Opvolgers Aquino staan in de rij De zeven kanshebbers voor het Filipijnse presidentschap Latijns-Amerika steeds armer en vervuilder Feiten Meningen ZATERDAG 9 ME11992 2 RAMON MITRA (64) Gebqren in een arm gezin op het ei land Palawan. Iheld zich bezig met journalistiek en advocatuur voordat hij in 1957 toetrad tot de diplomatie ke dienst. Werd als diplomaat naar Washington en de VN in New York gestuurd. Gekozen in het huis van afgevaardigden en de senaat, maar werd onder president Marcos gevan gen gezet. Sinds 1987 voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, legde in zijn campagne de nadruk op de ontwikkeling van het platte land en het aanmoedigen van bui tenlandse investeringen. Partij: Strijd van de Democratische Filipino. FIDEL RAMOS (64) Afkomstig uit de provincie Pangasi- nan, achterneef van Aquino. Opge leid in de VS. Onder Marcos be noemd tot bevelhebben van de na tionale politie en later vice-chefstaf van de strijdkrachten. Een van de lei ders van de muiterij die in 1986 tot de val van Marcos leidde. Diezelfde maand tot chefstaf benoemd door Aquino, in 1988 minister van defen- Stond bij zeven couppogingen achter Aquino. Ramos zegt de politiek van Aquino te zullen voortzetten. Legt de nadruk op het herstel van de politie ke stabiliteit. Partij: Volksmacht-Nationale Unie van Christen-Democraten. IMELDA MARCOS (62) Geboorteplaats Manila, arme tak van een rijke familie. Weduwe van de in 1989 in ballingschap overleden ex- president en een van de rijkste vrou wen ter wereld. Bekleedde hoge pos ten in regeringen van haar echtge noot. Keerde vorig jaar november te rug naar de Filipijnen. Beschuldigd van het leeghalen van de staatskas, maar vrijgesproken tijdens proces. Behalve nationale verzoening stelt zij linkse en rechtse rebellen amnestie in het vooruitzicht en wil zij de na druk leggen op de ontwikkeling van de landbouw. Partij: Nieuwe Samenleving Bewe ging MIRIAM DEFENSOR SANTIAGO (46) Geboren in Iloilo-Stad. Rechtenstu die gedeeltelijk in VS. Daarna werk zaam bij Filipijnse ambassade in Washington en Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN in Genève. In 1983 lid van de rechtbank van Quezon-Stad. Verantwoordelijke voor de immigra tiedienst in 1988. Santiago staat be kend om haar scherpe verbale uitval len naar tegenstanders en belooft de corruptie te zullen uitroeien. Voor stander van een versterkt rechtssys teem en amnestie voor politieke ge vangenen. Partij: Volks Hervormingsbeweging. SALVADOR LAUREL (63) Vice-president van de Filipijnen. Af komstig uit een politiek invloedrijke familie. Salvador Laurel was na rech tenstudie in VS senator tot de afkon diging van de noodtoestand in 1972. Gekozen tot voorzitter van de natio nale assemblee, waar hij de oppositie tegen Marcos leidde. In 1985 presi dentskandidaat, maar uiteindelijk running mate van Aquino. Trad in 1987 terug na persoonlijke menings verschillen met de president. Wil fe deraal politiek systeem introduceren. Laurel belooft naast algehele amnes tie een uitgebreid ontwikkelingsplan. Partij: Nacionalista-partij. JOVITO SALONGA (71) Senator. Geboren bij Manila, rech tenstudies in VS. Gevangengezet en gemarteld door de Japanners tijdens de Tweede Wereldoorlog. Lid van het huis van afgevaardigden en de se naat totdat hij in 1972 in de cel be landde. Na zijn vrijlating vertrokken naar de VS, teruggekeerd en in 1987 senaats voorzitter. Salonga werd gezien als stuwende kracht achter de sluiting van de Amerikaanse marinebasis Su- bic Bay. Is voorstander van sociale projecten voor de armen, onderhan deling over de buitenlartdse schuld en toezicht op buitenlandse investe ringen. Partij: Liberale Partij. EDUARDO COJUANCO (56) Zakenman uit een rijke familie in de provincie Tarlac. Werd een van de rijkste mannen op de Filipijnen. Was lid van het huis van afgevaardigden en gouverneur van Tarlac. Met Mar cos meegevlucht na de revolutie van 1986. Hij keerde eind 1989 terug. Cojuangco, een neef van de zittende president Aquino, belooft het begro tingstekort te zullen wegwerken en banen te scheppen door het aan moedigen van particulier onderne merschap. Voorstander van afbeta ling van de buitenlandse schuld. Partij: Nationalistische Volkscoalitie. Zes jaar nadat ze bij een revolutie aan de macht kwam, probeert de Filipijn se president Corazon Aquino te voorkomen dat haar tegenstanders maan dag bij de verkiezingen het roer overnemen. De helft van de belangrijkste presi dentskandidaten had ooit banden met Ferdinand Marcos, de dictator die in 1986 door Aquino werd verdreven. Voor de meeste Filipino's brak met het aantreden van „Cory" een nieuwe tijd aan, een perio de van hoop waarin alles beter zou gaan. Het werd een enorme deceptie. De armoede, de wo ningnood en de corruptie ble ven onaangetast. De landbouw hervorming, die de miljoenen arme pachters en landarbeiders aan een stukje eigen grond moest helpen strandde in het door de (groot)grondbezitters, onder wie Aquino's eigen fami lie, gedomineerde parlement. Verslagen Zes jaar bleken voor Aquino niet genoeg om echt iets te doen. Zij besloot zich dan ook niet kandidaat te stellen voor. een tweede termijn. De kans was groot dat zij zou worden verslagen. Zij sprak haar steun uit voor Fidel Ramos, de voor malige minister van defensie, zonder wie zij een reeks staats grepen niet zou hebben over leefd Ramos moet het op 11 mei op nemen tegen zes andere lief hebbers: Ramon Mitra, de par lementsvoorzitter en kandidaat van de regerende l/iban ng Demokratikong Pilipino (LDP), Eduard „Danding" Cojuangco, een neef van Aquino en een za kenvriend [crony) van Marcos, de huidige vice-president Sal vador Laurel, de bejaarde sena tor Jovito Salonga, Miriam Dc- fensor-Santiago, een voormalig minister van Aquino. En natuurlijk de „IJzeren Vlin der" Imelda Marcos, de wedu we van de verdreven dictator. Tegen haar zijn meer dan 50 aanklachten ingediend wegens medeplichtigheid aan diefstal van meer dan vijf miljard dollar uit de staatskas, tijdens het be wind van haar man. Huilend Wie van deze zeven het uitein delijk zal redden is niet te zeg gen. Alleen Salvador Laurel en Imelda, die huilend en zingend een plaatsje in de harten van de Filipino's trachtte te heroveren, worden als kansloos be schouwd. De Filipino's moeten behalve een nieuwe president ook een nieuw parlement en 17.000 plaatselijke functionaris sen kiezen. Programmatisch lo pen de presidentskandidaten nauwelijks uiteen. Zij beloven veel, waarvan meestal weinig terecht komt en de kiezers we ten dat. In opiniepeilingen liggen Ra mos en Defensor-Santiago vooraan, met elk ongeveer 18 procent van de stemmen. Maar peilingen zeggen in de Filipij nen niets, want het zo belangrij ke platteland is daarin altijd on dervertegenwoordigd en velen besluiten pas op het laatste mo ment aan wie zij hun stem zul len geven. Ramos kan rekenen op steun uit het regeringsapparaat en Defensor-Santiago lijkt vooral profijt te trekken van haar de magogisch optreden. Haar felle uithalen naar de alomaanwezi- ge corruptie (critici werden be ledigd met termen als schim- melhoofd of „toe aan een her senoperatie") en de foto's waar zij wordt afgebeeld met een pistool in de hand levereahaar in de peilingen veel aanhang op. Vermogen Als alles op traditioneel Filipijn se wijze verloopt dan moet de winnaar komen uit het tweetal Cojuangco en Mitra. De puissant rijke king-crony Co juangco, die zijn vermogen vooral vergaarde dankzij zijn banden met Marcos, en de kan didaat van de regeringspartij Mitra beschikken over goed ge smeerde politieke machines. In de Filipijnen stond dat vroeger garant voor een goede score. Een medewerker van Mitra zei daarover: „Zolang een arme boer in een verafgelegen ge hucht naar een politicus moet gaan voor geld om een familie lid te begraven of om medicij nen te kopen voor zijn zieke kind, zullen partij-apparaten belangrijk zijn". Salonga wordt gezien als onom koopbaar en iemand met scho ne handen. Hij is de favoriet van de intellectuelen, maar zijn verkiezingsapparaat is klein. Aartsbisschop Van fceer groot belang in deze tot nu toe relatief zuivere ver kiezingstijd (alle kandidaten ondertekenden een convenant waarin zij beloofden geen ge bruik te maken van geweld en zich bij de uitslag neer te leg gen) zijn de kerken en met na me de katholieke kerk, in de persoon van de aartsbisschop van Manila, Jaime Sin, Azië's ei gen Richelieu. In de Filipijnen, waar' meer dan 80 protent van de mensen roomskatholiek is, generen de kerkelijke leiders zich in het ge heel niet voor het geven van stemadviezen. Enkele dagen nadat duidelijk werd dat de zeer conservatieve evangelische kerk Iglesia ni Christo (INC) partij had gekozen voor Cojuangco publiceerde Sin een pastorale brief waarin hij „de onderdruk kers en plunderaars" van het Marcos-regime veroordeelde. Daarmee smoorde hij de ambi ties van Imelda. Hij haalde ook uit naar „hen die zich schuldig maakten aan cro- ny-kapitalisme", een niet al te subtiele verwijzing naar Co juangco. Een week later was Ra mos aan de beurt (een pro testant, net als Salonga, maar dat was niet de reden, zo zei Sin), wegens diens jarenlange trouwe dienst in het leger van Marcos. Ramos was 14 jaar lang waarnemend chef-staf en liep pas op het allerlaatste moment, in 1986, over naar het kamp van Aquino. Voorkeur De katholieke kerk heeft duide lijk laten doorschemeren een voorkeur te hebben voor parle- menstvoorzitter Mitra, een roomskatholiek. Vooral Mitra's kandidaat voor het vice-presi- dentschap, opperrechter Mar- celo Fernan, ligt goed bij Sin. Wat betreft Miriam Santiago hield de aartsbischop het er op dat de Filipijnen geen twee vrouwelijke presidenten achter Imelda Marcos probeert zich huilend en zingend een plaats te verwer ven in het hart van de Filipino's. Opiniepeilingen geven haar weinig kans op het presidentschap. archieffoto afp elkaar kon gebruiken. In deze verkiezingsstrijd zonder tweede ronde, met zeven kandi daten is het waarschijnlijk dat 30 procent van het totale aantal stemmen al genoeg is om geko zen te worden. In zo'n geval is elke stem van groot belang. En het is daarom dat Sin zich zor gen maakt over de invloed van het INC, met meer dan twee miljoen leden, die in het verle den nagenoeg als een hecht blok een kerkelijk stemadvies volgden. Beschuldigingen van corruptie tegen Cojuangco doen de sekte weinig. „Nie mand is volmaakt", zo zei de leider van deze kerk. Er zijn tekenen dat in de Filipij nen een „echte" verandering mogelijk is. Het gaat om de eer ste echte democratische vinger oefening na 20 jaar Marcos- heerschappij en zes jaar Aquino. Indien Ramos, Santiago of Salonga wordt gekozen moet dat gezien worden als een breuk met het verleden, met het sys teem van geld-politiek en patro nage en een slag voor de macht gevestigde groepen. Dan zijn de zes jaar van „Cory" niet voor niets geweest. VN: Situatie slechter dan in 1972 De levensomstandigheden in latijns-Amerika zijn in 1992 slechter dan in 1972. Dat is de con clusie van een rapport dat onlangs openbaar werd gemaakt door het VN-milieuprogramma (Unep, United Nations Environmental Program me). Het rapport beschrijft gedetailleerd de ach teruitgang van het milieu in de vijf continenten, en de daling van de levensstandaard die dat met zich mee brengt. Vertrekpunt in de analyses is de Stockholm-con- ferentie in 1972. Dit was de eerste internationale bijeenkomst over milieu. Er wordt gekeken naar de ontwikkeling die het milieu heeft doorgemaakt tot aan de VN conferentie voor Milieu en Ontwik keling (Unced), die dit jaar van 3 tot 14 juni in Rio de Janeiro wordt gehouden. Volgens de uitvoerend directeur van de Unep, Mostafa Tolba, is de huidige mondiale situatie slechter dan twintig jaar geleden. Zowel de ver vuiling als de armoede zijn toegenomen. In Latijns-Amerika, meldt het rapport, woont 60 procent van de armen op het platteland. In Brazi lië bijvoorbeeld leven 11 miljoen mensen op het platteland zonder zelfs in hun minimale levens behoeften te kunnen voorzien. In El Salvador is 77 procent van de grond d,oor erosie vrijwel on bruikbaar geworden. Brazilië is ook het land waar de extreme armoede het meest alarmerend is. Negentig miljoen mensen 58 procent van de totale bevolkingleeft er onder de armoede grens. Het Unep-rapport spreekt ook over alarmerende situaties in de latijnsamerikaanse steden. Bogota, Buenos Aires en Mexico-Stad worden genoemd als de steden met de grootste concentratie van sloppenwijken in de wereld - na Calcutta, Addis Abbeba en Casablanca. Het niveau van luchtver vuiling is in sommige steden gestegen tot een on aanvaardbaar niveau. Naast armoede en verontreiniging is Latijns- Amerika het afgelopen jaar ook nog eens door een cholera-epidemie geteisterd. Sinds 1991 zijn 300.000 mensen hierdoor getroffen in Peru, Ecua dor, Colombia, Mexico, Guatemala, Brazilië, Mid- den-Amerika en Bolivia. F.en van de meest urgente milieuproblemen die het Unep-document signaleert is de voortduren de aantasting van de ozonlaag. Als de huidige trend van verdunning van de ozonlaag doorzet zal in het jaar 2000 de intensiteit van de ultravio let-straling op grote schaal huidkanker en oog ziektes veroorzaken en de voortplantingscapaci- Bovendien, zo schrijven de Unep-onderzoekers, hebben „miljoenen ecologische vluchtelingen hun huizen in Midden-Amerika en het Caribisch gebied verlaten om de armoede te ontvluchten die door de ontbossing is ontstaan. In .Haïti, waar meer dan 100.000 mensen om deze redenen moesten emigreren, bedekken de ooit enorme bossen nog slechts 2 procent van het hele ei land." Illegale sloppenwijken in de buurt probeert het terrein nog enigszins l<

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2