Kinderopvang in container 'Ik word mesjogge als ik thuis moet zitten' Regio Leiden Wassenaarse scholen krijgen hulp Vliethorst Brug in oude luister hersteld Burgemeester Leiderdorp betreurt kermis-besluit Directeur wil inzage rapport DINSDAG 12 ME11992 wired s'mons* caboose anovefiffc sp,-tm. -in* Alphenaar (14) verongelukt alphen aan den run Bij een aanrijding met een bestelbus be stuurd door een 28-jarige Voorschoten aar is gisteren de 14-ja- rige Marcel de Bruyn uit Alphen dodelijk verongelukt. De jongen fietste vanaf de Prins Bernhardlaan in zijn woonplaats de Juli- anabrug op. De Voorschotenaar reed met zijn bestelbus vanuit tegenovergestelde richting. De bestuurder raakte met het rech- terwiel de stoeprand en verloor de macht over het stuur. De bus schoot vervolgens het fietspad op. Een frontale botsing met de Alphense jongen was onvermijdelijk. Leiderdorper krijgt insigne gewonden leiderdorp De 64-jarige W. Verhoog uit Leiderdorp heeft giste ren het Draaginsigne Gewonden ontvangen. Verhoog kreeg de onderscheiding omdat 'zijn geestelijke toestand door de uitoefe ning van militaire dienst in het voormalige Nederlands-Indië en in Korea dermate nadelig is beïnvloed, dat hij daarvan blijvend de gevolgen ondervindt', zo luidde de toelichting. Bijeenkomst huisvrouwen Leiderdorp leiderdorp» De Leiderdorpse afdeling van de Nederlandse Vere niging van Huisvrouwen (NWH) houdt op 21 mei haar slotbij eenkomst op de horeca-afdeling van het Holtlant College. Behal ve een viergangendiner in het restaurant staat ook de cabaret voorstelling 'Rhapsodie in rood' op het programma. De 13 Wassenaarse basisscho len gaan nauw samenwerken met De Vliethorst in Leidschen- dam. Deze LOM-school, gespe cialiseerd in de opvang van kin deren in probleemsituaties, helpt de Wassenaarse scholen bij de begeleiding van leerlin gen met leer- en opvoedings problemen. Door het overdragen van ken nis aan de basisscholen, kun nen veel leerlingen hun norma le 'schoolloopbaan' blijven ver volgen. Het ministerie van on derwijs wil zo de groei van het speciaal onderwijs indammen. De maatregel is overigens bin nen het speciaal onderwijs zeer omstreden omdat veel LOM- scholen vrezen dat de begelei ding van leerlingen in het ge drang komt. De samenwerking tussen de Wassenaarse scholen en De Vliethorst heeft plaats onder het motto 'Weer samen naar school'. Volgens J.J. Timmer mans van de gemeente Wasse naar is het villadorp een vroege vogel door al na de zomer in tensief contact te gaan houden met Leidschendamse LOM- school. Directeur F. Ruys van De gemeente Wassenaar is het op Vliethorst vindt de samenwer- merkelijk dat Het geld dat van de rijksover heid direct naar de speciale scholen ging, wordt in de toe komst uitgekeerd aan het sa menwerkingsverband van ba sisscholen en LOM-school. Vol gens Ruys geven de Wassenaar se scholen nu wel de toezegging dat De Vliethorst, die tien Was senaarse leerlingen per jaar op vangt, blijft voortbestaan. „Maar zeggen de mensen dat over vijf jaar nog? Wat gaan de scholen dan doen? Misschien besluit een school wel een extra leerkracht aan te stellen van het voor ons bestemde geld om de probleemkinderen intern op te vangen. Het kan ook zijn dat ze het geld zelf hard nodig hebben, omdat er dan nieuwe bezuini gingen Voor de deur staan", peinst Ruys, die bovenal vreest dat kinderen straks de boot gaan missen. „Komen die leer lingen niet in het gedrang? Want de gewone scholen verge ten de sociale en emotionele problemen. Onze school is vol gens ons gewoon nog hard no dig." De speciale, individuelere begeleiding is volgens Ruys kenmerkend voor een school als De Vliethorst. Volgens J.J. Timmermans van het bureau Onderwijs voorschoten Het voetgangers- en fiets- bruggetje bij restaurant Allemansgeest in Voorschoten is weer in oude luister hersteld. In maart werd de oeververbinding na een re novatie van de landhoofden de delen waar het brugdek eigenlijk op steunt door de provincie weer op zijn plek teruggezet. De brug is gegritstraald, geverfd en de leuningen zijn verstevigd. Ook het grondwerk rondom het bouwwerk is inmiddels afgerond. Uit vrees voor verzakkingen wordt de definitieve sierbestrating echter pas aan het eind van dit jaar aangebracht. leiderdorp u es beth buttink De Leiderdorpse burgemeester A. Bruggeman betreurt' de ma nier waarop de vergunning voor de jaarlijkse kermis is afgege ven. De omwonenden van de Laan van Ouderzorg hadden eerder op de hoogte moeten worden gesteld van de vergun ning. Er was dan voldoende tijd geweest om officieel te protes teren bij de Raad van State, zo erkende Bruggeman gister avond tijdens de gemeente raad svergaderi n g. De omwonenden van de Laan van Ouderzorg kregen pas op 9 april bericht dat de kermis te genover hun fiats zou worden gehouden. Zij protesteerden bij de commissie beroep- en be zwaarschriften. die de klachten over geluidsoverlast terecht achtte. Drie dagen voor de ker mis begon, hoorden de bewo ners dat burgemeester en wet houders het advies van de com missie naast zich neer hadden gelegd omdat er geen andere lo catie geschikt zou zijn. Protest bij de Raad van State had geen zin omdat zo n procedure een maand in beslag neemt. Bruggeman wijt de late be richtgeving over de besluitvor ming aan dc bc/ctting op de af deling die de vergunningen be handelt. Over de vergunning was ruim een maand eerder al besloten, maar volgens de bur gervader waren er onvoldoende ambtenaren om de omwonen den daarvan te berichten. „Er was sprake van een be lemmering van de rechtsgang. Dat is een fundamenteel recht. Iets dergelijks mag nooit meer gebeuren waarschuwde PvdA- fractievoorzitter V. Molkenbocr. Bruggeman zegde toe de ker- misproblemen in dc commissie bestuurszaken te behandelen. Daarbij wordt gekeken naar het aantal mensen dat over de ker mis heeft geklaagd en dc plaats waar de kermis in het vervolg moet worden gehouden. De vergadert op 25 mei. 9 haag/alphen aan den run Directeur H. van Smaalen van het Alphense arbeidsbureau heeft gisteren in een kon geding bij de Haagse rechtbank een geheim rappon over zijn functioneren opgeëist De opsteller van het rap port, het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (RBA) Rijn land, weigen echter inzage te verschaffen. Het RBA Ri|nland stelde de directeur in februari twee weken op non-actief op verdenking van fraude. Men trok in een geheim rapport echter de conclusie dat de directeur geen fraude had gepleegd en weer aan het werk mocht. Warmonds college neemt voorstel CDA-raadslid over king op zichzelf een loffelijk streven, maar kijkt wel met ar gusogen naar de toekomst. „Het is goed de scholen te informe ren hoe zij de kinderen moeten opvangen, maar het is een grie zelige zaak afhankelijk van ze te worden." Bewoners bezorgd over plannen in Oegstgeest Bewoners van het Wilhelmina- park in Oegstgeest maakten gis teravond tijdens de raadscom missie financiën hun bezwaren tegen de centrumplannen- ken baar. Velen vrezen dat de plan nen voor nieuwbouw aan de Lange Voort te grootschalig zijn. De bezwaarmakers willen dat het kleinschalige en dorpse ka rakter van Oegstgeest niet wordt aangetast. De inspraak ronde voor de burgers nam gis teravond ruim een uur van de vergadering in beslag. Volgens CDA'er P. van den Bosch-Damen is het nog lang niet zeker dat de plannen voor het centrum aan de Lange Voort inderdaad worden uitgevoerd. „We zijn nog maar in het begin stadium van de centrumstudie. Het is nog lang niet zeker wat er gaat gebeuren. We kunnen het hele plan ook verwerpen. Het is nog maar een aanzet voor ver der onderzoek. Bij de burgers is het misverstand gerezen dat we al in een eindstadium verkeren en binnenkort over het plan be sluiten. Dat is niet zo." ..Maar een ding is wel duide lijk geworden", aldus Van den Bosch-Damen. „We moeten de inspraak van en de communi catie mèt de burgers heel seri eus nemen, we zullen naar alle mensen die er iets over willen zeggen, luisteren." KATWIJK - Een smeulende ma tras op een speelterreintje aan de Colijnstraat was er gisteren de oorzaak van dat zowel de Katwijkse politie als de brand weer in actie kwam. Omwonen den hadden even daarvoor een penetrante lucht, die deed den ken aan verbrand rubber, waar genomen en de politie gewaar schuwd. Nadat ook de brand weer ter plaatse kwam, was het smeulende vuurtje snel geblust werkingsverband geen onder scheid in 'onderwijszuilen' is gemaakt. „Alle basisscholen doen mee. Daarnaast is geko zen voor een samenwerkings verband met niet meer dan één speciale school om versnippe ring van kennis tegen te gaan." De kinderopvang in Warmond moet drie jaar in een tij delijk onderkomen worden gehuisvest: een verplaatsbare container aan de Burgemeester Ketelaarstraat. Het colle ge van burgemeester en wethouders heeft het voorstel voor de aanschaf van een portacabin van CDA-raadslid A. Lemmers overgenomen. De portacabin zou geschikt moeten zijn voor de opvang 12 tot 18 kinderen. Intussen kan het gemeentebestuur zich beraden over een perma nente locatie voor kinderopvang in het dorp aan de Leede. warmond is", aldus het college. Deze loca tie heeft nu de bestemming re creatie- en speelterrein. Het hu ren van een container zou de gemeente ongeveer 63.000 gul den per jaar kosten, zo blijkt uit een offerte. Het onderkomen moet dan nog worden aange sloten op riolering, gas, licht en water, wat ongeveer 15.000 gul- caroline van Het college van B en W stelt voor om de container aan de Burgemeester Ketelaarstraat te plaatsen. In totaal zou hiervoor 180 vierkante meter nodig zijn. „Deze plek heeft onze voorkeur omdat de grond ons eigendom den per jaar kost. De gemeente had voor dit jaar al 50.000 gul den uitgetrokken voor de kin deropvang. Het college wil de extra kosten voor de portacabin betalen uit de subsidies voor kinderopvang over de jaren 1991-1992. Het voordeel van deze tijdelij ke oplossing is dat het gemeen tebestuur de tijd krijgt om een geschikte plek te zoeken voor de nieuwbouw van een permanent kinderdagverblijf. Daarvoor wil Warmond een bedrag van vijf ton uittrekken, maar een ge schikte locatie is nog niet voor handen. Gesproken is over een plek bij peuterspeelzaal De Woezel in Schoonoord maar het probleem daar is dat het be stemmingsplan moet worden veranderd. Dit kan veel tijd in beslag nemen omdat omwo nenden al hebben laten weten bezwaren te hebben tegen de nieuwbouw. Het nieuwe pand zou onder meer hun uitzicht wegnemen. Permanent onderkomen Volgens CDA-raadslid Lemmers worden verplaatsbare contai ners ook in andere gemeenten als kinderdagverblijf gebruikt. De CDA'er meent dat ze 'heel geschikt zijn en voldoen aan de aan een kinderdagverblijf ge stelde eisen.' Volgens het college van B en W heeft de directeur van ver pleeghuis Mariënhaven ook al aangeboden om een plek voor de container te zoeken op het terrein van het verpleeghuis. Maar de voorkeur van B en W gaat uit naar het eigen terrein aan de Burgemeester Ketelaar- straat, vlakbij nummer 23. Het is de bedoeling dat het zoeken naar een permanent on derkomen voor net kinderdag- verbijf ook wordt gekoppeld aan de huisvestingsplannen voor de andere sociaal-culturele instel lingen in het dorp. Het is moge lijk dat het kinderdagverblijf sa men met andere instellingen onderdak krijgt. Vanavond wordt het voorstel van B en W voor een tijdelijke portacabin aan de Burgmeester Ketelaarstraat besproken tijdens een gecombineerde vergadering financiën zijn. Voorschotenaar moet kaarsenmakerij sluiten Aantal inbraken in Zoeterwoude bijna verdubbeld ZOCTtRWOUDt Het aantal misdrijven in Zoeter woude is in de tweede helft van vorig jaar gestegen. Het aantal woninginbraken verdubbelde bijna en er werden ook meer diefstallen gepleegd. Ook auto inbraken kwamen eind vorig jaar meer voor. De Zoeterwoud- se politie boekte ook \iu cessen Het aantal diefstallen van fiet sen daalde met 60 procent en vernielingen kwamen 37,5 pro cent minder voor. „De cijfers geven een zeer ne- ptleve OCimwkeUng aan", er kent de politie niettemin in het halfjaarlijkse verslag. Vooral dc inbraken in woningen en be drijven moeten meer aandacht krijgen, vooral omdat het oplos singspercentage van deze mis drijven zeer laag is. In totaal werden in dc tweede helft van vorig jaar 139 misdni ven gepleegd In de eerste helft van dat jaar Will dtf M D0f 125. Slechts negentien procent daarvan werd opgelost. De in braken in woningen stegen van 12 in de eerste helft an liet |.i naar 28 in het tweede s Autodiefstallen kwamen 22 keer voor. legen 13 in de periode daarvoor Het aantal vemielin- t jaar. voorschoten caroune van overbeeke Hij heeft er nachten niet van kunnen slapen, van 'dat gedoe met die ambtenaren'. Eigenaar C. van Gardingen moet op last van de gemeente Voorschoten zijn kaarsen- en cosmeticafa- briekje La Bamba aan de Bijdorpstraat sluiten. Hij zou niet voldoen aan de eisen van de hinderwet en de afvalstoffen wet. Als La Bamba inderdaad moet sluiten, kan Van Gardin gen uiteindelijk failliet worden verklaard. „En ik ben zelf aan sprakelijk, dus dat zou niet best zijn." Van Gardingen gaat in be roep tegen het gemeentebesluit. „Ik moet ook eten." Van Gardingen is 48 jaar oud en is gedeeltelijk arbeidsonge schikt: hij heeft staar aan beide ogen. „Maar ik moet er niet aan denken om de hele dag thuis te gaan zitten, dan word ik hele maal mesjogge." Daarom werkt Van Gardingen in zijn eigen kaarsenmakerijtje: eerst op een industrieterrein in Zoeterwou de, vervolgens in Stompwijk en vanaf 1987 maakt hij zijn kaar sen in een grote loods in een Voorschotense woonwijk. Met het geld dat hij verdient, vult hij zijn wao-uitkering aan zodat zijn gezin brood op de plank heeft. „Ik kan dit werk doen on danks mijn handicap. Want kaarsenmaken kan ik inmiddels bijna blindelings." Hij heeft een hinderwet- en een lozingsvergunning voor zijn bedrijfje, maar volgens de ge meente houdt hij zich niet aan de voorschriften. Een gemeen te-ambtenaar heeft gezegd dat omwonenden over stankover last klagen. De inrichting zou bovendien sterk vervuild zijn. Eén van de maatregelen die Van Gardingen moet treffen, is het 'vloeistofdicht' maken van zijn vloer. „Dat is heel kostbaar, ik heb een offerte aangevraagd bij een aannemer en deze week hoor ik of ik zo n ingreep kan betalen. Ik ben echt niet te be roerd om iets aan de klachten te doen. Maar ik heb maar een klein bedrijfje, ik heb het geld niet i hier t i te investe- De loods ruikt sterk naar kaarsvet. De paraffine zit dan ook overal: het druipt van de machines af. Ook de vloer is be dekt met de gladde massa. Overal liggen of hangen kaar Het erg de gen lijkt echter weinig last te hebben van de stank en de hit te. Dat het rommelig is in de loods, verkaart de kaarsenma ker uit zijn manier van werken. „Ik ben nu eenmaal een chaoot en daar doe je weinig aan. En die ambtenaren, ja. die zijn na tuurlijk alleen een keurig kan toor gewend. Maar hier wordt alles nog met de hand gemaakt: kaarsenmaken i telijk beroep." Industrieterrein Van Gardingen kan bijna 1000 kaarsen per dag fabriceren. Topdrukte is het voor hem in de maanden die voorafgaan aan de winter. In dc zomer heeft hij minder te doen. „Dan maak ik nog wel tuinfakkels en zo. Die afhankelijkheid van seizoenen is ook de reden dat ik normaal gesproken ook cosmetica maak. Maar door alle toestanden is mijn klant afgehaakt. Die is nu met een ander in zee gegaan." Van Gardingen gaat in elk ge val milieubewust met alle over tollige paraffine in de loods om. Hij schraapt het vet van de vloer een arbeidsintensief werk en maakt daar nieuwe kaarsen van. „Ik maakt die vloer ook schoon omdat het moet van dc gemeente. Ik ben eigenlijk al weken bezig om het hier op te ruimen omdat de gemeente zegt dat het een klerezooi is. Maar ik kan niet alles aanpak ken Die machines hier bijvoor beeld zijn oud, maar ik heb geen geld om in nieuwe te in vesteren Bovendien wil ik ook graa^ kleinschalig blijven wer ken.' In feite zou Van Gardingen in een heel nieuw gebouwtje dat voldoet aan alie eisen er gens opnieuw moeten begin nen. vindt hij zelf. „Maar waar moet ik dan naar toe? Dat heb ik de gemeente ook gevraagd. Ik weet hier echt geen geschikte plek. Bovendien heb ik er niks aan als dat ergens afgelegen ligt Want in de winter, als het mistig is. zie ik niks als ik autonjd En ergens op een industrieterrein achteraf komt ook geen bus. Dus dat maakt het allemaal moeilijk." „Wat ik ook niet goed be grijp besluit Van Gardingen. „is die discussie dat wao'ers weer aan het wfcrk zouden moe ten. Dat doe ik toch? Ik heb geen zin om bi) dr sociale dienst mijn hand op te houden. Ik wil mijn kaarsen bli|ven ma ken. Weet je. als je spijkers op laag water zoekt, vind je altijd wel wat" gen daalde van 12 naar 20 Ook net aantal verkeersongevallen nam af. Dat waren er m liet DB jaar 65, tegen 77 in het voorjaar van 1991 Jaarrekening 1991 Leiderdorp positief LBOtROORR UESBfTH BUTTTNK De jaarrekening over 1991 van de gemeente leiderdorp toont een 'licht posijief resultaat Dat maakte wethouder C. Huigen (financiën) gisteravond bekend tijdens de gemeenteraadsverga dering. Huigen wilde nog niet zeggen welk bedrag aan de cre ditzijde van de rekening staat vermeld. De raad behandelde gisteren de voorjaarsnota over 1992. Die vertoont weliswaar eveneens een positief saldo, maar de woordvoerders van de verse hl- lende fracties waren niettemin somber. Volgens de vVoorjaars- nota zou Leiderdorp dit jaar een overschot van 74.600 gulden hebben, hoewel bij de negro ting&behandehng in oktober nog een tekort van 1.2 miljoen werd gevreesd. Vergaand- be zuinigingen zouden het tij heb ben gekeerd. In de voorjaarsnota is echteT een aantal belangrijke kosten posten niet opgenomen Zo ontbreekt de raming voor het sanerineonderzoek van de voormalige stortplaats de Kleine Zandput De doorwerking van de rijksbezuinigingen op het onderwijs en de kusten van de ambtelijke reorganisatie in het gemeentehuis zijn evenmin be groot. „Het kan zijn dat we. als die kosten van dit overschot zijn afgetrokken, alsnog aan de min zijde belandenverwoordde (.DA-fractievoorzitter A Roest de angst van de raadsleden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17