Geen acties in Leidse regio Taxi loopt als een trein Radio-peilsysteem van Kustwacht bijna klaar Speciale cursus moet weerbaarheid van vrouwen op het werk vergroten Regio Versterking politie Schiphol AA wil belang in KLM Record voor busbedrijf CN in 1991 Vruchteloze duik onder duiker O DINSDAG 12 ME11992 spierdijk (CHEF) ERIC JAN WETERINGS Personeel in verzorgingstehuizen wacht initiatieven vakbonden af Acties in verzorgingstehuizen in Leiden en omgeving blij ven voorlopig uit. Slechts in een enkel geval overweegt het personeel om vandaag op de 'dag van de verpleging', of in de komende dagen op een of andere manier in be weging te komen. van de vakbonden af. Ook in het Leidse Diaconessenhuis be perkt het personeel zich voorlo pig tot het verzamelen en ver spreiden van zoveel mogelijk informatie. Een woordvoerder sluit niet uitdat later deze week op 'iets agressievere wijze' aan dacht wordt gevraagd voor de CAO-problemen. regio eric jan weterings Alleen bij 't Hofflants Huys in Voorschoten is vandaag iets te merken van onrust. De och tendpauze wordt verlengd van één naar drie kwartier, om te praten over de arbeidsomstan digheden en salarissen. Verder wacht het personeel initiatieven Verzorgingshuis Haagwijk aan de Beethovenlaan in Leiden is een van de weinige instellin gen waar een actiecomité actief is. Samen met de onderne mingsraad heeft het comité de bonden om meer informatie ge vraagd. Of later deze week het personeel daadwerkelijk in be weging komt kon een woord voerder vanmorgen nog niet zeggen. In veel verzorgingshuizen wordt met verbazing gereageerd op de vraag of deze week acties zijn te verwachten. 'Daar weten wij helemaal niets van, dat is toch meer iets voor de grote ste den', is een veelgehoorde reac tie. Directeur D. Iken van het Leidse Robijnzicht aan de Ro bijnhof kijkt daar op zijn beurt weer van op. „Tot mijn verba zing en teleurstelling gebeurt er niets. Zelfs de werkgevers staan achter de acties, maar ik kan ze moeilijk zelf gaan organiseren. Slechts het personeel van het Oegstgeester huis Hofwijck aan de Hazenboslaan uitgebreid overwogen in beweging te ko men. „We hebben ontzettend gepiekerd", zegt een woord voerder, „maar we hebben be sloten niets te doen. Uiteinde lijk hebben we toch onszelf er mee, want al het werk dat blijft liggen moet later worden inge haald. Wel hebben we vanoch tend in de kantine een bijeen komst met bewoners, waarin we ons standpunt uitleggen." Een origineel geluid tenslotte komt van een woordvoerder van 't Huis op de Waard in de Leidse Kaarsenmakersstraat. „Acties? Onrust? Nee hoor, wij gaan vandaag lekker feestvie ren, want het huis bestaat 17 jaar." Het gaat goed met de treintaxi in Leiden. De wagens in de Sleutelstad vervoeren momenteel tussen de zes- en achtduizend klanten per maand. Daarmee neemt Leiden vijf trein taxi's in totaal een gedeelde tweede plaats in. Ede-Wageningen staat bovenaan de lijst met zo'n 12.000 passagiers per maand. De 61 treintaxisteden hebben inmiddels de mijlpijl van in totaal drie miljoen vervoerde per sonen bereikt. Maandelijks komen daar zo'n 200.000 klanten bij. Leiden deelt de tweede plaats met Eindhoven, Den Bosch, Amersfoort, Driebergen-Zeist, Groningen, Nijmegen, Arn hem en Breda. Negen procent meer klanten maakten het af gelopen jaar gebruik van de treintaxi. Arnhem, Voorburg, Almelo, Leeuwarden, Schiedam en Hoofddorp stegen het snelst: tussen de 26 en 51 procent. Arnhem in oktober vorig jaar gestart is de Snelste groeier onder de treintaxisteden. Leiden is in de afgelopen zes maanden met 11 procent gestegen. H. van Gulden van de Leidse treintaxi: „Mensen raken beter bekend met het tamelijke nieuwe produkt." De treintaxi in Alphen aan de Rijn slechts één auto vervoert momenteel 1800 klanten per maand. In januari van dit jaar stapten er ne gen procent méér mensen in de treintaxi dan in oktober vorig jaar. H. Overbeek van de Alphense treintaxi: „We vervoeren nu veel meer mensen vanaf het huisadres naar het station in plaats van het station naar huis." In de laatste drie maanden maakt echter een constant aantal pas sagiers gebruik van de treintaxi. Toch was er niet overal in Nederland een stij gende lijn te zien. Groningen, Sneek, Breda, Eindhoven, Tilburg en Hengelo daalden licht, tussen de één en vijf procent. Treintaxi is in februari 1990 begonnen als proefproject voor de duur van drie jaar. De hoofddirectie van de NS heeft onlangs groen licht gegeven voor verder uitbreiding van het nog jonge vervoermiddel. De Treintaxi VOF heeft de regiodirecteuren suggesties gevraagd voor de uitbreiding. De hoofddirectie van de NS trekt de schade claim van een miljoen gulden in tegen de taxi chauffeurs die vorig jaar augustus in Utrecht vernielingen hebben aangericht en het treinver keer onmogelijk maakten tijdens hun protest te gen de treintaxi. „Om de verhoudingen tussen de NS en met name de Haagse taxiwereld te verbeteren", meent de hoofddirectie. schiphol ten dat moment niet af en zoe ken alvast elders binnen het korps werk. Daardoor kunnen de overgebleven politiemensen het werk op Schiphol niet meer De rijkspolitie is verantwoor delijk voor de beveiliging van de burgerluchtvaart, de criminali teitsbestrijding en de handha ving van de openbare orde op de luchthaven. De eerste twintig 'hulp-agenten' zijn gisteren be gonnen. De rijkspolitie op Schiphol krijgt versterking van zestig wacht meesters van de Koninklijke Marechaussee. De assistentie van de marechaussee is nood zakelijk vanwege de leegloop bij het korps rijkspolitie. Het is de bedoeling dat op 1 januari 1993 de rijkspolitie zijn taken op Schiphol volledig over draagt aan de marechaussee. Veel rijkspolitiemensen wach- schiphol# noemde bronnen in de lucht vaartindustrie. Volgens de Britse krant hoopt American Airlines hiermee de concurrentie van rivalen Delta Airlines en United Airlines te bezweren. Volgens de bronnen ziet American Airlines de lucht haven Schiphol als een perfect punt van waaruit de activiteiten in Europa kunnen worden ver groot. Na British Airways voert nu ook American Airlines besprekingen over de aankoop van een min- derheidsaandeel in de KLM om tot vergaande samenwerking te geraken. De luchtvaartmaat schappij is bereid daar een hoge prijs voor te betalen, zo bericht te de Sunday Times, zich base rend op niet met naam ge- leiden monica wesseling Veel vrouwen hebben te maken met onge wenste intimiteiten op het werk. Toch wordt er uitzonderlijk weinig gebruik ge maakt van de meldpunten voor klachten, zo deze al door de werkgever ziin ingericht. Een meldpunt alléén is niet voldoende om het probleem de kop in te drukken. Dat constateert het vrouwengezondheidscen trum llara in Leiden. Hara organiseert dan ook een cursus 'Sterk op het werk' gericht op het weerbaarder maken van de vrouwe lijke werknemers. Directeur Stella ter Harmsel van het vrou wengezondheidscentrum is ervan overtuigd dat heel veel vrouwen te maken krijgen met ongewenste intimiteiten op het werk. „Van een arm op de schouder tot schuine mop pen; het komt In alle vormen voor." Wat exact als ongewenste intimiteit moet wor den beschouwd, is aan de vrouw zelf. Elk seksueel getint gedrag dat de vrouw als on plezierig ervaart moet worden bestreden." Ongewenste intimiteiten hebben al lan ger de aandacht. Een flink aantal werkge vers heeft een meldpunt ingesteld. Dat werkt onvoldoende: de vrouwen schromen een collega aan te klagen. Het alternatief is dat vrouwen met hun problemen blijven rondlopen. „En dat is zeker geen goed alter natief. Je kunt behoorlijk ziek worden van een bedreigene werksituatie. Een niet ge ring aantal vrouwen belandt dan ook door voortdurende ongewenste intimiteiten in de wao", voert psychologe C. van der Linde aan. Vrouwen moeten beter voor zichzelf le ren opkomen: leren zeggen dat de intimiteit als ongewenst wordt ervaren, leren manne lijke werknemers op hun gedrag aan te spreken. Ter Harmsel heeft samen met Van der Linde en een tweede psychologe een cursus opgezet. Ongewenst Door vrouwen ervaringen te laten uitwisse len, een stukje theorie te verschaffen en het oefenen in veilige situaties tijdens de cur sus, moeten de vrouwen de vaardigheden krijgen nodig om de ongewenste intimiteit te lijf te gaan. Van der Linde: „We leren de vrouwen te ontdekken in welke situaties ongewenste intimiteiten optreden, hoe dergelijke situa- ties te voorkomen zijn en hoe je kunt age ren tegen dergelijk gedrag." Vrouwen kunnen nog zo goed leren voor zichzelf op te komen, zo lang de mannen niet bereid zijn mee te werken aan de strijd tegen ongewenste intimiteiten is het vech ten tegen de bierkaai. Van der Linde en Ter Harmsel beamen dat. „Het is heel belang rijk wat voor bedrijfscultuur er heerst. In een sfeer waarin mannen zo maar alles mo gen zeggen en doen, is het moeilijker te kwestie aan te pakken. Het gaat erom de werkgever aan te spreken op verbetering van de sfeer. Hij is er verantwoordelijk voor en er zelf bij gebaat. Een goede sfeer zorgt voor beter werk en minder ziekteverzuim." De cursus wordt dan ook via de werkge vers aangeboden. Hara heeft al contact ge had met drie grote Leidse werkgevers: het AZL, de universiteit en de gemeente. Alle drie hebben volgens Ter Harmsel positief gereageerd. De Komende tijd wordt nog contact gezocht met andere werkgevers en de vrouwen verwachten nog voor de zomer de eerste cursus te kunnen gaan draaien. De lessen duren vijf dagdelen en worden per bedrijf gegeven. Vrouwen die op per soonlijke titel een cursus willen volgen krij gen daartoe wellicht in het najaar de gele genheid. De initiatiefneemsters van 'Sterk op het werk' hopen op een neveneffect van de cur sus. „Mannen die vaker worden aangespro ken op seksueel getint gedrag, terwijl dit niet gepast is, veranderen hun handelwijze wel." Vervoermaatschappij Cen traal Nederland (CN) behaal de in 1991 een nog niet eer der bereikt aantal reizigerski lometers: bijna 550 miljoen. CN boekte verder een winst van 2,6 miljoen gulden bij een omzet die met zeven procent steeg tot 202 mil joen. Dat staat in het zater dag verschenen personeel jaarverslag over vorig jaar. Net als de landelijke trend daalde het ziekteverzuim, vooral in de tweede helft van het jaar. In 1990 lag het ver zuim nog op dertien procent, terwijl het vorig jaar op onge veer tien lag. De wagenwas sers waren het meest ziek, op de voet gevolgd door chauf feurs. CN zegt de daling te danken aan de extra aan dacht van directe chefs voor zieke medewerkers, het goe de contact met het GAK en het vrijwel opgeheven perso neelstekort en de daardoor afgenomen werkdruk. Het wagenpark bestond op 31 december uit 629 bussen en het personeelsbestand uit 1975 mensen. Van de full-ti mers was ruim 95 procent een man. Ruim 1250 mede werkers waren lid van een vakbond (850 van de FNV- bond en 409 van de CNV- bond). Er werden twee be drijfsongevallen gemeld: een verzwikte enkel in een was- hal en een ongeluk met hete koelvloeistof over de arm. Ac katwuk» Hoe vang je een ge wonde eend onder een duiker? Voor dat dilemma stond een me dewerker van de Dierenambulan ce gistermiddag bij een water partij in de Katwijkse nieuw bouwwijk Rijnsoever. Na een aantal vruchteloze pogingen met een vangnet, dienae de meest voor hand liggende oplossing zich aan: met een duiker natuur lijk. Onder grote publieke be langstelling haalde één van de omwonenden zijn uitrusting van huis en probeerde de eend die een vishaak en een stuk snoer in zijn bek had in het net van de ambulancechauffeur te jagen. Na een aantal vruchteloze pogingen werd de 'jacht' gestaakt. Mede werkers van de Dierenambulance proberen vandaag, zonder de storende aanwezigheid van hon derden kinderen, opnieuw om het gewonde dier te vangen. s FOTO DICK HOCEWONINC vloc stui slac umuiden rien polderman Het Kustwachtcentrum in IJmuiden hoopt het nieuwe au tomatisch radio-peilsysteem in augustus in gebruik te kunnen nemen. Het systeem, dat 3,5 miljoen gulden heeft gekost, zou aanvankelijk vorig jaar al in gebruik komen. Met de installa tie kan worden bepaald of noodsignalen van schepen af komstig zijn of vals. Volgens een woordvoerder van het Kustwachtcentrum is de streefdatum waarop het auto matisch radio-peilsysteem nu in gebruik moet komen 1 augus tus. „We wachten maar rustig af. In elk geval zal het aantoon baar zeer betrouwbaar zijn voor we er mee gaan wer ken, maar het is best mogelijk dat ik op 1 augustus heel en thousiast ben over de nieuwe apparatuur." Het gemis van een goed func tionerend radio-peilsysteem deed zich het afgelopen week einde voelen bij de ontvangst van een noodsignaal, waarvan niet kon worden vastgesteld of het inderdaad van een in nood verkerend schip afkomstig was. Er werd toen, zonder resultaat, een grootscheepse zoekactie op touw gezet. De vertraging van de inge bruikneming van het peilsys- teem is niet alleen een techni sche kwestie. Het systeem is ook pas later beschikbaar dan aanvankelijk de bedoeling was, doordat niet in alle betrokken gemeenten even vlot vergun ning was te krijgen voor de bouw van de peil-antennes. In zes gemeenten langs de Neder landse kust en aan het IJssel- meer moesten masten worden opgericht, waarop de peilanten- nes worden geplaatst. Volgens de woordvoerder van het Kust wachtcentrum is dit probleem nu uit de wereld. Dé antennes kunnen worden geplaatst of zijn inmiddels op masten aange bracht. Technici van Radio Scheve- ningen en externe deskundigen op het gebied van computer programma's hebben intussen de nauwkeurigheid van het peilsysteem verbeterd. De zes peilantennes zijn no dig om te kunnen bepalen uit welke richting en van welke plaats een noodsignaal komt. Een noodsignaal van een zeil jacht op het IJsselmeer bijvoor beeld komt op de peilantenne in Zeeland uit noordoostelijke richting binnen, op die te Schiermonnikoog uit zuidwes telijke richting en op de anten ne te Enkhuizen uit oostelijke richting. Op het snijpunt van deze drie richtinglijnen moei zich dan het schip bevinden dat het noodsignaal heeft uitge> zonden. Deze informatie wordi in het Kustwachtcentrum of een beeldscherm zichtbaar: een kaart met daarop de positie van het schip, plus de coördinaten daarvan in graden oosterlengte en noorderbreedte. Het IJsselmeer en met name de pleziervaart daarop is inder daad het voornaamste aan dachtsveld van de Kustwacht. Ir 1991 voeren vanuit verschillen de havens in den lande bij el kaar 873 keer reddingboten uit waarvan 439 keer voor een ir nood verkerend pleziervaartuij en 58 keer voor surfers, die it moeilijkheden waren gekomen Bijna de helft van deze aantal len reddingsoperaties speeldi zich af op het IJsselmeer: 201 keer ging het om pleziervaartui gen op het IJsselmeer en 23 keel om surfers op dit verradelijkt water. Ook op de Noordzee be zorgt met name de pleziervaar de Kustwacht en de reddings ploegen veel werk: 106 red dingsacties waren vorig jaar no dig voor in nood gekomen ple zierboten en 41 acties voor d< beroepsvaart. VR Gemeenteraad - I^jlitieke actualiteit (tot uiterlijk 20.30 uur) -Beëdiging en installatie van het lid W. Egels - Benoeming lid van de com missie Algemene en Bestuur lijke Aangelegenheden (vacature Verzantvoort) - Benoeming lid van de com missie voor Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening (vacature De Goede) - Benoeming lid van de com missie Financiën, Automati sering en Welzijnzorg (vaca ture verzantvoort) -Benoeming lid van de com missie Beroep- en Bezwaar schriften (vacature Verzant voort) - Rapport van de commissie herbenoeming burgemeester - Algemene Begrotingswijzi- - Verkeersmaatregelen De Brug en inrichting depen- nei a.s. om 20.00 uu dance Studiehuis Leiden Inrichting noodlokalen P.C.- Basisschool Het Galjoen, Munnikenstraat 1 Aanvragen artikel 70 W.B.O.; instandnouding dislocaties basisscholen Roomburg, Lo- rentz, Merenwijk en Telders ■Voorzieningen ten behoeve wijs ■Garantie voor de tijdige be taling van rente en aflossing van een geldlening groot 70.000.— aan voetbal vereniging V.C.L. (Vliet Combinatie Leiden) -Afwikkeling Mostertcomplex - Wijziging gemeenschappe lijke regeling C.P.A. Zuid- Holland - Verlenen rekening-courant krediet ter voorfinanciering van de subsidie voor de verbetering van woning van Samuel de Zeehof r in de raadszaal van het stadhuis. (Doezastraat 16) -Verlenen rekening-courant krediet ter voorfinanciering van de subsidies voor de ver beteringvan diverse hofjes in de Stichting voor de menten, budgetjaar 1998 - Voorbereidingsbesluit gebied Sumatrastraat/Willem de Zwijgerlaan en noordzijde Willem de Zwijgerlaan -Voorbereidingsbesluit Schut tersveld -Voorbereidingsbesluit Room burg -Voorbereidingsbesluit H.C.G. )./de Veiling erfp acht van een perceel grond inclusief de hierop g richt opstallen aan de Gab. Metzustraat 2 -Uitgifte in erfpacht aan Bouw- en Ontwikkelings maatschappij Banckert I b.i (i.o.) te Leiden van een perceel grond in de Leeu wenhoek (Science Park) -Uitgifte in erfpacht van eer perceel grond op het be drijfsterrein Roomburg ten behoeve van Ergon Electric -Uitgifte in erfpacht van eer perceel grond gelegen aan le Binnenvestgracnt, zulks voor de realisering van zes VSEB-koopwoningen (loca tie Brinks) -Aankoop grond en opstal Ie gelegen aan de Kenauweg -Voorbereidingsbesluit Stcncveltpark -Voorbereidingsbesluit vool een locatie aan de Meren- slaj

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14