'Doorstraling voedsel zinvol, maar onhaalbaar' Astronomie en architectuur hand in hand Speciaal bewegingsprogramma om op streefgewicht te blijven Wetenschap 'Menselijk' bot is 2,4 miljoen jaar oud DINSDAG 12 ME11992 Aspec-systeem biedt betere kwaliteit radio programma's leeuwarden nico hylkema Of het opgevallen is of niet, de kwaliteit van de radio-uitzen dingen vanuit AJbertville tijdens de Olympische Winterspelen af gelopen februari was hoog. Dat was te danken aan Aspec, een nieuwe geluidscoderende tech niek. De techniek is ontwikt door het Fraunhofer lntegr| Circuits Institute (IIS) ir Duitse Erlangen, de Erl universiteit, de universiteit Hannover, de Deut! Thompson Brandt, het Fr; post onderzoeksinstituut CN en het Amerikaanse AT Een consortium van particu liere radiostations verenigd in Alpha gebruikte de nieuwe ap paratuur en bereikten daarmee niet alleen een hoge kwaliteit, maar ook nog eens tegen lage kosten. Door middel van het As pec-systeem kunnen radioma kers gebruik maken van ISDN- netwerken. Dat is aanmerkelijk goedkoper dan gebruik maken van aparte lijnen. De berichtgeving ging nu ge woon per telefoon. Dat zou an ders tot de bekende vervorming van live-uitzendingen hebben geleid. De Winterspelen waren de uiterste test voor het Aspec- systeem, gebaseerd op digitale kwaliteit. Nu de proef is ge slaagd, staat niets toepassing tijdens de Zomerspelen meer in de weg. In Europa bestaan grote verschillen als het gaat om het conserveren van voedsel met behulp van ultraviolette- straling. In Frankrijk is al 10 tot 20 procent van de levens middelen doorstraald, maar Duitsers willen er niets van horen. In Nederland gebeurt het op bescheiden schaal en wordt 1 augustus een nieuwe wet van kracht. straling een duidelijk voordeel voor de volksgezondheid kan opleveren zoals bij garnalen en bij kruiden en specerijen. Pro- dukten die om andere redenen doorstraald zouden kunnen worden, bij voorbeeld om kie ming te voorkomen, staan niet op de lijst. Op produkten met door straalde ingrediënten, zoals gar nalen iri een saldöe of gedroog de groenten in droge soepen moet doorstraling op het etiket worden gemeld. Nederland loopt met dit besluit vooruit op een EG-regeling. De Wereldge zondheidsorganisatie be schouwt de methode als volko men veilig voor de consument. Het wetenschappelijk comité van de EG onderschrijft dit standpunt, evenals de Gezond heidsraad in Nederland. Wèl kunnen, net als bij andere con serveringsmethoden, vitaminen worden afgebroken. De Consumentenbond is nog steeds niet helemaal overtuigd van de onschadelijkheid. Er zijn utrecht/de bilt» "Het doorstralen van levens middelen heeft veel voordelen. Maar in de praktijk lijkt het on haalbaar vanwege het verzet risumenten en consu mentenorganisaties", zegt dr. S. Notermans van het laboratori um water- en Ievensmiddelen- microbiologie van het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Vis en schaaldieren (behalve garnalen) mogen na 1 augustus 1992 niet meer doorstraald wor den om ze te conserveren. Tot nu toe geeft de minister van wvc individuele goedkeuringen. Produkten die straks nog wel doorstraald mogen worden zijn: kruiden en specerijen, gedroog de groenten en (peul-)vruchten, garnalen, kikkerdelen, pluim veevlees, graanvlokken, arabi- sche gom en diepgevroren pa tiëntenmaaltijden. Op advies van de Gezond heidsraad is alleen gekozen voor produkten waarvan door- nogal tegenstrijdige uitkomsten van verschillende studies. Toch noemt de bond de beperking van het aantal produkten en goede etiketteringseisen een stap vooruit. M. Schuttelaar, de coördinator voeding en milieu, verwacht overigens niet dat de consumenten warm zullen lo pen voor doorstraalde voe dingswaren. Een van de belangrijkste be zwaren van de bond is steeds geweest dat niet al te verse pro dukten er mee kunnen worden 'opgelapt'. Een verbod daartoe in de wet stelt Schuttelaar niet helemaal gerust omdat de vraag is hoe de controle uitwerkt. En thousiast is hij evenmin over het opnemen van kippevlees op de lijst van produkten die mo gen worden doorstraald. De Consumentenbond ziet liever preventieve maatregelen tegen bacteriële besmetting dan een 'behandeling' achteraf. Voedsel van dierlijke oor sprong is nogal eens besmet. Jaarlijks worden daardoor in ons land ongeveer 1 miljoen mensen ziek. Hoewel voedsel vergiftigingen meestal mild ver lopen, veroorzaken ze econo misch gezien een grote verlies post door ziekteverzuim en arts- en eventueel ziekenhuis kosten. Wetenschapper Notermans vergelijkt doorstralen met de sinds de oorlog verplicht gestel de pasteurisatie van melk. Vroe ger raakten mensen via melk besmet met onder meer tuber culose. Nu wordt vrijwel nie mand meer ziek van zuivelpro- dukten. Pasteurisatie is dus een zeer effectieve methode, maar als er nu nog toe besloten moest wor den zou dat bij de consumen tenorganisaties ontzettend veel weerstanden oproepen, aldus Notermans: zij zouden zeggen dat de boeren dan maar hygië nischer moeten produceren. Vlees wordt volgens hem hy giënisch geproduceerd. Maar toch valt niet helemaal te voor komen dat er ziektekiemen op zitten. Nog 'schoner' produce ren gaat volgens Notermans niet op, omdat de baten niet opwegen tegen de kosten en omdat nooit alle ziektekiemen kunnen worden vermeden. Kruiden móeten volgens No termans wel worden behandeld omdat er veel ziektekiemen in zitten. Als dat gebeurt met stra ling moet het op het etiket staan, maar vreemd genoeg hoeft dat niet als de kruiden met een giftig gas van ziektekie men zijn ontdaan. Zeer beperkte proeven op embryo's pen haag Experimenten op embryo's mogen alleen als ze on vermijdelijk zijn en gericht zijn op het vergroten van de kansen op een goede zwangerschap. Dat betekent dat alleen onderzoek is toegestaan waarbij het embryo onbeschadigd blijft. Dit blijkt uit het wetsvoorstel dat vorige week voor advies naar de Raad van State is gestuurd. Het wetsvoorstel verbiedt het kweken van embryo's speciaal voor onderzoek. Ook wordt het verboden em bryo's langer dan twee weken buiten de baarmoeder te kweken, in te grijpen in genetisch materiaal en handelingen te verrichten die bedoeld zijn om combinaties van mensen en dieren of men selijke klonen tot stand te brengen. Een centrale commissie be oordeelt de toelaatbaarheid van een experiment. Onderzoek cholesterol- en vetgehalte utrecht Er komt een onderzoek naar families waarin een ver hoogd cholesterol- en ook een ook te hoog vetgehalte voorko men. Vermoedelijk één op de drie Nederlanders lijdt aan deze gecombineerde zogenoemde hyperlipidemie. De Utrechtse in ternist dr. T. de Bruin gaat het onderzoek leiden. Hij krijgt er subsidie voor van de Nederlandse Hartstichting. De combinatie van een te hoog cholesterol- en vetgehalte verhoogt het risico op een li.u l inl.iii 1.111kmi1111Hij families niet Ic/c I waal linnen hartinfarcten onder de 60 jaar veel voor. De Bruin hoopt de ver antwoordelijke erfelijke factor op te sporen. Schildklierontsteking na bevalling utrecht Er moet meer onderzoek komen naar schildklieront steking na een bevalling. Jaarlijks overkomt dat in Nederland 14.000 vrouwen. Omdat de verschijnselen moeheid en neer slachtigheid zijn, worden ze soms niet herkend. Dat zei prof.dr. W. Wiersinga afgelopen vrijdag in zijn inaugurele rede aan de Universiteit van Amsterdam. Wiersinga is hoofd van de 'schild- kliergroep' binnen de afdeling endocrinologie (hormonenleer). Omdat de ontsteking zo vaak voorkomt, is het hoog tijd voor meer onderzoek. Wellicht is de ziekte dan te voorspellen en mis schien ook te voorkomen, aldus Wiersinga. In Nederland zijn ongeveer een half miljoen schildklierpatiënten. londen steve connor the independent Een stukje tot fossiel geworden bot van zo'n 7 centimeter lang blijkt het oudste overblijfsel te zijn van de vroege mens. We tenschappers hebben het bot, een stukje van de zijkant van een schedel, meer dan 25 jaar geleden in Kenya gevonden, en dachten dat het van een aap achtig familielid van de vroegste Bij een nieuw onderzoek van het monster, dat in het weten schappelijk tijdschrift Nature is gepubliceerd, is aan het licht gekomen dat het behoorde aan het vroegst bekende lid van de menselijke soort, dezelfde groep waartoe de moderne mens be hoort. Onderzoekers hebben het bot gedateerd op 2,4 miljoen jaar oud, een halt miljoen jaar ouder dan wat lot nu toe werd be schouwd als het oudste exem plaar dat tot de menselijke soort behoorde. Professor Andrew Hill van de Yale-universiteit en zijn colle ga's Steven Ward en Alan Deino waren in staat de ouderdom van het stukje bot te meten met gebruik van technieken die 25 jaar geleden niet beschikbaar waren, /.ij waren ook in staat het stukje te vergelijken met an dere botten die sinds 1967 zijn ontdekt, waarmee werd bewe zen dat het afkomstig was van De ontdekking dat er al 2,4 miljoen jaar geleden leden van de menselijk soort bestonden, sluit aan bij het feit dat in de zelfde tijd het eerste stenen ge reedschap is gevonden. Antro pologen hebben altijd moeite gehad met het idee dat deze werktuigen gemaakt zouden zijn door de aapachtige voorou ders van de mens. Volgens klimatologen is af koeling van de aardbol, moge lijk veroorzaakt door een vulka nische uitbarsting of een bot sing met een meteoriet, er de oorzaak van dat zich een veel droger klimaat is gaan ontwik kelen in Afrika, waar geleidelijk aan de eerste mensen ontston den. Daardoor stierven vele bossen uit en werden boombewoners, zoals de aapachtige voorgan gers van de mens, gedwongen zich een meer op de savannen gerichte levensstijl aan te me ten. Bij de mens zou dit hebben geresulteerd in tweevoetigheid en een grote hersenpan. Vol gens professor Hill was het on mogelijk om uit het fragment af te leiden hoe de vroegste mens er uitzag. vertaling luutje niemantsverdriet Om na een vermageringskuur op gewicht te blijven is naast aandacht voor gezonde voeding onder meer een bewegingspro gramma nodig. Dat blijkt uit een onderzoek, geleid door dr. Saris (hoogleraar humane voe ding in Maastricht), onder 108 te dikke mensen. Meer bewegen maakt de kans op het vasthou den van het behaalde gewicht groter. Ook blijkt dat een deel van de mensen met hoge bloed druk geen (of minder) medicij nen hoeft te gebruiken. Onderzoeksresultaten wijzen er steeds vaker op dat de gevol gen van een te hoog gewicht op onze gezondheid worden on derschat. Suikerziekte, te hoge bloeddruk, maar ook galstenen, jicht en stoornissen in de men struatie worden in relatie ge bracht met overgewicht. Zodra het gewichtsprobleem wordt behandeld ziet men in het alge meen een gezondheidsverbete ring. Welke manier geeft de meeste kans op succes? Wetenschappe lijk gezien zorgt voeding met minder calorieën bijna altijd voor gewichtsverlies. Maar op langere termijn is het probleem veel moeilijker op te lossen. Slechts 10 tot 20 procent weet het streefgewicht op langere termijn vast te houden. In Maastricht deed men on derzoek met een therapie die uit diverse onderdelen bestaat. Huisarts en diëtist begeleiden de deelnemers intensief. Vier weken lang werd een laag ener getisch dieet gebruikt dat slechts 470 calorieën heeft, maar wel alle noodzakelijke voedingsstoffen levert. Daarna werd deze zogeheten Modifast-maaltijd geleidelijk vervangen door een gangbare Nederlandse maaltijd. De dië tisten begeleidden de deelne mers bij het kritisch kiezen (en bereiden) van eten, om zo het eetgedrag en de eetgewoonten bij te schaven. Ander onderdeel was de aan dacht voor meer lichamelijke activiteit. Het bewegingspro gramma bestond uit drie onder delen (wandelen, fietsen en hardlopen), die de conditie moesten verbeteren. Daarna volgde een zogenoemd onder- houdsprogramma van 12 we ken. Het werd ondersteund door folders over verantwoord af slanken, beweegprogramma's, persoonlijke gewichtstabel, een dieetdagboek, de praktische voedingsmiddelengids van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding en een brochure over slank blijven. Na een half jaar tot een jaar kwamen de deelne mers opnieuw hun gewicht la ten meten. Het gemiddelde gewichtsver lies van de deelnemers bleek toen 10,6 kilo te zijn. Die afna me werd vooral in de eerste vijf weken bereikt. Volgens de on derzoekers wordt na zo'n perio de het lichaamsgewicht weer snel hoger als men in de oude 'eetstijl' terugvalt. Als men op gewichtsverbete ring mikt door voeding met minder calorieën te nemen past het lichaam zich na enige tijd aan. Het springt dan zuiniger om met de ontvangen calorie- en. Daardoor wordt het wat moeilijker om af te vallen. Dat kan alleen door minder eten worden bereikt. De onderzoe kers menen nu dat dit 'negatie ve aanpassingseffect' teniet wordt gedaan als maar genoeg aandacht aan lichaamsbewe ging wordt besteed. Tussen de deelnemers aan het onderzoek waren er ruim 30 met een te hoge bloeddruk. Bij de helft van hen zorgde de ver betering van het lichaamsge wicht ervoor dat ze geen of minder medicijnen hoefden te slikken. Bovendien daalde hun bloeddruk nog eens sterk. (Nadere informatie: Vakgroep Humane Biologie van de Rijks universiteit Limburg, 043- 888638). Op gewicht blijven na afslanken is een groot probleem. Maar tien tot twintig procent slaagt daarin. De meesten wordt geadviseerd meer te bewegen. foto loek zuyderduin Boek over geschiedenis van sterrenwachten leeuwarden nico hylkema Toen de Duitse astronoom Pe ter Muller enkele jaren geleden begon met zijn proefschrift over de architectuur en geschiedenis van sterrenwachten, had hij geen vermoeden hoe ver die ge schiedenis hem terug zou voe ren. Uiteindelijk kwam hij te recht bij de stenencirkel van het Britse Stonehenge uit ongeveer 2200 voor Christus. Maar dat is discutabel. Stone henge, zo geeft hij zelf toe, was meer een kalender dan sterren wacht. Dat de belangstelling van de mens voor het hemelge welf van zeer oude tijden is, staat evenwel buiten kijf en blijkt uit zijn onlangs versche nen boek. Astronomen waren bij de Kel ten, vroege Aziaten en Arabie ren zowel priesters als sterren kundigen. Astronomie, astrolo gie en religie - het klinkt nu bij na als een vloek - vormden een onverbrekelijke eenheid. Op merkelijk is dat de architectuur van de sterrenwachten of ka lendergebouwen' over grote af standen sterke overeenkomsten vertoonden. Het waren de oude Grieken die een meer wetenschappelijke belangstelling de dag legden voor het heelal en de plaats van de aarde daarin. Wellicht dat daardoor minder bewaard is ge bleven van bouwwerken met sterrenwacht-kenmerken. Het vermoeden is dat de Grieken zich op torens posteerden om zo berekeningen te maken van de van de middeleeuwen ont stond in een Europa een nieuw fenomeen: de sterrenwacht als statussymbool. De eerste 'nieu we astronomen' van Europa waren veelal vermogende man nen die op eigen kosten sterren wachten lieten bouwen. Helaas kwam er een einde aan hun werk als ze overleden. Meestal was er dan niemand die de ho ge kosten van onderhoud voor zijn rekening wilde nemen. Koning Frederik de Tweede van Denemarken moet volgens Müller als eerste adellijke be vorderaar van de bestudering van het hemelruim erkend wor den. Hij hielp de astronoom Ty- cho Brahe met de bouw van het eerste echte puur astronomi sche sterrenwacht 'De Uranien- berg' op het eiland Hven. Het was de eerste geïsoleerd gelegen sterrenwacht, met kruisvormige fundamenten en pijlers die diep in de grond waren verankerd. Ook de eerste koepel staat op naam van Brahe. Wie nog mocht geloven, dat de gevestigde katholieke gods dienst niets moest hebben van deze nieuwlichterij, komt be drogen uit. Niet alleen had het Vaticaan zijn eigen observatori um, het waren met name de Je zuïeten die een grote astrono mische kennis verwierven en ten toon spreidden. Langzamerhand verdwenen de sterrenwachten uit de verste delijkte gebieden, hooguit uni versiteiten hielden er nog eigen, vaak hooggelegen, observatoria op na. De oudste daarvan staat op naam van de universiteit van Leiden. Op het dak van het Aca demiegebouw aan het Rapen burg was een houten draagvlak gebouwd voor de bestudering van het hemelgewelf. Voor die tijd waren er overi gens al zogeheten refraktoren. Dat waren de eerste lenzen voor astronomen, die min of meer tegelijkertijd in Middelburg (Hans Lipperhey), Padua en Florence werden ontwikkeld. Veel invloed op de bouw van observatoria hadden de kleine refraktoren nog niet. Dat kwam pas met de groei van de lenzen en de rol van de observatoria. Vooral het observatorium van Greenwich in Engeland heeft daarin voorop gelopen: de as tronomie als hulpmiddel voor de scheepvaart. In de 19de eeuw veranderde de vormgeving van de sterren wachten. De nu bekende draai bare koepels deden hun entree. De eerste was van de hand van de Fransman Louis Godet (1732). De oorzaak was de uit vinding van de achromatische lenzen met reflectoren, die dicht bij de grond op een sta biele constructie moesten wor den geplaatst. Daarmee deed een nieuwe ar chitectuur zijn entree, die veel meer werd bepaald door ge bruikswaarde dan door status. Vooral in de VS nam de bouw van dergelijke observatoria een grote vlucht. (Peter Müller: Sternwarter in BUdern. Springer Verlag Hei delberg. GeüL, DM98.) de omtrek van bijvoorbeeld de aarde. Nu weten wij hoe dicht ze bij de waarheid zaten. Helaas is in het noordelijk ge deelte van Europa ook weinig overgebleven van veelal 'hei dense' bouwwerken op dit ter rein. Bij de kerstening van de Germanen moesten alle aanbe den voorwerpen en wat daar naar verwees wijken voor de nieuwe symbolen. Het is even wel aannneembaar dat ook de ze bouwwerken een sterk reli gieus karakter hadden. Iets anders ligt het met de overblijfselen van de Maya-cul tuur in Mexico. Uit de wijze van inrichting van bijvoorbeeld de tempel op het plateau van de berg Alban in Mexico blijkt een grote hoeveelheid wiskundige en astronomische kennis. De Inka's hadden als zonne-aan- bidders een uitgebreide kennis van zonnestanden. Waren de oude culturen veel al nog puur geïnteresseerd in de sterrenhemel als bron van we tenschap en religie, aan het ein De karakteristieke koepels van de Leidse Sterrewacht, de eerste universiteitssterrenwacht die in 1632 werd gesticht en in 1861 in een geheel nieuw gebouw werd ondergebracht. foto wim dijkma

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18