Leiden Regio 'Voer een Leidse wegenbelasting in' Nieuw station bij De Vink gaat over enkele weken open Prestigestrijd van importeurs voor kantonrechter uitgevochten CompuferWare Werkgroep VVD tegen 'We zijn als enigen in de straat over' 'Ongewenste verhuizing huisartsenpraktijken' DINSDAG 12 MEI 1992 13 Treintaxi A a De treintaxi's in Lei- I den vervoeren mo menteel tussen de zes- en achtduizend klanten per maand Offensief A P Het Leids Vrijetijds- I D centrum is een of fensief begonnen tegen het Sleutelhof-project en de verhuizing naar de Stadsgehoorzaal Sluiting A-yDe eigenaar van I een kaarsen- en cosmeticafabriek in Voor schoten moet zijn bedrijf sluiten op last van de ge meente. Het Leidse elektronicabedrijf Duivestein voelt zich door con current Haag Techno uit Den Bosch in een kwaad daglicht ge steld. De laatste heeft door zijn concurrent geleverde appara tuur laten herkeuren bij de Ke- ma waarna deze vaststelde dat het bijgevoegde goedkeurings- bewijs (dat in Nederland ver plicht is) niet klopte. Daarom moest Duivestein gisteren voor de Leidse kantonrechter ver schijnen. De gevraagde boete van 1000 gulden bleef het be drijf bespaard omdat niet bewe zen kon worden dat de appara tuur werkelijk van Duivestein afkomstig was. Volgens directeur T. Duives tein probeert Haag Techno de officiële importeur van Panasonic zijn bedrijf dat de zelfde apparatuur importeert uit de markt te drukken. Dui vestein kreeg argwaan toen een vaste klant van Haag Techno bij hem een telefooncentrale kocht. Die centrale belandde via Haag Techno bij de Kema die vast stelde dat het goedkeuringsbe- wijs niet overeen kwam met de apparatuur. Daarop werd proces verbaal opgemaakt tegen Duivestein. Volgens de advocaat van het Leidse bedrijf, mr. Van DeijL keek het Bossche bedrijf echter eerst zelf naar de apparatuur en stuurde die vervolgens door. Haag Techno zou daarbij op de oorspronkelijke rekening de naam Duivestein en andere ge gevens hebben weggelakt. „Waarom hebben ze die niet di rect verzegeld naar de KEMA gestuurd?", zo vroeg hij zich af. „Je moet niet eerst zelf knoei- Dat zijn apparatuur uiteinde lijk werd afgekeurd verbaast Duivestein niet. „Nee, het gaat daarbij om niets, om zeer kleine marges waarnaar bewust ge zocht is. Bovendien is er waar schijnlijk met onze apparatuur gesjoemeld door Haag Tech no." Duivestein heeft zich ook wel eens bediend van de me thode die Haag Techno toepas te. „Omgekeerd hebben wij wel eens eigen apparatuur laten keuren, waarin we chips van Haag Techno hadden gestopt. Die werd toen ook afgekeurd." Duivestein ziet het als een prestigestrijd die overigens al langere tijd aan de gang is: „Wij zijn veel kleiner dan Haag Tech no, onze omzet is 9 miljoen. Haag Techno maakt deel uit van Hagemeyer, een enorm concern met een omzet van 2,2 miljard. Maar zij kwamen in 1990 op de markt, wij waren er al eerder." Bij Haag Techno in Den Bosch kon niemand com mentaar geven op deze zaak. Bewoners willen autoluw centrum niet alléén betalen Negen wijkcomite's bepleiten de invoering van een ge meentelijke wegenbelasting. Uit de opbrengst daarvan zouden onder meer parkeerplaatsen in parkeergarages moeten worden betaald voor bewoners en ondernemers in het centrum. Met het voorgestelde systeem komt ook een einde aan de parkeervergunningen die centrumbe woners voor een bedrag van 240 gulden (vanaf 1 juli) voor hun auto moeten aanschaffen. De comités vinden het onrede lijk als alleen de centrumbewo ners voor de financiële gevolgen van een autovrij centrum zou den moeten opdraaien. Dat blijkt uit hun reacties op het plan van de gemeente om de binnenstad autoluw/vrij te ma ken. Tot 11 mei kon op dit voor stel worden gereageerd. De comités stellen voor Lei den in twee zones te verdelen: centrum (zone 1) en overige wijken (zone 2). Bewoners van zone 1 moeten dan twee keer zo veel betalen als de bewoners van zone 2 en krijgen hef recht om de auto's in of nabij de bin nenstad te stallen. Volgens de comités moeten voordat er parkeerplaatsen uit de binnenstad verdwijnen snel le busverbindingen worden ge legd tussen binnenstad en par keerplaatsen buiten het cen trum. Gepleit wordt in dit ver band voor een tweede bussta tion nabij de Garenmarkt. Door de Breestraat zouden dan alleen nog kleine pendelbussen rijden. De comités zijn overigens bang dat de sociale veiligheid afneemt als auto's verder van huis staan. Ze vragen de ge- rpeente om de garantie dat ie dereen zich veilig op straat en in parkeergarages kan bewegen zonder bang te hoeven zijn voor aanranding of beroving. Angst In de Maredijkbuurt bestaat de angst dat wijken die direct aan de binnenstad grenzen 'een aantrekkelijke parkeerplaats worden voor binnenstadbewo ners en mensen die in de bin nenstad werken'. De buurt vindt voorts dat de onroerend- goedbelasting in de binnenstad omhoog moet als deze autovrij is gemaakt. Als de autoluwe binnenstad een succes wordt, zo redeneert de bewonersorga nisatie, is het aantrekkelijker om in dit gebied te wonen en zullen de huizenprijzen stijgen. „Het is toch logisch dat ieder een die meeprofiteert van de maatregelen ook meebetaalt." Ook in Vreewijk wordt een verhoging van de parkeerdruk gevreesd. „Dat is voor ons vol strekt onaanvaardbaar. Reeds thans is het in grote delen van Vreewijk voor bewoners heel moeilijk een parkeerplaats te vinden." De stichting wijkcomité Vree wijk vindt dat de gevolgen van een autoluwe binnenstad voor de wijk moeten worden onder zocht. Zo'n onderzoek moet ook voor de Witte Singel wor den verricht, menen de Vreewij- kers. Pas na afronding van deze onderzoeken 'mogen' definitie ve besluiten vallen. NS geven reizigers 'een aardigheidje Volgens de WD-werk- groep is het helemaal geen uitgemaakte zaak dat een 'autoluw kernwinkelgebied' aantrekkelijker is. Dergelijke stellingen zijn alleen maar gebaseerd op 'politieke voor keuren', aldus de liberalen. „Parkeergelegenheid dient volgens de* werkgroep zo veel mogelijk binnen of direct aan de rand van dat gebied te lig gen. Dan pas kan de aantrek kelijkheid worden versterkt." Woning geheel leeggeroofd LEIDEN Tijdens een vakantie van de be woners is een huis aan de Kop- pelbank volledig leeggehaald. Uit de woning verdwenen on der meer een cd-speler met honderd plaatjes, een magne- tron-oVen, computerappara tuur, een videorecorder en ge luidsboxen. Bij de inbraak is een ruit geforceerd. Het nieuwe station bij De Vink wordt over enkele weken in ge bruik genomen. Het vervangt het oude, in 1985 geopende sta tionnetje, dat moet wijken voor de verdubbeling van het spoor Leiden-Mariahoeve. De nieuwe De Vink kost ongeveer één mil joen gulden. Dat is inclusief het tweede deel van de overkap ping, dat pas kan worden ge bouwd als de twee oude sporen opgehoogd worden. Die verho ging is noodzakelijk om het spoor te kunnen laten aanslui ten op de .nieuwe, hogere spoorbrug. Inmiddels legt de NS de laatste hand aan het plaatskaar- ten-kantoor en de fietstunnel onder het station. Dat plaats- kaarten-kantoor is overigens pal voor de tunnel gezet, zodat daar nog enige 'sociale controle' plaats heeft. Bij het station ko men nog winkels en wellicht een horeca gelegenheid. Het ingebruik nemen van het station zal niet met veel vertoon gepaard gaan. De NS denkt er over om de reizigers rond die tijd een aardigheidje te geven. Wat, is nu nog niet bekend. Meren wijk Hoe het station bij de Meren- wijk, dat zo'n drie kilometer noordelijker aan dezelfde lijn komt te liggen, er uit gaat zien, is ook nog niet helemaal be kend. De gemeente en de NS wachten nog tot er meer duide lijkheid is over de bebouwing van de Broek- en Simontjespol- der - aan de overkant van de spoorlijn langs de Merenwijk. Verwacht wordt dat de provin cie over twee weken een besluit neemt over een onderzoek naar woningbouw op die plaats. Volgens gemeente-ambtenaar D. Halfwerk is het zeker dat het station er komt. „Het lijkt mis schien wat overbodig, aange zien het hemelsbreed anderhal ve kilometer van het centraal station ligt. Maar de NS hebben berekend dat er een behoefte aan bestaat en dat het rendabel is, ook zonder de bebouwing van de Broek- en Simontjespol- der. Zo'n station kan ertoe bij dragen dat mensen die nu nog de auto nemen, omdat zo het toch te lastig vinden om naar het centraal station te fietsen, ook de trein nemen", aldus Halfwerk. Als alles goed gaat moet het Merenwijk station in 1996 klaar zijn. Halfwerk verwacht dat dit zal lukken. ,.llci h.iugt tmai met de werkzaamheden aan het spoor rond Leiden. Die zijn nog steeds keurig op schema." Alleen de WD-werkrgoep gemeentepolitiek is een uit gesproken tegenstander van het weren van de auto uit de binnenstad, zo blijkt uit de reacties. e station De Vink langs de verbrede spoorbaan Leiden-Den Haag. Feest voor sterksten van Leiden Even leek het Leidse stadhuis gisteren aan het eind van de middag als decor te fungeren voor Henny Huismans Surprise Show. Terwijl de jubilerende bruidsparen aanstalten maak ten om weg te gaan, ontdekte W. Regeer, in december 60 jaar getrouwd, zijn oude collega Marree. Die werkte tot dertig jaar geleden ook bij de beroem de wolfabriek Van Wijk, als per soneelschef. En inderdaad, na zoveel jaren herkende Marree hem ook, vol enthousiasme. „Hoe is het met jouw pensioen? Het echtpaar Marree-Kloos is in augustus 65 jaar getrouwd. Ze waren gezien hun leeftijd, 92 en 90 jaar oud, de sterksten op de feestmiddag die de gemeen te traditiegetrouw aanbod aan Leidse echtparen die dit jaar 60 of 65 jaar in de echt zijn verbon den. Leiden kent negen 65 jaar getrouwde echtparen, van wie er gisteren twee waren. Van de 27 Leidse echtparen die er zes tig jaar op hebben zitten, kwa men er tien naar het stadhuis. Gastheer burgemeester Goe- koop had er ook dit keer weer zin in. „Ik zit bijna op de helft, 27 jaar ben ik getrouwd", zo richtte de eerste burger zich tot de 'sterken der stad'. „En ik zal me er niet over uitlaten of dat moeilijk of makkelijk was, want dat weet u beter dan ik." De burgemeester zei in ieder geval tal van bekende Leidse namen te herkennen, waaronder 'Re- geers', 'Filippo's' (het echtpaar Filippo-Mieremet) en 'Beek mannen' (het echtpaar Beek man-Van der Velden). De bruidsparen kregen tradi tioneel wat rolprenten uit de oude doos aangeboden, waar onder de film over Leiden 'als stad van kunst en wetenschap' uit 1931, en die over de stad huisbrand uit 1929. Hein van Woerden, als chef van het kabi net van de burgemeester erkend feestganger, verzorgde voor minder goedzienden de onder titeling. Hij vertelde dat de stad huisbrand ontstond door een kachel die te dicht bij een gor dijn stond en dat er geen slacht offers waren gevallen. „Maar ik ben er niet bij geweest." Voor het echtpaar Baming-De Vries, in november zestig jaar ge trouwd, lag dat anders. C. Bar- ning was ooggetuige. „Ik stond op de Langebrug. Als schilder heb ik in 1939 aan het nieuwe stadhuis gewerkt." House-party Hoofdmoot van de middag was, als in andere jaren, het muzika le optreden van het trio Dorien Mijksenaar. „Ik weet dat u als ouderen van rock 'n' roll houdt, of van hard-rock of misschien wel van een house party", zo zette Goekoop in de aankondi ging alles even op zijn kop, „maar wij hebben iets dat ook voor jongeren interessant is." En daartoe rekende hij zichzelf en de 'kinderen' die de bruids paren vergezelden. Geheel aansluitend op de door de bejaarden soms meege zongen liederen uit de jaren twintig en dertig, vertelde zan LBPEN De sluiting van Wvee huisartsenpraktijken aan de Pelikaanhof en Cobetstraat en de voortzettingervan aan de La mm en schans weg (in het RIAGG-gebouw) is een ongewenste ontwikkeling, meent de fractievoorzitter van Groen Links, fan I-aurier. Hij verlangt van bur gemeester en wethouders dat ze meer doen voor 'een zo evenwich tig mogelijke spreiding van huisartsenpraktijken over de stad Sinds dit jaar speelt de gemeente overigens geen rol meer bij dp vestiging van huisartsenpraktijken in Leiden. Welke huisarts waar neerstrijkt, is een zaak van ziektekostenverzekeraars en vertegen woordigers van de huisartsen. Laurier wijst er op dat de gemeente toch enkele doelstellingen nastreeft. Zo wil Leiden meer vrouwelij ke huisartsen binnen de gemeentegrenzen hebben en moeten huisartsen zo goed mOgHBfli DWilrto—t zijn Laurier dringt er bij burgemeester en wethouders op aan dat ze contact met de ziektekostenverzekeraar opnemén. Verder wil hij van het college weten wat het gaat doen om de gemeentelijke doel stellingen met betrekking tot de huisartsenzorg in Leiden te halen nieuwbouwwoning hebben be trokken. In 1932. Alleen toen ons huis werd gevorderd door de Duitsers. Goede Vrijdag 1945. zijn we een paar weken elders geweest. Bij een collega, zo ging dat toen. la. inderdaad van de mensen uit 1932 zijn we als enigen nog in die straat over." Burgemeester Goekoop (I) in gesprek met het oudste echtpaar Marree-Kloos. geres Mijksenaar ('no^ geen dertig jaar getrouwd') dat de benen van Mariene waren ver dwenen', waarna ze het levens verhaal van de vorige week overleden Dietrich uiteenzette en uit haar repertoire Lily Mar leen koos. Daarnaast was er ruimte voor de teksen van Dirk Witte en Koos Speenhoff. Mensch, durf te leeven, Daar ko men de schutters en Ik heb rode en witte radijs werden door ie dereen herkend. Goekoop had na afloop mak kelijk over een stad-houseparty kunnen spreken. Dat deed hij niet. Wel refereerde hij aan de liederen. „Ik ken er ook nog een, Op de hoek van de straat, daar staat een NSB'er". Daama nam hij alvast afscheid: „Ik hoop u over vijf jaar weer te zien. En nu nemen we nog een drankje." Waarna ook het echtpaar Marree-Kloos huiswaarts ging. De 92-iarige bruidegom: „Naar de Cobetstraat, waar we een CROENOORDHAL LEIDEN 15 en 16 mei 1992 vrijdag 14.00-22.00 uur/zaterdag 10.00-17.00 uur BEURS VOOR COMPUTERS EN TOEBEHOREN Tegen inlevering van deae advertentie gratis een ANTIVIRUS flop

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13