EG: solidariteit met Macedonië De Klerk achtervolgd door schandalen uit verleden Buitenland Britse hof gelast vrijlating vrouw na achttien jaar cel Kans op stakingen Duitse metaalindustrie neemt toe 'Buitenland moet helpen in Nagorno-Karabach' Ierse bisschop geeft toe kind te hebben verwekt DINSDAG 12 MEI 1992 Geen Brits proces tegen nazi Klebach londen Het is uitgesloten dat de Duitse Kurt Klebeck nog te recht moet staan wegens wreedheden tijdens de Tweede We reldoorlog tegen Britten, die op het Britse eiland Aldemey door de Duitsers waren geïnterneerd. Volgens procureur Lyell is de vervolging van de nu 86-jarige een zaak van Duitsland zelf. „En dat zit er dus niet in, want Duitsland levert zijn eigen burgers niet uit", aldus Lyell. Staking legt Franse havens plat parus Bijna alle Franse havens zijn gisteren door een staking lamgelegd. Havenarbeiders zijn in staking gegaan uit protest te gen wijzigingen in het statuut over de positie van havenwerkers. Daardoor verliezen zij enkele privileges en worden hun salaris sen meer in overeenstemming gebracht met de huidige econo mische omstandigheden. Aanhang gematigde Rafsanjani wint teheran» De aanhangers van de Iraanse president Rafsanjani hebben de parlementsverkiezingen gewonnen. Dat blijkt uit de definitieve uitslagen die Iran gisteren bekendmaakte. Meer dan 70 procent van de gekozen parlementsleden steunt de gematig de Rafsanjani, die vorostander is van een markteconomie. 'Rosenbergs stalen geen atoomgeheimen' rome» Een voormalige Sovjet-spion heeft gezegd dat het Ameri kaanse echtpaar Julius en Ethel Rosenberg ten onrechte werd beschuldigd van het doorspelen van Amerikaanse atoomgehei men aan de Sovjetunie tijdens de Tweede Wereldoorlog. De Ro senbergs werden in juni 1953 in de VS geëxecuteerd. Ze hadden toegegeven dat ze communisten waren, maar zeiden dat de te gen hen aangevoerde bewijzen w< Najibullah krijgt vrijgeleide Islamabad De Pakistaanse regering heeft de afgezette Afghaan se president Najibullah gisteren een vrijgeleide naar India be loofd. Najibullah kan vrij via Pakistan naar India reizen zodra de VN of iemand anders om een vrijgeleide vragen. Tot nu toe heeft niemand dat nog gedaan. Ross Perot op kieslijst austin De Texaanse miljardair Ross Perot, die als onafhankelij ke kandidaat wil meedoen aan de presidentsverkiezingen, heeft gisteren in zijn eigen staat ruim 200.000 handtekeningen van kiezers in ontvangst genomen, die zijn kandidatuur steunen. Om op de kieslijst voor de presidentsverkiezingen te komen, zijn in Texas 'slechts' 50.000 handtekeningen nodig. Perot heeft al voldoende handtekeningen verzameld in de staten Utah en Ten- Grote brand Cook-eilanden wellington In de hoofdstad van de Cook-eilanden, Rarotonga, woedde gisteren een hevige brand, die onder meer ministeries, de rechtbank, het postkantoor en de telefooncentrale heeft ver nield. De politie vermoedt dat de zaak in aangestoken. De scha de loopt in de miljoenen. Geen huwelijk Caroline cannes De Monegaskische regering heeft gisteren met klem al le geruchten tegengesproken als zou prinses Caroline binnen kort in het huwelijk treden met de Franse acteur Vincent Lindon. Volgens de geruchten zou dat moeten plaatsvinden zo dra het Vaticaan haar eerste huwelijk met Philippe Junot ont bonden heeft verklaard. De tweede echtgenoot van Caroline, Stefano Casiraghi, verongelukte anderhalf jaar geleden. Nieuw vliegveld in Münehen munchen» Het 'modernste vliegveld van Europa', de luchthaven Münehen Franz Josef Strauss, is gisteren feestelijk geopend door de Duitse minister van verkeer, Krause. De Beierse minister-pre sident Streibl zei dat het nieuwe vliegveld ten oosten van de Beierse hoofdstad de deelstaat als „een ster van het zuiden" met de rest van de wereld zal verbinden en het tweede vliegveld van Duitsland moet worden. Na meer dan 30 jaar plannen en bou wen is de luchthaven nu eindelijk klaar. Kosten: meer dan 8,5 miljard mark, jaarlijks in staat 15 miljoen passagiers te verwer ken en een treinverbinding met de luchthaven van Frankfurt. Protest Myanmarese vluchtelingen teknaf Meer dan 30.000 Myanmarese vluchtelingen hebben gisteren in de Bengalese grensplaats Teknaf gedemonstreerd te gen hun gedwongen repatriëring. De vluchtelingen deelden pamfletten uit waarin stond dat ze voor hun leven vreesden in Myanmar (het voormalige Burma). Ze willen dat de VN toezicht houden op hun verblijf in hun vaderland als ze terugkeren. Frankrijk levert 100 Mirages aan Taiwan parus Frankrijk gaat 100 gevechtsvliegtuigen van het type Mi- rage 2000-5 leveren aan Taiwan. Dat heeft de Franse minister van defensie Pierre Joxe vanmorgen bevestigd in een radio-in terview. Joxe ging niet in op de vraag op welke termijn het con tract zijn beslag krijgt. Als de levering van de hypermoderne ge vechtsvliegtuigen aan Taiwan doorgaat, lijkt een ernstig diplo matiek conflict met de Volksrepubliek China onvermijdelijk. Als gebaar van 'solidariteit' stuurt de EG binnenkort een delegatie naar Skopje, om in de hoofdstad van de voor malige Joegoslavische republiek Macedonië te praten over humanitaire en economische hulp. brussel» peter de vries correspondent De ministers van buitenlandse zaken van de Gemeenschap be sloten dat gisteren zeer tegen de zin van Griekenland dat zich al maanden hardnekkig verzet te gen een diplomatieke erkenning van het naburige Macedonië door de EG. Voor Athene is en blijft Macedonië een Griekse naam en dient Joegoslavisch Macedonië te worden aange duid als 'de republiek van Skop je'. De woede over de Griekse blokkade heeft inmiddels bij de andere elf landen een kookpunt bereikt. Volgens nlinister Van den Broek moet de EG-missie worden gezien als een „teken van solidariteit, dat we niet wil len wachten met concrete hulp gedurende de periode dat we allemaal reikhalzend uitzien Daarmee gaf de minister te kennen dat de andere EG-lan- den zo langzamerhand meer dan genoeg hebben van de dwarsliggerij van Athene. De Griekse premier en minister van buitenlandse zaken Mitsotakis legde het zenden van een mis sie op dezelfde manier uit, en was er derhalve op tegen. Formeel belet niets de EG- landen om ieder afzonderlijk de voormalige Joegoslavische re publiek Macedonië als zelfstan dig land te erkennen. Maar de twaalf willen het tegelijkertijd doen, en daar maakt Athene ge bruik van op een manier die de andere hoofdsteden tot openlij ke razernij heeft gebracht. De Grieken vrezen territoriale aan spraken van het buurland, iets wat andere landen niet geloven omdat Griekenland in geval van oorlog kan rekenen op steun van de Navo. De Britse minister Hurd voer de gisteren het peleton aan van landen die de Grieken duchtig de oren wasten. Hurd geeft Athene nog vier weken, en dreigt dan eenzijdig tot erken ning over te gaan. Ook Duits land en Denemarken denken er zo over. Nederland houdt zich in het debat wat op de achter grond, na de Griekse zuivelboy- cot tegen ons land. Vorige week besloten de EG- Griekenland blijft stijfkoppig vasthouden aan een naamsverandering voor de nieuwe buurrepubliek Macedo nië, of volgens de Grieken, de republiek van Skopje. Binnen de EG raakt het geduld met de Grieken op, dit tot woede van de Hellenen. foro ap landen nog dat erkenning gelijk werd een andere naam zou kiezen. Maar de Grieken stellen, aldus Franse diplomaat, telkens lijk helemaal geen zaken doen Macedonië hogere eisen: „Eerst ging het met het gebied de grenzen, toen om de n, en nu mogen we eigen- ring gehouden. In die periode ondernam zij twee zelfmoord pogingen. „Ik overleefde deze hel door me te berusten in het feit dat men mij voor een stoe re, taaie IRA-terroristc hield", aldus Ward die tijdens haar ge vangenschap is afgestudeerd in Kunst- en Europese Geschiede- Wards beroep was de laatste in een serie rechtszaken die werd heropend op verdenking van dwalingen van het recht Sinds 1989 zijn in het Verenigd Ko ninkrijk tenminste 38 mensen op vrije voeten gesteld nadat in hoger beroep bleek dat zij ten onrechte waren veroordeeld. Velen van hen hadden al jaren vastgezeten voor terroristische aanslagen, onder wie de 'Vier van Guilford', die na 15 jaar vrij kwamen en de 'Zes van Blr mingham' die bijna 17 jaar ge vangen hebben gezeten. cape Canaveral De Amerikaan se ruimtevaartorganisatie NASA heeft besloten de vlucht met het ruimteveer Endeavor met ten minste een dag te verlengen. Morgen zullen twee van de ze ven bemanningsleden bij een ruimtewandeling een derde po ging ondernemen om de 4-ton wegende communicatiesatelliet lntelsat-6 te bergen voor repara tie. Na de mislukte pogingen met de grijpstok, zullen de astronauten Thuot en Hieb nu trachten de sa telliet met de hand binnen te ha len. De NASA houdt met de ver lenging van de missie de moge lijkheid open dat donderdag nog met een 4,5 meter lange grijp- een vierde ruimtewandeling stok de 250 miljoen gulden kos- wordt ondernomen. De shuttle keert nu volgens plan vrijdag te rug op Edwards Air Force Base in California. De regering van de Zuidafrikaanse president F. W. de Klerk wordt ach tervolgd door een reeks van schan dalen, die hun oorsprong hebben in het verleden en nu een smet op zijn blazoen werpen. Ironisch genoeg is dat het gevolg van zijn eigen hervor mingsbeleid, dat het klimaat heeft geschapen voor de onthullingen die hem nu belagen. Vrijwel elke week worden er r tegels gelicht en deksel van doodfpot- ten en beerputten verwijderd. De stank die daarbij opstijgt, is vaak over weldigend. De oorzaak van deze vervuiling van het politieke milieu is bekend. Ruim 40 jaar alleenheerschappij door de Nationale Partij heeft van Zuid-Afrika een éénpartijstaat gemaakt met alle kenmerken van dien. Corruptie, wille keur, nepotisme en machtsmisbruik waren (en zijn soms nog) aan de orde van de dag en de omvang van het kwaad wordt nu pas zichtbaar. Een lang niet volledige bloemlezing uit de schandalen en affaires die de af gelopen maand aan het licht zijn ge komen, illustreert hoe ranzig de erfe nis van de apartheid is. Twee weken geleden werd een blanke politieman ter dood veroordeeld wegens de moord op elf onschuldige mensen. Kapitein Brian Mitchell dacht dat zij ANC-aanhangers waren. Een week eerder was bekend gewor den dat een zwarte politieman, die door de rechter een 'beest in uniform' was genoemd en o.a. wegens moord tot 27 jaar gevangenisstraf was veroor deeld al na negen maanden op vrije voeten js 'als gevolg van een compu- terfout'. Vorige week werden de twee tot nog toe grootste schandalen van dit jaar onthuld. Het ANC-gezinde weekblad New Na tion publiceerde de inhoud van een zeer geheim document uit 1985 waar uit zou blijken dat een generaal op dracht gaf vier leden van het Verenigd Democratisch Front (UDF), een man telorganisatie van het toen nog verbo den ANC, 'voorgoed uit de samenle ving te verwijderen'. De vier zijn enke le weken later onder nooit opgehel derde omstandigheden om het leven gekomen. In dezelfde week werd het resultaat van een onderzoek openbaar gemaakt dat een onafhankelijke commissie on der leiding van rechter Pickard had verricht naar de praktijken van wat of ficieel het ministerie van ontwikke lingshulp heette, maar in werkelijk heid het departement van apartheids zaken was. Dit ministerie, een bureau cratisch monster waar de uitvoering van het apartheidsbeleid in al zijn fa cetten geregeld werd, bleek een broedplaats van corruptie en vriend jespolitiek. Ambtenaren verrijkten zich en speel den elkaar, familieleden en relaties de bal toe op een schaal die zelfs voor Zuid-Afrika ongehoord is. Miljoenen, waarschijnlijk miljarden aan belas tinggeld zijn verdwenen in de zakken van figuren, die buiten schot dreigen te blijven. Het management bleek zo chaotisch en ondoorzichtig, dat het opsporen van vele schuldigen onbe gonnen werk is. Het departement is bovendien eind maart opgeheven en de 9000 ambtenaren zijn verspreid over de rest van de overheidsdienst. Uit de reacties van regeringszijde op het bekend worden van deze schan dalen blijkt dat er wel iets, maar nog niet genoeg in de houding van Preto ria ten goede is veranderd. Naar aan leiding van de onthullingen in New Nation ontkende De Klerk dat de re gering en de Staatsveiligheidsraad (SVR) de moord op de UDF-kopstuk- ken desstijds hadden besproken en goedgekeurd. Hij kondigde tevens aan dat de politie de zaak opnieuw en 'met spoed' zal onderzoeken Maar de betrokken generaal, Van de Westhuy- zen, is inmiddels bevorderd tot hoofd van de militaire inlichtingendienst en het ziet er niet naar uit dat hij han gende het onderzoek op non actief wordt gesteld. De reactie op het rapport van rechter Pickard zal in elk land met enige de mocratische traditie als volstrekt on voldoende worden beoordeeld. Het duurde maanden voordat de regering het rapport vrijgaf en met de pijlsnelle opheffing van het departement laadt zij de verdenking op zich, dat ze nog het een en ander te verbergen heeft. Dat een minister zijn congé hoort te krijgen als hij de verloedering van zijn departement niet weet te stoppen, is hier absoluut ondenkbaar. De be windsman die in de eerste plaats ver antwoordelijk wordt gesteld voor het debakel, Viljoen. zit nu 'overspannen' thuis, maar zal na genezing als minis ter van 'staatszaken' de rechterhand van De Klerk worden. De vooruitgang die sinds het aantre den van De Klerk is geboekt, bestaat voornamelijk uit het niet langer ont kennen van de schandalen. Waar vroeger de doofpot of erger wachtte, roepen nu zelfs de regeringsgezinde kranten dat de onderste steen boven moet komen en dat niets en niemand ontzien mag worden. Maar juist daarin schiet de regering nog steeds tekort. De maatregelen die worden genomen, vallen meestal on der de rubriek 'te weinig en te laat'. De stap naar behoorlijk en verant woord bestuur is kennelijk ook voor De Klerk nog te groot. londen Rtr/AFP/DPA/Ind Een Brits hof van beroep heeft gisteren de vrijlating gelast van een vrouw die 18 jaar geleden de gevangenis inging omdat zij een aanslag zou hebben ge pleegd voor het Ierse Republi keinse Leger (IRA). Judith Ward (43) werd in 1974 tot 30 jaar ge vangenisstraf veroordeeld we gens haar aandeel in een aan slag van de IRA op een bus mei militairen en hun gezinnen. Volgens de staat is Wards oor spronkelijke veroordeling onbe trouwbaar geworden nadat be wijsmateriaal uitwees dat haar bekentenis het gevolg was van geestelijke labiliteit. De IRA heeft altijd ontkend dat Ward de aanslag heeft gepleegd. De zwaarste periode voor Ward waren de tien maanden voorafgaand aan haar proces. Zij was geestelijk labiel en ziek en werd in volledige afzonde- frankfurt dpa Een staking in de Westduitse metaal- en elektronicaindustrie, waar zo'n vier miljoen mensen werken, lijkt nabij. Het bestuur van de bond voor metaalarbei ders besluit in de loop van van daag hoe moet worden gehan deld in het vastgelopen loon- conflict. Bij de overheidsdicn sten in West-Duitsland, de spoorwegen en de posterijen, is gisteren de stemming begon nen over het bereikte compro mis van 5,4 procent loonsverho ging. De vakbondsleden onder de 2,6 miljoen werknemers in de publieke diensten in West- Duitsland hebben tot morgen de tijd zich uit te spreken over het akkoord. In de metaal houden de werk gevers vast aan hun bod van 33 procent loonsverhoging. De machtige vakbond IG Metall eist 9.5 procent meer loon. Als van de kant van de werkgevers geen toenaderingspogingen ko men. moet de top van deze grootste Europese werknemers organisatie vandaag besluiten •en referendum uit te schrijven onder zijn leden over de bereid heid om te staken. Begin volgende weck kan dan worden bepaald in welke bondsstaten als eerste gestaakt gaat worden. Gisteren legden 42.000 me taalarbeiders in Beieren op en kele sleutelpunlen voor korte tijd het werk neer. vindt tegen dc Azerischc bcvol- kin* Met deze woorden VToeg dc Azerbajdzjaanse president la goeb Mamedov gisteren hulp van het buitenland na de ver overing dit weekeinde van de stad Sjoesja. De gevechten breidden zJch daarna uit tot zelfs buiten dc enclave. Turkije. Iran. Pakistan en de voormalige Sovjetrepublieken moeten hun gezag aanwenden' in de strijd om Nagorno Kara- bach. Zij moeten de Armeense 'agressor intomen' om te voor komen „dat er een nieuwe uit barsting van genocide plaats- hy's zoon te onderhouden maar dat het hele bedrag bijna 400.000 gulden nu t rmti was terugbetaald. Murphy heeft gezegd over een videotape te bcscnikken waarop de bisschop haar in New York geld overhan dU De superieur van Casey, kar clm.i.il ahal Dalv, zei l.il hi| diep bedroefd was over de zaak maar dat hij er geen reden in zag om kritiek op het celibaat te hebben Bisschop Gascy is ac tief in de Ierse Derde Weteldbe Eamonn Casey, de vorige week plotseling afgetreden bisschop van het Ierse bisdom Galway. heeft gisteren toegegeven een kind verwekt te hebben Annie Murphy hield de Ierse natie vo rige weck aan dc radio gekluis terd toen zij vertelde dat haar 17-jarige zoon Peter door de bisschop was verwekt tijden* een ..magische' Iicfdesaffaire die enkele maanden duurde. Casey zei gisteren trok dat er van geld van het bisdom ge bruik was gemaakt om Murp-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5