Kabinet versoepelt wet basisvorming Heroïnedoden worden snel weggemoffeld Binnenland Daf overweegt nieuwe aandelen-uitgifte Samenwerking PGGM en Rodamco van de baan Lubbers ziet geen kans wao'ers te ontzien Via Romana Werkgroep PvdA wil grotere rol overheid in plan-Simons 'Conducteur' Ophof heeft eindelijk rust ZATERDAG 9 MEI 1992 3 ANP MÉM PtntouTAj GPO Kleuter schiet zichzelf neer delft» Een 3-jarige kleuter heeft zich gisteren in Delft op de achterbank van een auto door het hoofd geschoten. Het jongetje speelde met een pistool van zijn vader. Beide ouders zaten in de wagen. Het jongetje is intussen geopereerd in het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag. Zijn toestand is vooralsnog stabiel. De vader is aangehouden en zal worden verhoord. De man heeft in paniek na het schot zijn zoontje naar een Delfts ziekenhuis gere den. Daar werd besloten dat een operatie nodig was in Den Haag. Eerste Nederlandse otterstation Leeuwarden Nederland krijgt op korte termijn de beschikking over een otterstation. Het complex komt in het recreatiegebied 'De Groene Ster' nabij Leeuwarden. Volgende maand wordt be gonnen met de eerste fase. de aanleg van het fokstation. Dat maakte maakte voorzitter P. ter Veer van de Stichting Ottersta tion Nederland (SON) gisteren bekend. Voor de start van de bouw is inmiddels genoeg geld binnen, aldus Ter Veer. Voor de rest van het complex is echter nog 2 miljoen gulden nodig. De SON is naarstig op zoek naar sponsors en subsidiegevers. Actie van woonwagenbewoners den bosch Naar schatting zestig bewoners van het regionale woonwagencentrum aan de Vlijmenseweg in Den Bosch hebben gisterochtend om tien uur de hal van het provinciehuis bezet. De groep eiste een gesprek met het college van B en W over de komende opheffing van het centrum. Pas tegen half zeven gis teravond kregen de woonwagenbewoners de toezegging aan staande dinsdag over de problematiek te komen praten op het stadhuis. De groep vertrok daarop zonder problemen. In het centrum wonen vijftig gezinnen, die in het kader van het lande lijke verspreidingbeleid voor woonwagenbewoners moeten ver trekken. Kerncentrale Borssele buiten bedrijf borssele De kerncentrale in Borssele is donderdagmiddag als gevolg van een storing buiten bedrijf gesteld. De storing vormt geen gevaar voor de nucleaire veiligheid. Dit heeft de NV Elektri- citeit-Produktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) gistermid dag meegedeeld. De storing bevindt zich buiten het nucleaire deel van de kerncentrale in het voedingwatersysteem. Na ver wachting kan de kernenergie-eenheid na onderzoek en reparatie dit weekeinde weer aan het net worden geschakeld. De veilig heid van de kerncentrale is niet in het geding. Topman Van der Padt optimistisch eindhoven gpd Vrachtwagenfabrikant Daf over weegt nieuwe aandelen uit te geven om nieuw kapitaal aan te trekken. Dat heeft bestuurs voorzitter A. van der Padt giste ren bekendgemaakt tijdens de aandeelhoudersvergadering in Eindhoven. Hij toonde zich op timistisch over de toekomst ook al voorspelde hij nog een verlies in de eerste helft van dit jaar. Volgens Van der Padt zal het herstel echter nog dit jaar inzet ten. De verkopen beginnen weer aan te trekken en er zijn „belangrijke structurele kosten verlagingen doorgevoerd door onder meer beperking van het personeel", aldus yan der Padt. Tegelijkertijd is het bedrijf erin ÉB 2 totaal ÉMj drijfswagens te ontwikkelen. De Daf 75 en 85 moeten in oktober in produktie gaan. Van der Padt benadrukte dat er met deze nieuwe produkten een comple te serie Daf-bedrijfswagens staat. Van der Padt herhaalde dat het bedrijf het eigen vermogen structureel zal moeten verbete ren. Daartoe is de vrachtwagen fabrikant in gesprek met de Na tionale Investeringsbank. Zou den die gesprekken mislukken, dan sluit Van der Padt niet uit dat er een nieuwe aandelen emissie komt. Daarmee schopte hij tegen het zere been van de aandeelhouders. Die hebben hun aandeel de helft in waarde zien zakken door de slechte gang van zaken bij Daf. Dienstenbond FNV tevreden Zeist anp vorig jaar besloten beide fond sen op verzoek van Rodamco een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van samen werking. Bestuurder H. Vellenga van de Dienstenbond FNV toonde zich tevreden over het afbreken van de besprekingen. „Dat is in het belang van PGGM en zeker ook in het belang van de werk nemers." De FNV-bond heeft zich altijd zorgen gemaakt over de samenwerking omdat de PGGM-mensen die naar Rodamco over zouden moeten stappen er in arbeidsvoorwaar den op achteruit zouden gaan. Ook zouden mensen moeten verhuizen naar Rotterdam. Het pensioenfonds voor de ge zondheidszorg, PGGM, en het vastgoedfonds Rodamco heb ben hun verkennende bespre kingen over verregaande sa menwerking afgebroken. Vol gens een woordvoerder van PGGM zijn de besprekingen af geketst op het probleem van de zeggenschap. „Wij wilden zelf de zeggenschap en de verant woordelijkheid voor onze be staande onroerend-goedporte- feuille behouden. Rodamco wil de niet aan deze wens tegemoet komen en daarom vinden wij voortzetting van het onderzoek niet zinvol", aldus PGGM. Eind 'Alternatief voor plannen bestaat niet' Premier Lubbers ziet geen kans om alle huidige wao'ers te ont zien, zoals de oppositiepartijen en de PvdA in de Tweede Ka mer willen. ..De PvdA heeft een wens op tafel gelegd, maar geen alternatief gepresenteerd. Dat alternatief is er ook niet", aldus Lubbers gisteren na afloop van de ministerraad. Lubbers wees er op dat het ka binet vorig jaar zelf al tevergeefs heeft gezocht naar mogelijkhe den om bestaande wao'ers te ontzien. Er is echter „geen an dere weg" dan het vasthouden aan de bestaande plannen, al dus de premier. Het kabinet wil onder andere de uitkeringen van de huidige wao'ers beneden de vijftig jaar bevriezen op het huidige niveau. De PvdA-fractie maakte vori ge week bekend dat ze die uit keringen alsnog wil ontzien. Daarmee ontstond voor dit idee een kamermeerderheid. Vol gens Lubbers is die meerder heid er echter niet echt, omdat de WD enerzijds en de PvdA. D66 en Groen Links anderzijds volstrekt anders denken over de invulling van nieuw wao-beleid. Lubbers noemde het dan ook 'merkwaardig' dat de oppositie partijen. van links tot rechts, donderdag gezamenlijk een motie tegen de wao-plannen in dienden. Vrijstelling voor één of meer vakken Leerlingen die niet in staat zijn om alle vijftien vakken van de basisvorming met goed gevolg te doorlopen, kun nen vrijstelling krijgen voor één of meer valdcen. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Scholen krijgen zelf de vrijheid te bepalen welke leerlingen wel en welke niet verplicht zullen worden aan de eisen van de basisvor ming te voldoen. den haag gpd-anpheidsgroepen, voor wie het ha- De Eerste Kamer had al eerder aangedrongen op versoepeling van het wetsontwerp voor de basisvorming. De Senaat be handelt de basisvorming, de in voering van een pakket van vijf tien vakken in de eerste jaren van het voortgezet onderwijs, op 19 mei. In de Senaat bestaan grote bezwaren tegen het wets voorstel van PvdA-staatssecre- taris Wallage van onderwijs. Premier Lubbers zei gisteren na afloop van de ministerraad dat de maatregel zich vooral richt op leerlingen uit minder de volledige basisvor ming te zwaar is. „Sommige groepen leerlingen zit je alleen maar dwars, als je die verplicht om alle vijftien vakken te vol gen. Er zijn nu eenmaal jonge ren die van nature meer vakge richt zijn ingesteld", aldus de premier. Het risico dat veel scholen zich nu helemaal niets van de basisvorming zullen aantrekken en gewoon op de oude voet zullen doorgaan, is volgens Lubber nihil. De premier legde er de na druk op dat het overgrote deel van de leerlingen wel in staat zal zijn om te voldoen aan de in de wet vastgelegde 'kerndoelen' van de basisvorming: de mini mumeisen waaraan leerlingen aan het eind van de basisvor ming moeten voldoen. De minister-president kon digde verder een 'ontheffings- beleid' aan voor de opheffing van te kleine scholen in het voortgezet onderwijs. Wallage wil de norm voor opheffing ver hogen tot 240 leerlingen per school, maar daar heeft de Eer ste Kamer grote bezwaren te gen. Een kamermeerderheid vindt dat ook een school die mi nimaal 180 leerlingen heeft, zelfstandig moet kunnen blij- Het kabinet houdt wel vast aan 240 leerlingen per school, maar volgens Lubbers zal een uitzondering worden gemaakt voor kleine scholen die veel leerlingen hebben die de basis vorming niet aankunnen. vy £j numtgen» Toeristische organisaties in het Rijk van Nijmegen en het Duitse Noord-Rijn-Westtalen heb ben, samen met de gemeentebesturen in die streek, een grensoverschrijdende toeristische attractie ont wikkeld: de 'Vla Romana'. De Vla Romana liep tweeduizend Jaar geleden al van Nijmegen naar het Duit se Xanten. In deze beide plaatsen en de tussenliggende gemeenten Ubbergen, Groesbeek. Kranenburg, Kleef, Bedburg en Hau zijn resten van de Romeinse cultuur te vinden. Langs de oorspronkelijke Vla Ro mana is nu een nieuwe route uitgezet die zowel voor automobilisten als fietsers geschikt is en die voert langs alle Romeinse bezienswaardigheden Ter gelegenheid van de Vla Romana Is In het Bijbels Open luchtmuseum Heilig Landstichting in Groesbeek een Romeins Huis nagebouwd. Hier wordt het dagelijks leven van de Romeinen nagebootst terwijl ook maquettes van Romeinse woningbouw te zien zijn. Het Romeinse Huis wordt morgen officieel geopend met onder meer een wijnproeverij, een feestmaaltijd en demonstraties van Romeinse militaire groepen. Gisteren reed een Romeinse strijdwagen over de Via Ro mana, onder Jiet toeziend oog van Romeinse kinderen. fOTO» anp f rans vancxriincK 'Macht verzekeraars beperken den haag anp Een werkgroep uit de PvdA vindt dat de overheid ook in de toekomst de mogelijkheid moet hebben te kunnen bijsturen in de ontwikkeling van de gezond heidzorg. De macht van de ver zekeraars mag niet te groot worden, aldus de werkgroep. De werkgroep, die op verzoek van PvdA-voorzitter Rottenberg een onderzoek heeft ingesteld naar het plan-Simons voor een nieuw stelsel van ziektekosten verzekering, vreest dat in de voorstellen zoals die nu zijn ge formuleerd de verzekeraars te veel macht krijgen. Duidelijk moet blijven wie de eindverantwoordelijkheid blijft dragen, aldus de werkgroep. Te grote macht in handen van de verzekeraars kan volgens de werkgroep leiden tot kostenstij ging en kwaliteitsverlies. Erva ringen in het buitenland wijzen ook in deze richting, aldus het eindrapport van de werkgroep. Op zichzelf is de werkgroep overigens niet tegen het vergro ten van de concurrentie tussen de ziektekostenverzekeraars. De werkgroep draagt het al bekende PvdA-standpunt uit dat een verplicht eigen risico moet worden afgewezen. Dat is in strijd met de keuzevrijheid en de eigen verantwoordelijkheid van de verzekerden, zo meent men. De stelling dat door een eigen risico de kosten van de gezondheidszorg worden ver minderd, mag volgens de werk groep niet klakkeloos worden overgenomen, gezien eerdere ervaringen. Wel komt de werk groep met de suggestie een no- claimkorting op de premie mo gelijk te maken. Daarmee kan de verzekerde zich continu mo tiveren om kostenbewust te kie zen, aldus de werkgroep. Rottenberg heeft de werk groep verzocht zich over het plan-Simons voor een nieuw stelsel van ziektekostenverzeke ring te buigen, omdat de vraag hoe het nu verder moet met de stelselwijziging onderwerp is van gebakkelei tussen PvdA en CDA. Het rapport dient als aan zet voor verdere discussie bin nen de PvdA over het nieuwe stelsel. Uit het rapport blijkt dat de werkgroep geen fundamen tele kritiek heeft op de plannen van de staatssecretaris voor volksgezondheid. Wel wordt nog een aantal suggesties gedaan voor een be tere kostenbeheersing in de ge zondheidszorg. Daarbij worden onder andere genoemd: het kri tischer op hun nut onderzoeken van nieuwe voorzieningen, het opstellen van richtlijnen voor een passend gebruik van voor zieningen in de gezondheids zorg en het tegengaan van het huidige systeem dat veel hulp verleners steeds meer gaan ver dienen naarmate zij meer ver richtingen doen. rotterdam gpd Streng waakt de zaalwacht bij de deuren van de als collegezaal dienstdoende aula van de Eras mus Universiteit. Een laatkomer wordt linea recta teruggestuurd. Binnen in de zaal kun je een speld horen vallen. Helemaal in zijn element brengt hoogleraar Ophof de eerstejaars van be drijfskunde de juridische grond slagen bij. Niks geen geroeze moes of heen en weer geloop. Vorige week vrijdag weigerde Ophof nog langer les te geven, omdat de studenten zich vol gens hem tijdens zijn colleges als 'kleuters' gedroegen. 'Conducteur' Ophof heeft de orde echter hersteld. Conduc teur? „Daar vergelijk ik het maar even mee", zegt de professor na het college. „In het verleden be taalde iedereen braaf zijn tram kaartje. Omdat alle reizigers dat deden, werd de conducteur overbodig en verdween hij van de tram. Na een tijdje liep het spaak. En nu is de conducteur weer terug om zwartrijders op de vingers te tikken. Toen ik nog studeerde, haalden we het niet in ons hoofd met grote groepen tijdens colleges te gaan zitten praten. Er was sociale controle en dat probeer ik nu terug te krijgen De aanwezigheid van de zaal wacht en de commotie rond Ophofs actie werpt vruchten af. De eerstejaars houden keurig hun mond Hun aantal is echter behoorlijk afgenomen: normaal volgen zo n 400 studenten Op hofs colleges, vandaag komen krap 100 eerstejaars op de les af. „Nee, mijn college wordt niet geboycotweet de professor. „Er moet vanmiddag om vier studenten e aan leggen" i de laatste hand ROTTERDAM GPD Heroïnedealers vinden het doorgaans maar niets, een 'overdosis' in een van hun ge bruikerspanden. Vindt de poli tie de dode, dan is het een koud kunstje de dealer op te sporen en in te rekenen. Dus moet het slachtoffer zo snel mogelijk de deur uit, verpakt in het laken of de deken van het bed waarop de dode lag. of het tapijt op de grond. Met grote spoed wordt het lijk naar een stil plekje in de stad gereden, waar het wordt gedumpt. Het wegwerken van een door een overdosis drugs om het le ven gekomen verslaafde werd zo'n anderhalf jaar geleden pas goed in gang gezet met de vondst van vier 'verpakte' Fran sen op rij. Daarna was het regel matig raak. Dit jaar werden al drie 'overdoses' in Rotterdam gevonden, gewikkeld in een ta pijt ofdeken. De eerste werd in maart aan getroffen in de Anna Palowna- straat, een man van Marok kaanse afkomst, verpakt in een opgerold Perzisch kleed dat was dichtgebonden met een stuk elektriciteitsdraad. Ofschoon snel werd geconcludeerd dat de betrokkene het slachtoffer was geworden van een ruzie om drugs, is de zaak niet opgelost. In april was het weer raak, nu op de stoep van de De Visser straat. Een verpleegster van het naburige Sophia Kinderzieken huis trof een ongeveer 25-jarige Zuideuropese man aan, omkap- seld door een laken. Het li chaam lag op een plek. waar drugsverslaafden zich vaak ple gen op te houden. De vondst van een Marok kaanse man gewikkeld in een stuk tapijt op het Grote Kerk plein. gisteren, lijkt perfect in dit rijtje te passen. Hoewel sec tie op het lichaam nog moet plaatsvinden, zijn de vermoe dens dat het gaat om de zoveel ste 'overdosis' meteen al sterk. Zolang de doodsoorzaak niet Politiemensen overleggen na de vondst van e door een overdosis om het leven gekomen. officieel is vastgesteld, blijft een misdrijf een mogelijkheid voor het acht man tellende recher cheteam dat de zaak onder zoekt. Dit team lijkt de gemakkelijk ste klus te hebben van de clubs rechercheurs die sinds gisteren aan de oplossing van drie ver moedelijke misdrijven werken. Het duisterst is vooralsnog de dood van een 17-jarige Belgi sche jongeman die gisteroch tend \Toeg door patrouillerende politiemensen in de berm van de Doenkade vlakbij vlieg veld Zestienhoven werd ge vonden. Een nauwgezet sporen onderzoek werd ingesteld, om dat de jongeman duidelijk door een misdrijf van het leven was beroofd. Iets meer aanknopingspunten zijn er in verband met de dood van een 68 jariee K aapver- diaanse man in de Bellevoyv straat. Hij werd gevonden, na dat kennissen al een tijd niets meer van de doorgaans erg te ruggetrokken man hadden ge hoord. Zestien rechercheurs zijn voor het'onderzoek aan het toch al zwaar belaste politie korps onttrokken. Zij startten het speurwerk met een uitge breid verhoor van omwonen den. In totaal telde de Rotterdam se politie dit jaar al 24 dodelijke slachtoffers van een misdrijf. hi|na MBVhI als in 1991 in to- taaal Oorzaken van dit geweld kan de politie niet geven. Wel vindt zij het opmerkelijk dat in de meeste gevallen van een vuurwapen gebruik is gemaakt Het toenemende wapenbezit kan een van de oorzaken zijn Van de misdrijven die vorig jaar tot 26 slachtoffers leidden is driekwart opgelost. Van de 20 zaken met 24 doden dit jaar. zijn vijf zaken opgelost. In Aantal andere grvallen zijn wel aanhoudingen verricht maar dat heeft nog niet grleid tot het predikaat 'opgelost Gelderland wil tunnels in Betuwelijn De provincie («elderland en de zestien betrokken gemeenten willen alleen meewerken aan de BafelM sp.M.rliin .iK in elk. Ml bij Tiel en Zevenaar tunnels in het tracé worden opgenomen. Dat heeft de Gelderse gedepu teerde I. de Bondt (verkeer en vervoer) gisteren bekendge maakt na afloop van beraad tussen de provincie en de ge meenten. De tunnel onder het Amster dam-Rijnkanaal bij Tiel is vol gens Gelderland nodig om de geluidsoverlast bij Tiel en Kerk- Avezaath op een aanvaardbaar niveau te houden. Door aanleg van een tunnel of op zijn minst een verdiept aangelegde spoor lijn, zou het bovendien niet no dig zijn een acht meter hoge spoordijk bij Echteld aan te leg gen. Het voorgestelde tracé bij Ze venaar is voor de Gelderse over heden helemaal onbespreek baar. De gemeente Zevenaar kwam eerder deze week al met het idee de Betuwelijn voor een groot deel door tunnels te laten lopen. De andere gemeenten en de provincie hebben dit voor stel voor de omgeving van Zeve naar overgenomen als absolute eis richting rijk en NS. Een tracé op maaiveldhoogte bij Zesenaar is vanwege de geluidsoverlast onaanvaardbaar, aldus De Bondt. Volgens de gedeputeerde zal een gezamenli|k Gelders stand punt niet rond 24 juli klaar zijn. Minister Maij van verkeer en waterstaat had daarom ge vraagd. CZ Ziektekosten verlaagt premies met 6 procent mauac» amr De CZ groep Ziektekosten - (130.700 verzekerden i in Til burg heeft gisteren bij de pre sentatie van het jaarverslag over 1991 aangekondigd dat dr pre mies van de mreste polissen per 1 juli 1992 met 6 procent worden vrriaagd CZ garandeert bovendien dat de premies tot en met 31 december 1993 niet zullen stijgen. CZ groep Ziektekosten is het niet eens met staatssecretaris Simons van gezondheidszorg dat de premies omlaag kunnen doordat de ziekenhuiskosten vorig jaar minder zijn gestegen dan de particuliere verzekeraars beweren Bij CZ zijn de kosten per verzekerde met gemiddeld 16 procent gestegen Depre- mieverlaging ts volgens CS al leen maar mogrlljk dankzij een goede reservepositie die Ls ont staan door een actief beleg gingsbeleid in de afgelopen ja ran Granaten ontdekt Op het terrein van het enkele weken gr leden afgebrande Bad hotel in Domburg, zijn gister middag bij graarwerk/AAmhe- den kisten mei in totaal 36 mor tiergranaten aangetroffen. De munitie was in ern dermate slechte staat dat werd besloten de boel tcT plaatse te laten springen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3