'Kwaliteit zal ik nóóit inleveren' KNSM-eiland biedt ruimte voor festival Cultuur Kunst :V J t 'Hennen en een haan' te koop Spektakel op Binnenhof tegen 'achterstelling jeugdtheater' K&O Noordwijk gaat gewoon door Creatieve DTP-er. Oodkron ZATERDAG 9 ME11992 7 r Kunstkring zoekt zondagsdichters leiderdorp De Leiderdorpse Kunstkring zoekt voor de afsluiting van het seizoen een aantal, liefst Leiderdorpse. zondagsdichters- en schrijvers. De traditioneel feestelijke afsluiting valt dit jaar op dinsdag 9 juni. De Little Steam Band zorgt voor de muziek. Het is de bedoeling dat de muziek afgewisseld wordt met voordrach ten van dichters en schrijvers, die elk een minuut of vijf tot hun beschikking krijgen. Iedereen die zichzelf als zondagsliterator beschonwt en aan de avond mee wil doen. kan zich aanmelden bij Trudy Zwolle, tel. 413260. Kunstmarkt in Oegstgeest oegstgeest» Ongeveer 45 kunstenaars uit heel Nederland tonen hun kunsten vandaag op de jaarlijkse kunstmarkt in winkelcen trum Lange Voort in Oegstgeest. Deze markt duurt van 10.00 uur tot 17.00 uur. Er zijn onder meer kramen met schilderijen, kera miek, beeldhouwwerk en eigengemaakte sieraden. Doek valt voor Les Misérabies den haag «Na meer dan 400 voorstellingen in Amsterdam en Den Haag valt op 24 mei eindelijk het doek voor Joop van den Ende's kassucces 'Les Misérables'. Ongeveer 650.000 mensen hebben de voorstelling dan gezien, aldus Van den Ende. Daar onder is ook een man uit Oss, die maar liefst 50 keer ging kijken. Op 16 en 23 mei zijn nog extra voorstellingen in het Circusthea ter ingelast, maar dan is het echt voorbij. ,,De cast zal met moei te afscheid nemen van de produktie, maar voor tien spelers be ginnen op 6 juli alweer de repetities voor de nieuwe musical Cyrano", aldus Van den Ende. Rolstoelactie in Openluchtmuseum arnhem AVO Integratie Gehandicapten is deze week in het Openluchtmuseum in Arnhem begonnen met een landelijke ac tie voor huur-rolstoelen. In het museum zijn twintig rolstoelen neergezet, die volgens het bekende systeem van boodschap- penkarretjes gehuurd kunnen worden. De rolstoelen zijn be doeld voor mensen die slecht ter been zijn, maar niet perma nent een rolstoel hoeven te gebruiken en voor mensen die tijde lijk niet kunnen lopen. Voor deze mensen zijn buitenmusea en bijvoorbeeld dierentui nen meestal onbegaanbaar. REDACTIE •CTESVANMOORf •ANNIMURRUVCRO* CMf" Dirigent van Madrigalesco haalt zusjes Viersen naar Leiden Dirigent Henk Briër ziet het bijna als een sport: hij schept er een groot genoegen in als het hem lukt om de beste solisten met zijn orkest te laten spelen. Het naar Leiden halen van de beide zusjes Viersen is zijn laatste succes. Op 16 mei treden de celliste (Quirine) en violiste (Saskia) met Briërs kamerorkest Madrigalesco op. leiden marjolein v „Niet dat het een verdienste is", zegt Briër, „Maar ik heb een raar soort overredingskracht. Het lukt mij daardoor vaak om heel goede solisten te krijgen." En buiten de sterke arm van de impresario's om. „Die mensen beginnen altijd met het onder ste uit de kan te vragen. Heel te recht hoor, maar de bedragen die ze vragen, zijn voor een or kest als Madrigalesco niet op te brengen." Dus benut Henk Briër zijn uitgebreide (muzikale) kennis senkring. „De familie Viersen ken ik bijvoorbeeld al heel lang. De ouders van Quirine en Sas kia speelden in hetzelfde jeugd orkest als ik en Saskia heeft nog vioolles gehad van mijn vrouw. Dus dan wordt het iets minder moeilijk om ze zover te krijgen dat ze willen komen. Hoewel die meiden natuurlijk agenda's hebben waar je koud van wordt." Want de klasse van Saskia (21) en Quirine (19) Viersen is intussen in binnen- en buiten land bekend. Beiden hebben belangrijke prijzen in.de wacht gesleept. Saskia won onder meer in 1988 in Polen de Bach- prijs en in 1991 het befaamde Oskar Backconcours. Quirine won als jongste deelnemer in 1989 de tweede prijs van het celloconcours in Scheveningen en twee jaar later de Prix Pierre Foumier op het Rostropovich Quirine en Saskia spelen ook geregeld met orkesten als het Berliner Philharmoniker en het Concertgebouworkest en maak ten verschillende cd's. Onlangs viel Quirine zelfs voor de cellist Rostropovich in. Henk Briër weet dan ook ze ker dat de zussen voor een kwa litatief hoogstaande uitvoering zullen zorgen. En dat is voor Briër van het grootste belang. Ook waar het gaat om orkesten. Als die niet voldoende kwaliteit hebben, hoeft het voor hem niet meer. „Een ding zal ik nooit in leveren", zegt hij, „En dat is kwaliteit. Orkesten die alleen De beroemde zusjes met hun instrument links Saskia en rechts Quirine Viersen. maar sociaal leuk zijn, kunnen mij niet boeien." Het door hemzelf opgerichte kamerorkest Madrigalesco, waar hij inmiddels alweer 14 jaar dirigent van is, bevalt hem nog steeds. „Het niveau is vrij hoog. De helft van de leden be staat uit mensen die ook voor hun vak iets met muziek doen. Dat heeft wel tot gevolg dat er op de repetities soms pittige discussies ontstaan. Over het tempo waarin de muziek ge speeld wordt, of over de fra sering. „Die twee dingen zijn essentieel. Veel meer dan dyna miek, bijvoorbeeld. Fouten in de frasering zijn dodelijk, maar worden heel veel gemaakt. Ik kan daar soms lang over zeu- Toch vindt Henk Briër niet dat er per definitie maar één goede benadering is. Wat voor het orkest weieens wat minder prettige consequenties heeft: hij is in staat om. zonder iets te zeggen, op het laatste nippertje iets te veranderen, „loen wij in de Mozartweek in Zeist met Eli- ane Rodriguez speelden, zat ik viak van te voren met haar te praten over het langzame deel van het pianoconcert dat w zouden spelen. En samen kre gen we een idee Zij vond dat ik het eigenlijk niet kon maken om dat toen nog te veranderen. Maar ik houd wel van een beetje risico. Dus deed ik het wél. En ik zag het hele orkest opkijken met een blik in de ogen van 'wat doet hij nou? Maar ze speelden het wel Dat is het fijne van een goed orkest." Ook dit jaar treedt Madnga lesco, als enig amateurorkest trouwens, op in de Mozartweek (16 - 24 mei) Zeist. Het pro gramma is daar hetzelfde als op 16 mei in Leiden en ook daar zijn Quirine en Saskia Viersen de solisten. rt op I Stadsgehoorzaal begint om 20.15 uur. Op het programma staan veel werken van Mozart: de symfonie In Be*, het Diver timento In Bes en het vi|fde vioolconcert In A. Daarnaast worden het celloconcert van C.Ph.E. Bach In A en de symfo nie nr.64 in A van llaydn uitge voerd. Amsterdam 'Hennen en een haan' (1627), een olieverfschilderij van de Vlaamse schilder Roelandt Saverij, wordt op 12 mei bij Sotheby's in Amsterdam verkocht tijdens een veiling van oude meesters. De op brengst wordt geschat op 300.000 tot 500.000 gulden. De kijkdagen zijn tot en met 11 mei. foto anp den haag Met een spektakel op het Bin nenhof willen verschillende groepen woensdag 13 mei de* aandacht vragen voor het jeugdtheater. Het jeugdtheater is met name voor de overheid nog altijd een ondergeschoven kind en dat moet maar eens af gelopen zijn, aldus initiatiefne mer Jan Erik Noske. Slechts een paar procent van het podiumkunstenbudget is bestemd voor de jeugd en dan vooral voor het jeugdtoneel. Muziek en ballet ontvangen bij na geen steun, met mime en poppenspel is het ook nog ma gertjes gesteld, ondanks de on derlinge samenwerking. Som migejeugdtheatergroepen kam pen inmiddels met een zekere apathie, iets wat Noske ook zegt te merken bij de voorbereidin gen van het spektakel. Noske, fluitist en artistiek lei der van de Haagse jeudtheater- groep Joeka, vindt de achterstel ling van het jeugdtheater oneer lijk en dom. Oneerlijk omdat de jeugd altijd weer grote en op rechte belangstelling voor po diumkunsten weet op te bren gen. Dom omdat juist het bie den van jeugdtheater zal leiden tot „jong geleerd, oud gedaan De jongelui zullen namelijk ook als ze volwassen zijn meer cultuur afnemen „en dat lijkt ons beter dan: jong niet geleerd, oud dan maar flink gesubsidi eerd." Dom is de achterstelling verder oök omdat jeugdtheater gemakkelijk voor de gewenste spreiding kan zorgen. „We zijn gewend aan gymzalen in Ter- neuzen en clubhuizen in Bame- veld en ook de jeugd stelt op dat gebied geen eisen. Zij kijkt naar je produkt en vormt meteen het meest kritische publiek. Kinde ren generen zich niet om boeh te roepen." Het jeugdtheater moet dus uitgroeien van stiefkindje tot een volwaardig familielid. Maar daarvoor moet nog een lange amsterdam gpd weg worden afgelegd. „Bij het ministerie van cultuur en bij de Raad voor de Kunst proef je echt zo'n sfeertje van: het is maar voor de jeugd. Eigenlijk vind ik dat de overheid de jeugd als doelgroep juist extra tege moet moet komen. Ais ik erover praat lijkt het ook wel of ieder een het er roerend mee eens is, maar aan het subsidiebeleid is dat bepaald niet te merken. Er gens klopt er iets niet", aldus Noske. Niet alleen de overheid heeft de verkeerde instelling, ook de ouders moeten hun houding veranderen. „Waarom moet een kaartje voor een kind niet meer dan vijf gulden kosten? En dan wel met gratis limonade", schampert zijn assistent Eric Moorman. Noske heeft al zijn grieven in een petitie gezet, die hij woens dag hoopt aan de bieden aan Kamerlid Nuis, voorzitter van de commissie voor welzijn en cultuur. De petitie is verder on dertekend door onder anderen Frank Groothof (die het spekta kel op het Binnenhof presen teert), Bert Haanstra, Yvonne Keuls. Peter van der Linden, Daniël Wayenberg. Hans Snoek. Mensje van Keulen, Herman. Frank, Theo Olof, André van der Louw. Rob van Houten. Erik Vos. Ivo Niehe en Jurre Haans- Tijdens het spektakel, dat woensdag van twee tot vier duurt, treedt een tiental groe pen gratis op. Daaronder zijn het Nederlands Kindertheater met fragmenten uit de milieu - musical 'Smogsmullers' en Chosen Few. een veelbelovend Surinaams/Vietnamees duo dat een swing-beat-act brengt. Op het KNSM-eiland in het oos telijk havengebied van Amster dam zijn bouwvakkers begon nen de herinnering aan de ver dreven stadsnomaden definitief uit te wissen. Waar tot voor en kele jaren hun geïmproviseerde bouwsels stonden, komen straks woningen voor keurige burgers. Op het westelijk deel van het kunstmatige eiland wordt nog niet gebouwd. De Vereniging Vrienden Vrien dinnen van Azart (Russisch voor bezieling) kan er daarom van half mei tot eind juni een festi val voor liefhebbers van alterna tieve culturele evenementen or ganiseren. De vereniging heeft de beschikking over het tot Azartplein omgedoopte terrein bij de Sumatrakade. Het plein meet 24 bij 86 meter en is aan twee zijden begrensd door de kale muren van de overgeble ven loodsen. Aan de zuidzijde liggen een doodlopende dubbe le rijweg en dito zesdubbele spoorbaan, aan de noordzijde ontvouwt zich de immense wa tervlakte van het kilometersbre- de IJ. Aan de kade liggen twee oude haringloggers afgemeerd. Een daarvan is het Operaschip Azart, dat twee jaar geleden naar de Sovjetunie zou varen voor de uitvoering van "Where the cross is made', een opera van Klaas ten Holt. Financiële en organisatorische problemen gooiden op het laatste moment roet in het eten. maar schipper August Dirks staat nog steeds op de bres voor „wereldcultuur en wereldmuziek". Het artistieke concept van het festival gaat uit van verande ring, aankomst en vertrek. Daarmee wordt herinnerd aan de oorspronkelijke functie van het eiland als thuisbasis van de Koninklijke Nederlandse Scheepvaart Maatschappij (KNSM) met een werkterrein dat zich over alle wereldzeeën uitstrekte. Het openingsprogramma op 16 mei symboliseert het streven van de vereniging naar „inte gratie tussen het oude en het nieuwe, het vreemde en het ei gene." In samenwerking met de Werkgroep Inheemse Volkeren en het Open Haven Museum zijn 75 delegatieleden van in heemse volkeren (Maori's. Gua- rani, Kanakken, Inuiten, Abori ginals, Papoea's en vele ande ren) naar ons land gehaald. Na de officiële ontvangst door het Amsterdams gemeentebestuur brengt de groep 's middags een bezoek aan het plein. Daar is dan een internationaal kinder programma aan de gang met optredens van onder meer Sampari (muziek en dans uit West Papoea), Tukayana (Ca ribische muziek en dans), een Koerdische dansgroep en Ya- tiyana (muziek en dans uit Boli- vië). 's Avonds om 21.00 uur wordt het plein officieel ge doopt met een concert op een drumtoren. De toren is een in strument voor 20 drummers, gemaakt van stalen platen, va ten, buizen, pijpen, kabels, ton nen en blikken. Na afloop van het project verhuist een deel van de toren naar het opera schip. Voor wie opziet tegen het regelen van eigen vervoer ver- Het wil maar niet vlotten met de podiumkunsten in Noordwijk. Was het eerst de SKAN die voor een financieel debacle zorgde, nu dreigt K&O Noord wijk. dat de zaken heeft overgenomen, ook al op een faillissement af te stevenen. De zaal is bij de voorstellingen die K&O organiseert, te vaak te leeg. De gemeente Noordwijk heeft de tekorten van de afgelopen twee jaar vergoed, maar dreigt de subsidie aan K&O stop te zetten als er in het volgende seizoen niet iets verandert. Maar K&O weet niet wat er precies fout is gegaan Ln weet dus ook niet hoe het meer mensen van hun tv los moet weken. Toch zal het programma er nog niet onder lijden. Dat er geen behoefte is aan kunst en cultuur, kan volgens P. Passchicr. secretaris van K&O. niet het gevai zijn: de Noordwijkers zijn volgens hem geen cultuurbarbaren. Maar waarom de voorstel lingen van K&O dan wel zo slecht bezocht zijn. weet hij ook niet. „Misschien komt het door de tv. misschien doordat de mensen gewend zijn om in Leiden of Den Haag uit te gaan." trekt tussen 12.00 en 24.00 uur twee keer per uur een boot van af pier 13 bij het Centraal Sta tion. Ook voor vervoer terug wordt gezorgd Verdere hoogte punten van het programma „Nationale Verzoendag" (30 mei. aanvang 20.00, Turkse mu ziek en dansen), „Tien jaar ho- metapecollectief USO en acht tien uur muziek" (7 juni. vanaf 12.00). .Amsterdam groet Zuid- Afrika!" (13 juni, vanaf 20.00, een feest van hoop en verlangen voor Zuid-Afrika) en „De Lang- ste Nacht van Azart" (20 juni. vanaf 20.00, een spektakelfeest Kunstenaars zorgen tijdens het festival voor de aankleding van hel plein niet n^tUHO 9Êê paddestoelen, muurschilderin gen en allerlei andere objecten De 45 kunstenaars van loods Zes leveren op 23 cn 24 mei een bijdrage met de openstelling van hun ateliers (13.00 tol 19.00) Centraal ontmoetings punt tijdens het festival is het operaschip, dat van woensdag tot en met zondagavond vanaf 21 (Ml M il II.u hu .thariM pres teerl M ie meer w het programma kan bellen r 020-6383382 I presen- noordwijk„Of misschien", vult voorzitter j Westgeest marjolein van Rotterdam aan. „ligt het toch aan de accommodatie De zaal m De Mank gaan blijft fOOt het ||mI v.m dl meeste mensen toch min of meer een kerkzaal Aan de optredens zelf ligt het volgens het be stuur zeker niet. „Wij doen precies wat er van ons wordt gevraagd. We verzorgen een programma met voor elk wat wils." Het aanbod verminderen lijkt het bestuur in geen geval de goede manier. Wel zoekt K&O hei in de toekomst meer in voor stellingen met minder risico. Het publiek zal er weinig van merken. Het pro gramma voor het seizoen '92-'93 is niet extreem anders. De voorzitter „Cabaret, toneel, klassieke muziek, show en amusement, en er zijn lezingen cn programma s voor kinderen. F.n alleen maar artiesten van het eerste niveau." Als de mensen daar nog niet op afkomen, weet het bestuur het ook niet meer „Dit is het laatste jaar dat wc het proberen zegt de voorzitter. „We hebben gemiddeld 150 mensen per avond nodig om quitte te sneien. Krijgen we die niet dan houden wij het oofc voor gezien Dan zijn toch echt ingnjpender maatrege len nodig." Archief wijzig Opliet Pegine Tefcr Wij zoeken Hx.1 .Aj föiQiQiai Bel 071 - 89 93 66 clt vraag naar Theo luijpen of Michael Br eel of schrijf naar Akron Reclame en Marketing bv. postbus 366, 2300 AJ Loden 'Kapitein' August Dirks aan boord van het operaschip Azart fotocxam cxmtl MOEDERDAG VERGETEN? KAN NOG NET. VOOR BUITENGEWONE, ORIGINELE, EIGENTIJDSE, TRANSPARANTE, EENMALIGE HANDGEMAAKTE, GEKLEURDE, NOSTALGIF.SE. EIGENWIJZE SCHITTERENDE MAAR BOVFNAl BETAALBARE KADOS (c NIEUWE RIJN 26 LEIDEN TEL 071 144288

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7