Ook Servië nadert breekpunt 'Parlement verspilt tijd aan wetten' Grotere militaire rol VN in Bosnië onwaarschijnlijk Feiten &Meningen DINSDAG 12 ME11992 Dll yzftvcHTl u 'Oorlog stopt pas WIM STEVENHAGEN Politicoloog Van den Berg in debat over politieke vernieuwing Regeerakkoord, miljoenennota en grote beleidsnota's zoals het milieubeleidsplan zijn de enige onderwerpen waarmee een complete Tweede Kamer zich moet bezighouden. Een uitge breide behandeling van wets voorstellen is zonde van de tijd en kan beter in kleine kamer commissies gebeuren. Een re geerakkoord zou aan politiek gewicht kunnen winnen wan neer het tevens aan de Eerste Kamer wordt voorgelegd. Het zijn zo maar wat voorstellen die de Leidse hoogleraar politie ke wetenschappen, j.Th.J. van den Berg, gisteravond in een debat met fractievoorzitter Wöltgens van de PvdA naar vo ren schoof. Het was het eerste deel in een serie van zes die de Leidse universiteit over de ver nieuwing van de Nederlandse politiek organiseert. Wat een debat op het scherp .van de snede had moeten wor den, werd een wat eenzijdige college van een politicoloog. PvdA-kopstuk Wöltgens was het in grote lijnen eens met de zienswijze van Van den Berg. die voor de PvdA in de Eerste Kamer zit. Gigantische winst', noemde Wöltgens de voorstel len tol twee keer toe. De politicoloog Van den Berg Thijs Wöltgens. vindt dat documenten als re geerakkoord, miljoenennota en grote beleidsnota's eigenlijk de centrale teksten zijn in het hui dige systeem. De voorstellen van wet die nu nog ruimschoots in de Kamer aan bod komen, zijn allang in belangrijkheid door de bovengenoemde docu menten verdrongen. De werk wijze van de Tweede en Eerste Kamer moet daaraan eens wor den aangepast, meent Van den Berg. Marktplaats Ten grondslag aan deze voor- FOTOPERSBUREA DIJKSTRA stellen ligt de constatering van Van den Berg dat het Neder landse parlement in de loop der tijden twee gedaantewisselin gen heeft ondergaan. Aanvan kelijk was de Staten-Generaal een instituut met als voornaam ste taak de controle van de re gering. Die controletaak verwa terde naarmate het parlement meer een 'arena' werd voor par tijpolitiek. De Kamer werd hier door opgedeeld in regerings oppositiepartijen. Vervolgens kwamen er belangengroepen die een zo'n grote vinger in de pap kregen dat het parlement werd omgetoverd in een 'marktplaats' met tal van 'kraampjes en stalletjes'. Dat pressiegroepen en niet de kiezer bepaalt wat er gebeurt, is voor velen een groot ongenoe gen. Die onvrede werd in de ja ren '60 voor het eerst uitgespro ken door de toenmalige en hui dige voorman van D66, Van Mierlo. Desondanks is sinds die tijd echter nog bar weinig ver anderd, is de zeggenschap van de kiezer zelfs minder gewor den. „Het parlement heeft het altijd moeilijk gehad om zichzelf te beoordelen," zo verklaart Van den Berg de stilstand. Ook me nige officiële commissie met politieke zwaargewichten heeft daar wéinig aan kunnen veran deren. „Het kan zichzelf maar moeilijk van afstand analyse ren," zegt Van den Berg. Ook het rapport van de commissie- Deetman redt het volgens hem niet, omdat het onvoldoende diep graaft en te weinig ver nieuwend is. Wöltgens, ook lid van de com- missie-Deetman. bleek opval lend positief over de ideeën van zijn partijgenoot. „De eerste winst is natuurlijk dat het zo mogelijk wordt om in hoofdlij nen te werken. We kunnen ons concentreren op de belangrijke dingen en dat is belangrijke tijdwinstEen voorbehoud H maakte hij op het punt van het H regeerakkoord, dat volgens H Wöltgens niet perse aan de Ka M mer behoeft te worden voorge BI legd. Hij ziet meer heil in een 11 beperkt akkoord op basis van Hg verkiezingsprogramma's. Slecht idee Dat de belangrijke stukken ooi fel in de Eerste Kamer moeten ko men, vindt Wöltgens echter ee zeer slecht idee. „Senatoren J|§ moeten niet gaan denken dat 5 volksvertegenwoordigers zijn. wi Zij hebben nog immers nog nooit echt een kiezer van dichi ZEÜ bij gezien," zei Wöltgens tot hi lariteit van het publiek dat voo j)e al uit studenten bestond. £>u De Leidse hoogleraar politicoli jaa gie Andeweg vond de eerste le ac| zing van de cyclus Democratie mg in de Steigers geslaagd. Het do de is om de discussie over politiel do' vernieuwing onder de'Haagse jiai kaasstolp' vandaan te halen er, gei tot een algemeen publiek te ve breden. „Toen vorig jaar de va] voorstellen van de commissie- ge Deetman over de politieke ver |eb nieuwing werd behandeld, za- ten er op het eind nog twee nD| mensen op de publieke tribun- rer Dat waren mijn vader en ik. Hf ma is nu elk geval een stuk druk- hai ker," aldus Andeweg aan het jnf eind van de avond. da; als we hem in Belgrado zelf te voelen krijgen Hoe lang houdt het Servi sche volk het nog vol? Het is al erg genoeg dat jonge Serviërs moorden en wor den vermoord in een gru welijke oorlog tegen hun voormalige mede-Joego- slaven. Maar tot overmaat van ramp nadert de econo mie in Servië het breek punt en nemen criminali teit en de georganiseerde misdaad hand over hand toe. Het land is in Europa in een vrijwel volledig iso lement geraakt. Het geduld van de Serviërs moet wel haast op zijn. BELGRADO TONY BARBER RUNA HELLINGA CORRESPONDENT De oprichting van het derde Joegoslavië van deze eeuw alleen bestaand uit Servië en Montenegro heeft het be klemmende gevoel van een na derend onheil niet kunnen op heffen. Dit was geen nieuw be gin, maar eerder de eerste scène in de vijfde act van dit langge rekte drama. Het doek zal pas vallen wanneer de Servische president, Slobodan Milosevic, is vertrokken. Ln hoe langer hij aan de macht blijft, des te groter is de kans dat de afloop bloedig zal zijn. Maar volgens Milovan Djilas, de communistische leider die Tito na 1945 hielp met de werderop- bouw van Joegoslavië en die la ter 's lands bekendste dissident werd, is de woede van het Servi sche volk nog niet groot genoeg om Milosevic ten va] te bren gen. „Bedenk wel dat de situatie in Kroatië niet beter is dan hier. Servië heeft nog steeds voedsel en elektriciteit. Momenteel is de nationalistische stemming in Servië nog sterker dan de socia le onvrede", aldus Djilas. „Milo sevic heeft een aantal tegensla gen gehad, maar zijn positie is nog steeds sterk. Hij regeert niet alleen via het staatsapparaat en de partijbureaucratie, maar ook via de economie en de politie. Wat dat betreft is het allemaal nog net zoals vroeger." Uitholling Vier jaar geleden waren de Ser viërs zó verbitterd over de uit holling van hun spaartegoeden door de inflatie, dat ze waarde loos geworden 1 O-dinar muntjes in een fontein in het centrum van Belgrado gooiden. De fontein is later verwijderd toen iemand de flankerende bronzen schildpadden had ge stolen. De munteenheid werd vervangen nadat de jaarlijkse inflatie in 1989 was opgelopen tot 2.500 procent Na minder dan drieënhalf jaar werd de nieuwe munt op haar beurt weer vervangen. Het on geremd drukken van geld voor de financiering van de oorlog tegen de Kroaten, en nu tegen CORRESPONDENT Als Bosnië-Hercegovina nu eens olie had gehad? Zou de wereld, Amerika voorop, dan ook zo passief blijven toe kijken hoe deze Balkanstaat door de troepen van de Servische leider Slo bodan Milosevic wordt overweldigd? Nog maar anderhalf jaar geleden stuurden de landen van de wereld, on der leiding van Amerika, een half mil joen soldaten naar Kuwayt. Het ging daarbij om een kostbaar principe, zei de Amerikaanse president Bush: agres sie mag niet lonen. Je zou zeggen dat Bush nu een prach tig kans heeft om die woorden in prak tijk te brengen. Bosnië-Hercegovina, een door Amerika erkende onafhanke lijke staat, is een schoolvoorbeeld van een klein, machteloos land dat door een sterke en niets ontziende vijand van de kaart wordt geveegd. Waarom doet Amerika dan niets? Waarom zijn er deze keer niet opnieuw de koortsachtige Amerikaanse initiatie ven in de Veiligheidsraad die eindig den met Saddams nederlaag? Die vraag wordt eigenlijk in de eerste zin al be antwoord. Er staat deze keer geen di rect Amerikaans belang op het spel, en dus heeft Washington geen haast. Daar komt bij dat er dit jaar in de VS presidentsverkiezingen zijn, en ook daarom zal Bush nooit en te nimmer Amerikaanse soldaten naar de 'killing fields' van de Balkan sturen. Tot slot zal massaal ingrijpen in Bosnië de Amerikaanse regering te duur zijn. De thans lopende operaties van de vre destroepen in het voormalige Joegosla vië en Cambodja kosten dit jaar drie miljard dollar, en dat vinden de Ameri kanen die daarvan statutair gezien 20 tot 25 procent moeten betalen ei genlijk al veel te veel. Afgezien van het Amerikaanse per spectief zijn er andere redenen waar om de VN in Bosnië vrijwel zeker niet een doorslaggevende rol kan spelen. Vanuit een oogpunt van internationaal recht zou dat bijvoorbeeld moeilijk kunnen liggen. Immers: een belangrij ke militaire rol van de VN zou in de praktijk betekenen, dat de volkerenor ganisatie zich zou gaan bezighouden met de verdediging van Bosnië tegen de Servische troepen. Nu heeft Bosnië zich weliswaar onaf hankelijk verklaard, maar het gaat hier om een ander, minder duidelijk en vaststaand soort onafhankelijkheid als bijvoorbeeld die van Kuwayt. De 14.000 VN-troepen die nu al in het gebied verblijven, zijn dan ook vrede stroepen die op verzoek van alle strij dende partijen werden gestuurd. En de VN stuurt geen vredestroepen om te vechten, maar om een al overeengeko men wapenstilstand te handhaven, om als een soort levende buffer op te tre den. Het zou, afgezien van de acute oorlogs dreiging, voor VN-troepen ook moeilijk werken zijn in Bosnië-Hercegovina, dat een complex mozaïek van Kroatische, Servische en islamitische gemeen schappen is, en dus niet beheersbaar is. De rol van de VN in het gebied is marginaal, zoals begeleiding van voed- seltransporten door Bosnië-Hercegovi na. Veel meer zit er op dit moment niet Milosevic hun het recht op au tonomie ontnam dat Tito hun in 1974 had verleend. De heer schappij van de politie in Koso vo heeft de Albanezen zodanig van Joegoslavië vervreemd, dal ze nu denken in termen van volledige onafhankelijkeheid o zelfs aansluiting bij Albanië. „Ik vrees wel eens, dat de oorlc ons uiteindelijk toch te pakken zal krijgen", meent een vroege re filosofiestudent in Belgrado, „De mensen hier doen alsof er niets aan de hand is, maar als dit zo doorgaat, staat na Bosnil straJcs Kosovo in brand en daai na de Sandjak en de Vojvodina Ik ben bang dat de oorlog pas stopt als we hem in Belgrado zelf te voelen krijgen". VERTALING: MARGREET -^NA pe MtT gratis &IER Rorro?pAA\ eyv»T AIHS-T££tWY^H£,T NOfr SLIJMÉR AANPAKKEN;.. fwoenspAÉ),vooR.,TpptAS en WA ve wepSTROp l AjM'Tcto G,£ATIS WHis^y, J&oenefL, gferpi7 ew wöpioA'" Bosnische militairen proberen hun posities in Sarajevo te versterken. Pas als de strijd zich uitbreidt naar Servië en naar Belgrado is er kans op een einde aan de strijd. FQJQ f de moslims van Bosnië-Her cegovina, heeft de inflatie om- hooggejaagd tot niet ver bene den het inflatie-niveau in Wei- mar in het begin van de jaren twintig. En niets wijst er op dat de Servische regering enig idee heeft hoe ze de inflatie onder controle kan krijgen. In Belgrado kopen de Joegosla- ven tegen de klippen op, voor zover er nog wat te koop is. Een drankje dat 's ochtends 90 dinar kost, kost 's avonds al 150 dinar. Daarom is het devies: wie geld heeft, geeft het ook zo snel mo gelijk weer uit, want morgen is het minder waard. „We zijn gek", meent een taxi-chauffeur, „Elders gaan mensen dood en hier doet iedereen niets anders dan winkelen, eten en drinken De op hol geslagen inflatie is een van de meest tastbare be wijzen dat de oorlog ook de be woners van Servië niet onge moeid Iaat. Langzaam maar ze ker sijpelen steeds meer onple zierige gevolgen van de crisis door in het dagelijkse leven. De winkelschappen raken leger en verkopers moeten steeds vaker nee laten horen. Servische industrieën die voor hun afzet afhankelijk waren van de Joegoslavische binnenlandse markt, zijn door de oorlog over de kop gegaan. De grootste au tofabrikant van het voormalige Joegoslavië, Zastava, heeft de produktie onlangs met met twee-derde ingekrompen, om dat de aanvoer van onderdelen uit Kroatië stokte. Overal wor den arbeiders met duizenden tegelijk ontslagen. Al bijna 1 miljoen van Servië's 9,8 miljoen arbeiders is werkloos, oftewel ongeveer 20 procent van het ar beidspotentieel. De chaos wordt nog verergerd door de toestroom van oorlogs vluchtelingen naar Servië. Sinds het uitbreken van de oorlog vo rig jaar juli zijn rond de 800.000 mensen in Kroatië dakloos ge worden. In Bosnië bedraagt dit aantal minstens 600.000. Vrijheid In het oude Oost-Europa vorm den Serviërs een uitzondering, omdat ze het recht hadden vrij naar het Westen te reizen. Nu zijn grote delen van het Westen en van het voormalige Joegosla vië ontoegankelijk voor Serviërs. Er zijn geen vluchten meer van Belgrado naar Zagreb, Split, Du- brovnik, Ljubljana of Sarajevo. Maar de invloed van de oorlog gaat verder dan dit soort dage lijkse ergernissen en problemen in het privé-leven. Wie Belgrado binnenrijdt, kan de groeiende repressie in Servië niet langer ontgaan. Langs alle uitvalswe gen van de stad staan zwaarbe wapende politieagenten en sol daten die iedere auto met een verdacht nummerbord aanhou den, dat wil zeggen alle buiten landers en iedereen die volgens zijn nummerplaat uit een stad in een crisisgebied komt. De agenten controleren soms op wapens en explosieven, maar hun voornaamste functie Doorschoten helmen als stille getuigen van de onmenselijke en wrede strijd in Bosnië-Hercegovina. FOTO El lijkt toch vooral een afschrik kingseffect. Ze zijn onderdeel van de psychologische oorlogs voering waaraan de Serviërs worden onderworpen. De Servische oppositiepartijen voelen van welke kant de wind waait en hopen een verenigd anti-Milosevic front te vormen voor verkiezingen die in het nieuwe Joegoslavië zijn gepland voor 31 mei. Maar de oppositie is klein en versplinterd, en ge compromitteerd door het feit dat ze de nationalistische doel stellingen van Milosevic deelt. Toen de oppositie in mei pro beerde de gelederen te sluiten, viel de alliantie binnen vijf da gen uiteen. De onvrede van de etnische minderheden in de nieuwe staat vormtéén grotere bedrei ging voor de Servische presi dent. Bijna 2 miljoen, oftewel 2 procent, van de inwoners zijn Albanezen, die in de zuidelijke, provincie Kosovo wonen. In 1989 en 1990 braken in Kosovo rellen uit toen de Albanezen niet konden verhinderen dat

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2