Politiek laat LVC vallen Leiden Noordwijkers vinden schat onder voormalig ziekenhuis Likstokjes om te verleiden DINSDAG 12 MEI 1992 15 Voetganger door auto geschept leiden 2S Een 61-jarige Lèidse voetganger is gistermorgen geschept door Sag een automobilist op de Willem de Zwijgerlaan. De man is met rugletsel naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. lce De voetganger stak omstreeks half tien 's ochtends over zon- n* der dat hij de naderende auto van een 29-jarige Leidenaar aan zag komen. De automobilist reed met een snelheid van zo'n INC 50 kilometer per uur over de linkerrijstrook van de weg. De voetganger raakte de rechter- voorzijde van de wagen en vloog over de motorkap. De be stuurder van de auto heeft het slachtoffer naar het ziekenhuis gebracht. ■lijk" VRIJE TIJD var noe! den itge Hengelsport ordi Visvereniging Hengelsport viste °f in de Ringvaart bij de Aalsmeer- eer derbrug. De uitslag is: 1. N. Ver- var hoeff, 27 st. 4900 gram; 2. Th. ater Blansjaar, 18 st. 4900 gram; 3. "S1* W. den Edel, 6 st. 2350 gram; 4. R. Pool, 10 st. 1750 gram; 5. I. Jansen, 10 st. 1600 gram. der aan Groenoord 't- 'r In buurthuis Groenoord (Pas- .er| teurstraat 23) wordt woensdag- 1 avond 13 mei een bingo gehou- nu|j den. Aanvang 20.00 uur. rtui| nen Onverwacht eldi De meeste mensen denken mis- schien dat het hun nooit zal ge- Ijjkj beuren, en zo moet ook een 24- jarige Leidenaar er over hebben ,aar gedacht. Hij zat zo'n anderhalf jaar geleden 's avonds om acht uur rustig thuis, toen er onver- no wacht werd gebeld. Twee con- je troleurs van de dienst omroep- r (j) bijdragen. Of ze even mochten kijken of meneer televisie in huis had. „Nou, edelachtbare, ik wilde ze i eerst niet binnen laten", zo sprak de Leidenaar gisteren veelbetekenend tegen kanton rechter Kamp. Die wilde op zijn el beurt weten of de twee zich °P 8 konden legitimeren. „Ja, dat jab konden ze en ze hadden een huiszoekingsbevel. Dus ik gS. moest ze wel toegang verle- I b.' nen." Dat de man in het bezit was van een televisie-toestel en ;u" de kijk- en luisterbijdrage niet i eet betaald "et z'c^ raden. 3_ „Werd het toestel direct in be ten slag genomen?", wilde de rech- ctric ter weten. „Nee. ik mocht het i eet houden." Toch liet de man de ia" zaak voorkomen, omdat hij zes vond dat hij te zwaar werd be- loca straft. „Ik moest in totaal voor twee-en-een-half jaar kijk- en talie luistergeldbetalen.Nou.dat 'eg was tot daar aan toe. Daarbo venop kreeg ik nog een boete voo. van 155 gulden. Die extra boete Bn. vind ik te veel eu daarom sta ik hier." De officier bracht in herinne ring dat de man bij controle had marijke den hollander Zo'n zestig munten, enkele le pels en andere voorwerpen in zilver vormen voorlopig de his torische schat die de Noordwij kers Piet Bosman, Jan Schaap en Arie de Vries de afgelopen dagen hebben opgegraven. De spullen zijn gevonden bij res tauratiewerkzaamheden aan het voormalig kinderziekenhuis De Undenhof aan het Linden- plein in Noordwijk-Binnen. Het gebouw wordt gerenoveerd tot woonruimte. Volgens amateur-archeoloog De Vries is de vondst zeer waar devol. Niet alleen omdat een groot deel van de munten nog in goede staat verkeert, maar ook omdat het oude geld goed kan worden gedateerd. „Het is zeker dat alles rond het begin van de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648, red.) in de grond is gestopt. De jaartallen op de geldstukken gaan van 1572 tot 1600." De huidige waarde van SPREEKBEURT Het D66-ka merlid Olga Scheltema houdt donderdag 14 mei een spreek beurt over sociale vernieuwing voor de afdeling van D66 in Lei den. De bijeenkomst vindt plaats in de Consistoriekamer van de Pieterskerk (Kloksteeg 16) en begint om 21.00 uur. man was nog niet zo lang in Ne derland. „Kunt u mij verstaan?", vroeg de rechter voor alle zeker heid, Ja, dat kon hij. Hij werd trouwens met het onverzekerde voertuig aangehouden, omdat hij anderhalf jaar terug op de Morssingel in de verboden rij richting reed. „Het was op 4 oktober. Ik dacht dat het kon, omdat vanwege de kermis de Stationsweg was af gesneden." Die verboden rij richting was voor de officer nog niet het ergste, 60 gulden, maar dat onverzekerd rijden was een boete ^hn 600 gulden waard. „Weet u waarom die zo hoog is? sprak rechter Kamp tegen de man uitleggerig. „Omdat een WA-verzekering ook honderden guldens kost. Er zijn mensen die denken dat dan uit te sparen. Als ze dus gepakt worden, ligt de boete wat hoger." De rechter vroeg de man naar zijn beroep. „Ik heb geen werk. sociale dienst." „Nou, dan zal ik er in totaal 600 gulden van ma ken. te betalen in zes maande lijkse termijnen". Hier tekende de man protest tegen aan. „12 termijnen van 50 gulden vroeg hij en de rechter vond het goed Of de buitenlander het allemaal had begrepen? „Ik heb al betaaldklonk het plotseling onbeholpen Waarna rechter en officier, geen spoor van emotie verradend, hem di rect aanraden het parket in Den Haag te bellen ..Hier is het nummmer." de gevonden spullen moet ove rigens nog worden vastgesteld. De zilvervondst is vermoede lijk afkomstig uit een eeuwen oud keldertje dat onder een van de arbeiderswoninkjes naast het grote huis moet hebben geze ten. „Toen die eerste munt was gevonden, dachten we direct dat er wel eens meer zouden kunnen zijn", zegt A. van der Wiel, directeur van het bouwbe drijf en eigenaar van het pand. Om het zoeken in goede banen te leiden werd daarop De Vries Ingeschakeld. „En die heeft zich ontpopt als de grootste mol in mijn tuin", aldus Van der Wiel. „Want als die man eenmaal de lucht van een belangwekkende vondst heeft, vergeet-ie zelfs te eten." Op voortvarende wijze liet het trio De Vries. Bosman en Schaap vervolgens ieder zand korreltje afkomstig uit de voor malige fundamenten, door de vingers glijden. De zoektocht naar interessante zaken uit het verleden had succes. Naast 62 zogenaamde Filipsmunten - 61 leiden Een 24-jarige ex-werknemer MM hM si I lisabeth Gasthuis hui in I ruien moet een groot aantal gestolen spullen van de ondememingsi.i.ui CO dl (MRO- neelvereniging zo snel mogelijk teruggeven. Dat heeft de presi dent van de Haagse rechtbank bepaald in een kort geding. Vo rige weck spande de oude werk- gr\rr. (Ir sin hung r k Wrplrrg tehuizen Leiden en omstreken, het kort geding tegen de man aan. De oud-verpleger, die pen ningmeester van de personeel- vereniging en secretaris van de ondernemingsraad was, nam na zijn ontslag onder meer een AGENDA dinsdag 12 mo lelden Lezing ter introductie van de inriuM tirsus 'Het museum als inspiratiebron' door de kunst historica F.va Schamhardt in het I eidse olkshuis. aanvang 19.30 lezing met fommdiscussieover het thema 'Politiek. Milieu en Vrijheid', org. milieukunde-dis- punt Gaia, (entrum voor Milieukunde. Garenmarkt la, aanvang 20.00 uur. leiden Sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof. C van Bruggepad 2. aanvang 20 00 uur leiderdorp Artistiek Café Kunstkring Lei derdorp. lezing over I9eecuwse literatuur. Nk. Beets en G, Bom an s door auteur Peter Zon neveld. Hollandsche Tuyn. Hoofdstraat 24. aanvang 2030 zilveren daalders en I muntstuk van puur goud - werden er en kele zilveren lepels gevonden Het vermoeden bestaat dat het een zeeman is geweest die een appeltje voor de dorst on der zijn keldervloer bewaarde Bij de munten zijn namelijk ook een klein zonnewiizertje en een sierlijk gegraveerd bootsmans fluitje gevonden. Het Muntenkabinet heeft de Noordwijkse vondst inmiddels geregistreerd en alle voorwer pen schoongemaakt. Voor De Vries is het zeker dat in de te ruggestorte grond onder de huisjes nog meer belangrijke vondsteh kunnen worden ge daan. Hij is dan ook vast van plan om al het zand er. kruiwa gen voor kruiwagen, weer uit te scheppen. „Wie weet wat er al lemaal nog voor moois ligt. Dat kun je toch niet laten zitten." Drijfveer voor De Vries is niet het geld. .Als vinders krijgen we de helft van de waarde. Maar de hlMOftlCht waarde is voor mij van veel groter belang." geldkistje, bankafschriften en notulen van vergaderingen met /lib nur 111) BM dit ged.ian hebben uit kwaadheid, omdat hem een tweede haan als recep tionist geweigerd was. Vongc week suggereerde de advocaat van de stichting dat de man er met het geld. zo'n 8.000 gulden, vandoor is De gewraakte ex werknemer kwam toen niet op dagen. Vice-president mr I. Holrrop van de Haagse rechtbank heeft de man nu bij verstek veroor deeld tot het zo gauw mogelijk teruggeven van de spullen Blijft hij weigeren, dan mort hij een dwangsom van 250 gulden per dag betalen. WOENSDAG 13 MIJ Leiden Spreekuur Verkeersveiligheid in Km tadrtmowhuli Km mm racht 72. van 1030 tot 12.00 Sporten voor mensen met CA RA nlv ren f\ Mother.ip« iit in Gymzaal IX- Brug. Wassenaar- se weg. van 16 00 tot 17.00 uur Bingo in Buunhui* Groenoord. Pastcurstr.iat uur. Informatiepunt («cmccn.sc hap- pelijk Wonen. «orestraat 20, van 20 00 tot 21 00 uur leiderdorp Parabowls in De Does. van 12 10 tot 10 10 uur I issr Bridgen voor niet-rokers door BCLin het Porlhuys. aanvapg 20 00 uur Ocgslgrcst Rndec-drive in 'Hotel Het Witte Huiaaanvang 19.45 uur Verpleger Gasthuishof moet gestolen spullen teruggeven Actie voor behoud popcentrum slaat alleen aan bij publiek Vuilnisbelt ergert de Ververbuurt Vijftienhonderd handtekeningen van bezoekers, aan dacht op de radio, de Nederlandse popgroep Tröckener Kecks die op het podium verklaart wel in het LVC en niet in de Stadsgehoorzaal te willen spelen, een verhaal in de Volkskrant en gesprekken met alle fracties uit de Leidse gemeenteraad: de campagne van het Leids Vrijetijdscen trum (LVC) tegen het Sleutelhof-project is in volle hevig heid losgebarsten. discussie. Het LVC moet blijven voortbestaan, vindt iedereen. Hamvraag is: hoe? Burgemees ter en wethouders opperen een overheveling van het poppodi um naar de Stadsgehoorzaal. De filmzaal, de cursussen en het jazzpodium moeten elders in de binnenstad een plaatsje krijgen. Bestuur, vrijwilligers en staf krachten van het LVC stellen de gemeenteraad echter voor de keuze: of het huidige onderko men wordt een onderdeel van de Sleutelhof of het LVC verkast naar één gebouw elders in de Leidse binnenstad. De voorkeur van het LVC gaat uit naar hand having van het huidige gebouw. 'Geen gesleutel aan het LVC' luidt de leus waarmee het LVC ten strijde trekt. Voor steunbe tuigingen vanuit de gemeente raad kan het multi-functionele cultuurcentrum aan de Bree- straat echter alleen nog maar bij de SP terecht, zo leert een tele fonische rondgang langs de fractievoorzitters. In opdracht van de gemeente heeft de projectontwikkelaar MBO voor het gebied Aalmarkt- Breestraat-Mandemakersteeg- Vrouwensteeg de Sleutelhof be dacht: een complex met een parkeergarage, wankels met luxe-artikelen en enkele cultu rele functies (centrum voor de beeldende kunst). Op de plek waar nu nog het LVC staat, moet een passage komen die naar een winkelpleintje leidt. Niet één gemeenteraadslid stelt de functie van het LVC ter Verhuizing H. Baaijens van de PvdA onthult dat hij zelf coördinator is ge weest van 'een soortgelijk jon gerencentrum'. „Ik kan me daardoor heel goed voorstellen dat het LVC alles in een gebouw wil houden." Op de vraag of dat betekent dat zijn partij de Sleu telhof tegen zou willen houden omwille van het LVC zegt hij: „Dat is niet waarschijnlijk". Baaijens laat doorschemeren dat zijn fractie nog het meest voelt voor een verhuizing van het cultuurcentrum. CDA'er H. Kluck verklaart 'dat alles mogelijk moet zijn'. Ook de toekomst van de Aalmarkt- school is op dit moment ondui delijk. De CDA'er vindt niet dat het LVC per se in de Breestraat moet blijven. Dat het LVC voor popconcerten niet zou kunnen uitwijken naar de Stadsgehoor zaal. is voor hem allesbehalve een uitgemaakte zaak. Volgens hem moet er een 'symbiose' mogelijk zijn van de verschillen de publieksgroepen die de Stadsgehoorzaal dan over de vloer krijgt. „Op straat stuit ik ook niet op die veronderstelde scheidingen De LVC-campagne brengt ook WD-fractievoorzitter M. van der Nat niet op andere ge dachten. Het LVC, zegt hij, zal bij zijn fractie niet doorslagge vend zijn in de besluitvorming over de Sleutelhof. „Het LVC is niet onbelangrijk maar voor ons niet belangrijker dan de par- leiden De organisatoren van de EL CID- week van dit jaar zetten 4.000 lollies in bij de mentorenwerving. Saskia van Laar van de or ganisatie spreekt van een uniek lokkertje. De likstokjes worden dezer dagen verspreid in verschillende mensae. Ze gaan vergezeld van een briefje waar de ontvanger vriendelijk doch dringend wordt verzocht 'zich te laten verleiden'. foto hielco kuipers Op de hoek van de Verver straat en West-Havenstraat is een mini-vuilnisbelt aan het ontstaan. Dat signaleert de fractievoorzitter an Groen Links. I. Laurier. Hij dringt er bij verantwoordelijk wethou der H. de la Mar (Groen Links) op aan dat hii aan 'de ze ergernis' een einde maakt. Volgens Laurier brengen mensen die niet eens in de Ververbuurt wonen hun afval naar de verzamelplaats voor vuilniszakken. Ook wordt er regelmatig grof vuil gestort aldus Laurier. Medwerkers van de reini gingsdienst halen de vuilnis weliswaar direct op nadat ze zijn gebeld maar een structu rele oplossing van het pro bleem blijft uit. laurier sug gereert het opheffen van de verzamelplaats. De ruimte kan dan bij het groen aan de Ververstraat worden betrok ken. Nadeel daarvan is dat de vuilniszakken gewoon weer langs de straat komen te staan Wrllii lil dat de plaat sing van een container soe laas biedt, oppert het raads lid gezegd 'niet op de hoogte te zijn van de wettelijke bepalingen'. „Maar u snapt toch wel dat we met ons allen voorzieningen als radio en televisie moeten beta len?" En ze eiste nog eens de boete van 155 gulden. De wei gerachtige verdachte had echter een extra argument achter de hand. „Dit gebeurde vóór de grote kijk- en luistergeld cam pagne. Zeer velen zijn pas na die campagne gaan betalen en werden niet bestraft. Dus waar om ik wel, er was toen geen campagne aan de gang?" „Ja, luister eens", zei rechter Kamp, „het gaat er hier niet om hoe andere mensen op een campagne reageren." Toch bleek de man niet voor niets te zijn gekomen. „Ik vind zo n ex tra jaar kijk- en luistergeld beta len eigenlijk wel voldoende. Daarom schuldig zonder straf', vonniste Kamp ten slotte. Chauffeur Het regende flink, die junidag twee jaar terug. Een inmiddels 25-jarige Leidenaar. toen werk zaam bij een taxibedrijf, veroor zaakte op de kruising Wetstraat- Morsweg een aanrijding met hanger werkte niet. Maar ik zei tegen de verbalisant dat ik thuis een nieuwe zou halen, om die er direct op te zetten en dat heb ik gedaan. Ik werd immers vlak bij mijn huis aangehouden. Die vijftig gulden boete vind ik ei genlijk te lullig voor woorden", zo verklaarde hij tegenover de rechter. Voor de officier van justitie was een dergelijke verdediging na tuurlijk 'kat-in-het-bakkie'. Ze had dan ook geen vragen, maar noemde de feiten 'wettig en overtuigend' bewezen. De Rijnsburger kreeg een repri mande. Hij mocht dan bijna thuis zijn, zo'n aanhangwagen 'zonder remlichten' was natuur lijk 'behoorlijk gevaarlijk' en daarvoor stond nu eenmaal de standaardboete van 75 gulden. Kamp kon zich er in vanden. „U hebt uit bozigheid willens en wetens niet betaald, dus 75 gul den." Rijrichting Ze zijn er nog, mensen die een tweedehands auto kopen en dan van mening zijn. dat de vo rige eigenaar de wagen wel heeft verzekerd. De 24-jarige keergarage die bij de Sleutelhof moet komen." blikschade. „Ik had een hele grote do de hoek, edel achtbare, dat kwam door die grote schermen die de baas voor aan op dé taxi plaatsteen waartegen ik had gewaar schuwd", zo verdedigde de man zich. Hij vond dat niet hij, maar de eigenaar van het taxi bedrijf ver antwoordelijk was voor het on geval. „Daags na het ongeval werden de regenschermen er trouwens afgehaald. Ook mijn collega's hadden er tegen ge protesteerd. Maar ja. je bent werknemer en ik word opgedra gen in die auto te rijden." Rechter Kamp hield de oud taxichauffeur voor. dat hij ver antwoordelijk was voor zijn ei gen rijgedrag. ..Maar mijn baas is voor de spullen verantwoor delijk". probeerde deze nog. „Nou. misschien kunt u met uw baas over de boete praten. D66'er Langenberg zit zo'n beetje op dezelfde golflengte als CDA en WD. „Geen enkele functie in het onderhavige ge bied is heilig", zegt hij. Langen berg maakt van de gelegenheid gebruik om zijn onvrede te ui ten over het uitblijven van 'een duidelijke visie van cultuurwet houder mevrouw H. Koek' op de toekomst van de Stadsge hoorzaal als muziekcentrum. Denkt hij dan zelf dat popmu ziek en klassieke muziek in een gebouw samen gaan? „Er zijn moderne gebouwen waarin dat is gelukt. Je moet alleen wel van heel goede huize komen om met zulke plannen te komen. Ik zie het daar in Leiden niet snel van komen." De dissonant in het politieke koor is C. Vergeer van de SP. „Integreren met de Stadsge hoorzaal is voorbijgaan aan de eigenheid van het LVC", laat hij onomwonden weten. Het LVC mag van hem alleen maar weg als het cultuurcentrum elders in de binnenstad terecht kan. In welk gebouw? „Zo lang die vraag onbeantwoord is. zeggen Het onderkomen van het Leids Vrijetijds Centrum a wij 'nee' tegen de Sleutelhof." sloopt. Een 27-jarige Rijnsburger zou op de derde december 1990 zonder achterlichten op zijn aanhanger hebben gereden. En zodoende werd hij om tien over negen op de Rijnsburgerweg in zijn woonplaats bekeurd. De man bekende de feiten. „Inder daad, één achterlicht op de aan- Aanhanger cier van jus titie zag weinig re denen voor clementie. „Het is een voorrangs- fout en bij blikschade kost dat 180 gulden. U had te wei nigover zicht. Maar ik hou reke ning met de Waarna ze de rechter vroeg de man een boete van 155 gulden op te leggen. Aldus geschiedde.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15