Het feest der bevalling De zwangere, de barende en de kraamvrouw De Dag vandeVerpleging ZATERDAG 9 ME11992 29 Krciamverzorgende moet van acties en stakingen nog niets hebben De kraamverzorgster is dan Wel kraamverzorgendegeworden, ze heeft nog steeds weinig mannelijke soortgenoten. In heel Zuid-Holland zijn het er pre cies twee. Vermoedelijk is de slechte salariëring een van de redenen waarom mannen dit beroep links laten liggen. Terwijl haar 'zusters' en 'broeders' in de verpleging steen en been klagen, lijkt zij ogenschijnlijk vrede te hebben met haar situatie en vooral te genieten van het 'feest der bevalling'. Van ac-, ties en stakingen moet zij vooralsnog niets hebben. In de turbulente periode rond de bevalling is de kraamverzor- gende de praatpaal en steunpi laar voor kersverse ouders. Daarnaast is zij de allesbered- derende hulp in de huishou ding. Verder signaleert en ob serveert ze kraamvrouw en nieuwe wereldburger en geeft haar gegevens door aan de arts of de verloskundige. Een autoriteit is ze nooit ge weest, al had ze dertig jaar gele den meer gewicht. Immers, de kraamzuster wist het toen nog allemaal. Zij bepaalde hoe laat de baby naar bed moest en gaf aan hoe lang het bezoek mocht blijven. Vandaag is de kraam- verzorgende meer gast, die zich aanpast aan de regels van het huis. In Lisse is Claudia de Waard zo juist bevallen van een zoon. Als Mark de fles leeg heeft, pakt kraamverzorgende Barbara Ramge de baby aan en wil hem naar zijn wieg brengen. „Nee, laat hem hier op bed, mijn kindje blijft bij me. Dan kan ik kijken hoe mooi hij is." Barbara Ramge legt Mark voorzichtig naast de kraamvrouw in het echtelijk bed. Claudia zegt: „Ik ben en blijf tenslotte de baas." Kraamverzorgende Barbara knikt: „Zo is het, ik ben hier gast en de cliënt bepaalt wat ge beurt." Wel tekent ze aan dat in gezinnen waar het naar haar mening een 'bende' is en peda gogische regels met voeten wor den getreden, ze eigen normen en waarden tactisch en omzich tig 'inpast' in de dagelijkse gang van zaken. Maar de tijd dat de kraamzuster met straffe hand regeerde in het gezin is defini tief voorbij. Narigheid Barbara Ramge is sinds septem ber kraamverzorgende. Ze vindt het tot nu toe een heerlijk vak, omdat ze continu wordt gecon fronteerd met plezierige om standigheden. Voorheen was ze Hoofd kraamzorg mevrouw M.E. Beis huizen: „Ohra con curreert vals." FOTO JAN HOLVAST gezins- en bejaardenverzorgende. „Dat was vaak narigheid, nu is het altijd feest. De sfeer met alle warmte en spanning vind ik fijn." Het enige nadeel dat ze kan be denken is de ongerelmatigheid van de werktijden. Ze moet steeds acht dagen achtereen werken. Daarna heeft ze vier dagen vrij. Haar salariëring vindt ze - na lang nadenken - in overeenstemming met haar taken en ze voelt zich zeker niet achtergesteld bij ver- plegenden. Kraamverzorgende is een middel bare beroepsopleiding. Te leren op zogenaamde flexibele Middel bare Dienstverlenende en Ge zondheidszorg Opleidingen (MD- GO). Deze tweejarige opleiding kan worden gevolgd na een mavo-diploma, een overgangsbe- wijs van havo-3 naar havo-4 of een lbo-diploma op C-niveau. De verzorgende kan na haar oplei ding zowel in de bejaarden-, de kraam-, de gezins- als de lichame lijk gehandicaptenzorg aan het werk. Barbara is in dienst van de Thuis- Kraamzorg Duin- en Bollenstreek. Een enerverend, vol-continube- drijf. Roosters, schema's en plan ningen zijn geïntegreerde onder delen van de bedrijfsvoering. Was er twee jaar terug nog een schrik barend tekort aan kraamverzor- genden, vandaag de dag heeft de dienst geen personeelstekort meer. Aan de Nieuwe Zeeweg in Noordwijk worden dagelijks de werkzaamheden van 90 vaste krachten en zo'n 40 oproepkrach ten gecoördineerd. De 'produktieplanning' in 1991 was 2203. Niet dat deze 'produk- ten' allemaal zijn omgezet in nieuwe wereldburgers. In dat jaar moesten namelijk dertien procent 'annuleringen' worden genoteerd. iDe helft van deze 'afvallers' bevie len, meestal vanwege een medi sche indicatie, alsnog in zieken huizen, er werd verhuisd, en ook waren er verleden jaar 66 miskra men te betreuren. Niet voorspelbaar Het is hollen of stilstaan in de kraamzorg. Hoogspanning en stil te wisselen elkaar af, want de na tuur is niet altijd voorspelbaar. Bakerpraatjes zijn er daarentegen nog voldoende, en een enkele blijkt onuitroeibaar. Nieuwe en volle maan schijnen geen al te grote invloed uit te oefenen, maar weersverandering heeft onmis kenbaar 'gevolgen'. Het laatste weekeinde van april veranderde het weer van zacht lente-achtig naar stormachtig en de kraam verzorgenden, onder wie Barbara Ramge, liepen zich ver volgens de benen uit het lijf. Er werden in dat weekeinde 26 nieu we duin- en bollenstreekbewo ners geboren. Het tijdstip waarop baby's worden verwekt, is volgens het hoofd van de kraamzorg in Noordwijk, mevrouw M.E. Beis huizen, redelijk voorspelbaar. Het is volgens haar in de bollenstreek nog steeds een goed gebruik dat met carnaval het aantal bevruch tingen toeneemt. Hetgeen van zelfsprekend leidt tot veel beval lingen in oktober en november. Wijkkraamzorg Het begrip 'Zorg op Maaf is naar de mening van Beishuizen in de kraamzorg volledig geslaagd. De kraamzorg heeft daardoor een heel eigen plek in de gezond heidszorg gekregen. De kraam vrouw kan immers kiezen uit een flexibel hulppakket. Van wijk kraamzorg (dit is beperkte hulp voor moeder en kind, waarbij al Kraamverzorgende Barbara Ramge (links) bekijkt samen met kraamvrouw Claudia de Waard de pasgeboren baby Mark. Niet de kraamverzorgende, maar de kraamvrouw is de baas. toto» jan hol vast leen wasbeurten worden gegeven) tot volledige zorg gedurende acht dagen. Combinatievormen zijn ook mogelijk. Het hoofd van de Noordwijkse kraamzorg zou graag zien dat de kraamzorg een deel van het hui dige kruiswerk gaat overnemen. „We moeten naar een compleet pakket toe. Volledige zorg vanaf de conceptie tot en met de tiende dag na de bevalling." Deze kraamzorg met toeters, bellen en rammelaars zou ze in ieder geval ten zeerste toejuichen. Hoewel ze beseft dat ze zich met dit idee bij de kruisverenigingen niet populair maakt, beargumen teert ze haar visie als volgt. „Nu worden bijvoorbeeld zwanger schapscursussen nog door de kruisverenigingen verzorgd. Ook het uitleenmateriaal voor de be valling is in hun handen. Maar het is toch veel logischer als wij al die onderdelen bij ons nemen. Wij kunnen dan een prachtig to taalpakket bieden. We hebben onszelf in de loop der jaren im mers volledig bewezen." Waardering De salariëring van de kraamver zorgende vindt Beishuizen 'rede lijk'. Zij is het ermee oneens dat de kraamverzorgende het onder geschoven kindje van de kraam zorg is. Integendeel zelfs, maar wat meer maatschappelijke en politieke waardering zou ze ten zeerste toejuichen. „Kraamver zorgende is een uniek beroep. Nergens in de wereld vind je een dergelijke zorg. Juist omdat de kraamverzorgende ook vaak bij de bevalling aanwezig is, krijgt ze een zeer speciale band met de kraamvrouw. Ze is meer dan een gezinsverzorgende. Ze is een dui zendpoot." Beishuizen is een warm voorstan der van de zogenaamde regionali satie. Dit betekent dat drie Zuid- hollandse kraamzorgcentra om streeks 1993 of uiterijk in 1994 in tensief gaan samenwerken. Be halve de Noordwijkse zullen hierin de 'Rijn en Vliet' in Zoeter- woude-dorp en de Alphense zit ting krijgen. De kraamzorg zal dan in het normale pakket van de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (de AWBZ) vallen. Momenteel kunnen aanstaande ouders zich via het CttltnuÜ I It gaan Tarieven Gezondheidszorg extra verzekeren voor de kraam hulp. „We werken nu nog te veel autonoom en we zullen in de toe komst absoluut naar een meer ge- integreerde vorm toe moeten groeien." Door de huidige situatie kent het 'kraambednjf concurrentie. En, wel in de gedaante van verzeke ringsmaatschappij Ohra. Beishui zen noemt het zelfs valse concur rentie, omdat Ohra haar verzeker den, ongeacht de wijze van kraaamzorg waarvoor uiteindelijk wordt gekozen, een vast bedrag van tweeduizend gulden per be valling uitkeert. „Dit betekent over het algemeen dat men dit geld aan andere zaken besteedt dan aan kraamzorg. Zoiets gaat vaak ten koste van de kwaliteit van de zorg." Het aantal thuisbevallingen neemt de laatste jaren in de bol lenstreek af In de hoogtijdagen, zo in het midden van de jaren ze ventig. bevielen zo'n zeventig procent van de zwangeren in ei gen bed. Momenteel nog maar de helft. „Maar wat is er mooier dan dit intieme hoogtepunt samen met je man of andere familiele den in je eigen vertrouwde omge ving te beleven." Bij iedereen voltrekt het proces zich weer anders Poliklinisch Achter een bord met enorme letters "Verboden Toegang. Ver loskamers', ligt Francis Hus uit Katwijk in een kamer bij te ko no mb haai hnvilllm 1 fe tyd dat vrouwen daar met z'n vie ren. slee hls OBII hrid. n dOÓI een gordijntje, bevielen is defi nitief voorbij. Twee uur geleden heeft ze een dochter, Melissa, gekregen Vader houdt zijn dochter liefdevol tegen zich Het Katwijkse echtpaar heeft gekozen voor een poliklinische bevalling. Ze hebben de verlos kamer gehuurd en zijn samen met de eigen verloskundige ge komen. Strikt genomen is me vrouw Hus daarom geen pa tiënt. maar gast van het AZ1_ Binnen drie uur zullen ze ge drieën het ziekenhuis weer ver laten. I>e reden voor de poliklinische bevalling geeft vader: „We wil den geen enkel risico lopen dat we vlak voor of tijdens de beval ling alsnog naar het ziekenhuis zouden moeten. We waren er nu voor honderd procent van verzekerd dat we ons tijdens de -tllim* tém ON h-N Ml D verplaatsen De bevalling omschrijft hij als 'schiterend zij zegt dat 'het al lemaal erg meevier Ze hadden gekozen voor de traditionele, horizontale bevalling. Taminiau vertelt dat de laatste tijd vrou wen steeds meer voor verticale bevallingen kiezen De vrouw brengt haar kind dan staand en burfcand m «mld m maakt daarbij gebruik van de baar- knik Ook <l< adm» waarbij het kind ondcT water ter wereld komt. is een nieuwe ten- (lens, maar is niet m het A/.1 mogelijk. De hoofd verpleegkundige tot slot: ..We kunnen rustig stellen dat de Nederlandse kraamzorg tot de beste van de wereld mag worden gerekend Die Is uniek. I n als acadrmisch ziekenhuis brengen wij absolute topzorg". Met Smart zult Gij kinderen ba ren. Of is bevallen een fluitje van een cent? Twee meningen die beide wel eens opgeld zullen doen. De waarheid ligt vermoe delijk in het midden, want de pijnloze bevalling blijft een uit zondering en hangt vooral af van hoe een vrouw pijn ervaart. Zo'n snelle bevalling wordt meestal als minder bevredigend ervaren, omdat vrouwen dan nauwelijks de tijd en gelegen heid krijgen zich aan te passen aan de nieuwe situatie. Het onvoorspelbare in het ge drag van zwangere vrouwen boeit haar mateloos. Zij ziet na melijk in korte tijd drie totaal verschillende 'soorten' vrou wen. De zwangere, de barende en de kraamvrouw. Het kan voorkomen dat de eerste de pressief is, maar daarentegen de bevalling goed doorstaat en daarna een stralende kraam vrouw is. Maar de ontwikkeling van zwangere naar moeder kan ook geheel tegenovergesteld verlopen. „Het is fascinerend om te zien hoe dit proces zich bij iedere vrouw weer anders voltrekt. In ieder geval altijd wisselend", vertelt hoofd-ver pleegkundige F. Taminiau (38) van de afdeling Verloskunde van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Haar werkomgeving is de Vrou wenkliniek. Zij ziet de verande ringsprocessen bij de vrouw als een van de boeiendste aspecten van haar beroep. Waar zij moei lijker mee kan leven is het feit dat ziekenhuisbevallingen de laatste jaren in het AZL steeds vaker gecompliceerder zijn ge worden. „Natuurlijk besef ik dat de tries te kant van het kraamwerk zich hier, in een academisch zieken huis. heeft geconcentreerd. Maar als ie als verpleegkundige voor het kraamwerk kiest, dan doe je dat - misschien onbe wust - omdat je graag werkt met een bepaalde leeftijdscategorie vrouwen die een vreugdevolle gebeurtenis mee gaat maken. Nu dat steeds meer verdwijnt, heb je er toch behoefte aan om naast iedere triest verlopende bevalling een paar goede mee te maken. Om het verdriet over zo'n nare geboorte wat weg te laten vallen." Gecompliceerder De medische indicaties in het AZL nonen volgens Taminiau toe, onder meer omdat het 'aca demisch' sinds twee jaar de be schikking heeft over een uitge breidere couveuse-afdeling, de zogenoemde neonatologie zorg. Het aanbod bepaalt, ook in de gezondheidszorg, de vraag. Voorts geeft de invitro- fertilisatie kans op meerlingen en zorgt zo voor gecompliceer dere bevallingen. Als laatste re den noemt Taminiau het feit dat vrouwen op oudere leeftijd een eerste kind kriigen. Hoewel de vrouw het kind - li chamelijk - ter wereld brengt, baren mannen en vrouwen steeds meer gezamenlijk, is de mening van de hoofd-verpleeg kundige Het stereotiepe beeld van de bibberende man in de verloskamer bestaaat niet meer. Door samen met de vrouw op zwangcrschapgymnastiek te gaan en zich ook tijdens de be valling actief op te stellen, werkt hij naar haar mening daadwer kelijk mee aan de bevalling. Het komt regelmatig voor dat de vaders in spe de bevalling leiden, terwijl de verloskundige of de arts op de achtergrond toekijkt. Ook het doorknippen van de navelstreng door de va der is een langzamerhand in zwang geraakt gebruik. „Dat schept een enorme band tussen de ouders Maar als dat niet ge beurt betekent dat niet dat de band tussen hen niet goed is", waarschuwt ze. Daarnaast komt het steeds va ker voor dat bevallingen door meerdere personen worden meegemaakt. Moeders, zusters, vriendinnen en kinderen zijn welkome gasten in de verloska mer. Taminiau bestrijdt echter dat het in het AZL 'normaal is dat de kraamvrouw naast haar eigen familieleden ook een ploeg artsen, co-assistenten en verpleegkundigen rond haar bed treft. Alleen bij gecompli ceerde bevallingen kan het be hoorlijk druk worden. „Maar dat is inherent aan een acade mische ziekenhuis

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29