1 PI PI fjT) PI PI PI PI 'Ze kunnen niet meer om ons heen' Een zeldzaam stel jongens Rtv show Super Channel geheel in het teken van het milieu Koos Postema nog twee jaar bij RTL 4 te zien Ellende scoort hoog bij Franse tv-kijker r~s DINSDAG 12 ME11992 10 10 meest bekeken programma's van de afgelopen week 1% kijkdichtheid is ca. 133.000 kijkers van 6 jaar en ouder fT) <Uj Dodenherdenking omroep NOS 'kdh 23% kijkers i X1000 3.160 zo.\ Journaal 20.00 uur NOS 22% 2.900; za. Eurovisie Songfestival NOS 20% 2.640 fTJ za. Flying Doctors VARA 18% 2.480; zo. Studio Sport NOS 116% 2.130 za. j Baas in huis y> 14% 1.900 do. i Ron 2e Jeugdshow RTL-4 114% 1.850 do.; Goede tijden RTL-4 14% 1.830 wo.; W. Bremen - Monaco NOS 14% 1.820; vr Crimetime TROS 13% 1.730 anp 1 bron AGB Mod «/HO De hele maand juni staat dit jaar bij Super Channel in het te ken van de Wereld Milieu Con ferentie in het Braziliaanse Rio de Janeiro. De satellietzender wil daarmee de kijkers „wijzen op de noodzaak tot het behoud van onze planeet". Volgens Super Channel's managing director Marialena Marcucci kan het kanaal juist tijdens zo'n conferentie die van 3 tot en met 14 juni in Rio de Ja neiro wordt gehouden, zijn be staansrecht bewijzen. „De lang zame afbraak van ons milieu is een zaak die de hele wereld aangaat, maar Europa is sterk genoeg om op het gebied van de bescherming het voortouw te nemen. Wij hopen dat te sti muleren door in verschillende programma's aandacht adn de Wereld Milieu Conferentie te schenken." Behalve nieuwsbulletins over de conferentie in Rio zal Super Channel ook een aantal Earth File-documentaires uitzenden. Daarnaast leveren verschillende beroemdheden hun bijdrage door hun opvattingen over milieubescherming via de satel lietzender uit te dragen. In de dagelijkse Europe Re ports zullen items over actuele milieu-onderwerpen in Europa zitten. In de eveneens dagelijkse talkshow On The Air wordt een panel van deskundigen aan het woord gelaten dat vragen op het gebied van milieu van kijkers zal beantwoorden. Verder staan tal van andere vaste Super Channel-programma's in het teken van de conferentie over het milieu. Koos Postema blijft de komen de twee jaar bij RTL 4 op het scherm verschijnen. Producent lef Rademakers van Dutch Dream Productions N.V. heeft een nieuw contract getekend met het commerciële station, waardoor onder meer het popu laire programma Klasgenoten zal worden vervolgd. Koos Postema presenteert in het komend seizoen naast Klas genoten, het nieuwe program ma Geldwijzer. Vanaf zaterdag 30 mei worden de eerste vier af leveringen van de serie uitge zonden. Programmadirecteur Bert van der Veer van RTL 4 is blij met de continuering van de samenwer king tussen Koos Postema en RTL 4. „Het programma Klasge noten scoort fantastsich. De for mule blijft zelfs na honderd af leveringen nog fris en vaak heel verrassend. Ik ben dan ook blij Koos Postema dat het programma bij ons blijft", aldus Van der Veer. Koos Postema is ook in de zo mer bij RTL 4 te zien. Hij brengt dan zijn nieuwe programma Postema op pad. Vanaf volgen de week dinsdagavond gaat hij bij bekende Nederlanders in het buitenland op bezoek. De serie begint met een ontmoeting met filmregisseur Paul Verhoeven. Hoe ver mag de tele visie gaan in het ex ploiteren van men selijk leed? Is alles toegestaan omwille van de heilige kijkcij fers? Vragen die de gemoederen in de Franse mediawereld op dit moment hevig bezighouden. Aanleiding is de zegetocht van een betrekkelijk nieuw soort programma's. Programma's waarin gewone mensen vertel len over leed dat hen overko men is, hun huwelijksproble men of een handicap waarmee ze worstelen. Programma's die de kijker vaak met gevoelens van plaatsvervangende schaam te opzadelen en die hem of haar regelmatig het gevoel geven een voyeur te zijn. 'Reality-shows', zo heten deze programma's. Of op zijn Frans: 'Télé-vérité'. Televisie-waar heid. Sinds de Franse commer ciële zender TF1 in oktober 1990 het programma Perdu de vue' ('Uit het oog verloren') lan ceerde, lijkt de opmars van dit soort programma's niet meer te stuiten. In 'Perdu de Vue' proberen mensen een uit het oog verlo ren familielid op te sporen. Via de televisie doen kinderen een vaak zeer emotioneel beroep op hun moeder of vader die soms al jaren spoorloos is om weer contact met hen op te nemen. Of omgekeerd. Het levert vaak resultaat op. De kijker krijgt ver volgens de doorgaans al even emotionele verzoening cadeau. Emoties die garant staan voor hoge kijkcijfers. Het eenmaal per maand op 'prime time' uit gezonden programma scoort ruim 17 procent, ofwel 9 mil joen kijkers. Cijfers waar'zelfs de veel duurdere amusements programma's van TF1 niet aan kunnen tippen. De staatszender Antenne 2, de grote concurrent van TF1, slóeg in september vorig jaar te rug met 'La Nuit des héros' ('De nacht van de helden'). Een pro gramma waarin mensen vertel len over een ernstig ongeluk dat hen overkomen is en hoe hun leven werd gered door toevalli ge voorbijgangers. Het ongeval wordt door acteurs nagespeeld en de betrokken helden worden voor de camera's nog eens in het zonnetje gezet. Ook dit re cept staat garant voor veel 'ech te' emoties en hoge kijkcijfers. Huwelijksleed Veel meer omstreden is het pro gramma TAmour en danger' ('De liefde in gevaar'). Een uit zending waarin een stel dat op het punt van scheiden staat zich voor het oog van de kijkers ver gaand bloot geeft aan een psy chotherapeute. Die probeert de vaak wanhopige partners in ruim een uur tijd weer dichter bij elkaar te brengen. Vooral dit programma roept regelmatig gevoelens van plaatsvervangen de schaamte en kromme tenen op bij de kijkers die met de in tiemste problemen van wild vreemde mensen worden ge confronteerd. De kijkcijfers zijn er niet min der om. Hoewel TAmour en danger' pas tegen elven 's avonds wordt uitgezonden, trekt het ruim vier miljoen kij kers per uitzending. En de re dactie van het programma wordt bedolven onder de aan vragen van ongelukkige stellen die hun laatste hoop op de tele visietherapeute hebben geves- tigd. In 'La vie continue' ('Het le ven gaat door') vertelt een slachtoffer van een ernstig on geval dat enkele maanden eer der heeft plaatsgevonden over zijn of haar worsteling met de handicap die het gevolg is. Net als in 'La nuit des héros' wordt het tragische ongeval nage speeld door acteurs. De tobben de gehandicapte wordt gecon fronteerd met iemand die het zelfde lot jaren eerder heeft on dergaan en die ermee heeft we ten te leven. Op die manier krijgt het slachtoffer weer hoop en de kijker meer begrip voor gehandicapten, zo is de opzet. Een vijfde 'reality-show' ver dween recentelijk na één uit zending alweer van het scherm. 'Mea Culpa' ('Ik beken schuld') ging zelfs volgens presentator Ladislas de Hoyos te ver in het exploiteren van emoties. In de enige uitzending stond een echtpaar wiens zoontje recente lijk aan aids is overleden cen traal. Het jongetje had de ge vreesde ziekte opgelopen via een transfusie. Toen de dorps genoten daar lucht van gekre gen hadden, begon men de fa milie te mijden uit angst voor besmetting. Het jongetje zelf raakte zijn vriendjes kwijt en vrijwel van de ene op de andere dag verloor het café van zijn ou ders een groot deel van de klan dizie. Het echtpaar was ge dwongen te verhuizen naar een ander dorp. Tijdens de uitzending werd het echtpaar geconfronteerd met de voormalige dorpsgeno ten die met het schaamrood op de kaken hun gedrag probeer den goed te praten. Van de be oogde verzoening kwam weinig terecht. Presentator Ladislas de Hoyos, een journalist van naam, besloot na het zien van de uit zending onmiddellijk zijn me dewerking aan het programma te staken. Gewone mensen Het succes van de reality-shows is voer voor sociologen en psy chologen. Waarom hebben de Fransen zo'n behoefte om hun ziel en zaligheid bloot te leggen voor de camera's? De .televisie neemt zo langzamerhand de plaats in van de hulpverlener, als we producent Bernard Bout- tier mogen geloven. „De televi sie geeft de mensen de kans over zichzelf te praten. Dat is een positieve ontwikkeling. Veel mensen kloppen blijkbaar liever bij ons aan als bij h'ulpverle- Presentator Laurent Cabrol gaat nog verder. Volgens hem betekent het succes van de rea- lity-shows niets minder dan de democratisering van het medi um televisie. De kijkers zien im mers eindelijk in plaats van on bereikbare sterren gewone, ech te mensen met gewone, echte problemen. De man in de straat neemt bezit van het scherm, zo stelt Cabrol. Tegenstanders van het feno meen beschouwen de reality- shows als het toppunt van sma keloosheid en uitbuiting. Ten behoeve van de kijkcijfers wordt menselijk leed genadeloos uit gemolken. Van democratisering is geen sprake. Wel van puur winstbejag. Want de bloei van de reality-shows legt de pro grammamakers geen windeie ren. Niet alleen staan ze garant voor hoge kijkcijfers, maar ze kosten ook nog eens heel wei nig. De man in de straat legt zijn ziel gratis bloot, terwijl een beetje een ster pas komt play backen voor bedragen van mi nimaal vijf cijfers. Het einde van de Franse reality-hausse lijkt daarom nog niet in zicht. Derde seizoen voor Jaap Jongbloed's Crime Time rime Time, zonder twijfel één van de S meest spraakmaken de programma's van de afgelo pen twee televisieseizoenen, krijgt weer een vervolg. Jaap Jongbloed en zijn team nadden afgelopen vrijdag de laatste uit zending van dit seizoen, maar komen in oktober weer terug met vijftien nieuwe afleverin gen. Jongbloed zelf roest in ie der geval niet vast gedurende de zomermaanden. Hij presenteert vanaf juni twee nieuwe pro gramma's: Vrijdag Robinson en In Kort Geding. „Vrijdag Robinson lijkt hele maal niet op Crime Time", ver telt meester in de rechten Jong bloed. „Het wordt een magazi- ne-achtig programma, zeg maar een tropisch experiment, dat ik samen met Leonie Sazias en een derde persoon presenteer. Wie dat is, houden we nog even geheim, maar het is in ieder ge val een opmerkelijke keuze." In Kort Geding lijkt, in ieder geval qua inhoud, meer op Cri me Time. „We volgen daarin een aantal echte rechtszaken. Bij voorbeeld het kort geding van de kermis-exploitanten te gen Veronica over de naam van het programma De Kermis-por- noshow Petit Populair." Voorlopig richt Jongbloed al zijn energie nog op Crime Time, het live-progamma dat een vas te plaats op de vrijdagavond heeft veroverd. Het magazine met misdaadjournalist Peter R. de Vries in een adviserende rol, haalde verschillende keren de landelijke pers met opmerkelij ke beelden en onthullingen. Jongbloed is daar trots op. Vooral op het item waarin met een verborgen camera een be waarder van de Scheveningse gevangenis werd betrapt op het verkopen van wapens aan cri minelen. „Dat was nog nooit vertoond, dat op zo'n manier, in beeld, iets dergelijks werd bloot gelegd. De zaak is door justitie ook hoog opgenomen. Wij zijn zelfs door de rijksrecherche ver hoord." Zorgvuldigheid De reacties op het Crime Time item over de bewaarder waren niet altijd even jubelend. „De advocaat van de verdachte man was vanzelfsprekend niet erg blij met onze opnamen. Hij probeerde van alles om zijn cliënt te redden. Maar de rechtszaak die hij tegen ons aanspande heeft hij in eerste in stantie niet gewonnen. De rech ter vond zelfs dat wij erg ver wa ren gegaan met het in acht ne men van de zorgvuldigheid. Er is in die zaak hoger beroep aan getekend, dus die loopt nog. Hoe het gaat aflopen weet ik niet, het kan in ieder geval nog lang duren. Maar uit bij voor beeld de journalistieke hoek kregen we maar een enkele ne gatieve reactie. Collega's lieten weten dat ze het erg spannende tv vonden, mooi gemaakt ook." Ook aan andere primeurs denkt Jongbloed met genoegen terug. „De ontvoering en ver krachting van dat Australische paartje waar we in samenwer king met Panorama-jounalist Bas van Hout de twee verdach ten achterhaalden bij voor beeld. Die zaak heeft ook nog lang doorgewerkt en nog niet zo lang geleden zijn de daders tot drie en acht jaar veroordeeld. Natuurlijk niet alleen dankzij ons, maar Crime Time heeft in die zaak toch wel een rol ge speeld." „Op het dossier over de over- Jaap Jongbloed wil graag nog wat meer aandacht besteden aan witte-boordencriminaliteit. foto cpd val op het filiaal van Albert Heijn in Oosterbeek, waarbij di rect werd geschoten en mensen om het leven kwamen, ben ik ook trots. Wij komen daar van avond in ieder geval nog even op terug, want die uitzending heeft ook genoeg teweeg ge bracht. De officier van justitie heeft bij voorbeeld gezegd dat hij door onze beelden het re cherche bijstandsteam weer op volle sterkte heeft gebracht." Jaap Jongbloed koestert ook warme gevoelens voor de ont maskering van 'het witte-boor- den boefje'. De man werd, al weer met de verborgen camera, betrapt op fraude. Hij zoog di verse eigenaren van verschillen de bv's financieel leeg. Twee ge dupeerden klopten met hun verhaal aan bij Crime Time, dat de praktijken van de man vast legde op beeld. „Ik zou het ko mende seizoen graag wat meer aandacht besteden aan witte- boorden criminaliteit. Maar het is helaas vaak heel moeilijk om die zaken op een begrijpelijke wijze in beeld te brengen. De witte-boorden criminelen han teren behoorlijk ingewikkelde methoden voor hun praktij ken." Verborgen camera Crime Time zal in ieder geval zeker ook het komende seizoen weer met de verborgen camera op stap gaan. „Die manier van werken is erg in het oog ge sprongen het afgelopen seizoen, maar beslist niet nieuw. Ik kan me herinneren dat toen ik in begin tachtiger jaren bij de tele visie kwam, Veronica's Nieuws lijn al met een verborgen came ra de werkwijze van de Scientology Church blootlegde. Het is dus vaker gebeurd, maar misschien valt het bij ons meer op omdat het over zware mis daad gaat." Al na een paar uitzendingen van Crime Time bleek dat de formule navolging kreeg. Re constructies van misdaden wa ren bij voorbeeld steeds vaker in tal van actualiteitenrubrieken te zien. „Ik vind dat alleen maar mooi", vertelt Jongbloed. „Het is toch een compliment als an deren je ideeën overnemen." Mede door het succes kan Crime Time inmiddels bogen op een eigen netwerk van tipge vers en informanten. „Peter de Vries kent natuurlijk al ver schrikkelijk veel mensen, maar zo langzamerhand komen toch steeds meer mensen uit eigen beweging met tips naar ons toe. Het lijkt er op dat de kijkers denken 'Criminaliteit? Crime Time bellen'." „Daar zijn we natuurlijk heel blij mee, maar waar ik zelf nog meer prijs op stel, is de verbe terde samenwerking met justitie en de verschillende politiekorp sen. Met de Haagse politie ging het al heel goed, maar van het Amsterdamse en het Rotter damse korps krijgen we ook steeds meer medewerking. Al leen de reactie van justitie vari eert nogal. Ze zijn bang dat ze te veel op hun vingers worden ge keken. Ze vinden het ook niet leuk dat wij soms iets voor el kaar krijgen, dat hen niet is ge lukt. Maar ook zij kunnen zo langzamerhand niet meer om ons heen, daar zullen ze mee moeten leren leven." VARA 's Impact volgt dienstplichtigen in Amersfoort Tijgerende soldaten, schreeuwende militairen, inspectie met uiterste precisie. Het zijn overbe kende beelden, die vanavond te zien in VARA's Impact om 23.00 uur op Nederland 2. Gelukkig is er enige toegevoegde waarde te bespeuren in de documentaire. Een week lang zijn acht dienstplichtigen van de lichting 92-4 gevolgd op het terrein van de Bernhardkazeme in Amersfoort. Programma maker Cees Overgaauw registreerde hun bele venissen en wisselde deze af met meningen van beroepsmilitairen en uitlatingen van twee ver enigingen voor dienstplichtigen. Op één zand haas na - „Voor mij hoef je het leger niet af te schaffen"- klaagt iedereen. Niemand is tevreden. De 'beroeps' wil zeker heid, snapt dat de 'vooruitgang' niet te stoppen is en wil van dienst-plicht naar ^/en-plicht. De vereniging voor dienstplichtigen is daar tegen, want op zo'n manier ontstaat er 'dwangarbeid'. En de kersverse soldaat? Hij wil zo snel moge lijk naar huis, want hij verveelt zich te pletter. De makers van Impact zeggen hun mening niet hardop, maar de boodschap van het program ma is duidelijk: doorgaan op deze manier is on zinnig. Kleding moet nog steeds 'messcherp' in de kast, stof is nog altijd uit den boze „want daar krijg je hersenvliesontsteking van", maar voor de rest is er niets dan begrip. Het is immers een zeldzaam stel jongens. Zij horen bij de 25 pro cent van de dienstplichtigen die ook wérkelijk opkomt. Het is aardig om te zien hoe hen het meest elementaire wordt bijgebracht. Zo plaatst een nieuweling twee vingers op zijn voorhoofd na de mededeling dat het embleem van de baret op zijn hoofd zich op precies twee vingers afstand moet bevinden ten opzichte van zijn linkerwenkbrauw. Impact springt met de documentaire in op de actuele discussie over het al of niet afschaffen van de dienstplicht. Aan het eind van dit jaar brengt de commissie-Meijer een verslag uit aan defensie-minister Ter Beek over deze kwestie. (Impact: lichting 92-4, vanavond 12 mei, 23.00 uur) STRIPS BOLLEBOOM BOES Kleding moet nog steeds 'messcherp' in de kast, stof is nog altijd uit den boze „want daar krijg je hersenvliesontsteking van": de dage lijkse Inspectie. foto united photos de boer.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10