Kantwerk gevat in plexiglas Leven en wonen Over drijvertjes, onderduikers en modderkruipers Shadingin tapijt vervelend probleem Herpes 2 DINSDAG 12 MEI 1992 21 TUIN Nu het water in de vijver op temperatuur be gint te komen, wordt het tijd voor water planten. Eerst maar eens de moeilijke soort: de planten die met hun wortels graag in aarde staan zoals bij voorbeeld de waterlelie (Nympha). Deze planten zetten we in een mand van plastic of in een plastic emmer waarin flink wat gaten zijn gemaakt, zodat het water en de lucht kunnen circuleren. Onderin gaat een steen ter verzwaring, dan goede grond, zonder niet vergaan organisch materiaal en bovenop een laagje zand. Nu is het de kunst de planten langzaam te water te laten, zonder dat er te veel zand verdwijnt en zonder de plant te laten schrikken van het koude water. Laat hem elke dag een beetje dieper zakken totdat de mand op de bodem van de vijver staat, dan is succes verze kerd. Naast deze echte waterplanten moeten we zeer zeker ook een aantal ondergedoken waterplanten in de vijver doen. Deze zijn onmisbaar voor het zo nodige biolo gisch evenwicht, iets simpeler ter voorkoming van al- gengroei. Een hele goede en harde groeier is de waterpest (Elo- dea), een sierlijk plantje dat zich snel vermenigvuldigt en op den duur in toom gehouden moet worden. Je gooit het gewoon in de vijver en het redt zichzelf wel. De ondergedoken planten nemen koolzuur (dat onder andere ook door vissen wordt afgescheiden) op en scheiden zuurstof af. Ideaal dus voor de vijver. Verder zijn ze belangrijke voedselconcurrenten van de ge vreesde draadalgen die een vijver volkomen kunnen verstoren. Naast deze onderwatergroeiers zijn er ook nog de zoge naamde drijvers. Wonderlijke plantjes die bovenop het water blijven drijven en met piepkleine wortels vol doende voedsel uit het water kunnen opnemen. Ze zijn leuk om te zien, denk maar eens aan de op een minia tuur waterlelie lijkende kikkerbeet (Hydrocharis). Ze hebben als nadeel dat ze zich soms erg snel vermenig vuldigen als ze het naar hun zin hebben en dan een te groot deel van het vijveroppervlak afdekken. Gevreesd in deze is het drijvertje dat luistert naar de naam een dekroos (Lemma). Dus geregeld controleren en als er te veel zijn op de composthoop er mee. Daar vormen ze prima nieuwe mest. Voor alle waterplanten geldt dat ze van zon, op z'n minst halfschaduw houden en van water met een Ph van 6. Elke aquariumhouder kan deze Ph voor u meten. Er zijn simpele dingen (onder meer gekleurd papier dat van kleur verandert) in de handel om te weten of het water zuur is (Ph minder dan 6) of basisch (Ph meer dan 6). Als je een blok turf in een gaas, in de vijver hangt, wordt het water zuurder (Ph lager), met een schep landbouw- kalk minder zuur (Ph hoger). Verder lijkt het zinvol om over vissen te denken. Niet te veel, een tot twee per 100 liter vijverinhoud. Vissen zor gen mede voor een biologisch evenwicht en zorgen er bij voorbeeld voor dat muggelarven geen kans krijgen. In een gezonde vijver is het niet nodig om ze bij te voe- Leuk te weten: hoe groter de vijver des te forser worden de vissen. Zg schijnen min of meer automatisch hun groei aan te passen aan de omgeving. Kom daar eens om bij mensen. LEZERSVRAAG Mag ik de verdorde bloemen van de tuinhortensia af knippen in het voorjaar? Dat vraagt W. BAKKER UIT ZANDVOORT. De beste tijd om oude bloemen af te knippen is vanaf eind april. Voor die tijd vormen ze namelijk nog be scherming voor de jonge bloemknoppen, die een beetje vorstgevoelig zijn. Óm te drogen mag men ook in de herfst een paar bloemen afknippen. Staande laten dro gen, dit in tegenstelling.tot droogbloemen, die we op de kop hangen. Bij het snoeien kan men, bij oudere planten van de Hy- dragea macrophylla (de Latijnse naam) een enkele bloeiende tak diep terugsnijden om de plant te verjon gen. Verder niet te veel snoeien. Is niet nodig. Iets in korten en af en toe oud hout weghalen ter verjonging. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Nieuw vloertapijt kopen is iets dat met zorg gedaan dient te worden. Er is meestal een fors bedrag mee gemoeid en uiter aard wil je dus van je nieuwe vloerbedekking heel lang plezier hebben. Het kan soms op een teleurstelling uitdraaien omdat de kwaliteit niet beantwoordt aan wat daarover door fabrikant of leverancier beloofd is, of om dat het tapijt niet volgens de re gels van de kunst gelegd is. Een probleem dat zich af en toe voordoet, en dat voor de klant dan uiterst vervelend is (voor de leverancier zelfs min of meer een spookbeeld) is het verschijnsel dat 'shading' ge noemd wordt. Er treden dan onverklaarbare schaduwachtige vlekken in het oppervlak op. Het verschijnsel komt vooral voor bij tapijt met een gescho ren pool. Dat wil zeggen dat de pooltjes vrijwel rechtop staan. Ze absorberen dus veel licht en het tapijt geeft een gelijkmatige, volle kleur te zien. Wordt het ta pijt belopen, dan zal op de be treden plaatsen de pool enigszins naar één richting om buigen. Het licht valt daarbij dus meer op de zijkant van de poolgarens en die kaatsen veel meer licht terug dan de recht opstaande geschoren pooltjes. Het tapijt lijkt op de plaatsen waar de shading ontstaat lichter van kleur te worden. Dat heeft echter niets te maken met 'ver schieten' van de garens want hun kleur blijft hetzelfde. Het is uiteraard onvermijde lijk dat tapijt tijdens het gebruik zal gaan pletten en daardoor langzamerhand een ander ui terlijk krijgt. Bij zo'n 'ingelopen' tapijt ligt de pool normaliter naar één kant om. Bekijken we het tapijt 'met de vleug mee', dan zal het lichter van kleur lij ken dan wanneer het tegen de vleug in bekeken wordt. Dat zijn twee nuances van dezelfde kleur in licht en donker. Nu kan het gebeuren dat de pooltjes niet overal dezelfde kant uit gaan liggen en dan worden door de verschillen in lichtinval donkere en lichte plekken zichtbaar. Dit effect noemt men shading. Naar de oorzaak er van is, zegt de Vereniging van Neder landse Tapijtfabrikanten, in het verleden door diverse instanties onderzoek gedaan. Er zijn vele proeven genomen, met variaties in luchtvochtigheid, luchtstro mingen. temperatuurschom melingen en dergelijke. Het is echter nooit gelukt het shading- verschijnsel in een laboratorium aan te tonen. Shading komt voor bij tapijt met een geschoren (of zoals ook wel genoemd: gesneden) pool en het is niet afhankelijk van de soort vezel. Katoen, wol. polya- cryl: bij al deze vezels kan het shadingeffect optreden. Ook bij ruige, geschoren kokosmatten is shading mogelijk. Een echte re medie om shading te bestrijden is niet voorhanden en ingrepen als borstelen, stomen, en derge lijke helpen slechts tijdelijk. Ook de manier waarop het tapijt ge legd is heeft geen invloed op het al dan niet verschijnen \an sha ding. Evenmin speelt de onder grond waarop het gelegd is een rol. Aansprakelijkheid Omdat de tapiitfabrikanten geen enkele invloed kunnen uit oefenen op het verschijnsel kunnen ze zich ook niet verant woordelijk stellen. De woning inrichters worden overigens al sinds 1981 door de fabrikanten geïnformeerd. Om het nsico van shading te vermijden is het beter om geen tapijt met een geschoren pool aan te schaffen. In de vele overige tapijtsoorten is gelukkig keuze genoeg Klossters met geheel nieuw idee: Op het Friese eilandje De Burd in Grou is De Klos gevestigd, de 'kantklosschool' van Wieke van der Wal. Na vijf jaar experimenteren heeft Van der Wal met een groepje van haar leerlin gen voor een primeur in kantklosland gezorgd. De vrouwen vervaardigden zestig tot zeventig objecten, waarvoor plexiglas en gekloste klant de ingrediënten vormden. JEANETTE STUUROP Plexiglas kan na verhitting wor den gebogen, maar het kan ook worden gezaagd, in combinatie met gekloste kant moet dat fraaie objecten kunnen opleve ren, dacht Wieke van der Wal. En ze ging aan de slag. Repen plexiglas werden in vooruit be dachte vormen gebogen en 'be kleed' met kant. Dat ging. Het resultaat was zo aardig, ze be sloot het idee aan een aantal cursisten voor te leggen. Die toonden zich zeer geïnteres seerd. Maandelijks kregen ze vervolgens vijf jaar lang huis werk mee. Soms was dat een stripje plexiglas, dan weer een staafje, maar ook wel eens een blokje. „Probeer er maar iets van te maken", luidde de op dracht. En dat was niet tegen dovemansoren gezegd. Verrassing Elke maand weer was het een verrassing wat er op tafel zou komen. Vooral in het begin hadden de vrouwen problemen met het materiaal. Dat het na verhitting kan worden gebogen was bekend, maar als de tempe ratuur te hoog wordt opge schroefd, vertoont het materiaal luchtbelletjes. Een van de cur sisten had eens een strip plexiglas op de kachel laten voorverwarmen. „Ineens klapte het gewoon dubbel, was het te zacht geworden." En als het warm is, moet worden voorko men dat het wordt ontsierd door vingerafdrukken. Tal van variaties op het the ma plexiglas-strip in combina tie met kantwerk zijn in de loop der jaren ontstaan. Op de werk tafel van De Klos staan ze uitge stald. Soms werd het materiaal in een sierlijke krul gebogen, of om een fles gewonden, soms ook werd de strip in stukken ge zaagd en in vertikale delen op De Grouster kant- klosstersgroep voor een voetstukje geplaatst. Zagen is 'een karwei', zeggen de vrouwen. Gelukkig hebben ze de steun van Fiens echtge noot Doeke. Hij staat altijd klaar voor de cursisten en volgens Fien „komt iedereen wel eens aanwaaien." De vrouwen leg gen hun ideeën op tafel, hij be kijkt of die technisch uitvoer baar zijn en biedt zo nodig de helpende hand. Als een blok plexiglas in het gewenste model is gezaagd, moeten er nog zaagsneden in worden aangebracht, waarin uiteindelijk de gekloste kant moet worden geplaatst. Maar met het aanbrengen van de zaagsneden is men er nog niet. Die sneden moeten worden ge schuurd en gepoetst, omdat an ders het gewenste spiegeleffect niet wordt bereikt. Schuurpa pier en koperpoets zijn daarbij onmisbare hulpmiddeltjes. Als de zaag even uitschiet, resul teert dat in een krasje. Dus moet er opnieuw worden ge schuurd en gepoetst. Het aardige was, zeggen de vrouwen nu, dat ze na de maandelijkse, toch heel inspire rende les altijd 'helemaal leeg' naar huis gingen. Met materiaal waarvan iets gemaakt moest worden. Maar het leuke was, dat ze zo door het proces waren gegrepen, dat er binnen een maand altijd wel iets werd ge creëerd dat de moeite waard was. Bovendien werden de ne gatieve ervaringen uitgewisseld en aangezien ook hier opgaat dat er van fouten geleerd kan worden, groeiden de mogelijk heden met de maand. Zo werd bij voorbeeld ont dekt, dat glad plexiglas heel in teressant wordt, als bepaalde gedeelten worden gematteerd of geëtst. Die technische moge lijkheden in combinatie met kantwerk leverden heel boeien de objecten op. Veelal wordt ge werkt met de uitstraling van het kantpatroon op zich, maar soms wordt geldost in herken bare vormen. Zo zit in de collec tie een schattig schilderijtje voor de kinderkamer een ge klost poppetje maar ook een bomenlandschap. Van het spiegelende effect van plexiglas wordt veelvuldig ge bruik gemaakt. Wanneer be paalde objecten een kwartslag worden gedraaid, of wanneer ze van bovenaf worden bekeken, leveren ze een geheel ander en daardoor zeer verrassend beeld op. Ook het minieme gebruik kleur heeft zijn charmes, opmerkelijke re sultaten leidt. Zo ontwierpen de \Touwen enkele zeer opmerke lijke lichtobjecten. Alle cursisten hebben op een suggestie van een van hen om samen een groepswerkje te ma ken ook een met kantklos werk gevuld nlexiglasblokje ingele verd. Al die blokjes met een ver schillende inhoud samen vor men nu 'bouwwerkje-op-een- poot', dat door de maaksters zelf en passant 'het girokantoor' is gedoopt. Deze zomer is het Grouster experiment te zien op de inter nationale kantklostentoonstel- ling in de laarbeurs te Utrecht op 22 en 23 augustus. Wenkbrauwen accentueren Bij het aanbrengen van de ma ke-up komen de wenkbrauwen er vaak bekaaid af. En toch, je zult het elke visagist horen zeg gen: de wenkbrauwen bepalen voor een groot deel de gezichts uitdrukking. Bij wenkbrauwen waarop weinig aan te merken valt, is het voldoende ze licht aan te zetten in de richting van de haargroei en ze dan even door te borste len. Een rond, vierkant af drie hoekig gezicht krijgt een frisse jonge uitstraling als de opgaan de lijn van de wenkbrauwboog wordt geaccentueerd. Een becheiden accent op niet te zware horizontale wenkbrau wen verzacht de gezichtsuit drukking van mensen met een langwerpige gelaatsvorm. Voor het verzorgen van de wenkbrauwen brengt Bourjois de sourcils précision. vier potlo den waarmee de wenkbrauwen op natuurlijke wijze kunnen worden geaccentueerd. Op de dop van elk potlood zit een borsteltje voor de finishing touch (ƒ8,50). Naast dit potlood brengt het Franse huis ook nog een kohlpotlood (ƒ7,95) en een oogmake-uppotlood (ƒ7,95). Dit laatste is er in zes kleuren. Origine: eenvoudige infomiatie over antiek, kunst en interieur Ooit geweten dat stoffen meer is dan een beetje vuil wegpoetsen? Als we het nieuwe blad 'Origine' moeten plma li hél zelfs een moment van be wondering, maar dan hebben we het wel over antiek, kunst en interieur. Na één 0-nummer en twee 'groeinummers' vo rig jaar, is enige tijd gele den het eerste echte num mer van OrllhM uiigr bracht, een tijdschrift over antiek en kunst in het in liet uitgangspunt is vol gens hoofdredacteur An ton van der Gulik om een voudige informatie te ver strekken over alles wat te maken heeft met het inte rieur en dan in het bijzon der over de antiquiteiten en kunstvoorwerpen Het tijdschnft werkt met veel vaste items. Elk kwartaal wordt bij voorbeeld een collectioneur aan het woord gelaten. Verder geeft Origine een over zicht van de kunst en an tiek .ii tiviteiten en is <-r aandacht plek', eei ooeken. reizen en tips en adviezen voor het onder houd van antiek. Een jaarabonnement kost ƒ30 meer informa tie: tel. 023-32 92 14 Geurig Floriade-souvenir Tot en met het einde van de Floriade kan men bij DA- drogisten. bij V8/D en eveneens op de Monade een gen rig 'floriadesouvenir' kopen: een eau de toilette '50 ml) ƒ19.95. Het geurtje iwik met een douchegel in een cadeauverpakking (ƒ24.95) is opgebouwd uit de bloemige noten van roos en jasmijn en vemjkt met sandelhout en vanille. SPREEKUUR Wout is een aardige knul van midden twintig. Hij is verte genwoordiger en zijn vlotte optreden legt hem geen windeieren. Een bijkomend voordeel van zijn beroep mill Mj /tit is dat hel hem uimiM h<N'is de gelegenheid geeft in contact te komen met leuke meiden. Nu zit hij in de spreek kamer en hij zit niet op zijn gemak. Hij praat wat over onnozele Wachten en dan komt de aap uit de mouw: „Ik heb zo'n nare uitslag, dokter, daarzo." „Waarzo is daarzo? vraag ik, want soms ben ik een beetje ge meen. Wout wordt rood. „Op m'n snikkel. dokter en het doet pijn." Bij inspectie van Wouts geslachtsdelen zie ik een paar blaasjes op oe eikel. Enkele daarvan zijn kapot gegaan en zien er uit ais zweertjes die nog het meest lijken op de af ten die we allemaal wel eens in onze mond gehad hebben. De zweertjes die Wout zo'n ongemak geven zijn echter van geheel an dere aard: er is hier zeer waarschijnlijk spra ke van herpes genitalis oftewel herpes 2. Herpes 2 is een familielid van het herpes simplex virus (herpes 1dat de welbekende koortslip veroorzaakt. Vroeger yverd ge dacht dat de genitale herpes alleen maar een andere uiting was van de koortslip, vooral omdat de blaasjes er net zo uitzien, maar in 1968 is aangetoond dat hal hu-r gaat om een geheel eigen virustype. Herpes 2 is een echte geslachtsziekte, wat onder andere blijkt uit het feit dat afweer stoffen tegen dit virus vooral te vinden zijn bij geslachtsrijpe personen en zeer zelden bij kinderen. Nadat bekend was geworden dat herpes 2 een ander virus is dan herpes 1heeft een tijdlang de stelregel gegolden dat herpes blaasjes boven de gordel veroorzaakt wer den door type 1 en onder de gordel door ty pe 2. Alras bleek echter dat in de vaderlandse slaapkamers hard gewerkt werd aan het ontkrachten van deze stelregel, en tegen woordig moet het virus gekweekt worden om met zekerheid uit te maken welk type hrl bi tn ll. Bij Wout is waarschijnlijk sprake van een eerste (primaire) infectie met het virus. Bij een primaire infectie staat pijn veel riteer op de voorgrond dan bij de red dieven, maar bij sommige mensen treedt besmetting op zonder dat zij klachten hebben De therapie bestaat uit acyclovirzalf, maar dit antivirus- middel is in dit geval uitsluitend een symp toombestrijder. Herpes 2 blijft, net als het koortslipvirus sluimerend aanwezig in de zenuwknopen van de sensibele zenuwen en kan op ieder moment weer de kop opsteken. De recidief- infecties kenmerken zich door een kortere duur en door veel minder pijn. WH zijn de karakteristieke blaasjes aanwrzig Mensen die ooit herpes genitalis hebben doorgemaakt moeten er rekening mee hou den aat ze voor anderen besmettelijk zijn. ook .ils er geen hl.i.v )es op de gi l.o hlsde len aanwezig zijn. Herpes genitalis is ten heel vervelende infectie die de drager of draagster veel ongemak kan bezorgen. Als dat alles was, dan vid de ellende wel mee. maar op de lange termijnkan herpes 2 heel akelige gevolgen hebben. De nare eigenschappen van dit virus treffer voornamelijk de vrouw. Als een vtouw op het eind van haar zwangerschap een actie ve herpes genitalis heeft kan tijdens de ge boorte het kind worden besmet met het vi rus. De dan optredende infectie heeft meestal een zeer ernstig verloop met ont steking van huid. lever en hersenen Deze ziekte, die herpes neonatorum wordt ge- noemd. leidt in 70 procent van de gev allen tot de dood van het kind en de overh-ven- den hebben meestal hersenbeschadiging opgelopen. Bovendien is al enige tijd bekend dat er ver band bestaat tussen het hebben ui een (sluimerende) herpesinfectie en het optrr- den van baarmoederhalskanker. Vrouwen met een partner die herpes genitalis herft. doen er verstandig aan regelmatig een uit- strijkje te laten maken. De infectie met her pes 2 kan gemakkelijk worden voorkomen, net als de overige geslachtsziekten en aids. Veilig vrijen, dus MARtSKA KOSTER

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21