Selinger strooit met complimenten Droom wordt werkelijkheid Sport Marsh zet Lewis te kijk Den Bosch heeft titel binnen handbereik Zweden beheerst Skandinavische ijshockeyfinale MAANDAG 11 MEI 1992 20 Selinger krijgt nieuw Japans aanbod Rotterdami Arie Selinger, bondscoach van de Nederlandse vol- leybalploegen trainer van Daiei in Japan, kan zijn contract bij de Aziatische club verlengen tot mei 1994. Zijn verbintenis loopt tot maart van het volgend jaar. De afgelopen week behaalde hij met het vrouwenteam zijn grootste succes in driejaar. De ploeg won de nationale beker. Selinger weet niet of hij ingaat op het Japan se aanbod. Hij wacht met zijn beslissing totdat meer duidelijk heid bestaat over de toekomst van het topvolleybal in Neder land. Koevermans neemt plaats Becker in rome r. Mark Koevermans is dank zij de afmelding van Boris Becker alsnog toegelaten tot het hoofdschema van het met 2,75 miljoen gulden gedoteerde tennistoernooi in Rome, dat vandaag begint. De Rotterdammer nam de plaats van de met een spier blessure kampende Duitser in als lucky loser. Vorig jaar verloor Koevermans in Rome in de derde ronde van de Argentijn Manci- ni na eerst van de Duitser Stich en de Spanjaard Aguilera ge wonnen te hebben. Br wordt in het Foro Italico gespeeld met een veld van 64 spelers. Doohan evenaart record van Agostini jereza. Mike Doohan is de Mansell op de motorfiets. De cowboy uit Australië behaalde gisteren in de 500 cc zijn vierde opeenvol gende overwinning. Hij opende het GP-seizoen met vier uit vier. Net als Nigel Mansell in de formule 1. Doohan evenaarde met zijn overwinning op het circuit van Jerez de prestatie van de we reldvermaarde Giacomo Agostini. De Italiaan won in 1972 als eerste en enige 500 cc rijder de eerste vier wedstrijden van het seizoen. Doonan was oppermachtig in Japan, Australië en Ma laysia. Marcel Didden plaatst zich voor NK leiden a Marcel Didden van de Leidse turnvereniging Excelsior is zaterdag bij play-off wedstrijden in de klasse IC als gedeelde eerste geëindigd. In Volendam had Didden dit succes vooral te danken aan zijn sterke vrije oefening (8.60). Didden plaatste zich hiermee voor de NK in Opmeer op 23 mei. Mike Marsh (200 m), Scott Huf fman (polshoog) en Kim Batten (400 m horden) hebben zater dag in Austin voor beste wereld- seizoenprestaties gezorgd. Marsh die op 18 april in Walnut met 9,93 seconden al voor de snelste 100 meter van het sei zoen zorgde, schaarde zich met de 19,94 seconden op de 200 meter aan de kop van de rang lijst 1992 en bij de beste acht lo pers aller tijden op dit nummer. Marsh revancheerde zich in Austin ook op Carl Lewis. De wereld- en Olympisch kam pioen had zich vorig jaar nogal laatdunkend uitgelaten over de kwaliteiten voor Marsh. Lewis kwam in Austin op de korte sprint duidelijk te kort bij nieuwkomer James Trapp, die in 10,03 zegevierde. Lewis fi nishte driehonderdste seconde later. Vier jaar geleden, bij het eerste pré-Olympische volley baltoernooi in Amsterdam, was Arie Selinger zijn gevoe lens even niet de baas toen het Nederlands mannenteam zich op de finaledag ten koste van China plaatste voor de Zomerspelen in Seoul. Terwijl de spelers en het publiek de sporthal Zuid op carnavaleske wijze op zijn kop zet ten, trok de Amerikaan van Poolse afkomst zich voor en kele minuten alleen terug. In de kleedkamer liet de bondscoach - buiten het beeld van de televisiecamera's - zijn stoïcijnse masker vallen om de historische doorbraak te verwerken. worden. Gaan beter met span ning om, anticiperen goed op wat er in de wedstrijd gebeurt en voelen exact aan of ze sterker zijn dan de tegenstander. Ik heb tegen China heel rustig op de bank gezeten zonder dat ik me ook maar ergens over heb moe ten opwinden. Ik hoef ze weinig meer voor te kauwen. Het zijn geen baby's meer. Ze hebben geen tijd verspeeld. Harrie Brokking heeft goed werk ver richt." Bij het uitdelen van al die complimentjes, ongetwijfeld in gegeven door de snelle afreke ning met de Aziaten (15-5, 15- 11 en 15-12 in 1 uur en 18 mi nuten), betrok hij ook de naar Italië uitgeweken internationals, Jan Posthuma, Peter Blangé en Ronald Zoodsma. „Hun hou ding is veranderd", aldus Selin ger. ,,Ze nemen hun verant woordelijkheid, omdat ze weten dat topsport oorlog is. In Italië hebben ze geleerd te overleven. Dat lukt alleen door je als pro fessional te gedragen. Peter Blangé is daar een goed voor beeld van. Vroeger was hij soms moeilijk te motiveren. Nu weet hij waarom en waarvoor hij het doet." Ondanks al die loftuitingen bleek Selinger in de optiek van de spelers en de bond de enige te zijn die het Nederlands team naar het beoogde gouden olym pische doel zou kunnen leiden. Brokking werd daarvoor na de mislukte EK in Berlijn (derde) vorig jaar te weinig kwaliteit rotterdam ad heesbeen gpd-verslaggever Op 27 maart 1989 waren de emoties wel zichtbaar op het gelaat van de revolutionaire vol leybalpionier. Selinger kondigde toen op een bewogen perscon ferentie ('met bloedend hart') zijn omstreden vertrek aan naar Japan, waar hij voor drie jaar een miljoencontract tekende bij Daiei Sports in Kobe. Gisteren maakte de opvolger van de zelf opgestapte Harrie BrokJdng uiterst ontspannen zijn officiële rentree als interim- bondscoach bij de eerste wed strijd van de nationale ploeg tij dens het kwalificatietoernooi in Rotterdam. Opnieuw liet hij na de winst op China (3-0) zijn be trokkenheid blijken met de am bitieuze jacht op olympisch goud van de Oranje-equipe. ,,Na de stage van de groep in Ja pan wilde ik half april eigenlijk dolgraag met de jongens mee terug naar Nederland", onthul de hij. „Ik had er heel wat voor over gehad om samen met ze de deur van het vliegtuig dicht te slaan. Maar dat was helaas niet mogelijk. Ik heb ze met le de ogen zien vertrekken." Afgelopen donderdag vond de hereniging pas plaats. „Dit team", stelde hij later vast, „is een compleet andere ploeg dan ik drie jaar geleden achterliet. De spelers hebben zoveel bijge leerd dat het nu veel prettiger en gemakkelijker werken is dan destijds. Ze zijn volwassen ge- Stich verslaat Becker ruim hamburg rtr/sid Op het gravel van Hamburg heeft Michael Stich Boris Becker nog eens met zijn neus op de feiten gedrukt. De Wimbledon- kampioen vernederde gisteren de man, die op het gemalen baksteen maar geen toernooi kan winnen, in de halve finales met twee keer 6-1. Daarmee plaatste Stich, in de kwartfinales te sterk voor Ri chard Krajicek, zich voor de fi nale, die vanwege de overvloe dige regenval vandaag wordt af gewerkt. Ook Stefan Edberg kwam zo ver door een zege op de Spanjaard Costa. De Zweed trok zich prompt terug voor het toernooi in Rome, evenals Agas si, Becker en John McEnroe. In de Italiaanse hoofdstad bleek voor het tweede achter eenvolgende jaar Gabriela Sa- batini te sterk voor de beste speelster ter wereld, Monica Se les. De Argentijnse won met 7-5 6-4, nadat Seles in de eerste set met 5-2 voor had gestaan en op 5-4 drie setpuntcn verspeelde. Ook een voorsprong van 3-1 in de tweede set was aan de Joego slavische, die opvallend veel fouten maakte, niet besteed. Het was pas de tweede neder laag van Seles dit jaar. Zaterdag stond het toernooi op Rothenbaum in Hamburg in het teken van de regen. Door eerdere regenval in de week moesten twee partijen voor de kwartfinales nog worden afge werkt: Stich - Krajicek en Becker - Novacek. Pluvius was de spe lers en het publiek opnieuw niet gunstig gezind. Om half elf in de ochtend werd de eerste bal geslagen, maar pas in de avond, na talloze onderbrekingen, mocht Stich zich halve finalist noemen. Hij won met 6-4 3-6 6-3 een uiterst wisselvallige partij, die de Hage naar begon met een ace, maar tevens met opslagverlies. Daar mee nam Stich revanche voor de nederlagen die hij eerder dit jaar in Melbourne en Tokyo te gen Krajicek leed. Becker moest eerst gisteroch tend het werk afmaken tegen Novacek, waar hij uiteindelijk met 6-1 7-6 in slaagde. In het duel met Stich wilde Becker niets meer lukken. Toen Becker het halverwege de tweede set helemaal niet meer zag zitten wilde hij zijn racket aan een lijnrechter geven met een ge baar van: neem het alsjeblieft van me over. Met 1-6 1-6 was Rocker in 71 minuten uit zijn lijden verlost. I let is drie jaar geleden dat de oud Wimbledon kampioen een - zelfde pak slaag kreeg. Dat ge- Henk Jan Held vindt het gat in de Chinese afweer, bestaande uit Li Haiyun (links) en Su Xuehui. toegedicht. De Amstelvener maakte zelf, zij het tegen zijn zin, plaats voor de 'Godfather' toen deze opzichtig in beeld kwam. De 54-jarige volleybal professor haalde met uitzonde ring van Rob Grabert („Ik weet nu nog niet of ik hem nodig heb") de Italo-Nederlanders te rug en slaagde erin de botsende partijen van twee jaar geleden op één lijn te krijgen. „Ik heb ze duidelijk gemaakt wat hun rol is", zei Selinger. „Ze begrijpen zelf heel goed dat het onmogelijk is in zo'n korte tijd alles om te gooien. Veel landen proberen voor een belangrijk evenement in zes weken van hun superstars een team te ma ken. De ervaring leert dat zoiets zelden of nooit lukt. De jongens weten dat ook. Na dit toernooi is er alle gelegenheid te kijken hoe de puzzel het beste in el kaar schuift en wat de sterkste formatie is." Voordat het zo ver is zal eerst de pré-olympische hindernis in Ahoy' genomen moeten wor den. Selinger: „Want het heeft weinig zin om te praten over de toekomst als er na dit toernooi geen toekomst is." Vandaar dat hij gisteren te vreden kon vaststellen dat er met de motivatie van zijn volge lingen niets mis is. „Westelijke landen moeten altijd een reden hebben om te winnen, anders is er altijd een excuus. Dat uit gangspunt is hier heel duidelijk. Als we ons hebben gekwalifi ceerd, moeten we in de aanloop naar de Spelen nog dieper door de goot gaan en nog harder werken." Tegen China, pas zaterdag in Nederland gearriveerd omdat in eigen land het vliegtuig werd gemist, was de basis-vorm van het zestal Henk Jan Held, Ron Zwerver, Avital Selinger, Martin van der Horst, Ron Boudrie en Edwin Benne voldoende om het eerste obstakel te nemen. Slechts incidenteel bracht de coach enkele afroepkjachten (Blangé, Zoodsma, Klok en van der Meulen) in. „Ze maakten er soms te veel een show van", al dus Selinger. „Toen ik hier aan kwam, vond ik ze al te ontspan nen en te zelfverzekerd. Dat blijft gevaarlijk." In die zin wordt alleen het duel van vrijdag met Bulgarije (met Oranje de meest waar schijnlijke finalist op zondag) serieus genomen. Egypte (van avond), Polen (woensdag) en Peru (donderdag) kunnen zich kwalitatief niet met de Oost europeanen en Nederland me ten. „Ik betwijfel of ik het echte team van Bulgarije (3-0 tegen Peru, red.) aan het werk heb ge zien. Dat zal tegen China wel blijken." Waterpoloteam toch naar Olympische Spelen Voor het Nederlandse waterpoloteam is met de kwalificatie voor de Olympische Spelen van Barcelona een droom werkelijk heid geworden. Anderhalf jaar geleden kreeg Oranje in Drachten een kans voor open doel een einde te maken aan een lan ge periode van hongerig kijken naar de lek kere evenementen. De wereldtitelstrijd in Perth bleef op 10.000 kilometer afstand. In Calgary, een jaar na de rentree van Ivo Trumbic als bondscoach, lag een nieuwe mogelijkheid. Die was lastiger door de ongelukkige loting en werd bovendien nog eens door allerlei onvoorziene omstandigheden bemoeilijkt. Maar de deels herboren, deels verjongde se lectie slaagde wel voor het examen. De Nederlandse ploeg bleef weinig be spaard. Slechts de laatste wedstrijd tegen China was door de eerdere overwinningen op Tsjechoslowakije (13-8) en Mexico (9-7) verworden tot een spelletje in feestelijke sfeer. Daaraan vooraf, moesten Trumbic en de zijnen tot op de bodem; vaak gewild, soms gedwongen. De genantste vertoning was natuurlijk het optreden van de Brazi liaanse scheidsrechter Patelli, die Cuba langs Oranje naar Barcelona loodste. Zenuwen Nederland speelde op belangrijke momen ten goed (gelijkspel tegen Australië na een 3-6 achterstand en twee keer winst op de Tsjechoslowaken), een keer twijfelachtig (Cuba, de enige nederlaag) en een paar keer abominabel. Het duel tegen Brazilië kon nog worden geweten aan de zenuwen, de 'zwempartij' tegen Mexico slechts aan mem tale gemakzucht en individuele wisselvallig heid. Het grote verschil met het verleden was, dat ze beide werden gewonnen. „We hebben op drie fronten geknokt", overzag Trumbic het kwalificatietoernooi. „In de eerste plaats tegen onszelf. Dat is ons complex van de jaren achterstand. Dat pro bleem is nog niet opgelost, maar daar kun nen we de komende maanden veel aan doen. In de tweede plaats tegen de scheids rechters, die zien dat Nederland aan het te rugkomen is naar de top. En ten derde te gen onze tegenstanders. Ik vind dat we op drie fronten zijn geslaagd. Dat is een felici tatie waard." Trumbic beloofde de selectie een week vrijaf en roept de groep dan weer bijeen voor de ongetwijfeld spijkerharde training en voorbereiding op Barcelona. Die omvat, nadat Nederland was afgeschreven door de organisatie van een toernooi in Sevilla, in- middels ook weer interessante confronta ties met de wereldtop. In juni doet Oranje in de plaats van Tsjechoslowakije mee aan de Tungsram Cup in Budapest, op 7 juli is er een officiële interland tegen Italië in £re- mona en aansluitend een zeslandentoer- nooi in Savona. In de week voorafgaande aan de Spelen staat een vierlandentoemooi in Bilbao op het programma. Weinig rust Tussendoor zal Trumbic lichaam en geest van de waterpoloërs weinig rust gunnen. Terwijl de voorbereiding op Calgary voor Nederlandse begrippen (elf keer of zo'n 25 uur in de week) al ongekend was „Ja, maar we gaan niet als toeristen naar de Olympi sche Spelen. Het is psychisch een heel zwaar toernooi. Iedereen kan er winnen, al zijn er natuurlijk favorieten. We moeten be wijzen dat we bij de besten horen. Daar gaan we hard aan werken", aldus Trumbic. Aanvoerder Jansen erkende dat er nog onvolkomenheden te bespeuren waren in de ploeg die tot de laatste dag („we hadden ons kapot geschaamd, als de missie was mislukt") wachtte met het aanschaffen van souvenirs met de Olympische ringen. „Ivo is er pas een jaar. Hij heeft daarin veel te weeg gebracht. Zo hard trainen was onder leiding van een ander niet mogelijk geweest in Nederland." Dankzij een zeer bereidwillige werkgever kan de 28-jarige Alphense marketing mana ger het allemaal bolwerken. Ploeggenoot Robert Havekotte moest zijn baan ervoor opzeggen. „Mijn baas neemt zelfs een ver vanger voor mij aan om me te kunnen laten waterpoloën", lichtte Jansen toe. „Ergens anders was dat nooit gelukt. De komende maanden mis ik 43 doordeweekse werkda gen. In de maanden mei tot augustus ben ik nog geen 50 procent op mijn werk. En in de weekeinden ben ik natuurlijk ook weg. Hoe dat na de Spelen verder moet, weet ik nog niet. Wie weet wat voor leuke ervaring het wordt. We zijn tegen niemand kansloos en kunnen van iedereen verliezen. Daar ben ik heel eerlijk in. Maar ik zeg nu absoluut niet, dat ik na Barcelona stop. Ben je mal. Ivo zoii me meteen uit de selectie gooien." Boris Becker gaat voortijdig door de knieën voor landgenoot Michael Stich. Meer dan twee games hield Bec ker niet over aan het Duitse onderonsje in Hamburg. foto mp den helder »-an p_ Harmonie was zaterdag het to verwoord in de tweede wed strijd tussen de basketbalgi- gantjes Den Helder en Den Bosch om de nationale titel. Den Helder verloor thuis het spierballen-duel met 70-79 (36- 36). Collega Leysner van Den Bosch prees in zijn team zelfs de 'close harmony'. Door de overwinning kwam de titel voor de Bossche basket ballers binnen handbereik. Na de tumultueuze 79-78 van woensdag en de winst op zater dag in het hol van de leeuw hebben zij nog één overwinning nodig. „Overwerk willen we niet", blufte Leysner. „We ma ken ze morgen af in De Maas poort. Voor een vol huis, graag." Leysner mocht bluffen. Zijn ploeg had op karakter gewon nen. Had 'De hel van De Slenk' met 1600 zeer fanatieke suppor ters doorstaan, had de bij vla gen genante arbitrage van En- nik en De Graaf zonder onver togen woord aanvaard en had de rode draad door het duel nooit uit het oog verloren. Die rode draad betrof de schutterij van Den Helder. De homerun-jongens, zoals Te Velde, De Waard en Van Rootselaar, kregen geen centi meter ruimte. Van Rootselaar kwam tot 3 uit 9, Te Velde tot 1 uit 8 en De Waard tot 0 uit 3. Het was de verklaring voor het bedroevende 36,92 procent schot van Den Helder. beurde in de kwartfinales van Indian Wells tegen de Ameri kaan Jay Berger. „Dit was mijn zwaarste ne derlaag sinds ik als 15-jarige met 0-6 0-6 van een zekere Her mann verloor", zei Becker. „Maar er was vandaag een sim pele verklaring voon Stich heeft perfect gespeeld. Onmenselijk haast. Ik denk, dat hij op gravel nog nooit zo goed was en ik vraag me af of hij dat ooit weer zal zijn. Wat mezelf betreft: ik heb hier voor elke overwinning hard moeten knokken. Ik ben gewoon niet in vorm." Stich beaamde, dat hij goed had gespeeld. „Eigenlijk zou je na zo'n partij moeten rentenie ren." Wint de Duitser de finale van Edberg dan stijgt hij naar de derde plaats op de wereldrang lijst en passeert hij Becker. De Duitse Wiltrud Probst schreef het toernooi van Ware- gem op haar naam. In de finale won ze met 6-2 6-3 van haar landgenote Heike Babel. Nicole Muns-Jagerman ondervond in de halve finales de kracht van Probst (6-7 4-6). Als middenmoter begonnen, als kampioen geëindigd. Het ijshockeyteam van Zweden kwam bij de 56ste we reldtitelstrijd in Tsjechoslowakije net op tijd in vorm. De Scandinaviërs bleven gisteren in een Scandinavi sche finale het nog ongeslagen Finland op overtuigen de wijze de baas: 5-2 (1-0, 3-0, 1-2). Het was voor titel houder Zweden de zesde mondiale hoofdprijs. De bronzen medaille ging naar het gastland Tsjechoslo wakije, dat in de troostfinale Zwitserland met 5-2 be dwong. Zweden, vijfde bij de Olympische Spelen in Albert- ville, had in het toernooi een uiterst matige start. De ploeg van coach Evensson kon in de groepswedstrij den allerminst imponeren en bereikte ternauwernood de kwartfinales. De 2-0 zege op het GOS, olympisch kampioen, werkte bevrijdend. De jeugdige formatie, op veertien plaatsen gewijzigd ten opzichte van de olympische selectie, liet in de naive eindstrijd Zwitser land kansloos (4-1) en was ook in de finale opper machtig. Finland, dat via penalties het favoriete Tsjechoslo wakije (2-2 na verlenging) naar de strijd om de derde plaats had verwezen, was al na de tweede periode uit geschakeld. Dank zij treffers van Forsberg, Andersson, Hansson en Karlsson leidde Zweden comfortabel met 4-0. Peltomaa en Jutila maakten in de laatste periode de onvermijdelijke nederlaag iets draaglijker. Blom sten had in de slotminuut het laatste woord. Voor Fin land was het de eerste medaille in de WK-historie.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20