Delgado is weer terug 9 Collectief Swift sterk in Omloop van de Kempen D Sport Chaos tijdens eerste etappes Vredeskoers El ZEI DAT MAANDAG 11 ME11992 Montoya weerstaat aanval In 1985 legde hij er de basis voor zijn eerste Vuelta-zege, gisteren sprintte Pedro Delgado met een vergelijkbare dadendrang en souplesse tegen de 1110 m hoge Lagos de Covadonga op. Maar anders dan zeven jaar geleden werd zijn ritzege nu niet bekroond met het 'amarillo'. Montoya bleef namelijk leider. GPD-VERSLAGGEVER De voorsprong van Montoya op Delgado is na rit 14 op papier de een na zwaarste van deze Vuelta teruggelopen van 1.34 min tot 43 sec. De Zwitser Tony Rominger zakte één plaats in het klassement, maar won 12 sec op Montoya terug en weet zich nu binnen de minuut: 55 i snel vergeten zater- vaarin ook Lotus/Fes een dagprijs mocht wegrijden (Roberto Torres was de gelukkige), was het wachten op het gevecht in de Picos de Europa. Voor de start had het septet elkander al met klapperpistolen quasi bedreigd, ter wille van de Spaanse televisie. Het echte ge weld pakte een uur of zes later ook met vuurwerk uit. Wat op de drie cols van de tweede cate gorie was gebeurd was nog slechts koud vuur, maar tegen de op en af lopende Covadonga knetterde het twaalf kilometer aan een stuk. De eerste bochten zijn er meestal lastig genoeg om een flinke selectie door te voeren. Wat onder impuls van de Fabio Rodriguez ook prompt gebeur de. Maar de Colombiaanse klimknecht van Clas keek niet op of om, was zich geen mo ment bewust van het feit, dat hij in de groep van tien niet alleen met kopman Rominger op stap was, maar met nóg twee Clas- genoten: Echave en Mauléon. Rodriguez had niet alleen o.a. Rooks, Roche, Breukink, Millar, Cabestany, Theunisse gedwon gen te lossen, hij bezegelde evenmin alleen het lot van Gio- vannetti en Alcala, maar hij blies tegelijkertijd zijn hele ploeg op. Weg Rominger (nr. 2 in 't klasement), weg Echave (5e), weg Mauléon (12e). Als één zaak op dat moment - zo'n 7 km van de top - duidelijk werd, dan was dat het absolute kopmanschap van Montoya binnen de Amaya-ploeg. Ook Laudelino Cubino - de winnaar op Luz Ardiden - werd eraf ge reden door Rodriguez. En Fabio Parra was al eerder teruggesla gen door een val tegen een al te opdringere toeschouwer. Rodriguez bleef met drie man over: Delgado, Montoya en Farfan. En toen pas begon de Colombiaan (28ste pas in het klassement) vol ongeloof om zich heen te kijken, en overzag hij de rampspoed, die hij bin nen de eigen gelederen had aangericht. Het was aan Pedro Delgado om te profiteren van de schoon maak, die van onverwachte zij de was ondernomen. Montoya had het vantevoren al voor speld: de Covadonga was dé ideale klim voor de tweevoudige Vuelta-winnaar om een nieuwe slag te slaan. Delgado kreeg Montoya met drie demarrages op de knieën: op 5 km van de streep verdween hij definitief uit het voorwiel van de leiderstrui. Bij vlagen was hij weer de grote Delgado van de tweede helft jaren tach tig- Pedro Delgado (rechts), de winnaar van de veertiende etappe van de Ronde van Spanje, wordt geflankeerd door Melchor Mauri. fotomap Chaos kenmerkte in het week einde het begin van de Vredes koers. Slachtoffers waren onder meer de Nederlandse amateur Rini Luykx en een politieman. De coureur uit Oud-Gastel viel gewond uit, de ordebewaarder werd zwaar gewond in het zie kenhuis opgenomen. De eerste etappe werd zater dag rond Berlijn verreden dwars door verkeer en nieuwbouw. Op het slecht afgebakende parkoers konden ongelukken niet uitblij ven. Het peloton renners werd dan ook voortdurend opge schrikt door valpartijen. De Duitser Wesemann won. De start van de tweede etap pe, gisteren van Berlijn naar Forst, verliep eveneens zeer rommelig. Pas in het land van Brandenburg werd de situatie genormaliseerd en konden alle renners ongedeerd de eindstreep bereiken. De Italiaan Andrea Peron zegevierde in de sprint tegen twee vluchtgezellen met vijf seconden voorsprong op het peloton. Pascal Appel doorn werd achtste. De Duitser Olaf Ludwig schreef, zoals venvacht, de Vier daagse van Duinkerken op zijn naam. De winnaar van de Am- stel Goldrace leidde vanaf de tweede etappe. De slotetappes in het weekeinde werden ge wonnen door respectievelijk zijn ploeggenoot Ekimov en de Italiaan Cippolini. De Amerikaan Andrew «Hampsten trad na enkele sei zoenen anonimiteit weer eens naar VOND. Hij WOO m zijn tweede vaderland Zwitserland de Ronde van Romandië. Hampsten verdedigde zaterdag in de tijdrit met verve zijn voor sprong tegen de tijdritspecialis ten Indurain en Mottet. De Spaanse Tourwinnaar won de tijdrit maar Hampsten hield 23 seconden voorsprong over. ruim voldoende om met een ge rust hart de laatste etappe, die werd gewonnen door de Itali aan Scrandri. In de open DuPont Tour in Amerika zijn de Duitse ama teurs goed op dreef. De derde etappe ging naar de 24-jarige Uwe Preissler. Michel Zanoli sprintte naar een paar ereplaat- VELDHOVEN V De wielerploeg van Swift/Casba heeft een laatste test voor Olympia's Ronde van Nederland goed doorstaan. Het team was vooral een sterk collectief. De goede samenwerking van de laatste weken leverde in de Omloop van de Kempen weer een ploegprijs op. Slechts Koga, de nationale selectie, Eu ropolis en Volendam waren nog iets beter. Vette prijzen kwamen er dit keer niet in Leids bezit. Martin Schalkers (22), Laurens Koster (27), Mark Rasch (30), Vital Timmermans (31) en Peter Mol (40) keerde met bescheiden klasserin gen huiswaarts. De vorm van de ren ners groeit nog steeds en men kijkt met verlangen uit naar de start van de eer ste etappe van Olympia's Ronde, ko mende zaterdag in Zoetermeer. Gisteren reed Peter Mol in de begin fase een sterke koers. De Zeeuw ging in Steensel achter vluchter Martin fras aan en formeerde een kopgroep van negen renners. Even later sloot daar een groep met Voorhouter Schalkers en Timmermans bij aan. Na 136 kilo meter kwam er toch weer een hergroe pering. Dat maakte Erik Bogaard niet meer mee omdat hij door een mede renner aangereden werd. Hard sloeg de Noordhollander tegen het asfalt. Hij kwam er met een aantal schaafwonden nog goed van af. In de finale bleef alleen Schalkers overeind in een leidersgroep van 24 De Rotterdammer John de Braber was in de eindsprint de rapste voor Marcel van der Vliet en Erik Dek ker. De Swift-renners kwamen allen voor het peloton binnen, maar haalden slechts troostprijzen binnen. De Bult De nationale B- amateurkoers op het Leids wielerparcours De Bult kreeg een sensationele ontknoping. Toen de kop groep van acht renners bezig was aan de laatste beklimming ging Karei Teeu- wen uit De Zilk wat al te wild te werk. In de afdaling nam hij te veel risico en kwam ten val. In zijn val nam hij alle koplopers mee. En zo kon het gebeu ren dat Johan Goes (Noorden), die no ta bene uit de kopgroep gelost was, om de renners heen reed en eenvoudig de winst kon pakken. Grote teleurstelling bij de andere renners. Jan lansen (7), Ton van Duyvenbode (9), Karei Teeuwen (11) en Herman de jong (18) pakten nog een prijsje mee. Bij de C-amateurs ging de zege naar Nederlands kampioen Adriaan van Londen. De B-amateurs van Swift waren suc cesvol in de klassiekers de Schiphol Omloop en de Omloop van Lek en I|s- sel. Bij de eerste wedstrijd haalden Alex lansen (3) en Piet Kralt (9) de tweede ploegenprijs binnen. In Lek en IJssel werd Ruud Borst zesde. De Bollenstreek Een groot aantal renners van wielerver eniging De Bollenstreek was dit week einde succesvol. Eugenie van der Lin den werd bij de meisjes in Zwijndrecht knap tweede. De Noordwijkerhoutse behoort momenteel tot Nederlands beste junioren-vrouwen. In de Flevo Tour werd De Bollenstreek derde door klasseringen van Michel Allard (8ste) en Marcel Arendsman (18de) Bij de vrouwen werd Petra de Bruin zevende. De amateurs van de club uit Lisse behaalde in de Haarlemmermeer de eerste 26 punten voor de promotie competitie. Gerrit Kleinveld kwam als vijfde over de finishlijn in Zaandam. Niels van Stralen werd ook vijfde. Hij pakte die prijs in 't Zand. Bij een der- nykoers in Schiedam was er voor Mare Faas een vierde plaats weggelegd. Evert ten Napel van Studio Sport tijdens het verslag van Wer- der-Monaco: „Hutnor is er in de voetballerij tegenwoordig niet meer bij. Daar zorgen de scheidsrechters Feyenoord-voetballer John de Wolf in Playboy: „Er lopen meisjes met foto's van me in hun portemonnee of ze hebben foto's van me op hun ka mer en dat is natuurlijk niet al leen omdat ik zo goed kan voet ballen". idem: „Ik vind dat vrou wen - vooral in Amerika - tegen woordig veel te ver gaan. Zoals Tyson, die is er volgens mij gewoon ingeluisd. Zo'n vrouw gaat niet met 'm mee om foto's te kij ken". voormij idem: ,Als jonge speler vond ik het nog wel eens interessant om iemand zomaar een klap voor zijn kop te geven zonder dat er een bal in de buurt was". Tennisser Richard Krajicek in het AD: „Mensen vinden het zo interes sant om te zeggen 'die Krajicek is zo'n eikel'. Op de een of andere kom ik arrogant over". Frank Arnesen over het Ajax- gevoel in Elsevier ,Ajax is veel meereen voetbal club dan PSV. Alles staat in het teken van <fe prestatie. Je mag nooit tevreden zijn. En het is keihard: eerder een bedrijf, met goede sociale voorzieningen en een gemoedelijke sfeer. A jax-voorzitter Michael van Praag in Voetbal Inter national „Laat ik Jacques Ruts alvast waarschuwen. Zoals wij de laatste tijd voetballen, worden wij echt jaren achtereen kam pioen". in VI: „Als voetballer stelde hij niets voor, als coach ging hij met FC Groningen zelfs ten onder tegen het nietszeggende Rot Weiss Er furt, maar hij ontwerpt de leuk ste oefenvormen en spelletjes om de verwende en duurbetaalde profs dagelijks bezig te houden Scheidend voetballer Heini Ot to in VI: alleen „Bij Charlton maar lange ballen naar voren geven. We moesten zelfs de bal opwippen om hem zo lang mo gelijk te kunnen geven. Als dat er op de training goed uit kwam, dan kreeg je een stukje chocola van Charlton en dan was het: 'welldone, son'. John de Wolfin VI: „Er is geen spits die dit seizoen tegen mij gescoord heeft. Maargoed, in de visie van Mi- chels is blijkbaar geen plaats „Afgezie Tonnie Bruins Slot, voorheen assistent trainer van Johan Cruijff bij Ajax, en nu bij Barcelona, over het Ajax-ge- voel in Elsevier: an de aankopen on der Beenhakker stammen alle spelers uit onze periode. En er zit nog een nieuwe generatie aan te komen die door Cruijff is ge vormd. Hij ziet aangeboren fou ten, weet precies wie het zullen halen en wie niet. Bij Barcelona staan nu vier, vijf spelers uit de jeugd in het eerste, dat is nooit eerder voorgekomen. Ex-hockeyinternational Tom van 't Hek over het Ajax-gevoel in Elsevier „In het jeugdinternaat van PSV zie ik de jongens alleen maar ge zamenlijk aan tafel zitten. Bij Ajax glippen er in het holst van de nacht een paar naar buiten, om uren later via de brandtrap binnen te komen. En dan vindt de leiding het nog leuk ook. Cabaretier Freek de Jonge over het Ajax-gevoel in Elsevier. „Het mooie van Ajax is dat het, net als God, niet bestaat. De spe ler van het eerste is Ajax niet, voor hem een ander. De trainer is Ajax niet, voor hem een ander. De voorzitter is Ajax niet, voor hem een ander. Ajax bestaat niet en toch kun je, net als bij God, elke week van zijn goedheid ge- Een groter contrast be stond er op het eerste gezicht niet. De 'be ren' van DIOK en de pupillen van Pernix. Rugby en korfbal. Samen op de foto, samen in het Koetshuis, samen op een door de gemeente Leiden belegde re ceptie. Samen aan het bier, sa men aan de prik. De ene partij in het gezelschap van de ou ders, de andere eventueel aan de hand van vrouw of vriendin. Nu nog de bindende factor. Die was er. Namelijk het lands kampioenschap. Door de 'klein tjes' van Pernix behaald in het Groningse Leek. Voor de eerste maal. En door de 'groten' van DIOK voor de vierde achtervol gende maal behaald, eerst op het veld en later op de Bond. Want cadeau kreeg de Leidse rugbyclub het dit seizoen be paald niet. Hoe dan ook, wethouder Van Bochhove zag ondanks het leef tijdsverschil en ondanks de toch wel verschillende geaardheid van beide sporten vooral veel overeenkomsten. Hij, nog altijd een betrekkelijke nieuwkomer in dit wereldje, had zich goed voorbereid. Hield een onder houdend praatje waarin de hij loftrompet stak aangaande de prestaties van beide teams. Van korfbal bleek hij toch iets meer te weten dan van rugby. Van de provincie Groningen, waar Per nix de titel had veroverd, nog het meest. Daar komt hij dan ook vandaan. De wethouder had voor beide partijen nog een paar aardige verrassingen in petto. Maar het leukste bleef bewaard voor het eind. Het kwam namelijk tot een heuse uitdaging tussen de twee. Zodat DIOK morgen avond op het veld van Pernix te gen de pupillen een partijtje korfbal speelt. Nee, niet om de landstitel. Heerjansdam mag dan naast de titel hebben gegrepen in de eerste klasse A, toch vervult de voetbalvereniging een voor trekkersrol. Heerjansdam boy cot namelijk het toernooi om de KNVB-beker. Al weken voor de afloop van de competitie stelde de vereniging de KNVB daarvan schriftelijk in kennis. Nu de (vervangende) periodetitel en dus bekervoetbal in de knip zit ten, gaat Heerjansdam zijn drei gement waarmaken. „Want die opzet van dat beker toernooi deugt van geen kant", briest voorzitter Janus van Peenen. .Amateurs loten eerst tegen elkaar, waardoor de waar de van een periodetitel, die recht geeft op bekervoetbal, in feite al wordt gehalveerd. Zo'n titel, op zich een prima uitvin ding waarvoor op het scherpst van de snede wordt gevoetbald, stelt dus niets voor. Niemand weet toch meer hoe het dit sei zoen met Spijkenisse is afgelo pen in het bekertoernooi? Eerst van Katwijk gewonnen, dat klopt, en vervolgens roemloos bij NEC met 3-0 uitgeschakeld." Om het niet bij een één-mans actie te houden schreef Heer jansdam vele collega-amateur verenigingen aan. Van Peenen over het resultaat van die en quête: „Zij zijn het op de mees te punten roerend met ons eens. Als de reglementen van het KNVB-toernooi niet veran deren, beginnen we een eigen bekertoernooi voor amateurs met een prijzengeld van 170.000, dat de topamateur- clubs met alle plezier ophoes ten. Maar dan hoeven ae be taalde clubs in augustus ook niet meer bij ons aan te kloppen voor oefenwedstrijden. Dan zoeken ze maar sparring-part ners in Duitsland of België. We zullen de betaalde clubs eens wakker schudden." Liever ziet Van Peenen echter dat de reglementen van het KN- VB-toemooi worden herzien. Dat de tijden dat IJsselmeervo- gels furore maakte in het beker toernooi herleven. „Gewoon fris en lekker loten. Dan hoeven die betaalde clubs heus niet bang te zijn, dat een amateurclub met de beker aan de haal gaat. Want zij krijgen toch kansen genoeg om ons uit te schakelen?" TT-l en incident beheerste I gisteren de gemoede- M J ren bij de wedstrijd in de eerste klasse voor zondag van DIOK en de pupil len van Pemix. FOTO WIM VAN NOORT teams tussen de tennisvereni gingen Dekker Warmond en GSTC uit Groningen (.Mi speler jan-Sierd Reijnders wil de, na een verloren tie break, zijn racket in drift onder een bankje gooien. Zijn oriëntatie was echter minder dan ver wacht kan worden van een ten nisser en het racket belandde dan ook tussen het publiek. Zijn speeltuig verwondde de meege reisde moeder van een ploegge note dusdanig aan het oor dat zij afgevoerd moest worden naar het AZL Reijnders zelf bracht de daarop volgende uren treurig en alleen in een hoekje door. Voor het verdere verloop van de wedstrijd werd hij ge schorst. Het bestuur van de hockeyclub Tilburg blijft ook naoverieg met de spelers en begeleiding van het eerste mannenteam bij zijn beslissing doelman Frank Leistra persona non grata te verklaren voor het eerste team. Leistra, met 141 interlands na tionaal recordhouder bij de doelmannen varflTranje, was vorige week drie dagen na de laatste competitiewedstrijd door het bestuur de wacht aan gezegd omdat zijn talrijke woe de-uitbarstingen slecht zouden zijn voor het imago van de club. De andere spelers van het eer ste team en coach Harry Del- mee toonden zich ve jont waar - digd over het besluit van het be stuur omdat zij er niet in ge kend waren en leistra vanwege diens grote verdiensten voor de club en het Nederlandse hockey een ander afscheid gunden. De 32-jarige Leistra zet na de Olympische Spelen van Bar celona een punt achter zijn in ternationale loopbaan. Hij had echter nog een jaartje clubhoc- key bij Tilburg, dat temauwer- nood degradatie uit de hoofd klasse ontliep, willen spelen al vorens helemaal te stoppen. In een verklaring, die het be stuur na de bespreking met spe lers en begeleiding verspreidde, werd er de nadruk op gelegd, dat leistra, in tegenstelling tot eerdere berichten, niel is geroy eerd als lid van de vereniging „Het bestuur van Tilburg heeft bij afweging van het persoonlijk belang en het clubbelang het clubbelang laten prevaleren on danks de grote sportieve ver diensten. die I rank Leistra voor de vereniging heeft gehad al dus de veridaring. Naam: Jan Hof Leeftijd: 45 Beroep: maga zijnchef peti tiewedstrijd tus sen BTC en SVLV was acht minu ten oud toen scheidsrechter jan Hof naar de zijlijn liep. Hij praatte even met grensrechter Peter i waits, leverde rijn boel je en fluit bij hem in. nam de vlag van zijn collega over en bleef vervolgens langs de liin actief terwijl Ewalts zijn taak voor de rest van de ontmoeting over- Wat was er aan de hand „Ik was om kwart voor één op het veld aangekomen Ik zag toen al dat water op het veld en heb de aanvang een half uur uitgesteld. Tijdens mijn war ming-up gleed ik door de mod der even met miin voet weg. Ik héb me toen na laten kijken door de verzorger van BTC en het leek wel te gaan Maar na tien minuten spelen kreeg ik mijn voet niet meer omhoog Ik heb toen besloten geen risico's iueown rn niets n ton ten Doorgaan was in deze situatie zowel slecht voor mij als voor de teems. Wat is het hoogtepunt uit je ca rriere als scheidsrvch ter „Het officieuze vrouwen we reldkampioenschap van 1981. Ik was destijds trainer van de vTouwen van /wart-Wit'28 en mocht net KNVB-wedstrijden leiden. Dat team werd, aange vuld met wat andere Regionale speelsters, uitgenodigd voor een toernooi in Taiwan en ik ging mee als scheidsrechter I >aar aangekomen bleek het een soort wereldkampioenschap te zijn dat in drie grote stadions werd gespeeld met allemaal FI FA sc neidsrec hterv Uiteindelijk heb ik daar de finale gefloten tussen India en Thailand. Een heel avontuur voor een /tas Itegi n nende sc he ids rech ter „Ja. en ik heb er zelfs nog een half jaar Filipijnen aan over ge houden als hondseoai h van de den bleek daar het geld op te zijn. zodat ik nog maar twee maanden kon blijven Ik werd daar betaald uit oe pot van een soort olympisch comité. Waar schijnlijk was iemand op duis tere wijze met het grid vandoor gegaan.'*

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19