Sport UVS krijgt doel scherp in beeld Feyenoord: kroon op fantastisch jaar Coolsingel weer in hoger sferen Paarden afgemaakt Arrestatie na ramp met tribune MAANDAG 11 ME11992 13 REDACTIE &HERMAN JOUSTRA fcAD V C feROB ONDERWATER 80ROB VAN DER ZANDEN Feyenoord wil Noordwijk-doelman noordwukRob van Dijk staat in de belangstelling van Feye noord. De doelman van Noordwijk werd de afgelopen weken be naderd door Pim Doesburg, de keeperstrainer van de Rotter damse club. Feyenoord volgde Van Dijk al een paar weken met grote interesse. Binnenkort praten beide partijen verder over een mogelijke overstap. De Noordwijk-doelman hervatte vandaag overigens de training. Van Dijk liep twee weken geleden een gebroken oogkas op in het duel met Katwijk. Foreholte met Noorlander in zee voorhout Aannemersbedrijf Noorlander is de komende vijf jaar hoofdsponsor van voetbalvereniging Foreholte. Beide partij en kwamen het afgelopen weekeinde tot overeenstemming. De aannemer zal jaarlijks een vast bedrag in de clubkas storten en verstrekt een korting van 100.000 gulden op de bouw van een nieuw jeugdhonk. De sponsor bouwt in Voorhout voor jonge ge zinnen en wil via de Voorhoutse voetbalvereniging de jeugd ont spanningsmogelijkheden bieden. Ivic nieuwe coach van Benfïca lissabon Tomislav Ivic wordt de nieuwe trainer van Benfica. De 59 jarige Kroaat tekende een contract voor de duur van een jaar met een optie voor nog een jaar. Ivic is de opvolger van de Zweed Ericsson, die naar Sampdoria in Italië vertrekt. In oktober werd Ivic bij Olympique Marseille vervangen door de Belg Raymond Goethals. Eerder was hij onder meer coach van Ajax, Paris SG en Atletico Madrid. In 1984 had hij Benfïca al eens korte tijd onder zijn hoede. Van Schuppen loopt limiet voor OS utrecht^ Anne van Schuppen heeft zich gisteren mogelijk verze kerd van een startbewijs voor Barcelona. De 31-jarige Haagse at lete won de marathon van Utrecht in 2.33.40. Met die tijd bleef zij binnen de limiet voor de Olympische Spelen (2.34.00). Bondscoach Bob Boverman wil dat de KNAU Anne van Schup pen alsnog voordraagt bij het NOC, hoewel de selectietermijn voor de marathon op 12 april verstreek. De Haagse atlete, parttime-medewerkster van de Hogere Hotel school, hoopt binnen enkele dagen uitsluitsel te krijgen van het NOC over deelneming in Barcelona. Eerder werden Erik de Bruin (discus), Bert van Vlaanderen (marathon) en Harold van Beek (50 km snelwandelen) definitief aangewezen. Piquet houdt blijvend letsel over Indianapolis?.: Nelson Piquet zal hoogstwaarschijnlijk blijvend let sel overhouden aanzijn crash tijdens de training voor de 500- mijlsrace van Indianapolis. Volgens de behandelende arts zal de drievoudig wereldkampioen formule I-coureurs, zijn linkerenkel vermoedelijk nooit meer normaal kunnen gebruiken. Amputatie van de linkervoet kon ternauwernood worden voorkomen nadat de bloedsomloop in het zwaar verbrijzelde lichaamsdeel her steld was. De 39-jarige Piquet, die 24 mei zijn Indy-debuut wilde maken, raakte bij de training in de derde bocht met een snelheid van 341,597 km/uur de macht over het stuur van zijn Lola-Buick kwijt Hij botste frontaal hoog tegen de vangrails, kaatste terug en kwam pas enkele honderden meters verderop tot stilstand. Het duurde bijna tien minuten voordat helpers de coureur uit de totaal vernielde bolide hadden bevrijd. badminton anp In de door de regen lood zwaar geworden cross coun try van de internationale mi litary van Badminton moes ten zaterdag drie paarden worden afgemaakt. Face the Music van Olympisch kam pioen Mark Todd uit Nieuw- Zeeland, Mr. Maxwell van de Amerikaanse amazone Karen Lende en Briarlands Pippin van de jonge Engelsman Wi- liam Fox-Pitt liepep zodanige botbreuken op, dat zij door een veterinair uit hun lijden moesten worden verlost. Het was voor het eerst in dit in 1949 begonnen evenement, dat er meer dan één paard in één editie overleed. Prinses Anne, voorzitter van de In ternationale Hippische Fede ratie was niet bij de wedstrijd aanwezig. De algemene indruk van de experts en het publiek was, dat gezien de door de hevige regenval loodzwaar geworden bodem de opgave voor mens en dier aangepast had moeten worden. Par koersbouwer en oud-inter nationaal ruiter Hugh Tho mas was een andere mening toegedaan. ,,Het is natuurlijk vreselijk als paarden moeten worden afgemaakt. Maar ik bestrijd, dat het parkoers te zwaar was. Het waren ongelukken, meer niet. Er waren ook genoeg deelnemers, die de hinder nissen wel konden bedwin gen." Met het paard Face the Music had Todd, Olympisch kampioen in 1984 en 1988, in Barcelona een poging willen wagen voor de derde maal het goud te grijpen. Met het dier won hij in 1990 de met Badminton vergelijkbare mi litary in Burghlcy. Op de zes tiende hindernis slipte Face the Music, dat bij de daarop volgende val een voorbeen brak. UVS heeft gisteren een stevige brug naar de hoofdklasse geslagen. Na de even verrassende als verdiende 0-4 zege bij 's Gravendeel heeft de Leidse ploeg nog 'maar' twee overwinningen nodig om het beoogde doel, terugkeer in amateurtop, te realiseren. Geen gemakkelijke opgave, maar in de vorm van gisteren hoeft UVS niemand te vre zen. 's gravendeel?, rob onderwater UVS etaleerde op het. knusse, maar hobbelige veldje in de Hoekse Waard de eigenschap pen die het eerder in het sei zoen zo vaak ontbeerde. De blauwwitten waren agressief, bleken bereid om de geslepen opponent van gisteren ten koste van veel érbeid te elimineren en maakten ook nog eens de repu tatie van 'beste ploeg van de eerste klasse' waar. Technische hoogstandjes wa ren eerder regel dan uitzonde ring. Tussen de bedrijven door gaf een 20-jarige voetballer uit Stompwijk zijn visitekaartje af: Walter de Kievit. Voor de war- ming-up bankzitter maar erna basisspeler toen bleek dat Hans de Kruys niet in staat was om te spelen. De Kievit scoorde de eerste twee treffers en kon te rugzien op een uitstekende wedstrijd. Beter laat dan nooit, is kenne lijk het credo van het opgebloei de UVS. In de nacompetitie is SVW over twee weken de tegen stander in de Kikkerpolder. Vol gende week speelt de Gorkumse formatie op eigen bodem tegen het vrijwel uitgeschakelde 's Gravendeel. Wint SVW met 5-0 (of meer), dan heeft UVS een overwinning nodig om klasse periodekampioen te worden. Slaagt UVS daarin, dan volgt een beslissingswedstrijd met de IA om een plek in de hoofdklasse. In de reguliere competitie wekte UVS nu niet bepaald de indruk graag op het oude nest te willen terugkeren. De voet ballers blijken evenwel met zand te hebben gestrooid, want in de barrage gedraagt het elftal zich ongekend nauwgezet en Om in de nacompetitie zo goed geprepareerd mogelijk voor de dag te komen, lastte Ruud de Groot twee weken ge leden een rustpauze in. Pas af gelopen week werd de intensi teit weer opgevoerd tot de ge bruikelijke waarden. Die aanpak heeft UVS zichtbaar goed ge daan, want waar de ploeg ver raste met fris en verzorgd spel, liep 's Gravendeel de gehele wedstrijd met lood in de schoe nen. Het gevreesde aanvalsduo Van Vloten/Los liet zich aan banden leggen en kwam derhal ve in het stuk nauwelijks voor. 's Gravendeel was gisteren dan ook niet te benijden. Tegen een UVS in topvorm (zelfs zon der Gerry Jansen) valt weinig te beginnen en voor eigen publiek werd de equipe van trainer Wim Kalt gekleineerd. Ruim een half uur koesterde de hulpeloze thuisclub de illusie dat er nog uitzicht was op een positief re sultaat. De Leidenaars hadden kennelijk medelijden met hun tegenstander, want de meest simpele kansen werden niet in klare munt omgezet. Walter de Kievit was een van de boosdoeners, maar tien mi nuten voor rust was de beer uit Stompwijk dan echt los. Eerst verzilverde hij een vloeiend lo pende aanval tussgn uitblinker John van der Zwan en Hans van Leeuwen en even later poeierde de blonde spits, na een door kopbal van Wout Holverda, de bal onbedaarlijk hard achter de kansloze goalie Barendrecht. Dat was 2-0 en UVS zat op ro- Nadat Arthur van Orssagen weer helemaal terug op zijn ou de niveau vlak na de rust 3-0 verzorgde, was de wedstrijd ge speeld. UVS vond het wel best en 's Gravendeel had weinig trek om zich naar de slachtbank te laten leiden. Niettemin vond de Leidse ploeg een kwartier voor tijd nog een bres in de moegestreden defensie van 's Gravendeel. Van Orssagen zocht en vond het gaatje, met zijn minder sterke linkervoet nog wel: 0-4. Vlak daarna kwam Peter Gallert de moegestreden Van der Zwan aflossen. Veel plezier beleefde de jonge Leide- naar niet aan deze invalbeurt, want na precies 120 seconden moest hij weer geblesseerd uit vallen. Omdat De Groot eerder Nico van Dam ten faveure van André Devilee had gewisseld, moest UVS verder met tien man. Voor 's Gravendeel maak te dat niets uit. Die ploeg had zich allang neergelegd bij de su prematie van de tegenstander. »rs, Tolsma, Van Orssagen. De saamhorigheid en de kameraadschap van de Feyenoord-spelers kwam ook tijdens het volksfeest in de Kuip en later op de Co olsingel tot uiting. Johnny Metgod en de zij nen raakten niet uitgehost op het veld en op het bordes van het stadhuis, waar zo'n 60.000 Rotterdammers hen bejubelden, wil de aanvankelijk niemand afscheid nemen van het trouwe legioen. Iedere speler verkeerde in hoger sferen, maar bij sommigen waren de emoties nog wat groter dan voor anderen. Bij loan Sa- bau, die zonder dat de menigte het zich goed realiseerde, afscheid nam van Feye noord. Bij Ruud Heus, die precies een jaar geleden door Wim Jansen was gepasseerd voor de bekerfinale en de schade nu dubbel en dwars wilde inhalen. Bij John de Wolf, die de mooiste fase van het seizoen dreigde mis te lopen, zich op het nippertje kon aan melden voor de bekerfinale en daarin nog scoorde ook. En ook voor Sjaak Troost, die officieel in augustus pas wordt uitgezwaaid door Feyenoord, maar gistermiddag al het mooiste moment van zijn afscheid beleef de. Tienduizenden fans die hem, met de beker op zijn hoofd, massaal toezongen: 'Sjakie, bedankt'. Alles wat ik vandaag heb meegemaakt, zorgt er voor dat Feyenoord de meest unie ke club van Nederland is. Je kunt nog zo veel geld of zulke goede spelers hebben, de supporters bepalen uiteindelijk het beeld van de club. Zo'n volksfeest als vandaag zul je elders in Nederland nergens aantreffen," zou de meest trouwe speler van Feyenoord later beweren. Troost, uit het diepst van zijn hart: „Ik heb genoten. Ik ben gestopt op een hoogte punt. Elk ander moment in het volgende seizoen zou minder fraai zijn geweest. Za terdag heb ik ook nog naar de Engelse be kerfinale gekeken. Dat is altijd een 'happe ning'. Zo mooi zou men het hier ook willen. Het is gebleken dat dat kan. als Feyenoord elk jaar in de Kuip maar een yan de twee fi nalisten is..." Sabau, op de Coolsingel met bewonde ring uitkijkend over de rood-witte massa: „Als ik dit nu weer zie vind ik het verschrik kelijk om weg te gaan bij Feyenoord. Het heeft volgens mij het mooiste publiek dat er bestaat. Hier krijg ik kippevel van. Net zoals ik emotioneel word als de mensen m'n naam scanderen. Ja, mijn vertrek staat sinds enkele dagen voor negentig percent vast." Of de selectie nog verder zal yvorden uit gedund zal voornamelijk afhangen van de besprekingen die technisch directeur Wim Jansen en Jorien van den Herik dezer dagen met andere gezichtsbepalende spelers heb ben. John de Wolf schuift morgen aan tafel in de hoop alsnog tot een akkoord te kun nen komen. „Voor de finale hebben die be sprekingen mij nauwelijks kunnen aflei den," verklaarde de herstelde voorstopper de verbetenheid waarmee hij, Henk Fraser en anderen de stnjd tegen Roda JC aangin gen. Tussen de schuimende en spuitende champagneflessen op het bordes van het stadhuis nam ook Ruud Heus een stevige aanloop voor wat een heel bijzondere Feye noord nacht zou worden. De Noordhollan der. grijnzend van oor tot oor: „Man, ik liep vorig jaar al over de tafels en de bar in een Rotterdams café. Toen had ik niet eens mee mogen doen. Kan je nagaan hoe het nu gaat worden." rotterdam - albert geesing gpd-verslaggever ln de voetbalwereld kunnen de tijden heel snel veranderen. En dan vooral in Rotterdam. Nog geen twee jaar geleden moesten de Feyenoorders na wéér een bedorven voetbalmiddag ren nen voor hun leven en ontsnap te John Metgod maar net aan een paar rake klappen van de op drift geraakte supporters. Gistermiddag om kwart over vier was de aanvoerder van Feyenoord het stralende mid delpunt op de 'schone' grasmat in de Kuip en trok het feestende legioen vervolgens massaal naar de Coolsingel om het Rotter damse wij-gevoel nog eens te onderstrepen. Met de bekerprolongatie zette Feyenoord de kroon op een fan tastisch seizoen en sloot het de havenstad weer in z'n armen. Tussen de chaotische triomf van twaalf maanden geleden op Den Bosch en die van gister middag op Roda JC (3-0) lag een seizoen waarin de Rotter damse voetbaJtrots uit een heel diep dal omhoog krabbelde en alle frustraties van zich afschud de. Feyenoord drong door tot de halve finales van het Europa Cup-toernooi, eindigde als der de in de competitie en bracht de schuldenlast tot bijna de helft terug. Wim lansen wordt bijna una niem beschouwd als de peetva der van dat succes. Veertien maanden geleden, twee dagen na de afstraffing bij PSV (6-0), kon het bestuur van Feyenoord geen kant meer op en zette het de trainers Bengtsson en Ver beek pardoes buiten de deur. De Rotterdamse club leek op sterven na dood en ging te biecht bij de duivel, in Schie dam bij John van Dijk. De auto dealer sloot met Feyenoord een lease-contract voor Wim lan sen, die een paar maanden later definitiefin de Kuip neerstreek. In de euforie die Wim Jansen in Rotterdam-Zuid ontketende, zoog hij gisteren en passant A|ax. PSV en Feyenoord hebben de laatste tien jaar de strqd om de K NVB- beker gedomineerd De drie Nederland se topclubs wonnen elk driemaal de hoofdprijs. In 1985 werd de bekerfinale gewonnen door FC Utrecht. De uitslagen van de bekerfinales van de 1983* Va?-NEC 3-1 1983. NEC - Ajax 1 3 1984: Feyenoord - Fortuna 1-0 1985 FC Utrecht - Helmond 1 0 1986: Ajax - R8C 3-0 1987 A|ax - FC Den Haag 4-2, n. v 1992: Feyenoord - Roda JC 3-0 noordelijk Nederland mee Door de bekerwinst van Feye noord mag FC Groningen vol gend seizoen andermaal z'n ge luk beproeven in Europa. Nog wel aan de hand van Westerhof opvolger Pim Verbeek, bij wie de neergang van Feyenoord vo rig jaar maart eindigde. „Ik heb nog geen bloemen van Verbeek gezien. Maar die komen mis schien nog wel", reageerde Wim Jansen net zo laconiek en onbewogen als op de simpel be haalde bekerwinst. Kroonprins Van een heuse wedstrijd was in de tjokvolle Kuip geen sprake geweest. „Er zaten bij Roda IC te weinig mensen in de wed strijd. Het gaat in zo'n finale vooral om het winnen van duels. En daarin waren wij de beste", vatte lansen het ongelij ke gevecht samen. Toch had Van der Ende z'n handen aan vankelijk vol aan beide ploegen. De vaderlandse kroonprins on der de scheidsrechters greep in de eerste twintig minuten zes keer naar z'n borstzak (Boere- bach, Witschge, Verhagen, Frö- ser, Bosz, Sendcn, in die volgor de) en zorgde daarmee voor een record in de Nederlandse be kerhistorie. „Sommige overtredingen wa ren te hard", erkende Jansen naderhand grif. „Van der Ende moest het daarom in de eerste helft wel kort houden, anders was de wedstrijd misschien geëscaleerd. Ik vind dat hij het goed heeft aangepakt, want daarna werd het een stuk rusti ger". Het scoreverloop droeg daar in niet geringe mate toe bij. Eerst profiteerde De Wolf met een rake kopstoot van een beoordelingsfout van doelman Bolesta. Op slag van rust liet Taument (na balverlies van Huiberts en op aangeven van Scholten) Verhagen z'n hakken zien, omspeelde de watervlugge spits Bolesta en verdween de bal in het lege doel. „Dat doelpunt was voor ons de genadeklap", bekende na af loop Adri Koster. Hij had in stil te nog gehoopt op een snelle Limburgse tegenzet, maar leun de definitief achterover toen Kiprich zeven minuten na de rust aan het eind stond van een soepel lopende Feyenoord-aan val. De rest van de wedstrijd was een wassen neus. het wach ten was op de bekeruitreiking. „Feyenoord is vanmiddag geen minuut in gevaar geweest. De spelers konden doen en laten wat ze wildengeneerde I ugè- ne Hanssen zich in z'n vijftien de contractjaar bij Roda IC voor het tamme verweer. Hij snapte er niets van. „We hadden ons zoveel voorgenomen voor deze finale. Het was onze enige kans Europees voetbal te halen. En dan dit". Misschien kan Roda JC in de komende dagen eens op visite gaan bij Feyenoord. En het draaiboek opvragen hoe een zieltogende club in een tiidsbe Ml \.iu mimiiT dB .inili-rh.ilf jaar de supporters weer aan zich kan binden, in Limburg duren wonderen alleen wat lan ger dan in Rotterdam-zuid. Wat dat betreft is Feyenoord uniek. Daarom stonden er gisteravond ook meer mensen op de Cool singel dan tien dagen geleden bij net bezoek van de koningin aan Rotterdam. Feyenoord gaat inderdaad nooit verloren. BASTIA DPA Bij het onderzoek naar de schuldvraag bij de ramp in het voetbalstadion van Bastia is dit weekeinde een eerste arrestatie verricht. Op last van de justitio nele autoriteiten werd de tech nisch directeur van de firma Sud Tribune Jean-Marie Boi- mond in hechtenis genomen. Hij hield toezicht op de bouw van de noodtribune. die vorige week dinsdag enkele voor het begin van de beker wedstrijd Bastia - Olympique Marseille instortte Daarbi| kwa men direct en indirect dertien mensen op het leven en werden er biina 1300 gewond, van wie twaalf zeer ernstig. In de loop van zondag overleden twee zwaargewonden, onder wie een jongeman van 22 jaar. Boimond is aangeklaagd wegens dood door schuld. Volgens de com missie van onderzoek was de tribune uit twee verschillende metaalconstructies samenge steld. Die waren niet goed met elkaar verbonden. Bastia was zaterdag een dode stad. Bijna 15 000 mensen dromden in en rond de Saint lean-Baptiste van Bastia bijeen, waar de doden mis werd gehouden. Tijdens de teraardebestelling van de slachtoffers bleven vrijwel alle winkdadkhL vanaf het balkon van het gemeentehuis gegooide kledingstukken. Het legioen heeft i.FOTO ANP Feyenoord-fans vechten op de Coolsingel om door de spelt eindelijk weer wat te vieren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13