Leiden Regio 'Het Petrus-bootje door storm geteisterd' Uitzicht' 'Ook het basisonderwijs moet zich kwaad maken' 'Woonark zit onder het zwarte stof Bibliotheek viert 100-jarig bestaan KAMER MET BOUWPLANNEN? MAANDAG 11 ME11992 5 Tennissen 7 Tennissen is een popu laire sport in de Ste venshof. Zo'n 150 bewo ners spraken zich uit voor de aanleg van een tennis- complex in de wijk roy klopper wim koevoet gertv sser of v. m wegman 071 -1 Schoolatletiek trekt 164 deelnemers leiden» Christiaan Langezaa! en Nienke Eijgenraam hebben de hoogste puntentotalen behaald bij de jaarlijkse schoolatletiek- wedstrijden voor middelbare scholieren. Langezaal (Bona Ven tura) verzamelde op de Leidse atletiekbaan 3249 punten op de meerkamp (80 meter, kogelstoten, verspringen, speerwerpen en 400 meter), Eijgenraam (Vlietland) 2819. In de jongere leeftijds groepen wonnen Martijn de Jong (Bona), Elsemieke Roksnoer (Louise de Colygny), Ferry Contus (Adelbert College) en Helen van Dijk (Visser 't Hooft). In totaal namen 164 leerlingen aan de sportdag deel. Ouders houden kinderen in speciaal onden\ ijs thuis leiden De Leidse bibliotheek in de Nieuwstraat viert in het week einde van zaterdag 16 en zon dag 17 mei het 100-jarig be staan van het bibliotheekwerk in Nederland. De bibliotheek is zondagmiddag van 12 tot 16 uur geopend. CD-liefhebbers kunnen dan vijf cd's lenen voor de prijs van vier (een tientje). Van 13 tot 14.30 uur is er een optreden van Jan Vayne, een pianist die een brug tracht te slaan tussen klassieke en pop- nuziek. Voor en na zijn optre den worden op een groot scherm videoclips vertoond. Zaterdag 16 mei verzorgt de Leidse popgroep Isis vanaf 14 uur een poppresentatie waarbij allerlei instrumenten worden gedemonstreerd. In het Heeren logement worden nissen 10 en 16 uur afgeschreven boeken verkocht. De hele maand mei staat de bibliotheek in het teken van 'popsterren en videoclips'. AI Gewond aan rug Een 31-jarige bromfietser uit Rijnsburg is zondagmiddag met ernstig rugletsel overgebracht naar het AZL na een verkeers ongeval op de Leidse Boer- haavelaan. De Rijnsburger lcwam vanaf de Oegstgeester- weg en wilde in de richting van de Zweilandlaan rijden. Daarbij merkte hij een auto, bestuurd door een 29-jarige Leidenaar niet op, die op de Boerhaave- laan reed. Een botsing in de flank was het gevolg. het materiaal over bekende popsterren (tijdschriften, blad muziek, cd's en videobanden) is verzameld in een expositie. De tentoonstelling is ingericht door Linda Capel die theaterweten schappen in Utrecht studeert. Zij heeft een lesprogramma ontwikkeld voor middelbare scholen over popsterren en vi deoclips. Hierin komen onder meer aan bod de geschiedenis en de invloed van de clip, pop muziek en commercie en ras senscheiding op MTV. Wie geï- teresseerd is in dit programma kan zich op woensdag 13 mei van 19 tot 20 uur aanmelden voor een presentatie. Deze maand is in de jeugdaf deling van de bibliotheek een tentoonstelling ingericht met als thema 'hoe het vroeger was' waarbij oude boeken en oud speelgoed worden geëxposeerd. leiden meindert van der kaau vervolg voorpagina Vrijdag kwamen van ouders nog de nodige telefoontjes binnen over de acties in het speciaal onderwijs. Maar vandaag was directeuT H.J. Nieuwstraten van De Manse vanaf 7.30 uur op school en heeft nog geen enkele klacht van ouders gehad. Slechts twee kinderen kwamen vanmorgen naar de school aan het Kiljanpad, vlakbij de Tel- derskade. „De actie is dus ge slaagd," zegt Nieuwstraten. Het speciaal onderwijs in Lei den 'staakt' vandaag. Zes scho len in Leiden vroegen vorige week de ouders om hun kinde ren thuis te houden. De scholen zijn het niet eens met de plan nen die staatssecretaris Wallage van onderwijs voor moeilijk le rende kinderen (mik) en voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden (lom) in petto heeft. Hij wil dat een deel van die kinderen straks weer op de basisscholen hun onderwijs krijgen. „Wat is nou de schade wan neer een kind een dag geen on derwijs krijgt?", verdedigt Nieuwstraten het besluit van daag geen les te geven. „Na tuurlijk worden wij betaald om die kinderen te onderwijzen. Maar de schade van de voor stellen van Wallage zijn op den duur veel groter. Daarbij is echt niemand gebaat". Nieuwstraten geeft toe dat er zeker ouders zijn die de actie niet kunnen waarderen. „Er zijn mensen die overdag werken en die moeten nu zien dat hun kinderen op een andere manier worden opgevangen. Maar voor zover ik weet is dat toch redelijk gelukt". De twee kinderen die vanmorgen wel kwamen, sjou wen nu met een gieter door de verlaten klassen om de planten water te geven. „Waarom zij wel zijn gekomen weet ik nog niet. Dat vinden we zo wel uit". Leerkracht A. Van Rossem plakt op dat moment grote pa pieren met leuzen op de ramen van de school om ook het voor- bijfietsend publiek op de hoogte te stellen van de actie. Zij wordt razend bij de gedachte dat een van haar leerlingen straks wel licht op een gewone basisschool terecht kan komen. „Ik weet hoe het daar is. Wassen met 36 en 39 kinderen heb ik daar ge had. Daar komt een kind met leermoeilijkheden helemaal niet meer aan bod". Dit jaar heeft zij een klas van 17. „En nu denk ik al eens 's Na de mooiste dag van uw leven zorgt Palthe Fashion Cleaners dat uw waardevolle bruidsjurk er weer perfect uitziet. We verzor gen een vakkundige reiniging en opmaak. En tijdens de speciale aktleperlode t/m 30 mei a.s. krijgt u maar Hefst 20% korting! Snel naar Palthe Fashion Cleaners dus. i PALTHE IS ER GOED VOOR Breestraat 128, LEIDEN. Depót: Lelden. De zes woonboten aan het Utrechtse Jaag pad moeten misschien verdwijnen. Overbu ren klagen over een onveilige verkeerssitua tie. Door elektriciteitspalen is het wegdek zo smal dat ambulances en brandweerauto's er bijna niet meer langs kunnen. Woon bootbewoner M.G. Maris zit sinds vorige week in de oppositie. Hij woont al 23 jaar naar volle tevredenheid op het water tussen de Zijlsingelbrug en Admiraalsbrug. En wil dat graag zo houden. „Met woonboten is het altijd malheur. Je bent verplaatsbaar en daar dreigen we nu de dupe van te worden. De bewoners van de wal willen gewoon dat wij weg gaan. Dan hebben zij een beter uitzicht. Maar ze voe ren allerlei andere redenen aan: er zouden door ons te weinig ruimte voor parkeer plaatsen zijn en ambulances kunnen er niet door. er zijn inderdaad smalle stukjes, maar de problemen kunnen verholpen worden als sommige boten een stukje opschuiven. Maar ja, dat zullen de walbewoners nooit accepteren, want dan krijgen sommige mensen ineens een boot voor hun neus." „Ik zit hier prachtig, met het mooiste uit zicht van heel Leiden. Kijk maar, in de verte kan ik zelfs nog cfe stadhuistoren zien. Het is hier uitstekend wonen. Een principieel verschil tussen wonen in een boot of op de kant is er niet. ik heb gewoon een groot huis. met twee slaapkamers, een badkamer en een hobbykamer. Aardgas, water, elektri citeit en kabel hebben we. Toch niet echt avonds als ik thuis zit: ik heb hem of haar vandaag niet vol doende aandacht kunnen ge ven, dat moet dan maar mor gen". Van Rossem kijkt haar di recteur even nadenkend aan en zegt tegen hem: „Eigenlijk zou den ook de mensen in het ge wone basisonderwijs kwaad moeten zijn. Zij krijgen straks kinderen in de kJas waarmee zij geen raad weten." Dat Wallage probeert om aan de groei van het relatief dure speciaal onderwijs een eind te maken, kan Nieuwstraten goed begrijpen. Vorige bewindslieden zetten al hun tanden in dit on derwerp. maar faalden. Het ge vaar van het voorstel met de ti tel 'samen weer naar school' schuilt volgens de actievoerders in de afhankelijke positie waar in het speciaal onderwijs komt. Deze scholen moeten vanaf 1995 met basisscholen in de re gio gaan samenwerken om be paalde kinderen van het specia le naar het gewone onderwijs te plaatsen. „Wij vertrouwen dat niet." zegt Nieuwstraten hoofdschud dend. Hij wijst er op dat ook het extra geld waarover speciale scholen beschikken, dan anders wordt verdeeld. „Wij denken Nieuwe brug 8 Door de opening van de Vlietland brug is voor de Voorschotenaren een directe verbinding ge maakt naar het recreatie gebied Vlietland Onderzoek naar migrantemverk De Leidse universiteit begint binnenkort een onderzoek naar de woon- en leefsituatie van de allochtonen in de stad. Doel is om uit te vinden of het migran- tenwerk wel voldoende ingaat op de problemen en behoeften van deze bevolkingsgroepen. Het onderzoek, waars-oor de Stichting Welzijn opdracht heeft gegeven, spitst zien met name toe op de allochtonen zelf. Hier Dirk (links) en Willeke kwamen als enigen vandaag toch naar de school voor speciaal onderwijs, De Manse aan het Kiljanpad. fOTO»HIUCO KUlPfftS dat de basisscholen op die ma nier een graantje willen mee pikken. De kinderen op onze scholen krijgen in dat geval niet meer het onderwijs recht op hebben. Dat is v wij vandaag op deze vergaande manier actie voeren." bij richten de onderzoekers zich op Marokkaanse. Sunnaamse en Turkse migranten in de Slaaghwijk. Noord en De Kooi en binnenstad-oost. De onge veer 150 geplande gesprekken worden gevoerd van half mei tot eind juni. Inschrijving voor schilderwedstrijd De inschrijving voor de jaarlijk se Rembrandt schüderwedstrijd tijdens de Lakenfeeaten is weer begonnen. Deze wedstrijd is be doeld voor amateurkunstenaars die op welke wijze dan ook vorm kunnen geven aan hun ei gen kijk op Leiden De tekenin gen. aquarellen, of doeken wor den tijdens de Lakenfecsten tentoongesteld in de Hoogland se Kerk Informatie en inschrij vingen bij de VW aan het Sta tionsplein 210, tel. 146846. Ovatie voor pastoor na emotionele zondagsmis In het woordenboek van de Petrusparochie komt de uit drukking 'doen of je neus bloedt' niet voor. De zondags mis van gisteren was grotendeels gewijd aan de affaire met de penningmeester, maar vooral aan de verdenkin gen tegen de pastoor. De laatste stak de parochianen een hart onder de riem met een hatelijke knipoog naar het openbaar ministerie: „In deze postduivenvereniging gaan wij door op de weg van vertrouwen." LEIDEN ROY KLOPPER Pastoor Heijster, verdacht van valsheid in geschrifte waardoor een gift van 25 mille uit de boe ken is gebleven, legde na de mis een emotionele verklaring af. „Ik heb de betekenis van het ze vende gebod (gij zult niet ste len, red.) al van mijn moeder geleerd. Zij heeft dat op haar beurt weer geleerd bij haar postduivenvereniging. Mijn moeder liet me in de huiskamer achter met de koekjestrommel. Op die manier stopte ze ver trouwen in me. Ik zal dat ver trouwen wel eens hebben be schaamd, maar toch heb ik op die wijze de waarde van het mijn en dijn en gerechtigheid leren kennen. Die gerechtigheid is nu in het geding. Maar bin nen deze postduivenvereniging blijven we wel doorgaan op de weg van het vertrouwen." De pastoor doelde hiermee op de kritiek van officier van justitie J. van Ek, afgelopen woensdag tijdens de rechtszaak tegen de 67-jarige ex-penning meester. Van Ek hekelde de fi nanciële controle bij de Petrus- kerk. 'Een gemiddelde postdui venvereniging had het beter ge daan.' Vertrouwen De pastoor, die de mis overi gens niet zelf leidde, was niet de enige die op de fraude-zaak in ging. Al voor de mis legde be stuurslid mevrouw Jacobs van de parochie een verklaring af. Ze sprak namens het voltallige bestuur het vertrouwen uit in de pastoor. „We staan achter hem." Jacobs zei niet te willen ingaan op de zaak zelf. „We kunnen er weinig over zeggen zolang de kwestie nog in onder zoek is. maar u knjgt de volledi ge informatie als de justitiële kant van de zaak is afgehan deld." Ook tijdens de mis zelf. geleid door diaken H. Peters, kwam de kommervolle situatie van de Pe trus-kerk een aantal malen aan de orde. „Het schip van onze Petruskerk is aan heel wat dei ning onderhevig. De emoties zijn de afgelopen week weer hoog opgelaaid, net nu we hoopten dal Ons M Up weer m rustiger vaarwater zou belan den. Er zijn weer heel veel men sen bezeerd en gewond geraakt. De wind is stevig opgestoken en het bootje wonil heug he n en weer geslingerd. Maar lezus is bij ons aan boord, dus de storm gaat spoedig weer liggen. Laten we tot die tijd over elkaar wa ken, étimm stcug vMboudso en bidden voor degenen die door de storm worden geteis terd. Gift Aan het eind van de beladen dienst was er ook nog goed nieuws. De pastoor maakte be kend dat de parochie deze week een gift heeft gekregen van 40 000 gulden. Met 000 UNN|i cynisme. „Dat kunt u gelijk bij de penningmeester imubumi het is al in de boeken geschre ven." Verder dankte de geeste- 111k/i|n pm Uns voor hun steun in afgelopen week. „Dank voor de Normen en llf.r brie ven." Hij ging verder nog even in op de rol van de familie Nijs; sen. die de narochiewoning be heert. Die familie werd vorige week tijdens de rechtszaak te gen de penningmeester in een kwaad daglicht gesteld door een oud-bestuurslid van de kerk die als getuige optr.ld /.l) meldde dat de Nijssens nogal hoge ei sen stelden toen ze de parochie woning m 1981 betrok i O I :i doorheen gesleept deze week. in tijden dat ik me vreselijk be roerd voelde." De parochianen gaven er blijk van de boodschap van de mis te heben opgepikt. Toen de pastoor zich omdraai de en van het altaar liep, viel een staande ovatie hem ten deel. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor RAMEN EN DEUREN. WAND EN PLAFON OBEKIEOING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voo» o*uwt>ovw «n renovatie IMgevoed m onve»wo«tt»ar kmttfcf van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar m diverse kleuren. voi.ed«g gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Met geheel voorzien van Ua* cerfrfiait Kom gewoon eens a'les op uw gemak bekken We geven u graag KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN m nerf TLVtU deceuninck verschillend van een gewoon woonhuis. Een tuin heb ik niet nodig; ik heb aan de voorkant een mooi balkon, daar ben ik te vreden mee." „Eind vorig jaar zei de gemeente nog dat wij hier mochten blijven liggen, maar een paar maanden geleden zijn ze blijkbaar ge heel van gedachten veranderd. Waarom weet ik niet. We moesten ineens een en quête invullen. Of we. als we elders een mooie plek met tuin. schuur en mooi uit zicht kregen, eventueel wilden verhuizen. Ik heb nee gezegd. Toen voelde ik de bui al hangen. Dat kunnen ze wel makkelijk zeg gen. maar andyrc leuke ligplaatsten zijn er in Leiden niet. Maar sommige woonboot bewoners hebben zich wel bereid verklaard te verhuizen. En dus hebben we nu de pop pen aan het dansen." Tekst Emj Stmtsm» Foto Wim Dijkman Reactie* en suggestief tel 071-161413 De omwonenden van de Chur- chillbrug zijn zeer verontwaar digd over de manier waarop de werkzaamheden aan de Chur- chillbrug zijn uitgevoerd. Ze zijn van te voren niet ingelicht over de werkzaamheden en voor de mogelijke overlast zijn geen voorzorgsmaatregelen geno- Tijdens het gritstralen van de brug zijn op de twee laatste dagen na geen zeilen ge spannen. waardoor dc vrijko mende stoffen in de tuin en op de woonboot van de omwoncn den belandden. De boosheid van de bewoners nam nog toe na een uitspraak van P. Wolte ring. chef civiele werken van de gemeente, in deze krant dat tij dens het schoonmaken van het beton wel steeds een zeil ge spannen is geweest. Dit bericht schoot de omwo nenden in het verkeerde keel gat. „Dat is absoluut niet waar. hij liegt", reageerde B. Noord man verontwaardigd. „Er heeft hier alleen de twee laatste da gen een zeiltje aan de brug ge hangen". zegt ook Rijpma, bewoonster van dc woonooot. „Ze zijn hier bijna zes weken bezig geweest en pas eergiste ren kwamen ze een zeilt|e op hangen. Niet dat dal hielp. Het hing gewoon los. met twee touwtjes aan het hek van de brug vastgemaakt. Het was ge woon een lachertje Als er maar even een windvlaag kwam, waaide het zeil op en ging het stof gewoon mee.' Woltering reageert enigszins verbouwereerd op de aantijgin gen en.zegt verkeerd geciteerd te zijn. „Ik heb niet gezegd, dat er altijd een zeil heeft grhangen. Ik hen op 5 mei pas voor de eer ste keer bij dc Churchillbrug gaan kijken. Toen ik echter zag dat er geen afschermingsmaat regelen waren genomen, heb ik gelijk opdracht gegeven dat wel te doen. lammer genoeg waren ze toen bijna klaar met het gntstralen." Woltering betreurt het dat de zaken zo zijn gelopen Het klopt inderdaad dat de omwonenden niet zqn ingrluht RÉm en haar man protesteren al weken, maar ze werden volgens haar zeggen door dc gemeente aan hctlijntjc gehouden. „'Er wordt aan gewerkt', werd ons steeds verteld, maar ondertussen ge beurde er niets. Ik kon de was niet ophangen, we konden niet bukm tkm Di woonst tk onder het zwarte stof. Ik hou m'n hart vast voor het moment waarop ze de coating erop gaan spuiten. Ik hoop dat ze dan wél rekening met ons houden." Mevrouw Rijpma ..Ik heb hier net de toezichthouder en twrc aannemers van de hun full brug op bezoek gehad Ze gaven ons een grote bos bloemen en boden hun excuses aan. Ze heb ben aangeboden de woonark schoon te maken en rr gaan dc brug afdekken." Mevrouw Rijp ma is aangenaam verrast door deze toenadering van de brug werkers. „Weken hebben we niets gehoord cn nu ineens dn

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5