanaf 1 augustus te koppelen aan de dollar. Volgens Matiukjin kan het plan voor de koppeling aan de dollar alleen slagen als het wordt begeleid door een strakke kredietpolitiek. Verder zal er eerst een „goed wisselkoerssysteem" moeten komen tussen Rusland en de andere republieken van de voormalige Sovjetunie. Het voornemen om per 1 juli nog maar één koers te laten gel den voor de roebel, wordt wel gehandhaafd. beiders stegen de pan uit tot een niveau dat geenszins werd gerechtvaardigd door de ar- beidsproduktiviteit. De Oost duitse arbeidskosten liggen mo menteel zelfs hoger dan de Brit se. Dit alles leidt tot een ongun stig investeringsklimaat en een uitermate voorzichtige opstel ling van de voor de verdere ont wikkeling broodnodige indu strie. Het Duitse economische mo del heeft inmiddels in de andere Oosteuropese landen afgedaan als lichtend voorbeeld. Noord- Italië biedt een beter model voor kapitalistische ontwikke ling van achtergebleven econo- HONG KONG YOJANA SHARMA China en Hong Kong dreigen in conflict te raken over het nieu we, miljarden dollars kostende nieuwe vliegveld van Hong Kong. China heeft de termijn overschreden waarin het fond sen moest verstrekken om de bouw van het vliegveld mogelijk te maken. Vanaf het moment dat de plannen voor het vlieg- mieën. Noord-Italië kent weinig succesvolle industrie, maar dankzij het goed functioneren de midden- en kleinbedrijf ge niet de regio een alleszins rede lijk welvaartsniveau. De levens standaard ligt er bij voorbeeld hoger dan in Groot-Brittannië. De groei van kleine onderne mingen is een teken van een ge zonde economische ontwikke ling. In Midden- en Oost-Euro pa hebben de landen met de best ontwikkelde kleine onder nemingssector - Polen, Honga rije en Tsjecho-Slowakije - ook de beste economische vorderin gen gemaakt. Door de onge meen snelle ineenstorting van de oude geleide economieën, kampen alle Midden- en Oost europese landen met ernstige tekorten aan bijna alles en leidt de bevolking ontberingen. Toch ontluikt er in deze landen lang zaam maar zeker een nieuwe klasse van ondernemers. Zelfs in de twee meest achter gebleven landen, Roemenië en Bulgarije, ontstaan kleine be drijfjes. In beide landen is bo vendien boerenland teruggege ven aan gezinnen die er voor de communistische machtsover name na de Tweede Wereldoor log landbouw en veeteelt bedre ven. Momenteel hebben Roe menië en Bulgarije nog maar twee jaar van economische her vormingen achter de rug en het zal op zijn minst nog twee tot drie jaar duren voordat de zwa re inspanningen vruchten af zullen werpen. Maar het heeft West-Europa ongeveer net zo lang gekost om de economische gevolgen van de Tweede We reldoorlog te boven te komen. In 1951 was Groot-Brittannië bijvoorbeeld nog steeds bezig met de geleidelijke afschaffing van het bonnen- en rantsoe nensysteem. Landkaart In Midden- en Oost-Europa ontstaan economieën die wei nig gemeen hebben met het veld in 1990 werden bekendge maakt heeft China zich fel erte gen verzet. Peking ontkent ove rigens dat hij het vliegproject vertraagt en wijst Hong Kong aan als veroorzaker van alle problemen omdat die geen ge hoor heeft gegeven aan een ver zoek van China om details over de financiering van het vlieg veld. In juli vorig jaar ging China akkoord met de aanleg van het Duitse model. Oostduitsland zal min of meer gedwongen het Duitse model blijven volgen, maar de andere landen zullen zich op een minder geordende manier ontwikkelen. Er zal meer nadruk worden gelegd op de kleinschalige, handmatige produktie van consumptiegoe deren en minder op de fabrieks matige produktie van technolo gisch hoogwaardige kapitaal goederen. Daarnaast zullen ze zich vooral op de dienstensec tor werpen, een gebied waarop Duitsland bepaald geen groot heid is. Om een beeld te krijgen van de toekomstige 'economische landkaart' van Midden- en Oost-Europa, kan het beste een blik achteruit worden gewor pen, naar de eeuwwisseling. Tsjecho-Slowakije en Hongarije vormden belangrijke centra voor de moderne industrie; Bu dapest was net als Berlijn een stad vol grandeur en prestigieu ze gebouwen. Polen was agra risch ingesteld en hoewel de Russische economie het snelste groeide, lag de grote kracht bij de produktie van ruwe grond stoffen. En Duitsland? Alles leek om Berlijn te draaien, maar een in dustrieel centrum? Nee. Er zijn dan ook drie lessen die de Duit sers kunnen leren aan de hand van de ervaringen uit het verle den. Ten eerste moeten ze zich niet blindstaren op Duitse eco nomische oppermachtigheid in Midden- en Oost-Europa, maar zich beijveren om van Duits land één stabiele marktecono mie te maken. Ten tweede, moeten ze niet vergeten dat markteconomieën stukje voor stukje moeten worden opge bouwd en niet 'ineens' ontstaan zoals in Oostduitsland wordt geprobeerd. En de derde wijze les? Oók Duitsers kunnen fou ten maken. VERTAUNG MARGREET HESLINGA vliegveld in ruil voor de garantie van medezeggenschap. Daar naast nam Peking de verplich ting op zich om binnen een maand aanvragen voor fondsen voor het vliegveld te beantwoor den. Vooral de Britten, tot 1997 nog 'eigenaar' van Hong Kong, stelden zeer veel prijs op deze voorwaarde omdat ze bang wa ren dat China tactieken zou ge bruiken om het project dusda nig te vertragen dat het nooit voor 1997 klaar zou zijn. Angstvallig Verantwoordelijke ambtenaren in Hong Kong vermijden angst vallig China ervan te beschuldi gen dat het de juli-akkoorden schendt. Toch geven ze duide lijk blijk van hun ontstemming en bezorgdheid. „Volgens ons laat de antwoord-binnen-een- maand clausule niets aan dui delijkheid te wensen over", zegt Anson Chan, minister van eco nomische zaken van Hong Kong. „We moeten snel een de finitief en positief antwoord van de Chinezen hebben om het vertrouwen van het bankwezen en investeerders niet al te zeer op de proef te stellen", aldus Chan. China heeft het vliegveld-pro ject altijd gewantrouwd als een 'trucje' van de vertrekkende Britse overheid die de schatkist van Hong Kong nog snel even zou willen plunderen door lu cratieve contracten voor de bouw van het vliegveld aan Brit se bedrijven toe te kennen. De Hongkongse regering heeft al kritiek te verduren gekregen, omdat zij het merendeel van de offertes aan Britse bedrijven toekent, ook al werken ze niet goedkoop. Volgens Chinese functionarissen liggen de kos ten van het project daardoor ook 40 procent hoger dan aan vankelijk werd geraamd. Talrijke aankopen China bereidt zich goed voor op 1997, het tijdstip waarop de Britse kroonkolonie Hong Kong volgens afspraak in handen van Peking komt. Met talrijke aan kopen hebben de Chinezen de prijzen van kantoren- en be drijfsruimten in Hong Kong de laatste tijd met 20 procent om hoog gejaagd, ondanks de ta melijk hoge leegstand. Alleen al in april kochten bedrijven met een Chinees meerderheidsbe lang voor 77 miljoen dollar (140,9 miljoen gulden) aan on roerend goed. Ook via lege vennootschap pen en joint-ventures kopen de Chinezen kantoren en bedrijfs ruimten op. De meningen over deze ontwikkeling in Hong Kong zijn sterk verdeeld. Som migen zien het als een blijk van vertrouwen van Peking in de economie van Hong Kong. An deren wantrouwen deze ont wikkeling. „Zij (de Chinezen) proberen hun invloed op elk ge bied uit te breiden met het oog op 1997. Ze willen hun greep op de kroonkolonie zo volledig mogelijk maken", zegt Emily Lau, lid van de Wetgevende Raad. „Het is een teken van toe nemende communistische aan wezigheid in elk aspect van het leven in Hong Kong." Onopvallend Sinds de ondertekening van het Chinees-Britse akkoord in 1984, waarbij de overdracht van de Britse kroonkolonie aan China is geregeld, zijn de Chinezen begonnen met hun investerin gen. Aanvankelijk gebeurde dat tamelijk onopvallend, maar vol gens waarnemers is China dit jaar begonnen met de groot schalige aankoop van meestal hoogwaardige objecten. Zo kocht de Chinese Nationa le Luchtvaart Maatschappij (CNAC) het vroegere hoofdkan toor van de Internationale In- vesterings- en Kredietbank (BC- CI) in het financiële district in Hongkong voor 55 miljoen dol lar. Officieel had China volgens fi nanciële deskundigen tot eind vorig jaar voor 1,3 miljard dollar aan onroerend goed aange kocht. Deze investeringen ver tegenwoordigen echter nog maar een kwart van de totale fi nanciële belangen van de Chi nese staat in Hong Kong. Consultant Alfred Chow zegt dat „Chinese staatsonderne mingen tot twee jaar geleden voornamelijk grond aankoch ten. Nu kopen ze echter hele huizep- en kantorenblokken". Volgens zijn collega Richard Brooke zijn naast de Chinese Staat ook provinciale overheden actief op de markt in Hong Kong. „Die willen het geld dat ze hebben verdiend met hun oplevende economieën liever niet weer terug laten vloeien in China zelF', aldus Brooke. Met talrijke aankopen van onroerend goed hebben de Chinezen de prij zen van kantoren en bedrijfsruimten in Hong Kong de laatste tijd met 20 procent omhoog gejaagd. foto bert verhoeff De Westduitsers morren over een daling van hun levensstandaard. Dat vertaalt zich in hoge looneisen, zoals de 9,25 procent die de stakende amb tenaren vorige week eisten. Uiteindelijk werd een compromis van 5,4 procent overeengekomen. foto epa

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8