'Omroep moet veel meer zelf betalen' EG-cijfers economie laten Kok terecht koud Binnenland Eerste schoonmaakbeurt in honderd jaar Bendes uit Randstad verleggen werkterrein 'Post traag bezorgd' Cao-akkoord supermarkten DINSDAG 12 ME11992 Premie op schoffelen, niet op spuiten tilburg Boeren in midden-Brabant kunnen een premie ontvan gen van 125 gulden per hectare als ze het onkruid in hun maïs niet met chemische maar met mechanische bestrijdingsmidde len te lijf gaan. Gisteren gaf de Noordbrabantse Christelijke Boe renbond (NCB) in Tilburg het startsein voor het project dat het gebruik van chemische middelen op de boerderij moet vermin deren. In totaal is voor het driejarige project vier tot vijf miljoen gulden aan overheidsgeld uitgetrokken. Taxi-oorlog wordt uitputtingsslag Rotterdam De taxi-oorlog in Rotterdam lijkt een ware uitput tingsslag te worden. Dertig politiemensen, inclusief Mobiele Eenheid, werden gisteravond bij het Centraal Station opgetrom meld om chauffeurs met een omstreden, nieuwe vergunning van de provincie Zuid-Holland doorgang te verlenen. Door als passagier bij een chauffeur met zo'n zogeheten 'pret-vergun- ning' in te stappen, probeerden zij te verhinderen dat deze klan ten kon vervoeren. Even na twaalven besloten de chauffeurs tot een blokkade, waarna alle taxi's stilstonden. Aids-patiënten moeten waarschuwen Groningen Heteroseksuele mannen en vrouwen die besmet zijn met het HIV-virus of aids hebben, moeten hun (ex-)partners waarschuwen. Dat bepleiten medewerkers van de Amsterdamse GG en GD, onder wie de microbioloog prof. dr. R. Coutinho, in een artikel in het laatste nummer van het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Men gaat ervan uit dat die kennis het gedrag zo beïnvloedt dat besmetting van anderen wordt voorkomen. Het pleidooi richt zich minder op homoseksuele en biseksuele mannen omdat die in hun eigen kring al veel vaker en directer met aids worden geconfronteerd. Tilburg moet uitgroeien tot zesde stad den bosch Tilburg, met 156.000 inwoners nu nog de zevende stad van Nederland, moet binnen enkel»} jaren zijn uitgegroeid tot een stad met 193.000 ingezetenen. Dit kan door de aangren zende dorpen Goirle, Berkel-Enschot en 'de dorpskern Riel bij de stad te voegen. Tilburg zou daarmee de zesde stad van Neder land zijn. Dat staat in het rapport 'Aanbevelingen voor gemeen telijke herindeling midden-Brabant', dat gisteren in Den Bosch is gepresenteerd. Van der Zwan vindt eigen vermogen deels overtollig den haag gpd Meer dan de helft van de 395 miljoen gulden aan vermo gen dat de publieke omroepen hebben opgebouwd, is overtollig en dient te worden besteed aan het maken van programma's en het opvangen van risico's. Verdere ver- mogensgroei is bovendien onnodig en ongewenst. Dat concludeert een in opdracht van cultuurminister d'Anco- na ingestelde adviescommissie onder leiding van oud- Vendex-topman A. van der Zwan. dragen voor omroepen op peil te houden door geld bij te pas sen uit de algemene reserve. „De regeling die wij adviseren, is voor de omroepen een harde regeling", aldus Van der Zwan. Van het totaalbedrag aan ei gen vermogens van de omroe pen ligt volgens de commissie 140 miljoen vast in onder meer gebouwen. Daarnaast is nog eens 40 miljoen nodig als buf fer. De rest, 215 miljoen, kan dus worden besteed aan het maken van programma's en het opvangen van bedrijfsrisico's. Volgens Van der Zwan is het niet meer dan redelijk dat de omroepen hun inkomsten zo veel als mogelijk besteden aan het maken van programma's. „Daarvoor betaalt de kijker im mers ook zijn omroepbijdrage." In haar gisteren verschenen rapport stelt de commissie dat de algemene omroepreserve, die wordt beheerd door de mi nister, voortaan niet meer dient te worden aangesproken om te genvallers bij de omroepen af te dekken. „Het is niet goed in te zien waarom omroepen met dergelijke grote vermogens uit de wind worden gezet. Het risi co van tegenvallers kunnen zij zelf wel dragen. Het gaat hier om een algemeen aanvaard maatschappelijk beginsel, dat nu ook van toepassing dient te worden op de omroepen", al dus Van der Zwan. De commissie wijst erop dat het in de nieuwe systematiek niet meer mogelijk is de uurbe- Volgens de commissie gaan de risico's van de omroepen de normale bedrijfsrisico's door de bank genomen niet te boven. Toch kan er sprake zijn van ca lamiteiten, zoals een onver wachte forse terugval van de in komsten uit Ster-reclames. Al leen bij grote financiële tegen vallers, die een gedrag van 200 miljoen te boven gaan, kan in de visie van de commissie nog een beroep worden gedaan op de algemene omroepreserve. Maar dan nog zullen de omroe pen de helft van zo'n tegenval ler zelf moeten ophoesten. In een eerste reactie zei mi nister d'Ancona het rapport te beschouwen als een ondersteu ning van haar visie dat overtolli ge vermogens van omroepen moeten worden ingezet ter ver sterking van programma's. Uit cijfers die de minister in februa ri van dit jaar naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, blijkt dat zich bij handhaving van de hui dige situatie geen structurele te korten bij de omroepen zullen aandienen. Vorig jaar nog werd openlijk gesproken over een dreigend faillissement voor de publieke omroepen. Schade beving vastgesteld op 105 miljoen roermond anp De schade aan woningen en monumenten door de aardbe ving op 13 april in Limburg be draagt ongeveer 105 miljoen gulden. Dat heeft voorzitter Th. Hoofwijk van de Roermondse burgerstichting Aardbeving gis teravond meegedeeld, na een inventarisatie door verzeke ringsdeskundigen. Eigenaar-bewoners van wo ningen hebben een schade ge leden van 30 miljoen gulden. Een soortgelijk bedrag is aange meld door bewoners van huur woningen. Daarbij komt nog 26,2 miljoen gulden schade aan kerkgebouwen en andere pan den van het bisdom Roermond, en gebouwen van andere kerk genootschappen. Volgens de Kamer van Koop handel voor Midden-Limburg heeft een onderzoek onder 300 bedrijven aangetoond dat zij een schade hebben geleden van 15 miljoen gulden. Monumen tale gebouwen in Roermond hebben voor ongeveer vier mil joen gulden schade. Daardoor komt het uiteindelijke schade bedrag uit op ruim 105 miljoen gulden. Hoofwijk tekent daarbij aan dat bij dit bedrag niet de schade aan civiel-technische in stallaties, onroerende goederen en produktievcrliczcn bij indus trieën is inbegrepen. Omscholing douanier komt niet op gang den haag anp Het ministerie van financiën kan de toezegging niet waarma ken dat 350 van 1100 douaniers die per 1 januari 1993 hun baan verliezen als milieu-inspecteur aan de slag kunnen. Van de 105 inmiddels omgeschoolde doua niers hebben er slechts 38 een haan als milieu-inspecteur ge vonden. Dat blijkt uit cijfers van het ministerie van financiën. In verband met het wegvallen van de EG-binnengrenzcn op 1 januari 1993 verliezen 1100 douaniers hun baan. Met de bonden werd in 1990 overeen gekomen dat er geen gedwon gen ontslagen Zouden vallen. Dat leek mogelijk door 350 dou aniers om te scholen tot milieu inspecteur bij gemeenten. Daarnaast zouden plaatsen bij de politie worden openge steld, zou een aantal douaniers kunnen overstappen naar pos ten bij havens en luchthavens in het westen van het land en zou den banen via 'outplacement' worden gezocht. Voor 367 douaniers is echter nog geen oplossing gevonden. Vólgens B. Grave van oe Centra le dienstcommissie van de dou ane is dat te wijten aan het feit dat de opleiding, tot milieu-in specteur niet van de grond is gekomen. In plaats van 350 konden slechts 105 douaniërs worden omgeschoold. Amsterdam Nadat het fameuze Concertgebouw in Amsterdam enkele jaren geleden bouwtechnisch en van binnen al helemaal werd geres taureerd, is nu de buitenkant aan de beurt. Voor het eerst in honderd jaar worden de gevels schoongespoten. Daarnaast worden scheuren ge vuld, wordt houtwerk gerepareerd en krijgt het pand een schilderbeurt. Ook krijgt het gebouw zijn veertig jaar geleden verwijderde gevelver siering van zink terug. ■- foto nieuw anefo rob bogaerts Rotterdam Werknemers van het vleesverwerkende bedrijf Hoefsmit in de Rotterdamse industriewijk Spaanse Polder kijken naar de zware, zwarte rook die uit de opslagplaats voor verpakkingsmateriaal komt. Een felle brand in de loods zorgde gisteren voor aanzienlijke schade bij het bedrijf, foto anp pa< Rijk steekt dit jaar 60 miljoen in kernenergie den haag gpd Het ministerie van sche zaken besteedt dit jaar cir ca zestig miljoen gulden aan kernenergie-onderzoek. Dat is meer dan aan duurzame ener gie (zon, wind, water) of aan energie uit steenkool, olie of gas. Alleen aan onderzoek naar energiebesparing wordt nïeer geld uitgegeven (73 miljoen). De overheidsinvesteringen in nucleair onderzoek zijn de laatste jaren constant gebleven. Andriessen wijst er nogmaals op dat wereldwijde vervanging van de huidige kerncentrales door kolencentrales leidt tot een toe name met negen procent van de kooldioxide-uitstoot. Kool dioxide wordt grotendeels ver antwoordelijk gehouden voor het broeikaseffect. De minister heeft zich afgelo pen jaren herhaaldelijk als pleit bezorger opgeworpen van de kernenergie-lobby. 'Witte' fraude bedraagt 77,5 miljoen gulden DEN HAAG GPD Bijstandsontvangers hebben vanaf 1988 voor een bedrag van minstens 77,5 miljoen gulden 'wit' gefraudeerd. Dat wil zeg gen dat zij naast een uitkering ook betaald werk hadden. Dit blijkt uit een nota van minister Hirsch Ballin (justitie) over mis bruik en oneigenlijk gebruik van belastingen en uitkeringen. De gegevens zijn afkomstig van Sociale Zaken en hebben betrekking op rapportages van zestien gemeenten. Die hebben bericht wat zij doen met tips van de belastingdienst over mensen die mogelijk een bij standsuitkering en een salaris ontvangen. Sinds 1991 verstrekt de belastingdienst dit soort ge gevens aan gemeentelijke socia le diensten. De zestien gemeenten rap porteerden over de periode 1988-1990. Men deed dat echter allemaal anders, zodat conclu sies trekken erg moeilijk is. Het bedrag van 77,5 miljoen gulden aan 'witte' fraude is gebaseerd op gegevens van acht gemeen ten met in totaal bijna 210.000 bijstandstrekkers. M HAAG CAREL GOSELING Lachen of huilen? De Haagse economen konden kiezen bij hun reactie op nieuwe berekeningen van de Europe se Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, over de toestand van onze nationale economie. Terwijl de één aangaf dat de economie minder groeide, wees de ander er juist op dat het groeicijfer beduidend hoger lag dan voorspellingen van het Centraal Planbureau (CPB). Nu komt het wel vaker voor dat cijfers door iedereen anders worden uitgelegd, al naar gelang het eigen uit gangspunt en het ideaal dat men nastreeft. Dit keer zit het echter anders in elkaar. Eerst terug naar de EG-cij- fers. Wat werd er voorspeld? De economische groei zou dit jaar 'maar' op 1,25 procent uitkomen en komend jaar op 1,75 procent. De inflatie zou dit jaar uitkomen op 3,5 procent, volgend jaar op 4. De werkloosheid ten slotte zou toenemen van 7,5 procent naar 7,75 procent van de beroepsbevolking. Nu voorspelde het CPB nog maar enkele weken gele den dat de economische groei dit jaar 0,75 procent zou bedragen. Voor 1993 werd 2,25 procent vermeld. Ra, ra hoe kan dat? De verklaring is eenvoudig. De EG han teert andere definities. Zo wordt economische groei in de Gemeenschap afgemeten aan het bruto nationaal produkt: de bruto waarde van alles wat er in eenjand wordt geproduceerd. In ons land is de maatstaf echter netto nationaal inkomen: het bedrag dat wij, ingezete nen van Nederland, allemaal samen netto verdienen. Een veel breder begrip, waarbij ook inkomsten uit het buitenland meetellen. Er worden dus appels met peren vergeleken als het EG-groeicijfer naast het CPB-getal wordt gelegd. De 1,25 procent van de Gemeenschap is de 0,75 procent van het Planbureau. Zo simpel is het. En voor komend jaar geldt hetzelfde. Het gegeven dat de EG-berekening dit jaar boven het CPB-cijferwerk uitkomt en volgend jaar eronder, valt te verklaren uit een andere inschatting van de groei in de wereldhan del. Als daarmee rekening wordt gehouden, is er geen verschil tussen beide getallen. Opnieuw niet. Wat de inflatie betreft, zitten EG en CPB op precies dezelfde getallen, al wordt in ons land nog een uiterste poging gedaan de prijsstijging via een aantal beleids maatregelen in 1993 terug te dringen naar 3,5 procent. Maar dat terzijde. De werkloosheid is weer een ander verhaal. De EG hanteert ook hier een ander uitgangs punt dan in ons land gebruikelijk volgens de definities van het CBS, het Centraal Bureau voor de Statistiek, en het CPB. De EG berekende 7,5 procent werkloosheid voor dit jaar. Dat zou uitkomen op circa 480.000 mensen zon der werk. Voor 1993 vertaalt het EG-percentage van 7,75 procent zich in dik een half miljoen werklozen. De door het CBS geregistreerde werkloosheid zal dit jaar gemiddeld 350.000 zijn. Komend jaar stijgt dat gemid delde naar 375,000. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek kijkt daarbij alleen naar degenen die als werkzoe kende geregistreerd staan. Mensen die ouder zijn dan 57,5 jaar tellen niet mee. .Bovendien moet men een baan willen van minstens 20 uur per week. Iemand die voor minder wil ploeteren, wordt niet als 'werkloze' be stempeld. Het CPB zelf hanteert weer een andere definitie: de werkzoekende zonder baan. Daarbij wordt wel reke ning gehouden met de deeltijdwerkers die arbeid zoe ken en met gehuwde vrouwen die ook al staan ze niet als werkzoekende te boek in een kaartenbak toch weer aan dSe slag willen. Het CPB-cijfer komt dan ook veel hoger uit dan dat van het CBS. Dit jaar gemid deld 525.000 werkzoekenden, volgend jaar 555.000. De EG-berekeningen zitten dichter bij het CPB-getal dan bij het CBS, maar ook hier geldt weer: het is appels met peren vergelijken. En dat zal nog wel enige tijd zo blijven, aangezien wij in ons land niet echt genegen zijn definities bij te stellen aan internationale normen. En mochten er binnenkort nog enige economische gege vens over ons land van de Oeso (de organisatie van 24 westerse geindustrialiseerde landen) komen, dan ge beurt weer precies hetzelfde. Ook daar is de norm een andere dan hier. De conclusie laat zich raden. EG- en Oeso-cijfers zijn leuk, ze geven een trend aan, maar meer ook niet. Ze zijn onbruikbaar voor het Nederlandse beleid. Vandaar dat minister Koks reactie op de EG-gegevens in het Por tugese Porto de' juiste was: laconiek. Er was eigenlijk niets aan de hand, hoeveel ophef er in de media ook over werd gemaakt. leeuwarden gpd Bendes uit Amsterdam en Rot terdam verleggen hun werkter rein naar het platteland. Tot die conclusie komt het Regionaal Rechercheteam Friesland (RRT), dat gisteren twee bendes uit de Randstad oprolde na een serie roofovervallen in Fries land. Bij het rechercheteam bestaat sterk de indruk dat de inzet van een helikopter door het zogehe ten Roof-team van de Amster damse politie er mede de oor zaak van is dat het werkterrein naar elders wordt verlegd. „Het aanhoudingsrisico wordt hen in Amsterdam kennelijk te groot", aldus woordvoerder Helmholt. De twee los van elkaar opere rende bendes beschikten beide over een contact in Friesland. Dat is vermoedelijk nog een re den om naar Friesland uit te wijken. In totaal zijn elf mensen aangehouden. Sindsdien is het rustig op het overvalfront. De elf verwachting is dat daders moeten zich in juni voor de rechter verantwoorden. Voor alle overvallen in Fries land die tot nu toe door het RRT zijn opgelost, geldt dat zij zijn voorbereid. Soms werd van bruut geweld gebruik gemaakt. In een aantal gevallen werd met vuurwapens gedreigd. Bij de golf overvallen die in februari en maart van dit jaar door een Amsterdamse en Rot terdamse groep werden ge pleegd, is in totaal minder dan een ton buit gemaakt. Door de lage kastegoeden die de banken aanhouden, leverden de over vallen in de meeste gevallen een bescheiden resultaat op. Het Roof-team, waarmee het RRT regelmatig contact had, was één van de arrestanten eind vorig jaar uit het oog verloren. Met zijn aanhouding zijn ook overvallen in de hoofdstad op een kledinghuis, een sigaren- boer en een drogisterij opgelost. Daarbij waren ook twee Am sterdammers betrokken die een bank in het Friese Sumar over vielen. Het Friese rechercheteam (tien man) werpt zich nu op het onderzoek naar een aantal nog voortvluchtige mededaders. De tenminste nog drie, maar mogelijk tien aanhoudingen worden verricht. Tevens richt men zijn aandacht op de nog niet opgeloste over vallen op een Leeuwarder Ra bobank, geldlopers en een snackbar. Tweede Kamer uit kritiek op PTT den haag gpd De Tweede Kamer heeft forse kritiek op de postbezorging van de PTT. Sinds de PTT in 1989 zelfstandig werd, wordt nog maar 88 procent van de post binnen 24 uur bezorgd. Voor die tijd was dat 93 procent. Woordvoerders van CDA en WD zeiden gisteren tijdens een commissievergadering dat daarin snel verbetering moet komen. Verantwoordelijk minister Maij van verkeer was niet onder de indruk van de kritiek. Verge leken met andere EG-landen is PTT-Post volgens haar „een voortreffelijk bedrijf, zo niet het beste van Europa". Volgens Ma- ij duurt het in Italië drie dagen voordat een telegram aankomt en verloopt de bezorging in Bel gië en Spanje ook niet zoals het hoort. De helft van de pakjes die de minister naar haar studeren de dochter in Barcelona stuur de, is volgens haar niet aange komen. „De Nederlandse PTT is een witte raaf op Europees ge bied." Desondanks vond CDA'er Koetje dat de PTT over twee jaar op het oude bezorg-niveau te rug moet zijn. Het WD-kamer- lid Jorritsma meent dat alle post gewoon de volgende dag bij de op de mat moet liggen. Maij liet ook weten dat de PTT wat haar betreft over zo'n twee tot drie jaar naar de beurs; kan om aandelen (die. nu nogj voor honderd procent in bezit zijn van de Staat) uit te geven. De opbrengst 'een aantal miljarden' kan volgens de minister worden gebruikt voor investeringen in infrastructuur (wegen, spoorlijnen en brug gen). PvdA en CDA steunen het voornemen van de minister om PTT-Telecom niet te splitsen in een openbaar nutsbedrijf en een zuiver commerciële tak. Toen de PTT zelfstandig werd, was 'de concurrentie bang dat het bedrijf er misbruik van zou maken dat het als enige tele- communicatieverbindingen mag aanleggen. Daarom werd tot een splitsing besloten, die in 1994 zou moeten plaatsvinden. Maij kondigde onlangs aan de splitsing niet meer nodig te vin den. Door veranderingen in de Europese regelgeving zal de PTT haar nutstaken niet meer kunnen misbruiken om com merciële activiteiten te subsidi ëren. Zij vreest bovendien dat splitsing ertoe leidt dat op inter nationaal vlak voor de PTT slechts een bijrolletje zal zijn weggelegd. utrecht ANP prijsstijging gecompenseerd in de lonen. Werkgevers en bon den gaan het komende jaar stu deren op de aanpak van het ziekteverzuim. 'Arbeidsvoor waardelijke prikkels' tegen ziek teverzuim, zoals het inleveren van een vrije dag bij ziekte, zijn niet in het onderhandelingsre sultaat opgenomen. Het zoge noemde 'afhelpkwartiertje' na sluitingstijd van de winkels wordt in het vervolg gecompen seerd in geld of vrije tijd. Aan het onderhandelingsre sultaat is een langere periode van relatief geringe arbeidson rust in de bedrijfstak vooraf ge gaan. Vijf weken lang is er op bescheiden schaal gestaakt. Het publiek heeft daarvan weinig gemerkt De werkgeversorganisaties in het supermarktwezen (170.000 werknemers) en de bonden zijn het vannacht eens geworden over een nieuwe, tweejarige cao. De afspraken behelzen on der meer een loonsverhoging van 10,3 procent, verdeeld in vijf sprongetjes. Werknemers tussen de 19 en 22 jaar krijgen daarnaast nog een loonsverhoging van 1 pro cent extra. Bovendien wordt het aantal functiejaren van caissiè res en verkoopsters uitgebreid, waardoor hun salaris langer kan doorgroeien. Als de prijzen in twee jaar tijd met meer dan 7 procent stijgen, dan wordt de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4