waardering en invlped Meer geld, 'Dit werk zelf geeft erg veel voldoening' De Dag vandeVerpleging Allochtone kraamverzorgsters grijpen 'tweede kans' I ZATERDAG 9 MEI 1992 31 Liesbeth Tel (links) op de afdeling intensive care van het Spaame Ziekenhuis in Haarlem: „Patiënten moeten goed begrijpen dat de acties niet tegen hen zijn gericht." foto umtcd fbotm de boahiis vanhouts Wat verdienen Een gediplomeerde zieken- lerzorgster verdient bruto per maand: 2.517 gulden. Een leerling-verpleegkundi ge krijgt de eerste twee jaar bruto /*er maand I 326 gul den m helderde, I fe rrff jaar2.023gulden. Een gediplomeerde ver pleegkundige i vrdient bruto per maand 2.674 gulden, oplopend tot 3.725 gulden. Een verpleegkundige die zich heeft gespecialiseerd krijg, bruto prr maan.l 3.035 gulden, oplopend tot 4.091 gulden Ton Uijl van de stichting Educandum: „Het gaat om de vakbekwaam heid van de kraamverzorgster, niet om de huidskleur." foto hielco kuipers vat het kernprogramma van de opleidingkraamverzorgenden. J-let vakkenpakket vermeldt uit eenlopende vakken als anato mie en maatschappijleer. Ten slotte volgt een stageperiode van een jaar, waarna de oplei ding wordt afgesloten met een examen. Voor de tweede fase van de opleiding zijn speciaal enige docenten aangezocht die eerder werkten in Amsterdam en Brussel. Uijl: „Daar hebben ze veel ervaring opgedaan met het werken in een multiculture le samenleving. Die ervaring blijkt hier goed van pas te ko- Tweede kans De opleiding kraamverzorgende is bedoeld voor vrouwen die een 'tweede kans' op de ar beidsmarkt willen wagen. De leeftijd van de deelnemers loopt uiteen van 22 tot 36 jaar. Om de cursus tot een suc ces te meiken wor den ze volgens Uijl Een Leids project om allochtone kraamverzorgsters op te leiden verloopt buitengewoon succes vol. Van de groep van 18 perso nen die vorig jaar de opleiding begonnen op het Leidse Holt- land college zijn er momenteel nog 14 over, die naar verwach ting allemaal hun diploma zul len behalen. In september be gint een tweede groep. De opleiding wordt verzorgd in samenwerking met de stichting Educandum, de commerciële poot van de school. In samen werking met werkgevers uit de zorgsector verzorgt deze stich ting 'cursussen op maat'. Kraamcentrum Rijn- en Vliet is opdrachtgever voor de cursus kraamzorg. Aanleiding was het toenemende tekort aan kraam hulpen. Een belangrijke oorzaak daar van is het steeds kleiner wor dende aantal schoolverlaters, waardoor steeds minder mensen be schikbaar zijn als (leerling) kraam hulp. Ook het ge brek aan carrière mogelijkheden en de lage salariëring zijn oorzaken van het tekort. Dat laatste probleem wordt ondervangen doordat Educandum meerdere cursus sen aanbiedt, waardoor het mo gelijk wordt 'door te groeien' in de wereld van de zorgsector. Afspiegeling Educandum richt zich juist op allochtonen om ervoor te zor gen dat de beroepsgroep kraamverzorgsters een betere afspiegeling is van de bevolking in Nederland. Momenteel vol gen Turkse, Marokkaanse, Suri naamse en Antilliaanse vrou wen de cursus. „Het gaat niet orh het idee dat een Turkse vrouw per se een Turkse kraam verzorgster zou moeten heb- ben,' zegt Ton Uijl, verbonden aan de stichting Educandum. „Het gaat om de vakbekwaam heid van de kraamverzorgster, niet om de huidskleur. De groep cursisten loopt mo menteel stage bij het kraamcen trum Rijn en Vliet. Problemen heeft dat volgens Uijl nog niet opgeleverd. „Sommige mensen willen geen kleurling, maar dat zijn incidenten. Je kunt via zo'n cursus mensen laten wennen aan het idee dat een kraamhulp niet per se een blanke Neder landse hoeft te zijn. En als men sen dan moeilijk blijven doen kun je ze altijd nog kraamhulp weigeren. Maar dat is geluklcig nog niet voorgekomen." De opleiding bestaat uit drie ge deelten. De eerste drie maan den zijn een voortgezette oplei ding door het CBB (Centnim voor Beroepsoriëntatie en Be roepsuitoefening), waarin aan dacht wordt besteed aan ele- mentaie zaken als taalbeheer sing en rekenen. De tweede periode beslaat maanden en be- 'aan alle kanten i de watten gelegd'. Niet alleen zijn ze na afstuderen ver zekerd van een baan,voordat de opleiding formeel begint is er de voorbereidende cursus, terwijl tijdens de lesuren is gezorgd voor kinderopvang. Ten slotte wordt iedere cursist individueel begeleid door een eigen ment or. „Maar ze maken alle geld en energie die er aan ze wordt ges pendeerd waar," meent Uijl. Een apart probleem voor de al lochtone vrouwen die zoge naamd tweedekans-onderwijs volgen, is dat thuis van ze wordt verwacht dat ze hun taken als moeder en gastvrouw blijven uitoefenen.Als iemand in het weekeinde voorafgaand aan een examen familie op bezoek krijgt, kan te het vergeten om achter de boeken te gaan zitten. De persoonlijke mentor be spreekt dat soort zaken met de cursiste, zodat daarmee in de planning rekening kan worden gehouden," zegt Uijl. Educandum neemt deze pro blemen allemaal voor lief. De markt schreeuwt immers om kraamverzorgenden. „Vaak denken mensen dat wij uit een soort liefdadigheid zo nodig al lochtonen moeten helpen, maar dat is niet het geval. De markt vraagt om mensen in de zorgsector en wij leiden die op. En daar zijn de cursisten ook weer mee geholpen." Doordat nieuwe kraamhulpen werk vinden, blijven meer men sen behouden voor werk in de gezondheidszorg, meent Uijl. „Mensen die vijftien jaar kraamwerk hebben gedaan zijn vaak uitgekeken op hun werk. Ze willen iets anders in de zorgsector, naar ouderenzorg- bijvoorbeeld. Ze hebben een enorme ervaring, maar missen nog specifieke vakkennis om een overstap te maken. Daar hebben wij ook cursussen voor. Anders waren die mensen mis schien gestopt met werken." Binnenshuis Deze keer gaan de verpleegkundigen niet de straat op. .Alles blijft binnenshuis. Er worden onder meer zondagsdiensten ge draaid, er zijn opnamestops, werkonderbre kingen en we houden ons strikt aan het ta kenpakket. Dat betekent dus niets extra's doen. We geven de acties duidelijk van te voren door aan de directie zodat zij maatre gelen kan nemen." Het belangrijkste voor NU '91 is geld, maar ook op andere zaken wil men de aandacht vestigen. „Verpleegkundigen hebben te weinig invloed op het beleid. Een onder zoekscommissie heeft dat vastgesteld in het zogenaamde rapport Wenner. Het advies is dat er een verpleeg-convent moet komen, zeg maar een staf waar verplegend perso neel in zit. Die moet de beleidsmakers met raad en daad terzijde kunnen staan. Kijk, het is niet alleen de dokter die de patiënt beter maakt, ook de zuster werkt daar aan mee. Dus hoort zij een plaats te krijgen in dat convent", aldus Ali Andringa die als ver pleegkundige werkzaam is in het Acade misch Medisch Centrum in Amsterdam. Een ander punt waar NU '91 zich sterk voor wil maken is het functiewaarderingssys teem. Dat moet nodig worden opgekrikt. De psychische belasting van verpleegkundi gen kan daar bijvoorbeeld in worden mee genomen. Ook de zorg wordt onvoldoende gewaardeerd. Je moet tenslotte bepaalde vaardigheden hebben om op een goede manier zorg te verlenen. Meer aandacht moet er ook komen voor oudere verpleegkundigen. Dat wordt in vakjargon het ouder-werknemersbeleid ge noemd. „Neem nou een oudere hoofdzus ter die niet functioneert. Zij wordt tot haar zestigste jaar in de nachtdienst gestopt. Dat zijn wantoestanden." Frustrerend Liesbeth Tel werkt op de afdeling intensive care van het Spaarne Ziekenhuis in Haar lem („ons werk is zwaar, zowel lichamelijk als geestelijk"). Ook zij vindt het frustrerend dat verpleegkundigen en verzorgenden zo weinig betaald krijgen. „Ie werkt dagelijks met leven en dood Ie draagt een grote ver antwoordelijkheid in vergelijking met ande re beroepsgroepen Het verloop onder het personeel is groot Volgens Liesbeth haakt een op de tien me dewerkers jaarlijks af „Wat wil je als je zo weinig waardering voor je werk krijgten dat bedoel ik dan in geld uitgedrukt Het is cirkel. Het verdient slecht, dus n weg en ook steeds minder en voor dit beroep Het gevolg is personeelstekort en de werkdruk op afde lingen is erg groot Acties zullen er dus komen. Dat staat vooi de dames vast, hoe vervelend zij het ook vinden voor de patiënten. „Maar zij moeten goed begrijpen dat de acties niet tegen hen zijn gericht. Kijk. doen we niets, dan wordt de patiënt uiteindelijk de dupe ervan. En ei genlijk is dat nu al het geval. De werkdruk is hoog in de psy chiatrische verpleging.Als je daarvan uitgaat, krijgen we geen redelijke vergoeding", me nen René Veldhuis en Okke van der Kuijp, verpleegkundigen in psychiatrisch ziekenhuis Vo gelenzang te Bennebroek. „Maar dat het salaris geen vet pot is, wist ik al toen ik in de ge zondheidszorg ging werken", vult René aan. „Het is op een gegeven moment het werk zelf dat voldoening moet geven." Okke van der Kuijp noemt het voor het gemak maar het Flo rence Nightingale-gevoel. „Dat geldt voor veel mensen in zorg- verlenende beroepen. Als je mensen kunt helpen, zodat ze niet dieper in de put komen, dan geeft dat veel voldoening." Okke begon in 1986 als leerling in de B-opleiding. Samen met Sancta Maria in Noordwijker hout heeft Vogelenzang jaarlijks zo n tachtig leerlingen Een en kele blijft na het behalen van het diploma in Vogelenzang werken, zoals Okke van der Kuijp. René Veldhuis begon in de zwakzinnigenzorg. „Ik wilde po litieman worden, maar dat ging niet omdat ik kleurenblind ben De gezondheidszorg trok mij al tijd al aan, maar ik wilde niet in een ziekenhuis werken. Door een beroepskeu zetelt realiseer de ik me dat er nog andere rich tingen waren." De zwakzinnigenzorg hield hij na zes jaar voor gezien. „Het contact met de bewoners zag ik voor mijzelf niet als volwaardig. Ik vond het ook minder prettig dat je te weinig kon doen met het leervermogen van de men- Invalkracht Die drang om iets op anderen over tebrengen, bracht ook Ok ke van der Kuijp in de verple ging. Ook hij begon, nadat hij een opleiding tot fysiotherapeut had afgebroken, als invalkracht in de zwakzinnigenzorg „Ik kan makkelijk iets op mensen over brengen. Dat kon ik daar niet kwijt, hier in Vogelenzang wei- Voor beiden speelt ook mee dat de psychiatrische hulpverlening meer kansen op een carrière biedt. Maar de werkvreugde is belangrijk, onderstrepen ze. Re né: „Financieel is het voor ver-, pleegkundigen alleen aantrek kelijk door de onregelmatig heidstoeslag. Daar staat tegen over dat je vaak met de feest da gen moet werken.' Okke „Het basissalaris is lager dan elders in vergrlijkbarr func ties." F-cn paar procent erbij haalt volgens hem weinig uit. Hel Florence Nightingale- gevoel san psychiatrisch verpleegkundigen „Vorig jaar kregen we er 3.5 procent bij, dat was een rende ment van nul komma nul. Bo vendien kwam één procent daarvan uit het pensioenfonds „Een goed salaris wil iedereen". i;' René Maai wal heb ik aan een paar duizend gulden extra als ik elke dag met tegen zin aan het werk ga? Dat geldt voor veel mensen in de gezond heidszorg Anders zouden ze dit werk niet doen." De afdeling waar René en Okke werken heeft ruimte voor 34 pa tiënten en heeft een open en gesloten afdeling Het werk is niet altijd even makkelijk. ,Je krijgt te maken met agressie Soms sneuvelt er wat of krijg je dingen naar je hoofd gegooid vertelt Okke „Dat is nog tot daar aan toe. Vervelender is de dreiging die soms uitgaat van een groep mensen die onrustig is. Op de lange duur vergt dat veel meer van je uithouaings vermogen René vult aan. „Soms kom je er niet achter waarom er zo'n ge laden sfeer hangt Ie ziet men sen reageren, angstig worden, zich terugtrekken op hun ka mer. Ie kunt dan vaak niet an ders doen dan afwachten tot de kogel door de kerk is." Goed team Volgens Okke is de houding v an de verpleegkundigen van grote invloed op de sfeer op de afde ling. „Wij hebben een goed team in het paviljoen Beuken horst, we doen veel samen, ook buiten het werk Maar als een half team grveld is door griep en er moet met veel invalkrach ten worden gewerkt of als er problemen ziin door mismana gement. dan heeft dat z'n weer slag op de patiënten 1 >an kan het lange lijd rommelen op de afdeling Veel patiënten hebben gebor genheid nodig, meent René ..Is die verstoord, dan bereik je niets." Blijkt een verstoring structureel, dan roepen de vcrpleegkundi gen de hulp in van een psycho loog. die niet alleen de patiën ten maar ook bet team l>ogr leidt. „Het gaat vaak over je ei gen functioneren. Dat is heel bepalend voor het voorkomen van uitwassen", aldus Okke De verpleegkundigen spelen in Vogelenzang een belangrijke rol, ook in de beoordeling van patiënten Een van-de uitgangs punten is dat niemand ooit is uit behandeld'. „Het wonen is hier voor veel patiënten een doel geweest", legt Okke uit. „Dat verandert steeds meer het wordt vaker een middel Het doel is nu mensen meer terug te krijgen in dc maatschappij Een jaarlijks terugkerend probleem: het afsluiten van een nieuwe cao voor het ziekenhuispersoneel. De bonden ei- 'sen 5 procent loonsverhoging. De werkgevers bieden 3,5 procent. Dan nog is er een gat van 40 miljoen gulden in de gezondheidszorg, waarvan de werkgevers vinden dat dit door het rijk moet worden opgehoest. De conflicten zijn er weer en verpleegkundigen en verzorgenden ma ken zich op om actie te gaan voeren. Nieuwe Unie '91 maakt zich weer op voor acties Om een nog steviger vuist te maken naar de werkgevers en Den Haag toe, zijn vorig jaar juni de WIO (Verpleegkundigen en Verzor genden in Opstand) en de NVM (Nationale Maatschappij voor Verpleegkundigen) sa mengegaan Door die fusie is er nu één gro- organisatie, Nieuwe Unie '91 (NU '91 die de belangen behartigt van de hele be roepsgroep. Ali Andringa en Liesbeth Tel, bestuursleden i NU '91zijn al druk bezig die vuist te maken. Als de werkgevers niet akkoord gaan met de looneis, worden er acties ge voerd in de instellingen. De Dag van de Ver pleging op 12 mei hoort op feestelijke wijze e worden doorgebracht. Dat zit er dit jaar liet in. Op die dag zullen er ook acties wor den gevoerd. Verpleegkundigen René Veldhuis en Okke van der Kuijp: „I

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31