CDA eist steun PvdA I Bolkestein haalt uit naar iedereen Binnenland Radboud biedt personeel lidmaatschap Nu91 aan Onderwijs kiest voor staking Oppositie wil geld voor 'Rio' veüig vrijen eerder regeidan uitzondering vrijstellingen basisvorming zijn gebakken lucht Prostitutie geen bron van verspreiding aids' Willem Duijn vervangt Bennie Jolink bij Normaal DINSDAG 12 MEI 1992 Actie Greenpeace bij AVR Rotterdam Greenpeace heeft vanmorgen actie gevoerd bij de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) in de Botlek. Zo'n 15 mensen blokkeerden de bunker met afval en een deel van hen klom in de afvalkranen onder het motto 'Verbranding is spelen met vuur'. AVR is doelwit van de actie omdat het bedrijf de verbrandings capaciteit wil uitbreiden. Greenpeace vindt verbranden geen op lossing omdat er andere afvalstromen voor in de plaats komen: giftige slakken, vliegas, vervuild water en uitstoot van giftige stoffen in de lucht. Zuid-Holland wil water schoon maken klaaswaal Alle wateren in zuidelijk Zuid-Holland moeten in 1995 biologisch gezond zijn en IN 2000 moeten ook de waterbo dems weer redelijk schoon zijn, zo stellen het Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en de zes waterschappen in het gebied in een actieplan. Op dit moment is 70 procent van het water in Zuid-Holland-Zuid verontreinigd. Door een strengere aanpak van vervuilers hopen de waterschappen daar verbetering in te brengen. Het zuiveringsschap zal daarnaast waar nodig zuive ringsinstallaties bouwen en het rioleringsnet uitbreiden. Dat kost flink wat geld. De jaarlijkse kosten voor het waterbeheer zullen oplopen van 143 miljoen gulden nu tot 190 miljoen in 1997. Stekende vrouw gaat vrijuit Amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft een 27-jarige Australische ontslagen van rechtsvervolging. Ze stak maart vorig jaar in de Amsterdamse Bijlmermeer een man op straat dood omdat zij dacht dat hij haar iets wilde aandoen. De officier vroeg twee weken geleden al om ontslag van rechtsvervolging, omdat het enige bewijs in de zaak de verklaring van de vrouw is. ,,De vrouw is werkelijk bijna beroofd en misschien verkracht, of ze zag spoken", aldus de officier toen. De rechtbank vond dat de vrouw, die inmiddels weer in haar vaderland terug is, de grenzen van elfverdediging heeft overschreden maar vond toch grond genoeg om haar te ontslaan van rechtsvervolging. Zeven jaar cel voor fatale roofoverval utrecht De Utrechtse rechtbank heeft gisteren een 17-jarige man veroordeeld tot zeven jaar cel wegens de roofmoord op een 82-jarige vrouw. Tegen hem was elf jaar geëist. Met drie andere mannen, die al eerder zijn veroordeeld tot zeven jaar, drong hij de woning binnen van de weerloze en stokdove vrouw. Zij sloe gen en knevelden haar en lieten haar aan haar lot over om te verdwijnen met een buit van vier gulden en een pakje sigaretten. De vrouw stikte later in een deken die de overvallers strak om haar hoofd hadden gebonden. De 21-jarige organisator van de overval kende de vrouw goed. Hij deed wel eens boodschappen voor haar. Tegenover zijn aan drank en drugs verslaafde kornui ten beweerde hij dat de vrouw veel geld, kostbare munten en postzegels in huis had. Werknemers van het Radboud Ziekenhuis in Nijmegen en het Delftse kruiswerk kunnen van daag op de Dag van de Verple ging op kosten van hun werk gever lid worden van de vak bond Nu'91. Het Radboud Ziekenhuis is op het idee gekomen door de commissie Werner, die de re gering heeft geadviseerd over verbetering van de positie van verplegenden en verzorgen den. Eén van de conclusies was dat de beroepsgroepen zich beter moeten organiseren „om hun wensen en noden op alle niveaus met gezag in te kunnen brengen". Het Radboud heeft bewust voor Nu'91 gekozen omdat die zich in tegenstelling tot Abva Kabo en CFO „vooral ook be zighoudt met de beroepsin houdelijke ontwikkeling". Door de contributie voor een half jaar te betalen, hoopt het Radboud de organisatiegraad te verdubbelen. Directeur Smitskamp van de Delftse kruisvereniging vindt „dat mensen lid moeten zijn van een vakbond". Zeker in het huidige conflict, waarbij volgens Smitskamp de werk gevers slechts weinig in de melk te brokkelen hebben, is het belangrijk dat werknemers sterk staan tegenover de over heid. aldus de directeur. leider samenwerking met het CDA in beginsel niet uit. Nu ligt dat ineens weer anders, zei ae VDD-fractievoorzitter. Van Mierlo's boodschap dat Neder land beter af zou zijn met D66 dan met het CDA. waagt Bolke stein dan ook ernstig te betwij - Geien Ut oen 111 ebt niet kan kiezen wordt vervangen door een D66 dat niet kan kiezen, verandert er in Nederland hele maal niets, aldus Bolkestein. Ook de PvdA fungeerde als schietschijf. Het nieuwe gerom mei rond de wao is tekenend voo{ de penibele situatie waarin die partij verkeert en de on macht om daann verbetering te brengen, vond Bolkestein. De li beraal verklaarde het gedrag van de sociaal-democraten „uit een haast panische reflex als de volgende peiling weer uitkomt en blijkt dat men nog verder in de gunst van de kiezers is ge daald". Het kabinet tenslotte kampt met een „gebrek aan lef om echt te bezuinigen. Alleen zo kan de economie opgekrikt worden en kunnen de lasten omlaag, aldus Bolkestein. Geflankeerd door premier Lubbers kijkt Brinkman nog even zijn aantekeningen door. foto anp paul stolk CDA-fractieleider Brinkman heeft gisteren steun geëist van de PvdA voor het kabinet, inclusief de besluiten over de wao. Tijdens een spreekbeurt in Heerenveen liet hij weten dat het kabinet kan rekenen op het CDA, op voor waarde dat de PvdA zich inschikkelijk blijft tonen rond de wao-kwestie én dat minister Pronk een deel van zijn ontwikkelingsbudget besteedt aan de voormalige Oost bloklanden. Daarmee zette Brinkman de zaak weer op scherp, want Pronk liet vorige weten dat 'on ze wegen scheiden' als het CDA geld van ontwikkelingssamen werking zou blijven eisen voor Oost-Europa. Brinkman speelde het echter hard. „We moeten erkennen dat er ook in Oost-Eu ropa grote problemen zijn. En we moeten niet zeggen van: gis teren deden we het zo met de ontwikkelingshulp en dat moet dan ook zo blijven. We moeten elkaar op dit punt eerlijk ne- Hij herhaalde nog eens dat de inkomens verder gedenivelleerd kunnen worden, een tweede pijnpunt voor de coalitiepart ner. „Werkenden die één, an derhalf of misschien zelfs twee maal modaal verdienen, mogen best wat extra beloond wor den". Die groep vormt immers de ruggegraat van de samenle ving, aldus de CDA'er. In Utrecht hield CDA-partij- voorzitter Van Velzen een soort gelijk verhaal, zij het met ande re accenten. De keuzen van het kabinet moeten „schouder aan schouder door CDA en PvdA verdedigd worden. Als we het sociale zekerheidsstelsel voor de toekomst willen behouden, zijn forse keuzen ter beperking van arbeidsongeschiktheid en ziek teverzuim noodzakelijk. Daar voor is medewerking van de co alitiepartner noodzakelijk". In zijn rede hekelde de chris ten-democraat ook de loonont wikkeling. Hij keerde zich tegen „het voortdurend tegen elkaar opbieden", zoals hij dat noem de. „De vraag die wij ons allen moet voorhouden, is of we ge baat zijn bij een survival-week end in de Ardennen of een tweede cd-speler En verder kan Nederland het zich niet meer veroorloven om tussen vrijdagmiddag 15.00 uur en maandagochtend 8.00 uur stil te liggen. Net zoals een maand lang vakantie in de zo mer er aan zal moeten geloven. De heilige huisjes van de ar beidsinzet moeten ter discussie komen, meende Van Velzen. WD-fractievoorzitter Bolke stein begrijpt de avances van het CDA richting D66 wek beide partijen kunnen geen keuzes maken en zijn qua opportunis me aan elkaar gewaagd. Maar hun eventuele samenwerking zal net zo saai blijken het debat afgelopen zondag tussen Brink man en Van Mierlo, aldus Bol kestein gisteren tijdens een spreekbeurt in Temeuzen. Brinkman gaf zondag te ken nen D66 na de volgende verkie zingen niet meer uit de regering te zullen houden. Van Mierlo reageerde verbaasd op het aan bod. om het vervolgens van de hand te wijzen: D66 ziet het CDA liever helemaal niet meer terugkomen in de regering en kiest voor een coalitie met de PvdA en de WD. Zoals bekend zette het CDA D66 de voet dwars bij de vorige kabinetsfor matie, die resulteerde in een sa menwerking tussen CDA en PvdA. Bolkestein verweet Van Mier lo besluiteloosheid. Vorig jaar, tijdens een debat in het Haagse Diligentia-theater, sloot de D66- den bosch xandra feue Het onderwijs gaat in juni een halve dag en in september een hele dag plat. Dat besloten gis teren ongeveer zeshonderd leerkrachten uit het basis-, voortgezet- en speciaal onder wijs op een actiebijeenkomst in Den Bosch. Ze willen daarmee druk uitoefenen op minister Ritzen om daadwerkelijk iets aan hun salarisachterstand te doen. Behalve in Den Bosch raad pleegden de bonden ook in Am sterdam, Groningen en Zwolle hun leden. Aan het begin van de manifestatie leek de actie-be reidheid van de leraren nog groot. Bij sommige leraren wa ren de frustraties in hun schóól- carrière zo hoog opgelopen dat ze alleen nog maar gillend en schreeuwend met rood aange lopen hoofden hun zegje voor de microfoon konden doen. Eén leraar had zichzelf niet meer in de hand en schreeuwde dat ie dereen die in het onderwijs werkte een grote oen was, in clusief de bestuurders .van de bonden. „Wanneer leren jullie nu eens voor jezelf op te ko men?", sneerde hij. Het waren aardige voorzetten om tot daadwerkelijke actie plannen te komen. Maar halver wege de discussies gingen de aanwezigen zich afvragen hoe sterk ze nu uiteindelijk stonden. Dat was ingegeven door een op merking van Gerard Mol van het Nederlands Genootschap voor Leraren, die zei weinig te voelen een staking, „omdat je dan direct voor de rechter moet verschijnen. En dat winnen we nooit. We moeten verstandig handelen en kijken naar wat Ongeveer twee op de vijf lera ren in Nederland is lid van een bond. De bonden hebben de af gelopen weken een enquete on der de 12.000 scholen gehouden om de actiebereidheid te peilen: die is groot. De bonden kwa men daarom gisteren met een drie-stappen-plan: op drie don- juni demonstratie bijeenkomsten gehouden met een actie-karavaan, tussen Prinsjesdag en de Algemene Be schouwingen een landelijke ac tiedag, en alle medewerking aan onderwijsvernieuwing opschor ten. Een leraar bleek zich af te vra gen of een actie-karavaan, t- shirtjes, petjes en ballonnen zorgen voor meer salaris. „Waar het geld vandaan komt, zal me worst wezen. Desnoods van de studiefinanciering", merkte ëen ander op. Een derde leraar zei geen zin in staken te hebben als de school aan de overkant niet zou meedoen. „Dan loop ik het risico dat mijn leerlingen weglo pen naar de andere school." Ie mand anders opperde dan maar op zaterdagen actie te voeren. „Ach waarom dan niet in de vakantie", klonk het cy nisch uit de zaal. D66: 'Geld is enig goede smeermiddel' den haag cpd D66 en Groen Links vinden dat Nederland op de conferentie in Rio over milieu en ontwikkeling (UNCED) de ontwikkelingslanden extra geld moet toezeggen voor de aanpak van milieupro blemen. De kamerleden Tommei (D66) en Wil- lems (Groen Links) lieten dat gisteren weten bij de presentatie van de brochure 'Het kan ook an ders' van de Alliantie voor Duurzame Ontwikke ling, een samenwerkingsverband van milieu-or ganisaties. PvdA en CDA waren veel terughoudedender. Volgens CDA-kamerlid Boers is de conferentie van 3 tot en met 14 juni in het Braziliaanse Rio de Janeiro slechts een begin. Nederland moet extra geld ter beschikJcing stellen, „maar ik kan niet zeggen: er moet 50 of 100 miljoen gulden bij." Haar PvdA-collega Verspaget stelde dat er al heel wat is gewonnen als alle rijke landen hun ontwikkelingshulp opvoeren tot 0,7 procent van hun bruto nationaal produkt. De PvdA streeft naar twee procent in het jaar 2000. Dat geld moet dan ten koste gaan van defensie, aldus Verspaget. Willems vindt dat er nu geld naar het Zuiden moet, tenminste enkele honderden miljoenen guldens. Volgens Tommei is geld „het enige echte smeermiddel" om in Rio iets te bereiken. Hij waarschuwde dat het om nieuwe, aanvullende fondsen zal moeten gaan. „Geen slimme trucs, zoals bijvoorbeeld een aanslag op het ontwikke lingsbudget. AJs zelfs Nederland niet met een be hoorlijk bedrag op tafel komt, kun je het wel ver geten." In de brochure stelt de Alliantie dat Nederland boven zijn stand leeft. Nederland is een van de meest vervuilde landen van de wereld. „Als rijk Westers land draagt Nederland ook grote verant woordelijkheid voor onderontwikkeling in het Zuiden en milieubederf wereldwijd". Om dat te veranderen moet iedereen, overheid, bedrijfsleven en individuele burger, zijn verant woordelijkheid nemen. „Van het bedrijfsleven mag worden verwacht dat het zijn maatschappe lijke verantwoordelijkheid serieus neemt. De overheid moet regels maken die voor lederen ge lijk zijn en waar iedereen zich aan kan houden Van de individuele burger vragen de organisa ties een andere levensstijl. Dan gaat het bijvoor beeld om minder energiegebruik (minder autorij den en vliegen) en het consumeren van biolo gische produktcn. den haag margreet vermeulen Het risico om via seks met^iros- tituées aids op te lopen valt wel mee omdat een groot aantal condooms gebruikt. Volgens een onderzoek van het Neder lands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek (Nisso) onder 127 prostituées en 91 klanten bleek dat vier op de vijf prostituées en drie op de vier klanten altijd condooms gebrui ken. Niet iedereen doet dat echter. Straatprostituées die drugs spuiten en hun klanten, een deel van de Latijns-Amerikaan se raamprostituées en hun overwegend Marokkaanse en Turkse klandizie en thuiswer kende prostituées met een vaste klantenkring gebruiken dit voorbehoedsmiddel niet of nau welijks. Condooms bieden een goede bescherming tegen hiv- infecties, die worden overge bracht via bloed of sperma. Met slechts 1 tot 3 procent van de condooms die in de prostitutie worden gebruikt, gaat iets mis en meestal wordt dat op tijd ontdekt. De verschillende 'soorten' prostitutie blijken over het alge meen ook andere klanten te trekken. De kans op versprei ding van het aidsvirus van de ene naar de andere prostitutie- sector lijkt dan ook relatief klein, aldus de onderzoekers. Klanten zijn minder gemoti veerd om een condoom te ge bruiken als ze vriendschappelij ke of romantische gevoelens koesteren voor (vaste) prostitu ées öf als ze juist uitgesproken negatief staan tegenover hun bezoek aan een prostituée. Er zijn ook prostituées die volgens de onderzoekers waar schijnlijk meer risico op be smetting met het aidsvirus lo pen bij hun privé-contacten dan tijdens hun werk, omdat zij net als de meeste mensen met hun eigen partner overwegend zonder condoom vrijen. De on dorzoekers zien dat risico vooral voor de kleine groep vrouwen die seks heeft met mannen die drugs spuiten. „Geen letter, geen komma", zou staatsse cretaris Wallage van onderwijs nog aan het wetsvoorstel basisvorming veranderen. Tien maanden lang heeft hij die harde uit spraak overeind gehouden, ondanks het ge duw en getrek van (vooral) het CDA in de Eerste Kamer. Maar in de aanloop naar het debat over de basisvorming in de Senaat op 19 mei leek het Wallage toch verstandig de dames en heren senatoren een blijk te geven van zijn goede wil. En wel via de persoon van hun eigén minister-president, Lubbers. Op geruststellende toon vertelde Lubbers vrijdagavond dat het kabinet had besloten tegemoet te komen aan een belangrijk be zwaar van de Senaat tegen de basisvor ming. Zwakke leerlingen die dreigen te bez wijken onder de 15 verplichte vakken, kun nen een vrijstelling krijgen voor een of meer vakken. „Er zijn nu eenmaal jongeren die van nature meer vakgericht zijn ingesteld aldus Lubbers. De Senaat is 'not impressed'. Geen won der, want vrijstellingen zijn al zo oud als de weg naar Rome. Ook nu kan ieder kind in het voortgezet onderwijs een verzoek indie nen om van één schoolvak te worden ver lost. Het schoolbestuur beslist. De inspectie wordt ingelicht. En zo gaat het ook als het wetsvoorstel basisvorming van Wallage «in de Senaat de eindstreep haalt. Wat is er dan nieuw? Nieuw is dat de leer lingen méér vrijstellingen mogen vragen. Wallage: punten en komma's foto a hp Oud is dat het schoolbestuur beslist, al moet het zich eerst laten adviseren door een zelf in te stellen commissie. Nieuw is ook dat leerlingen in het individueel be roepsonderwijs (IBO) automatisch vrijstel lingen krijgen. Niet zo gek. want dat ze ge selecteerd zijn voor de rustige variant van het LBO betekent per definitie dat er vrij stellingen nodig (kunnen) zijn. De hamvraag is natuurlijk wat de leeriin gen met de vrijgekomen lestijd gaan doen. Timmeren en solderen, als we lubbers mo gen (|Éwiw Het moet <ir Hoamn .ik muziek in de oren hebben geklonken. Want hun grote angst is dat de basisvorming te theoretisch is en funest zal uitpakken voor de leerlingen met de 'gouden handjes' Maar toen de Senatoren er het weekend hun stukken bijpakten. lazen ze in het wets voorstel basisvorming dat er voor leerlingen met een vrijstelling geen exrra praktijkv.ik wordt ingelast. Integendeel In de vrijgeko men lestijd moet de leerling bijgespijkerd worden in 'harde' basisvormingsvakken, zoals Nederlands en wiskunde. Kortom, de 'van nature vakgerichte jongeren' zullen zich dus wel twee keer bedenken voordat ze een vrijstelling aanvragen Als Wallage en Lubbers hen écht een lol hadden willen doen. hadden ze een heel ander besluit moeten nemen Bijvoorbeeld door die kinderen toe te slaan de basisvor ming vanaf het eerste leerjaar te combine ren met praktische vakken. Deze 'combina- tie-vanant' bestaat wel. maar pas vanaf het derde leerjaar. Een andere mogelijkheid is de schoolweek van 32 uur niet voor 80 pro cent met basisvorming op te vullen, maar voor 70 procent. Maar daar voelen Wallage en in zijn kiH- zog lubbers blijkbaar niets voor. Grcn let ter en germ komma zou Wallage verande ren. Dat klopt niet helemaal er zijn wat let ters en komma'» veranderd Maar ook niet méér dan daL Benzine wordt cent duurder. Rotterdam Benzine wordt woensdag een cent per liter duur der. Daardoor komen de advies-literprijzen op 191 cent voor su per plus loodvrij, 187 cent voor euro loodvrij en 203 cent voor gelode superbenzine. De prijzen voor autogas en diesel blijven ongewijzigd. De benzineprijsverhoging is een doorberekening van de produktnoteringen in combinatie met de dollarkoers, al dus de oliehandelaren. lat; jn- Willem Duin gaat zijn 'Big Mouth' ii 'chl zelhem gpd it hi vo° De Haarlemse zanger Willem Duijn (55) zal het komende half co'1 jaar op toemee gaan met de e 'e Achterhoekse rockgroep Nor- at,e maal. De componist van beken- do de meezingers als „How do you 'del do" en „Willem wat heb je grote [8se handen" neemt de plaats in van 1 en Bennie Jolink. e vfl Als gevolg van een auto-onge val liep Jolink begin april emsti- sle' ge verwondingen op aan de el- ver leboog. Hij is inmiddels uit het z<n" ziekenhuis ontslagen, maar is nog lang niet in staat te musice- jun ren Bovendien wordt de Nor- maal-zanger geplaagd door eon hardnekkige bacteriologische Bt infectie. Hij moet driemaal daags poliklinisch worden be- izetten bij Normaal. foto kippa handeld. Duijn, bekend van de duo's Mouth MacNeal en Big Mouth Little Eve, trad de laatste jaren voornamelijk op als bandartiest. In overleg met zijn management worden die optredens het komende half jaar beperkt, om zo de ruim 70 concerten met Normaal te kun nen uitvoeren. Als extra gitarist heeft Nor maal de 23-jarige Robert Colen brander aangetrokken. Het stre ven is volgend jaar weer op toernee te gaan met Bennie Jo link als zanger. De eerste optre dens van Normaal met Willem Duijn staan volgend weekeinde gepland: Den Velde (22 mei), Eibergen (23 mei) en Zundert (24 mei).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3