Identiteitsbewijs is er volgend jaar 'Opvoeden is niet zo moeilijk' Binnenland Honda en Stender krijgen 'prijs' voor het naapen van reclames Opleiding tot popdocent blijft toch nog bestaan Jellinekcentrum en AMC gaan oorzaak verslaving onderzoeken Medisch afval komt vaak terecht bij gewone vuilnis 'Veiligheid koninklijke familie loopt gevaar' 5 #WM#|pnMn Nttftrtandi Nbmi O0*C»«n(riitiupp#t,Vi5ni Honda en Stender is deze week de twijfelachtige eer te beurt gevallen de Na&apprijs in de wacht te mogen slepen. De prijs - een namaakaap - werd in Rotterdam uitgereikt tijdens een feestje van re clamemensen, georganiseerd door de Publicity Club Rotterdam. Stender is het alcholvrije zusje van Grolsch. Be geleid door de indrukwekkende klanken van Muddy Waters komt een stoere man met zijn vrachtwagen van een stoffige woestijnweg bij een tankstation aan. Gadegeslagen door een mooie blonde vrouw laat hij zijn Amerikaanse truck bijtanken terwijl hij uit zijn koeling een flesje bier haalt en leeg drinkt Daarna verdwijnt hij weer in het stof, droef nagekeken door de vrouw. Volgens de jury leek het spotje te veel op die van Levi's, de spijkerbroekentabrikant. Een stoere man haalt, broeierig gadegeslagen door een mooie blonde vrouw, een spijkerbroek uit een koelkast achter de bar. In de groezelige tent trekt hij die over zijn heldere boxershort aan om even later op een Amerikaanse motor in de woes tijn te verdwijnen. En weer kijkt de blondine hem smachtend na. En wèèr is de muziek van Muddy Waters. „Creativiteit is nooit helemaal scheppen uit het niets", zei mr. H. A. F. Vélu. voormalig voorzitter van het Genootschap voor de reclame ..Het is va ker het ontdekken van nieuwe mogelijkheden uit wat er al it**. Hij verklaart de overeenkomsten uit wat hij de heersende tijdgeest noemt. „Er hangt iets in de lucht, een bepaalde manier van leven En zo kan het gebeuren dat ideeën onafhankelijk van elkaar tegelijk worden gebracht Maar die tijdgeest verklaart niet de nabootsing van Honda. Een week geleden brachten ze een pagina-grote advertentie van een nieuw model stationwagen. Op de achtergrond stond een sportwagen mei een aanhanger. Die moest de sportieve-nieuweling-met-veel ruimte uitbeel den. Jammer Volvo had exact datzelfde concept drie jaar geleden al in een Amerikaanse campag ne gebruikt. „Een beetje doorzichtig", vond ac teur Luc Lutz, die de prijzen uitreikte Maar Jack P. de Graaff van het Amsterdamse reclamebureau dat de advertentie had gemaakt, wist van niets: „Met de hand op het hart. Als we het geweten hadden, hadden we het niet zo gedaan Maar je kan niet alles weten". Het is voor De Graaff en Honda geen reden de campagne te staken. /Ms er maar over je gesproken wordt, zo luidt het adagi- Drie jaar cel voor man die 17-jarig meisje doodreed UTRECHT «CPP De Utrechtse rechtbank heeft een 50-jarige Amersfoorter we gens doodslag veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en een rijverbod van zes jaar. De man had in Hoogland in dronken toestand een 17-jarige voet- gangster dood gereden. Het is de eerste keer dat de Utrechtse rechtbank een dronken auto mobilist heeft veroordeeld we gens doodslag. Na een kroegen tocht reed de man in februari in zijn auto naar huis. Hij schepte een 17-jarig meisje en reed door zonder te stoppen. De zaak kwam aan het licht toen hij even later weer betrokken raak te bij een ongeval. Volgens Sasku I -ï.ijx r ,m <i<' medezeggenschapsraad heeft dc opleiding geen werkplan en f;aan veel plannen om onduide- ijke reden niet door. De studenten en docenten verwijten Floore voorts dat hij niemand betrekt bij het leggen van nieuwe internationale con tacten. laaper „Hij gaat onaan gekondigd naar een conservato rium in St. Petersburg en tekent een uitwisselingscontract. Dan staan wij voor een voldongen feit. Er worden veel van die dure reizen gemaakt. En als het geld op is. moet de opleiding zomaar verdwijnen. Dit kan niet langer zo doorgaan We worden stel selmatig misleid en blijven ver stoken van belangrijke informa- Docenten, studenten en de me dezeggenschapsraad van het Rotterdams Conservatorium hebben getriomfeerd: de oplei ding tot popdocent mag voorlo pig blijven. Onder druk van pro testen en een dreigend kort ge ding heeft conservatorium-di recteur Floore bakzeil ge haald. Deze week werd bekend dat de enige professionele opleiding tot popdocent in Nederland zou sluiten. Dat gaat nu niet door. Van enig vertrouwen in Floore is inmiddels geen sprake meer. Elke vorm van beleid zou ont breken. De directeur weigert zijn handelswijze - ook aan de pers - toe te lichten. Ministeries geven 3,5 miljoen gulden subsidie Samen met het Jellinekcentrum gaat het Acade misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam onderzoeken waarom mensen verslaafd raken en wat er het beste tegen te doen is. Daartoe wordt begin 1993 een nieuw centrum voor verslavings onderzoek opgericht De ministeries van wvc en onderwijs geven er een subsidie van 3.5 miljoen gulden voor. Nederland telt. grof geschat, tussen de 100.000 en 200.000 verslaafden. Naast gok- en mediciin- verslaafden zijn alcoholici en drugsverslaafden het meest bekend. Veel is bekend over de sociaal maatschappelijke problemen die aan een versla ving ten grondslag liggen. Veel minder weet metj over de psychische oorzaken en de meest effec tieve methode van behandeling „Verslavingszorg is een wereld apart", zegt Krof. dr B. Gersons, hoogleraar psychiatrie en oofd van het psychiatrisch centrum van het AMC. „Het kent geen eigen specialisten cn is vooral afhankelijk van hulpverleners van allerlei pluimage. Patiëntgebonden onderzoek is nog on voldoende van de grond gekomen. En dat terwijl het toch om een grom m.i.itM happelijk probleem gaat. „Het merendeel van de behandelmethoden is opgedaan in de klinische praktijk. Maar nooit werd onderzocht wat het effect is. Wat wij willen weten is WSÜD0 irnmnDn mWIMl tMMNO b^j wie een behandelingsmethode wél werkt en wel ke kenmerken de groep heeft waarbij zo'n behan deling niet aanslaat We hopen te weet te komen wat verslavingsproblematiek nu precies is' Het onderzoek stoelt op twee belangrijke pij lers. Enerzijds wordt gekeken naar de stoornissen in de persoonlijkheid van patiënten cn de psychi sche achtergronden Anderzijds wordt het onder zoek gericht op kinderen van verslaafden Daarbij wordt vooral gekeken naar biologische factoren die kunnen leiden tol een vrrsl.mng Gersons: „Bij de kinderen gaan wc kijken naar het gedrag. Sommige kinderen rijn bijvoorbeeld hyperactief, weer anderen hebben concentratie- problemen Ook kijken we naar traumatische fac toren op de kinderleeftijd Al lang is aangetoond dat sociale factoren leiden tot drank en drugsmisbruik. Maar lang niet al die kinderen krijgen een verslaving. Wat we vooral willen we ten is waar die verschillen zitten Gersons bestrijdt overigens het idee dat het aantal verslaafden de laatste decennia verhou dingsgewijs sterk is toegenomen „Laten we wH wezen, vroeger kregen de mensen hun ioon uit betaald in de kroeg Toen had je ontzettend ved alcoholverslaafden KNMG pleit voor betere voorlichting Ruim zestig procent van dc in stellingen in de extramurale ge zondheidszorg heeft bij een on derzoek gezegd dat ze papier, chemisch afval, naalden en spuiten scheiden van het overi ge afval. Maar bij een kleine vijf tien procent van de onderzoch te instellingen komen viltstiften, schoonmaakmiddelen. kwik thermometers en zelfs anatomi sche resten bij het „gewone" af val terecht. Het onderzoek is uitgevoerd door de landelijke Vereniging van Sociaal Geneeskundigen (LVSG) op initiatief van de com missie arts en milieu van de overkoepelende artsenorganisa tie KNMG. Er deden 108 instel lingen aan mee onder meer ba sisgezondheidsdiensten. kruis verenigingen. bloedbanken, trombosediensten. Riaggs, abortusklinieken cn verzor- (PnRV m vrrptcrshui/rn t* rrsultaten staan in net blad Me disch Contact. Voor het verwerkrn en schei den van zieken huisafval be staan strenge regels, maar voor het afval in de rest van dc ge zondheidszorg nog niet. „In en kele gevallen blijkt dat medicij nen. chemisch afval, naalden, mesjes en specifiek medisch af val zonder beschermende maatregelen buiten worden op geslagen", aldus de onderzoo- Dc onderzoekers constateren grote onduidelijkheid over dc manier waarop met afvalstoffen moet worden omgegaan. Het ontbreken van goede opslag mogelijkheden blijkt een knel punt. Als er al interne richtlij nen bestaan, ontbreekt vaak hit geld om ernaar te weTken Artikelen die worden gebruikt bij dc behandeling cn verzor ging van zieken thuis (zoals in- jecticmateriaal van de wiikver- plrgin») ««mm volgent ie on- derzoekcTS nog een probleem dat letterlijk blijft liggen ved van dit afval belandt bij het gc- wonc huisvuil. De KNMG commissie pleit voor een actieplan voor de scheiding, opslag en afvoer van afvalstoffen rn aanvullend on derzoek cn een betere informa- tirvoor/ienmg \erder vindt ze dat de extra kosten daarvoor moeten kunnen worden door berekend. Netwerk persoonsgegevens van start den haag De eerste negen gemeenten en enkele afnemers zijn per 1 mei aangesloten op het netwerk Gemeentelijke Basis Ad ministratie Persoonsgegevens (GBA). Dat netwerk gaat de oude. handmatige bevolkingsadministratie vervangen. Het ministerie van binnenlandse zaken noemt het GBA-project één van de grootste automatiseringsprojecten bij de Nederlandse overheid. De komende twee jaar zullen alle 647 gemeenten en ongeveer een tiende van de 300 afnemers (bij voorbeeld belastingdienst, pensioenfondsen, bedrijfsverenigingen en het ministerie van de fensie) op het netwerk worden aangesloten. Nog te vaak Salmonella in kip den haag De besmetting van kip- en kipprodukten met de ziek teverwekkende Salmonella- en Campylobacter-bacteriën blijft op een gevaarlijk hoog niveau. Dat constateert de regionale Keu ringsdienst van Waren Den Haag in het jaarverslag over 1991. Onder de dienst vallen 41 gemeenten. Van de onderzochte kip produkten bleek 36 procent besmet te zijn met Salmonella's en 37 procent met de even gevaarlijke Campylobacter-bacterie. Be smetting met de Salmonella-bacterie kan vooral bij oudere men sen dodelijk zijn. Laatkomers staan voor dichte deur Rotterdam Studenten bedrijfskunde van de Erasmus Universi teit in Rotterdam mogen geen college meer volgen als ze te laat komen. Op last van hoogleraar prof. mr. drs. P. Ophof ging de deur van de aula gistermorgen stipt om negen uur op slot. Twee beveiligingsbeambten zorgden voor de opvang van de laatko mers. De hoogleraar had geweigerd nog langer college te geven als de studenten niet op tijd kwamen en als ze zich niet beter ge droegen. Hij heeft het bestuur van de faculteit gevraag om een •soort gedragscode, die docenten de mogelijkheid geeft de colle ges te staken als de studenten voortdurend zitten te kletsen. Haarlemse Joh. Enschedé krijgt drukorder Het fraudebestendige identiteitsbewijs komt volgend jaar al op de markt. Het wordt ontwikkeld in opdracht van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Joh. En schedé Zn. uit Haarlem gaat de kaarten drukken. Tien Europese grafische ondernemingen hadden een offerte gedaan. rotterdam/hengelo gpp De ID-kaart is in de eerste plaats bestemd voor mensen die geen paspoort of rijbewijs hebben of zo'n document niet voortdurend bij zich willen dra gen. De prijs komt rond de der tig gulden te liggen. Dat heeft de Hengelose ge meentesecretaris R. Poort deze week bekendgemaakt op een studiedag in Rotterdam. Poort was lid van de werkgroep van de VNG die zich de afgelopen twee jaar met de voorbereiding van het nieuwe identiteitsbewijs heeft beziggehouden. Aanleiding voor de ontwikke ling van de ID-kaart was dat burgers zich steeds vaker moe ten legitimeren. Omdat niet ie dere burger een rijbewijs of pas poort heeft, heeft de VNG, in overleg met de ministeries van binnenlandse zaken en justitie en de Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) de kaart ont wikkeld. Volgens Poort is uit de prak tijk gebleken dat aan het identi teitsbewijs grote behoefte be staat. Veel Nederlandse ge meenten hebben de afgelopen jaren al pasjes en kaarten op de markt gebracht, waardoor wild groei is ontstaan. Ook waren de gemeentelijke kaarten fraude gevoelig. „De meeste waren gemakke lijk na te maken. Zo zijn er ge meenten die een uittreksel uit het bevolkingsregister met een aangehechte pasfoto al als een gemeentelijk identiteitsbewijs bestempelen. Daardoor werden die kaarten niet erg serieus ge- De nieuwe kaart is fraudebe stendig. Het procédé van Joh. Enschedé is door de CRI getest. Gebruik van de kaart is vrijwil lig, maar de VNG hoopt dat de gemeenten de uitgifte-van eigen kaarten gaan staken. Volgens Poort is uitgifte met ingang van 1 januari mogelijk en zou de ID- kaart op elk gemeentehuis ver krijgbaar moeten zijn. Hij ver wacht dat de kaart eenzelfde ju ridische status zal krijgen als paspoort en rijbewijs en snel zal inburgeren. Orthopedagoog Kok in boek voor leraren, maar ook voor ouders „Het is niet zo moeilijk om kin deren op te voeden. Je moet al leen van ze houden. Dat is al les". Jarenlang hielp orthopeda goog J. Kok ouders, groepslei ders en leraren met opvoeden. In internaten zag hij talloze 'probleemkinderen' en toch is de orthopedagoog nog optimis tisch over opvoeden. „Ouders moeten gewoon zichzelf zijn, dan komen ze heel ver". Kok, die al veel werken over opvoeden op zijn naam heeft staan, heeft een nieuw boek ge publiceerd. 'Opvoeden als be roep - een inleiding voor groepsopvoeders en leraren', is toegankelijk geschreven. Toe komstige leraren, kinderpsychi aters, jeugduelzijnswerkers, maar ook ouders kunnen er hruikbare tips uit halen. Opvoeden is niet moeilijk, maar is de laatste jaren wel steeds ingewikkelder geworden, stelt Kok. Vooral ouders die zijn grootgebracht in de jaren zestig, een periode waarin normen en waarden leken te zijn verdwe nen, hebben moeite met de op voeding. Deze 'ouders van nu' pieke ren over bijna ailes: ze weten niet of ze hun kind naar een de gelijke of juist naar een wat speelsere school moeten sturen. Ze hebben twijfels over seksuele voorlichting: Moet een jongen van dertien wel of niet weten hoe je een condoom moet ge bruiken? Als ouders voortdurend twij felen, kunnen kinderen een zwakke karakterstructuur verto nen. Sommige opvoeders dur ven hun kinderen nauwelijks een 'standje' te geven, omdat dat uit de tijd zou zijn. Daar door kunnen kinderen onzeker worden of juist tot het uiterste hun grenzen gaan uittesten. Kok vindt dat ouders kinde ren wel af en toe moeten corri geren. maar op een eerlijke ma nier. „Stel: vader komt dood moe van zijn werk en verschuilt zich achter de krant. Pietje wil met papa spelen en gooit z'n bal dwars door de krant. Als va der zegt: 'Je gunt je vader ook nooit rust', maakt hij een grote fout Dan gaat hij alleen van zijn eigen gevoel uit. Maar als hij eerlijk vertelt dat hij moe is en geen zin heeft om te spelen, zal Pietje daar goed op reageren. Kinderen zijn namelijk heel re- eel". Ouders hebben de neiging zich te 'verdubbelen', stelt Kok in zijn boek. Hiermee bedoelt hij dat opvoeders zichzelf in hun kinderen willen terugzien. Als vader beeldhouwer is, zal hij er alles aan doen om zijn kind hiervoor te interesseren. Kok: „Aan die 'verdubbeling' valt niet te ontkomen, maar ou ders moeten ervoor oppassen dat ze hun ideeën niet door drammen. Ze dwingen een kind dan een persoon te worden die het niet kan zijn. Het kind gaat dagdromen, wordt stil en sluit zich af voor de buitenwereld. Of het gaat zich verzetten. Ouders moeten accepteren dat een kind anders is dan zij wensen". Vooral ouders die zeggen 'een slechte jeugd te hebben gehad', hebben moeite met opvoeden. Ze gunnen hun kinderen allerlei leuke dingen, maar kunnen daarin te ver gaan, stelt Kok. „Een man die vroeger wegens geloofsovertuiging bijna niets mocht, maakt zijn kind lid van allerlei clubs. Maar hij wacht niet af wat het kind wil. Ook als ze alles mogen, kunnen kinde ren behoorlijk in de war raken". Veel ouders zijn onzeker over de opvoeding. Ze zijn bang dat ze het niet goed doen. Kok drukt de lezer op het hart dat hij zo veel mogelijk zichzelf moet zijn. „Opvoeders moeten vooral niet het deftige 'opvoed-corset' aantrekken. Niet een ernstig, soms zelfs plechtig toontje aan nemen en zeggen: Luister eens, kindje Preken hebben geen zin, een kind prikt daar door heen. Bij voorbeeld: Moeder heeft een hekel aan de tante die op visite komt en laat dat mer ken ook. Vervolgens zegt ze op gemaakte toon tegen de kinde ren dat ze wel aardig moeten te gen tante. Dat werkt dus niet." Als ouders eerlijk zijn en rede lijk met elkaar omgaan, is op voeden niet zo moeilijk. De op voeding verloopt dan als een natuurlijk proces en niet als een reeks van regeltjes die kinderen moeten aanleren. „En je hoeft niet 24 uur per dag gezellig en harmonieus te zijn. Als je barst van de koppijn, zeg je dat ge woon. Kinderen houden daar echt wel rekening mee". FOTO CPD Er heerst onrust bij de Veiligheidsdienst van het Ko ninklijk Huis (VDKH). De medewerkers wachten al een paar jaar op een goede honorering van de overuren en klagen over de hoge werkdruk. Namens de Veiligheids dienst zal de Algemene Christelijke Politiebond (ACP) de kwestie donderdag bespreken op het ministerie van justitie, de werkgever van de koninklijke veiligheids agenten. In een brief aan de vaste kamercommissie voor Politie zaken doen verontruste medewerkers hun beklag. En dat is zeldzaam, want lijfwachten van de koninklijke familie opereren in het geheim. De medewerkers vrezen zelfs dat de veiligheid van de koninklijke familie gevaar loopt. ACP-voorzitter M. Blijleven erkent de problemen, maar vindt de brief overdreven van toon. Hij ontkent dat de koningin en haar familie gevaar zouden lopen door de werkdruk en de onvrede bij de Veiligheidsdienst. De ruim 120 veiligheidsagenten maken gigantisch veel overuren. Honderd uren per week is geen uitzondering. Volgens de huidige regeling krijgen ze alleen de eerste 43 overuren vergoed. Blijleven vindt dat de koninklijke lijfwachten moeten worden gehonoreerd volgens artikel 18 van het Ambte narenreglement, dat de diensttijden van de politiemen sen vaststelt. Hierin staat dat alle uren na de achturige- werkdag, binnen twee maanden in geld of in vrije tijd moeten worden vergoed. Slaapdiensten in bij voorbeeld de vakantieoorden Porto Ercolé of Lech worden echter niet meegerekend. „Voor slapen hoeven ze geen geld te krijgen", stelt Blijleven. Het hoofd van de' Veiligheidsdienst Koninklijk Huis, kolonel F.J. Laméris, vindt het voorstel van de ACP be grijpelijk, maar zegt er geen geld voor te hebben. Extra geld voor de lijfwachten betekent minder mensen voor de bewaking. En dat vindt de ACP-voorzitter op zijn beurt weer onacceptabel omdat dat de werkdruk op de lijfwachten weer verhoogt. Hij zal het ministerie van jus titie volgende week dan ook vragen meer geld op tafel te leggen voor het elitecorps. De Veiligheidsdienst van het Koninklijk huis is in 1828 opgericht, tijdens de regering van koning Willem I. Tot rüim na de Tweede Wereldoorlog was het een erebaan tje. Die eervolle opdracht is definitief voorbij. Inmiddels moeten de medewerkers van de Veiligheidsdienst 24 uur per dag in de onmiddellijke nabijheid van de dertien le den van de koninklijke familie zijn. Dat is lastig gewor den, omdat de familie verspreid over het land woont en omdat de jonge prinsen de lijfwachten handenvol werk bezorgen. De lijfwachten moeten de prinsen immers ook volgen in kroegen, disco's en op studentenfeestjes. Lijfwachten van de koninklijke familie in actie tijdens de opening van de Oosterscheldedam in 1986. Orthopedagoog Kok over opvoeden: zi|n." „Ouders moeten gewoon zichzelf FOTO OPO ROLAND Dl BKiMN Lijfwachten klagen over werkdruk

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5