'Referendum over centrumplannen' Regio Leiden Leiderdorpse politiek buigt zich weer over kermisterrein Geringe belangstelling op open dag Veerman: 'Ik ga lekker biljarten Expositie bloemschikken op Agrarische School Voorlichtingsavond over heiwerk station MAANDAG 11 ME11992 Acht auto's botsen op Rijksstraatweg wassenaar Bij een kettingbotsing op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Raadhuislaan Noord in Wassenaar zijn zaterdag morgen om 9.45 uur acht auto's beschadigd. Vier auto's moes ten worden weggesleept. De botsing werd veroorzaakt dooreen 67-jarige vrouw uit Zwijndrecht, die vanuit de Raadhuislaan on verhoeds rechtsaf sloeg in de richting Leiden. Om haar te ont wijken moest een 31-jarige Leidenaar plotseling remmen, waar op zeven andere automobilisten op de auto van de man inre den. Geen van de inzittenden raakte gewond. Diefstallen in Oegstgeest oegstgeest fc, Dieven hebben afgelopen weekeinde weer toegesla gen in Oegstgeest. Uit een woonhuis aan de Mathenesselaan werden in de nacht van zaterdag op zondag enige huishoudelij ke artikelen gestolen, waaronder een stofzuiger en een stoom strijkijzer. De dief kwam binnen via de bijkeuken, die vermoede lijk niet afgesloten was. In dezelfde nacht werd uit het gebouw van de handboogvereni ging aan de Voskuyl in Oegstgeest ingebroken. De dief kwam binnen via het raam en nam een draadloze telefoon en veertig aluminium pijlen mee. Een poging tot diefstal werd gedaan aan een winkelwagen voor noten en gedroogde zuidvruchten tussen zaterdag 19.30 uur en zondag 12.00 uur. De dief probeerde via de bestuurdersdeur binnen te komen, maar werd waarschijnlijk gestoord in zijn werkzaamheden. leiderdorp >- liesbeth buitink De Leiderdorpse commissie be stuurszaken gaat zich buigen over de lokatie voor de jaarlijkse kermis. Burgemeester A. Brug- geman wil het probleem voor leggen aan de politici omdat omwonenden van de Laan van Ouderzorg hebben geklaagd over de overlast. Bij de kermis rondom afgelopen Koninginne dag was het volgens Bruggeman Boom geveld Aan de Rembrandt van Rijnlaan in Oegstgeest is zaterdagavond een boom gesneuveld door de storm. Het gevaarte lag bijna geheel over de weg. De brand weer heeft de boom aan stuk ken gezaagd en weggehaald. D66-Oegstgeest wil burgers vertrouwen in politiek teruggeven Inwoners van Oegstgeest moeten door middel van een referendum een keus kunnen maken voor een klassiek of modern nieuw gemeentehuis. Met dit referendum moet de Oegstgeester gemeentepolitiek proberen het vertrou wen van de burgers te herwinnen. Zo wil D66 een eind maken aan de onrust die is ontstaan over de gemeentelij ke plannen voor het centurm aan de Lange Voort. D66-fractievoorzitter M. Poel mans: „Er dreigt een vertrou wensbreuk. De gemeenteraad mag niet doof blijven voor kri tiek. Net als bij de zwembad discussie heeft de raad kansen laten liggen om de inwoners rechtstreeks bij belangrijke keu zes te betrekken. Een geschikt middel om de mening van zo wel voor- als tegenstanders van een plan te peilen, is een refe rendum." caroline van overbeeke D66 eist ook van het college van B en W dat het zijn voorstellen voor de herinrichting van het centrum terugneemt omdat dit een 'grootschalige verstedelij king' van het dorp zou beteke nen. De liberaal-democraten vin den dat de verstoorde relatie met burgers moet worden her steld door middel van een refe rendum. Onlangs besloot een aantal dorpelingen te streven naar de oprichting van een nieuwe politieke partij, uit on vrede met de gemeentepolitiek en met name de centrumplan nen. De politiek zou met deze plannen voorbijgaan aan de wensen van de inwoners van het dorp. Face-lift D66 wijst de huidige centrum plannen voor de Lange Voort af. Poelmans vindt deze 'te groot schalig en niet-passend' voor Oegstgeest. „Om de belevings waarde van het centrumgebied te verbeteren, is een face lift no dig, geen kaalslag. Tijdens de onmogelijk een andere lokatie te vinden. „De keus die nu moet worden gemaakt is eigenlijk: wel of geen kermis", aldus Bruggeman. De plek aan de Laan van Ou derzorg is slechts tijdelijk en wordt aangehouden totdat in het park de Houtkamp een eve nementenplein is ingericht. An dere plaatsen zijn volgens Brug geman niet mogelijk. „We heb ben gekeken naar De Does, waar de kermis vroeger werd gehouden. Maar op de parkeer plaats van het sportcomplex is te weinig ruimte voor de kermis zelf, laat staan voor auto's waar mee de bezoekers komen. Dan zou er op de Hoogmadeseweg een verkeersonveilige situatie ontstaan." Het afsluiten van de Hoogma deseweg en een verkeersomlei- ding via de Persant Snoepweg is volgens Bruggeman eveneens geen alternatief. „Dan zouden de bussen langs de verkeerslich ten en over de Persant Snoep weg moeten. Dan krijg ik volop oorlog met de NZH." Een ker mis op de Acacialaan zou de zelfde problemen geven. Het RCL-terrein op het sportpark De Bloemerd is te ver weg en de veldjes naast het tenniscomplex aan de Hoogmadeseweg of aan de Splinterlaan zijn niet bereik baar voor de zware vrachtwa gens. Bruggeman: „De Laan van Ouderzorg was gewoon de eni ge plaats. Daarmee wil ik niet ontkennen dat omwonenden hinder ondervinden. De vraag is wel of de hinder aanvaardbaar is of niet." Oranjevereniging-voorzitter B. Kemer vraag zich af hoeveel omwonenden van de Laan van vorige raadsperiode heeft de raad unaniem gekozen voor be houd van het groene en klein schalige karakter van ons dorp." D66 wil dat alleen de 'zwakke plekken' in het centrum worden aangepakt: de kwaliteit van de winkelomgeving, de verkeers- cn parkeerproblemen en het ge brek aan openbare functies. Met name de plaats en het ka rakter van een nieuw raadhuis houden de gemoederen bezig, volgens Poelmans. „D66 heeft daarom voorgesteld een klassie ke Wilhelminapark/Jelgers- ma en een modeme variant Lijtweg/Irislaan uit te wer ken en de burgers hierbij te be trekken." Over de centrumplannen van het college van B en W zegt Poelmans: „Dit stuk schiet op alle punten te kort. Er blijft vaagheid over het eindresultaat, de verdeling van bevoegdheden tussen gemeenten en beleggers blijft mistig en elke financiële onderbouwing ontbreekt. Ten slotte is ons bezwaar dat de in spraak erbij hangt." Vanavond wordt de verdere aanpak van de centrumplannen in de raadscommissie financiën besproken. Heel geconcentreerd zit een Warmonds kleutertje te timmeren. Hij was zaterdag tijdens de open dag van de Jeugdraad één van de kinderen van de hobbyclub die speelgoed voor Roemenië vervaardigde. foto %.henk bouwman warmond miep de graaff De open dag van de Warmondse Jeugdraad is voor de deelnemende clubs teleurstellend verlopen. Slechts weinig 'buitenstaanders' wisten afgelopen zaterdag de weg naar de oude gymzaal en 't Meerpunt te vinden. De meeste belangstelling kwam van de ouders van de kinderen die al lid zijn van de onder de Jeugdraad vallende clubs: gymnastiek club Jong Warmond, jeugdcircus Atleta, de hobbyclub, Stichting Vakantiewerk en de jeugdgroepen (voorheen scouting). En de Jeugdraad-voorzitter L Munneke heeft geen verklaring voor de geringe belangstel ling. „We hebben er toch genoeg aan ge daan in de vorm van publiciteit Er zit we ken voorbereiding in. Jammer, maar mis schien heeft het slechte weer meegespeeld. Aan de clubs lag het niet: die hebben vrese lijk hun best gedaan zich zo goed mogelijk te presenteren." Desondanks is het open huis voor herha ling vatbaar, vindt de voorzitter. „Je moet als Jeugdraad jezelf constant naar buiten blijven dragen. Als je niets doet, weet je ze ker dat er niets komt." De Jeugdraad is destijds ingesteld om de 'belangen van de jeugd en jongeren in War mond te behartigen en te bewaken'. Ze dient als overkoepelend orgaan van de di verse verenigingen en als spreekbuis. De Jeugdraad zorgt onder meer voor geschikte clubruimtes, subsidies en is 'ombudsman' bij allerhande problemen. Ouderzorg overlast ondervin den van de kermis. „Wij zijn be naderd door andere mensen uit de flats die vonden dat de ker mis daar best kan blijven. Die mensen zijn er ook. Dat neemt de klachten van de anderen niet weg, maar er moet wel sprake zijn van een zekere weging." Volgens Kemer heeft de Oranje vereniging nog andere lokaties in gedachten, maar welke dat precies zijn wil hij niet kwijt. Doorgereden na aanrijding Een inwoonster van Oegstgeest is afgelopen weekeinde ernstig gedupeerd. De Peugeot 205 die zij voor een proefrit had ge leend, werd in de nacht van za terdag op zondag beschadigd. Vermoedelijk is iemand tegen de wagen aangereden. De aan rijding veroorzaakte een kras van een meter lengte. Verbouwing onderkomen Utopia kost ruim twee ton zoeterwoude'fe De verbouwing van het Zoeter- woudse binnenbad tot onder komen van de jongerenvereni ging Utopia gaat 206.000 gulden kosten. Utopia moet jaarlijks 32.350 gulden huur betalen. Bij 'zelfwerkzaamheid' van de jon gerenvereniging tijdens de ver bouwing gaat tien procent van de huurprijs af. De gemeente wilde eerst slechts vijf procent minder huur vragen wanneer de vrijwilligers van Utopia zouden meehelpen aan de verbouwing. Utopia vond dat te weinig. „Wij zijn van mening dat vijf procent on redelijk is omdat er van onze vrijwilligers te veel inzet nodig is ten opzichte van de korting die wij krijgen. Dat geeft onvol doende motivatie bij onze vrij willigers. Meer zelfwerkzaam heid betekent voor uw college dat de verbouwingskosten lager worden", zo bepleitte Utopia. Met het huurcontract komt een einde aan de jarenlange dus- cussie over een nieuw onderko men voor Utopia. De gemeen teraad moet zich hier nog defi nitief over uitspreken. Vlietlandbrug ontsluit 'Voorschotense plassen voorschoten wilfred simons Eigenlijk is de benaming 'recre atiegebied Vlictland' niet juist. Volgens de Voorschotense wet houder van openbare werken J. van de Poel /ou het beter zijn om deze 'achtertuin van het dorp' voortaan maar de Voor schotense plassen te noemen. Automatisme zorgt voor valse noot voorschoten Valse noot tijdens de ope ningsplechtigheid van de Vlietlandbrug. Het brugdek was net voor het eerst neer gelaten, of het ging alweer open. Gevolg van het Geïnte greerd Digitaal Service Sys teem, dat behalve met hand bediening ook automatisch werld i amera'9 registreren dan of een aankomende boot onder de brug doorkan en als dat niet het geval is. gaat hij Vanzelf open. Dat gebeurde zaterdag precies op het moment dat de drumfanfare Laurentius al spelend de brug wilde heire den. Juist toen kwam het 'oude' veerpontje in het zicht van de camera's te liggen en trad het automatisme in wer king. Gevolg was dat het brugdek omhoog ging en dat de geüniformeerde muzikan ten op elkaar botsten en eventjes vals speelden voor ze er helemaal mee ophiel den. Van de Poel betoogde dit zater dagmorgen tijdens de officiële opening van de brug, waarmee de dorpelingen een directe ver binding hebben gekregen met het gebied. Of zijn Leidschen- damse ambtgenoot J. van Erp, op wiens gebied Vlietland ligt, dat ook vindt, valt te betwijfe len. In zijn toespraakje ging hij op de 'provocatie' van Van de Poel niet in, maar beperkte hij zich ertoe de Voorschotenaren van harte met de nieuwe brug te feliciteren. Nadat gedeputeerde H. Blok, wethouder Van de Poel en zijn collega Van Erp hun feestredes hadden uitgeproken, ging het brugdek voor het eerst officieel naar beneden. De klanken van de Voorschotense drumfanfare Laurentius en een oorverdo vend vuurwerk gaven deze ge beurtenis een plechtig tintje. Daarna maakten de vele aanwe zige Voorschotenaren meteen van de gelegenheid gebruik om zelf te constateren hoe dicht het recreatiegebied nu bij hun ge meente is komen te liggen. Een uurtje later, toen het publiek huiswaarts was gekeerd, reden wielrenners en surfers met hun planken op aanhangwagentjes achter zich aan over de brug alsof hij er al jaren lag. Bedieningssysteem De Vlietlandbrug heeft 2,7 mil joen gulden gekost. Een belang rijk deel van het bedrag is be steed aan een uniek bedie ningssysteem: het Geïntegreerd Digitaal Service Systeem. Hier mee wordt de brug vanuit een station in het Leidse industrie terrein De Waard bediend, maar hij kan ook automatisch werken. Daarvan werd zaterdag De examenkandidaten van de Agrarische School Oegstgeest tonen op vrijdag 15 mei in een expositie hun werkstukken bloemschikken en -binden. Deze expositie wordt jaarlijks gehouden en draait dit jaar om het thema 'feest'. Er zijn sierstukken te zien die door de leerlingen vrij zijn vormgege ven, maar ook tafel-, wand- en voorwerpversieringen. De leerlingen van de school maken zoveel mogelijk ge bruik van bloemen die in de tuin en in de kassen van de school door de leerlingen zelf worden gekweekt. Juist door deze combinatie van zelf kwe ken en schikken leren de leer lingen de mogelijkheden en onmogelijkheden van het ma teriaal kennen. Daarnaast wer ken zij met snoeiafval van par ticulieren. Op de expositie zijn veel verschillende soorten bloem schikstijlen te zien: klassieke en moderne stijlen, maar ook symmetrische en asymmetri sche. Ook is in de composities aandacht gegeven aan een juist gebruik van kleuren, ver zorging van planten en bloe men en gebruik van aarde werk en glaswerk. De Agrarische School is ge vestigd aan de Lange Voort 70 en is op vrijdag 15 mei ge opend tussen 16.00 en 20.00 uur. De toegang is gratis. Direct na de officiële opening maakten de eerste voetgangers en fietsers al gebruik van de nieuwe Vlietlandbrug. al onbedoeld een voorproefje gegeven. De nieuwe brug is een echte voetgangers- en fietsbrug. Zelfs een kleine politiewagen kan hij niet dragen, om van ambulan ces en brandweerwagens ma^r niet te spreken. Bij calamiteiten of ordeverstoringen moeten zij over de rijksweg A4 omrijden, waardoor kostbaar tijdverlies kan ontstaan. Tijdens de ont werpfase was echter gebleken dat omwonenden in de Vlietwijk nooit met een ontslui ting voor autoverkeer akkoord zouden gaan. Een andere brug, die bij de Kniplaan is gepland, blijft dan ook hoog-op het prio riteitenlijstje staan van zowel Voorschoten en Leidschendam als van de provincie Zuid-Hol land. Biljarten De komende jaren gaan de pro vincie Zuid-Holland en het mi nisterie van landbouw, natuur beheer en visserij nog eens 4,6 miljoen gulden investeren in de verdere onwikkeling van het re creatiegebied. Naast de aanleg van een zwemstrand, ligweiden en een parkeerterrein wordt ge dacht aan de herbouw van het paviljoen Vlietland. Ook zijn een golfbaan, recreatiewonin gen en een overdekte sportac commodatie gepland. Het pontje over de Vliet voer zaterdagmorgen voor het laatst. foto &henk bouwman Met de opening van de Vliet landbrug is de veerverbinding overbodig geworden. Veerman Cees Kroon was er niet rouwig om. Hij zei uit te kijken naar zijn vrije tijd en kondigde aan: „Ik ga lekker biljarten" Kroon was eigenlijk al met pensioen, maar bediende de pont de laatste jaren uit hobbyisme. De pont zelf blijft wel in de vaart: hij gaat in Warmond de verbin dingen over Het Joppe verzor gen. februari spraken de bewoners van de Papenlaan hun bezorgd heid uit over de gevolgen van de bouw van de tunnel ter hoogte van de Papenlaan. Zij vroegen zich af wie er aansprakelijk zou zijn als de huizen beschadigd zouden worden door het heien. Van der Jeugd zei toen dat eventuele schade op de NS kon worden verhaald. Inmiddels is Articon begonnen met het ver leggen van de Papenlaan om de bouw van de tunnel te kunnen afronden. Pas na de omlegging, op z'n vroegst voor de zpmerva- kantie, begint het heiwerk. Te gen die tijd zullen de omwo nenden een uitnodiging voor de voorlichtingsavond ontvangen. Voordat wordt begonnen met de heiwerkzaamheden voor de bouw van de tunnel onder de spoorwegovergang bij station Voorschoten, houden de Neder landse Spoorwegen een voor lichtingsavond voor de omwo nenden. Op die avond de da- .4 turn is nog niet bekend wil de projectleider de omwonen den inlichten over de metingen die aan hun huizen worden ver richt voordat het heien begint. Door de metingen is het voor omwonenden en Articon con troleerbaar of de huizen schade ondervinden van de werkzaam heden. Op een voorlichtingsavond in

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8