m The Player: wraak van Robert Altman 99 99 89 iSgSss' Apollo en Venus sterk in opmars in de tuin Cultuur&Kunst Kunst onder de hamer MAANDAG 11 MEI 1992 9 Tien jaar geleden spuide filmregisseur Robert Altman zijn woede over de bazen van de Amerikaanse filmstu dio's in de volgende bewoordingen: „Die executives zijn maar in twee dingen geïnteresseerd: de plek waar ze op het parkeerterrein hun auto mogen neerzetten en het probleem om hun zwembaden gevuld te houden." De gevestigde macht in Hollywood heeft het de eigenzinnige cineast Altman de afgelopen twintig jaar zo moeilijk ge maakt, dat hij uitweek naar Frankrijk. Op het festival van Cannes lanceert hij nu de film waarmee hij zich briljant wreekt: The Player. CANNES PIETER VAN UEROP Het is een film die over een week onmogelijk kan ontbreken op de 'palmares' van het 45-ste Festival International Du Film. En Altman kon zich geen beter jury-voorzitter wensen dan Gé- rard Depardieu, de acteur die zich twee jaar geleden een ge doodverfde Oscar-winnaar kon wanen vanwege zijn titelrol in Cyrano de Bergerac. Totdat de Amerikaanse pers een laster campagne tegen hem begon, waarna Hollywood de genomi neerde Fransman met lege han den terugstuurde naar Europa. The Player is Robert Altman's wraak op 'Tinseltown' en het aardige is dat de Amerikaan zijn bijtende satire niet eens zelf heeft hoeven verzinnen, maar het script in de schoot gewor pen kreeg door Michael Tolkin. Deze Tolkin heeft met zijn script-ontwerpen jarenlang ver geefs aangeklopt op de deuren van de zogenaamde 'major companies'. Daar kreeg hij te maken met types die geen scripts plegen te lezen, maar hem twee minuten de tijd gun den om in 25 woorden te vertel len waar het over ging. Totdat Tolkin het zat was en een bestseller schreef over de ongehoorde domheid en bot heid van de mensen die het bij De schrijfster Margaretha Fer guson is vorige week donder dag op 71-jarige leeftijd in Vietnam overleden, vermoede lijk aan de gevolgen van een hartstilstand tijdens haar slaap. Vooral in de wereld van de In dische letteren neemt haar omvangrijke werk een belang rijke plaats in. Daarnaast schreef ze veel reisboeken en beschouwingen van allerlei aard voor kranten en tijdschrif ten. Bekend werd ze met 'Elias in Batavia en Jakarta', 'Mam mie, ik ga dood', 'Nu wonen daar andere mensen' en 'Angst op Java'. Margaretha Ferguson werd ge boren in Arnhem, maar ver huisde al jong met haar ouders naar Nederlands-Indië, waar ze opgroeide in het gezelschap van twee andere schrijfsters-in spe: Aya Zikken en Hella Haas- se. Ze debuteerde na de oorlog met een bundel korte verhalen, die de toon zette voor het ver dere werk. Ze zou zich daarin een geëngageerd schrijfster to nen, met soms omstreden op vattingen. Maar wie haar kent, weet dat dit geen pose was. Haar oudste herinnering aan de 'majors' voor het zeggen hebben: The Player. Een zwarte komedie waarin een jonge maar machtige 'studio executive' wordt geplaagd door een brie- vencampagne van een anonie me gefrustreerde script-schrij ver. In een poging aan die actie een einde te maken, spoort de studio-chef de verkeerde gefrus treerde schrijver op en beneemt per ongeluk die man het leven. Vanaf dat moment gaat de jonge Hollywood-bons alles voor de wind. Hij komt trouwt de beeldschone vriendin van zijn slachtoffer, hij neutraliseert een rivaal binnen de studio-he gemonie en van de brieven schrijver koopt hij het verhaal van zijn eigen misdaad, ter ver filming, op voorwaarde dat er een happy end zal zijn. Voor Hollywood moet zelfs het zwartste drama altijd een happy end hebben. Kijk maar naar George Sluizer die nu in Amerika zijn eigen film Spoor loos overnieuw mag maken, maar nu met een happy end. Ook Michael Tolkin en Robert Altman gunnen de briljant spe lende Tim Robbins een happy end, met eeiï zwangere Greta Scacchi in een door rozen over woekerde villa in Beverly Hills. Het venijn waarmee in The Player alle geluk, alle rozegeur Indië is daarvan het beste be wijs. Ze vertelt hoe ze in Bandung voor het eerst haar oom Leo bezoekt: „Daar, bij mijn oom Leo, zag ik een inlandse vrouw op de grond zitten met een huilend kind. Het was zijn wet tige echtgenote met mijn neef je. Ik was een meisje van negen en vond dat heel raar." Dat gevoel werd ze zich pas veel later echt bewust, toen ze tijdens de Japanse bezetting van Nederlands-Indië in een vrouwenkamp terechtkwam en daar het boek 'Indonesië klaagt aan' ging lezen, van de natio nalistische leider Soekamo. „Daar werd me duidelijk hoe beperkt onze visie op het kolo niale Indië was. Maar het is de vraag of je dat iemand kwalijk kunt nemen." Hoe hypocriet, arrogant en de cadent die samenleving in el kaar stak, maakte ze duidelijk met de roman 'Elias in Batavia en Jakarta'. Maar net zo helder laat ze zien dat ook het moder ne Indonesië er niet om liegt. Haar betrokkenheid bij de mens in al zijn onmacht tussen politieke, sociale, erotische en geestelijke krachten toonde ze in de roman 'Angst op Java', en klatergoud belachelijk wor den gemaakt is van een superi eur hilarisch vernuft. En de Hollywood-stupiditeiten waar tegen Altman en Tolkin ten strijde trekken zijn klaarblijke lijk zo herkenbaar geweest dat de Hollywood-acteurs in de rij hebben gestaan om onbezoldig de gastrolletjes te komen spe len. Altman bewees tijdens zijn persconferentie trouwens niet alleen een goed geheugen te hebben voor alle kwaad hem ooit door Hollywood aange daan. Hij bleek evenmin verge ten dat hij twee jaar geleden met zijn Van Gogh-film 'Cannes' niet binnenkwam, om dat de organisatie een plaats wilde openhouden voor een jaar later wanneer de Fransman Pialat zijn Van Gogh-film zou af hebben. Altman: „Niet alleen Hollywood wordt beheerst door stompzinnigheid, hebzucht en korte termijn-denken. In Euro pa gaat het dezelfde kant uit. Kijk maar naar buiten, hier op de Croissant (de boulevard Croissette!) naar al die reclame borden voor films die nog ge maakt moeten worden. Overal zie je hetzelfde: broeierige kop pen, mooie meiden, dreigend schiettuig en hier en daar een blote tiet. Die producenten heb ben net zo goed gedacht: ach, dat script schrijven we er straks nog wel even bij!" SPIJKERMAN IN VORM SLAAT OM ZICH HEEN (De Volkskrant) DUBBEL EN DWARS Vrijdag 15 mei Zaterdag 16 mei LEIDSE SCHOUWBURG Telefoon071-131943/131944 ER ZIJN NOG KAARTEN! een boek dat pas na jaren moeizaam werken klaar kwam en terecht werd bekroond met de De Witte-prijs. Opnieuw een roman, waarin ze worstelt met haar koloniale achter grond en haar anti-koloniale engagement. Bij dat alles was Margaretha vooral een vrouw die graag en goed luisterde. Ze stelde zich open en kon stimuleren, terug grijpend op haar vele ervarin gen, bitteren mooi. Het verheerlijken van het oude Indië lag haar niet, maar ze zou de laatste zijn om iemand het recht op gevoelens van nostalgie te ontzeggen. Ze hield van mensen in al hun zwakheden en alleen daarom was het niet moeilijk meer dan warme sympathie voor haar op te vatten. Die openheid verklaart ook dat ze ondanks al haar kritiek van Indië en Indonesië is blijven houden, er is immers zoveel goeds te vinden. En na een vi site of telefoongesprek, waarbij in gedachten veel werd gereisd, verzuchtte ze dan ook niet zel den: „Hè, we zijn weer even lekker in Indonesië geweest." HANS VISSER LEIDEN JAN RUSDAM Mensen doen vaak hun uiterste best om de monotonie van de nieuwbouwwijk waarin ze wo nen te doorbreken en hun eigen plek te markeren. Door het huis waarin ze wonen een naam te geven Hier is 't) of opvallende hekjes en hokjes in en rond de tuin te zetten. Tuinornamenten zijn de laatste tijd een gewild middel om het lapje grond achter het huis een eigen gezicht te geven. Maar kikkers, kabouters en ko nijnen hebben als bakens tegen de anonimiteit afgedaan. Prie len, Dorische zuilen, zonnewij zers, bustes en torso's staan nu volop in de belangstelling. Attri buten die associaties oproepen met lommerrijke lanen of mu- seumtuinen zijn te vinden in al le tuincentra. Nauwelijks van echt te onderscheiden. Je zou zweren dat ze zo uit het Louvre komen. Apollo, Hermes en Venus zijn aan een niet te stuiten opmars begonnen. Tuinarchitecte Mari anne Horsman vindt het een beetje jammer dat mensen zo gemakkelijk hun toevlucht ne men tot kopiën van beroemde beelden. „Ik zou graag willen dat mensen zich meer afvragen wat bij hen past en niet alles ko pen wat er op de markt wordt gebracht. Het is heel goed mo gelijk om sfeerbepalende ele menten als ornamenten en beelden in een tuin te plaatsen die aan de beleving van het ei gen stukje grond een extra di mensie geven. Maar veel van wat er te koop is past niet in een kleine stadstuin. Het is allemaal te overdadig." In haar 'Galerie voor tuinin richting en beeldende kunst' laat Marianne Horsman mo menteel werk zien van negen beeldend kunstenaars. Beelden en ornamenten van hout, steen, brons of cement staan opge steld op terrassen, tussen de be planting of aan het water. „Het is allemaal origineel werk dat vaak niet eens zoveel duurder is dan de serieproduktie die je in de meeste tuincentra ziet." „Een kunstwerk in de tuin is voor iedereen betaalbaar", meent Marianne Horsman. „Het hoeft echt geen 20.000 gulden te kosten. Op de expositie wordt werk ge toond dat in prijs varieert van 300 gulden tot 9000 gulden. Maar dan heb je wel iets unieks." Door haar werk als tuinarchi tecte heeft Marianne Horsman gemerkt dat steeds meer men sen er naar streven om van hun tuin iets 'eigens' te maken. Een goed ontwerp en een aangepas te plantkeuze zijn, volgens de tuinarchitecte, de basis om dat 'eigene' te beleven. Mensen hoeven echt geen tuin van 25 meter te hebben om een tuinar chitecte in te schakelen. Ook van een tuin met normale af metingen is iets exclusiefs te maken." „Mijn vak is om te laten zien dat de inrichting van een tuin meer om het lijf kan hebben dan een terras en een stukje gras met rondom een border. Waar ik een hekel aan heb zijn die gemakkelijke keuzes voor wat overal te koop is, een biels of een gewassen grindtegel. Er zijn zoveel mooiere materialen. De ideale tuin, voor mij, is een tuin die gemakkelijk is bij te houden, met veel vaste planten, mooie kleuren en een plantkeu ze die de seizoenen goed tot uitdrukking brengt." „Het allerbelangrijkste is dat mensen een tuin hebben die bij hen past. Als ze kabouters wil len kan ik geen 'nee' zeggen. Het is hun tuin. Ik zie het als mijn taak om de wensen van mensen te vertalen in een zo goed mogelijk ontwerp." De expositie In 'De Tuine- rije', Galerie voor tuininrich ting en beeldende kunst, is ge opend tot en met zaterdag 30 mei, donderdag t/m zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Sta tionsweg 169 in Hillegom. AMSTERDAM Christie's in Amsterdam veilt op 19 mei moderne 1 kunst. Er komen werken onder de veiiinghamer van o.a. Appel, Christo, Ket, Magritte, Picasso, Sluijters, Van Velde, Verwey en Wil link. De kijkdagen zijn van 14 tot en met 18 mei. Bij Sotheby's in de hoofdstad wordt op 31 mei een lezing gehouden over de befaamde juwelencollectie van wijlen de Hertogin van Windsor. De lezing, in het Engels, wordt verzorgd door Amanda Triossi en begint om 16.30 uur. Overleden: Margaretha Ferguson (71) Winnaar cello-concours Amsterdam s, Jeroen den Herder, leerling van het Sweelinck-con- servatorium in Amsterdam, heeft het Postbank-Sweelinck-con- cours cello 1992 gewonnen. De tweede prijs in dit concours ging naar Johan van Iersel van het Utrechts conservatorium. Het was de derde keer dat het Postbank-Sweelinck-concours werd ge houden. De eerste twee keren waren gericht op viool en piano. Over twee jaar zal het laatste concours worden gehouden voor spelers van de dwarsfluit. Op de fiets langs ateliers Amstelveen Op 16 en 17 mei stellen 52 beeldend kunstenaars hun ateliers in Amstelveen open voor het publiek. De route langs de ateliers is ontwikkeld om per fiets af te leggen, aldus de organisatoren van Atelierroute 92. Begonnen wordt bij Aemstelle aan de Amsterdamseweg. In dit museum wordt tot en met 24 ju ni tevens een overzichtstentoonstelling van de 52 deelnemende kunstenaars gehouden. tfa \t EBSSi V0LK0REN- PUNTEN 6 STUKS ELDERS 1.49 BU ONS EJA'liS! KARNE MELK UTERPAK j ELOEWUSOUOW ^2*5 KRAAKVCRSi ANDIJVIE HEEL POND HOEKS l.tSlUOW MAGER RUNDER TARTAAR HEEL POND REDACTIE 8.CEES VAN HOORE OPINIE Dobbelen om AKO-literatuurprijs LEIDEN CE ES VAN HOORE De AKO-literatuuiprijs 1992. Morgenavond wordt hij weer uitgereikt. Binnen de Amsterdamse grachtengor del gonst het al wekenlang van de geruchten. De wes pen zijn vToeg dit iaar. Wij slaan er ast een paar dood en wijzen, met behulp van de dobbelsteen, de winnaar van de AKO-literatuurprijs 1992 aan. Stel u voor een sintelbaan. Daarop zo n twintig hardlo pers in volle vaart. Plotseling springt er een official op de baan die de aan kop lopende atleten razendsnel pootjehaakt. Ze maken een gemene schuiver op het gravel. Al die kleine steentjes en dan zo'n bezwete huid - dat wil wel. Dat wordt tartaar. Maar wat erger is: weg is hun kans op de eerste plaats. Wat zou er in dat geval gebeuren? Het publiek zou die official lynchen, als een hardgekookt ei door de drang hekken persen. Goed. Maar dan hebben we het over sport. In de litera tuur gelden andere maatstaven. Als het om literatuur gaat, mag Maarten 't Hart, dit jaar lid van de jury voor de AKO-literatuurprijs, rustig voor de camera van NOS Laat verklaren dat enkele van onze grootste schrijvers sowieso al zijn afgevallen als genomineerden. Niet om dat hun boeken slecht zijn, nee. doodgewoon omdat hij hen niet 'mag' en zij hem mei I n Maaltje tan Weegen, die hem interviewt, hoort het aan met een glimlach 'Het kwam vaak voor dat van die twee juryleden die een boek moesten lezen er een het nog niet had gedaan, en als jij (Maarten 't Hart, red.) het wel had gelezen en zei dat het waardeloos was, kon het meteen worden afge voerd." Een uitspraak die we konden aantreffen in de Telegraaf van 8 mei. En wel in een \Taaggesprek dat I Sitniakowsky met Maarten 't Hart voerde over de gang van zaken binnen de jury van de AKO-literatuurprijs 1992 Nu is het natuurlijk wel duidelijk dat Maarten 't Hart weer eens zijn narrenpak uit de kast heeft gehaald, maar toch: aJs er maar ëcn woord waar is van wat hij zegt, dan zou ik als AKO-baas hebben verordonneerd: "Wieberen, Maarten, wegwezen!' En tegen Wim Dui- senberg, Elrud Ibsch, Gerda Meijerink en Jos Borré, te gen de rest van de juryleden had ik gezegd: 'Zo, en nu gaan we het nog eens overdoen. Maar dan serieus!' Maar dat heeft de AKO-baas niet gezegd. Want Maarten t Hart is ingehuurd voor de show. En de rest doet mee voor speken bonen. Moralistisch geleuter, zegt u. Groot gelijk. Om daar meteen een einde aan te maken ga ik hier met de hand op mijn hart verklaren dat ik alle zes genomineerde boeken niet heb gelezen en er toch een oordeel over ga vellen. De winnaar De zes genomineerden zijn: Nelleke Noordervliet ('I let oog van de engel'), Eric de Kuyper ('Grand Hotel Solitu de'), Margriet de Moor ('Eerst grijs dan wit dan blauw Joost Zwagerman ('Vals licht Nico Dros ('Noorderbu ren') en Jacq Firmin Vogelaar ('De dood als meisje van acht'). Wanneer wij Gerard Reve's theorie over succes en be roemdheid op dit zestal loslaten, krijgt niemand de AKO-literatuurprijs dit jaar. Volgens Reve kun je als schrijver pas succesvol en beroemd worden als zowel je voornaam als je achternaam bestaan uit twee lettergre pen en als daarbij de klemtoon, zowel bij de voornaam als bn de achternaam, op de eerste lettergici p ligt. I Jus. Adolf Hitler, Józef Stélin, lézus Christus, Gérard Réve. Voor geen van de genomineerden gaat deze theorie op Toch moeten wij een winnaar aanwijzen. We lenen even een grote rose dobbelsteen van Ron Brandsteder en zetten aan elke kant daarvan de naam van een van de kandidaten alsmede de titel van zijn of haar boek. Past pin tel. Eerste worp: Nelleke Noordervliet. Nee Overgooien Ziet er wel leuk uit maar haar naam lijkt teveel op 'Noorderburen', de titel van het boek van Nico Dros Zaait maar verwarring. Tweede gooi: Nico Dros. Nee. Over. Dros verwerkt in zijn roman 'Noorderburen' historische gegevens en dat hebben we vorig jaar met P.F. Thomésc al gehad Derde gooi: Eric de Kuyper met 'Grand Hotel Solitude' Eh... nee. Net als in de liedjes van het Hollandse song festival zitten er genoeg internationaal aansprekende woorden in de titel van rijn roman, mam een onverlaat van een recensent heeft De Kuyper eens 'de nieuwe Proust' genoemd en dat moet worden afgestraft Vierde gooi: Jacq Firmin Vogelaar. Nee. Over. Te mooie Vijfde gooi: Margriet de Moor met 'Eerst grijs dan wit dan blauw'. Nee. Boeiende roman, maar titel lijkt teveel op een toverbal. Zesde gooi: Joost Zwagerman. N...ja. 'Vals licht' is een mooie roman. Qua titel dan. Geeft ook nog eens tref fend de gang van zaken rond de AKO-literatuurprijs 1992 weer. Kwam er in de eerste versie van die roman van meneer Zwagerman niet een hoerenloper voor die Ron Brandsteder heette? Komt goed uit Kan Zwager man na het in ontvangst nemen van de prijs meteen even die grote rose dobbelsteen aan hem teruggeven Eric de Kuyper, een van de kanshebbers op de AKO-lite ratuurprijs. fOTO t TACO AN/MA The eternal misunderstanding', twee wezens die een verschillende kant uitkijken en nooit met elkaar com municeren. Het beeld, gemaakt van kalksteen, is van de Amsterdamse kunstenares Martine Zagwijn. FOTOlHIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9