Leidsch Dagblad EG wil bewind-Servië isoleren Kabinet wil lenen voor lonen Dok|er barsten moet rectificeren SOEP, SOEP EN NOG 'NS SOEP. 0(1 Spreekuur huidkanker via telefoon •4 14! Santiago aan kop in Filipijnse verkiezingen DINSDAG 12 MEI 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39850 LOSSE NUMMERS 1.50 Geen olie 2 Als Bosnië olie had ge had, zou de wereld dan anders reageren op de bezetting en vernietiging van de Balkan-republiek? CDA stelt eisen 3 Het kabinet kan op het CDA rekenen, maar dan moet de PvdA zich toch wel wat meegaander opstellen, zegt Brinkman Schandalen Zuid-Afrika 5 De regering De Klerk wordt achtervolgd door schandalen, die hun oorsprong hebben in het verleden. Duitse lessen Het valt niet mee een geleide economie om te vormen tot een markt economie. De Duitsers kunnen erover meepraten. Of O; Expositie 9 De tekenaar en schrij ver Glen Baxter toont zijn tekenwerk bij het anti quariaat Van Paddenburgh in Leiden. Cursus Vrouwencentrum houdt een cursus om vrouwen weerbaarder te maken tegen onge wenste intimiteiten Oranje wint y| q Het Nederlands I -/ volleybalteam ge bruikte Egypte gisteravond in het Rotterdamse Ahoy als speelbal. x|k. NIEUW leiderdorp Kantoor en projectinrichting Kom vanaf 15 mei a.s. uw voordeel af halen I 071 Angel uit acties na nieuw loonbod 'Dopinggebruik niet aannemelijk gemaakt Het kabinet wil een half miljard gulden lenen van het pensioenfonds PGGM om een loonsverhoging van 3,56 procent in de zorgsector te betalen. Het PGGM zal een verzoek voor een dergelijke lening serieus bekijken, zo heeft directievoorzitter De Beus laten weten. DEN HAAG GPD Met het nieuwe plan hoopt het kabinet de angel uit de acties in de zorgsector te halen. Van daag, op de Dag van de Verple ging, wordt actie gevoerd in on geveer zestig instellingen. Ook in het nieuwe kabinets plan wordt het leeuwedeel van de loonsverhoging betaald uit een verlaging van de pensioen premie. Het verschil is echter dat het kabinet nu bereid is dat geld uit de pensioenkas te lenen en in vijf jaar terug te betalen. Tot nu toe vond het kabinet dat het PGGM zo goed bij kas zit, dat het die 500 miljoen wel ge heel voor eigen rekening zou kunnen nemen. De bonden hebben dat altijd fel afgewezen. Vorige week heeft minister De Vries die gedachte laten varen. In een gesprek met de werkge vers zegde hij toe dat het fonds op termijn zou krijgen terugbe taald wat het door een nieuwe cao aan premie-inkomsten zou mislopen. De bonden wezen die garantie dadelijk van de hand. Het ambtenarenpensioenfonds ABP heeft ook een aantal malen miljarden aan premies moeten inleveren bij de overheid, die werkgever is. Die 'grepen in de kas' waren deels bedoeld om gaten in de rijksbegroting te dichten, deels om verbeteringen van (netto)lonen mogelijk te maken. Volgens de AbvaKabo heeft het ABP al bijna 30 miljard haarlem arthur maandag De Haarlemse huisarts Michel Karsten moet beschuldigingen over dopinggebruik door Ne derlandse topschaatsers herroe pen. De arts heeft de schaatsers op ondoordachte wijze in dis krediet gebracht. Dit heeft de Haarlemse rechtbankpresident mr. CA Terwee-Van Hilten vanmorgen in,kort geding be paald. Karsten moet een verklaring aan het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) aanbieden, waarin staat dat hij zijn be schuldigingen over dopingge bruik, op 23 maart in het televi sieprogramma Berg, niet aan nemelijk heeft kunnen maken. De huisarts stelde op 23 maart een of meer topschaatsers te hebben begeleid bij het gebruik van anabole steroïden. Later weigerde Karsten na men te noemen. Alle Neder landse schaatsers die deelna men aan de Olympische Spelen in Albertville stapten daarop in kort geding naar de president van de Haarlemse rechtbank. Mevrouw Terwee stelde van morgen dat alle twintig schaat sers zich met recht in hun eer en goede naam aangetast voe len Doping is immers verboden en er staan zware sancties op. „Reeds de verdenking dat een prestatie dankzij doping kon worden geleverd, werpt een zware smet op de goede naam van de betreffende sporteral dus de president. De rechter voegt daar aan toe dat Karsten zijn beschudigingen over dopinggebruik volstrekt niet aannemelijk heeft gemaakt. Hij heeft alleen eerdere mede delingen herhaald. Mevrouw Terwee gaat er verder van uit dat dokter Karsten zich terecht op zijn zwijgrecht beroept, maar de gevolgen daarvan zijn geheel voor zijn rekening. Karsten, stelt de rechter, had op het moment van het w in terview moeten voorzien dat hij in de toekomst voor zijn uitla tingen verantwoording zou moeten afleggen. Het gaat im mers om „ernstige aantijgingen aan het adres van topsporters die bovendien veelvuldig in de publiciteit slaan.'' Personeel van het Rijnsburgse verzorgingstehuis De Vlietstede heeft vanochtend op het kruispunt Oegstgeesterweg/Rijnsburgerweg met spandoe ken aandacht gevraagd voor de cao-problemen. Een woordvoerder van het tehuis kijkt tevreden terug op de actie. „Het ligt niet in de Rijnsburgse cultuur om actie te voeren. Toch kregen we veel reacties. Automobilisten toeterden of staken hun duimen omhoog.'' Bij slechts enkele andere ver zorgingstehuizen in de regio demonstreerde het personeel. Dat beperkte zich tot het plaatsen van spandoeken en het verlengen van de koffiepauze, correspondent FOTO HIELCO KUIPERS manila. jan v gulden (inclusief rente) te goed van de overheid, maar heeft het daar nog geen gulden van ge- De Vries is nu bereid harde garanties te geven voor terugbe taling van het geleende geld. Hij is bereid daartoe desnoods de awbz- en ziekenfondspremies te verhogen. Tot dusver waren premieverhogingen niet be spreekbaar omdat daardoor de lastendruk te veel zou kunnen oplopen. Het loonbod van 3,56 procent is samengesteld uit drie delen. Het grootste deel, 2,5 procent, bestaat uit een verlaging van de pensioenpremie. Beperking van het ziekteverzuim moet geld opleveren voor een half pro cent. De nog resterende 0,56 procent wil het kabinet betalen uit de rijkskas. Voor AbvaKabo-onderhande- laar Wirtz is daarmee de kous overigens nog lang niet af. Het kabinet biedt nu in totaal 3,56 procent, terwijl de bonden 4,5 procent eisen. Pagina 3: Radboud biedt werk- lidmaatschap Nu'91 Hoewel slechts 1 miljoen van de 24 miljoen uitgebrachte stem men is geteld, ligt Miriam De fensor Santiago aan kop in de Filipijnse verkiezingen. De Fili pino's gingen gisteren massaal (zo'n 80 procent van de stemge rechtigden) naar de stembus om een nieuwe president, een parlement en een hele reeks Ambassadeurs uit Belgrado teruggeroepen; laatste waarnemer uit Bosnië brussel peter de vries zagreb-sarajevo dpa-afp Omdat het geweld in Bosnië- Hercegovina steeds meer toe neemt, trekt de Europese Ge meenschap (EG) ook zijn laatste waarnemers terug uit de repu bliek die zich van Joegoslavië heeft afgescheiden. De twaalf EG-waarnemers in Sarajevo worden tijdelijk teruggeroepen naar Zagreb, zo heeft de Ge meenschap vanmorgen be kendgemaakt. Gisteren besloten de EG-lan- den hun ambassadeurs 'voor consultatie' terug te roepen uit Belgrado. Het Joegoslavische ministerie van buitenlandse za ken heeft het besluit 'buiten sporig' genoemd. De EG eist te rugtrekking van het Joegoslavi sche leger uit Bosnië. Militair ingrijpen wordt niet overwogen. Volgens de Nederlandse minis ter Van den Broek (buitenland se zaken) is dat alleen mogelijk wanneer de VN-Veiligheidsraad daar toestemming voor geeft. Binnen het CDA werd het af gelopen weekeinde openlijk ge- Acht jaar geëist tegen 17-jarige jongen den bosch De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch heeft gisteren acht jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist tegen een 17-jarige Eindhovenaar. Hij wordt ervan ver dacht in de nacht van 28 op 29 februari zijn even oude zwangere vriendin met messteken om het leven te hebben gebracht. De jongen ontkent iedere schuld. Zijn advocaat wees de rechtbank op de verklaring van een getuige die de mogelijke dader van zeer dichtbij heeft gezien en in een fotoconffontatie met stelligheid een ander als verdachte aanwees. Pijnstillers terug naar apotheek utrecht Gebruikers van pijnstillers die glafenine bevatten, waaronder Glifanan, moeten hun voorraden zo snel mogelijk bij de plaatselijke apotheek gaan inleveren. Het middel is al eerder uit de handel genomen wegens ernstige bijwerkingen. Onlangs is qchter een 32-jarige man overleden na het slikken van een ta blet. De man had nog een voorraadje in huis. De Hoofdinspectie van de Volksgezondheid is gisteren met deze waarschuwing ge komen. In januari is Glifanan uit de handel genomen. De EG had alle lidstaten daar al eerder toe geadviseerd. Sterke misdaadstijging in Frankrijk parus In het afgelopen jaar heeft de misdaad in Frankrijk de grootste stijging in negen jaar doorgemaakt. In 1991 werd een recordaantal van 3.744.112 misdaden gemeld, een stijging ten opzichte van de 3.492.712 misdaden die in 1990 bekend werden en hoger dan het record tot nu toe van 3.681.453 in 1984. Roof en diefstal vormen 65,5 procent van de misdaden, terwijl econo mische misdaden en drugsgebruik en handel elk 15 procent uit maken. Misdrijven tegen mensen zoals moord, mishandelingen verkrachting maakten 3,8 procent uit. sproken over het zenden van een vredesmacht van EG-lan- den naar de Balkan. Volgens Van den Broek kan dat' alleen onder het vaandel van de VN of de CVSE, de Conferentie voor Vrede en Samenwerking in Eu ropa. De minister zei „meer dan aarzelend, zeg maar terughou dend" te staan tegenover het idee. In een harde verklaring stel len de EG-ministers Servië en het door haar gedomineerde Joegoslavische leger (een „be zettingsleger") verantwoordelijk voor het aanhoudend geweld in Bosnië. Kroatische en moslim-milities zijn vannacht in het noorden van Bosnië-Hercegovina in de tegenaanval gegaan. Zij ver woestten oostelijk van Bosanski Brod, aan de grens met Kroatië, een Servisch steunpunt. Elders raakten Kroaten en moslims met elkaar slaags. Er zijn span ningen tussen beide bevolkings- groepen ontstaan nadat de Deze heerlijke RoyCO Kroaten weigerden deel te ne- soepen, men aan de Bosnische krijgs- Keuze Uit Champignon crème mGisteren kwam het ook op soep, Asperge crèmesoep, andere plaatsen in Bosnië weer 0SSeSt33rtS0ep, Rlindvlees- tot hevige gevechten. Tanks van soep, Chinese tomstensoep Of het federale Joegoslavische le ger zijn gisteren doorgestoten tot in het centrum van Mostar. De onafhankelijke krant Borba uit Belgrado beschuldigde de Servische milities van „systema tische moord" op Sarajevo door de onophoudelijke beschietin gen. Pagina 2: Ook Servië nadert 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. breekpunt; pagina 5: EG toont solidariteit met Macedonië. Royco knapper- bolletjes, 00 zak 100gram J.49" 1.29 Royco croOtons, 1 zak75gram >49" 1.29 Grand'ltalla volkoren soep stengels, - 1 n doos 125 gram JA? 1.19 'Sproetenbusgaat voor bet derde jaar op pad leiden monica wesseling Het Integraal Kankercentrum West in Lei den heeft vanaf vandaag een speciaal tele fonisch spreekuur voor mensen met vragen over huidkanker. De zogeheten sproeten buslijn is tot 30 mei dagelijk tussen 17.00 en 18.00 uur te bereiken. Het spreekuur maakt deel uit van de jaarlijkse sproetenbuscam pagne van het IKW. De campagne is gericht op het vroegtijdig ontdekken van een van de drie vormen van huidkanker. Elk jaar wordt bij 15.000 Ne derlanders de ziekte ontdekt. Veruit de meeste mensen (bijna 14.000) lijden aan een niet dodelijke vorm. Bij naar schatting 1200 Nederlanders wordt een melanoom. een uiterst kwaadaardige en op den duur dodelijke vorm van huidkanker, ontdekt. De aandoening is. mits vroegtijdig ontdekt, te genezen. Bij lang niet iedereen wordt de kanker snel ontdekt', elk jaar sterven 300 mensen aan de ziekte. Met de sproetenbuscampagne probeert het IKW de vroegtijdige opsporing te bevor deren. Sedert 1989 werd gedurende de zo mermaanden een sproetenbus ingezet. Ver leden jaar was er geen geld voor. De sproe tenbus ontdekte in 1989 31 gevallen van melanoom, een kwaadaardige vorm van huidkanker. Dat betekent dat bij 1 op de 100 sproetenbusbezoekers huidkanker werd ontdekt. Het jaar erop bezochten min der mensen de bus (slecht weer, verkeerde locatje). Ook toen werd op elke honderd bc zoekers. 1800 mensen lieten zich nakijken, één geval van huidkanker ontdekt De chirurg prdf. Welvaart, bedenker van de sproetenbus, maakte gisteren de nood zaak van voldoende onderzoek nog eens duidelijk. Hoewel geen harde cijfers bekend zijn. verwacht de kankerdeskundige de ko mende jaren een groeiend aantal gevallen van huidkanker „Huidkanker ontwikkelt zich langzaam. We weten dat in elk geval langdurige blootstelling aan zonlicht huid kanker in de hand werkt Nederlanders krij gen steeds meer vrije tijd. zijn steeds min der preuts en gaan steeds vaker op vakan tie. Ze staan daardoor meer aan zonlicht bloot. Dat is al een aantal jaren zo. en nu zien we dan ook een stijging van het aantal gevallen van kanker Op zaterdag 30 mei worden nu op twee locaties bussen neergezet. Echte bussen zijn het niet ln Noordwijk wordt in de huis artsenpraktijk van het Wantveld tussen 10.00 en 16.00 uur onderzocht, in Katwijk staat een gele cabine op het Waaigat. Een consult is gratis De sproetentelefoon wordt bemand door deskundigen op hel gebied van (huid)kanker. Het telefoonnummer is 071 259759. gen HET WOORD IS AAN Andersen Domme kritiek is als een modder vlek: raak er niet aar nat is; de volgende slechts een beetje stof dat je af klopt. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's Regio RTV Show Sport - Wetenschap - HET WEER Warmer Droog en flinke penoden met zon Minimumtemperatuur 10 graden Middagtemperatuur van 16 gra den op de Waddeneilanden tot 24 in het zuidoosten van het land Wind draaiend van zuidwest naar zuid en afnemend tot zwak of ma tig. kracht 3 of minder provinciale en lokale bestuur ders te kiezen. Miriam Defensor Santiago is het voormalige hoofd van Ma nila's vreemdelingenpolitie die in haar agressieve verkiezings campagne vooral ten strijde trok tegen de corruptie in de Fi- lipijnen. Nummer twee is lot nu toe ex-defensieminister Fidel Ramos, gevolgd door oppositie kandidaat Eduardo Cojuangco, een handlanger van ex-dictator Ferdinand Marcos. De uiteindelijke uilslag zal nog wel een poosje op zich la ten wachten. „Nog wel dagen", zegt prof. Carolina Hernandez, woordvoerster van een particu liere organisatie die met behulp van lokale pers en kerkelijke or ganisaties een officieuze scha duwtelling uitvoert. In een grote sporthal in een buitenwijk van Manila heeft de organisatie computers opgezet waarmee zo'n 60 vrijwilligers in ploegen dienst de verkiezingsresultaten uit het land verzamelen en ver werken. Maar ondanks de voor Filipijnse begrippen modeme aanpak is de stemming in dit verkiezingszenuwcentrum mat. De stembusresultaten druppe len slechts heel langzaam bin- Christian Monsod. voorzitter van de officiële kiescommissie, heeft de Filipijnse kiezers opge roepen tot waakzaamheid want naarmate het tellen van de stemmen meer tijd vergt, neemt ook het gevaar van verkiezings fraude toe. Lagere gasp ri js: gezin 80 gulden goedkoper uit De gasprijs gaat door de gunsti ge ontwikkeling van de (verge lijkbare) gasolieprijs per 1 juli met ruim drie cent naar bene den. Een gasprijsverlaging voor kleinverbruikers met 3.5 cent per kubieke meter met ingang van 1 juli betekent voor een ge middeld gezin met een verbruik van 2.300 kubieke meter per jaar een voordeeltje van 80 gul den op jaarbasis Dat heeft de Vegin, de landelijke organisatie van energiebedrijven, gisteren bekendgemaakt Een woordvoerder van de Energie- en Watervoorziening Rijnland deelde vanochtend Paar verzilvert in jaar ton aan gestolen cheques OECSTGEEST UESBETH BUfTINK Met de aanhouding van een 41- jarige vrouw uit Utrecht en een 38 jarige plaatsgenoot heeft de politie van Oegstgeest een om vangrijke diefstal van betaalche ques opgelost. Het duo verzil verde in een jaar tijd voor onge veer 100.000 gulden aan che ques. De gestolen betaalkaarten werden in de hele Randstad ge bruikt om grote hoeveelheden sterke drank te kopen, soms voor bijna 6000 gulden per week. De drank werd vervolgens doorverkocht aan horecabedrij- Ook de dagelijkse boodschap pen en kleding werden met ge stolen cheques betaald. De be taalkaarten waren afkomstig van 40 tot 50 insluipingen in kantoren, tasjesroven en inbra ken. De politie kwamen de Utrechters op het spoor na een inbraak aan de Queridolaan in Oegstgeest. Zij hebben de che quefraude inmiddels bekend en is voorgeleid aan de officier van jusitie. HOELANG KUNTU NOG ZONDER?! 9 B i Ja, ik aaont Mm rntroéuctia- j j JptM«m*ni an ontvtPQ 4a krant j f eeritetweawrtrenipW^" J 80.10» waccapt j DfV kwartaal H 80 10) via auto mat rich® betaling* rOitCOO® Ii Woonplaat® i i I Tafefoon |i«m control® barorgmgi dat dergelijke priisverldgin do regel door het bedrijf worden overgenomen De di rectie neemt hierover in juni een besluit. 8 VieHI^ÖOOSJ1

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1