Nederland kan rest EG niet bijbenen CDA dankt ontstaan voor belangrijk deel aan PvdA Binnenland PTT stuit in Curasao op heftige tegenstand Ontmoetingsplaats blijft leeg Natuur raakt in de war door verlichte kassen Vaker klachten over discriminatie politie MAANDAG 11 MEI 1992 3 »c pi Twee doden door geweld in weekeinde maassluis De politie van Maassluis heeft gisteren een man uit die plaats aangehouden, die ervan wordt verdacht zaterdag een 18-jarige plaatsgenote om het leven te hebben gebracht. Het lijk van de vrouw werd aangetroffen in een vijver bij een park. In Den Haag is zaterdag een 30-jarige Rotterdammer op straat doodgeschoten. Bij de schietpartij waren twee nog voortvluchti ge mannen betrokken. De toedracht is nog onduidelijk De man die vrijdag dood in zijn woning in de Rotterdamse Bellevoys- straat werd aangetroffen is een 68-jarige Portugees. Sectie heeft inmiddels uitgewezen dat de man met geweld om het leven is gebracht. Over de tweCtindere doden die vrijdag in Rotterdam werden gevonden, is nog niets naders bekend. Landelijke Fietsdag trekt minder volk den haag De Landelijke Fietsdag heeft zaterdag 160.000 men sen op het zadel gekregen, 20.000 minder dan vorig jaar. Organi sator ANWB spreekt van een 'redelijk succes', gezien het slechte weer. Minister Maij van verkeer gaf in Waalwijk het startsein voor de fietsdag. Zij opende daarmee ook de bruggenfietsroute Waalwijk-Drunen, een route die is aangelegd over oude spoor bruggen. De Landelijke Fietsdag viel zoals elk jaar samen met de Nationale Molendag. Ruim 600 molenenaars hielden zaterdag open huis. Bedankbrief wekt woede van FNV den haag De Voedingsbond FNV is verbolgen over een brief die de werkgevers in de zuivelindustrie hebben gestuurd aan de noordelijke veeboeren, die tijdens de zuivelstaking van vorige maand hun melk niet kwijt konden en op straat loosden. De werkgevers betuigen in de brief de boeren hun 'erkentelijkheid' voor de steun. Door acties en bedreigingen van woedende boe ren zag de bond zich gedwongen de actie na een week te beëin digen. ,,Een aantal van onze leden is door boeren met de dood bedreigd. Dat kan echt niet in een rechtstaat. En dan krijgen die boeren hiervoor een schouderklopje van de werkgevers. Zoiets kan toch niet!", aldus bondsvoorzitter G. Lubbi. AABN overweegt er mee te stoppen Amsterdam Het bestuur van de Anti-Apartheids Beweging Ne derland (AABN) overweegt de organisatie op te heffen. De ach terban moet hierover nog geïnformeerd worden. Volgens woordvoerder F. van Aurich wordt nog gediscussieerd over het precieze moment waarop de AABN zou moeten stoppen. Vol gens Van Aurich is het beste moment mogelijk de dag waarop de nieuwe grondwet in Zuidafrika in werking treedt. Daarin worden apartheid en racisme verboden. Hij sluit niet uit dat de Anti- Apartheids Beweging Nederland wel in een andere vorm zal worden voortgezet. Enquête over bus: reiziger ontevreden utrecht Pakweg de helft van de Nederlanders kent de slogan 'de bus is aardig op weg' en vier van de tien zijn het daar ook mee eens. Maar vooral de reistijd, de aansluitingen en de bereik baarheid scoren niet al te best. Dat blijkt uit een NIPO-enquête onder 12.000 Nederlanders over kwaliteit en imago van het stads- en streekvervoer. Bijna zestig procent is het oneens met de uitspraak dat de bus niet duur is. Meer waardering is er voor de stiptheid, de klantvriendelijkheid en het comfort. Reizigers blijken ook behoefte te hebben aan actuele reisinformatie. On geïnformeerd wachten lijkt wel twee keer zo lang te duren, vin den ze. Eiland wil telecommunicatie zelf regelen willemstad Niets heeft de afgelopen tijd zo veel beroering op Curasao ver oorzaakt als de mededeling dat PTT-Telecom de nieuwe part ner is van de lokale telecommu nicatiebedrijven op het Antilli aanse eiland. Het bekend wor den van de samenwerking, nu een half jaar geleden, heeft al geleid tot een staking en hefti ge protesten van het bedrijfsle ven en vakbonden. „De (Antilliaanse) overheid heeft dit aan zichzelf te wijten", zegt een zakenman. „Regering en bestuurscollege hebben een jaar lang met PTT-Telecom in het allergrootste geheim onder handeld en pas toen de inten tie-verklaring rond was, werd daar publiciteit aan gegeven." In de zogenoemde landsbe- groting worden de telecommu nicatiebedrijven (ofwel de Landsradio) geroemd als „de grootste generator van op brengsten en deviezen". Dit jaar zullen de inkomsten naar ver wachting ruim 40 miljoen gul den bedragen. Grote groepen burgers vragen zich daarom af wat precies de beweegredenen kunnen zijn om nagenoeg de helft van de aandelen van de Curagaose telecommunicatie bedrijven (49 procent) aan PTT- Telecom te willen overdragen. Onder grote pressie heeft het eilandsbestuur nu dan ook be sloten het proces van privatise ring van Landsradio voorlopig stop te zetten. De bevolking zal eerst worden geïnformeerd over „de voordelen van de noodza kelijke samenwerking met PTT- Telecom". utrecht Dit beeld van een verlaten 'Vrouwen Utrechtse Veemarkthallen. Het viel overigens erg Ontmoetingsplaats' doet het ergste vrezen voor de mee met de belangstelling: de dag werd redelijk opkomst bij de jaarlijkse manifestatie van de pro- goed bezocht. foto anp paul stol gressief-katholieke 8 mei-beweging, zaterdag in de Europese Commissie: 'Economische groei blijft achter' De Nederlandse economie presteert dit jaar en volgend jaar het slechtst in vergelijking met de andere landen van de Europese Gemeenschap. De economische groei ligt een half procent onder het EG-gemiddelde, met stijgen de werkloosheid als gevolg. porto peter de vriesschap in 1992 en 1993 tegenval len. Hoewel er tekenen zijn van herstel, komt de gemiddelde economische groei dit jaar niet uit boven een magere 1.75 pro cent, en volgend iaar op 2.25 procent. Nederland blijft bij die voorspellingen telkens nog een half procent achter en wordt daarmee hekkesluiter, samen met Groot-Brittannië dit jaar en België in 1993. De cijfers van Brussel zijn somberder dan de prognoses die onlangs werden gepresen teerd door het Centraal Planbu reau. De rekenmeesters van het kabinet gaan voor volgend jaar uit van een groei van de econo mie met 2,5 procent. Het economische dal waarin Nederland zich bevindt, zal vol gens de Europese Commissie leiden tot een stijging van de werkloosheid naar 7,75 procent van de beroepsbevolking in correspondent Dat blijkt uit een rapport dat dit weekeinde werd gepresenteerd tijdens de bijeenkomst van de EG-ministers van financiën in de Portugese havenstad Porto. De nota waarschuwt ervoor dat de economische ontwikkeling binnen de hele Gemeenschap achterblijft bij de verwachtin gen. Minister Kok weigerde na af loop van de informele bijeen komst de sombere analyse tot de zijne te maken: „Ik denk dat we deze zomer, wanneer het kabinet de nieuwe begroting opstelt, kunnen bewijzen dat deze voorspellingen niet uitko men. Onze uitgangspositie is niet zo ongunstig", zei hij. Volgens de cijfers van de Eu ropese Commissie zal de eco nomische groei in de Gemeen- maassluis lonneke noou Echt donker wordt het nooit in de wijk Sluispolder Oost in Maassluis. „Als 's avonds de lampen in de kassen aangaan, is het net of de hele wereld in brand staat. De omgeving wordt gevuld met een fel licht. Op zo meravonden zitten we in de tuin tegen een soort oranje muur aan te kijken", vertelt H. van den Wijngaard. Hij woont schuin tegenover de kassen van de rozenkwekerij van de gebroeders Van der Meijs. De Initiatiefgroep Stop lichtvervuiling Lickebaert, die uit zo'n honderd gedupeerde bewoners bestaat, voert al ge- tijd actie tegen het onge- kunstlicht van de tuin der. De groep is dan ook blij met de uitspraak van de Raad van State, die vorige week be paalde dat de verlichting 's nachts uit moet. Het tuinbouwbedrijf heeft het licht nodig om het gewas snel te laten groeien. Ook 's winters en 's nachts kunnen de rozen op die mafhier doorgroeien. Dit zorgt voor een grotere produk- tie en een betere kwaliteit de bloemen. De bewoners een aantal straten in de bt zitten echter op die ma en nacht in het licht. Zelfs dikke overgordijnen kunnen het bui tenlicht niet uit de huis- en slaapkamers houden. Veel men sen hebben moeite om de slaap te vatten. „Die schemerlamp blijft maar branden", wordt er gezegd. Ook de natuur blijkt danig in de war te raken van het con stante licht, vertelt Nico Koffe- man, woordvoerder van de Ini tiatiefgroep Stop lichtvervuiling Lickebaert. In zijn tuin weten de uilen niet langer meer of ze 's nachts of overdag op jacht moe ten gaan. Egels komen niet aan hun winterslaap toe. Merels fluiten in het holst van de nacht en trekvogels raken gedesoriën teerd. „Echt donker is het hier nooit", zegt een bewoner van een flat aan de Jan Steenstraat. ,,'s Avonds is er altijd weer die nare groen-gele natrium-kleur. Voor de slaapkamer heb ik spe ciale gordijnen van een zware kwaliteit moeten kopen. De tuinder doet geen enkele moei te om het draaglijk voor ons te maken. Als hij de zijkanten van zijn kassen zou afschermen, zou dat al een heel stuk schelen. Maar dat schijnt te duur te zijn." Een diep teleurgestelde tuin bouwer Van der Meijs wil geen commentaar meer geven. Eer der liet hij weten dat ze ook de straatlantaarns in Maassluis maar moeten uitdoen als hij de lampen zou moeten doven. Van der Meijs meent dat de bedrijfs resultaten nu fors zullen dalen en dat het personeel (er werken 16 mensen) daar zeker de volgen van zal ondervinden. Toch zijn er ook mensen die in de nabijheid van de kassen wonen en geen problemen met het licht hebben. „Ik heb ner gens last van. Het is net of de altijd schijnt. Trouwens, het hele Weslland is verlicht zegt I. van Buuren. Mevrouw E. van Keken vindt het licht eigen lijk wel gezellig. „Dat vindt ie dereen die bij mij op bezoek komt. Het is een prachtig ge zicht en het geeft geen lawaai. En als ik 's avonds de luxaflex dicht doe, heb ik nergens last 1993 volgend jaar. Voor dit jaar gaat de commissie uit van 7.5 procent. Ook de inflatie zal ver der aanwakkeren, terwijl ze in de rest van de EG daalt. In 1993 zal de geldontwaarding in Ne derland 4 procent op jaarbasis bedragen, dit jaar nog 3,5 pro cent. De relatief hoge inflatie waar bijna de hele EG (nu nog) mee kampt, is de reden waarom de ministers van financiën in Porto besloten dat een verlaging van de rente op dit moment niet mogelijk is. Een lagere rente maakt investeringen voor be drijven goedkoper en stimuleert zo de bedrijvigheid, maar wak kert tegelijkertijd makkelijker inflatie aan. De ministers verwachten meer heil van aanhoudende be zuinigingen, betere economi sche coördinatie tussen de EG. VS en Japan, afspraken in de GATT lAlgemene Overeen komst inzake Handel en Tarie ven) over het vrijmaken van de wereldhandel en het voltooien van de Europese inteme markt. Zorgsector wil vaste prijs voor verrichtingen Voor verrichtingen in zieken huizen moet in de toekomst een vaste prijs worden betaald, die is gebaseerd op de werkelijke kosten van de ingreep. Zo on- staat een eerlijke concurrentie en krijgt de patiënt duidelijk heid. De organisaties van zorg verzekeraars en ziekenhuizen praten de laatste maanden in tensief over zo'n systeem. De plannen kunnen beteke nen dat de ene verrichting duurder wordt, maar de andere goedkoper. In elk geval moeten de tarieven meer be drijfseconomisch worden on derbouwd. Tot nu toe kan de prijs van een verrichting sterk verschillen van de kostprijs. Een ziekenhuis dat werkt met een budget baseert die uit eindelijke prijs namelijk ook op kosten voor andere, dure ingre- Ook zorgverzekeraars zijn nu deels gebonden aan vaste bud getten Een verzekeraar betaalt daarom liever voor wat er wer kelijk is gedaan, vooral nu ver zekeraars met elkaar moeten gaan concurreren. Heldere ta- z.ijn ook nodig om te kunnen concurreren met het toenemende aantal privéklinie- ken. die nu al vaak een lagere prijs voor een verpleegdag reke- Ziektekostenverzekeraars zijn vooral slechter af in een regio waar facademische) ziekenhui zen staan, die als cniec in de wijde omgeving bijzondere, du re verrichtingen kunnen uitvoe ren. Die ziekenhuizen bereke nen de hoge kosten daarvan ook door in simpele ingrepen. DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN De Partij van de Arbeid heeft i een belangrijk deel voor het CDA is opgericht. De vijandige op stelling van de sociaal-democraten is een 'voorname' duw in de rug geweest voor de drie confessionele partijen ARP, CHU en KVP om in 1980 te fuse ren tot één christen-democratische partij. Deze conclusie, die in de wandel gangen op het Binnenhof al jaren aan gehangen wordt, is nu wetenschappe lijk vastgesteld. De Leidse politicoloog Ten Napel stelt in een grondige studie naar de moeizame totstandkoming van het CDA, dat de 'vijandige omge ving' het CDA-in-wording vooral heeft geholpen. Het proefschrift van Ten Nppel, dat nog niet officieel is gepubli ceerd, zal over twee weken aan CDA- fractie-voorzitter Brinkman worden aangeboden. In 'Een eigen weg: de totstandko ming van het CDA (1952-1980)' schrijft Ten Napel dat het het doel van de PvdA en andere linkse partijen was om de drie confessionele partijen te dwarsbomen en waar mogelijk uit el kaar te drijven. Zo wist de PvdA-for- mateur Burger de CHU handig buiten het kabinet-Den Uyl te houden. Het tegendeel werd echter bereikt, Voormalig KVP-voorzitter Steenkamp (midden voor) tekende in 1980 onder toeziend oog van ARP-, CHU- en PvdA-collega's het fusieprotocol van het CDA. archieffoto nfp concludeert de auteur. De polarisatie- Daarentegen besloten de drie pro strategie van de PvdA en andere linkse gressieve partijen van het kabinet Den partijen ten opzichte van het CDA-in- Uyl (PvdA. PPR en D'66), vanwege hun wording dreef geen wig tussen de par- vermeende successen de vorming van tijen, maar heeft op termijn juist bijge- een progressieve volkspartij achterwe- dragen tot de eenwording. ge te laten, zo laat de schrijver er fijn tjes op volgen. Vijftien jaar later is het CDA in goeden doen en denkt de PvdA-in-malaise weer voorzichtig aan een bundeling van linkse krachten. Hei kan verkeren. Niet alleen de vorming van het CDA kreeg een belangrijke impuls door de houding van de PvdA. meent Ten Na pel. Het isolement van de sociaal-de mocraten wat betreft regeringsdeelna me is er het gevolg van. Zelfs welwil lende CDA'ers vervreemdden op den duur van de PvdA door de vijandige stemming van de partij jegens cïe christen-democraten. Ook in de re cente studie van Van Praag over de PvdA ('Strategie en illusie. Elf jaar in tern debat in de PvdA') worden soort gelijke conclusies getrokken. De WD heeft het slimmer aange pakt. Ten Napel stelt dat ook de WD tegen de vorming van het CDA was. Maar anders dan de socialisten deden de liberalen dat op zo'n manier dat „hierdoor een toekomstige samenwer king met de confessionelen in dc rege ring niet tot de onmogelijkheden kwam te behorenDe actualiteit geeft de nieuwe doctor gelijk. De WD staat na de val het kabinet amper drie jaar geleden al weer te trappelen om met het CDA te gaan regeren. Het leed van toen is nu alweer vergeten en vergeven. Toch geeft Ten Napel aan de andere kant toe dat de vijandige houding van 'links' ook een keerzijde had. Na de formatie van 1973, toen de CHU los kwam te staan van ARP en KVP, was de ontreddering aanvankelijk groot, aldus de auteur. Ook de meaia waren in groten getale tegen dc fusie. Tegen standers en kritische christen demo craten (zoals Aantjes en de loyalisten) kregen „onevenredig veel publiciteit". Er zijn momenten geweest dat het niet veel gescheeld had, of de machtigste 'partij van dit moment was er nooit ge komen, aldus Ten Napel. Over de toekomst van het CDA is de auteur van het proefschrift minder uit gesproken. Kansen zijn er zeker, om dat het CDA een trouwe aanhang heeft, die nog iets ziet in de relatie tus sen het chnstetiik geloof en poBlM handelen. Maar dat is ook het gevaar Want die groep 'kcrkeli)ken' kalft lang zaam maar zeker ook af. In dit 'hoogtij van de ontzuiling' moet het CDA het dan ook hebben van de zogeheten 'nieuwe christenen', zij die niet (meer) gelovig zijn, maar de christelijke nor men en waarden wel aanhangen. Het behendig laveren tussen die twee groepen zal van het CDA het nodige vergen, aldus Ten Napel. Amsterdams korps wel minder gewelddadig amsterdam gpd Het aantal klachten over discri minatie door de Amsterdamse politie neemt toe. Daarentegen wordt er steeds minder vaak ge klaagd over het gebruik van ge weld door agenten. Dat blijkt uit het vandaag gepresenteerde jaarverslag 1991 van de Com missie voor de- Politicklachten Amsterdam. In totaal werden vorig jaar 290 klachten ingediend rtij de commissie. Dat is bijna 7 pro cent minder dan in 1990. Hei meest (15 procent) wordt nog EVIaagd ovct uitlatingen door litie ambtenaren. Een te ichtig politie-optreden scoor de 11 procent. Ruim een derde van alle klachten werd gegrond verklaard. De commissie uit haar be zorgdheid over de toename van het aantal klachten over discri minatie. In 1990 waren dat ct 12, vorig jaar 22. Het is niet dui delijk of hier sprake is van ren trendmatige ontwikkeling. Wel acht de commissie „grote waak zaamheid op dP gebied gebo den'' Het aantal klachten over gebruik van geweld halveerde en daalde van de vijfde naar dc laatste plaats op klachten top om in «li- jamt 1966 i<>t 1968 stonden kJac htcn over politicge weid nog nummer één. Uit de top tien verdwenen klachten over het niet legitimeren door agenten en over dc omstandig heden van detentie. De com missie wijt de daling in de laatste categorie aan de actfvi teilen van de C-ommKsie Tor- zicht Politiecellen in Amster dam. In het jaarverslag besteedt de commissie speciale aandacht aan de positie van dc wacht commandant In de praktijk blijkt aan diens functioneren nogal eens wat te mankeren Bijna de helft van al Ir klachten lui ft dlf! bt trekking op situaties die zich op het politiebureau afspeelden De kritiek richt zich met name op de behandeling van arres tantcn en onvoldoende begelei ding in situaties waarin politic en burgers lijnrecht tegenover elkaar staan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3