Los Angeles vreest de toekomst W= 'Moge God jullie harten breken' ZATERDAG 9 ME11992 Jury was perfecte afspiegeling van deftig Simi Valley Brede lanen, gazons met bloeiende struiken en planten. Bungalows met garages die per definitie aan twee auto's ruimte bieden: de Dodge of Lin coln voor de heer des huizes, de sportwagen met open dak als tweede autootje voor de echtgenote. Met. om het wa genpark te completeren, nog een camper voor de deur. Simi Valley. Nauwelijks een uur rijden vanuit de verpau perde wijken van South-Central Los Angeles. Een collectie bungalows van het onmiskenbare type 'made in USA', gele gen aan weerszijden van de hoofd- en tevens enige winkel straat. De lommerrijke woonwijkjes ademen de sfeer van party's en rijkdom. Privézwembaden zijn een 'must'. Tot voor kort had nog nauwelijks iemand van het als con servatief te boek staande stadje gehoord. En de krap tien duizend inwoners hadden dat graag zo gehouden. Ware het niet dat het lot anders beschikte. Want Simi Valley is tegen woordig synoniem voor de sier vrijgesproken agenten die zo weinig zachtzinnig met hun arrestant Rodney King omgin gen. Alle twaalf juryleden komen uit het stadje. Zes mannen en zes vrouwen, vaderend in leeftijd van 38 tot 65 jaar en half om half Republikein- dan wel Democraat-van-huis uit Simi Valley kent een overwegend blanke bevolking. Tot de weinige uitzonderingen behoren de uitbaters van het Chinese restaurant Imperial Vandaar ook dat de jury op twee kleurlingen na uit blanken bestond. Een perfecte af spiegeling van de plaatselijke samenleving, maar minder van de county (het gewest) Los Angeles. SINDS DE opzienbarende beslissing van de jury is het ge daan met de rust in het slaperige stadje. Zij het dan op een andere manier dan in de op 65 kilometer verwijderde get to's van Los Angeles het geval was. De post kreeg het de eer ste dagen na de uitspraak opvallend druk vanwege het aan tal te bestellen dreigbrieven aan het adres van de juryleden. En ook de telefoons rinkelden dagen achtereen omdat velen anoniem hun gram wensten te halen. Maar tot dusver bleef dat beperkt tot twaalf gezinnen Tot afgelopen woensdag, precies een week na de gerucht makende beslissing. Toen viel een stoet van een kleine tweehonderd actievoerende bewoners uit de gekwelde buurten van Los Angeles luidkeels protesterend Simi Valley binnen. Hun boodschap was luid en duidelijk 'Simi Valley is Death Valley'. Het was het eerste protest ter plaatse. Als twee werelden stonden ze tegenover elkaar zij die het patent hebben op de Amerikaanse Droom, en zij die het met een luchtspiegeling er van moeten doen. De wereld van het privézwembad in de weelderige achtertuin contra die van een lekkende kraan boven het te kleine aanrecht De demonstranten hieven in het centnim spreekkoren aan waarin ze Simi Valley als 'broedplaats van racisme' be stempelden. En ze plakten leuzen als 'Stop de ongerechtig heid' op autoruiten en -portiers „Het zal hier nooit meer vredig zijn", sprak een actievoerder met bitterheid in zijn stem. „Wij bidden dat God jullie harten moge breken." HET VERBALE geweld duurde een uur Na van de eerste schrik te zijn bekomen, gingen de inwoners van Simi Valley in de tegenaanval ..Dit is geen Death Valley; dit is Simi Val lev en het is mijn thuis", schreeuwde een al oudere man te rug Hij kreeg bijval; „Jullie beschamen de hele blanke ge meenschap hier En „Het getuigt van totaal onbegrip om de naam van deze stad te bezoedelen voor iets dat in South- Central LA is gebeurd En: „Het is oneerlijk Simi Valley zo te portretteren De bewoners bleven na het vertrok van de groep actievoe renden verbouwereerd achteT ien vrouw: „We betalen ge noeg belasting, maar ut/ worden niet beschermd door de politie."' Een plunderaar doet een complete tweezitsbank van eigenaar verwisselen. De gapende kloof tussen arme zwarten en rijke blanken in Los Angeles heeft een grote rol ge- T speeld in het ongebreidelde ge- weid van vorige week. Want het rassenprobleem is nauw ver want aan het economische pro bleem. Het afgelopen jaar ver loren 94.000 mensen hun baan.' En het eind van de neerwaartse spiraal is nog lang niet in zicht. Rob Hirdes peilde de gemoede ren in een gehavende metro pool. foto ap Twee plunderaars worden in de handboeien geslagen. 'Het verzet in de kansarme wijken is als een veenbrand' ijdbeens en met de armen elkaar geslagen staat hij zijn leeggeroofde en ver- e( nielde winkel. Het in de haast aangebrachte stuk karton met daarop geschreven 'Black apt. owner. Black power' heeft niet mogen baten. Want de plundertochten geschiedden zonder aanzien des persoons. De zwarte eigenaar wil niet meer praten over wat is gebeurd. „It's over", zegt hij ter- .1 •- wijl hij zich omdraait. Kernachtiger had hij Khet niet kunnen uitdrukken. Het is over; voorbij. En dat in meer dan één opzicht; zijn zaak. de rellen en de American dream. Het gif van de rassenhaat heeft zijn1 uitwerking niet \/kj gemist. 1 v Los Angeles, Amerika's op één na grootste KELM stad, is er een van uitersten. Met tot veler ver beelding sprekende wijken als Hollywood en Beverly Hills, waande overtreffende trap van €rijk, rijker, rijkst eigenlijk nog niet overtref fend genoeg is. En met wijken die tot nie- mands verbeelding spreken: de woonoorden van de have-nots, de derderangsburgers. De jungle van LA In de loop der jaren is de gapende kloof l: tussen arm en rijk, tussen zwart en blank, al leen maar groter geworden. Van de economi sche groei in de jaren taebtig hebben vooral de hoogste inkomensgroepen geprofiteerd. De allerarmsten gingen er nog verder op ach teruit. De Federale Reserve Board, een beetje te vergelijken met de Nederlandsche Bank, publiceerde deze gegevens nog niet zo lang geleden. Ongetwijfeld.heeft dat meegespeeld in het ongebreidelde geweld van vorige week. Want het rassenprobleem is nauw verwant aan het economische probleem. Schandvlek LA's zwarte burgemeester Tom Bradley en velen met hem hebben een klemmend beroep gedaan op het nationaal geweten, op dat de ergste schandvlek in de moderne ge schiedenis van de Verenigde Staten niet nog maals het blazoen zal bevuilen. Maar lang niet iedereen is daar gerust op. „Economisch gaat het niet goed", consta teert Jack Kyser, mediawoordvoerder van the lijk Economie Development Corporation in Los Angeles. „Het land verkeert in een recessie. Daar worden de minder bedeelden als eerste het slachtoffer van. Dat is een bijna wetmatig gegeven. En het geval wil dat juist een stad als de onze onevenredig veel inwoners telt die op de rand van het bestaansminimum balanceren. Of zelfs daar nog onder. De get to's zijn er het levende bewijs van. Bovendien was het vorig jaar voor het eerst dat er meer blanken uit de stad wegtrokken dan zich er vestigden." Zolang die neerwaartse economische spi- -raai niet wordt teruggebogen, vreest Kyser voor het ergste. Zijn toekomstvisie, louter ge- Ibaseerd op voor zichzelf sprekend cijferma teriaal, laat weinig ruimte voor optimisme. .Amerika kampt met een groot probleem. Dat van de werklozen. Landelijk lag het per centage in maart van dit jaar op 7,3 procent, maar in LA bedroeg dat zelfs negen pro- E Hij heeft de cijfers, die terugslaan op Los I Angeles, onder handbereik: „Vorig jaar maart hadden er 4.152.000 mensen een baan. Een jaar nadien was dat aantal afgenomen tot 4.058.000. In totaal verloren de afgelopen twaalf maanden dus 94.000 mensen hier hun baan. Daardoor kwam het aantal werklozen uit op ruim 403.000. Oorzaken zijn gemakke- lijk aan te wijzen. Neem, naast de algehele j economische neergang, bij voorbeeld het einde van de Koude Oorlog. Alleen de defen sie-industrie. Northrop en Lockheed, heeft al Rodney King, met wiens afranseling het allemaal begon. foto afp duizenden mensen moeten ontslaan." Voor het lopende jaar verwachtte hij aanvankelijk nog eens 55.000 werklozen er bij. „Maar nu, na de rellen, zal dat aantal nog wel bijgesteld moeten worden", verwacht Kyser. Het toerisme is, na de industrie, de tweede bedrijfstak van Los Angeles. Michael Collins van The Los Angeles Convêntion and Visitors Bureau is, na wat zich in de stad heeft afge speeld, evenmin gerust op de toekomst. „Het toerisme met name uit het buitenland, zoals uit Japan is een lucratieve aangele genheid. Maar ik ben bang dat de over de he le wereld uitgezonden televisiebeelden de naam van LA. behoorlijk hebben geschaad. Dat zal ongetwijfeld z'n weerslag hebben. Want juist in onze business is image-building belangrijk." Somber Het zijn sombere geluiden, die een 'long hot summer' in het vooruitzicht stellen. Welzijns werker Ronald Fry van de Los Angeles Coun ty is er in elk geval niet gerust op. „Het verzet vanuit de kansarme wijken is als een veen brand. Het kan jaren smeulen voor het aan de oppervlakte komt. Aangekondigde studies, evaluaties om de plotseling de kop opgesto ken onlustgevoelens in kaart te brengen het is allemaal prachtig, maar daar kopen de mensen hier niets voor. Die willen gewoon betere woon- en leefomstandigheden. En liefst zo snel mogelijk. Dat is alles wat ze vra gen." Fry werkt nu tweeënhalf jaar in de Watts, bij uitstek de multiraciale smeltkroes van Los Angeles. De wijk van de losers, de maatschap pelijke hekkensluiters. „Echt constructief valt hier weinig op te bouwen. Het belangrijkste is met de bewoners in contact te blijven. Maar veel verder dan luisteren kom je niet. Je zet je geloofwaardigheid op het spel. Ik heb al heel wat collega's in die korte tijd zien afha ken." In 1965 barstte hier ook de bom. De rellen van toen kostten 34 mensen het leven. „Je ziet het", zegt Fry; „De geschiedenis herhaalt zich in volle hevigheid. We zijn nu 28 jaar en 300 miljoen dollar verder, maar wezenlijk is er niets veranderd." De destijds uitgetrokken gelden moesten het begin vormen van wat we nu sociale ver nieuwing zouden noemen. Het levenspeil in de zwarte woonwijken van Los Angeles moest op een hoger plan worden getild om de sociale tweespalt te overbruggen. Maar er kwam nauwelijks iets van terecht. De plan nen stierven een schone dood; ook al omdat de oorlog in Vietnam een vermogen kostte. President Bush heeft zich inmiddels ge haast om 600 miljoen dollar aan hulp voor de getroffen stadswijken beschikbaar te stellen. Fry zegt cynisch: „Ja, het is wat met die infla- Natlonale gardisten en een politieman tegen het decor van een brandend en geplunderd winkel centrum in centraal Los Angeles. foto afp Het getuigt trouwens naar zijn idee nauwe lijks van enige realiteitszin om met behulp van miljoeneninjecties snel voor een oplos sing te zorgen. „De problemen zijn zó diep geworteld, liggen zowel economisch als soci aal zó verankerd in de totale samenleving dat je in korte tijd geen wonderen mag verwach ten. Je lost niet in een paar jaar de verpaupe ring in die buurten op. Inclusief de bijbeho rende randverschijnselen als drugs en crimi naliteit. Dat vergt jaren en jaren van inspan ning. Maar de vraag is of die tijd nog is gege ven. Eigenlijk staat de Amerikaanse demo cratie terecht." „Het verschil met toen en nu is dat dit keer de rellen zich naar buiten de Watts verplaats ten. Maar dat is simpel te verklaren. In de Watts valt niets meer te plunderen. De strate gie van toen was om de vernielde winkels niet meer op te bouwen. Want dat zou alleen maar opnieuw plundering in de hand wer ken, zo werd gedacht. Welke strategie nu moet worden toegepast? You say it. Kansarmen Intussen is de jongste orgie van plundering en brandstichting tot inzet verheven van de Amerikaanse verkiezingscampagne. Demo craten en Republikeinen bestrijden elkaar om. het hardst vanwege het sociale beleid, zoals dat in de jaren zestig en zeventig is ge voerd. Volgens president Bush zou in die pe riode de kiem zijn gelegd van een zeer explo sief mengsel. Als zo vaak wordt ook nu weer de politieke strijd over de hoofden van de slachtoffers heen gevoerd. Zoals over dat van de 16-Jarige Spaanstalige Sandra Rivaz. Zij behoort tot de categorie kansarmen zonder uitzicht op een redelijke toekomst. Tot vorige week woonde ze samen met haar moeder en haar twee jaar jongere zusje in het getto van IngJewood in South-Central Los Angeles. Ze had al niet veel, maar nu heeft ze helemaal niets meer. Zelfs geen dak meer boven haar hoofd. In een in allerhaast door het Amerikaanse Rode Kruis ingericht opvangcentrum vertelt ze hoe hun woning in een oogwenk door brand werd verwoest. „We waren 's avonds gezellig met z'n drieën thuis, toen ineens al les in brand vloog. Niet alleen ons huis. maar het hele blok. We hebben gauw wat kleren bij elkaar gepakt en zijn naar buiten gerend.' Ze vertelt met horten en stoten. Hoe ze de hele nacht angstig op straat liepen. De vol gende ochtend wat te eten kregen in de kerk. En uiteindelijk bij het noodonderkomen van het Rode Kruis terechtkwamen. Nu is ze niet meer bang. Alleen nog maar boos. „De zwarte mensen bij ons uit de buun zijn gewoon gek geworden Eerst waren we nog vrienden, maar nu niet meer", vat ze haar relaas samen. Haar jongere zusje ligt er apalisch op een j stretcher bij. Wanhoop is in haar ogen te le zen. Het plotselinge bezoek van Michael j Jackson aan het opvangcentnim. ingericht in j de sportzaal van de Dorsey High School mocht daar geen verandering in brengen. Elk 1 meisje zou er van dromen om oog in oog te j staan met het popidool, maar Sandra en haar zusje hebben geen dromen meet Jeugdbenden Op weg naar Farmdale Avenue, waar de noodopvang voor 155 van huis en haard be roofde mensen is Ingericht, kom je ze tegen de gangs. Het is haast onvermijdelijk, want de getto's van LA tellen naar schatting zo n 800 jeugdbenden, elk hun eigen territorium verdedigend. 'Wees voorzichtig onderweg', waarschuw de Carol Tokarszyk van het Rode Kruis nog i tijdens de telefonische afspraak. Maar de groepjes jongeren hebben geen oog voor vreemden. Ze drommen samen voor de uit j gebrande winkels en woonkazernes, op af stand gadegeslagen door leden van de Nailo nale Garde Boven de wijk. waaruit de geur van armoede opstijgt, cirkelt met enige regel maat een politiehclikoptcr „De jeugdbenden zijn de pervontficatie van de sociale onvrede", definieert evangelist j lames T. Thompson van dc 155 leden tellen de Alpha en Omega Baptist Church op West i 54th Street de gangs. „Ze hebben niets, geen baan, geen uitzicht er op en dus ook geen toekomst. Ze hebben nauwelijks een verir den. Althans niet een om op terug te kijken Hel enige dat ze hebben is de straat. Daar ontlenen ze hun status aan." Watts-worker Ronald Fry wel Terwijl de j grauwsluier van het beslaan als een verstik i kende deken over de wijk ligt, wijs' hij naar buiten. „Ik ken ze ook niet allemaal, want rr wisselen snel van samenstelling. Of splitsen zich weer op In meer of mindere mate zou je ze gewelddadig kunnen noemen. Maar vaak vooral naar elkaar toe. Omdat ze de heer en meester willen zijn over hun grondgebied Dan hebben ze In elk geval iets om voor le Ie „Gewapend? )a. maar wie is dat niet Én I Amerika ledereen, over de hele wereld, heeft toch op de televisie kunnen zien hex- eigena ren van winkels met het geweer in de aanslag i hun bezittingen probeerden te verdedigen Burgers hebben in de VS volgens de nu eenmaal algemeen heersende opvatting hei recht om in elk geval zich. geconfronteerd met misdaad en anarchie, te verdedigen Desnoods met gebruik van vuurwapens. Die i zijn nog steeds officieel te verknjgen. Een j vergunning aanvragen bij de politie is alles i wat daar aan te pas komt. Na het natrekken van de antecedenten komt in de regel binnen I twee weken die vergunning los. Alleen In een aantal grote steden, zoals in New York cn Kan Francisco, is vuurwapenbezit officieel vrrbo den Maar niet in lx»s Angelev Volgens een officiële opgave van de Natio nal Rifle Association bevinden zich momrn i teel 200 miljoen wapens onder de mensen Dat is tweemaal zos-eel als dertig jaar gele j den. Fry: „Maar om nou te zeggen dal ieder een zich hierdoor veiliger voelt, valt te befwi) fclen Een gewapende maatschappij Is niei per definitie een veiligr samenleving Als dat zo zou zijn. waren we het veiligste land ter I wereld. Maar de mensen die vorige week op straat waren zullen dat nauwelijks willen he vestigen Overigens is hij weinig ingenomen met de i nu weer plotseling de lu>p opstekende dis I rus*ie over de binnenlandse wapenwedloop j Dat Is weer zoiets dal de aandacht van de wezenlijke problemen afleidt. „Wat de men sen hier nodig hebben zijn betere scholen. I betere banen en een betere gezondheids zorg."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 41